O

Teğmen
01 Ocak 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
1 üye
Görüntülenme (?)
50 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
O
6 ay
ÖTV'Sİ, FAHİŞ AL-SATÇI KÂRI OLMAYAN UCUZ 0 KM OTOMOBİL
Buyrun, başlıktaki tanıma uyan bir otomobil:
https://www.instructables.com/id/Homemade-Wooden-GoKart/

Tek kişilik, üstü açık ve donanımsız diye burun kıvırmayın, kendiniz yapacağınız için planları biraz esnetebilirsiniz. 4 kişilik mi istiyorsunuz, daha uzun kalas kestirip şasiyi biraz daha uzun ve geniş yapıp 4 tane oturak atın. "Üstü açık yağmurda ıslanırım." diye mi düşünüyorsunuz, her bir köşesine dikine uzunca birer kalas çakıp üstüne tente gerin. Cabrio mu istiyorsunuz, tenteyi çıtçıt ile sabitleyin, söküp takabilirsiniz. Panoramik cam tavan mı istiyorsunuz? Tente yerine muşamba takın. Navigasyonlu multimedya mı istiyorsunuz? Eski telefonunuzu arabaya takıp ses bombası eşliğinde kullanın. Biraz uğraşarak motordan güç alan bir dinamo takabilir, hem telefonunuzu şarj edebilirsiniz, klima isterseniz vantilatöre güç verebilirsiniz hatta oturaklarınızın arkasına yüksek dirençli tel çekip ısıtmalı koltuk bile yapabilirsiniz. İsterseniz biraz daha paraya kıyarak tırpan motoru yerine elektrikli motosiklet motor, sürücü ve bataryasını takarak elektrikli, geleceğe dönük bir otomobil yapabilirsiniz. Tahtadan olduğu için yapımı kaynak makinası, jet taşı gibi özel ve pahalı aletler de gerektirmiyor.

İkinci el fiyatlarının, 0 km'de ÖTV'nin düşmesini beklerken bitap düştük. Yetmezmiş gibi ÖTV bindirimi de geldi. Artık hazır otomobil boykotu başlatalım ve kendi yaptığımız otomobiller ile gezelim. Ne dersiniz?
O
7 ay
Asıl tehlike grip sezonu başladığında olacak
Şu anda yaz mevsimindeyiz, yazın grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar olmadığından çevrede aksıran tıksıran varsa coronalıdır diyip mesafeyi koyarsınız. Zaten yaz günü aksırıp tıksıran kişi de coronavirüs şüphesiyle hastaneye test yaptırmaya gider, test pozitif çıkarsa da hastalığın ağırlığına göre hasta kendi evinde veya hastanede iyileşene kadar toplumdan ayrı tutularak coronavirüs bulaştırması önlenir. Ama sonbahar gelince haliyle grip mevsimi başlayınca herkes aksırıp tıksıracak kim coronavirüslü kim grip hastası ayırt edemeyeceğiz. Havalar soğuduktan sonra aksırıp tıksıran kişi de grip hastası olduğunu düşünerek evde tavuk çorbası, portakal kürü uygulayıp kimseye zarar vermeden iyileşeceğini düşünecek ona göre hareket edecek hastaneye başvurmayacak, kendini toplumdan ayrı tutmayacak. Eğer bu kişi coronavirüs hastası ise kendisi ile iletişim kurmuş kişilere geçmiş olsun. Ve grip hastası olan kişilerin bağışıklığı düştüğünden Coronavirus kapmaya açık hâle gelecekler. Hem grip hem de coronavirüs olan kişilerin de vücudu bu hastalıkla savaşamayacak, tek başına grip veya coronavirüs hastalığı geçiren birisine göre daha fazla hapşıracak, öksürecek, vücudunda üreyen tüm coronavirüsleri olduğu gibi dışarı yayacak. Bu sebepten dolayı grip virüsü de önceki yıllara göre daha fazla yayılacak, daha fazla insan grip olacak ve aynı zamanda Coronavirus kapmaya daha açık hâle gelecek. Bir de grip olduktan sonra coronavirüslü mü grip mi olduğunu bilmek isteyenler
hastaneleri dolduracak zaten grip olmuş bağışıklığı düşmüş kişilerin arasında Coronavirus kapmış olan az sayıda kişiden yoğun hastane ortamındaki herkese hızla Coronavirus bulaşacak. Ülkemizde günlük yeni Coronavirus vaka sayısı bu sebepten 100000'i bulacak ve Coronavirus hastalığına eşlik eden grip hastalığı nedeniyle günlük iyileşen sayısı 500 ile sınırlı kalacak gibi bir his var içimde. Ama her şerde bir hayır vardır derler ya, Avrupa ülkeleri 2. dalga Coronavirus salgını ile boğuşurken Türkiye bahar mevsimine sürü bağışıklığı kazanmış olarak girecek hatta "Türk insanını yıkacak virüs anasından doğmadı, eyy Corona, sıkıyosa Türk'ün antikorlarıyla vuruşsun, Türk yenilmez" diye geyik yapacağımız kadar sürü bağışıklığımız olacak ama bu süreçte mortalitemiz biraz fazla olacak.
O
7 ay
Filo otomobilinin mini onarımlarından ücret alınır mı?
Merhaba Arkadaşlar,

