T

Yarbay
26 Mart 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
41 üye
Görüntülenme (?)
571 (Bu ay: 7)
Gönderiler Hakkında
T
9 sa. önce
Çocukların İnternette Güvenliği Daha Önemli Hale Geldi
Salgın, uzaktan eğitim nedenleriyle evde ve internet ortamında daha fazla zaman geçiren çocuklar için riskler de arttı. TP-Link yetkilileri, ağ ürünlerindeki bazı uygulamalarla güvenli bir internet ortamı sağlanabileceğini belirtiyor.

Covid-19 salgını, çocukların internet ortamında daha fazla zaman geçirmesine neden oluyor. Uzaktan eğitim için bilgisayar başında olan çocuklar, ayrıca sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle evlerde genelde internet ortamında zaman geçiriyorlar. Bunun sonucunda genel olarak siber saldırılarda ve kötü amaçlı kişilerin eylemlerinde önemli bir artış oldu. Kuşkusuz bu artıştan olumsuz etkilenecek en riskli grubun başında çocuklar yer alıyor.

Kablosuz ağ pazarının lider üreticisi olan TP-Link®, çocukların internet ortamında daha güvenli olmalarını sağlayacak bir dizi önlemi açıkladı. Ailelerin öncelikle çocuklarıyla iletişiminin önemli olduğunu belirten TP-Link yetkilileri, uzmanların verdiği önerileri dikkate almaları gerektiğini vurguluyorlar. Çocuğu bilinçlendirmenin önlemlerin başında yer aldığını söyleyen yetkililer, ailelerin de sanal ortam konusunda bilgili ve ilgili olmasının önemini vurguluyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda rehber çalışmaları olduğunu ve ailelerin bu çalışmalardan mutlaka yararlanması gerektiğini belirten yetkililer, bunun yanı sıra modem ve yönlendiricilerde yer alan bazı özellikler ile hem ağın hem de başta çocuklar olmak üzere aile fertlerinin güvenliğinin sağlanabileceğini açıklıyorlar.

Ebeveyn Denetimleri kullanılmalı

TP-Link’in tüm yeni modemlerinde ve yönlendiricilerinde Ebeveyn Denetimi özelliği bulunuyor. iOS ve Android destekli ücretsiz Tether uygulaması ile anne-babalar akıllı telefonlarından Ebeveyn Denetimi özelliğini kolayca kullanabilirler. Çocukların ağa bağlandığı cihazlara bu uygulama üzerinden bazı kısıtlamalar getirilebiliyor. Profiller oluşturup her profil için farklı bağlantı ayarları yapabiliyorlar. Bağlanılacak saat dilimini belirlemeden bazı sitelere erişimi engellemeye değin birçok ayar bu uygulama ile mümkün. Ayrıca çocuğun başında durmadan ya da onu sorgulamadan ne kadar süre ağa bağlı kaldığı da bu uygulamadan rahatlıkla izlenebiliyor. Bu sayede anne-baba evde olmadığı zamanlarda da çocukların internette takibini yapabiliyor. Tamamen Türkçe olan Tether uygulaması ile bu ayar ve denetimler çok rahat ve kolay bir şekilde yapılabiliyor.

Güçlü ve güvenli şifre oluşturulmalı

Türkiye’de kullanıcıların büyük çoğunluğunun ağ adı ve şifresini değiştirmeden kullanma eğiliminde olduğunu belirten TP-Link yetkilileri, bunun son derece sakıncalı olduğunu söylüyorlar. Ağ adı ve şifresinin mutlaka değiştirilmesi gerektiği ve güçlü, güvenli, hemen bulunamayacak bir şifrenin önemli olduğu vurgulanıyor. Çocuklar başta olmak üzere tüm aile fertlerinin, ağ şifresini başkalarıyla paylaşmamaları konusunda uyarılması da öneriliyor.

Ailelerin ayrıca güvenlik yazılımı da kullanmaları gerektiğini bildiren yetkililer, TP-Link’in bazı modelleri ile sunulan (örneğin Deco Mesh Wi-Fi çözümleri gibi) HomeCare uygulamasında hem gelişmiş Ebeveyn Denetimi özelliklerinin hem de antivirüs yazılımının olduğu belirtiliyor. Bu ürünleri alan kullanıcılar ücretsiz olarak HomeCare uygulamasına ve dolayısıyla güvenlik yazılımına da sahip oluyorlar.
T
6 gün
Boyutu Küçük, Performansı Büyük: TP-Link Archer C24
TP-Link, küçük boyutuyla dikkat çeken yeni AC serisi yönlendiricisini satışa sundu. Archer C24 model ürün, hem ev kullanımı için ideal hem de ISS’lere uygun bir çözüm.

Kablosuz ağ ürünleri pazarının lider markası TP-Link®, farklı tasarıma sahip yeni bir yönlendirici (router) modelini satışa sundu. Archer C24 model adlı ürün, 115 mm’lik boyutuyla yer işgal etmeden her ortamda kullanılabiliyor. Ürün bu küçük boyutuna karşın, yüksek performansa sahip.

802.11ac serisinde giriş seviyesi bir yönlendirici olan Archer C24, çift bant desteği, geniş kapsama alanı sunması, yüksek bağlantı hızları ile bir evin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor. Son kullanıcıların yanı sıra internet servis sağlayıcılar (ISS) için de uygun bir çözüm olan yönlendirici, ISS’lere, özelleştirme ve yönetim açısından kolaylıklar sağlayan özelliklere de sahip.

