L

Yüzbaşı
20 Kasım 2011
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme (?)
37 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
L
3 yıl
Volvo V40 Cross Country nasıldır
Volvo V40 Cross Country nasıldır sizce bu arabayı almaya çok yakınız volvo nun yaptıgı indirimde aklımızı çeldi doğrusu araba fiyatlarının bu kadar yükseldiği bir dönemde uygun gibi kampanya ve fiyat gibi geldi, araba full sayılır sadece geri görüş kamerası yok otomatik park ile o da 4 bin tl gibi bir fiyattı galiba eklenebiliyor eklemekte kararsız kaldık

Sizin araba hakkında görüş ve önerileriniz varsa çok memnun olurum iyi forumlar dilerim.

Edit: 130.000 tl fiyatı

1.5 motor benzinli 152 beygir
L
4 yıl
Taksim’de korkunç olay! Oğlunu bayıltarak dilendirdi
İstanbul Taksim’de ilaçla uyuttuğu iddia edilen oğlunu ellerinde taşıyarak dilendiren vicdansız baba, zabıta ekipleri tarafından yakalandı. Hasta olduğunu söylemesi üzerine oğluyla birlikte muayene için hastaneye götürülen baba, burada da taşkınlık çıkarttı.

Taksim Meydanı’nda oğlunu ilaçla uyuşturduğu iddia edilen Suriyeli uyruklu Muhammet K., onu ellerinde taşıyarak saatlerce dilendirdi. Beyoğlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından oğlunu dilendirirken yakalanan baba, kendisinin ve çocuğunun hasta olduğunu iddia ederek serbest bırakmalarını istedi.

Hasta numarası yapan babanın çocuğunu bu şekilde dilendirmesi üzerine ekipler, “Sen nasıl bir babasın çocuğunu duygu sömürüsüne alet ederek dileniyorsun. Bu çocuğa hap mı verip uyuşturuyorsun karda kışta hareket ettirmeden dilendiriyorsun. Nasıl bir vicdanın var. Çocuğun ateşi var bu çocuğa ne veriyorsun” diyerek babaya tepki gösterdi. Ardından ekipler, baba ve oğlu sağlık kontrolü için Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdü

TAHLİL YAPILMAK İSTENİNCE ORTALIK KARIŞTI

Hastaneye muayene için getirilen çocuk doktorlar tarafından kontrol edildi. Çocuğun kan ve idrar tahlilleri yapılabilmesi için 24 saat gözetim altında tutulmasının istemesi üzerine baba Muhammet K., duruma itiraz ederek taşkınlık çıkarttı. Bunun üzerine ekipler baba ve oğlunu Zabıta Müdürlüğü’ne götürdü. Üzerinden çok miktarda para çıktığı öğrenilen babanın, ceza yazılamadığı için serbest bırakıldığı öğrenildi.

Öte yandan yandan engelli ve hasta haliyle kağıt ve plastik toplayan Hatice S.’nin hayat mücadelesi ise kameralara yansıdı. Sırtında büyük bir çuval ile arkasından sürüklediği plastik kasalarla ekmek parası kazanmak için çalışan kadın ağır yüküyle ara sokaklarda gözden kayboldu.


http://mobil.hurriyet.com.tr/taksimde-korkunc-olay-oglunu-bayiltarak-dilendirdi-40363903Ümmete bak be ne kadar mübarek insanlar gerçekten
L
4 yıl
Ailecek Pick Up Almayı Düşünüyoruz Öneriler
Merhaba öncelikle iyi forumlar iyi günler

Bu günlerde ciddi ciddi pick up almayı düsünüyoruz aile arabası gibi öyle çok ticari kullanma imkanımız yok yaptığımız işten dolayı yüksek ihtimal çoğunlukla sehir içinde kullanılır.

Aklımızda olan pick up larFord Ranger
Toyota Hilux
Nissan Navarra

Ford Ranger A nedense sıcak bakıyoruz tasarımı falan olsun ama öyle kesin birşey yok.
Ha bu arada 4x2 düşünüyoruz
Sizin önerilerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum simdiden tesekkurler iyi forumlar.
L
4 yıl
Bugun forumdaki 5. Senem hepinizi çok seviyorum
Evet arkadaslar üye olalı 5 sene geçti koskoca düsünüyorum da ne kadar bos geçirmisim bu 5 seneyi

Sizin bu geçen 5 senede pismanlıklarınız nelerdir?
L
5 yıl
Askeri lise sınavlarında yapılan netler
Öncelikle iyi forumlar sadece birşey merak ediyorum ve sizinde fikirlerinizi almak istiyorum

Konu Askeri liselerin kapatılmasını destekleyenler

Elimdeki bu fotoğraf askeri lise sınavlarında yapılan matematik netleri.

