I

Yarbay
09 Kasım 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
25 üye
Görüntülenme (?)
60 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
I
6 yıl
Microsoft Wireless Display Adaptor - Kablosuz Görüntü Aktarıcı incelemesi
Merhaba,

1 Kasım 2014 de Amerika'da satışa çıkan Microsoft'un kablosuz görüntü aktarmaya yarayan ürünü bugün elime ulaştı.

Ürünün Amerika fiyatı 59.95 dolar + 5 dolar da vergi. Yani TL olarak kaba taslak 145 TL gibi bir rakama denk geliyor.

Ürün yakın zamanda İstanbul Bilişim'de de satışa çıkmış.
Şayet yurt dışından almaya imkanım yok ya da bekleyemem derseniz
BURADAN satış
linkine ulaşabilirsiniz.


Kullanım kılavuzunda 23 adım mesafeye kadar etkili yazmakta ancak bu mesafeyi test etme şansım ne yazık ki olmadı.

Miracast teknolojisini kullanan bu ürün, WIDI sertifikalı ve 2 si 1 arada ürün ve WIDI destekli cihazlarla sorunsuz çalışmakta.

PC nizden sadece Wifi yi açmanız yeterli ki herhangi bir ağa yani internete de bağlı olmanıza da gerek yok.

Ürün, Windows ve Android destekli. Maalesef IOS desteği mevcut değil an itibari ile.
Kullandığım Samsung Galaxy NOte 3 de de çok hızlı bir şekilde screen mirroring bölümünden bağlandım ve lig tv üzerinden maçı akıcı ve sorunsuz bir şekilde izledim.
Aynı özelliği tablet ile de denediğim de yine sorunsuz olarak maçı akıcı ve sorunsuz olarak izledim.

TV nize bağladığınız Microsoft'un bu ürünü, yaklaşık 1 saatlik benim testlerim de ısınma yaptı ama aşırı değildi. Uzun süreli kullanımlar da bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum ama ilerleyen zamanlar da
herhangi bir sorun ya da durum görürsem de yine bu başlık altından paylaşmaya çalışırım.

TV nizin HDMI ve USB portuna takılan ürün, kullanmadığınız zamanlar da aktif durabilir ama bence kullanmayacağınız zamanlarda USB den sökmeniz daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.
Microsoft yeni bir model daha çıkarmayı düşünürse bence USB de sürekli takılı kalması için bir on-off switch de eklenebilir gibi geldi bana çünkü her an kullanıma hazır beklerken hafif de olsa bir ısı da cihaz aktif sürekli.

Kutu içeriğinde USB den HDMI ya cihazın kablo boyu yetmeyebilir düşüncesi ile ek bir uzatma kablosu da çıkıyor ki bu da güzel düşünülmüş ince bir ayrıntı bana göre.


Çeşitli denemelerim de belki çok ekstrem bir durum olsa da, sadece PC nize bağlı herhangi bir Bluetooth ürün var ise nedenini henüz çözemediğim bir mantıkta görüntüyü
açsa da kısa bir süre sonra kapatıyor ama Bluetooth ürünü kapattığınız anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorsunuz.

Sonra ki bir kaç denemem de tüm Bluetooth aygıtlarım (Logitech mini BoomBox hoparlör, Samsung NOte 12.2 mouse ve Playstation 4 oyun kolu) ile de sorunsuz çalıştı gerçi.

Ve ürün, kılavuzunda 23 adım mesafeye kadar çalışabilmekte dense de test etme şansım olmadı ama ben ortamım gereği yaklaşık 4-5 adım civarı kullanıyorum ve sorun yaşamadım.


Gelelim testime;

TV - LG LM 660S
PC - Surface Pro 3 (i5-256ssd-8GB Ram)

internet tarayıcı, scroll hız, mouse hız - tepki, yakınlaştırma - uzaklaştırma tepki ve hız, video oynatma, PC üzerinden çalışan oyun testi yaptım.

Full HD - 2K ve 4K video oynatmada ve PC üzerinden PES 2015 i oynatırken de gerek ses gerekse de görüntü de herhangi bir takılma yaşamadım.

Piyasada kablosuz görüntü aktaran bir kaç markanın ürünü mevcut ancak benim araştırdığım ve incelediğim kadarı ile bu ürün kadar başarılı değil hiç biri.


İhtiyaç duyar mıyım böyle bir ürüne diye düşünecek olursanız da, evinizde kablo karmaşası olmadan PC nizden TV nize tüm PC içeriğini aktarabilir,
sık seyahat eden ve otelde kalma durumunuz var ise PC nizden kablosuz olarak TV ye aktaracağınız görüntü ile film-dizi keyfi yapabilir,
hatta üyeliğiniz mevcut ise lig maçlarını izleyebilir, iş için herhangi bir prezantasyonu büyük ekrana gönderip sunum yapabilirsiniz diye sıralayabilirim...


Özetle; Ürünü açıkçası beklediğimden de başarılı buldum.Herhangi bir sorunuz olur ise elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Video için de şimdiden özür dilerim. Tek el ile çekim yapmaya çalışırken diğer el ile de PC yi kontrol etmek gerçekten zormuş.


Daha güzelleri sizlerin olsun.

Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Test Video;

Videoyu izlemek için tıklayınız
I
7 yıl
Microsoft Surface Pro 3 ve tüm aksesuarlar incelemesi (Bol resim içermektedir !..)
Merhaba

Bir kaç ay önce aldığım fakat asla firma kaynaklı olmayan, ürün kaynaklı yaşadığım sorunlar nedeni ile konuşa konuşa İstanbul Bilişim ile aram kısa sürede gayet iyi bir seviyeye geldi.
(Aslında bahsettiğim ürün Asus'un Taichi 21 modeli ve onunla ilgili de bol görselli bir başlık açıp, merak giderecek kadar bilgi vermekte istiyorum, fırsat bulabilirsem.)

Daha önce o kadar olumsuz yorum okuduğum yer bana mı özel bu kadar iyi diye düşünmedim bile değil, ne yalan diyim.
Hatta samimiyetimiz o kadar ilerledi ki PC ürün müdürü Nihat beyin ricası ile Surface Pro 3 ün çıkış haberini bloglarına ben yazıp gönderdim ve sağolsunlar onlarda yayınlamıştı.

Ve yine Nihat bey sayesinde 23.7.2014 de stoklarına daha girmeden Surface Pro 3 ü yakından inceleme ve 4-5 saat kadar kullanma şansım oldu ki stoğa girdikten sonra gün bitene kadar 3 tane de ürün sattım inceleyen müşterilere :)

Kendime de 24.7.2014 yani bir gün sonra 12 inç -i5 işlemci - 256 SSD - HD 4400 ekran kartlı - 8 GB Ram li modeli touch pad klavye ile 4.498 TL ye aldım dayanamayıp.
2 gün üst üste Anadolu yakasından Yeni Bosna'ya gitmek hiç de hoş olmasa da aldığım bu güzel ürün için değdi diyebilirim rahatlıkla.

Fiyat konusunu merak edenler için, öncelikle kendime göre fikrimi paylaşmak istiyorum izninizle.
Amerika fiyatı klavyesi ile 3000 TL ye geliyordu ki bir de üstüne yerine göre % 8 vergi de eklenmesi ile fiyat da artacaktı ki elimde imkanım da vardı oradan almak için ama ne yalan diyim, ürün tamir olacak bir ürün gibi durmuyor ve bir ayağımda Amerika'da diil :)
En yakın servis için ya Hollanda ya da Almanya gözüküyor ki oraya giden bir arkadaşıma rica etsem bile risk gibi geldi bana.
% 50 bir fiyat farkı var Amerika ile doğru ama yukarıda da ifade ettiğim düşünce ile 2 sene garantili, faturalı olarak buradan almayı yeğledim.
Keşke Microsoft bu ürünü getirse idi ama Türkiye için +KDV+gümrük vergisi üzerine bir de nakliye derken acaba kaça satarlardı bilemedim şimdi...


Surface Pro 3 ile ilk tanışmam...

Öncelikle ürün ince ve çok şık olmuş. Özellikle 12 inç ekranlı gibi durmuyor :)
Daha önce teknoloji merakım nedeni ile Samsung Note 12.2 pro da kullanmış biri olarak ikisini yan yana koysak Surface Pro 3 sanki 10 inç gibi bile durabilir.
Kalemi muazzam olmuş.
Samsung'un NOte serisi çıktığı günden beri başka bir telefon kullanmamıştım ve her ürünüm kalemli olsun isterdim ki SPen in özelliklerini neredeyse geçerek One Note uygulaması ile
Microsoft gerçekten başarılı bir işe imza atmış.

Klavye'nin ağırlığı 250 gram ise benim ağırlık sensörlerim bozulmuş sanırım çünkü klavye bana çok hafif geldi ki, Surface Pro 3 ile uyumu ve bütünlüğü inanılmaz hoşuma gitti.

Klavyede Türkçe harfler henüz basılmamıştı ilk gün incelememde ama hızlı ve klavye tuş basım süresinde lag yaşamadan yazdım.

Ürünün kurulumu sonrası aklımda kaldığı kadarı ile yaklaşık 40 a yakın yeni güncelleme yaptı cihaz ki ilk Surface Pro 3 çıktığı zaman kullanıcıların genel memnuniyeti harici kullananların geri bildirimlerinde olduğu söylenen 2 sorun vardı.
Birincisi wifi çekim gücü, ikincisi pil idi.

Ben güncellemeleri yapmadan önce de wifi de bir çekim gücü düşüklüğü görmedim ama pil süresini zaten sürekli şarj ederek kullandığım için test etme şansımda olmadı o anda.
Ancak ısınma var mı derseniz, şarj giriş kısmının olduğu bölge kullanım sırasında biraz ısınma vardı.
Tamamen mobil olarak kullanmadığım içinde günlük hayatta kucakta veya elde iken ısınma durumu ne olur şu anda yorum yapmam doğru olmaz.

Ekran inanılmaz bir netlik ve keyif veriyor bu arada.
Çözünürlülüğün full HD den de yüksek olmasına rağmen, ekranda her şeyi net görüp okuyabildim ki parmakla kontrol hassasiyeti de hali hazırda kullandığım
Asus Taichi 21 den çok daha iyi geldi bana.

Asus Taichi'yi de kalemle ONe NOte ile kullanıyordum ama Surface Pro 3 de yazmak çok daha keyifli geldi bana.
Sanki kalem ekranda yağ gibi akıyor diyebilirim rahatlıkla :)


Kısa ve öz Surface Pro 3 kutu açılımı :)

Uyarmakta fayda var, kutu içeriğine "Type Cover klavye dahil değil maalesef.

Saygılarımla...

Videoyu izlemek için tıklayınız

Bu da an itibari ile en son çıkan genel tanıtım videosu...

Videoyu izlemek için tıklayınız
Ve Surface Pro 3 ile ilk günüm...


Öncelikle neden Microsoft mini hdmi ya da normal hdmi kullanmamışta mini display port koymuş, ayrıca neden Apple'da ki gibi şarj adaptörünü mıknatıslı yapmış, onu çözdüm bugün :)

Adamlar, Apple müşterisi yabancılık çekmesin, ellerinde ki ürünleri bunla da kullansın diye, cevabı verdim kendi kendime ki zaten Microsoft'un getirin elinizde ki Macbook Air'i 650 dolar sayalım yerine Surface verelim reklamından da anlamalıydım :)


Gelelim Surface Pro 3 ile ilk gün neler yaptığıma...

Cihazı kollama iç güdüsü ile hemen ekran koruyucu taktırdım ki bu boyutta ve cihaza münhasır bir ekran koruyucu maalesef ülkemizde henüz olmadığı için de farklı bir ürünü kestirip yaptırdım.
Kalem hassasiyetinde bir sorun olmadı ama bir yandan da şöyle düşündüm.
Elin Amerikalısı şu aşamada bu ürünü en çok kullanan topluluk ise acaba onlarda biz Türkler gibi ne olursa olsun, gorilla glass 2-3 farketmez, dur koruyayım mantığını güdüyor mudur ? :)

Bunu düşündüm çünkü, ekran koruyucu olmadan kalem biraz daha yağ gibi akıyordu hissi verdi bana.

Sonra geldim ikinci aşamaya :)
Ayağı açılan iki parçadan oluşan arka kapak da çizilmesin diye acaba ne yaparım diye düşünürken, bir Ozalitci abinin fikri ile de %80 şeffaf, 100 derece ısıya dayanıklı selefon bir malzeme ile arka tarafı kapladık ve orjinal gibi de duruyor, bir iki küçük kabarcık harici :)

Ciddi bir mobil kullanım yapamadım bugün ve bu nedenle pil süresi ile ilgili yanlış bir bilgi vermemek için 1 gün daha müsadenizi istiyorum.
Ancak bugün 2 saate yakın mobil kullandım ama elimde değilde masa üstünde idi ve çok bir ısınma göstermedi.

Şayet cihazı şarjda kullanırsanız, şarj adaptör yuvasının olduğu kısım ısınıyor ki bu ısıda akıllı telefonlarda oyun ya da 3G ile bağlantıda ki (NOte3 te ben de böyle oluyor :) ) ısınma kadar.
Yok denmez yani ama mobilde o ısıya çıkmadı asla.

Ancak şarj adaptörüne takılı iken yoğun kullanım yaptığım dün ve bugün farkettiğim şey, TV de yayın kesilir de sineklenmeli bir görüntü ile ses çıkar ya, işte öyle bir fan sesi var :)
Sürekli değil ama az biraz sessiz ortamda bu sesi duymamanıza imkan yok.

Bir de dikkatimi çeken bir durum var ki 2160 x 1440 çözünürlülükte nette gezmeyi unutun :)
Periskop gibi bir gözünüz var ise o zaman bir şey diyemem :)

Ben bugün 1600x900 de rahat edebildim ancak :)
Tabi bu durum metro arayüzünde sıkıntı yaratmıyor o da ayrı.

Türkçe harflerinde firma tarafından eklendiği alttan aydınlatmalı klavyede yazmak keyifli. İki farklı konumda klavyeyi kullanabilmek ve klavyeyi kapattığımızda ekranı koruyan bir kılıf görevi görmeside ayrıca hoşuma gitti.

Bu arada ürünü Türkçe kullanmak istediğinizde, şöyle garip bir durum yaşadım ki daha önce Asus Taichi de bu başıma gelmemişti ki o da Windows 8.1 kullanıyordu.

Ürünü Türkçe dil seçeneğine aldığınız zaman, "metin okuma" her cihazı restart ettiğinizde kendiliğinden açılıyor ve neye tıklamak istedeniz hem okuyor hem de iki kez tıklamalısın moduna sokuyor sizi.

Kapatana kadar uğraştım baya ama en azından düzeldi çok şükür :)

Ve dün gece Surface'e kendi setup'ımı kurduktan sonra, kendi adıma en çok merak ettiğim Fifa 14'ü de kurdum ve en düşük ayarlarda sorunsuz oynadım.
Ama benim hissettiğim bir önceki Asus Taichi'de ki HD 4000 den bir tık bile üst gelmedi bana.
Yani onda nasıl oynadıysam bunda da aynı oldu ya da bana öyle geliyor.
Yani tüm ayarlar en düşükte sıkıntı yok ama azcık efeleneyim dediğim anda haddini bil dedi bana :)

Bir de cihazı mobilde kullansam şarja bağlıda kullansam sadece "dengeli" seçeneği var, anlamadım bunu.
Asus Taichi de bir sürü seçenek vardı.
Ya ben ayarı bulamadım Windows 8.1 Pro da ya da dengeli dengeli kullan gerisine karışma diyor Microsoft :)

Merak edenler için;
Cihazın 128 lik SSD li modelinde ilk açılış hali, 103 GB.

Bende ki 256 SSD li ürün, bana 232 GB sini kullandırıyor.

Yani ortalama 24 GB lık bir alan kaybı Windows kurulumu için mevcut.
2 GB'a yakında güncelleme yaptım dün gece bu arada ayrıca.

Ofis içinde ben Professional Plus 2013 kullanıyorum ve ortalama 660 mb lık bir yer kaplıyor.
Merak edenler için bu bilgiyi de paylaşmak istedim.


Bugünlük kısa kullanımda diyeceğim tek şey, sırt çantamda benimle gezerken de bir cafe'de masanın üstüne çıkarıp bir şeyler yaparken de kullanım olarak çok rahattı ve keyif verdi.


Yarın pil süresini tam gün boyunca test etme imkanı bulacağım ve an be an kullanım raporu vereceğim, elimden geldiğince.
Ayrıca ön ve arkaya yaptırdığım kaplamalar ile farklı fotoğrafları da paylaşacağım ilk fırsatta.

Sormak istediğiniz bir şey de olur ise yanıtlamaya çalışırım seve seve tabiki ve bunu özel mesaj yerine bu başlık altında yaparsanız, diğer arkadaşlarda faydalanmış olur diye düşünüyorum :)


Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...

Ve bol bol fotoğraf...

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Bugünde, en çok merak edilenlerle ve izlenimlerimle devam edelim izninizle :)

Surface Pro 3 Pil süresi - Isınma konusu ve çeşitli izlenimler

Öncelikle, Surface Pro 3 de beni en şaşırtan şey ile başlamak istiyorum.

internet Explorer 11 ile inanılmaz hızlı ve hiç takılma olmadan webde gezmek çok keyifli geldi bana... Hatta bu konuda bir kaç gün içinde kısa bir video da hazırlamak istiyorum, sizlerin de görmesi için.

Açıkçası uzun zamandır hem NOte 3 telefonumda hem de ev PC sinde birbirleri ile senkronlu çalışması nedeni ile de tercih ettiğim Google Chrome ile bugünkü pil süresi testine başlamıştım ki
parmak hareketlerine geç tepki vermesi, sayfa kaydırmalarda ki takılmalar ile bir an umutsuzluğa bile kapılmadım desem yalan olur.
Hatta, acaba i7 işlemcili modelimi bekleseydim, sanırım yanlış karar verdim diye bile içimden söylendim durdum ki bir anda içimde ki sesin de yardımı ile bir de şu internet explorer'ı deneyeyim diyene kadar...

Şaka gibi bir akıcılık, parmağım yorulsa da internet Explorer 11 in yorulmayan en ufak bir takılma olmadan geçişleri ile oh be dedim ciddi ciddi :)
Ve metro ara yüzünde tablet modu için özel dizayn edilmiş internet Explorer da güzel fikir.
Yani masa üstünden girdiğiniz internet Explorer ile metro ara yüzünde ki internet Explorer farklı.

20 Haziran'da Amerika'da satışa başlandığından itibaren, neredeyse irili ufaklı tüm incelemeleri okumuş, tanıtım ve videoları izlemiş biri olarak, genelde yazılan çizilen 2 soruna odaklandım bende bugün.
Dün gece 2 küsür GB lık bir güncelleme yapmıştım ki bu birazdan bahsedeceğim iki sorun için olduğunu da düşünüyordum ama sanırım yanılmışım :)

Bahsi geçen iki sorun; Wifi nin düşük çekim gücü ve pil süresi idi ki bugün uzun bir süre oturduğum Starbucks'ın wifi hizmetini hiç sevmesem de bir sorun yaşamadım.
Diğer belirtilen sorun ise pil süresi idi ki aşağıda detaylı bilgilendirme yapacağım zaman dilimlerinde tanıtımlarında bahsedilen süreleri asla yakalayamadım :)
Sanırım pil ile ilgili bir güncelleme henüz olmadı ya da olmuşsa da halen vaat edilen sürenin çok altında kalmış bence.

Şimdi genel bir bilgilendirmeden sonra pil süresi, Isınma konusu ve çeşitli izlenimlerime detaylıca geçelim :)

Pil süresi

Gün içinde webde bolca gezinme, forumlarda yazışma, 15-20 eposta kontrolü, 4-5 haber videosu izleme, 40 dakikalık bir bölüm dizi izleme ile ortalama 5.5 saatlik ir kullanım gerçekleştirdim.
Microsoft'un lansmanında sayın Panos Panay beyefendinin de üstüne basa basa verdiği 9 saatlik sürenin benden çalınan 3.5 saatini ya i7 olarak bana versin ya da yapsın bir şeyler :)

% 100 ile başladığım kullanımım, wifi açık, orta ışık ayarı ve dengeli güç seçeneği ile;

ilk 30 dakikada % 92 ye
ilk 1 saatte % 84 e
1.5 saatte % 75 e
2 saatte % 70 e
2.5 saatte % 59 a
3 saatte % 51 e
3.5 saatte % 42 ye
4 saatte % 33 e
4.5 saatte % 27 e
5 saatte %15 e
5 saat 16 dakika da % 10 pil uyarısına
5 saat 21 dakika da % 7 pil uyarısına
Ve final de 5 saat 30 dakikada da bilgi koruması nedeni ile ekranı kapatarak günü tamamladı.