Geniş kapsama alanı, hızlı bağlantı, çoklu mod…
Günümüzde evlerde Wi-Fi’a bağlanan cihaz sayısı giderek artıyor. Bu nedenle çok sayıda cihazın aynı anda Wi-Fi’a bağlanabilmesi için kullanıcıların mutlaka çift bant desteği sunan ağ ürünlerini tercih etmesi gerekiyor. Bu sayede e-posta, web’de gezinti gibi basit uygulamalar için 2.4 GHz bandı kullanılırken, online oyun, videokonferans (uzaktan eğitim), film izleme gibi uygulamalar içinse 5 GHz bandından yararlanılıyor ve internet trafiği tıkanmıyor. Archer C24 yönlendirici çift bant desteğine sahip ve 2.4 GHz bandında 300 Mbps, 5 GHz bandında ise 433 Mbps kablosuz hızlara ulaşabiliyor.

Ürün, küçük boyutunun aksine Wi-Fi kapsama alanında da yüksek performans sunuyor. Cihaz üzerinde yer alan dört adet yüksek kazançlı anten, standart bir evin her noktasına Wi-Fi sinyallerini rahatlıkla ulaştırabiliyor. Antenlerin çapraz olarak konumlanması, çok yönlü bir kapsama sunuyor.

Bu küçücük kutu, kullanıcılara üç farklı mod sunuyor. Üründe standart olan yönlendirici modunun yanı sıra erişim noktası (access point) ve menzil genişletici (range extender) modları da yer alıyor. Kullanıcılar Wi-Fi gereksinimlerine göre bu modları tercih edebiliyor.

Ebeveyn kontrolü, misafir ağı, sağlamlık, hepsi minik kutuda
Archer C24 yönlendirici TP-Link’in Tether uygulaması sayesinde son derece kolay kurulup yönetiliyor. Aile üyelerinin internette güvenliği ve denetimi için Ebeveyn Kontrolü özelliği; ağ adı ve şifresini paylaşmadan gelen misafirlerin ağa dahil olmasını sağlayan Misafir Ağı ve cihazlara öncelik vermeyi sağlayan QoS özellikleri akıllı telefonlardan Tether uygulaması ile son derece kolay kullanılabiliyor.

< Resime gitmek için tıklayın >
T
2 hafta
“Wi-Fi 6 Denince Akla Gelen Marka Olmayı Hedefliyoruz”
Wi-Fi 6’lı ürünlerin daha hızlı kullanıma geçeceğini belirten TP-Link Ülke Müdürü Ryan Yang, en zengin ürün grubuyla TP-Link’in Wi-Fi 6 denince akla ilk gelen marka olmayı hedeflediğini söylüyor.

Kablosuz ağ pazarında uzun yıllardır lider olan ve pazara yön veren TP-Link®, en yeni Wi-Fi teknolojisi olan Wi-Fi 6’ya geçişin daha hızlı olmasını bekliyor. Wi-Fi standartlarının teknolojik olarak ortaya çıkmasından yaklaşık 5-6 yıl sonra pazarda egemen hale gelebildiğini söyleyen TP-Link Ülke Müdürü Ryan Yang, “Wi-Fi 6’da bu sürenin daha kısa olacağını tahmin ediyoruz” diyor.

TP-Link’in tüm stratejisini bu geçişin daha kısa olacağı beklentisiyle yaptığını ve pazarda da bu doğrultuda tepkiler gözlemlediklerini ifade eden Yang, “Örneğin bir önceki Wi-Fi standardı olan 802.11ac’li (Wi-Fi 5) ilk ürünler 2013 yılında satışa sunulmaya başlandı. AC’nin pazara egemen olması ise 2020 yılını buldu. Wi-Fi 6 yani AX teknolojisinin ise 2022 ya da en geç 2024’te en çok satılan teknoloji haline gelmesini bekliyoruz” diyor. Wi-Fi 6’ya geçişin ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiğini söyleyen Yang, “ABD, Japonya gibi ülkelerde daha hızlı geçiş yaşanıyor. Bu ülkelerde bu yıl satılan ağ ürünleri içinde Wi-Fi 6’lı ürünlerin payı biraz daha yüksek. 2021’de bu payda sıçrama olacağını öngörüyoruz” diyor.

Covid salgınının etkileri

Covid salgınının, insanların evlerdeki ağ gereksinimlerini daha iyi fark etmelerine neden olduğunu belirten Yang, “Evden çalışma ve uzaktan eğitim, ağ ürünlerine talebi arttırdı. Kullanıcılar daha hızlı ve kaliteli internet bağlantısı istiyor. Bu Wi-Fi 6 ürünlerine talebi de olumlu etkiliyor” diyor. Buna karşın salgından tüm dünya ekonomilerinin olumsuz etkilendiğine ve ekonomik daralmanın daha net öngörü yapmayı engellediğine dikkat çeken Yang, “Wi-Fi 6’lı ürünlerin 2022-2024 döneminde pazarda egemen olmasını bekliyoruz. TP-Link olarak biz Wi-Fi 6’ya yatırımımızı hiç azaltmadan sürdürüyoruz. Şu anda hem ürün grubu olarak hem model sayısı olarak en geniş ürün seçeneğine sahip markalardan biriyiz. Amacımız, Wi-Fi 6 dendiğinde akla gelen ilk marka olmak. Bu doğrultuda çalışmaya devam ediyoruz” diyor.