Simdi burda suçlu o liseye hakkı ile emeği ile vatan millet sevgisi ile giren öğrencide mi suç yoksa o soruların çalışmasına izin verende mi?


< Resime gitmek için tıklayın >
L
5 yıl
Steam ETS2 Oyun optimizasyon sorunu
İyi forumlar arkadaslar aldıgım ets2 oyununa girdigimde optimizasyon sorunu var yani söyle açıklayım ekrandaki yazılar bile okunmuyor görseller anlasılmıyor bunun çözümü nasıldır acaba bilen birileri varsa çok iyi olur simdiden tesekkürler yardımlarınız için

Ekran kartım gtx860m
16 gb ram
I7 4710HQ işletim sistemi
windows 8.1
L
5 yıl
Superonline modemi internet çekmemesi
Merhaba arkadaslar evime daha yeni superonline internet bağlattım Turkcell in kendi modemi ile telefonumdan modemin oldugu oda dısına çıktığımda çekmiyor daha laptopumda test edemedim telefonda sony z3 compact baska telefonda denedigimizde tek diş çekiyor bu modemin güç arttırımı var mı beyler bilgisi olan var mı?

Simdiden tesekkurler

Modem: Huwaii HG255s
L
5 yıl
4000 tl ye kadar Notebook önerisi
Merhaba beyler iyi aksamlar Bi arkadasım photoshop programları falan kullanması gerekiyor Notebook bakıyoruz kendisine benim de aklıma burası geldi çünkü su an ki Laptopuda kullandığım bu bölüm sayesinde aldım yardımcı olursanız çok sevinirim.

İyi forumlar
L
5 yıl
Akaryakıt fiyatları neden ucuzlamıyor?
PETROL FİYATLARI DÜŞÜYOR PEKİ POMPA FİYATLARI NEDEN DÜŞMÜYOR

Petrol fiyatları düşüyor peki pompa fiyatları neden düşmüyor? Şu sıralar bir sürü insanın aklını karıştıran sorunun cevabını sizler için araştırdık. Kimine göre vergi oranları devamlı artıyor, kimine göre Tüpraş petrol fiyatları ucuzlamasına rağmen fiyatları ucuzlatmıyor kimine göre dağıtıcı ve istasyonları kar marjı çok yüksek; peki gerçek öyle mi? Rakamlarla bakalım.30 Mayıs 2014 ‘de petrolün varil fiyatı rekor bir seviye gelmiş tam 105,24 dolardan mayıs ayını kapatmış. EPDK’nın raporuna göre o tarihde Türkiye’nin en büyük 8 akaryakıt şirketinin 95 oktan benzin fiyatı ₺5,02 idi.Peki 2014 Mayıs ayında dolar ne kadardı? $1= ₺2,09 dan işlem görüyordu. Yani varil maliyeti;
2,09*105,24=₺219,868miş.

Ekim 2015 tarihine geldiğimizde petrolün varil fiyatı son yılların en büyük düşüsünü sergilemiş ve 46,dolar seviyelerinden kapatmış. Kabaca hesap yaparsak bu tarihde dolar ne kadarmış diye Merkez bankası döviz kuruna baktığımız da
$1= ₺3,01 yani bugün petrolün varil fiyatının türk lirası karşılığı
3,01*46,2= ₺138,520 gelmiş.Yani Petrolün varil maliyeti türk lirası cinsinden 2014 Mayıs ayından bugüne 1 Kasım tarihine kadar %43,75 ucuzlamış.

EPDK raporlarına göre Tüpraş’ın rafineri çıkış Mayıs 2014 raporunda ürün fiyatı 1,59TL iken Ekim 2015 raporunda aynı ürün 1.10TL den fiyatlanmış. Peki Petrol bu kadar düşmüş olmasına rağmen Mayıs 2014 ‘deki akaryakıt fiyatının 105 dolarlardaa düşen petrolde ki karşılığı sadece 5,02’den Ekim 2015’de ki 4,40 gelmesi mi?

