A

Haber Editörü
18 Ağustos 2017
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
155 (Bu ay: 9)
Gönderiler Hakkında
A
6 sa. önce
iPhone 13'ün ekran paneli görselleri küçülen çentiği net bir şekilde gözler önüne seriyoriPhone 13 serisinin daha küçük bir çentikle geleceği bir süredir konuşuluyor. Bu bağlamda iPhone 13'e ait olduğu iddia edilen ekran koruyucu görselleri, küçültülmüş çentiğin nasıl görüneceğini gözler önüne seriyor.Ayrıca Bkz.İngiltere'de şanslı bir müşteri elma sipariş etti, elma diye iPhone SE teslim aldıApple, hoparlörü yukarı taşıyarak çentiği küçültecekPaylaşılan görseller, Apple'ın iPhone 13 ile birlikte TrueDepth kamera sisteminin ortasında kalan ahizeyi biraz daha yukarı taşıyarak çentiği küçülteceğini gösteriyor. Yapılacak olan bu iyileştirmeyle iPhone 13'ün iPhone 12'ye kıyasla %30 daha dar bir çentikle gelmesi bekleniyor.Çentik her ne kadar daralsa da yükseklik konusunda bir tık artış yaşanabilir. Zira daha önce sızdırılan 3D modeller, iPhone 12 Pro ile karşılaştırıldığında, iPhone 13 Pro'nun 0.5 mm daha yüksek çentikle geleceğini ortaya koymuştu.

Apple, ilk kez 2017'de piyasaya sürdüğü iPhone X'den bu yana çentik kanadında herhangi bir iyileştirmeye gitmedi. Ancak görünen o ki yıllardır süregelen sızıntılar iPhone 13 ile birlikte gerçeğe dönüşecek ve iPhone çentiği ilk kez küçülmüş olacak. Çentiğin küçülmesiyle birlikte pil yüzdesinin artık ana ekranda gösterilmesi bekleniyor.
Kaynak:https://twitter.com/duanrui1205/status/1383444354866372615?s=20
Kaynak:https://www.macrumors.com/2021/04/18/iphone-13-reduced-notch-iphone-12-compared/
A
9 sa. önce
İngiltere'de şanslı bir müşteri elma sipariş etti, elma diye iPhone SE teslim aldıDaha önce ilginç teslimat hataları sıkça gündeme gelmişti. Özellikle koronavirüs salgınıyla birlikte çevrimiçi alışverişin patlak vermesi, çok fazla teslimat hatasının yaşanmasına neden oldu. Öyle ki daha geçtiğimiz günlerde iPhone siparişi veren bir alışverişçi, iPhone diye çalışma masası teslim almıştı. Ancak bu kez çok daha farklı bir durum yaşandı.Ayrıca Bkz.Google Chrome'un internet olmayınca oynanan dinazor oyunu widget olarak iPhone'lara geliyorSüpermarketten iPhone SE jestiİngiltere'deki bir süpermarketin internet sitesinden alışveriş yapan 50 yaşındaki Nick James, elma siparişi vermesi üzerine ilginç bir sürprizle karşılaştı. Sipariş ettiği ürünleri teslim almaya giden şanslı müşteri, bir anda karşısında yepyeni bir iPhone SE buldu.Sürpriz karşısında oldukça şaşıran James, yaşadığı mutluluğu şu sözlerle ifade etti: "Çarşamba akşamı internetten verdiğimiz siparişimizi almaya gittik ve orada küçük bir sürprizle karşılaştık: bir Apple iPhone SE. Görünüşe göre elma sipariş ettik ve rastgele bir iPhone aldık."Süpermarket zincirinin bu şekilde online sipariş veren 80 farklı müşterisine daha hediye dağıttığı ifade ediliyor. Dağıtılan hediyeler arasında AirPods ve Galaxy Fit 2 gibi ürünler de yer alıyor.