Pil şarj doldur boşalt ile daha kendine gelir mi bilemedim ama bu süre bile benim şahsi kullanımım için bana yeterli.
Yanlış hatırlamıyor isem Surface Pro 2 de çıktığı zaman buna benzer pil süresi şikayetleri olmuş ve kısa bir zaman sonra ki güncellemesi ile ortalama 8 saat gibi bir kullanım
süresi yakalamıştı kullanıcılar.
Tahminimce yakın zamanda Surface Pro 3 de bu seviyelere güncelleme ile gelecektir.


Isınma konusu

En çok merak edilen konulardan birinin bu olduğunu, farklı paylaşım platformlarında ki arkadaşlarımın da merak ettiğini biliyorum :)
Açıkçası ben çok şaşırdım.
Beklediğimden de az bir ısınma var desem :)

Arka kısım (ekran yüzü bize dönük şekilde) sağ üst köşede ve ön kısım ekran bize dönük sağ üst köşede 5.5 saatlik kullanımda sadece ılık bir durum oluştu o kadar :)
Surface Pro 3 şarja takılı iken aynı bölgelerde ısınma bariz belli iken mobil kullanımda asla bu ısınmanın esamesi okunmuyor diyebilirim gönül rahatlığı ile.

Bir de bugünkü kullanımımda şarja takılı iken çıkan ve bariz duyulan fan sesini hiç duymadım mesela.

Konunun özeti; ısınma konusunda beni beklediğimden de mutlu etti Surface Pro 3 diyorum :)


Çeşitli izlenimler

Ve gelelim kendimce yorumlayacağım izlenimlerime...

Surface Pro 3 bana göre ciddi başarılı bir ürün.
Kullanım amacı mobilite ve bir notebook, ultrabook un genel olarak iş ve günlük hayat akışı içerisinde yapmasını istediğimiz şeyler ise bunu beklenenden de fazla bir şekilde başarıyor kanımca.
Fifa 14 merakımı yazmıştım daha önce ve bu merak aslında PES in iyi bir ekran kartı istemesi ile mecburiyetle başlayan yolda keyife dönüşmesi idi ve en düşük ayarlarda da oynasam bana yetti.

Onun haricinde gün içerisinde yapılabilecek her şeyi rahatlıkla, sizi de yormadan yapıyor, şüpheniz olmasın.

Type cover klavye çok keyifli. Amerika fiyatı ile aralarında 100-120 TL gibi bir fark var ve şayet benim aldığım gibi Türkçe harflerde üstünde olsun demezseniz Amerika alternatifi mantıklı ama 2 sene garantili almakta mantıklı :)
Sonuçta sıfır arıza ile satılan hiç bir ürün daha duymadım ben ki benim başıma çokça da denk gelir böyle şeyler :)

Klavyenin ışıklandırması kullanımı gayet güzel geldi bana. Yumuşak bir basışa sahip tuşlar ve çok hafif bir ses çıkarıyor.
Klavye ile tabletin bağlantı noktasına yapışık kardeşler gibi kenetlenme anı çok hoşuma gitti ne yalan diyim :) Sanki siz sadece yaklaştırın birbirine, onlar kavuşsun durumu :)

Klavyeyi kapak gibi kullanmakta benim için güzel oldu ki ilk kez bir ürünü kılıfsız kullanıyorum ama bu üründe kılıfla kullanılarak hiç mundar edilecek gibi değil :)

Arka kapağın baya baya açılabildiği mekanizma ise sanki Airbus tekerleklerini devreye alıp kapatan sistem gibi karışık geldi bana baktığım da ki ilk aklıma gelen bu kırılsa hayatta tamir olmaz oldu :)
Keşke, müşteri ile bu ürün buluşmadan önce Engin Günaydın'ı transfer edip aç kapa aç kapa diye diye ürünü test etselerdi ki etmişlerdir herhalde diye umut içindeyim :)

Hiç mi eksisi yok bu ürün diyebilirsiniz ki demeliyiz de...
Ben dedim bile :)

Keşke 1 yerine 2 adet usb 3.0 olsaydı, ilk keşkem.
Evde USB 3.0 4 portlu bir hub kullanıyorum ve 5. porta ihtiyacımda var ama yapacak bir şey yok. Sök tak böl çıkart mantığı ile gerekeni takıp çıkarıyorum :)

Kalem bir önceki seride tablete manyetik olarak tutturulabiliyorken aslında şarj adaptör girişine tutturmayı denediğimde olmasın rağmen hem pek güven vermedi hem de kalemi bozarım diye de uzak durdum.

Klavyeyi satın alırsanız, videolarda veya fotoğraflarda gördüğünüz gibi kalemin gireceği bir bölüm mevcut klavye üzerinde ama kutuyu açtığınızda, klavyede bu bölümü görmezseniz panik yapmayın çünkü kutu içeriğinden çıkıyor o parça
ve yapışkanını söküp istediğiniz yere siz takıyorsunuz klavye kenarına :)

Bir de Type Cover klavye alırsanız, kalemi klavyeye tutturmaya yarayan klavye paketinden çıkan aparatı yapıştırdıktan sonra aralıklarla kontrol edin lütfen.
Çünkü ben alalı yaklaşık neredeyse 3 hafta oldu ve o aparatın yapışkan özelliği kaybolmaya başladı ve kendi kendine çıkmaya da başladı hafiften.
Bu tarz bir üründe kalemi tutması için yapışkanlı bir aparat yerine en azından ince bir tabaka cızırtlı bir şey ya da farklı bir yöntem de kullanılabilirdi ki yakında şikayetler başlar bu durumdan.
Zaten Microsoft'un kendi internet mağazasında farklı renklerde kalem tutucularını 3 dolar dan satmaya başlamasından belli idi :)

Daha önce kullandığım Asus Taichi'yi ilk aldığımda C ve D sürücüsü olarak iki bölümden oluştuğunu görmüştüm ki Microsoft bu konuda neden tek bir bölüm olarak bırakmış pek bi mantık yürütemedim.
Benim bildiğim işletim sisteminin olduğu yer açılış için, hızlı olması adına belli bir kapasite de tutulurdu ki sanırım SSD olması nedeni ile buna gerek görmemişler. Her firma farklı düşünüyor demek :)

GPS de olsa idi güzel olurdu ki 3G özelliği Surface Pro 3 lerin hiç birinde yok ama olmalı mıydı derseniz, şahsi fikrimdir ki bana göre olmaması benim için bir eksiklik değil derim.

Günler geçtikçe izlenimlerimi buraya ekleyerek devam edeceğim izninizle.

Şimdilik genel anlamda kullandığım süre zarfında ben cidden çok memnun kaldım.

Daha önceki Asus Taichi ile her ne kadar çift ekranlı ve tablet gibi de kullanılabiliyor olsa da sadece masa başında veya oturma konumumda kullanabiliyordum rahatlık açısından ama Surface Pro 3 ile ister yatarken ister masa başında,
büyük keyif alarak kullanabiliyorum ve bundan çok mutlu oldum.

Ve cihazı şarj ederken yanan şarj lambası pil dolduğunda renk değiştirmiyor ve aslında dolarken beyaz olan renk en azından dolduğu zaman mavi ya da bir başka renk olmalıydı bence.
Yazılımla düzelecek bir durum olabilmesi içinde içindeki led lerde böyle bir renk olması lazım ki var mı bilemiyorum.
Çünkü siz cihazı kapalı olarak şarj ederken pilin dolup dolmadığını % 100 e gelip gelmediğini sadece cihazı açarak öğrenebiliyorsunuz şu aşamada.
Biraz araştırdım ve Surface Pro 2 de de durum aynı böyle imiş ve bu konuda Surface Pro 2 den beri değişiklik yapmamaları ilginç.
Uzun lafın kısası böyle başarılı bir ürün yapıp bunu unutmuş olmaları garip geldi açıkçası bana.

Ve Surface Pro 3 şarj adaptörü üzerinde ki ikinci bir usb port da farklı bir cihazınızı şarj etmek için güzel düşünülmüş.
Yani yanınızda diğer cihazınızın adaptörünü taşımanıza gerek yok.
Ben Samsung NOte 3 telefonumu kendi USB 3.0 kablosu ile bu porttan yine hızlı şarj yapabildim.

Hatta bana Surface Pro 3 ün adaptör değerleri NOte 3 e göre daha düşük gözükmesine rağmen yine hızlı şarj edebilmesi ilginç gelmişti ama bir arkadaşımız özelden durumu açıkladı da rahatladım :)

" 5v.×1a.=5w.lık şarj cihazının5,3v.x2a.=10,6w.lık note3şarj cihazıyla note 3 ü aynı sürede şarj etmesine ilginç diyerek şaşırmışsınız.
Ben bunu size yazmıştım. Hızlı şarj (02.25s.) için işlemcinin bir eşiği var. O eşiği geçen her şarj cihazı, hızlı şarj için uyumlu usb2.0/3.0kablosuyla birlikte hızlı şarj yapar "

Aklınıza takılan, merak ettiğiniz bir soru olur ise elimden geldiğince bilgim dahilinde seve seve yanıtlamaya çalışmaya devam edeceğim.
Bunu özel mesaj yerine bu başlık altında yaparsak, diğer arkadaşlarda faydalanmış olur diye düşünüyorum ayrıca :)

Daha güzelleri sizlerin olsun diyerek yine bolca fotoğrafla sizleri baş başa bırakıyorum :)

Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...

< Resime gitmek için tıklayın >
Ekran koruma, cihaz boyutu nedeni ile daha büyük boyuttaki bir ekran koruyucu kesilerek yapıldı ki en kısa zaman da orijinal boyutta bir ürünü burada bulamadım henüz ve yurtdışından getirteceğim.
Bu hali çok içime sinmedi ama en azından ekranı koruyor psikolojisi ile az biraz rahatladım :)

< Resime gitmek için tıklayın >
Arka yüzey çizilmeye müsait gibi geldi bana ve bu nedenle Kadıköy'de bir Ozalitçi de 100 derece ısıya dayanıklı, %90 a yakın şeffaf bir selefon malzeme ile kaplandı.
Bir iki yerde küçük kabarcık gibi gölgeler var ama gölgelerin gücü adına içim rahat :)

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
Surface & Vape & Coffee

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
Touch pad ışıktan öyle çıkmış, sanki flaş patlayınca içini gösteren kıyafet gibi ama merak etmeyin yok öyle bir şey :)

< Resime gitmek için tıklayın >
İşte bu kadar ince :) Şu ana kadar nette hiç bu tarz çekilen bir fotoğrafa rastlamadım, umarım inceliği merak edenleri aydınlatan bir kare olmuştur.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
Kilit ekranında arifeyi hatırlatan Microsoft bayramımı da kutlasa ne güzel olur :)

< Resime gitmek için tıklayın >
2160 x 1440 çözünürlülükte masa üstü işte böyle bir şey :)

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
İstanbul Bilişimden üzerinde Türkçe harf basılı olarak aldığım Type Cover klavye bu şekildedir.

< Resime gitmek için tıklayın >
Bu da benim duvar kağıdın da yırtık olduğunu sizlerle beraber gördüğüm masa üssüm :)


Type Cover klavye kısa yol tuşları

Type cover klavyede Fn tuşuna basmadan F tuşlarını kullanmak için;

Fn tuşuna basın ve Fn tuşuna basılı tutarken Caps tuşuna basın.
Böylelikle sadece F tuşlarını kullanabilirsiniz.

İşlemi geri almak için yine aynı kombinasyonu uygulayın, bu sefer de sadece FN tuşları devreye girecektir.

Type cover klavye üzerinde PrintScreen tuşu yok.

Bunun içinde;
Fn + Windows + Space e bir arada basın.


Diğer Type Cover kısa yolları;

Ekran ışığını yükseltmek : Fn tuşu + Del
Ekran ışığını azaltmak : Fn tuşu + Back Space

Sayfa başına gitmek : Fn tuşu + < tuşu
Sayfa sonuna gitmek : Fn tuşu + > tuşu


Surface Pro 3 ün Windows tuşunu geçici iptal etmek

Surface Pro 3 ü dikey konumda kalemle kullanırken Windows tuşuna (Windows logosu) eliniz değiyor ve çiziminiz veya yazdığınız şey yarım kalıyor ise bunun basit bir çözümü var.

Dikey kullanım sırasında Windows tuşunu iptal edebilirsiniz.

- Sağdaki Windows açılır menüsünde ki arama bölümüne Aygıt yöneticisi yazın ve açın. (Device Manager)
- Sistem aygıtlarını seçin. (System Devices)
- Surface Home Button'a tıklayın.
- Surface Home Button özellikleri penceresi açıldığında, sürücü sekmesine tıklayın (driver) ve devre dışı bırak'a (disable) tıklayarak, tamam diyin.

İşlemi geri almak içinde aynı yolu izleyerek devreye alın.


Surface Pro 3 bekleme modunda ekran kaplı iken ekranı açmak için

Surface Pro 3 stand by yani bekleme modunda ekran kapalı iken güç düğmesine basmadan da açılabilmekte.

Bunun için Windows logosuna bir kaç saniye basılı tutun ve bırakın, ekran açılacaktır.


Kalem ile ekran görüntüsü alma

Kalemin üstteki tuşuna ekran kapalı iken 1 kere basarsanız, ekran açılır ve One Note uygulaması da açılarak kalem ile yazmanız içiniz hazır hale gelir.
Kalemin üstteki tuşuna hızlıca 2 kere basarsanız, ekran görüntüsü almış olursunuz. O arada One NOte uygulaması da açılır ve almış olduğunuz ekran görüntüsünde ki seçeceğiniz bir alana ya da tamamına
istediğiniz değişiklikleri ya da yazacağınız notları ekleyebilirsiniz.


Tarayıcı tepki ve scroll hız testi

Surface Pro 3 - i5 - 256 SSD li model
Kullandığım tarayıcı, internet Explorer 11.
Şayet Google Chrome veya FireFox kullanırsanız sürekli bir takılma yaşanmakta ki internet Explorer 11, Surface Pro 3 ile o kadar iyi optimize edilmiş ki
muhteşem bir performans sergiliyor.
Ayrıca test sırasında ekran üzerinde pek de başarılı olmayan bir ekran koruyucu mevcuttu :)
Bir de sağ el ile videoyu çekerken sol el ile de testi yapıyordum ki sağlak biri için zor oldu ne yalan diyim :)


Videoyu izlemek için tıklayınız


Surface Pro 3 Dock Station

Surface Pro 3 için beklediğim Dock Station'da geldi ve artık benim için sistem tamamlandı :)

İstanbul Bilişim'den 499 TL ye aldım.

Öncelikle üründen biraz bahsedecek olursam, kendine ait bir adaptörü mevcut ki böylelikle hem ev-ofis hem de mobil iken adaptör sök, tak, çıkart, taşı derdinden kurtuluyorsunuz.
Kurulum aşamasında Windows, dock station için 2 adet güncelleme yapıyor.
Bunlar Ethernet ve ses için çok da büyük olmayan dosyalar.

Ürünün üzerinde biri sol yanda olmak üzere 3 adet USB 3.0 ve 2 adette USB 2.0 girişi mevcut. Ayrıca 1 adet mini display port, 1 adet kulaklık girişi, 1 adette Ethernet portu var.
Tabi bir de 220V girişi ki bu giriş Surface Pro 3 de ki gibi mıknatıslı değil, dişi jak girişli.

Dock Station'ın sol köşesinde kalemi dikey konumda tutması için güçlü bir mıknatıs konumlandırılmış ki bu küçük espride gayet şık olmuş.

Ürünü kurduktan sonra, yaklaşık 3 saatlik kullanım içerisinde adaptör sadece ılık seviyesinin belki bir tık üzerinde sıcaklık verdi ki genel kullanımda tahminimce adaptör de fazla ısınma yapmayacak.

Ürünün her iki tarafını açarak tableti oturtuyorsunuz ve kulakçıkları kapatıyorsunuz ki bunu da klavyeyi çıkarmadan yapabiliyorsunuz ancak klavyenin konumu ekrana yapışık ve eğimli şekilde olmamalı.

Açıkçası çok gerekli mi diye sorarsanız, bence değil ama benim almamda ki amaç, sürekli ev-ofis ve dışarıda kullanırken, her gün cihazın üzerinde ki mini display port ve USB 3.0 portuna sök tak
yaparak kullanmak bir süre sonra olası bir sıkıntı da çıkarabilir diye düşünmekti.

Bir de ortada ki kablo karmaşası tamamen kalktı ve cihazın kendi adaptörü de sürekli yanımda olacak şekilde çantamda durmaya başladı.

İlk izlenimim, kullanışlı ve ev-ofis için işe yarar bir ürün olduğu şeklinde, tabi rakam biraz yüksek ama Amerika çıkış fiyatının da 199 dolar olduğu düşünülürse
ürün genel anlamda zaten pahalı :)

Eksi yönü olarak an itibari ile tek dikkatimi çeken ise, tabletin dock station'a oturması ile ekranın konumu sabitleniyor.
Yani siz ekran açısı ile artık oynayamıyorsunuz.
Dock station'ı kurduktan sonra, şans eseri Amerika'dan bir arkadaşım aradı ve Skype'den görüşmeye başladık, o anda kamerada kendi yüzümü açılamak için dock station'ın arka tarafını
hafif ayağa kaldırmak için altına bir şey koymak zorunda kaldım :)

Dock station'ın devrede olduğunu belirten ve şarj olurken yanan ışığın rengi yine kendi şarj aletinde ki gibi tek renk ve dolunca renk değiştirmiyor.
Yani beyaz olarak başlayan renk beyaz olarak devam ediyor sürekli.
Ayrıca dock station'da ki ışığın konumu itibari ile gözükmesi de pek mümkün değil.

Herhangi bir sorunuz olur ise elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Daha güzeli sizin olsun.

Saygılarımla...

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Microsoft Surface Pro 3 için Tech Armor marka ekran koruyucu

Microsoft Surface Pro 3 için, İstanbul Bilişim'den dün sipariş ettiğim Tech Armor marka, içinde 2 adet bulunan, nakit fiyatı 58.10 TL olan ekran koruyucularım bugün geldi.

Paket içeriğinde her ne kadar mat yazsa da bana pek mat gelmedi açıkçası.
Görüntü gayet net ve Surface Pro 3 ün gerek hoparlör kenarları gerekse de kamera ve sensör bölümü ile yapıştığında tam uyumlu.

Parmak izi bırakmaz diye yazsa da bana göre biraz parmak izi bırakıyor bence ki yarın gündüz daha rahat deneme şansım olacak ama ilk izlenim bu açıkçası.

Kalem performansına olumsuz bir etkisini görmedim açıkçası.
Gayet akıcı ve sorunsuz.

Üründen isteyenler için aldığım satış linki BUDUR

Saygılarımla...


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Microsoft Wireless Display Adaptor - Kablosuz Görüntü Aktarıcı


1 Kasım 2014 de Amerika'da satışa çıkan Microsoft'un kablosuz görüntü aktarmaya yarayan ürünü bugün elime ulaştı.

Öncelikle sevgili team honda turkey nickli kardeşime, nezaketi ve sürprizi için çok teşekkür ederim.

Ürünün Amerika fiyatı 59.95 dolar + % 8 vergi. Yani TL olarak kaba taslak 170 TL gibi bir rakama denk geliyor.


Kullanım kılavuzunda 23 adım mesafeye kadar etkili yazmakta ancak bu mesafeyi test etme şansım ne yazık ki olmadı.

PC nizden sadece Wifi yi açmanız yeterli ki herhangi bir ağa yani internete de bağlı olmanıza da gerek yok.

Ürün, Windows ve Android destekli. Maalesef IOS desteği mevcut değil an itibari ile.
Kullandığım Samsung Galaxy NOte 3 de de çok hızlı bir şekilde screen mirroring bölümünden bağlandım ve lig tv üzerinden maçı akıcı ve sorunsuz bir şekilde izledim.
Aynı özelliği tablet ile de denediğim de yine sorunsuz olarak maçı akıcı ve sorunsuz olarak izledim.
Yalnız, Android tarafında Windows gibi ekran seçeneği olmadığı için TV ye aktardığınız görüntü telefonun ekranında da sürekli açık ve aktif olmak zorunda.
Buna bir çözüm var ise bile ben henüz bilmiyorum :)

TV nize bağladığınız Microsoft'un bu ürünü, yaklaşık 1 saatlik benim testlerim de ısınma yaptı ama aşırı değildi. Uzun süreli kullanımlar da bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum ama ilerleyen zamanlar da
herhangi bir sorun ya da durum görürsem de yine bu başlık altından paylaşmaya çalışırım.

TV nizin HDMI ve USB portuna takılan ürün, kullanmadığınız zamanlar da aktif durabilir ama bence kullanmayacağınız zamanlarda USB den sökmeniz daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.
Microsoft yeni bir model daha çıkarmayı düşünürse bence USB de sürekli takılı kalması için bir on-off switch de eklenebilir gibi geldi bana çünkü her an kullanıma hazır beklerken hafif de olsa bir ısı da cihaz aktif sürekli.

Kutu içeriğinde USB den HDMI ya cihazın kablo boyu yetmeyebilir düşüncesi ile ek bir uzatma kablosu da çıkıyor ki bu da güzel düşünülmüş ince bir ayrıntı bana göre.