Türkiye’de 2019 yılında ilk Wi-Fi 6’lı ürünü satışa sunduklarını ve bu ay itibarıyla model sayısını dokuza çıkardıklarını vurgulayan Yang, bu sayının daha da artacağını belirtiyor. “Türkiye pazarında daha önceki Wi-Fi standartlarının ilk satışa sunulduğu yıllara göre Wi-Fi 6’ya daha fazla ilgi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Henüz toplam satışlar içindeki oranı az ama örneğin AC’nin ilk satışa sunulduğundaki orandan bir hayli yüksek. Eğer TL’deki değer kaybı olmasaydı bu oranın daha yüksek olması mümkündü” diyen Yang, 2021 yılında Türkiye’de ağ pazarında AC’nin (Wi-Fi 5) giriş standardı olacağını ve Wi-Fi 6’nın pazardaki payını artıracağını beklediklerini ifade ediyor.

Yeni teknolojiye yatırım yapılmalı

“Kullanıcılara yeni teknolojileri sunuyoruz. Örneğin TP-Link olarak Wi-Fi 4 (802.11N) teknoloji model sayımız çok çok az, bu teknolojiyi bitiriyoruz artık. Bu yılki satışlarımız içinde AC’nin ciddi bir ağırlığı var. Tüketicilere önerim de bu yönde. Yeni ağ ürünü alacaklar mutlaka yeni teknolojli ürünlere yatırım yapsınlar. AC, alt sınır olmalı” diyen Yang, hem ağ kalitesi ve performansı hem de yatırımın daha uzun süreli olması açısından bunun önemine dikkat çekiyor.

TP-Link’in şu anda Türkiye’de Wi-Fi 6 teknolojisine sahip yönlendirici (router), menzil genişletici (range extender), Mesh ağ sistemi ve PCIe adaptör ürün gruplarında modelleri yer alıyor. İlk Wi-Fi 6 teknolojili modemin ise 2021 başında satışa sunulacağı açıklanıyor.
T
3 hafta
Deco M3 Mesh Wi-Fi Sistemi Satışa Sunuldu
TP-Link, bir yönlendirici ve bir genişleticiden oluşan iki birimli yeni Mesh Wi-Fi sistemini satışa sundu. Deco M3 modeli, Mesh sistemleri içinde uygun fiyatlı bir çözüm.

Evlerde ağa bağlı cihaz sayısı arttıkça evin her yerinde güçlü internet bağlantısı isteniyor. Üstelik pandemi döneminde evden çalışma ve uzaktan eğitim, bu bağlantının kesintisiz ve güçlü olmasını zorunlu hale getirdi. Evlerde çeşitli nedenlerle Wi-Fi sinyalleri her noktaya ulaşamayabiliyor ya da güçlü ve kesintisiz olamayabiliyor. Bu sorun için farklı ağ çözümleri bulunuyor. Bunlar arasında yer alan Mesh Wi-Fi sistemleri ise daha kesin çözüm oluşturması, ağ adı ve şifre değiştirmeden kesintisiz bağlantı sunma özellikleriyle öne çıkıyor.

Mesh ağ sistemlerinde de iddialı olan ve kullanıcılara farklı modellerle bol seçenek sunan TP-Link®, iki birimden oluşan yeni bir Mesh Wi-Fi sistemini Türkiye’de satışa sundu. Deco M3 model adlı ürün, bir yönlendirici (router) ve bir menzil genişleticiden oluşuyor. Genelde Mesh sistemleri iki ya da üç yönlendiriciden oluşurken Deco M3’de farklı olarak menzil genişletici bulunuyor.

Deco M3’ü standart bir eve sahip ve Wi-Fi ölü bölge sorunu yaşayan kullanıcılar tercih edebilir. Ayrıca, daha önce farklı Deco modelleri ile Mesh sistemi kurmuş ve ağını genişletmek isteyenler için de daha ekonomik bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Tek ağ adı ile kesintisiz bağlantı…

Deco M3’ün paketinde yer alan yönlendirici (Deco M4R model) modeme bağlanarak kullanılıyor; genişletici ise (Deco M3W model) herhangi bir prize takılarak çalışıyor. Bu iki ürün ile birlikte yaklaşık 280 metrekarelik bir Wi-Fi kapsama alanı oluşturuluyor. Gelişmiş Deco Mesh teknolojisi sayesinde tek bir ağ adı altında birleşik bir ağ kuruluyor. Evde hareket halindeyken, dolaşırken de bağlantı kesilmiyor, en yüksek hızı bulmak için cihazlar arasında otomatik geçiş sağlanıyor. Kullanıcılar bu geçişi hissetmiyor bile.

Deco M3, sadece daha geniş ve kesintisiz bir Wi-Fi ağı oluşturmuyor, aynı zamanda yüksek Wi-Fi hızları da sunuyor. 802.11AC destekli ve çift bantlı olan ürünler, 1167 Mbps’ye kadar kablosuz hızlara ulaşabiliyor. En yoğun ağlarda bile trafiği kolaylıkla yöneten Deco M3, 100 cihaza kadar bağlantı desteği sunuyor.

Güçlü ebeveyn denetimleriyle güvenli ağ

Deco M3, ağın ve aile üyelerinin güvenliğini de gözeten bir sistem. Cihazlarla birlikte gelen Ebeveyn Denetimi özelliğiyle aile üyeleri için profiller oluşturulup erişim süreleri belirlenebiliyor. Ayrıca filtreleme, zaman limiti belirleme, çocukların ziyaret ettikleri web sitelerini ve internette geçirdikleri zamanı denetleme gibi gelişmiş ayarlar yapılabiliyor. Üstelik tüm bunlar akıllı telefondan Deco uygulamasıyla ve birkaç dokunuşla gerçekleştirilebiliyor. iOS ve Android destekli olan Deco uygulaması, ürünlerin kurulumunda da kullanıcılara yol gösterici oluyor.