Çalıştığım şirketin bana verdiği şirket otosunu kullanıyorum. Araç Renault Megane 4 1.5 dCi, şirket araçlarını Garanti Filo üzerinden kiralıyor. Filo kiralama şirketi araçlarına kasko yaptırıyor kaskosu var yani. Bugün öğlen aracı park ettiğim bir yerde birisi yumruk atmış sanırım, aracın sol arka kapısının üzerinde kalan kısmında göçük var ama ciddi bir göçük değil, boyasız vakumlu göçük düzeltme ile rahatlıkla düzeltilebilecek cinsten bir göçük. Kaskolarda genellikle mini onarımlar ücretsiz ve kasko bozulmadan yaptırılabiliyor, boyasız göçük düzeltme de mini onarım kapsamında oluyor. Filo kaskolarında da aynı durum geçerli midir? Herhangi bir ücret ödemeden bu göçüğü boyasız göçük düzeltme ile mini onarım kapsamında yaptırabilir miyim? İzlemem gereken yol nedir? Başıma ilk defa böyle bir şey geldi.
O
7 ay
Filo otomobilinin mini onarımlarından ücret alınır mı?
Merhaba Arkadaşlar,

Çalıştığım şirketin bana verdiği şirket otosunu kullanıyorum. Araç Renault Megane 4 1.5 dCi, çalıştığım şirket otomobilleri Garanti Filo şirketinden kiralıyor. Geçen park ettiğim bir yerde serserinin biri yumruk atmış olacak ki sağ arka kapının üstünde kalan kısmındaki sac bir miktar içe göçmüş ama ciddi bir göçük değil, vakumlu boyasız göçük düzeltme ile rahatlıkla düzeltilebilecek cinsten bir göçük var. Aracın kaskosu var, zaten filo kiralama şirketlerinin kasko yaptırması zorunlu. Bildiğim kadarıyla kaskosu olan araçlarda mini onarımlar ücretsiz ve kasko bozulmadan yaptırılabiliyor ki boyasız göçük düzeltme de mini onarım kapsamında. Bu mini onarım konusu filo kaskoları için de geçerli midir? Mini onarım kapsamında faydalanarak herhangi bir ücret ödemeden filo aracına boyasız göçük düzeltme yaptırabilir miyim? İzlemem gereken yol nedir, başıma ilk defa böyle bir şey geldi.
O
10 ay
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası USD bassın
Ülkede dolar rezervleri tükenmiş, hayat pahalığı yukarı vurmuş, devlet hazinesi bitmiş durumda. Bu durum da vergi bindirimleri ile düzeltilmeye çalışılıyor ama olmuyor işte. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndaki para basma makineleri, para basımında kullanılan mürekkepler, para basımına uygun kağıtlar ve paranın içinden geçen emniyet şeridinin malzemesi ne güne duruyor? Gerçeğinin aynısı olan Amerikan Doları basmak için gerekli her bir şey var. O halde ne duruyorlar, ilk seferinde şöyle şakkadanak diye 700-800 milyar dolar, 650-750 milyar Euro basıp 100-200 milyarını devletin kasasına atıp kalanıno Türkiye piyasasına yollasalar hem hayat pahalılığı biter hem de kamu harcamaları için devletin kasasında yeterince para olur. Duruma göre şak diye 100 milyar dolarlık ve/veya 80 milyar euroluk küçük miktarlarda dolarlar veya eurolar ara ara piyasaya sürülebilir. Bence bunu bir düşünsünler.
O
11 ay
Murat 124 1.3 Multijet
Az önce gas monkey garage izleyip gaza geldim ve buraya yazıyorum. Adamlar 1970 model Dodge Challenger kasasına 2015 model kazalı Challenger'dan çıkan motor, şanzuman ve difransiyeli takmışlar nostaljik görünümlü ama modern teknolojiye sahip hoş bir araç olmuş. Acaba biz de bu mantıkla Murat 124 kasasına 1.3 Multijet motor ayarlasak nasıl olurdu hem nostaljik hem yakıtta makul olurdu bence sizce nasıl olurdu?
O
11 ay
6 aylık laptop fan temizliği garanti dışı bırakır mı?
Merhaba Arkadaşlar:
5 ay önce sıfır olarak alınmış olan 2 yıl garantili HP Pavilion cx0039nt model laptopum var. Laptopum alt kısmında yer alan havalandırma deliklerinden görünen durum aşağıdaki gibidir:

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Büyük ihtimalle bu laptopum fan temizlik zamanı geliyordur. 6 ayda bir düşünüyorum zaten fan temizlik sıklığını 6. aya da az kaldı zaten. Şimdi ben bunun fanını kendim temizlesem bu laptop garantiden çıkar mı? Yoksa illa ki servise mi gitmek lazım? Servise gitmek lazımsa ve serviste temizletsem aynı gün servisten çıkar mı ve fiyatı ne olur?