Çeşitli denemelerim de belki çok ekstrem bir durum olsa da, sadece PC nize bağlı herhangi bir Bluetooth ürün var ise nedenini henüz çözmediğim bir mantıkta görüntüyü
açsa da kısa bir süre sonra kapatıyor ama Bluetooth ürünü kapattığınız anda sorunsuz bir şekilde kullanıyorsunuz.

Sonra ki bir kaç denemem de tüm Bluetooth aygıtlarım (Logitech mini BoomBox hoparlör, Samsung NOte 12.2 mouse ve Playstation 4 oyun kolu) ile de sorunsuz çalıştı gerçi.


Gelelim testime;

TV - LG LM 660S
PC - Surface Pro 3 (i5-256ssd-8GB Ram)

internet tarayıcı, scroll hız, mouse hız - tepki, yakınlaştırma - uzaklaştırma tepki ve hız, video oynatma, PC üzerinden çalışan oyun testi yaptım.

Full HD - 2K ve 4K video oynatmada ve PC üzerinden PES 2015 i oynatırken de gerek ses gerekse de görüntü de herhangi bir takılma yaşamadım.

Piyasada kablosuz görüntü aktaran bir kaç markanın ürünü mevcut ancak benim araştırdığım ve incelediğim kadarı ile bu ürün kadar başarılı değil hiç biri.


İhtiyaç duyar mıyım böyle bir ürüne diye düşünecek olursanız da, evinizde kablo karmaşası olmadan PC nizden TV nize tüm PC içeriğini aktarabilir,
sık seyahat eden ve otelde kalma durumunuz var ise PC nizden kablosuz olarak TV ye aktaracağınız görüntü ile film-dizi keyfi yapabilir,
hatta üyeliğiniz mevcut ise lig maçlarını izleyebilir, iş için herhangi bir prezantasyonu büyük ekrana gönderip sunum yapabilirsiniz diye sıralayabilirim...


Özetle; Ürünü açıkçası beklediğimden de başarılı buldum.Herhangi bir sorunuz olur ise elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Video için de şimdiden özür dilerim. Tek el ile çekim yapmaya çalışırken diğer el ile de PC yi kontrol etmek gerçekten zormuş.


Daha güzelleri sizlerin olsun.

Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


Test Video;

Videoyu izlemek için tıklayınızMicrosoft Arc Touch Mouse Bluetooth Surface Edition

Öncelikle, sanırım bu ürün ile şu ana kadar Surface Pro 3 için çıkmış tüm aksesuarları almış ve seriyi tamamlamış bulunuyorum :)

Ürünün Amerika fiyatı 69.99 $ + % 8 vergi ile 75 $ civarı.


Gelelim ürünümüze.

Kesinlikle çok şık ve Surface Pro 3 e yakışır bir mouse olmuş. Kullanılan malzeme ciddi başarılı.

Ürün 2 adet AAA pil ile çalışmakta ve kutu içeriğinde mevcut.

Ürünün düz konumda iken otomatik kapanması ve standart mouse şekline getirdiğinizde yine otomatik açılması güzel düşünülmüş.
Böylelikle kullanmadığınız zamanlar da herhangi bir açma kapama düğmesi ile müdahale de bulunmadan ürün kendini kapalı konuma getirebilmekte.

Kapalı yani düz konumda iken diğer mouselarda ki yükseklik olmadığı için taşınabilmesi de oldukça kolay olmuş.
Yani isterseniz pantolon ya da ceket cebiniz de bile rahatlıkla herhangi bir şişkinlik yapmadan taşıyabilirsiniz.

Ürün aslında uzunlamasına biraz uzun bence. Elde mini değil de normal mouse boyutunda duruyor gibi ama gayet ince.

Kullanırken dikkatimi çeken ilk şey ise klasik mouselerdan alıştığımız, sağ ya da sol el baş parmağımızı mouse un yan tarafına
sabitliyebilirken bu mouse da baş parmağın boşlukta olması. Buna alışmak biraz zaman istiyor bana göre :)

Mouse da tekerlek olmadığı için yukarı aşağı sayfa kaydırma işlemini dokunarak yapıyorsunuz ve bu dokunma sırasında üründen titreşimli bir tepki geliyor.

Bir önceki kullandığım ve aslında memnun da olduğum Samsung S Action mouse ile de daha iyi fikir vermesi açısından karşılaştırmalı fotoğraflarını da çektim.

Özet olarak, alınması çok elzem bir ürün olmasa da kendi kategorisin de farklı, güzel ve özel bir ürün.

Saygılarımla...

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
I
7 yıl
Microsoft Surface Pro 3 incelemesi (Bol resim içermektedir !..)
Merhaba.

Bir kaç ay önce aldığım fakat asla firma kaynaklı olmayan, ürün kaynaklı yaşadığım sorunlar nedeni ile konuşa konuşa İstanbul Bilişim ile aram kısa sürede gayet iyi bir seviyeye geldi.
(Aslında bahsettiğim ürün Asus'un Taichi 21 modeli ve onunla ilgili de bol görselli bir başlık açıp, merak giderecek kadar bilgi vermekte istiyorum, fırsat bulabilirsem.)

Daha önce o kadar olumsuz yorum okuduğum yer bana mı özel bu kadar iyi diye düşünmedim bile değil, ne yalan diyim.
Hatta samimiyetimiz o kadar ilerledi ki PC ürün müdürü Nihat beyin ricası ile Surface Pro 3 ün çıkış haberini bloglarına ben yazıp gönderdim ve sağolsunlar onlarda yayınlamıştı.

Ve yine Nihat bey sayesinde 23.7.2014 de stoklarına daha girmeden Surface Pro 3 ü yakından inceleme ve 4-5 saat kadar kullanma şansım oldu ki stoğa girdikten sonra gün bitene kadar 3 tane de ürün sattım inceleyen müşterilere :)

Kendime de 24.7.2014 yani bir gün sonra 12 inç -i5 işlemci - 256 SSD - HD 4400 ekran kartlı - 8 GB Ram li modeli touch pad klavye ile 4.498 TL ye aldım dayanamayıp.
2 gün üst üste Anadolu yakasından Yeni Bosna'ya gitmek hiç de hoş olmasa da aldığım bu güzel ürün için değdi diyebilirim rahatlıkla.

Fiyat konusunu merak edenler için, öncelikle kendime göre fikrimi paylaşmak istiyorum izninizle.
Amerika fiyatı klavyesi ile 3000 TL ye geliyordu ki elimde imkanım da vardı oradan almak için ama ne yalan diyim, ürün tamir olacak bir ürün gibi durmuyor ve bir ayağımda Amerika'da diil :)
En yakın servis için ya Hollanda ya da Almanya gözüküyor ki oraya giden bir arkadaşıma rica etsem bile risk gibi geldi bana.
% 50 bir fiyat farkı var Amerika ile doğru ama yukarıda da ifade ettiğim düşünce ile 2 sene garantili, faturalı olarak buradan almayı yeğledim.
Keşke Microsoft bu ürünü getirse idi ama Türkiye için +KDV+gümrük vergisi üzerine bir de nakliye derken acaba kaça satarlardı bilemedim şimdi...


Ve Surface Pro 3 ile ilk tanışmam...

Öncelikle ürün ince ve çok şık olmuş. Özellikle 12 inç ekranlı gibi durmuyor :)
Daha önce teknoloji merakım nedeni ile Samsung Note 12.2 pro da kullanmış biri olarak ikisini yan yana koysak Surface Pro 3 sanki 10 inç gibi bile durabilir.
Kalemi muazzam olmuş.
Samsung'un NOte serisi çıktığı günden beri başka bir telefon kullanmamıştım ve her ürünüm kalemli olsun isterdim ki SPen in özelliklerini neredeyse geçerek One Note uygulaması ile
Microsoft gerçekten başarılı bir işe imza atmış.

Klavye'nin ağırlığı 250 gram ise benim ağırlık sensörlerim bozulmuş sanırım çünkü klavye bana çok hafif geldi ki, Surface Pro 3 ile uyumu ve bütünlüğü inanılmaz hoşuma gitti.

Klavyede Türkçe harfler henüz basılmamıştı ilk gün incelememde ama hızlı ve klavye tuş basım süresinde lag yaşamadan yazdım.

Ürünün kurulumu sonrası aklımda kaldığı kadarı ile yaklaşık 40 a yakın yeni güncelleme yaptı cihaz ki ilk Surface Pro 3 çıktığı zaman kullanıcıların genel memnuniyeti harici kullananların geri bildirimlerinde olduğu söylenen 2 sorun vardı.
Birincisi wifi çekim gücü, ikincisi pil idi.

Ben güncellemeleri yapmadan önce de wifi de bir çekim gücü düşüklüğü görmedim ama pil süresini zaten sürekli şarj ederek kullandığım için test etme şansımda olmadı o anda.
Ancak ısınma var mı derseniz, şarj giriş kısmının olduğu bölge kullanım sırasında biraz ısınma vardı.
Tamamen mobil olarak kullanmadığım içinde günlük hayatta kucakta veya elde iken ısınma durumu ne olur şu anda yorum yapmam doğru olmaz.

Ekran inanılmaz bir netlik ve keyif veriyor bu arada.
Çözünürlülüğün full HD den de yüksek olmasına rağmen, ekranda her şeyi net görüp okuyabildim ki parmakla kontrol hassasiyeti de hali hazırda kullandığım
Asus Taichi 21 den çok daha iyi geldi bana.

Asus Taichi'yi de kalemle ONe NOte ile kullanıyordum ama Surface Pro 3 de yazmak çok daha keyifli geldi bana.
Sanki kalem ekranda yağ gibi akıyor diyebilirim rahatlıkla :)


Ve Surface Pro 3 ile ilk günüm...


Öncelikle neden Microsoft mini hdmi ya da normal hdmi kullanmamışta mini display port koymuş, ayrıca neden Apple'da ki gibi şarj adaptörünü mıknatıslı yapmış, onu çözdüm bugün :)

Adamlar, Apple müşterisi yabancılık çekmesin, ellerinde ki ürünleri bunla da kullansın diye, cevabı verdim kendi kendim ki zaten Amerika ve bir ülkede daha getirin Macbook air'inizi 650 dolar sayalım yerine Surface verelim reklamından da anlamalıydım :)


Gelelim Surface Pro 3 ile ilk gün neler yaptığıma...

Cihazı kollama iç güdüsü ile hemen ekran koruyucu taktırdım ki bu boyutta ve cihaza münhasır bir ekran koruyucu malesef ülkemizde henüz olmadığı için de farklı bir ürünü kestirip yaptırdım.
Kalem hassasiyetinde bir sorun olmadı ama bir yandan da şöyle düşündüm.
Elin Amerikalısı şu aşamada bu ürünü en çok kullanan topluluk ise acaba onlarda biz Türkler gibi ne olursa olsun, gorilla glass 2-3 farketmez, dur koruyayım mantığını güdüyor mudur ? :)

Bunu düşündüm çünkü, ekran koruyucu olmadan kalem biraz daha yağ gibi akıyordu hissi verdi bana.

Sonra geldim ikinci aşamaya :)
Ayağı açılan iki parçadan oluşan arka kapak da çizilmesin diye acaba ne yaparım diye düşünürken, bir Ozalitci abinin fikri ile de %80 şeffaf, 100 derece ısıya dayanıklı selefon bir malzeme ile arka tarafı kapladık ve orjinal gibi de duruyor, bir iki küçük kabarcık harici :)

Ciddi bir mobil kullanım yapamadım bugün ve bu nedenle pil süresi ile ilgili yanlış bir bilgi vermemek için 1 gün daha müsadenizi istiyorum.
Ancak bugün 2 saate yakın mobil kullandım ama elimde değilde masa üstünde idi ve çok bir ısınma göstermedi.

Şayet cihazı şarjda kullanırsanız, şarj adaptör yuvasının olduğu kısım ısınıyor ki bu ısıda akıllı telefonlarda oyun ya da 3G ile bağlantıda ki (NOte3 te ben de böyle oluyor :) ) ısınma kadar.
Yok denmez yani ama mobilde o ısıya çıkmadı asla.

Ancak şarj adaptörüne takılı iken yoğun kullanım yaptığım dün ve bugün farkettiğim şey, TV de yayın kesilir de sineklenmeli bir görüntü ile ses çıkar ya, işte öyle bir fan sesi var :)
Sürekli değil ama az biraz sessiz ortamda bu sesi duymamanıza imkan yok.

Bir de dikkatimi çeken bir durum var ki 2160 x 1440 çözünürlülükte nette gezmeyi unutun :)
Periskop gibi bir gözünüz var ise o zaman bir şey diyemem :)

Ben bugün 1600x900 de rahat edebildim ancak :)
Tabi bu durum metro arayüzünde sıkıntı yaratmıyor o da ayrı.

Türkçe harflerinde firma tarafından eklendiği alttan aydınlatmalı klavyede yazmak keyifli. İki farklı konumda klavyeyi kullanabilmek ve klavyeyi kapattığımızda ekranı koruyan bir kılıf görevi görmeside ayrıca hoşuma gitti.

Bu arada ürünü Türkçe kullanmak istediğinizde, şöyle garip bir durum yaşadım ki daha önce Asus Taichi de bu başıma gelmemişti ki o da Windows 8.1 kullanıyordu.

Ürünü Türkçe dil seçeneğine aldığınız zaman, "metin okuma" her cihazı restart ettiğinizde kendiliğinden açılıyor ve neye tıklamak istedeniz hem okuyor hem de iki kez tıklamalısın moduna sokuyor sizi.

Kapatana kadar uğraştım baya ama en azından düzeldi çok şükür :)

Ve dün gece Surface'e kendi setup'ımı kurduktan sonra, kendi adıma en çok merak ettiğim Fifa 14'ü de kurdum ve en düşük ayarlarda sorunsuz oynadım.
Ama benim hissettiğim bir önceki Asus Taichi'de ki HD 4000 den bir tık bile üst gelmedi bana.
Yani onda nasıl oynadıysam bunda da aynı oldu ya da bana öyle geliyor.
Yani tüm ayarlar en düşükte sıkıntı yok ama azcık efeleneyim dediğim anda haddini bil dedi bana :)

Bir de cihazı mobilde kullansam şarja bağlıda kullansam sadece "dengeli" seçeneği var, anlamadım bunu.
Asus Taichi de bir sürü seçenek vardı.
Ya ben ayarı bulamadım Windows 8.1 Pro da ya da dengeli dengeli kullan gerisine karışma diyor Microsoft :)

Merak edenler için;
Cihazın 128 lik SSD li modelinde ilk açılış hali, 103 GB.

Bende ki 256 SSD li ürün, bana 232 GB sini kullandırıyor.

Yani ortalama 24 GB lık bir alan kaybı Windows kurulumu için mevcut.
2 GB'a yakında güncelleme yaptım dün gece bu arada ayrıca.

Ofis içinde ben Professional Plus 2013 kullanıyorum ve ortalama 660 mb lık bir yer kaplıyor.
Merak edenler için bu bilgiyi de paylaşmak istedim.


Bugünlük kısa kullanımda diyeceğim tek şey, sırt çantamda benimle gezerken de bir cafe'de masanın üstüne çıkarıp bir şeyler yaparken de kullanım olarak çok rahattı ve keyif verdi.


Yarın pil süresini tam gün boyunca test etme imkanı bulacağım ve an be an kullanım raporu vereceğim, elimden geldiğince.
Ayrıca ön ve arkaya yaptırdığım kaplamalar ile farklı fotoğrafları da paylaşacağım ilk fırsatta.

Sormak istediğiniz bir şey de olur ise yanıtlamaya çalışırım seve seve tabiki :)


Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...

Ve bol bol fotoğraf...

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
I
7 yıl
Microsoft Surface Pro 3 incelemesi (Bol resim içermektedir !..)
Merhaba.

Bir kaç ay önce aldığım fakat asla firma kaynaklı olmayan, ürün kaynaklı yaşadığım sorunlar nedeni ile konuşa konuşa İstanbul Bilişim ile aram kısa sürede gayet iyi bir seviyeye geldi.
(Aslında bahsettiğim ürün Asus'un Taichi 21 modeli ve onunla ilgili de bol görselli bir başlık açıp, merak giderecek kadar bilgi vermekte istiyorum, fırsat bulabilirsem.)

Daha önce o kadar olumsuz yorum okuduğum yer bana mı özel bu kadar iyi diye düşünmedim bile değil, ne yalan diyim.
Hatta samimiyetimiz o kadar ilerledi ki PC ürün müdürü Nihat beyin ricası ile Surface Pro 3 ün çıkış haberini bloglarına ben yazıp gönderdim ve sağolsunlar onlarda yayınlamıştı.

Ve yine Nihat bey sayesinde 23.7.2014 de stoklarına daha girmeden Surface Pro 3 ü yakından inceleme ve 4-5 saat kadar kullanma şansım oldu ki stoğa girdikten sonra gün bitene kadar 3 tane de ürün sattım inceleyen müşterilere :)

Kendime de 24.7.2014 yani bir gün sonra 12 inç -i5 işlemci - 256 SSD - HD 4400 ekran kartlı - 8 GB Ram li modeli touch pad klavye ile 4.498 TL ye aldım dayanamayıp.
2 gün üst üste Anadolu yakasından Yeni Bosna'ya gitmek hiç de hoş olmasa da aldığım bu güzel ürün için değdi diyebilirim rahatlıkla.

Fiyat konusunu merak edenler için, öncelikle kendime göre fikrimi paylaşmak istiyorum izninizle.
Amerika fiyatı klavyesi ile 3000 TL ye geliyordu ki elimde imkanım da vardı oradan almak için ama ne yalan diyim, ürün tamir olacak bir ürün gibi durmuyor ve bir ayağımda Amerika'da diil :)
En yakın servis için ya Hollanda ya da Almanya gözüküyor ki oraya giden bir arkadaşıma rica etsem bile risk gibi geldi bana.
% 50 bir fiyat farkı var Amerika ile doğru ama yukarıda da ifade ettiğim düşünce ile 2 sene garantili, faturalı olarak buradan almayı yeğledim.
Keşke Microsoft bu ürünü getirse idi ama Türkiye için +KDV+gümrük vergisi üzerine bir de nakliye derken acaba kaça satarlardı bilemedim şimdi...


Ve Surface Pro 3 ile ilk tanışmam...

Öncelikle ürün ince ve çok şık olmuş. Özellikle 12 inç ekranlı gibi durmuyor :)
Daha önce teknoloji merakım nedeni ile Samsung Note 12.2 pro da kullanmış biri olarak ikisini yan yana koysak Surface Pro 3 sanki 10 inç gibi bile durabilir.
Kalemi muazzam olmuş.
Samsung'un NOte serisi çıktığı günden beri başka bir telefon kullanmamıştım ve her ürünüm kalemli olsun isterdim ki SPen in özelliklerini neredeyse geçerek One Note uygulaması ile
Microsoft gerçekten başarılı bir işe imza atmış.

Klavye'nin ağırlığı 250 gram ise benim ağırlık sensörlerim bozulmuş sanırım çünkü klavye bana çok hafif geldi ki, Surface Pro 3 ile uyumu ve bütünlüğü inanılmaz hoşuma gitti.

Klavyede Türkçe harfler henüz basılmamıştı ilk gün incelememde ama hızlı ve klavye tuş basım süresinde lag yaşamadan yazdım.

Ürünün kurulumu sonrası aklımda kaldığı kadarı ile yaklaşık 40 a yakın yeni güncelleme yaptı cihaz ki ilk Surface Pro 3 çıktığı zaman kullanıcıların genel memnuniyeti harici kullananların geri bildirimlerinde olduğu söylenen 2 sorun vardı.
Birincisi wifi çekim gücü, ikincisi pil idi.

Ben güncellemeleri yapmadan önce de wifi de bir çekim gücü düşüklüğü görmedim ama pil süresini zaten sürekli şarj ederek kullandığım için test etme şansımda olmadı o anda.
Ancak ısınma var mı derseniz, şarj giriş kısmının olduğu bölge kullanım sırasında biraz ısınma vardı.
Tamamen mobil olarak kullanmadığım içinde günlük hayatta kucakta veya elde iken ısınma durumu ne olur şu anda yorum yapmam doğru olmaz.

Ekran inanılmaz bir netlik ve keyif veriyor bu arada.
Çözünürlülüğün full HD den de yüksek olmasına rağmen, ekranda her şeyi net görüp okuyabildim ki parmakla kontrol hassasiyeti de hali hazırda kullandığım
Asus Taichi 21 den çok daha iyi geldi bana.

Asus Taichi'yi de kalemle ONe NOte ile kullanıyordum ama Surface Pro 3 de yazmak çok daha keyifli geldi bana.
Sanki kalem ekranda yağ gibi akıyor diyebilirim rahatlıkla :)


Ve Surface Pro 3 ile ilk günüm...