Ayrıntılı bilgi için:https://www.tp-link.com/tr/home-networking/deco/deco-m3/
T
4 hafta
TP-Link Archer VR600 Yenilendi
TP-Link’in VDSL serisinde ilgi gören modeli Archer VR600, yenilendi ve daha güçlü hale geldi. Yeni versiyonunda SuperVDSL ve OneMesh desteğine sahip olan modemin kablosuz hızı da toplamda 2100 Mbps’ye yükseldi.

TP-Link®’in VDSL serisi modemleri arasında yer alan ve fiyatına göre yüksek performansı ile ilgi gören Archer VR600 modeli, yenilendi, daha güçlü hale geldi. Archer VR600 V3.0, artık çok daha hızlı ve Mesh desteğine sahip.

MU-MIMO teknolojisine sahip bir VDSL/ADSL modem yönlendirici olan Archer VR600’ün yeni versiyonunda SuperVSDL desteği bulunuyor. En yeni VDSL teknolojisi olan SuperVDSL, öncekine oranla 3.5 kat daha hızlı ve 350 Mbps hıza kadar ulaşabiliyor. Modemde ayrıca 4x4 MU-MIMO teknolojisi de yer alıyor. Tüm bunların sonucunda 5 GHz bandında 1773 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 300 Mbps olmak üzere toplamda 2100 Mbps kablosuz hızlara ulaşabiliyor ve ağın verimliliği de daha yüksek hale geliyor.

Archer VR600, sadece yüksek kablosuz bağlantı hızı sunmuyor; kullanıcılara aynı zamanda farklı bağlantı tipleri konusunda da destek veriyor. VDSL/ADSL bağlantının yanı sıra modem üzerinde yer alan Ethernet WAN girişi sayesinde, fiber ve kablo bağlantıya sahip kullanıcılar Archer VR600’ü yönlendirici olarak kullanabiliyorlar. Ayrıca USB 3.0 girişi de yer alan cihaza istenirse 3G/4G adaptör takılarak internet bağlantısı yedeklenebiliyor. Bu sayede kesintisiz bir internet erişimi sağlanıyor. Günümüzde özellikle uzaktan eğitim ve evden çalışma koşulları düşünüldüğünde kesintisiz internet bağlantısı çok daha önemli hale geldi. Archer VR600, kullanıcıların bu ihtiyacını karşılayan çok yönlü bağlantı desteğine sahip bir modem yönlendirici.

Mesh ağ teknolojisine hızlı geçiş olanağı

Yenilenen Archer VR600’e eklenen bir başka önemli özellik ise Mesh ağ desteği. TP-Link’in tüm evi tek bir Wi-Fi adı ve şifresiyle kesintisiz kapsamayı sağlayan OneMeshTM teknolojisiyle donatılan yeni model, OneMeshTM desteğine sahip cihazlarla kolayca bir Mesh ağı oluşturabiliyor. Örneğin, OneMeshTM özellikli bir TP-Link menzil genişletici ile birlikte bu modem kullanıldığında cihazlar kolayca eşleşiyor ve evde bir Mesh ağı kuruluyor. Mesh ağlarının en önemli özelliği, kesintisiz bir kapsama sağlaması. Kullanıcılar evin içinde kesinti olmadan çevrimiçi dolaşabiliyor ve cihazlar arasında geçişi hiç hissetmiyor. Ağ adı ve şifre değişmeden, Wi-Fi kapsama alanını genişletmenin keyfi yaşanıyor.

Archer VR600 V3.0, sadece kablosuz bağlantıda yüksek hızlar sunmuyor; kablolu bağlantıda da Gigabit hızlara ulaşıyor. Cihaz üzerinde yer alan 4 adet Gigabit bağlantı noktasına kablo ile ağa dahil olan cihazlar bağlanabiliyor ve online film izlerken ya da oyun oynarken de yüksek bağlantı hızının avantajı görülüyor.

TP-Link’in ağ cihazlarının kurulumu ve kullanımını kolay ve zevkli hale getiren ücretsiz Tether uygulaması (iOS ve Android destekli) ile Archer VR600’ün her tür ayarı yapılabiliyor. Kurulumdan ebeveyn denetimlerine, öncelik atamadan misafir ağı oluşturmaya kadar pek çok işlem akıllı telefonlardan birkaç dokunuşla yapılıyor ve hem ağ hem aile üyelerinin güvenliği sağlanıyor.
T
geçen ay
TP-Link Ürünleri D&R Mağazalarında
Tüketicilerin ürünlerine her yerden, kolayca erişebilmesini hedefleyen ve çok geniş bir dağıtım ağına sahip olan TP-Link, D&R mağazalarıyla da çalışmaya başladı. Tüketiciler D&R mağazalarından ve web sitesinden TP-Link’in en çok tercih edilen ürünlerini satın alabiliyorlar.

Kablosuz ağ pazarının lideri TP-Link®, Türkiye’de son derece yaygın bir dağıtım ağına sahip. Hem bayi, hem mağaza ve online satış kanalları ile Türkiye’nin her yerinde TP-Link ürünlerine kolayca ulaşabiliyor ve şirket dağıtım kanalını sürekli genişletiyor. Son olarak TP-Link ürünleri satış noktalarına D&R mağazaları da eklendi. Artık D&R mağazalarında ve web sitesinde TP-Link’in en çok tercih edilen ürünleri yer alıyor.