Kaynak:https://www.gizmochina.com/2021/04/17/lucky-uk-resident-orders-apples-tesco-finds-iphone-se-inside/
A
dün
iOS 14.5'teki yeniden kalibrasyon sonrası bazı iPhone 11'lerin pil sağlığı yüzdesi arttıHatırlayacağınız üzere iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max'in yanlış pil sağlığı tahminleri göstermesi Apple'ı harekete geçirmişti. Öyle ki Cupertinolu teknoloji devi, iOS 14.5 ile birlikte bu cihazların pil kalibrasyonlarının yeniden gerçekleştirileceğini duyurmuştu. Bunun üzerine yaklaşık iki hafta önce iOS 14.5 beta 6 sürümünü yayınlayan Apple, iPhone 11 modelleri için yeniden kalibrasyon sürecini başlatmıştı.Ayrıca Bkz.Google Chrome'un internet olmayınca oynanan dinazor oyunu widget olarak iPhone'lara geliyorAradan geçen iki haftanın ardından güncellemeyi telefonlarına kuran bazı iPhone 11 kullanıcıları, pil sağlığı yüzdelerinde artış yaşadıklarını dile getirdi. Öyle ki bir kullanıcı, %86 olan pil sağlığının %90'a çıktığını kaydetti. Bir diğer kullanıcı ise %90 olan pil sağlığının yeniden kalibrasyon sonrasında %96'ya ulaştığını belirtti.Pil sağlığı yüzdelerindeki bu değişimin hemen ortaya çıkmadığının altını çizmekte fayda var. Zira Apple, yeniden kalibrasyon sürecinin birkaç hafta süreceğinin belirtiyor.Kalibrasyon başarısız olursa pil ücretsiz değiştirilecek

Apple, nadiren de olsa yeniden kalibrasyon işleminin başarısızlıkla sonuçlanabileceğini belirtiyor. Şirket, böyle bir durumda pilin Apple yetkili servislerince ücretsiz değiştirileceğini söylüyor.İki aydan uzunca bir süredir test edilen iOS 14.5 güncellemesinin önümüzdeki hafta yayınlanması bekleniyor.
Kaynak:https://the8-bit.com/iphone-11-battery-health-recalibration-results-begin-appearing-for-iphone-11-users-yielding-revised-maximum-capacity-percentage/
A
dün
Google Chrome'un internet olmayınca oynanan dinazor oyunu widget olarak iPhone'lara geliyoriOS 14 ile birlikte gelen en önemli yeniliklerden biri de hiç şüphesiz ana ekran widgetları. Bu noktada birçok geliştirici kendi widget'larını kullanıma sunsa da bazı popüler uygulamalar hala widget desteğine sahip değil. Bu uygulamardan birisi de Google Chrome.Ayrıca Bkz.Google Chrome’da kapatılan sekmeleri yeniden açmak kolaylaşacakChrome için bir süredir widgetlar üzerinde çalışan Google, çalışmalarında sona yaklaştı. Öyle ki uygulamanın sınırlı sayıda kullanıcı ile test edilen son beta sürümünde, widgetların kullanıma sunulduğu görüldü.Widgetlardan biri de Chrome oyunu Dino