Öncelikle neden Microsoft mini hdmi ya da normal hdmi kullanmamışta mini display port koymuş, ayrıca neden Apple'da ki gibi şarj adaptörünü mıknatıslı yapmış, onu çözdüm bugün :)

Adamlar, Apple müşterisi yabancılık çekmesin, ellerinde ki ürünleri bunla da kullansın diye, cevabı verdim kendi kendim ki zaten Amerika ve bir ülkede daha getirin Macbook air'inizi 650 dolar sayalım yerine Surface verelim reklamından da anlamalıydım :)


Gelelim Surface Pro 3 ile ilk gün neler yaptığıma...

Cihazı kollama iç güdüsü ile hemen ekran koruyucu taktırdım ki bu boyutta ve cihaza münhasır bir ekran koruyucu malesef ülkemizde henüz olmadığı için de farklı bir ürünü kestirip yaptırdım.
Kalem hassasiyetinde bir sorun olmadı ama bir yandan da şöyle düşündüm.
Elin Amerikalısı şu aşamada bu ürünü en çok kullanan topluluk ise acaba onlarda biz Türkler gibi ne olursa olsun, gorilla glass 2-3 farketmez, dur koruyayım mantığını güdüyor mudur ? :)

Bunu düşündüm çünkü, ekran koruyucu olmadan kalem biraz daha yağ gibi akıyordu hissi verdi bana.

Sonra geldim ikinci aşamaya :)
Ayağı açılan iki parçadan oluşan arka kapak da çizilmesin diye acaba ne yaparım diye düşünürken, bir Ozalitci abinin fikri ile de %80 şeffaf, 100 derece ısıya dayanıklı selefon bir malzeme ile arka tarafı kapladık ve orjinal gibi de duruyor, bir iki küçük kabarcık harici :)

Ciddi bir mobil kullanım yapamadım bugün ve bu nedenle pil süresi ile ilgili yanlış bir bilgi vermemek için 1 gün daha müsadenizi istiyorum.
Ancak bugün 2 saate yakın mobil kullandım ama elimde değilde masa üstünde idi ve çok bir ısınma göstermedi.

Şayet cihazı şarjda kullanırsanız, şarj adaptör yuvasının olduğu kısım ısınıyor ki bu ısıda akıllı telefonlarda oyun ya da 3G ile bağlantıda ki (NOte3 te ben de böyle oluyor :) ) ısınma kadar.
Yok denmez yani ama mobilde o ısıya çıkmadı asla.

Ancak şarj adaptörüne takılı iken yoğun kullanım yaptığım dün ve bugün farkettiğim şey, TV de yayın kesilir de sineklenmeli bir görüntü ile ses çıkar ya, işte öyle bir fan sesi var :)
Sürekli değil ama az biraz sessiz ortamda bu sesi duymamanıza imkan yok.

Bir de dikkatimi çeken bir durum var ki 2160 x 1440 çözünürlülükte nette gezmeyi unutun :)
Periskop gibi bir gözünüz var ise o zaman bir şey diyemem :)

Ben bugün 1600x900 de rahat edebildim ancak :)
Tabi bu durum metro arayüzünde sıkıntı yaratmıyor o da ayrı.

Türkçe harflerinde firma tarafından eklendiği alttan aydınlatmalı klavyede yazmak keyifli. İki farklı konumda klavyeyi kullanabilmek ve klavyeyi kapattığımızda ekranı koruyan bir kılıf görevi görmeside ayrıca hoşuma gitti.

Bu arada ürünü Türkçe kullanmak istediğinizde, şöyle garip bir durum yaşadım ki daha önce Asus Taichi de bu başıma gelmemişti ki o da Windows 8.1 kullanıyordu.

Ürünü Türkçe dil seçeneğine aldığınız zaman, "metin okuma" her cihazı restart ettiğinizde kendiliğinden açılıyor ve neye tıklamak istedeniz hem okuyor hem de iki kez tıklamalısın moduna sokuyor sizi.

Kapatana kadar uğraştım baya ama en azından düzeldi çok şükür :)

Ve dün gece Surface'e kendi setup'ımı kurduktan sonra, kendi adıma en çok merak ettiğim Fifa 14'ü de kurdum ve en düşük ayarlarda sorunsuz oynadım.
Ama benim hissettiğim bir önceki Asus Taichi'de ki HD 4000 den bir tık bile üst gelmedi bana.
Yani onda nasıl oynadıysam bunda da aynı oldu ya da bana öyle geliyor.
Yani tüm ayarlar en düşükte sıkıntı yok ama azcık efeleneyim dediğim anda haddini bil dedi bana :)

Bir de cihazı mobilde kullansam şarja bağlıda kullansam sadece "dengeli" seçeneği var, anlamadım bunu.
Asus Taichi de bir sürü seçenek vardı.
Ya ben ayarı bulamadım Windows 8.1 Pro da ya da dengeli dengeli kullan gerisine karışma diyor Microsoft :)

Merak edenler için;
Cihazın 128 lik SSD li modelinde ilk açılış hali, 103 GB.

Bende ki 256 SSD li ürün, bana 232 GB sini kullandırıyor.

Yani ortalama 24 GB lık bir alan kaybı Windows kurulumu için mevcut.
2 GB'a yakında güncelleme yaptım dün gece bu arada ayrıca.

Ofis içinde ben Professional Plus 2013 kullanıyorum ve ortalama 660 mb lık bir yer kaplıyor.
Merak edenler için bu bilgiyi de paylaşmak istedim.


Bugünlük kısa kullanımda diyeceğim tek şey, sırt çantamda benimle gezerken de bir cafe'de masanın üstüne çıkarıp bir şeyler yaparken de kullanım olarak çok rahattı ve keyif verdi.


Yarın pil süresini tam gün boyunca test etme imkanı bulacağım ve an be an kullanım raporu vereceğim, elimden geldiğince.
Ayrıca ön ve arkaya yaptırdığım kaplamalar ile farklı fotoğrafları da paylaşacağım ilk fırsatta.

Sormak istediğiniz bir şey de olur ise yanıtlamaya çalışırım seve seve tabiki :)


Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...

Ve bol bol fotoğraf...

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
I
8 yıl
SAMSUNG GALAXY NOTE 3 AKSESUARLARIArkadaşlar hertürlü aksesuar, kılıf vb. Önerilerini kampanyalarını ve fırsatlarını buraya yazalım ki ana konu kirlenmesin...

Türkiye de NOTE 3 aksesuar satan bazı adresler.....

http://www.pdateknoloji.com/samsung-aksesuarlari-107-samsung-n9000-galaxy-note-3-aksesuarlari-9627

http://www.mobiletisim.com/telefonlar/Samsung/Galaxy%20Note%203/kilif

https://www.kilifvekapak.com/urun-kategori/samsung/galaxy-note-3-n9000/

http://www.samsungavm.com/?kategori-97-Telefon-Kiliflari.html=&slmt=1&mrk=

http://www.mobilcadde.com/kiliflar/samsung-galaxy-note-3-kiliflari

https://www.telefongiydir.com/samsung-cep-telefonu-kiliflari/samsung-galaxy-note-3-n9000

http://www.akilliphone.com/# ----> Benim beğendiğim ve zaman zaman alışveriş yaptığım bir site şu an yok ama en kısa zamanda geleceğine eminim.....

SAMSUNG N9000 GALAXY NOTE 3 ORJİNAL EKRAN KORUYUCU - 2 Adet (ET-FN900CT)

< Resime gitmek için tıklayın >

http://samsungavm.com/?urun-990-SAMSUNG-N9000-GALAXY-NOTE-3-ORJiNAL-EKRAN-KORUYUCU---2-Adet--ET-FN900CT-.html

Galaxy Note 3 Kablosuz Şarj Özellikli S View Cover + Şarj Ünitesi

< Resime gitmek için tıklayın >

http://www.samsungavm.com/?urun-985-SAMSUNG-GALAXY-NOTE-3-KABLOSUZ-SARJ-OZELLiKLi-S-ViEW-COVER---UNiTE--SiYAH-.html

< Resime gitmek için tıklayın >

http://www.samsungavm.com/?urun-986-SAMSUNG-GALAXY-NOTE-3-KABLOSUZ-SARJ-OZELLiKLi-S-ViEW-COVER---UNiTE--BEYAZ-.html

(Ayrıca samsunavm.com diyorki: Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde 5 adet ekran koruyucu hediyesi ile birlikte özel bir fiyat yapacağız S View cover modellerinde.)

Usb 3.0 kablo:

http://www.ebay.com/itm/380720732678?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649


Samsung Galaxy Note 3 S View cover incelemesi:

Videoyu izlemek için tıklayınız

Videoyu izlemek için tıklayınız

Galaxy note 3 kılıflar ve renkleri

Videoyu izlemek için tıklayınız

chronos1211 Kardeşin paylaştığı link: Note serisine uygun bir wacom stylus Bamboo Stylus feel ve Bamboo Stylus feel carbonhttp://www.ebay.com/sch...boo+Stylus+feel&_sop=15

http://www.ebay.com/sch...lus+feel+carbon&_sop=15
I
8 yıl
PM özelliğimin kapatılması hakkında...
Merhaba sayın yetkili,

PM ile ilgili bir sorun yaşamaktayım.
Aşağıda ki mesajı aldım ve desteklerinizi rica ediyorum.

"PM özelliğiniz kapatılmış durumdadır. Yönetimle temasa geçiniz. "
Ayrıca ayarlardan kontrol ettiğimde de;
"Özel mesaj Bu özellik ya kapalı ya da erişim izniniz yok.Eğer üye olarak girmediyseniz lütfen foruma üye olup tekrar deneyiniz.Üye olmak için tıklayınız" bu mesaj ile karşılaşıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.
İyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla...
I
8 yıl
2 küçük kardeş sahiplendirilecektir...
Lütfen konuya, can gözüyle değil de cins gözüyle bakanlardan olmayın...

Aşı, mama vb. giderleri de dahil hiç bir ücret talebimiz yoktur.

İstanbul Anadolu yakası - Küçükyalı - MALTEPE'de anneleri tarafından güçlükle bakılan ve ulaşılabilecek bir noktada bulunan 2 yavru (1 erkek 1 dişi) sokak köpeği için yuva (lar) aramaktayız.

Bu soğuk havalarda komşum ile beraber apartmanda kullanılmayan küçük bir kapıcı dairesinde geçici olarak bakıyoruz ama imkanlarımız ve apartman ortamı sıkıntılı.
Anne köpeğin kısırlaştırılması için geçici olarak barınağa gitme ihtimali de bulunmaktadır, o da evsizdir.
2 ufaklık şu anda 1 aylıktır.
Ve korktuğumuz başımıza geliyor, apartman içindeki kokunun birazcık bile olsa artması nedeni ile şikayetler de arttı malesef ve yarın bahçeye almak zorundayız 2 küçük yavru ve anneyi :(
Bu soğuk kış günlerinde umarım bir yuvası olur hepsinin.


Konu ile ilgili yardımı dokunabilecek tüm arkadaşlar bana ÖM ile ulaşabilirler.

Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...

< Resime gitmek için tıklayın >
I
9 yıl
Plantronics BackBeat Go BT Kulaklık
Merhaba,

Galaxy NOte ile Samsung HS 3000 Stereo kulaklık kullanıyordum daha önce.
Çıktığı günden beri nette bakınıp durduğum ama bir türlü Türkiye de satana rastlamadığım, Plantronics Back Beat GO kulaklığı Türkiye de satan bir arkadaş görünce, dayanamayıp aldım :)
Tabi bizim Samsung HS 3000 de nişanlıya gitti, bu iş en çok ona yaradı sanırım :)

Öncelikle ürünü aldığım @GaGgle a huzurlarınız da çok teşekkür ederim.
Ciddi ilgili ve fazlası ile iyi niyetli bir arkadaş.

Ürün elime geçtikten sonra, neden olduğunu hala çözemediğim bir şekilde ürün bir kaç gün ciddi sorunlu idi.
Yani, arıyorsunuz karşı taraf sesinizi gaipten duyar gibi idi ve kim ile konuştu isem her ne ile konuşuyorsan vazgeç bile dedi :)
Müzik ve film dinlemede herhangi bir sorun yoktu sadece konuşmada ciddi sıkıntı yaşadım ki bunu da ürünü aldığım arkadaşa ilettiğimde,
"abi benle şu anda konuşurken ürünü kullanıyorsan rezil bir durum, ben iade alayım daha iyi" bile dedi ama her ne oldu ise cihazı power dan
uzun basılı tutup sanırım fabrika ayarlarına tekrar döndürdükten sonra, inanılmaz keyifli bir konuşma sesine sahip oldum.
Hatta ürünü aldığım arkadaşa da izin verirsen 1 hafta daha bende kalabilir ise ve tekrar eski sorun olmaz ise zaten beğendiğim ürünü iade etmekte istemem dedim ki o da sağolsun anlayışlı çıktı ve sorun değil abi dene tabiki dedi.
Ve şu ana kadar her kim ile konuştu isem, sanki kulaklıktan değil de telefonun üzerinden konuşuyorsun denildi ki özellikle daha önce sorunlu iken kimi aradı isem düzeldikten sonra tekrar arayıp şimdi nasıl diye sorduğumda eski hali ile yeniyi kıyaslamak bile olmaz dendi genel olarak.

Yaşadığım küçük sorundan sonra gelelim Plantronics Back Beat GO stereo kulaklığın naçizane incelemesine.

Ürünün benim için en önemli rahatlığı, yakanıza veya herhangi bir yerinize klipsli bir ürün gibi takmak zorunda olmamanız.
Ürünün kulaklıkları çok hafif olmadığı için sadece boynunuza asmanız yeterli ve düşecek gibi de değil.

Her iki kulak arası kablo mesafesi bana göre gayet yeterli.
Farklı forum ve kendi ürün satış sitesinin kullanıcı yorumlarında bazı kişiler her ne kadar uzun olmuş bu kablo mesafesi diye yazsalarda,
bana göre gayet iyi.
Kutunun içerisinden, duvar şarj adaptörü, değiştirilebilir 3 farklı boyutta kulak içi aparatı çıkıyor.

- Bas sesler gayet iyi geldi bana.
- Kablosuz olarak Galaxy NOte ile film izleme ve müzik dinleme de herhangi bir sorun yaşamadım.
- Ses seviyesi daha önce kullandığım Samsung HS 3000 den ne az ne fazla, hemen hemen aynı bana göre ve bana göre yeterli
ama daha yüksek ses isteyenler için farklı uygulama veya yazılım ihtiyacı doğabilir.

+ ları

- Yakaya takmanızı gerektirecek herhangi bir klipsi yok ve kullanım rahatlığı
- Sadece 13 gram olan ağırlığı ile hafif.
- Temiz dinleme ve konuşma sesi.
- Müzik dinleme ve film izleme de net ve yeterli ses.
- Google Play Store da uygulaması mevcut ve kalan pil yüzdesini görebiliyorsunuz ki yine de yazılımın geliştirilmesi şart, yeterli diyemem.
- Kaliteli malzeme
- Şık dizayn

- leri

- Yüksek fiyatı
- Pil süresi. Kullandığım kadarı ve yaptığım testlerde Samsung HS 3000 in yarısı kadardı ki akşamı rahatlıkla çıkarırsınız ama 1 günü geçmez gibi geliyor bana şarjı.
Yani her akşam şarj etmeniz de veya işyerinde iken USB den şarj etmenize gerek var.
- Uzun süre kulakta tuttuğunuz zaman ağrıya neden olabilir, çünkü kulağa giriş kısmı diğer kulaklıklara göre biraz daha büyük ve birazcık ağır ki ilk başlarda bunu anlamasanız da saatler geçtikçe kulakta durma süresi uzadıkça fark ediliyor.

Sonuç olarak, fiyat performans açısından fiyatının düşmesi gereken bir ürün.
Ben memnunum ama başta da belirttiğim gibi kullanım amacı ile de alakalı.
Ben gömlek giyerken de tişört giyerken de yakama herhangi bir klips veya aparat takmak istemediğim için benim için bu kulaklık
iyi bir tercih ama ürünün F/P si ciddi düşündürücü genelde.

Muadili bir ürün olan "novero rockaway" i test etme şansım olmadı ama Plantronics kalitesi ile eşdeğer olabilirmi bilmiyorum.

En azından Back Beat GO ya göre fiyatı daha iyi ve Türkiye de satışta. yani 2 yıl garantisi mevcut.

Umarım fikir verebilmiştir, paylaştıklarım.

Daha güzeli sizlerin olsun.

Sürç-i lisan ettiysem affola...

Saygılarımla...


http://www.plantronics.com/us/product/backbeat-go

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >


ps: Şayet başlığı yanlış bir yere açtı isem özür diler, gereğinin yapılmasını rica ederim :)
I
9 yıl
Philips PicoPix 2480 ve Promacto X02 Cep Projektörü karşılaştırması (Bol resim içermektedir !..)
Merhaba,

Farklı bir başlık açmaktansa, daha önce kendimce incelemesini yaptığım Philips Pico Pix 2480 ile muadilin de olan yine dahili pili üzerinde bulunan
Promacto X02 modelini de bu başlık altında karşılaştırmalı olarak inceleyip, sizlerle paylaşmak istedim.

Açıkçası ben Philips Pico Pix 2480 aldıktan sonra Promacto X02 modeli ile ilgili, yakında piyasaya çıkacağını gerek forumdaki diğer arkadaşlardan, gerekse de
okuduğum diğer konularda duymuştum.

Kısmet bugüne imiş ki daha fazla dayanamadım ve Philips Pico Pix 2480 i elimden çıkarmadan Promacto X02 de aldım.

Bir internet sitesi üzerinden 1.350 TL KDV dahil fiyata aldım ki duyduğum kadarı ile Teknosa'larda da satışı başlamış.
Promacto X02 nin kutusundan 4 GB lık hafıza kartı ve masaüstü tripod da dahil geniş bir aksesuar çıkmakta.

Ürünü alıp inceledikten sonra, Promacto nun Türkiye distribütörü olan firma ile irtibata geçtim ve kendimce gördüğüm eksiklikleri belirttim.
Beklemediğim kadar ilgili bir beyefendi ile karşılaştığımı söyleyebilirim.

Gazi bey sağolsun, kendimce sorun gördüğüm herşey ile yakınen ilgilendi ve bunları gidereceğini belirtti.

Mesela;
- Kutunun içerisinden HDMI kablo çıkmıyordu, bir sonraki parti de çıkacak dedi.
- Altyazılar özellikle arka fon aydınlık iken okunmuyor, altyazı karakteri ise göze çok hoş gelmiyor dedim,
firmware güncellemesi ile bir sonraki versiyonda hemen ilgileneceğm dedi.
- Kutudan kumanda için pil çıkmıyor dedim, bir sonraki kutuya eklenmesini sağlayacağım dedi.
- Kutu içinden çıkan kılıf bez şu anda, bir sonraki ürün partisinde bunun da değişiyoruz diye ben söylemeden kendi belirtti.
Hatta kutuya sığdırabilirsek bir de sürprizimiz olacak dedi.

Açıkçası geri dönüşler söylendiği gibi olduğu taktirde müşteri ile bu kadar ilgilenen bir firma bu zamanda zor bulunur diye
düşünüyorum.

Mobilite anlamında, gerek iş için gerekse eğlence ortamı için, üzerinde dahili pil bulunan bildiğim kadarı ile piyasada şu anda 2 ürün var ve bunlardan biri
Philips Pico Pix 2480 ve diğeri de Promacto X02 olduğuna göre bütçemiz ve isteklerimiz doğrultusunda, bize uyan ürünü seçmeliyiz diye düşünüyorum.

Her 2 ürün de elimde olduğu için, kıyas yapma şansına ve 2 üründen birini almayı düşünenler için de farklarını yazma şansına sahibim.


Promacto X02 nin Philips Pico Pix 2480'e göre avantajları;

- Promacto X02 ; 1280x800 çözünürlülük - Philips Pico Pix 2480 ise 854 x 480
- Promacto X02 ; 500 ansilümen - Philips Pico Pix 2480 ise 80 ansilümen
- Dahili hafıza kartına yükleyeceğiniz altyazısıda olan filmlerde Türkçe altyazı desteği Promacto X02 de mevcut ancak Philips Pico Pix 2480 de malesef Türkçe karakter sorunu
son firmware güncellemesini yapmama rağmen halen devam etmekte.
- Kullanılan lens farkı nedeni ile kısa mesafede daha geniş ekran Promacto X02 de avantaj sağlamakta.
- Promacto X02 nin dahili hafızası 4 GB, Philips Pico Pix 2480 in 2 GB.
- Promacto X02 nin kontrast oranı 2000:1 iken Philips Pico Pix in kontrast oranı 1000:1.
- Promacto X02 de anaglif 3D bir demoyu, bir tarafı kırmızı bir tarafı mavi renk olan gözlükle izledim ve beklediğim den iyi çıktı.
- Promacto X02 nin kendi sitesinde harici hafıza kartı desteği 32 GB olarak gözükmekte ancak ben Galaxy NOte II de de kullandığım 64 GB lik class 10 microsdhc kartı denedim ve
sorunsuz olarak çalıştırdı. Demek ki 64 GB hafıza kartı da çalışmakta.