TP-Link ürünlerinin her açıdan kolay ulaşılabilir olmasını hedeflediklerini söyleyen TP-Link Perakende Kanal Satış Müdürü Mert Çataloğlu, “Tüketiciler TP-Link ürünlerini her yerde bulabilmeliler. Bu nedenle tüm teknoloji mağazalarıyla, online satış kanallarıyla ve Türkiye’nin her bölgesinde yer alan binlerce bilgisayar bayisi ile çalışıyoruz. Bu geniş dağıtım ağımıza şimdi D&R mağazalarını da ekledik” diyor. D&R mağazalarının kitaptan müziğe, hediyelik eşyadan kırtasiyeye ve elektronik ürünlere değin çok geniş yelpazede ürün sunduğunu ve kalitesi, bilinirliliği ile faaliyet gösterdiği alanda çok güçlü bir marka olduğunu vurgulayan Çataloğlu, “TP-Link de kendi alanında çok güçlü bir marka. Bu iki güçlü markanın işbirliğinden en çok tüketiciler yararlanacak. Kitap ya da kırtasiye ihtiyacı için gittiği D&R’dan evin WiFi sorununa çözüm olan ürünleri de bulabilmek, tüketicilerin avantajına olacak” diyor.


İlk aşamada D&R mağazalarında tüketicilerin en çok ihtiyaç duydukları ağ ürünleri ve çok tercih edilen modeller yer alacak. Modem, Deco mesh WiFi sistemleri, WiFi menzil artırıcılar ve taşınabilir mobil WiFi yönlendiriciler D&R mağazalarında yer alan ürünler. Zaman içinde ürün ve model çeşidini artırmayı hedeflediklerini dile getiren Çataloğlu, “Bu bir başlangıç Hem D&R ile işbirliğimizi güçlendirerek ürün çeşidimizi artıracağız hem de D&R örneğinde olduğu gibi farklı konsepte sahip mağazaları dağıtım kanalımıza katacağız. Tüketiciler artık her noktada TP-Link ürünlerini görüp, satın alabilecek” diyor.
T
geçen ay
TP-Link’ten Avantajlı Paketli Akıllı Priz
TP-Link Tapo P100 model akıllı prizin avantajlı paketi de satışa sunuldu. Dört adet akıllı prizin yer aldığı avantajlı paket ile tüm evin ihtiyacı, uygun fiyata karşılanabiliyor.

TP-Link®’in uygun fiyatlı akıllı ev serisi olan Tapo’nun ürün çeşidinin artmasının yanı sıra avantajlı paketleri de satışa sunulmaya başlandı. Küçük tasarımı ile az yer kaplayan ve kolay kullanıma sahip Tapo P100 model akıllı prizi artık 4’lü paket olarak almak mümkün. Böylece evde birden fazla akıllı priz kullanmak isteyenler tek tek Tapo P100’ü almak yerine, daha avantajlı fiyatla bu dörtlü paketi tercih edebilirler.

Akıllı priz kullanan ve avantajlarından yararlananların genelde tek priz ile yetinmediklerini bildiren TP-Link yetkilileri, bu nedenle avantajlı paket oluşturduklarını söylüyorlar. Dört adet prizden oluşan Tapo P100 avantajlı paket, ortalama bir evin akıllı priz ihtiyacını rahatlıkla karşılayabiliyor.

Evlerde kullanılan tüm elektrikli cihazları akıllı hale getirmek ve her zaman, her yerden açıp kapatabilmek önemli bir avantaj. Günümüzde bu avantaja sahip olmak isteyen kişilerin sayısı giderek artıyor. Akıllı prizler, bu beklentiyi karşılayan ve akıllı prize bağlanan tüm elektrikli cihazları uzaktan kontrol etmeyi sağlayan ürünler. TP-Link Tapo P100, mini kompakt tasarımı, kolay uygulaması, ses kontrol özelliği ve benzerlerine oranla daha erişilebilirliği ile ideal bir akıllı priz.

Prize takılıp kullanılan tüm cihazlar Tapo P100 akıllı prize bağlanarak her yerden açılıp kapatılabilir hale geliyor. Abajur, kombi, hava nemlendirici, çay-kahve makinesi, ütü gibi tüm cihazları ister akıllı telefon üzerinden ve nerede olunursa olunsun açıp kapatmak; isterse önceden programlayıp günün belli saatlerinde otomatik açılıp kapanmalarını sağlamak mümkün. Android ve iOS destekli Tapo uygulaması ile Tapo P100’e bağlı tüm cihazlar uzaktan kontrol edilebiliyor. Yine aynı uygulama ile programlama yapılabiliyor. Ayrıca cihaza bağlı elektronik aletler için geri sayım sayacı listeleri de oluşturmak mümkün oluyor.

Tapo P100 akıllı priz, son derece kolay kurulup çalıştırılıyor. Ürünü prize takıp Tapo uygulamasını akıllı telefona indirmek ve buradan adımları izleyerek birkaç dakika içinde ürünü aktif hale getirmek mümkün. Akıllı prizi kullanmak için başka herhangi bir cihaz, hub vb gerekmiyor; tak-çalıştır özellikli bir ürün.

Tapo P100 akıllı priz, sesli komut özelliğine de sahip. Google Asistan ve Amazon Alexa destekli olan akıllı priz, ses ile de yönetilebiliyor. Örneğin, “iki dakika sonra kahve makinesini çalıştır”, “ışığı kapat” gibi sesli komutlar ile cihazlar açılıp kapanabiliyor.