Chrome için geliştirilen widgetlardan belki de en dikkat çekeni Chrome Dino Game. Zira birçok kişinin internet olmadığı zaman oynadığı ikonik dinazor oyununa, bu widget sayesinde hızlıca erişilebiliyor.Chrome Dino Game ile birlikte destek verilen iki widget daha bulunuyor. Bunlardan ilki kullanıcıların Google'da hızlıca arama yapmasını sağlayan arama widgetı iken, ikincisi ise daha gelişmiş arama imkanı sunan hızlı işlemler widgetı. Kullanıcılar bu widget ile tek tıkla gizli sekmede arama yapıp, dilerlerse de metinle aramanın yanı sıra sesli ve QR kodla da arama yapabiliyor. Widgetların yakın zamanda Google Chrome'un iOS uygulamasına eklenmesi bekleniyor.
Kaynak:https://twitter.com/SteveMoser/status/1383185027761049611
A
geçen hafta
Samsung Galaxy S21 FE özellikleri ve görüntüleri açığa çıktıSamsung'un fiyat/performans oranıyla dikkat çeken akıllı telefon serisi Fan Edition'a dahil olmaya hazırlanan Galaxy S21 FE'nin ilk bakış görüntüleri ve bazı teknik özellikleri sızdırıldı. Ayrıca Bkz.100 milyonda 1 denk gelen tasarım hatası sebebiyle iPhone 11 Pro rekor fiyattan satıldıSamsung S21 FE özellikleri ve tasarımıPaylaşılan görseller gösteriyor ki Samsung Galaxy S21 FE, tasarım noktasında adeta Galaxy S21'in kopyası olacak. Ancak iki telefonun arkasındaki küçük nüans da dikkatlerden kaçmıyor. Öyle ki kamera bölmesi Galaxy S21'de telefonun yanındaki metal çerçevelerin bir uzantısı iken, Galaxy S21 Fan Editon'da ise arka kapağın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.Galaxy S21 FE'nin glastik adındaki buzlu polikarbon arka kapağa ev sahipliği yapacağı söyleniyor. Bununla birlikte parlak metal çerçevelerin telefonun iskeletini oluşturacağı bildirilirken, boyut tarafında ise telefonun 155,7 x 74,5 x 7,9 mm (arka kamera çıkıntısı ile 9,3 mm) ebatlarında olacağı kaydediliyor. Bu değerler Galaxy S21 ile kıyaslandığında, Galaxy S21 FE'nin 4 mm daha uzun ve 3,3 mm daha geniş, kalınlık noktasında ise her iki telefonun da aynı kalınlıkta olduğu görülüyor.

Galaxy S21 FE'nin S21'e kıyasla 4mm daha uzun olmasının bir sonucu olarak ekran da Galaxy S21'den 0.2 inç daha büyük olacak. 6.4 inç büyüklüğünde olacağı söylenen bu ekran, Infinity-O olarak bilinen tek ve ortalanmış delikli bir selfie kamerasına ev sahipliği yapacak.Arka tarafta ise üçlü kamera kurulumu kendini gösterecek. Ancak bir farkla; o da şu ki Samsung S21 FE biraz daha maliyet odaklı geliştirildiği için kamera tarafında daha düşük çözünürlüklü lenslere ev sahipliği yapacaktır.

Galaxy S21'in uygun fiyatlı versiyonu olacakSamsung Galaxy S21 Fan Edition'ın ne zaman ve hangi fiyattan duyurulacağı konusunda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak Galaxy S21 özelliklerinin birçoğunun korunacağı ve fiyatın daha düşük tutulacağını söylemek yanlış olmayacaktır. 


A
geçen hafta
100 milyonda 1 denk gelen tasarım hatası sebebiyle iPhone 11 Pro rekor fiyattan satıldıBirçok kişi dikkat etmese de iPhone'ların en dikkat çeken özelliklerinden biri de hoparlör ızgaralarının, bağlantı noktalarının, kamera muhafazasının ve düğmelerin hizalanmasındaki tekdüzeliktir. Apple yıllardır bu çizgisinden sapmasa da 100 milyonda 1 denk gelen basım hatası sebebiyle belki de ilk kez bir iPhone'daki Apple logosu yamuk yerleştirildi.Ayrıca Bkz.Google'ın ilk akıllı saati Pixel Watch sızdırıldı: İşte görüntüleriApple logosu yamuk yerleştirildiİlginç tasarım hatasına konu olan model iPhone 11 Pro olarak kayıtlara geçti. Üretimden kaynaklanan tasarım hatası sebebiyle Apple logosu sağa kaymış bir iPhone 11 Pro banttan indi ve kullanıcıyla buluştu.Ağır kalite testleriyle bilinen Apple'ın böyle bir hata yapması da hatalı üretilen iPhone'u satın alan kişiye adeta piyango gibi vurdu. Zira Apple logosu hatalı basılan iPhone 11 Pro, normal satış fiyatının tam 2.7 katına yani 2700 dolara satıldı.https://twitter.com/ArchiveInternal/status/1380511781131550722
Kaynak:https://twitter.com/ArchiveInternal/status/1380511781131550722
A
geçen hafta
Google'ın ilk akıllı saati Pixel Watch sızdırıldı: İşte görüntüleriGeç olsun güç olmasın diyerek akıllı saat pazarına girmeye hazırlanan Google'ın ilk akıllı saati Pixel Watch sızdırıldı. Sektörün isabetli duyumcularından Jon Prosser tarafından dijital rekreasyonları paylaşılan akıllı saat, minimalist tasarımıyla dikkat çekiyor.Ayrıca Bkz.Google, Pixel 5a'nın iptal edildiği söylentilerine cevap verdi: Bu yıl piyasaya sürülecekGoogle Pixel Watch nasıl görünecek?Paylaşılan görseller göre Google Pixel Watch, geleneksel kol saatleri gibi dairesel bir tasarımla gelecek. Çerçevelerin kendine yer bulmayacağı bu dairesel ve kavisli tasarım, Samsung Galaxy Watch Active 2'yi akıllara getiriyor.Öte yandan sağ tarafında dönebilen bir düğmeye ev sahipliği yapacağı ön görülen Pixel Watch'un birden fazla kayış ve kasa rengiyle piyasaya sürüleceği kaydediliyor. 