Bir de termal macunu hangi sıklıkta değiştirmeliyim? 2 yıllık aralıklar yeterli midir?
O
11 ay
Laptop'a mouse takılır mı?
Merhaba Arkadaşlar
Bir adet dizüstü bilgisayarım var kodlama, ders ve oyun için kullandığım ve her işimi touchpad ile yapıyorum. Harici mouse asla kullanmıyorum. Kardeşimle şakayla karışık bir tartışmamız var. Bana göre harici mouse Laptopun yalın yapısını bozuyor, laptop'a yakışmıyor. Zaten Laptopun amacı klavye, monitör, mouse gibi donanımların bir arada olması, harici donanım ameleliği ile uğraşmamak. Kardeşime göre ise ona bakılırsa insanlar da eğitilmesinmiş, her şey içinde geliyormuş, laptop'a mouse takılırmış, pubg'de bir oyunda 3 adam vurmanın sebebi touchpad ile oynamammış kendisi bir oyunda 15 adam vururmuş falan filan.
O
11 ay
50 liraya internetten Windows 10 pro keyi alınır mı?
Merhaba Arkadaşlar
https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/microsoft-windows-10-pro-dijital-key-lisans-anahtari_pdp_542530654 bilindik e-ticaret sitelerinde bunun gibi 50 tl cıvarı fiyatlarda windows 10 pro keyi satılıyor. 2014 eylülünde babam çalıştığı hastanede kendisine hasta olarak gelmiş bir bilgisayarcıdan piyasaya göre uygun denilebilecek fiyattan laptop satın almıştı. Üstünde windows 8 ürün numarası vardı fakat bu numara ile etkinleştirme yapılamıyordu daha sonra bilgisayar öyle kaldı. Alındığından beri hiçbir güncelleme yüklenemedi ve hala windows 8 yüklü microsoft da win8 desteğini kesti. Bu durumun bilgisayarımızda güvenlik açığı oluşturacağını düşünüyorum her ne kadar lisanslı kaspersky antivirüs yüklü olsa da. Bazı yazılımlarla uyumluluk sorunu da olabiliyor. İnternette sağda solda satılan bu tip kodlar sıkıntı çıkarır mı?
O
12 ay
CORONAVİRUSUN MEDYADA GEREĞİNDEN FAZLA ABARTILMASI
Son zamanlarda özellikle internet haberi sitelerinde, sosyal medya ve forum sitelerinde Coronavirus salgını çok abartılıyor. Coronavirus bulaşan herkesi öldüren, günlük hayatı yok eden bir öcü gibi gösteriliyor ama işin aslı öyle değil. Aşağıdaki linkte zaman zaman güncellenen coronavirus istatistikleri bulunmakta:

https://www.drozdogan.com/coronavirus-son-dakika-haberleri-durum-koronavirus/

Bu mesaj yazılırkenki durum (yukarıdaki linkten alıntıdır):
Dünya genelinde şimdiye kadar görülen toplam vaka sayısı 121.161.
Şu an infekte olan hasta sayısı: 49.889.
Şu an infekte olanların 5.748 kadarının (%12) durumu kritik.
Ölümler: 4376 (%3.6).
80 yaş üstünde ölüm oranı %15'ten fazla iken,
İyileşen hasta sayısı: 66.896

Görüldüğü gibi yakalananların yarısı iyileşmiş, ölüm oranı yalnızca %3.6 ki bu oranı 80 yaş üstü ölüm oranının %15 olması yükseltiyor. 80 yaşın üstündeki bir insanın basit bir grup hastalığında bile ölmesi normal karşılanacabilecek bir durumdur. 50 yaş altı ölüm oranı ise yalnızca %0.4. Yani bu virüs bulaşan herkesi anında öldüren aşırı tehlikeli bir öcü değil, tehlike bakımından normal bir grip virüsünden çok da farklı değil.

Peki coronavirus salgını medyada neden bu kadar abartılıyor? Benim düşünceme göre bu durum aşı şirketlerinin parayı kırmak için medyada sağlam lobi faaliyetleri yürütmesinden kaynaklanıyor. Bence aşı şirketleri medya yoluyla yeterli sayıda insanın coronavirüsten aşırı düzeyde korkmasını sağladıklarına karar verdiklerinde coronavirus aşısını bulduklarını açıklayacaklar ve bu aşıyı en kısa sürede satışa sunup onlarca milyar doları bir coronavirus salgınında bu aşının satışlarından elde edilen net kâr ile kazanacaklar. Alelacele piyasaya sürülen aşılarla insan vücuduna enjekte edilecek olan ve insan sağlığına ciddi zararları olan civa vb. ağır metaller de cabası. Benim tavsiyem aşı şirketlerinin düzdüğünü düşündüğüm bu oyuna gelmemeniz ve gereksiz paniğe kapılmadan normal hayatınıza devam etmeniz. Benim görüşlerime katılmayabilirsiniz, buna saygı duyarım ama ben yine de kendi görüşlerimi aktarıp forumdaşlarıma tavsiye vermek istediğim için bu konuyu açtım.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.