Ayrıntılı bilgi için:https://www.tp-link.com/tr/home-networking/smart-plug/tapo-p100-(4-pack)/
T
2 ay
Wi-Fi 6 Teknolojisine Geçme Nedenleri
Wi-Fi 6 Teknolojisine Geçme Nedenleri

Wi-Fi 6, kablosuz ağ alanında 2020’in en güncel konusu. Bu yeni Wi-Fi standardı sadece çok yüksek bağlantı hızı sunmuyor, getirdiği pek çok yenilik ve avantaj var. TP-Link, kullanıcı gereksinimlerine göre Wi-Fi 6’ya geçme nedenlerini açıklıyor.

Dünya kablosuz ağ pazarının lideri olan TP-Link®, Wi-Fi 6 teknolojisine yatırımlarını sürdürüyor ve Wi-Fi 6’lı model sayısını sürekli artırıyor. Yılın ilk çeyreğinden itibaren Türkiye’de Wi-Fi 6’lı modellerini satışa sunan şirket, bu yeni teknolojinin sunduğu tek avantajın yüksek hız olmadığını belirtiyor ve hangi tip kullanıcıların, neden Wi-Fi 6’yı tercih etmesi gerektiğini açıklıyor.

Wi-Fi 6 başka bir deyişle 802.11ax teknolojisinin sunduğu en önemli avantaj elbette yüksek bağlantı hızları. Bir önceki Wi-Fi standardına oranla üç kat daha fazla hız sunuyor. Bu nedenle ağ bağlantısından yüksek hız bekleyen kullanıcılar, örneğin online oyun oynayanlar Wi-Fi 6 teknolojisini tercih edebilirler.

Hızın yanı sıra belki de Wi-Fi 6’nın sunduğu en önemli avantaj, çoklu erişim desteği. Wi-Fi 6 ile birlikte gelen OFDMA teknolojisi sayesinde, çok sayıda cihazın bağlı olduğu ağlarda daha önce yaşanan yavaşlama, tıkanma gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Bu teknoloji aynı zamanda ağa bağlı olan cihazların gereksinim duyduğu bant genişliğini de belirliyor ve buna göre bir kaynak birimi ayırıyor. Böylece ağa sürekli bağlı ve veri aktaran cihazlar ile arada bağlanıp veri aktaran cihazlar ayrışıyor. Çok sayıda cihazın bağlı olduğu ev ve küçük ofislerde kablosuz ağ verimliliği önemli ölçüde artıyor. Bu nedenle Wi-Fi 6 teknolojisini tercih etmesi önerilen bir diğer kullanıcı tipi ise evinde ağa bağlı çok sayıda cihaz olanlar ya da küçük ofisler.

Ağ verimliliği artıyor

Wi-Fi 6 teknolojisi ağ verimliliğini artırıyor. Wi-Fi 6 teknolojili ürünlerle kablosuz ağa daha fazla cihaz, daha hızlı, daha kesintisiz bağlanabiliyor. OFDMA teknolojisinin bir diğer avantajı sayesinde ağ cihazı gelen ağ trafiğini kontrol edebilir duruma geldi. Bunun sonucunda örneğin Wi-Fi 6’lı bir yönlendirici (router) hangi cihazın ne zaman, ne kadar bant genişliği kullanabileceğini belirleyebiliyor. Özellikle IoT cihazlarının da ağa dahil olduğu akıllı evlerde bu avantaj sağlayan bir özellik. Ayrıca yine Wi-Fi 6 ile gelen ‘hedef uyanma zamanı’ özelliği de akıllı ev cihazlarının sürekli ağa bağlanıp veri göndermesini düzenliyor; gerektiği zaman veri göndermesini sağlıyor. Bu da özellikle çok sayıda akıllı cihazın bağlı olduğu ağlarda enerji tüketimini olumlu etkileyen başka bir avantaj. Şu anda ya da ileride akıllı ev çözümleri kullanan/kullanacak olanlar da Wi-Fi 6 teknolojisine geçebilirler.

Ağa renk atanıyor

Wi-Fi 6 teknolojisi ile gelen başka bir teknolojisi ise BSS Color teknolojisi. Günümüzde her evde Wi-Fi ağı var. Bu da komşularla Wi-Fi sinyallerinin karışması sorununu oluşturuyor. Evimizdeki ağ cihazı, her yerden gelen sinyalleri dinlemeye ve almaya çalışır. Bu da performansı olumsuz etkiler. Ama BSS Color sayesinde artık herkes kendi ağına bir renk atayabiliyor. Örneğin mavi renk ev ağının rengi, komşunun ağ rengi ise kırmızı. Artık yönlendirici sadece mavi Wi-Fi sinyallerini takip edip, kırmızı sinyalleri göz ardı ediyor. Çok sayıda Wi-Fi ağı olan ve bu şekilde sinyal karmaşası yaşanan evler için de Wi-Fi 6 teknolojisi ağ performansını yükselten bir çözüm oluyor.

Her ihtiyaca uygun bir Wi-Fi 6 ürünü TP-Link’te bulunuyor

Kullanıcılara her ürün grubunda zengin seçenek sunmayı ilke edinen TP-Link, henüz çok yeni olmasına karşın Wi-Fi 6 teknolojisinde de farklı modellere sahip. Bir evin Wi-Fi ihtiyacını karşılayacak yönlendiriciden menzil genişleticiye, Mesh ağ sisteminden adaptöre değin Wi-Fi 6’lı ürün Türkiye’de satışta. Şu anda Türkiye’de Wi-Fi 6’lı beş model yönlendirici, iki adet Mesh ev ağ sistemi, bir model menzil genişletici ve bir PCIe adaptör olmak üzere dokuz farklı çözüm satışta ve model sayısı sürekli artıyor.