Promacto X02 de eksik gördüğüm yanlar;

- Türkçe altyazı karakterleri özellikle arka planı aydınlık bir görüntü de okunmuyor ve Türkçe karakter seti bana göre kesinlikle değişmeli ve en az bir punto daha büyümeli.
- Kutudan uzaktan kumanda için pil çıkmıyor, kendiniz almalısınız.
- Kılıf kumaş ve yerine daha kaliteli daha koruyucu bir kılıf seçilmeli.
- Keşke biraz daha ufak olabilse idi (Philips Pico Pix 2480 e göre kıyaslandığında biraz daha büyük sonuçta ama yine sırt çantamda taşımada sorun yaşamıyorum)

Son olarak;

Piyasada bildiğim kadarı ile dahili pili olan ve her an her yerde kullanabileceğiniz 2 üründen Promacto X02, özellikleri ile
Philips Pico Pix 2480 den çok daha üstün.
Her 2 üründe elimde olduğu için bunu objektif olarak yazabiliyorum.

Sizlerin de soruları olur ise elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...Promacto X02 Teknik Özellikler


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >
Önceki mesajım;
Projeksiyon konusunda acemiyim açıkçası.
Elimden geldiğince teknoloji merakım sayesinde böyle şeylere fazlası ile merakım var ve mobiliteyi sonuna kadar kullanmayı da sevdiğim için
kullandığım Samsung Galaxy NOte telefonum ile her yerde sorunsuzca, sınırsızca film ve dizi izlemek için gördüğüm anda Philips PicoPix 2480 benim olmalı dedim :)

Ve aldığım gibide kendimce, sizler için tanıtmaya çalışacağım.

Öncelikle ürünü D&R ın web sitesinden aldım.
D&R ın herhangi bir mağazasında ürünün fiyatı 999 TL iken kendi web sitesi üzerinden alırsanız 849.99 TL ve birçok kredi kartına vade farksız
12 taksitte yapılmakta.
Web sitesi üzerinden almanızın bir diğer avantajı da 7 iş günü içerisinde ürünü sorgusuz sualsiz beğenmediğiniz takdirde iade edebilmeniz.

Araya bayram girmesi nedeni ile bana 4 günde ulaştı ürün.
D&R ın kutulama ekibinin çok başarılı olduğunu söyleyemem çünkü kocaman bir kutu içerisinde sadece D&R poşetine koyulmuşve hacim verilmiş bir şekilde
göndermişler ki bu tarz elektronik üründe bana göre insan en azından köpük yada hacim kazandıracak ve kutunun sarsılmasını engelleyecek bir yol bulup, göndermeliydi.

Ürünü kutusundan, kargo görevlisinin yanında açarak ve eksik, kırık dökük olup olmadığını kontrol ederek teslim aldım.
3 saat şarj da durdu ve cihazı şarja kendi adaptörü ile bağladığınız da yanda küçük bir kırmızı ışık yanmakta, cihazın pili doluncada bu ışık yeşile dönmekte.

Ürünün çıkışları mini.
Nette tüm aramalarıma rağmen uydu cihazına bağlanıp bağlanamadığını öğrenememiştim ama kendi testlerimde,

- Philips PicoPix 2480, uydu cihazlarına sorunsuz bağlanmakta. Kendim VU+ Duo kullanıyorum ve sadece bir tarafı HDMI diğer tarafı mini HDMI satın alarak sorunsuz bir şekilde bağladım.Kutunun içerisinden malesef böyle bir kablo çıkmıyor.

- Philips PicoPix 2480, PS3 e sorunsuz bağlandı ancak 1 wattlık da olsa cihazın kendi üzerinde ki hoparlöründen ses alamamıştım, bunu da PS3 ün ses ayarlarına girerek ses codeklerinin hepsini seçerek aştım ve sorunsuz ses de aldım.

- Philips PicoPix 2480, Samsung Galaxy NOte telefonuma MHL adaptör ile sorunsuz bağlandı ve NOte daki tüm klasörlerim ve içindeki filmleri sorunsuz oynattı.

- Philips PicoPix 2480, 1 wattlık bir ses gücüne sahip ki açıkçası sessiz bir ortamda maç veya film izlerken sesi beklediğimden iyi çıktı.Gerçi hala mobil bir hoparlör aramaktayım. Logitech BoomBox, Monster Clarity HD veya Digitus mini arasında gidip geliyorum :)

- Philips PicoPix 2480, herhangi bir kaynakta SD veya SDHC olarak kaç GB lık bir hafıza kartını desteklediğini yazmasada benim Galaxy NOte da kullandığım 64 GB lık kartı SDHC adaptör ile sorunsuz olarak gördü ve filmleri oynattı ancak altyazılı filmlerde " ı " ve "ğ " harflerinde sorun vardı, henüz bunu çözemedim.Sanırım altyazı formatı ile ilgili bir sorun.

- Philips PicoPix 2480, kullanışlı ve küçük bir kumandaya sahip. İşe yarayacağı kesin.

- Philips PicoPix 2480 için mutlaka bir tripod'a ihtiyacınız var sanırım. Ben üst üste 5-6 kutu koyarak duvarda görüntü alabildim ama tercih sizin tabiki :)
Ve bu konuda yeni olduğum için bir perdem de yok ve ne yapmalıyım henüz araştırmadım.
120" yani 305 santimlik bir görüntü alabilme şansınız olduğu için bulunduğunuz ortamda düz beyaz duvar ise ne ala ama benim odam 14 metrekare ve hardal sarısı duvar kağıdı üzerinde yinede beni mutlu etti :)

Odamki, hardal sarısı duvar kağıdımın üzerinde oynatabildiğim ve boyutunu ölçebildiğim kadarı ile sol üst köşeden sağ üst köşeye 150 cm lik bir görüntü aldım, odamın duvarları yetmedi :)

Profesyonel bir beklentim yoktu ve benim için önemli olan şehir dışına da çıksam, tatile de gitsem, iş için bir toplantıya da katılsam, hep yanımda olabilecek bir projeksiyon taşımaktı ki ilk izlenimlerim cidden olumlu.
Her gittiğim yere yanımda rahatlıkla götürebileceğim bir ürün ve misafirliğe bile gitseniz hadi bir film koyda izleyelim dedirtecek kadar keyifli :)

Üründen ne yapmasını istediğinize bağlı olarak beklentilerinizi karşılayabilecek bir ürün bence.

Benim için,uydu cihazıma bağlayıp maç izletebilmesi, zaman zaman PS3 e bağlayıp sadece PES oyanayabilmek, Galaxy NOte'uma bağlayıp herhangi bir yer de film veya dizi izleyebilmek, dahili pili ile yanımda her an taşıyabilmek ve kullanabilmek...

Ve bunları yapabildiği için, Philips PicoPix 2480 'i çok sevdim, iyiki almışım:)
İstekleriniz benim ki gibi ise ve bütçeniz de müsait ise düşünmeden alın derim.

Umarım daha güzelleri sizlerin olur.

Sürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla...


Philips PicoPix 2480 Teknik Özellikler

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Videolar ;

http://youtu.be/_qwkI-pulJ8

http://youtu.be/4zJl0eobxWM
I
9 yıl
★★ SAMSUNG GALAXY NOTE (N7000) [ANA KONU] ★★ (İlk Sayfayı Okuyun)
Samsung Galaxy Note N7000 Kullanıcılar Kulübü


Samsung Galaxy Note Kullanıcılar Kulübüne hoşgeldiniz.
İlk sayfa içeriğin de, cihazınız ve Android ile ilgili sormayı düşündüğünüz bir çok sorunun cevabı sizler için verilmiştir.

Öncelikle LÜTFEN ilk sayfa içeriğini okuyunuz, okutunuz.

Sizler için PDF formatında da hazırlanan ilk sayfa içeriğini isterseniz
Galaxy Note'unuza indirerek vakit buldukça, daha sonra da okuyabilirsiniz.


İlk sayfadaki tüm bilgileri PDF formatında PC nize veya Samsung Galaxy NOte'unuza indirmek için
lütfen Galaxy NOte Kullanıcılar Kulübü Faydalı Bilgiler PDF tıklayınız.İLK SAYFA İÇERİĞİ

1.GALAXY NOTE TANITIM
1.1.GALAXY NOTE TEKNİK ÖZELLİKLER
1.2. GALAXY NOTE BANA GÖRE Mİ? ÇOK MU BÜYÜK? CEBİME SIĞAR MI?
1.3. GALAXY NOTE PİL ÖMRÜ
1.4. GALAXY NOTE’U NEREDEN ALMALIYIM?
1.5. İKİNCİ EL GALAXY NOTE ALACAĞIM, NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

2.ROOT / KERNEL / ROM YÜKLEMEK - WIPE YAPMAK
2.1.ROOT NEDİR? NEDEN GEREKLİDİR?
2.1.1. ROOT İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR
2.1.2. NASIL ROOT YAPARIZ?
2.1.3. SAYAÇ ARTTIRMADAN ROOT/CWM YÜKLEME YOLLARI
2.1.3.1. SAYAÇ NEDİR ? NASIL SIFIRLANIR ?

2.2. KERNEL YÜKLEMEK NEDİR? NEDEN GEREKLİDİR?
2.2.1. KERNEL İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR
2.2.2. NASIL KERNEL YÜKLERİZ?
2.2.2. HANGİ KERNEL?
2.2.3. KERNEL BANKASI
2.2.3.1. BÜTÜN ROM'LARLA UYUMLU KERNELLER
2.2.3.2. CM10 UYUMLU KERNELLER
2.2.3.3. CM9 UYUMLU KERNELLER

2.3. ROM YÜKLEMEK NEDİR? NEDEN GEREKLİDİR? CUSTOM ROM ve STOCK ROM NEDİR?
2.3.1. ROM YÜKLEMEK İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR
2.3.2. NASIL ROM YÜKLERİZ?
2.3.3. STOCK ROMLAR
2.3.3.1 SIZINTI JB 4.1.2 ROM YÜKLEME
2.3.4. JB (4.1.x) CUSTOM ROMLAR
2.3.4.1. UTACKA's PARANOIDANDROID V2.22 [TABLET/HYBRID] [CM10]
2.3.4.2. IMILKA's PARANOIDANDROID V2.22 [TABLET/HYBRID] [CM10]
2.3.4.3. TW MİNİTAB 5,3_v0,1 [CM10]
2.3.5. ISC (4.0.x) CUSTOM ROMLAR
2.3.5.1. STAXXTANIUM-PARANOIDANDROID V1.7
2.3.5.2. PARANOIDANDROID v0.5
2.3.6. GB (2.3.x) CUSTOM ROMLAR
2.3.7 CUSTOM ROM ve MOD'LAR

2.4. WIPE NEDİR?
2.4.1. NASIL WIPE YAPARIZ ?

2.5. CWM İÇİN FLAŞLANABİLİR ZİP DOSYASI
2.5.1. CWM İÇİN FLAŞLANABİLİR ZİP DOSYASI İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR
2.5.2. ZİP DOSYASI HAZIRLAMAK
2.5.2.1. ÖRNEK 1
2.5.2.2. ÖRNEK 2
2.5.3. ZİP DOSYASI HAZIRLARKEN FAYDALINABİLECEK PRATİK İPUÇLARI
2.5.4. ZİP DOSYASI HAZIRLARKEN KULLANILABİLECEK BAŞLICA KOMUTLAR3.BRICK NEDİR?
3.1.BRICK’TEN KORUNMAK İÇİN NE YAPMALI?
3.2. BRICK OLMUŞ CİHAZLARA NE YAPILABİLİR?
3.3. TELEFONU NOTE YAZISINDA TAKILIP SADECE ODİN MODU AÇILANLAR İÇİN KURTULMA YÖNTEMİ


4.TELEFONDA KULLANABİLECEĞİNİZ KODLAR & KULLANIŞLI AYAR SEÇENEKLERi & İPUÇLARI
4.1. RESET
4.2. FORMAT
4.3. ÜRÜN KODU DEĞİŞTİRMEK VE GÖRMEK
4.4. LCD TEST
4.5. SES YÜKSELTMEK
4.6. IMEI NUMARASINI GÖRMEK
4.7. GPS KONTROL
4.8. FIRMWARE VERSİYONUNU GÖRMEK
4.9. TEST MENÜ
4.10. MAC ADRES
4.11. KALEM AYARLARI
4.12. KIES
4.13. TV'YE BAĞLAMA
4.14. ESKİ TELEFONDAN REHBER AKTARIMI VE REHBER & SMS AYARLARI
4.15. TAKVİM AYARLARI
4.16. DAHİLİ HAFIZA KURTARMA
4.17. HOTSPOT


5.TAVSİYE EDİLEN UYGULAMALAR
5.1. SİSTEM ARAÇLARI
5.2. VİDEO – DIVX ARAÇLARI
5.3. SES - MÜZİK ARAÇLARI
5.4. FOTOĞRAF – GRAFİK ARAÇLARI
5.5. EĞLENCE UYGULAMALARI
5.6. OYUNLAR
5.7. NAVİGASYON
5.8. GENEL KÜLTÜR UYGULAMALARI
5.9. FAYDALI UYGULAMALAR
5.10. OFFICE ve METİN UYGULAMALARI
5.11. TEMA VE WIDGETLAR
5.12. REHBER – SMS – AJANDA UYGULAMALARI
5.13. İNTERNET UYGULAMALARI (Sosyal Medya, Download, Mail, Tarayıcı,..
5.14. MALİ UYGULAMALAR & BANKA UYGULAMALARI:
5.15. DİĞER UYGULAMALAR
1.GALAXY NOTE TANITIM
Öncelikle bu muhteşem cihazınız hayırlı olsun. Başlığımızın ilk sayfası, ilk android telefonu Galaxy Note olan bir kullanıcıya gereken tüm yardımları içerecek şekilde güncellenmiş ve sizden gelenlerle güncellenmeye devam edecek şekilde değiştirilmiştir.

Verilen bilgilerin bir kısmı, başlıkta cevaplandırılmış, yada paylaşılmış konulardan derlenmiş olup, internet üzerinde ki diğer sitelerden de alıntılar vardır. Konu çok büyük ve kapsamlı olduğu için alıntı yapılan kişileri ve siteleri teker teker belirtilemediğimiz için özür dileriz.

Eğer bu sayfa içerisinde okuduklarınızdan, hala anlayamadığınız, yada kafanızdaki soruya cevap alamadığınız bir kısım varsa,
@IRoN veya @SorrowOcean isimli arkadaşlara yani bizlerden birine bildiriniz ki, sizden sonra aynı duruma düşmesi muhtemel arkadaşlar için anlatımı daha da geliştirme şansımız olsun.

Bu arada deneyimli arkadaşlar da eğer bilgi hatamızı yada eksikliğimizi tespit ederlerse bize bildirsinler ki hata yapmayalım ve daha ayrıntılı bir konu başlığına taşıyalım. Biliyoruz ki burada topladığımız bilgilerin bir çoğu Galaxy Note 2 başlığı içinde gerekli konuları içermektedir.

https://yesilcin.com/index.php?_route_=samsung-galaxy-note-n7000-incelemesi-t1135.0.html

Bir Note ile neler yapılabilir sorusuna, forum üyelerimizden birinin güzel cevabını anlatımı düzenleyerek paylaşıyorum.

Elbette bunlarla sınırlı değil yapabilecekleriniz ancak en azından ufkunuzun açılması için faydalı olabileceğini düşünüyorum:

1- Ttorrent programı aracılığı ile torrent üzerinden program ve film indirebilirsiniz.
2- Aura ve modlanmış Google Maps navigasyon (yada marketten bulacağınız diğer navigasyon programları) sayesinde navigasyon cihazı olarak kullanabilirsiniz.
3- Stock Rom'daki Stock Browser sayesinde internet bankacılığı dahil tüm siteleri kullanabilirsiniz.
4- Hava durumunu ve depremleri an be an takip edebilirsiniz.
5- 1080p video çekip paylaşabilirsiniz
6- 1080p dizi izleyebilirsiniz.
7- Wifi hot spot gibi kullanabilirsiniz (3G'yi wifi üzerinden paylaşabilirsiniz)
8- Fotograf çekip, editleyip, paylaşabilirsiniz.
9- iş maillerini, bütün gmail hesaplarını takip edip, bütün işlemleri yapabilirsiniz.
10- Aynı wireless modem'e bağlı diğer cihazlarım ile "media" paylaşabilirsiniz.
11- İnternet üzerinden canlı yayın yapan TV ve radyoları takip edebilirsiniz.
12-Goggles diye bir uygulama ile resim tanıma olayının keyfini sürebilirsiniz.
13- Word, excell, powerpoint dosyaları oluşturup editleyebilirsiniz.
14- Alışveriş sitelerini gezip bazı beğendiğiniz şeyleri TC fiyatları ile karşılaştırıp alma almama kararı verebilirsiniz.
15- Gişe'de çok sıra varsa, gişenin önünde sıraya girmeden internetten sinema bileti alabilirsiniz.
16- Podcast indirip seyredebilirsiniz.
17- Milyonlarca bedava veya ilaçlı programı/oyunu bedava indirip deneyebilirsiniz.
18- E-book okuyup üzerlerine not alabilirsiniz.
19- Remote desktop programları ile internete bağlı evdeki bilgisayarınızı istediğiniz yerden kontrol edip, kullanabilirsiniz.
20- Eve bağlatacağınız onlarca IP kamera'yı istediğiniz yerden istediğiniz anda izleyebilirsiniz.
21- Öğrenciyseniz notelarınızı telefonunuzda tutabilirsiniz.
22- Öğretmenseniz forumdan @boramat arkadaşımızın yaptığı gibi derste çözeceğiniz soruları, şekilleri kitaplardan note a atıp, freenote programı ile akıllı tahtaya note u bağlayarak derste çözebilirsiniz.
1.1.GALAXY NOTE TEKNİK ÖZELLİKLER
5.3 inç WXGA (1280 x 800 piksel) Super AMOled Ekran,
1.4 GHz’lik çift çekirdekli Samsung Exynos Çipset,
8MP Arka ve 2MP Ön Kamera,
HSPA+ ve LTE iletişim teknolojileri desteği
2500mAh Standart Lityum İyon pil
9.65 mm‘lik kalınlık

1.2.GALAXY NOTE BANA GÖRE Mİ? ÇOK MU BÜYÜK? CEBİME SIĞAR MI?
Galaxy note’un size uygun bir telefon olup olmadığını anlamak için öncelikle, sizin kendi beklentilerinizi tam olarak belirlemeniz gerekir. Sonuçta bu cihazlar bir nevi cep bilgisayardır. Eğer sadece telefon olarak kullanıp arada birkaç fotoğraf çekecek, Kırk yılda bir müzik dinleyecekseniz daha uygun fiyatlı başka marka ve modellere yönelmeniz yerinde olacaktır.
Galaxy Note’un özellikleri sizin beklentilerinize uyuyor, ancak büyüklüğü sizi şüpheye düşürüyorsa, forumda söylenenlere göre hareket etmeden önce, bir telefon bayiinde kendi gözünüzle görmeniz, elinize almanızı tavsiye ederiz. Bununla birlikte, kullananların büyük bir çoğunluğunun ortak görüşü olarak şunu da söylemeliyiz ki, telefonun büyüklüğüne alışmak sadece birkaç gün sürmekte. Daha sonrasında diğer telefonlar size küçük gelmekte.
Telefonun gömlek yada ceket cebine sığması ile ilgili şüpheleriniz varsa, bunları unutabilirsiniz; çünkü telefon standart olan tüm gömlek ve ceket ceplerine sığabiliyor.


1.3.GALAXY NOTE ŞARJ ÖMRÜ
Galaxy note, piyasada ki tüm benzerlerinden daha büyük bir pil kapasitesine sahip, ancak bir o kadar da çok amaçlı kullanım durumuna sahip olduğunu ve ekran boyutunu göze alırsak, kullanıcıların bir kısmının başını ağrıtabilen bir sorun olarak, şarj ömrünü söyleyebiliriz.

Şarj ömrü, temel olarak kişisel kullanımla alakalı bir durumdur. Bu yüzden bir kullanıcının şarjı 35 saat yeterken diğerinin ki 12 saate bitebilir.

Her türlü güncelleme açıkken, gps kullanımı açıkken, bluetooth, ekran parlaklığı, wifi, 3g gibi özellikleri açarsanız, piliniz 8 silindirili bir Amerikan arabasının benzin içmesi gibi, cihaz tarafından silinip süpürülecektir. Kullanım alışkanlıklarınıza göre bu çok pil tüketen seçenekleri düzenlemeniz gerekir.

Telefonun bazı romlarda/kernellerde deep sleep moduna girmemesi de şarjın çabuk tükenmesine neden olur. Telefonunuzun deep sleep’e girip girmediğini uygun programlarla (Başlığın tavsiye edilen uygulamalar kısmından ilgili bölüme bakabilirsiniz) test edebilirsiniz.
Buna rağmen sıkıntı devam ediyorsa, ben dahil bir çok kullanıcının tercih ettiği yedek pil tercihini ele almanız gerekir.

