T

Çavuş
30 Kasım 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
33 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
T
3 yıl
Dolar FED Tutanakları Sonrası Geriledi!
Dün akşam açıklanan FED tutanaklarında, 3 faiz artışı konusunda görüş ayrılıkları öne çıktı. Dolar, FED sonrası kazançlarının bir kısmını geri verdi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Dolar, dün akşam saatlerinde açıklanan FED tutanakları sonrasında 3,76 seviyesinden 3,78’e yükseldi ancak geldiği bu seviyede tutunamadı. FED’in kademeli faiz artışlarının devam edeceği mesajının ardından kur yeni güne 3,77-3,78 aralığından başladı.

ABD Merkez Bankası (FED), Aralık ayı toplantısında 2018 yılında yapılacak olan faiz artışları konusunda görüş ayrılıkları yaşandığı sinyalini verdi.

< Resime gitmek için tıklayın >

12-13 Aralık tarihinde düzenlenen FED toplantısının tutanakları dün akşam açıklandı. Üyelerin politika faizinin üst sınırını 1,50’ye yükseltme kararı aldığı toplantı tutanaklarında, 2018 yılında yapılması öngörülen 25 baz puanlık 3 faiz artışı konusunda fikir ayrılıklarının yaşandığı bildirildi.

Bu yıl yapılması öngörülen 3 faiz artışı bazı FED üyelerince yavaş, bazılarınca çok agresif olarak nitelendirildi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bazı FED üyeleri, Aralık ayı ekonomik projeksiyonlarında 2018 yılı için beklentilerden memnun olmadığını belirtti. Bu üyeler yapılması öngörülen faiz artışı için enflasyon hedefiyle uyumlu olmadığını belirtti. Diğer üyeler ise ek faiz artışlarının ekonomik projeksiyonlardaki medyan beklentilerinden daha hızlı olmasının daha doğru olacağını düşünüyor.

Ak Yatırım tarafından yapılan değerlendirmede, FED’in yılın ikinci yarısında yapacağı faiz artırımlarının doları destekleyeceği bildirildi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Dolar, ABD ISM imalat sanayi verisi ve FED tutanaklarıyla yükselen tahvil faizlerine rağmen kazançlarını geri verdi. Saat 10:00 itibariyle 3,77 seviyesinden işlem görüyor. Dolar, yen hariç tüm G-10 ülke paraları karşısında değer kaybetti.

Tutanaklar öncesinde 1,2026 olan EUR/USD paritesi, açıklamanın ardından 1.2008’e geriledi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Euro, dolar karşısında %0,16 yükselirken, Yeni Zelanda Doları %0,44 ile dolar karşısında en fazla değer kazanan para birimi oldu. Ons altın ise 1.316 dolarda 1.309 dolara geriledi. 10 yıllık ABD devlet tahvil getirisi %2,44’ten %2,45’e yükselirken, ABD borsaları tutanakların ardından kazançlarını korudu.


Kaynak: Paratic.com
T
3 yıl
Bitcoin Yeni Dünyanın Para Birimi Olabilir mi?
Bitcoinin yeni dünya para birimi olabileceğine dair bir görüş daha geldi. Üstelik açık sözlü olmasıyla bilinen bir isimden.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bitcoin ile ilgili bir sürü şey yazıp çiziliyor. Kimileri yok olup gidecek bir balon olduğunu düşünürken, kimileri geleceğin para birimi olacağını savunuyor. Söyledikleri ile piyasalara yön veren uzmanların bazısı bitcoini savunurken bazısı aptallık olduğunu düşünüyor. Bu nedenle de belirsizliğin son derece yüksek olduğu bir piyasa haline geliyor.

Önceleri pek de taraftar olmayan Goldman Sachs, şimdilerde bitcoine destek vermeye başladı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bankanın CEO’su Lloyd Blankfein, bitcoinin yeni dünyanın para birimi olabileceğini dile getirdi. Daha önce bankanın, müşterilerden gelen ilgi nedeniyle bitcoin işlemlerine başlayacağı açıklanmıştı. Alım – satım hizmeti vermeye başlayacaklarını duyurmuşlar ve yönlerini belli etmişlerdi.

Henüz yatırım yapmadığı bilinen Blankfein, bitcoini ne övmüş ne de reddetmişti.