Wi-Fi 6 çözümleri, geriye dönük uyumlu ürünler. Yani evdeki farklı ağ standardına sahip (ac, n, vb) ürünlerle de birlikte çalışabiliyorlar. Bu nedenle ağ performansını artırmak isteyenler, hemen Wi-Fi 6 teknolojisine yatırım yapabilirler. TP-Link’in zengin Wi-Fi 6’lı ürün ailesinde her ihtiyaca ve bütçeye uygun bir çözüm yer alıyor. Oyuncular için tamamen online oyun gereksinimleri düşünülerek tasarlanmış olan Archer AX11000 (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax11000/ ) modeli ideal iken, çok sayıda cihazın aynı anda ağa bağlı olduğu bir ev ya da küçük ofis Archer AX6000 (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax6000/ ) ya da Archer AX50’yi (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax50/ ) tercih edebilir.

Hem Wi-Fi 6 hem Mesh teknolojisinin avantajlarını bir arada yaşamak isteyenler ise Deco X20 (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/deco/deco-x20/ ) ya da X60 (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/deco/deco-x60/ ) modellerine bakabilirler. Wi-Fi 6’ya geçmek isteyen ama uygun fiyat arayanlar ise Archer AX10 (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax10/ ) ya da AX20 (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax20/ ) modellerini seçerek yeni nesil Wi-Fi deneyimiyle tanışabilirler.

Evlerinde Wi-Fi ölü bölge sorunu yaşayanlar RE505X model (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/range-extender/re505x/ ) Wi-Fi 6 ve Mesh teknolojili menzil genişleticiyle bu sorunu çözebilirler. PC’lerini Wi-Fi 6 teknolojisine yükseltmek isteyenler için de Archer TX3000E (https://www.tp-link.com/tr/home-networking/adapter/archer-tx3000e/ ) adaptör çözümü bulunuyor.

TP-Link’in Wi-Fi 6 teknolojili ürünleri bu teknolojinin getirdiği avantajların yanı sıra farklı pek çok özellikle donatılmış durumda. Kullanımı kolaylaştıran, ağ güvenliğini artıran, kapsama alanını daha genişleten bu özellikler kaliteli ürün ve kaliteli hizmet ile birleştirilmiş durumda.
T
2 ay
TP-Link, CES’de Dahili Alexa’lı Mesh Sistemini Tanıtıyor
TP-Link, bu yıl dijital ortamda yapılan CES Fuarı’nda Wi-Fi 6E teknolojili çözümlerini tanıtıyor. Yeni ürünler arasında dahili Alexa’ya sahip ilk Mesh WiFi sistemi olan Deco Voice X20 modeli dikkat çekiyor.

Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan CES, bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle dijital olarak yapılıyor. 11-14 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuara TP-Link® de dijital ortamdaki standıyla katılıyor. TP-Link standında ağırlıklı olarak Wi-Fi 6E teknolojili ürünler yer alıyor. Wi-Fi 6 çözümlerinin yanı sıra Kasa akıllı ev ürünlerinin en yeni modelleri dehttps://www.tp-link.com/us/exhibition/ces/ adresinde yer alan sanal standda görülebiliyor.

TP-Link’in CES standında en dikkat çekici ürün dahili Alexa’ya sahip olan yeni Mesh Wi-Fi 6 sistemi. Deco Voice X20 model adlı ürün, kullanıcılara sunduğu bu mükemmel avantaj ve yenilikçi tasarımı ile CES 21 İnovasyon Onur Ödülü’nü kazandı (CES 2021 Innovation Awards Honoree). Deco Voice X20, en yeni WiFi 6 ve Mesh teknolojileriyle evin her yerinde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli bir WiFi kapsama alanı sunuyor. Aynı zamanda dahili Alexa’ya sahip olan ürün ile kullanıcılar ayrı bir akıllı hoparlöre ihtiyaç duymadan evlerini yönetebiliyorlar.

TP-Link’in uzun zamandır akıllı ev ve WiFi ağ cihazlarını birleştirme çalışmalarının bir sonucu olan Deco Voice X20 ile IoT ve WiFi entegrasyonu sağlanıyor. Mesh teknolojisinin sağladığı tüm evi kapsayan WiFi ve dahili Alexa ile tüm evde ses ve ses kontrolü yapılabiliyor. Deco Voice, akıllı ev cihazlarını yönetmeyi, günlük hava raporunu almayı, programlarda değişiklik yapmayı, en sevilen çalma listelerini düzenlemeyi ve çok daha fazlasını sağlıyor. Yapılması gereken tek şey Alexa’ya sormak! Deco Voice X20, diğer Alexa özellikli ürünler ve Deco birimleriyle sorunsuz çalışabiliyor. Ayrıca TP-Link’in Kasa ve Tapo akıllı ev ürünlerinin yönetimini de yapabiliyor.

Çarpıcı bağlantı hızlarına sahip yeni WiFi 6E Serisi CES’te…

TP-Link’in CES sanal standında en yeni ve çarpıcı bağlantı hızlarına sahip WiFi 6E serisi de görülebiliyor. Bu ürünler arasında Deco X96, akıllı hub’a sahip Deco X76 Plus Mesh modellerinin yanı sıra Archer AX96 ve 10GB bağlantı noktasına sahip olan Archer AX206 yönlendiriciler de yer alıyor. 10G çoklu Gigabit beş adet girişi olan yeni ağ anahtarı (switch) TL-SX105 de standda dikkat çeken ürünlerden biri. Hem ev hem işyerleri için uygun olan bu ağ anahtarı, fansız bir tasarıma sahip.