Bazı kernel ve Custom Rom’lar da şarj süresine etki etmektedir. Kuracağınız Kernel ve Romlarda bunu göz önüne almanızda fayda vardır.


1.4.GALAXY NOTE’U NEREDEN ALMALIYIM?
Galaxy Note (yada başka bir telefon) almaya karar verdiyseniz mutlaka fiyat araştırması yapınız. Bunun için en uygun yer internettir. Telefonu dükkan yada bayii den alacak olsanız bile fiyat araştırması yapmak size fazladan ödeyeceğiniz paranın cebinizde kalması açısından fayda sağlayacaktır.

İnternet alışverişinde alışveriş yaptığınız sitenin güvenliğini sorgulamak önemlidir. Bunun için en uygun yollardan birisi Şikayet var yada benzeri sitelerden, alışveriş yaptığınız yer ile ilgili şikayetleri ve çözümleri okumanızdır.


1.5.İKİNCİ EL GALAXY NOTE ALACAĞIM, NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
Galaxy Note’u ikinci el olarak alacaksınız, dikkat etmeniz gereken cihazın sağlam olup olmadığı dışında, nereden alınmış olduğu, paralel ithalat mı olduğu, garanti durumunun ne olduğu, yurt dışı kaynaklı ise imei durumu,… gibi özellikleridir.

Özellikle ikinci el alışveriş imkanı sağlayan gg, sp gibi sitelerde ki ürünlerde, bu konularda dikkat etmelisiniz. Bu tip sitelerde oldukça çok miktarda aldatıcı ilan bulunabilmektedir. Konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan bu tarz alış verişe girmeyiniz.

Çakma (klon) imei’li ürünlerin güvenilirliği satıcının itibarıyla doğru orantılıdır ve en riskli gruptur.

Diğer bir konu ise Yurt dışında Note’un AT&T için çıkarılmış diğer bir sürümünün olması. Elbette yurt dışından gelen ürünlerin bazıları bu tipten olduğu için alırken farkını bilmeniz doğru olur.

Ayrıca bazı tekno marketler de Galaxy NOTE N7000 ve Galaxy NOTE N7000E gibi sizin farklı model olarak algıladığınız,
aslında hiç bir farkı olmayan, sadece N7000E diye tabir edilen ürünün Telpa-Başarı-Genpa gibi büyük distribütörler yerine grey market diye de tabir edilen servis hizmetini belli noktalarda verebilen ithalatçılar tarafından getirildiğini unutmamalısınız.

At&t için çıkartılan Note ile avrupa sürümü Note arasındaki temel farklılıklar:
* AT&T Sürümü: 1.5GHz dual-core Qualcomm Snapdragon S3 İşlemci
Avrupa sürümünde: 1.4 GHz Dual-core ARM Cortex-A9
* AT&T Sürümü: Adreno 220 GPU ekran kartı
Avrupa sürümünde: Mali-400MP
* AT&T Sürümü: 4G LTE şebeke desteği
* AT&T Sürümü: 4 kapasitif tuş var.
Avrupa sürümünde: 2 kapasitif 1 normal tuş2.ROOT / KERNEL / ROM YÜKLEMEK - WIPE YAPMAK
Bu kavramlara yabancıysanız, telefonunuzu geliştirmeye karar verdiğinizde kafanız oldukça karışacaktır. Bu yüzden bu dört kavramı iyice anlamadan herhangi bir işlem yapmamanızı öneririm. Lütfen temel bilgi edinmek için bu bölümü dikkatle okuyunuz.


2.1.ROOT NEDİR, NE ZAMAN GEREKİR ?
“Root” sözcüğü en yetkili kullanıcıyı ifade eder. Windows sistemlerinde bu kullanıcıyı “Administrator” olarak biliyoruz. Telefonda standart olarak kapalı olan bu yetkiyi, almamızı sağlayan işleme kullanıcılar arasında “root etmek” denir.

Root işlemi sonucunda, sisteme su (superuser) programı yükleyerek isteyen programlara bu yetkiyi tanıyarak gerçekleştirir.

Root işlemi, bazı market uygulamaları ve market harici edindiğiniz application dediğimiz (app) uygulamaları yüklemenizi sağlamaktan, ROM yüklemeye kadar birçok işlemin kapısını açmaktadır.


2.1.1. ROOT İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR
1-Odin Programını bilgisayarınıza indirip kurunuz.

2-Kullandığınız firmware versiyonuna ait (bir önceki veya sonraki versiyonun dosyasını da yükleyebilirsiniz) cf-root dosyasını indirin. Burada sistemle çok yeni tanışmış kullanıcıların dikkat etmesi gereken iki nokta vardır.
a)Kendi cihazınızın root dosyasını indirdiğinizden emin olun
b)Telefonunuzun Android sürümünüze uygun dosyayı root edin (2.3.x ise 2.3.x dosyası, 4.0.x ise 4.0.x dosyası)

3-Bilgisayarınızda uzantısı bilinen dosyaların uzantısını gizle seçeneği işaretliyse, yani uzantılar gözükmüyorsa, bu işareti kaldırıp, dosya uzantılarını görünür hale getirin.

ROOT DOSYALARINI GÖRMEK VE İNDİRMEK İÇİN :https://yesilcin.com/index.php?_route_=galaxy-note-gerekli-olabilecek-tum-dosyalar-t1551.0.html

ROOT İŞLEMİ İÇİN VİDEOLU ANLATIM :https://www.youtube.com/watch?v=t1chMNkUe9I


2.1.2. NASIL ROOT YAPACAĞIZ ?
İşleme başlamadan önce data kablosunu pc’nizin usb girişine takın. Telefona ise takmayın. Onu az sonra yapacağız.
1-Öncelikle cihazı kapatın
2-Telefonu download mode dediğimiz mod’da açmak için: Power (açma kapama tuşu) + Home (telefonunuzun önündeki diktörtgen tuş) + Ses tuşuna aynı anda basın ve download mode ekranı gelene dek basılı tutun.
3-Download mod’a ekranı geldikten sonra ses yükseltme tuşuna basarak işlemin devam etmesini sağlayın
4- Telefonunuzun data kablosunu artık takabilirsiniz.
5- Bilgisayarınıza indirdiğiniz Odin programını açın ve programın PDA kısmını işaretleyin
6- Kullandığınız roma göre indirdiğiniz tar yada md5 uzantılı dosyayı odin programından seçin. Sol altta Added yazısının çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
7-Odin programındaki start buttonuna basın
8-Yeşil çubuk ilerleyecek ve root işlemini gerçekleştirecektir. Yeşil çubuğun üstündeki kısımda PASS yazısını gördüğünüzde işlem bitmiştir.
9-İşlemin başarılı olup olmadığını anlamak isterseniz. Telefonunuzdaki uygulamalar kısmına girerek CWM ve SU adında iki uygulamanın eklenip eklenmediğini kontrol edebilirsiniz.


2.1.3. SAYAÇ ARTTIRMADAN ROOT/CWM YÜKLEME YOLLARI
Genel olarak PC ye kurulan Odin programı aracılığıyla Rom yüklendiği herkesin malumudur. Ancak sayaç sorunu ve sıfırlamanın (Lütfen 2.6 bölümünden bilgi edininiz) her şeyden tehlikeli olması, yüzünden sayaç arttırmadan yükleme yapmanın yolunu açıklamak yerinde olacaktır:

Burada en basiti olanlarını anlatmak istiyorum. Anlatılanlar tek yol değildir. Ancak sayacı arttırmadan istediğiniz yapabilmeyi sağlayan yollardır.

1- PC'ye önceden Kies yüklediğinizden emin olun çünkü Samsung driver'ları da lazım.

2- Direkt rootlanabiilen mesela İsviçre N7000XXKKA romunu indirip PC Odin ile yüklüyoruz. İsvçre KKA kodlu stock rom indirmek için:https://www.mpaa.org/watch-it-legally

3- Şu root uygulamasını indiriyoruz: CF-Root-SGN_XX_AUT_KKA-v5.0-CWM5 (KKA kodlu romlar içindir sadece):https://dl.xda-cdn.com/8/7/4/7/0/5/CF-Root-SGN_XX_AUT_KKA-v5.0-CWM5.rar?key=BRjFEFbxECLrlzETE2t6Lw&ts=1567879424

4- Telefonda "Ayarlar-Uygulamalar-Geliştirici" bölümünde USB Hata Ayıklamayı AÇINIZ

5- Telefonda "Ayarlar-Uygulamalar" bölümünde Bilinmeyen Kaynaklar'ı AÇINIZ

6- PC'de Ctrl+Alt+Del yapın ve görev yöneticisinden işlemler kısmında Kies ile alakalı şeyleri kapatın.

7- Telefonu PC'ye bağlayın.

8- CF-Root-SGN_XX_AUT_KKA-v5.0-CWM5.rar dosyasını bir klasöre açın ve "not-rooted-yet.bat" dosyasını çalıştırın. Bu işlem bir süre devam edebilir.

9- İşlem bitince telefonunuzda Superuser ve CWM uygulamaları görünecektir. Telefon hem ROOT'lanmış oldu hem de CWM yüklenmiş oldu. Üstelik sayaç artmadı, sarı ünlem çıkmadı ve GÜVENLİ olarak bu işlemleri yaptınız.

bundan sonraki adımlarda ise:

10- Eğer stock bir rom (ICS gibi) yükleyecekseniz Mobile Odin uygulaması yardımıyla root'unuzu koruyarak rom yükleyebilirsiniz.

11- Eğer custom rom yükleyecekseniz zaten güvenli bir rom ve kernel'de olduğunuzdan direkt olarak cwm recovery modunu açabilir ve işlemleri yapabilirsiniz. Sırasıyla:
-Wipe data
-Wipe cache
-Wipe dalvik cache
-Fix Permissions
Bunların ardından ise Install kısmından artık custom rom flashlayabilirsiniz.


2.1.3.1 SAYAÇ NEDİR ? NASIL SIFIRLANIR ?
Birçok Samsung telefonu kaç kere ROM yükelemesi yapıldığının verisini tutar. Bunun amacı servis dışı müdahalelerin önüne geçmektir. Ancak açık kaynak kodlu bir telefon için çok mantıklı olmayan bu işlem Orijinal Samsung Rom'larının yüklenmesinden etkilenmez. Yani 11 kere orijinal Samsung Rom'u da yükelseniz sayacınız artmaz ve telefonunuz garanti dışı kalmaz. Ancak, bir kere bilr Custom Rom yüklerseniz bu sayaç farklılığı anlar ve sayıyı bir kere arttırır.

Burada hemen yanlış anlaşılma olabilecek bir konuyu açmak istiyorum. Custom Rom yüklemesi download modda yapılmadığı sürece sayaç atkilenmez. Bunun teknik açıklamasını alttaki italik kısımda bulabilirsiniz. İşin teknik kısmıyla ilgilenmeyenler italik kısmı atlayarak devam edebilirler.

Telefon ilk açıldığında işlemci, ram gibi donanımlara elektrik gider. Bu donımlar içerisinde assembly kodlarıyla yazılmış küçük programcıklar çalışır. İşlemci içerisindeki bu program bootloader ın yüklenmesini sağlar. Daha sonra bootloader sırasyıla kernel ve Romun gerekli yerlerine yüklenmesini sağlar. yüklenen dosyalar okunur ve telefonunuz çalışır. Telefonunuzu download moda aldığınızda bootloader dahil olmak üzere tüm dosyalarda değişiklik yapabilirsiniz. Fakat bootlader yukarıdada bahsedildiği gibi hayati önemi haiz olduğundan çok fazla değiştirilmez. Değişmeyen orijinal bootloader ise imza kontrolü ile yüklemelerde imza arar. Bunu da gizli bölmelerde yapar. Eğer samsung imzasını bulamazsa haneye +1 ekler. İşte telefonumuzu garanti dışı bırakan olay da budur.

Xda'nın önde gelen geliştiricilerinden olan Chainfire bir program geliştirerek bootloader üzerinde bu veriyi değiştirmenin yolunu bulmuş durumda. Gizli bölmeleri keşfeden Chainfire bunu değiştirecek bir program yazdı. Adı da TriangleAway.

Bu program bootloaderınızda değişiklik yaparak vertileri ilk haline döndürüyor. Fakat kendisi de diyor ki; Bootloader la gerekli olduğu sürece oynamayın brick riski vardır. Bootlader tüm yazılımın yüklenmesini kontrol ettiğinden şayet bozulursa telefonunuz açılmaz. Full Brick dediğimiz olay meydana gelir. Anakart değişmesi gerkir. Bu nedenle riskli bir programdır.

Programı çalıştırdığınızda size mevcut yüklü romunuz, kaç kere yükleme yaptığınız hakkında bilgi verecek. Eğer bu bilgiler doğruysa Reset Flash Counter seçeneğini tıklayarak sayacı sıfırlayabilirsiniz.
Bu işlemin nasıl yapıldığına dair bir video, herkese yardımcı olacaktır diye umuyoruz.

İzlemek için lütfen tıklayınız. SAYAÇ NEDİR ? NASIL SIFIRLANIR ?


2.2.KERNEL NEDİR ?
İşletim sistemi çekirdeği, kısaca çekirdek (kernel), işletim sisteminin kalbidir. Sistem açılırken belleğe yüklenir ve sistem kapatılıncaya kadar bellekte kalır.

Romlarla Gelen kerneller genelde cihazlarınızdaki orjianal kernellerdir. Bunun dışında deneyimli kullanıcıların çoğu custom kernelleri tercih eder. Custom kernellerin çoğu, stock kernellerden çok daha iyidir. Modifiye edilmiş, stabillik, şarj gibi özellikleri arttırılmıştır.
Bazı kerneller CF-ROOT gibi olanlar ROOT yapıyor ve ayarlamaları size bırakıyor. Bazıları ise Renk, Ses ve Dahili Hafıza kartıyla oynayarak düzenlemeler yapıyorlar. Root ile Kernelin farkını ayırt etmeniz için şöylede diyebiliriz: Kernel yüklemelerinin hepsi root işlemine tabiidir. Ama rooot işlemi için kernel yüklemenize gerek yoktur.

CF-Root bir çeşit kerneldir. ChainFire nickli şahsın hazırladığı özel kernel dosyası odin ile telefona flaşlanarak uygulanır. Bu kernel ile telefona superuser(root) dışında CWM uygulaması da yüklenir. Bu uygulama içerisinde kernel, rom, root vb. ile ilgili çeşitli gelişmiş ayarlar ve araçlar yer alır. Ayrıca varsayılan recovery moduna yeni ve gelişmiş seçenekler ekleyen CWM Recovery modu yüklenir ve daha fazla kontrol sağlanır.

Bu kernel yüklendiğinde cihaz otomatik olarak rootlanmış olur. Diğer root ile aynıdır. Aralarında bir fark yoktur.


2.2.1. KERNEL YÜKLEMEK İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR
1-Odin Programını bilgisayarınıza indirip kurunuz.
2-Kullandığınız android versiyonuna ait cihazınız için üretilmiş kernel dosyasını indirin.
3-Bilgisayarınızda uzantısı bilinen dosyaların uzantısını gizle seçeneği işaretliyse, yani uzantılar gözükmüyorsa, bu işareti kaldırıp, dosya uzantılarını görünür hale getirin.

SÜREKLİ GÜNCELLENEN KERNEL DOSYALARINI GÖRMEK VE İNDİRMEK İÇİN : http://yesilcin.com/galaxy-note-kerneller-b462.0/


2.2.2. NASIL KERNEL YÜKLEYECEĞİZ ?
İşleme başlamadan önce data kablosunu pc’nizin usb girişine takın. Telefona ise takmayın. Onu az sonra yapacağız.
1-Öncelikle cihazı kapatın
2-Telefonu download mode dediğimiz mod’da açmak için: Power (açma kapama tuşu) + Home (telefonunuzun önündeki diktörtgen tuş) + Ses tuşuna aynı anda basın ve download mode ekranı gelene dek basılı tutun.
3-Download mod’a ekranı geldikten sonra ses yükseltme tuşuna basarak işlemin devam etmesini sağlayın
4- Telefonunuzun data kablosunu artık takabilirsiniz.
5- Bilgisayarınıza indirdiğiniz Odin programını açın ve programın PDA kısmını işaretleyin
6- Kullandığınız android versiyonuna ve telefonunuza göre indirdiğiniz tar yada md5 uzantılı dosyayı odin programından seçin. Sol altta Added yazısının çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
7-Odin programındaki start buttonuna basın
8-Yeşil çubuk ilerleyecek ve kernel yükleme işlemini gerçekleştirecektir. Yeşil çubuğun üstündeki kısımda PASS yazısını gördüğünüzde işlem bitmiştir.


2.2.3. KERNEL BANKASI
Kernellerden size en uygun olanını bulmak için en iyisi yine deneme yanılma yöntemi olacaktır.
Stock kerneller dışında hem CM9, hem CM10 için alternatif bazı custom kerneller vardır.
TAVSİYE isteyenler için ise şunu söyleyebilirim. Şimdiye kadar performans açısından en iyi verimi HydraCore kerneliyle aldım. bu kernelin güncel sürümlerini mutlaka takip edin. Pişman olacağınızı sanmam :)


2.2.3.1. BÜTÜN ROM'LARLA UYUMLU KERNELLER (Touchwiz ICS, AOKP, AOSP, CM9 , CM10, JellyBean, ParanoidAndroid, MIUI):

PARANOID UYUMLU HydraCore v6.2-beta3 OC-1.6Ghz Kernel (13/10/2012)http://www.hecubus.com/xda/kernel/HydraCore/test/GL_HYDRACORE_v6-2_beta3_R3P0_OC.zip

HydraCore v5.4 Standart Kernel (28/09/2012):
/dVNKZ/xda/kernel/HydraCore/GL_HYDRACORE_v5-4_STD.zip

HydraCore v5.4 OC-1.6Ghz Kernel (28/09/2012):
/dVNKZ/xda/kernel/HydraCore/GL_HYDRACORE_v5-4_OC.zip

HydraCore v4.3b Standart Kernel (10/09/2012):
/xda/kernel/HydraCore/GL_NOTECORE_HYDRACORE_v4-3b_STD.zip

HydraCore v4.3b OC-1.6Ghz Kernel (10/09/2012):
/dVNKZ/xda/kernel/HydraCore/GL_NOTECORE_HYDRACORE_v4-3b_OC.zip

HydraCore v4.1 Standart Kernel (07/09/2012):
/xda/kernel/HydraCore/GL_NOTECORE_HYDRACORE_v4-1_STD.zip

HydraCore v4.1 OC-1.6Ghz Kernel (07/09/2012):
/xda/kernel/HydraCore/GL_NOTECORE_HYDRACORE_v4-1_OC.zip

HydraCore v4.0 Standart Kernel (07/09/2012):
/xda/kernel/HydraCore/GL_NOTECORE_HYDRACORE_v4_STD.zip

HydraCore v4.0 OC-1.6Ghz Kernel (07/09/2012):
/xda/kernel/HydraCore/GL_NOTECORE_HYDRACORE_v4_OC.zip


2.2.3.2. CM10 UYUMLU KERNELLER:

Thor v0.19-PA Kernel (BETA Paranoid'e ÖZEL) (28/09/2012):
http://www.mediafire.com/file/h77pcn5qd8il5jh/thor-kernel-jb-v0.19-PA_beta.zip/file

Thor v0.19-2 Kernel (BETA Paranoid HARİÇ, Tüm CM10 romlar için)(28/09/2012):
http://www.mediafire.com/file/v0qk9kw98x6c362/thor-kernel-jb-v0.19-2.zip/file

CM10-Official En Güncel Kernel (24/09/2012):
http://www.mediafire.com/file/nxarw4acp6w6qcf/Kernel_CM10_20120924_Nightly_CWM.zip/file

CM10-Unofficial En Güncel Kernel (03/09/2012):
http://www.mediafire.com/file/4p5682fb84cujwj/Kernel_CM10_20120903_Unofficial_CWM.zip/file

Asylum Insanity CM10 Kernel (15/08/2012):
http://d-h.st/YsX

Asylum Beastmode-R1 CM10 Kernel (09/08/2012):
http://d-h.st/r2F

Asylum Beastmode CM10 Kernel (05/08/2012):
http://d-h.st/H7G

JellyBeer v2.0 Standart Kernel (30/09/2012):http://goo.im/devs/beerbong/n7000/JellyBeer/Kernel_JellyBeer_v2.0_STD_CWM_Flashable.zip

JellyBeer v2.0 Overclock Kernel (30/09/2012):http://goo.im/devs/beerbong/n7000/JellyBeer/Kernel_JellyBeer_v2.0_OC_CWM_Flashable.zip


2.2.3.3. CM9 UYUMLU KERNELLER:

CM9.1.0 STABİL Sürüm Kernel (29/08/2012):
http://www.mediafire.com/file/i5f8tq4uyfpvb5e/Kernel_CM_9.1.0_SR_CWM_Flashable.zip/file

CM9 Kernel (19/08/2012):
http://www.mediafire.com/file/zrrmrgrpdk2jhlo/Kernel_CM9_20120819_CWM_Flashable.zip/file

CM9.0.0 STABİL Sürüm Kernel (10/08/2012):
http://www.mediafire.com/file/u8snmn7z72mddv0/Kernel_CM9.0.0_SR_CWM_Flashable.zip/file

CM9 Kernel (29/07/2012):
http://www.mediafire.com/file/p9obv59qaknm8a5/Kernel_CM9_20120729_CWM_Flashable.zip/file

CM9 RC2 Kernel (19/07/2012):
http://www.mediafire.com/file/905cc8amci306ya/Kernel_CM9_RC2_20120719_CWM_Flashable.zip/file

Thor Kernel v0.18-Final (10/08/2012):
http://www.mediafire.com/file/mclol4bacq8ufz5/thor-kernel-v0.18-GNOTE.zip/file

Thor Kernel v0.17 (16/07/2012):
http://www.mediafire.com/file/90gbf7nl9dtqixl/thor-kernel-v0.17-GNOTE.zip/file

AniDroid v1.0 Kernel (01/09/2012):
https://master.dl.sourceforge.net/project/anikos/AniDroid-N7000/AniDroid_Kernel_v1.0_01092012_CWM_Flashable.zip

AniDroid v8-GPU_UC_UV Kernel (01/08/2012):
https://master.dl.sourceforge.net/project/anikos/AniDroid-N7000/AniDroid_Kernel_v08_GPU_UC-UV_01082012_CWM_Flashable.zip

Asylum BBQR3 Kernel (29/07/2012):
http://www.mediafire.com/file/qxfzivqp1sqcw31/Kernel_Asylum_BBQR3_20120729_CWM_Flashable.zip/file

Asylum BBQ v18 Kernel (16/07/2012):
http://www.mediafire.com/file/yo5mqo38hfm8ktg/asylum-bbq-kernel-18.zip/file


2.3.ROM NEDİR, NE ZAMAN GEREKİR ?
Kafa karıştırmadan anlatmak gerekirse Rom Cihazınızın yazılımıdır. Pc nizde yüklü olan Windows’a benzetebiliriz. Rom telefonunuzun daha kararlı çalışması için oluşturulan bir yazılımdır.