< Resime gitmek için tıklayın >

Şimdi ise bitcoinin fikir birliğine bağlı bir para birimi olduğu düşüncesini sevdiğini söyledi. Ayrıca geleceğin para birimi olabileceğini düşündüğünden de bahsetti. Üstelik bitcoinin gelecek vaat ettiği yönünde ilginç gözlemlerini paylaştı.

Çok tarih okuduğundan bahseden Blankfein’in, mevcut kağıt para sistemini pek mantıklı bulmadığı anlaşıldı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Blankfein, “eskiden 5 dolarlık bir madeni paranın içinde 5 dolar değerinde altın olduğunu bilirdim. Şimdi ise kağıt ama arkasında hükümetler var,” dedi. Bunların ardında da yeni dünya para biriminin, fikir birliğine dayalı bir para olabileceğini söyledi.

Açık görüşlü olmasıyla tanınan Blankfein’in ekmek kapısı kağıt para olsa bile bazı tereddütleri olduğu anlaşılıyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Blankfein, bitcoin konusunda tedbirli bir tavır takınsa bile yeni ve devrimsel alternatiflere sıcak baktığını söylüyor. Bu düşüncesini ise “yıllar geçtikçe şunu öğrendim ki benim sevmediğim ama gayet düzgün çalışan birçok şey var,” sözleriyle anlatıyor.

Eminim birçoğunuz The Economist dergisinin 1988 yılına ait dergi kapağını görmüştür.

< Resime gitmek için tıklayın >

30 yıl öncesine ait bu dergi kapağında, 2018 Ten Phoenix yazısı bulunan bir para asılı. Ayaklarının altında ise yanan dolarlar var. Aynı zamanda kalın ve öne çıkan harflerle “Yeni dünyanın parasına hazır mısınız?” yazmaktadır.

Birçok kişi bu dergi nedeniyle dijital paranın temelinin çok daha eskilere dayandığına inanmaya başlamıştır.

< Resime gitmek için tıklayın >

Üstelik The Economist dergisi, yaptığı tahminlerin tutmasıyla ünlüdür. Bahsi geçen makalede ise 30 yıl son bütün dünyanın dolar veya Mark yerine phoenix isimli bir para ile alışveriş yapacağından bahsedilmektedir. Ne dersiniz, Lloyd Blankfein de bu düşünceye sahip kişilerden olabilir mi?


Kaynak: https://paratic.com/
T
3 yıl
Credit Suisse Dolar/TL Tahmini 4 Liraya Fırladı!
İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse, Dolar/TL için 12 aylık tahminini 3,75'ten 4 seviyesine çıkardı. Bankanın yayınladığı raporun ayrıntıları haberimizde...

< Resime gitmek için tıklayın >

Ünlü İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse, Dolar/TL tahminlerini revize etti. Bankanın 12 aylık Dolar/TL beklentisi 3,75’ten 4’e çıkarıldı. İsviçreli bankanın kur için üç aylık tahminlerine baktığımızda 3,40’tan 3,60 seviyesine çıkarıldığını görmekteyiz.

Credit Suisse tarafından yayınlanan raporda, ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize meselesine değinildi.

< Resime gitmek için tıklayın >

İki ülke arasında karşılıklı olarak vize başvurularının askıya alınması diplomatik bir krize neden oldu. Yaşanan gerginliğe ilk tepki Dolar ve Euro’da görülen sıçrama şeklinde olmuştu. Vize krizinde yaşanan yeni gelişmeler kur üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor. Dün akşam saatlerinde Dolar/TL 3,80 seviyesini test ettikten sonra 3,76 – 3,77 bandında dengelendi. Kurdaki bu yükseliş haliyle ekonomistlerin tahminlerini değiştirmesine neden oldu.

Credit Suisse, güçlü ekonomik görünüme bağlı olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar şahin duruşunu koruyacağını düşünüyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bugün TCMB faiz değişikliği kararını açıklayacak. Piyasaların beklentisi faizlerin sabit tutulacağı yönünde. Credit Suisse raporunda ayrıca; TL cinsi varlıklarda ABD ile yaşanan vize geriliminin yarattığı risk priminin ortadan kalkmasını bekledikleri ifade edildi. “Ancak yüksek tahvil arzı ve yüksek enflasyon dinamikleri alım tavsiyesini vermemize engel oluyor.” sözleri de banka yetkililerinin Türk lirasına dair değerlendirme yaptığı raporda yer alan bir cümle oldu.

Goldman Sachs daha önce yayınladığı raporda, doların değerinin 2,5 TL olduğunu bildirmişti.