Petrol %40’ün üstünde Tl üzerinden değer kaybederken Akaryakıtta Pompa Fiyatlarının sadece %10 değer kaybetmesi normal mi?Bunun için aşağıda ki tabloyu inceliyoruz.Mayıs 2014’den bugüne kadar dolar kurunda ki artışı hesaba katmazsak varil fiyatında %43’lük bir düşüş yaşanırken TL üzerinden bu düşüş %37’lere gelmiş. Buna rağmen Tüpraş’ın çıkış fiyatlarında ki düşüş yaklaşık %6 bir farkla %30 düzeyinde gerçekleşmiş ve çeşitli sebeplerden %6 daha düşmesi gerekirken "ürün fiyatına" yansımamıştır.

Dağıtıcı ve akaryakıt istasyonları kârına gelince petrolün tavan yaptığı dönemde dağıtıcı karları litre başına 38kr gibi bir rakamda kalırken petrol fiyatlarında ki her düşüşte artmış ve Ekim 2015’e kadar %13,64 yükselerek 6Kr bir artışla 44kr kadar çıkmıştır.

ÖTV ve KDV toplamına bakarsak sadece %2,8 katkıyla 8Kr olmuştur. ÖTV Oranı litre başına ₺2,1765 olarak değişmemiştir.

Pompa Fiyatı Nasıl oluşur;

=Ürün Fiyatı + Toptancı Marjı + Gelir Payı + Dağıtıcı ve Bayi Marjı +Toplam vergi (ÖTV +KDV) kalemler ekliniyor. Bayi marjları arasında 2kr aşağı yukarı bir oynama olabiliyor.Ekim ayı itibariyle Vergisiz Ürün Fiyatı gene EPDK raporlarına göre Türkiye’de ₺1,65 ike 28 AB ülke’nin ortaması ₺1,58 ‘dir.

Vergi oranlarına baktığımızda alım gücüne oranla daha iyi hesaplamaya bilemek açısından asgari ücreti 1300TL olarak hesaplarsak yaklaşık ki bu da yaklaşık €400 dek geliyor. Hırvatistan, Estonya, Polonya ve Slovakya var bizimle aynı ücreti olan AB ülkeleri.

ÜLKE TOPLANAN VERGİ
TÜRKİYE ₺2,85
HIRVATİSTAN ₺2,47
ESTONYA ₺1,96
POLONYA ₺1,97
SLOVAKYA ₺2,55
4 AB ORTALAMASI ₺2,23
Bizlere en yakın asgari ücret olan 4 AB ülke ortamasına göre de litre başına Ekim ayı raporuna göre 62kr daha fazla vergi ödüyoruz.

Peki dağıtıcı karları sabit, rafineri ürün fiyatı %6 daha ucuz ve vergi oranı bize alım gücü en yakın 4 ab ülkesi ortalamasında olsaydı Benzin'nin litre fiyatı ne olurdu? Bunun tam değerini bulma şansımız olmasa da çok yakın bir tahmini değer çıkartırsak;

Ürün fiyatı 1,02
Toptancı marjı 0,06
Gelir payı 0,00254
Vergi Toplamı 2,23
Dağıtıcı veBayi 0,38
Toplam 3,71TL

Şuan İstanbul'un bazı semtlerinde benzinin litresi 4.27 olduğunu hesaplarsak;

60litrelik deposu bulunan bir araç şuan 256TL dolarken 3,71 olsaydı bu ücret 222TL olacak ve yaklaşık 34 TL'lik bir tasarruf sağlamış olacaktık. Diğer bi değişle 100km 8 litre tüketen bir aracınız varsa km başına 34kr değil 29kr yakacaktı.

Görüldüğü gibi akaryakıtın pahalı olmasında sadece bir kurumun suçu yok. Rafineri çıkış fiyatından Vergi oranlarına, dağıtıcı karlarından döviz kuruna kadar bütün noktalarda mecvut fiyatların üstünde bir fiyatlama oluşmuş durumda haliyle bunları hepsi birleşince de akaryakıt istasyonda ₺4 altını görmek hayal oluyor.

Arkadaslar haber böyle bir kaç grafiksel foto falan var onları ekliyemedim.

Haberin linkide burdahttp://www.economyturk.com/akaryakit-fiyatlari-neden-ucuzlamiyor_1535.html
L
5 yıl
Arkadaşlar tipim nasıl ss li
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.