Cihazınızın stock Romları android sürümlerine göre ve Cihazınızın ülke kodlarına göre Samsung tarafından üretilir ve yayınlanır. Bunlar resmi romlardır. Stock rom olarak da anılır. Bunun dışında bazı kullanıcıların kendilerinin hazırladığı değiştirilmiş romlar bulunur. Bunlara custom rom’lar diyoruz. Bu romlar çok farklı özellikleri bünyesinde barındırabilmektedir ve deneyimli kullanıcılar arasında oldukça yaygındır.


2.3.1. ROM YÜKLEMEK İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR
1-Odin Programını bilgisayarınıza indirip kurunuz.
2-Cihazınız için kuracağınız stock/custom romu indiriniz.
3-Bilgisayarınızda uzantısı bilinen dosyaların uzantısını gizle seçeneği işaretliyse, yani uzantılar gözükmüyorsa, bu işareti kaldırıp, dosya uzantılarını görünür hale getirin.


2.3.2. NASIL ROM YÜKLEYECEĞİZ ?
İşleme başlamadan önce data kablosunu pc’nizin usb girişine takın. Telefona ise takmayın. Onu az sonra yapacağız.
1-Öncelikle cihazı kapatın
2-Telefonu download mode dediğimiz mod’da açmak için: Power (açma kapama tuşu) + Home (telefonunuzun önündeki diktörtgen tuş) + Ses tuşuna aynı anda basın ve download mode ekranı gelene dek basılı tutun.
3-Download mod’a ekranı geldikten sonra ses yükseltme tuşuna basarak işlemin devam etmesini sağlayın
4- Telefonunuzun data kablosunu artık takabilirsiniz.
5- Bilgisayarınıza indirdiğiniz Odin programını açın ve programın PDA kısmını işaretleyin. Repartition KAPALI olsun.
6- İndirdiğiniz tar yada md5 uzantılı dosyayı odin programından seçin. Sol altta Added yazısının çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
7-Odin programındaki start buttonuna basın
8-Yeşil çubuk ilerleyecek ve rom yükleme işlemini gerçekleştirecektir. Yeşil çubuğun üstündeki kısımda PASS yazısını gördüğünüzde işlem bitmiştir.


2.3.3. STOCK ROM'LAR
SÜREKLİ GÜNCELLENEN STOCK ROMLAR :http://yesilcin.com/galaxy-note-firmware-stock-rom-surumleri-b493.0/

2.3.3.1. SIZINTI JB 4.1.2 ROM YÜKLEME

Gerekli Dosyalar:

1-XXLSA SIZINTI JB ROMU

2-PhilZ-cwm6-XXLSA-XJB-3.65

3-Root_SuperSU.0.96-Busybox.1.20.2-S2

4-ODIN

Yükleme Aşamaları:

1- Güvenli bir kernel de değilseniz güvenli bir kernel yükleyin. (Sayfada ilgili kısımdan bilgi edinebilirsiniz)
2- Bunun üzerine ODIN ile XXLSA olan sızıntı ve son sürüm JB romunu flaşlayın (Nasıl yapılacağı yine sayfanın ilgili kısımlarında mevcuttur.Lütfen okuyunuz).
3- Daha sonra güvenli bir kernel olan PhilZ-cwm6-XXLSA-XJB-3.65 sürüm kerneli yükleyin.(Bu kerneli yükleyince ROOT olmuyor sadece güvenli bir kernele geçmiş oluyorsunuz.)
4- Rootlamak içinse CWM menüsünden zip uzantılı Root_SuperSU.0.96-Busybox.1.20.2-S2 dosyasını update from external sdcard diyerek flaşlayın.(Telefon açıldığında root yetkisini almış olduk.)
5- Şimdi wipe zamanı.Hiç korkmadan sırasıyla wipe dalvik-wipe cache-wipe data factory reset yapabilirsiniz.

Wipe ile ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Videoyu izlemek için tıklayınız2.3.4. JB (4.1.x) CUSTOM ROMLAR
SÜREKLİ GÜNCELLENEN JB - JELLY BEAN (4.1.x) CUSTOM ROMLAR :http://yesilcin.com/galaxy-note-jb-41x-custom-romlar-b569.0/


2.3.4.1. UTACKA's PARANOIDANDROID V2.22 [TABLET/HYBRID] [CM10]
Utacka isimli geliştirici Paranoid kaynaklarına da el attı ve bundan sonra bir aksilik çıkmadıkça Paranoid sürümlerini Galaxy Note için direkt olarak kaynağından derleyerek her gece yeni sürümü yayınlayacaktır. Bu sayede Paranoid romumuz artık hem sürekli güncel kalacak hem de Utacka'nın yayınladıkları Galaxy S2'den port değil de kaynağından derleneceği için muhtemelen bunun da artısını kullanım esnasında göreceğiz.

İndirme Linkleri:
Paranoid Android v2.50 (23OCT2012):http://goo.im/devs/Utacka/n7000/pa_n7000-2.50-23OKT2012-002453-Utacka.zip (MD5: e7d622b2de5a8f3cb2df322eb2391d10)
Google Apps 11/10/2012:http://goo.im/gapps/gapps-jb-20121011-signed.zip

Bazı gerekli dosyalar:
HWComposer Opensource v2:http://www.mediafire.com/file/0e760ajdceg49mw/hwcomposer_exynos4210_opensource2.zip/file
HWComposer Opensource v1:http://www.mediafire.com/file/t2frd0i72ck3zay/hwcomposer_exynos4210_opensource.zip/file
HWComposer Deleter:http://www.mediafire.com/file/3sywh9rcsfekxrf/hwcomposer_deleter.zip/file


2.3.4.2. IMILKA's PARANOIDANDROID V2.22 [TABLET/HYBRID] [CM10]
imilka'nın Galaxy Note için yaptığı Paranoid Android portudur.
-YENİ SÜRÜM'lerde artık Memory Leak (RAM sorunu) giderilmiştir...
-Paranoid v2.20 sürümü itibariyle Android 4.1.2 sürümüne geçilmiştir...
-Paranoid v2.50 sürümü itibariyle Per-App-Color özelliği eklenmiştir. Artık her uygulamaya özel olarak DPI (çözünürlük) ve UI (arayüz) yanısıra navigasyon barını da uygulamaya özel olarak renklendirebiliyoruz.

İndirme Linkleri:
Paranoid Android v2.50:http://goo.im/devs/paranoidandroid/roms/n7000/pa_n7000-2.50-22OCT2012-180756.zi
Google Apps 11/10/2012:http://goo.im/gapps/gapps-jb-20121011-signed.zip


2.3.4.3. TW MİNİTAB 5,3_v0,1
Yine JB sızıntısı bazlı bir rom fakat çok farklı ve denemeye değer bir rom.

Özellikleri:
XXLS2 Jelly Bean sızıntısı
-Tam olarak TW tablet arayüzü
-Ekran butonları (Tabletlerdeki gibi) - MiniApps özelliği için gerekli oluyor bu butonlar.
-MiniApps – Multiwindow belki Note'a hala gelmedi fakat MiniApps ile bu ihtiyaç kısmen karşılanacak. Özel olarak hazırlanan bazı uygulamalar küçük boyutta açılıyor ve bir işlemi yaparken arkaplanda açık olan başka pencereyi görebiliyorsunuz.
-AirView – Kalemi yakınlaştırınca Albüm, Video, Snote vs içeriği önizleme olarak çıkıyor (Note 2 özelliği)
-Note 10.1 den portlanmış S planlayıcı
-Note 10.1'den portlanmış WebBrowser
-Mini PopupBrowser

MiniApps olayı baya ilgi çekecek gibi görünüyor.
Bu sürümde MiniApps özelliği olan uygulamalar: Phone, Contatcs, Camera, VideoPlayer, Email, Splanner, MusicPlayer, JobManager Tablet, Browser, MyFiles, Clock
Sol alt köşeden parmağı yukarı sağa doğru kaydırınca MiniApps menüsü çıkıyor...

İndirme Linki:http://galaxyrom.ph0enyx.de/Galaxyrom/JBRom/JBMiniTab/TW_miniTab_JB_v01UPD.zip
Alternatif Link:http://www.project-revo.de/galaxyrom/JBRoms/JBMiniTab/TW_miniTab_JB_v01UPD.zip


2.3.5. ICS (4.0.x) CUSTOM ROMLAR
ICS - ICE CREAM SANDWICH (4.0.x) CUSTOM ROMLAR :http://yesilcin.com/galaxy-note-ics-40x-custom-romlar-b460.0/

2.3.5.1. STAXXTANIUM-PARANOIDANDROID V1.7 [TABLET/HYBRID] [CM9] [19/07/2012]
Bu rom Staxxthedan isimli geliştiricinin portudur. Paranoid'i Galaxy Note'a imilka'dan sonra Paranoid'in portunu yapmaya başlayan ikinci kişidir. Son güncellemesiyle kesinlikle daha stabil ve hızlı bir rom yapmış oldu. Ayrıca ekran çözünürlüğü de imilka'nın romundan daha iyidir.

İndirme Linkleri:
Staxxtanium-Paranoid Android v1.7:http://paranoid.onkeysoft.com/STAXXTANIUMv172610261021.html (MD5: D7D79517E4292F47715B1396F9EBCC9E)
Hybrid Google Apps:http://paranoid.onkeysoft.com/gapps-ics-20120511-fixed.zip (MD5: F533970733FE79CCDF5E3647012CFD30)


2.3.5.2.PARANOIDANDROID v0.5 [TABLET/HYBRID] [CM9] [14/07/2012]
Bu rom imilka isimli geliştiricinin portudur. Paranoid'i Galaxy Note'a ilk imilka port yaptığı için ilk önce onunkini paylaşmak istedim.

İndirme Linkleri:
Paranoid Android v0.5:http://d-h.st/I9m (MD5: 32bf9f145b7b7c8604db9cddfd76629a)
Hybrid Google Apps:http://paranoid.onkeysoft.com/gapps-ics-20120511-fixed.zip (MD5: F533970733FE79CCDF5E3647012CFD30)


2.3.6. GB (2.3.x) CUSTOM ROMLAR
GB - GINGER BREAD (2.3.x) CUSTOM ROMLAR :http://yesilcin.com/galaxy-note-gb-23x-custom-romlar-b387.0/

2.3.7. CUSTOM ROM ve MODLAR
Stock Rom kullanan çok sayıda kişi var. Bu kişiler çoğu zaman Custom Rom lar da bulunan farklı özelliklerden mahrum kalabiliyorlar.
XDA'da özellikle ODEXED ROM'lar için geliştirilmiş modlar var.
XXLSZ de çalışıyor. Diğer Stock Rom larda da çalışması lazım. Herhangi bir sorun çıkması ihitimaline karşı Nandroid backup alın lütfen.
Ayrıca bu bölümde ki bir kaç mod da sevgili @ardicli2000 tarafından hazırlanmıştır.

* Sorumluluk yükleyene aittir !...

Lütfen, yüklemeden önce cihazınızın root'lu ve busybox yüklü olduğundan emin olun...


1. MOD --> 4-Yollu-Reboot ekranı

Download-Link:http://www.mediafire.com/file/07j9q779ksiwxsx/4WayReboot_odexed_XXLSZ.zip/file


2. MOD --> Kilit ekranı mürekkep efekti (1. mod dahildir)

Download-Link:http://www.mediafire.com/file/68d3vc8t5i8saf0/InkEffect_odexed_XXLSZ.zip/file


3. MOD --> Bildirim çubuğunda ki saat ortaya alınır.

Download-Link:http://www.mediafire.com/file/gxqohtkc7husvy4/CenterClock_odexed_XXLSZ.zip/file


4. MOD --> SMS-MMS dönüşümü iptal (5 mesaj uzunluğunda sms yazabilirisiniz.)

Download-Link:https://www.dropbox.com...s_to_mms_conversion.zip


5. MOD --> Pop-up Browser uygulaması (3 boyutlu - sıfır küçük büyük)

Download-Link:https://www.dropbox.com.../XXLSZ-Popupbrowser.zip


6. MOD --> ICS günlerinden alışkanlığımız olan S-Memo

Download-Link:https://www.dropbox.com.../XXLSZ-SMemo_ekleme.zip


7. MOD --> Cross Breeder (smoothness katıyor. gerçekten işe yarıyor)

Download-Link:https://www.dropbox.com...rossBreeder_2.26.13.zip


8. MOD --> Konuşurken Kaydetme (Konuşma Ekle butonunun yerine ekleniyor)

Download-Link:https://www.dropbox.com...93t/Native-Call_Rec.zip


9. MOD --> Multiwindow Hack (en çok aranan :))

Download-Link:https://www.dropbox.com...b7/Multiwindow_hack.zip


10. MOD --> Smart Stay

Download-Link:https://www.dropbox.com...Smart_Stay_enabling.zip


11. MOD --> Airview

Lütfen bu kısıma dikkat ediniz. System ve preload farkı var.
https://docs.google.com...o3sUmYwdlVvVkZGOGs/edit bu linkten sizin için gerekli olanı indirin lütfen.
Sonra yükleyin. Bu sadece galery de airview verecek.

11.a MOD --> Airview in SPlanner

Download-Link:https://www.dropbox.com...bz/Splanner_airview.zip


12. MOD --> Sadece Splanner Airview

Download Link:https://www.dropbox.com...lanner_airview_only.zip2.4.WIPE NEDİR ?
Wipe, bilgisayardaki format işleminin bir benzeridir. Telefonunuzu ilk gün ki hale getirmenize yarar.


2.4.1. NASIL WIPE YAPARIZ ?
Öncelikle cihazınızı RECOVERY MODE a almanız gerekir. Cihazı bu moda almak için ses açma+home+açma/kapama tuşlarına aynı anda bir süre basıp ekrana görüntü geldiğinde sadece güç düğmesini bıraktıktan sonra recovery menüsü gelene kadar diğer tuşlara basmanız gerekli.Bundan sonra Wipe Data/Factory Reset seçeneği ile cihazınızı ilk gün ki hale getirebilirsiniz.

Bunun dışında Recovery modda:
a)telefonun sdcard bölümünün ana dizininden update.zip isimli modifikasyon dosyası yüklenebilir (install sdcard:update.zip)
b)kullanıcı verileri silinip fabrika ayarlarına dönülebilir (wipe data/factory reset)
c)kurulumlarda geçici olarak depolanan sistem verileri temizlenebilir (wipe cache partition)

Wipe işlemi 4.0.x android sürümlerinde Brick’e neden olabilmikte bu da telefonunuzu kullanılmaz hale getirebilmektedir. Bunun için mutlaka önce 2.3.x e dönmeniz sonrasında wipe yaptıktan sonra rom yükseltmeniz tavsiye edilir. Diğer yandan güvenli kernel kullanmanız da önemlidir.

2.5. CWM İÇİN FLAŞLANABİLİR ZİP DOSYASI

Başlamadan önce dikkate almanız gereken bir uyarı yapalım: Aşağıda bahsedeceğimiz konuları uygularken, basit program ve bir kaç dosya yüklemek için kullanınız. Sıfırdan Rom yapma gibi fantezilere girişmeyiniz.

Akla ilk gelen soru neden CWM flashable zip dosyası yapalım ki olabilir. Çok basit. Diyelim ki bir mod yüklemek istiyorusunuz (15 toggle olsun). Yüklediniz de. Ama beğenmediniz. İşte kendi hazırladığınız .zip dosyası ile eski telefonunuzu eski haline çevirebilirsiniz. Restore a göre oldukça kısa süren bir işlem olacaktır.

Başka bir örnek verelim. JB günleri yaşıyoruz. Her rom kurulumundan sonra gereksiz sistem uygulamalarını siliyoruz. Bunun yerine bir CWM .zip dosyası hazırlarız. İstediğimiz programları bir hamlede sileriz. Aynı zamanda istediğimiz programları yükleyebiliriz.

Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Teknik bilgi isteyenler aşağıdaki italik kısmı okuyabilirler:

CWM .zip dosyasının nasıl çalıştığının mantığından bahsedelim biraz.
Temel olarak yapılan işle; hafıza kartına yüklü dosyaları telefonun sistemine yazmak ya da telefondan dosyaları silmektir.
Genel olarak da .zip dosyalarını açtığınızda göreceğiniz şey "META-INF" ve "system" klasörü olur. Çünkü genelde /system/app e dosya yükleriz. Dosyayı flashladığımız zaman program telefonumuza kurulmuş olur. İşte CWM kendisine verilen script ler aracılığıyla hangi dosyayı nereye yazacağını, hangisini nerden sileceğini bilir ve bunu yerine getirir. Biz de basit dosya yükelme silem işlemlerimizi basit 3-5 scriptle kolaylıkla yapabiliriz. Zaten esasında bütün CWM dosyalarının scriptlerinde bunlar bulunur. Açıp incelerseniz ne kadar basit olduğunu anlarsınız.2.5.1. CWM İÇİN FLAŞLANABİLİR ZİP DOSYASI İÇİN GEREKLİ PROGRAMLAR

1.https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1772338 linkinden Droid Manager adlı programı indiriyoruz. (Programın açlışması için .Net 4.0 falan gerekli. Forumda gerekli dosyalara link var onları da indirip kuralım).

2.https://dl.xda-cdn.com/1/2/7/9/2/8/8/sample.zip?key=MprZTCerWGyctROYyu9XCg&ts=1567879447 indirin. (Esasen herhangi bir CWM flashable dosyası da olur. Aynı amaçla kullanacağınız bir dosya daha kullanışlı olacaktır. Ne demek istediğimi ilerleyen maddelerde anlayacaksınız.)


2.5.2. ZİP DOSYASI HAZIRLAMAK
Adım adım aşağıdaki yönergeyi uygulayınız

1. Droid Manager ı çalıştırın. Programın tonla özelliğinden biri olan Custom Roms Tool u açın.

2. Program size proje adı soracak. İstediğini girin.

3. Çalışma directory si soracak. Yine istediğinizi seçin. (Burada her proje için ayrı klasör seçerseniz faydalı olur. Programda ufak hata var.)

4. Base Rom u tıklayın ve 2. maddede indirdiğiniz sample.zip i seçin.

5. Artık işleme hazırız. Karşınız açılan pencerede dosya ekleyip silebilir, build.prop vs değişiklik yapabilirsiniz.

Unutmayın, Droid Manager Custom Roms Tool tam bir Rom yapma programı. Bu nedenle çok fazla seçeneği var. Hatta bunlardan biri direk telefonunuz içinde yüklü Rom da değişiklikler yapmak. İngilizcesi olan arkadaşlar forum sayfasını ayrıntılı okuyup bilgi edinebilirler.