< Resime gitmek için tıklayın >

Ünlü yatırım bankası Goldman Sachs, geçtiğimiz dönemlerde yayınladığı raporda Dolar/TL’nin adil olan değerinin 2,50 seviyesi olduğunu belirtmişti. Türk lirasının iyi carry trade getirisi nedeniyle gelişen piyasalarda öne çıkmaya en güçlü aday para birimleri arasında yer aldığı bildirilmişti.


Kaynak: https://paratic.com/
T
3 yıl
Euro Draghi’nin Açıklamalarıyla 32 Ayın Zirvesinde
Euro bugün AMB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarına odaklanmıştı. Uzun zamandır beklenen açıklamaların ardından yaklaşık 3 yılın zirvesini gördü. İşte detaylar;

< Resime gitmek için tıklayın >

Euro/dolar paritesi, AMB Başkanı Draghi’nin gerçekleşen politika toplantısı sonrasında yaptığı konuşma ile 32 ayın zirvesini gördü. 29 Ağustos tarihinde dolar karşısında 1.2070 seviyesini görerek, 2015 yılının Ocak ayından bu yana görülen en yüksek seviyesini kaydetmişti. Şimdi ise 1,2059 ile yaklaşık 3 yılın zirvesinde.

AMB toplantısında para politikası değiştirilmedi ve faizler aynı seviyede tutuldu. Varlık alımları ise aylık 60 milyar Euro seviyesinde kaldı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Draghi ise konuşmasında bankanın son ekonomik tahminlerine açıkladı. Buna göre; 2017 yılına ilişkin büyüme tahmini % 1,9 seviyesinden % 2,2’ye revize edildi.

< Resime gitmek için tıklayın >

2018 ve 2019 yıllarına ait tahminler için herhangi bir değişiklik açıklamayan Draghi, Euro’nun sert dalgalanmasına neden oldu. Para biriminde son dönemde görülen volatilitenin ise belirsizlik kaynağı olduğuna değindi.

Mario Draghi’nin değindiği noktalardan birisi de AMB’nin gerekirse varlık alımının boyutunu ve süresini arttırmaya hazır olduğu söylemiydi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Draghi toplantıda; büyüme, enflasyon ve kurun tartışıldığını belirtti. Aynı zamanda varlık alımını üzerine çeşitli senaryoların tartışıldığını da vurguladı. Varlık alımlarına ilişkin kararların büyük kısmının ise Ekim ayında alınacağını söyledi.

2017 yılının ilk yarısında ekonominin beklenenden daha fazla iyileştiğini belirten Draghi, orta vadede görünümün büyük oranda aynı kaldığını söyledi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Enflasyon üzerine de konuşan AMB başkanı, er ya da geç bankanın fiyat istikrarı hedefine ulaşacağına dikkat çekti. Bunlara istinaden 2017 yılına ilişkin büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Belirsizlik döneminde olmadıklarını söyleyen Draghi, varlık alım programına yeni enstrüman eklemeyi tartışmadıklarını da belirterek sözlerine son verdi.

Kaynak: https://paratic.com/
T
4 yıl
BDDK’dan Kredi Kartı Sahiplerini Yakından İlgilendirecek Açıklama: Süre Uzatıldı
Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada 17 Ağustos tarihinde müşteriler onay vermediği takdirde kredi kartlarının internet ortamında alışverişe kapanacağı belirtilmişti. Yeni yapılan açıklama ile sürenin uzatıldığı belirtildi. İşte detaylar…

< Resime gitmek için tıklayın >

Bilindiği üzere kredi kartları ile internet ortamında yapılan alışverişlerde, müşterinin mobil onayının olması şart koşuluyordu. 17 Ağustos tarihinden itibaren ise tüm kredi kartları internet ortamından alışverişe otomatik olarak kapatılacaktı. Müşterilerin bu durumun önüne geçmesi için bankaları ile irtibata geçip bu tarihe kadar kredi kartlarının e-ticarete açık olması için onay vermeleri gerekiyordu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan yapılan yeni bir açıklama ile kredi kartlarının internet alışverişine kapanması son tarihte değişikliğe gidildiği belirtildi.