Google Pixel Watch tasarımını "yazılım ile donanıma birliği getiren yuvarlak ve çerçevesiz tasarım" olarak niteleyen Jon Prosser, Google'ın Pixel Watch ile birlikte Wear OS kanadında da önemli iyileştirmeler sunacağını belirtiyor. Özellikle Wear OS'un işlevselliğinin artırılacağı ve platform için daha fazla geliştirme aracının da yolda olduğu söyleniyor.Teknik özellikleri hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan Pixel Watch'un bu yılın sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor. 


Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=xioX3XTRomM
A
2 hafta
HarmonyOS'un yeni özelliği sayesinde tüm Huawei cihazlar birbirleriyle haberleşebilecekHuawei'nin bir süredir geliştirmekte olduğu işletim sistemi HarmonyOS'un 3. beta sürümü geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. 1000'den fazla API, çeşitli optimizasyonlar ve değişikler içeren sürümde yeni de bir özellik keşfedildi.Ayrıca Bkz.Huawei Band 6 tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatıHuawei ekosistem oluşturma yolunda emin adımlarla ilerliyor"Süper Terminal" adı verilen bu özellik, ekosistem oluşturmaya odaklanıyor ve tüm Huawei cihazlarının otomatik olarak birbirleriyle haberleşmesini sağlıyor. Doğrudan ayarlar menüsüne yerleştirilen bu özellik; telefon, tablet, pil, hoparlör, bilgisayar, kamera ve Huawei'nin ürün portföyünde yer alan tüm cihazların üçüncü parti bir uygulamaya gerek kalmadan otomatik olarak haberleşmesini sağlıyor. Böylece Huawei kullanıcıları, doğrudan bağlı cihazlar arasında kolaylıka veri aktarımı gerçekleştirebilecek.

Huawei Share özelliği sayesinde bu tür işlevler hali hazırda gerçekleştirilebiliyor olsa da yalnızca telefon, bilgisayar ve tabletler arasında sınırlı. Oysaki tüm Huawei cihazlarının birbirleriyle haberleşmesini sağlayarak ekosistem oluşturmayı amaçlayan 1 + 8 + N felsefenin bir ürünü olan Süper Terminal işlevi sayesinde, hem bağlantılı cihaz sayısı artacak hem de cihazlar arasındaki haberleşme ve kullanıcı deneyimi iyileştirilecek.HarmonyOS işletim sisteminin nisan ayı itibariyle amiral gemisi akıllı telefonlar için yayınlanacağı belirtiliyor.
Kaynak:https://www.huaweicentral.com/harmonyos-mobile-power-comes-in-play-with-this-powerful-content-sharing-feature-appeared-in-the-third-beta-build/
A
2 hafta
Mart ayının en güçlü akıllı telefonları belli olduYaptığı testlerle akıllı telefonların performansını karşılaştıran AnTuTu, her yeni ayın başında olduğu gibi geride bıraktığımız ayın da en güçlü akıllı telefonlarını paylaştı. Ayrıca Bkz.Huawei Band 6 tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatıEn güçlü amiral gemisi telefonlar - Mart 2021Sıralamalara göz atıldığında, amiral gemisi klasmanındaki tüm modellerin Qualcomm Snapdragon 888 yonga setine ev sahipliği yaptığı dikkat çekiyor. Bununla birlikte oyun odaklı geliştirilen Black Shark 4 Pro'nun 765.579 puanla listenin en başında yer aldığı, bunu takiben de OPPO Find X3 Pro, RedMagic 6 Pro, ASUS ROG Phone 5 ve Vivo X60 Pro + modellerinin geldiği görülmekte. 
 1. Black Shark 4 Pro