TP-Link’in CES standında 5G teknolojisi de görülebiliyor. 5G ile WiFi 6 teknolojisini bir araya getiren bir ağ geçidi (gateway) çözümü olan Deco X80-5G, indirme hızlarını 5,0 Gbps’ye kadar artırıyor ve 4G’ye oranla 33 kat daha hızlı.

CES standında TP-Link’in tanıttığı bir diğer ürün ise, HomeShield güvenlik uygulaması. IoT cihazları için üst seviye güvenlik sağlayan HomeShield ile evler daha güvenli hale geliyor. Ayrıca Kasa serisi akıllı ev cihazlarının en yeni modelleri olan hareket algılama özelliğine sahip ışık anahtarları, akıllı kapı zilleri de TP-Link standında yer alıyor.

Daha fazla bilgi ve stand ziyareti için:https://www.tp-link.com/us/exhibition/ces/

< Resime gitmek için tıklayın >
T
2 ay
TP-Link, Wi-Fi 6 Teknolojili İlk Sinyal Artırıcıyı Satışa Sundu
TP-Link, hem Wi-Fi 6 hem Mesh teknolojisine sahip Wi-Fi sinyal artırıcı modelini Türkiye’de satışa sundu. RE505X model adlı ürün, yüksek Wi-Fi hızının yanı sıra TP-Link OneMesh destekli ürünlerle tüm evi kapsayan kesintisiz bir Mesh ağı da oluşturabiliyor.

Bu yıl Wi-Fi 6 destekli birçok ürünü satışa sunan kablosuz ağ pazarının lideri TP-Link®, Wi-Fi 6 destekli ilk Wi-Fi sinyal artırıcı (range extender) modelini Türkiye’de satışa sundu. RE505X model adlı ürün, Wi-Fi 6 teknolojisinin sağladığı yüksek bağlantı hızı ve geniş kapsama alanının yanı sıra TP-Link OneMesh teknolojisine de sahip. Bu sayede TP-Link Mesh çözümleri ile evlerde kesintisiz bir Mesh ağı oluşturabiliyor.

RE505X, evinde Wi-Fi ölü bölge sorunu yaşayan ve geniş kapsama alanı ve yüksek Wi-Fi hızı isteyen kullanıcılar için ideal bir çözüm. Wi-Fi 6 teknolojisinin (80211.ax) getirdiği daha yüksek Wi-Fi hızı, daha geniş kapsama alanı ve çok düşük gecikme süresi avantajlarını kullanıcılara sunan ürün, toplamda 1500 Mbps’ye (5 GHz bandında 1200 Mbps, 2.4 GHz bandında 300 Mbps) varan kablosuz bağlantı hızlarına ulaşabiliyor. Bu sayede çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu evlerde dahi gecikmesiz, tıkanma, bekleme olmadan tüm uygulamalar çalıştırılabiliyor. RE505X sinyal artırıcı, yönlendiriciye giden en hızlı bağlantı yolunu otomatik olarak seçiyor ve bu sayede ağın en yüksek hızda çalışmasını sağlıyor.

TP-Link’in Wi-Fi 6 destekli yeni sinyal artırıcısı, aynı zamanda bir erişim noktası (access point-AP) olarak da görev yapabiliyor. Cihazda yer alan girişe bir Ethernet kablosu takılarak ve AP modu seçilerek kolayca mevcut kablolu bağlantı, çift bantlı ve yüksek hızlı bir kablosuz bağlantı haline getirilebiliyor. Ayrıca Gigabit özellikli bu Ethernet girişine sadece kablo ile ağa bağlanabilen cihazlar da (akıllı TV, oyun konsolu, PC vb) bağlanabiliyor ve yüksek hızda bir kablolu bağlantı sağlanıyor.

Mesh Wi-Fi Ağı kurmak artık daha kolay…

RE505’nin Wi-Fi 6 teknolojisinden başka sahip olduğu diğer bir önemli teknoloji ise TP-Link OneMeshTM teknolojisi. Kolayca Mesh Wi-Fi ağı oluşturmayı sağlayan OneMeshTM teknolojisi ile tüm evde kesintisiz ve tek bir ağ adı, tek bir şifre ile dolaşmak mümkün oluyor. RE505X, OneMesh destekli bir yönlendiriciye bağlandığında Mesh Wi-Fi ağı kurulmuş oluyor. OneMeshTM destekli ürünler birbirleriyle anında eşleşiyorlar. TP-Link yetkilileri, OneMeshTM teknolojisinin sadece yeni satışa sunulan yönlendiricilerde yer almadığını, mevcut bazı yönlendirici modellerinin de yazılım güncelleme ile Mesh özelliğine kavuşabildiğini belirtiyorlar. Bunun için sadece donanım yazılımının –desteklenen modellerde- OneMeshTM sürümü ile güncellemesi yeterli oluyor. (OneMeshTM destekli modeller için bkz:https://www.tp-link.com/tr/onemesh/compatibility/).

Tether uygulaması ile son derece kolay kurulup yönetilebilen RE505X, evlerdeki Wi-Fi sinyal sorununu ortadan kaldıran ve çok yüksek bağlantı hızı sunan bir çözüm

Ayrıntılı bilgi için:https://www.tp-link.com/tr/home-networking/range-extender/re505x/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.