< Resime gitmek için tıklayın >

BDDK’dan yapılan açıklamada banka kartlarının elektronik ticarette kullanılması için gereken kart sahibi onayı için gereken son tarih olan 17 Ağustos’ta değişikliğe giderek 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmasına karar verildiği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, yaptığı açıklamasında “e-ticarette herhangi bir yavaşlamaya sebebiyet vermemek için hem bankalarımızın görüşlerini hem de gelen taleplerini aldık ve kurul olarak bu süreyi 31 Aralık 2017’ye kadar uzattık.” ifadelerine yer verdi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu değişiklik ile kredi kartı kullanan kişilerin herhangi bir şekilde dolandırılması ya da siber saldırılara maruz kalmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

BDDK’dan yapılan açıklamada Türkiye’de kullanılan toplam kredi kartı miktarının yaklaşık olarak 98 milyon civarında olduğuna yer verildi. Başkan Mehmet Akben, “Bunların önemli bir bölümü bu işe ret veya onay vermiş. Ama hala önemli sayılacak bir bölümünde eksiklikler var. O yüzden bu süreyi uzattık.” ifadelerine yer verdi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yapılan bu değişiklik sonrası kredi kartı sahibi olanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar, kredi kartlarının e-ticarete kapanmaması için bankalarına onay vermeleri gerekiyor.

< Resime gitmek için tıklayın >

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı bu onayı sms yoluyla verebildiği gibi, bankalarının internet şubelerinden ya da müşteri hizmetlerini arayarak verebiliyor.

31 Aralık 2017 tarihine kadar kredi kartlarının e-ticarete açık olması için bankalarına onay vermeyen müşterilerin, kartlarının internet alışverişine otomatik olarak kapatılacağı belirtildi.

Kaynak: https://paratic.com/
T
4 yıl
Bitcoin Aldı Başını Gidiyor! Yeni Rekor 4 Bin 250 Dolar
Bitcoin rekor tazeledi ve 4 bin doların üzerini gördü. Yükselişin nedeni ve kripto para piyasasındaki son durum haberimizde;

< Resime gitmek için tıklayın >

Bitcoindeki yükseliş tüm hızlıyla devam ediyor. Yeni haftaya yeni bir rekorla merhaba diyen kripto para, tarihi zirvesini 4 bin 250 dolara taşıdı. Kısa sürede bu kadar hızlı yükselişin meydana gelmesi, hala endişeleri beraberinde getirse bile bitcoin sahipleri, her geçen gün biraz daha milyoner oluyor.

Geçen hafta 3000 doların üzerini kaydederek rekor kıran bitcoin, bu hafta 4 bin 250 dolar seviyelerine selam vererek rekorunu tazeledi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Tarihi zirvesini her hafta biraz daha yükselten kripto para, 9 yıllık tarihinde ilk kez 4 bin doların üzerini gördü. Üstelik bu yükselişleri 2017 yılının başında gelmeye başladı ve şu ana kadar % 300’lük bir ralli kaydetmiş oldu.

Bitcoindeki son yükselişin nedeni, Japonya’dan gelen güçlü talep olarak gösteriliyor. Pazar günkü işlemlerde 4 bin 225 doları gören BTC, en yüksek 4 bin 250 dolardan işlem gördü.

< Resime gitmek için tıklayın >

Ağustos ayının başından bu yana % 40’lık bir yükseliş göstererek rekorlarına yenilerini etkileyen bitcoin, ethereumun bölünme işleminde yaşadığı sorunları yaşamadı.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bölünme işlemi ile iki farklı para birimi oluştuğunda ethereum, değer kaybetmişti. Sonrasında da değer kazanmaya başlamıştı. Bitcoin ise değer kaybetme aşamasını es geçti ve doğrudan rekor yükselişlerine devam etti.

2017 Şubat’ta 987 dolardan alıcı bulurken, artık güncel haliyle 4 bin liranın üzerinden alıcı buluyor. BTC, 4 bin 95 dolardan işlem görürken, yeni birim Bitcoin Cash (BCC), 305,58 dolarda.

< Resime gitmek için tıklayın >

Yatırım şirketi BKCM Genel Müdürü Brian Kelly ise bitcoinin jeopolitik gerginlikten beslendiğini dile getirdi. Japonya ve Kore işlemlerinde geçen aylara göre belirgin bir artış olduğunu söyledi.

< Resime gitmek için tıklayın >

Son yükselişlerle birlikte piyasa değerini 65 milyar dolara yükselten bitcoin, güvenilir liman olarak anılmaya başladı. Her ne kadar güvenilirlik özelliklerinin hepsini barındırmasa bile yaşanan ciddi yükselişler, diğer yatırım araçlarını gölgede bıraktı.


Kaynak: https://paratic.com/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.