 2. Oppo Find X3 Pro

 3. Nubia Red Magic 6 Pro

 4. Asus ROG Phone 5

 5. Vivo X60 Pro +

 6. iQOO 7

 7. Redmi K40 Pro

 8. Xiaomi Mi 11

 9. Meizu 18

 10. Meizu 18 Pro

En güçlü orta seviye telefonlar - Mart 2021İşbu orta seviye telefonlara geldiğinde ise listedeki ilk üç telefonun Dimensity 820'den güç aldığı görülüyor. Bununla birlikte Redmi 10X 5G, orta seviye telefonlar arasında en yüksek performans sergileyen model iken, bunu takiben de Redmi 10X Pro 5G ve vivo S7t cihazları geliyor.
 1. Redmi 10X 5G

 2. Redmi 10X Pro

 3. Vivo S7t

 4. Huawei Nova 7 Pro

 5. Huawei Nova 7

 6. Nova 8 Pro

 7. Honor 30

 8. Huawei Nova 8

 9. Honor X10

 10. Honor 30S


Kaynak:http://www.antutu.com/doc/124669.htm
A
2 hafta
Sesten COVID-19'u tahmin edebilen mobil uygulama geliştirildiKoronavirüs salgını 1 yıldan uzunca bir süredir devam ederken, hastalığı tespit edebilme konusunda henüz o kadar yol alınabilmiş değil. Zira COVID-19'un neden olduğu semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterirken, birçok kişi ise semptom dahi göstermemekte. Bu nedenle bazı sağlık teknolojileri şirketleri de akciğer görüntüsü, ses ve öksürük gibi verileri kullanarak COVID-19'u tahmin etmeye yönelik basit çözümler geliştiriyor.Ayrıca Bkz.Facebook'ta dev veri sızıntısı: 19 milyon Türk Facebook kullanıcısının kişisel verileri internete saçıldı!Bunlardan sonuncusu ise Vocalis isimli bir şirketin geliştirmiş olduğu yapay zeka destekli uygulama oldu. Uygulama, sesi kullanarak birinin COVID-19'a enfekte olup olmadığını tahmin edebiliyor. 

Koronavirüsü %80 doğru tahmin edebiliyorBir ses örneğinden 512 özellik çıkartan ve bunu görüntüye döken uygulama, yapay zeka yardımıyla bu görüntüden ateş, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi vokal biyobelirteçleri tanımlayarak koronavirüsü tahmin etmeye çalışıyor.Farklı farklı dilleri konuşan 275.000'den fazla kişinin sesiyle eğitilen algoritma koronavirüsü tahmin etme konusunda oldukça başarılı. Öyle ki birçoğu semptom göstermeyen 2000 koronavirüs vakası üzerinde yapılan araştırmada, algoritma COVID-19'u tespit etmede %81.2 oranında başarılı oldu. Algoritmanın hastalığı doğru tespit etmedeki başarısını geliştirmek isteyen şirket, uygulamayı ticarileştirmek ve daha fazla bölge için kullanılabilir hale getirmek istiyor.
Kaynak:https://thenextweb.com/neural/2021/04/02/this-ai-powered-app-detects-covid-19-using-just-your-voice-with-80-accuracy/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.