Artık pratik yapabiliriz:


2.5.2.1. ÖRNEK 1:

Gmail 4.2.apk nin CWM flash zip dosyasının bir yerden bulup ****. sample zip yerine droid manager da Gmail.zip dosyasını gösterelim. system/app klasöründeki apk yi silelim ve telefonu geri haline döndürmekte kullanacağımız mevcut programın apk sini buraya koyalım. Dosya isimleri aynı olmak zorunda. Şeyet değilse scriptteki dosya ismini değiştirelim. Droid manager dan Publish Project diyelim. Working Directory olarak seçtiğimiz yerde .zip dosyamızı bulacağız. Artık geri dönmeye hazırız.

Şimdi Gmail 4.2 yi kuralım. Tel açalım ve gmail uygulamasının yüklendiğinden emin olalım. Zoom yaparsa yüklenmiş demektir :D
Sonra tekrar CWM ye girelim. Kendi oluşturduğumuz zip dosyasını flashlayalım. Telefonu açalım. Ve Gmail in geri yüklendiğinden emin olalım.
Tebrikler ilk zip dosyanız başarıyla çalıştı.

Bazı işi bilen arkadaşların aklına hemen neden bu kadar karmaşık işlemlerle uğraştığımız sorusu gelebilir. Çünkü Droid Manager yüklemeden doğrudan zip dosyasının içindeki .apk dosyasını, zip dosyasını extract etmeden değiştirmek mümkün. Ve bu işlem dosyaların isimleri aynı olduğu sürece çalışacaktır. Ayrıca oldukça da basittir. Bunlar doğru olmakla birlikte ya arkadaş Gmail in yanında başka da program yüklemek isterse.,. Ya bir program yüklerken başka program silmek isterse.... Ya da bir nevi backup .zip dosyası yapmak isterse kendine. İşte o zaman yeni dosyalar eklemeli ve script te değişiklikler yapmalıyız. Yani Gmail.zip dosyasının içine ekstradan CpuSpy.apk dosyası kurarsak telefon açıldığında program çalışmayacaktır. Bu nedenle anlattığım yöntem geniş kapsamlı uygulama imkanı sağlar.


2.5.2.2. ÖRNEK 2:

Şimdi işi biraz daha karmaşıklaştıralım:

Gmail uygulamasını değiştirirken sistemden bir dosya silelim ve sisteme yeni başka bir dosya ekleyelim.
app klasörünün içinde Gmal.apk zaten var. Biz bir de CpuSpy.apk yüklemek isteyelim. Telefondaki abc.apk siını da silelim.
Droid manager da açtığımız Rom Project de zaten app klasörü var. İçine Gmail.apk ve CpuSpy.apk yi koyalım.

Zaten halihazırda olan scriptimiz şuna benzer bir şey olacak:

quote:


ui_print("-------------------------------------");
ui_print(" Installing Gmail 4.2 ");
ui_print("-------------------------------------");

ui_print("Installing temporary busybox");
package_extract_file("bin/busybox", "/tmp/busybox");
set_perm(0, 0, 0777, "/tmp/busybox");

ui_print("Mounting system...");
run_program("/tmp/busybox", "mount", "/system");

ui_print("Restoring applications");
package_extract_dir("system", "/system");
set_perm(0, 0, 0644, "/system/app/Gmail.apk");

run_program("/tmp/busybox", "umount", "/system");
delete("/tmp/busybox");
ui_print(" Update complete");
ui_print("-------------------------------------");


Kodların ne anlama geldiklerini söylemeden önce bir tane daha aynı işlemi yapacak kısa ve öz bir kod yazalım:

quote:

run_program("/sbin/busybox","mount","/system")
package_extract_dir("system","/system");
set_perm(0, 0, 0644, "/system/app/Gmail.apk");
run_program("/sbin/busybox","unmount","/system");


Şimdi kodların ne demek olduklarını karşılaştırmalı şekilde inceleyelim. Ve daha sonra işimize yarayacak kodu hep birlikte yazalım.

-İlkinde gördüğümüz ui_print() ekranda istediğimizi yazmak için kullanılıyor. Bu nedenle hiç anlatmaya gerek yok. İşlevselliği de yok. YAzmasak da olur. Ayrıca ikinci kodda hiç kullanılammış. YAni ikinci zip dosyasını flashlarken ekranda hiç yazı çıkmayacak.

-package_extract_file("bin/busybox", "/tmp/busybox"); Adı üzernde bir dosyayı paketten çıkarmak. Burada baktığımızda /bin/busybox görüyoruz. Demekki zip dosyasının içinde bin klasörü ve bu klasörün içinde busybox dosyası mevcut. İkinc kodda ise bu kod yok. Doğrudan run_program var. Çünkü ikinci kod telefondaki mevcut busybox ı kullanıyor. bunu da sbin in önüne "/" işareti koyduğundan anlayabiliyoruz. Yani bir telefonda busybox yoksa bu dosya çalışmayacaktır :)

İlk kod için run_program satırına gelene kadar bir işlem daha var. O da set_perm. Bunun nedeni ise telefonda oluşturulan geçici /tmp/busybox dosyasına gerekli izinleri vermezsek program layıkıyla çalışıp işleviniz yerine getiremez. Bu nedenle izinlerini ayarlamalıyız. set_perm(0, 0, 0777, "/tmp/busybox"); komutu ile izinleri ayarladıktan sonra run_program ile çalıştırdığımızı görebiliriz.

-sıradaki kodumuz ise run_program. Bu da adı üzerinde zaten. Çalışma mantığı: run_program(çalışacak program, yapacağı işlem, nereye uygulayacağı) Yazılı koda a bakalım. run_program("/sbin/busybox","mount","/system"): Sbin klasöründe bulunan busybox aracılığıyla /system klasörünü mount et. (yani bir nevi usb stick i bilgisayara bağlamak gibi. Bağlamadan dosya atıp silebilir misiniz?)

Artık/system de yazmaya silmeye hazır.

-Mantık bundan sonra da aynı. Fakat nüanslar var. package_extract_file yerine dir kullanılmış. İngilizce bilen arkadaşlar derhal anlayacaklardır. dir: directory (adres, yol) file: dosya. İlkinde dosyayı açarken şimdi yolu (yani klasör ve içindekileri) açıp bir yere kopyalıyoruz. Nerye nasılmış kodumuza bakalım:
package_extract_dir("system","/system"); system klasörünü telefonda mount ettiğimiz /system e yaz. Bu sayede içindeki app klasöründe mevcut olan apk ler de doğru yerine kopyalanmış oluyorlar.

-Hepimizin bildiği gibi apk lere gerekli izinleri vermezsek çalışmazlar. Aynı busybox a olduğu gibi apk lere de izinleri verelim. rw-r--r-- = 0644 olduğu cihetiyle kodumuz şu şekilde oluyor: set_perm(0, 0, 0644, "/system/app/Gmail.apk");

-İşimiz bitti. USB yi bilgisayardan çıkaralım :) run_program("/sbin(tmp)/busybox","unmount","/system");

-İlk kodda delete("/tmp/busybox"); satırı var. Bu da oldukça basit. Yüklediğimiz geçici busybox ı siliyoruz :)

Gelin kendi işimizi görecek kodu basit heliyle yazalım:
Önce telefondaki busybox ı kullanarak sistemi mount edelim.
Daha sonra system klasörünü /system e yazalım.
İzinleri ayarlayalım.
Gereksiz dosyayı silelim.
Sistemi unmount edelim.
BİTTİ

quote:

run_program("/sbin/busybox","mount","/system")
package_extract_dir("system","/system");
set_perm(0, 0, 0644, "/system/app/Gmail.apk");
set_perm(0, 0, 0644, "/system/app/CpuSpy.apk");
delete("/system/app/abc.apk");
run_program("/sbin/busybox","unmount","/system");
2.5.3. ZİP DOSYASI HAZIRLARKEN FAYDALINABİLECEK PRATİK İPUÇLARI:

1. Aynı amaçla hazırlanmış zip dosyası indirirseniz elinizde hazır script kodları olacaktır. Neyi nasıl yapmanız gerektiğini daha rahat anlayacaksınız.

2.Yüklenilen dosyaların izinlerini tek tek vermek gerek. Esasen bir kod var:
set_perm_recursive(0, 0, 0644, "/system/app");
Bu kod bütün system/app lerinin izinlerini ayarlıyorç Bir nevi "fix permissions" gibi. Daha kolay olur. Her türlü zip için gelir geçer kod olaiblir. Ama nedense kullananı görmedim. Diğer dosyaları bozmamak için olabilir...

3.kernel ve modem flashlanan dosyalarda busybox yerine flash-image dosyası kullanılıyor. Kullanım mantığını kodu incelediğinizde tahatlıkla anlayabilirsiniz. Zatena ynı mantıkla bir işlem yapacağınız zaman aynı kodları kullanacağınızdan uğraşmanıza dahi gerek kalmaz.


2.5.4. ZİP DOSYASI HAZIRLARKEN KULLANILABİLECEK BAŞLICA KOMUTLAR:

mount(fs_type, partition_type, location, mount_point)
fs_type="yaffs2" partition_type="MTD" location=partition
fs_type="ext4" partition_type="EMMC" location=device
Returns mountpoint if successful

is_mounted(mount_point)
Returns mount_point if mounted

unmount(mount_point)
Returns mountpoint if successful

format(fs_type, partition_type, location)
fs_type="yaffs2" partition_type="MTD" location=partition
fs_type="ext4" partition_type="EMMC" location=device
Returns location if successful

show_progress(frac, sec)
update progress bar by 'frac' over 'sec' seconds
frac represents a double precision value from 0 = 0% to 1 = 100%
returns 'frac' as a string if successful

set_progress(frac)
set progress bar to 'frac'
returns 'frac' as a string if successful

delete(file1,...,fileN)
delete_recursive(file1,...,fileN)
delete files or folders recursively
returns a count of files or folders deleted

package_extract_dir(package_path, destination_path)
extract package_path from zip to destination_path
returns "t" if successful

package_extract_file(package_path, destination_path)
extract the file at package_path from zip to destination_path
returns "t" if successful
or
package_extract_file(package_path)
to return the entire contents of the file

symlink(target, src1 ...)
unlinks any previously existing src1, src2, etc before creating symlinks.
returns empty string

set_perm(uid,gid,mode,target)
set_perm_recursive(uid,gid,dirmode,filemode,target )
set file(s) user to uid, group to gid, and permissions to mode/filemode for files, and dirmode for directories
returns empty string

getprop(key)
returns value of key or "" if key is not defined

file_getprop(file, key)
interprets 'file' as a getprop-style file (key=value pairs, one
per line, # comment lines and blank lines okay), and returns the value
for 'key' (or "" if it isn't defined).

write_raw_image(file, partition)
writes the contents of file to MTD device: partition.
does not support EMMC devices
returns partition if successful

apply_patch(srcfile, tgtfile, tgtsha1, tgtsize, sha1_1, patch_1, ...)
apply srcfile to tgtfile patch_N .... you know what, this shit is rediculous and meant to save filespace in update.zips, I'm, skipping it and it's sha1 cousins

read_file(file)
return the contents of file

ui_print(msg1...)
concatenate arguments and display on screen

run_program(program)
or
run_program(program, arg1...)
run program with args
returns program exit status


3.BRİCK NEDİR ?
Brick kelimesi İşletim sistemlerindeki verilen komutlara çözümleyememe hata verme tepkide bulunmama durumunda kullanılır. Örneğin telefonunuzu aldınız ve root işlemi sırasında elektrikler gitti ve işlem recovery yüklenmeden tam yarıda kesildi telefon açılmaz oldu. İşte bu durumda telefonunuz brick olmuş olur. Fakat her brick açılmaz diye bir olay yoktur.


3.1.BRİCK’TEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPMALI ?
Brick Olmaması İçin Neler Yapmalıyız ? Nasıl Kullanmalıyız ?

1- Öncelikle brick olmaması için Note kullanıcıları 4.0.3 sürümlerini hiç yüklemeyebilirler.
2- Yüklemek istiyorlarsa firmware yüklemesinden sonra stock recovery kullanabilirler ancak CWM Recovery kullanmamaları(wipe, format, yedek işlemleri yapmamaları) tavsiye olunur.
3- Bu sürümleri kullanmak ve yine CWM Recovery üzerinden işlem yapmak isteyenler ise;

A) Öncelikle bu sorunu oluşturan emmc bug hatası bulunmayan bir kernelde bu işlemleri yapmak zorundalar. Bu kernellerden bir yada birkaçının zip dosyasını telefonunuzun içerisinde güvenli bir yerde sürekli saklayın.

GÜVENLİ OLARAK BİLİNEN KERNELLER
Abyss v4.2, HydraCore, AniDroid, Thor, Asylum, JellyBear, PhilZ-cwm6, Speedmod k3-13, Franco r6, Goku, CM9/CM10 tabanlı kerneller
NOT: Speedmod ve Franco kernellerinde özellikle sürüm numarası belirttim çünkü birkaç sürüm öncesi onlarda da güvenli değildir...

Wipe ya da flash öncesi güvenli kernele geçip sonra başka kernel kullanacaksanız sırf bu güvenli durumu sağlamak adına en çok tercih edilen kernel GB bazlı olan Abyss v4.2 kernelidir. Bu kernel için link:http://www.mediafire.com/file/uac8zbzhbiuut0t/AbyssNotekernel42CWTouchCustomLogo.zip/file

Ayrıca eğer wipe flash vs yaptıktan sonra tekrar güvenli olmayan bir kernelde kalınacaksa bu wipe ve flash yapamayacaksanız bile risklidir. normal telefonu kullanırken hafızadaki biraz büyük sayılabilecek bir dosyayı silerken bile brick bug'u tetiklenebilir ve cihaz brick olabilir. o yüzden sadece wipe ve flash esnasında değil rom'u yükledikten sonra da yine o rom ile uyumlu olan güvenli bir kernel flashlayıp öyle kullanmakta fayda var...

B) Güvenli kerneli recovery den yükleyebilmeniz için öncelikle cf-root kernelini yada tar(md5) uzantılı herhangi bir custom kerneli odin ile yüklemelisiniz. Yani CWM Recovery'ye ilk olarak odinden yükleme yaparak sahip olmalısınız.

C) CWM recovery ile riskli bir işlem (rom yükleme, yedek alma, yedeği geri yükleme vb.) yapacak olduğunuzda normal şekilde CWM recovery modunda cihazınızı açın. buradan install zip from sdcard/choose zip from internal sdcard seçeneği ile bulundurduğunuz güvenli kernelin zip dosyasını seçip yükleyin. Yükleme işlemi 3-5 sn sürecektir. Yükleme bitince recovery ana ekranına geri dönerek advanced/restart recovery seçeneğini seçerek recovery modunu yeniden başlatın. böylece yüklemiş olduğunuz güvenli kernelin recovery menüsüne geçmiş olacaksınız. Note kullanıcıları dokunmatik recovery gelmesiyle ayırt edebilirler. Artık normal şekilde yapılan tüm yükleme, yedek ve wipe işlemlerini sorunsuzca, güvenle yapabilirsiniz.

D) Eğer rom yüklemesi yada eski yedeğinizin geri yüklemesini yaptıysanız restart attığınızda cihaz yeni rom ve içerisindeki kernel ile sorunsuz açılacaktır. Eğer yedek aldıysanız yada sadece wipe işlemleri için kullandıysanız bu yöntemi, restart yaptığınızda cihazınız açılmayabilir. bu durumda tekrar uyumlu herhangi bir (güvenli-güvensiz)kerneli yüklemeniz yeterli olacaktır. çünkü yüklediğiniz işlemler için daha önce yüklediğiniz güvenli kernel eski sürümlerin kerneli olabileceğinden uyumsuzluk yaratabilir. Son durumda cihazınıza yüklediğiniz uyumlu güncel kernel ile artık sorunsuz kullanmaya devam edebilirsiniz.

E) Yapılan bazı ICS custom kernellerde de sorunun kaynağını oluşturan emmc kısmı çıkartılmıştır (örneğin galaxy note franco kernel). isterseniz tamamı ile bu kernelleri kullanarak yukarıdaki değişiklikleri yapmadan da tek kernel ile tüm işlerinizi halledebilirsiniz.
Not: Kernel değişiklikleri yaparken güvenli kernele geçerek yüklemeyi oradan yapmanıza gerek yoktur. Hangi kerneli kullanıyor olursanız olun yeni kernelinizi direkt olarak cwm recovery üzerinden yada odin ile flaşlayabilirsiniz.

3.2.CİHAZIM BRİCK (Mİ) OLDU ? ŞİMDİ NE YAPMALIYIM ?
Öncelikle bilmeliyiz ki birden çok çeşit brick vardır. Bunlardan bazıları çözümsüzken, bazılarının çözümü vardır. Aşağıda EMMC Brick / Super Brick için son çare denenecek yollardan biri yer almaktadır.

Cihazınız brick olduysa:
-Eğer telefonunuzun garantisi varsa servise giderek telefonu fabrika ayarlarına döndürdüğünüzü ve açılmadığını söylüyorsunuz. böylece cihazınızın anakartı, garanti kapsamında ücretsiz değiştiriliyor.

-Telefonunuz yurtdışı veya garantisiz ise güvendiğiniz kaliteli bir servise götürerek cihazınızın brick olduğunu jtag ile boot yüklemesi yapılması gerektiğini söylüyorsunuz ve 50-100tl arasında bir ücrete içi açılarak tamiri yapılıyor.

-Aşağıda yazılanlar hiç bir sonuç alamadığınız hallerde yapılabileceklerdir. Lütfen çözüm yollarınız tükenmeden, yeterli bilgiye sahip olmadan, aşağıda bahsedilen terimleri anlar hale gelmeden ve anlatılanları dikkatle takip etmeden uygulamayınız. Burada anlatılanları uygulamanız garanti sonuç sağlayacak anlamına gelmez. Son çare telefonu çöp olmaktan kurtarmak için denenebilecek adımlardır.

EMMC Bug nedeniyle Super-Brick olmuş telefonumuzu geri kazanmak esasen mümkün. İşlemin nasıl yapılacağıyla ilgili süreci anlatmaya geçmeden önce Super Brick kavramını açıklayalım isterseniz.

Super Brick telefon bir şekilde Download ve Recovery moda giren ancak yüklenen Rom u çalıştıramayan telefondur. Esasen Orijinal kernellerde bulunan emmc bug da bize genel itibariyle super brick sonucu veirir. XDA geliştiricileri sağ olsunlar bunu da kurtarmak için yol bulmuşlar.

İlk olarak EMMC bug (esasen EMMC-Erase bug. ama kısa olsun diye böyle yazdım :P) orijinal kernel yüklüyken wipe data/factory reset yaptığımızda istenmeyen bazı bölümlerin silinmesidir. Silinen bölümler üzerine yükeleme yapılamadığından ya da yüklü dosyalar okunamadığından telefonumuz işlemez (çalışmaz değil) hale gelir. Bir örnek: Telefon açılır ama datafs bölümü zarar gördüğü için programlar sürekli hata veiri ve bir şekilde telefon kullanılamaz hale gelir.

Bu durumdan kurtulmanın ne kadar yolu olursa olsun mantık hep aynıdır: Hatalı bölmeleri bulup bölümleri buna göre yeniden tanımlamak. Herkesin anlayacağı bir örnek verelim.

Bilgisayarın HDD sinde hatalı block lar oluşur ve biz formatlarken format -u komutunu kulanrıız ya, işte aynen öyle. Hatalı blocklar bir dahakine okunmaz ve formatlama işlemi onlarsız yapılır. Yapacağımız iş tamamen bundan ibaret.

Bunu yapmak için de şimdilik iki yol var. 1. Kolay yol aşağıda anlatılmıştır.

KOLAY YOL:
Kesin sonuç verecek diye bir kaide yoktur!!!

1. Öncelikle gerekenler:
a. Çalışan bir laptop. (PC de olur ama elektrik giderse karışmam)
b. Tam dolu batarya.
c. Gerekli programlar.
d. Cesaret.
e. Bilgi.
f. efs yedeği almak. (AŞIRI DERECEDE ÖNEMLİ. OLUR DA SİLİNİRSE TELEFON KULLANILAMAZ HALE GELİR) Nasıl yapılacağını aşağıda anlatacağım.

2. Odin ve güvenli olan bir kernel indirin.
Daha sonrahttps://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=29996469&postcount=1 adresinde en altta bulunan dosyalardan emmc_find_brick_start.zip ve emmc_find_brick_end.zip indirin.
Ondan sonrahttps://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26428986&postcount=1 adresinden en altta bulunan dosyalardan kendi telefonumuzun mdeline uygun oalnı indiriyoruz. (Ya Note 16 GB ya da Note 32 GB)

3. Odin ya da çalışan CWM ile güvenli kernelimizi yüklüyoruz.

4. Telefonu recovery modda başlatıp emmc_find_brick_start.zip çalıştırıyoruz. Bize verdiği değeri kaydediyoruz.

5. Telefonu recovery modda başlatıp emmc_find_brick_end.zip çalıştırıyoruz. Bize verdiği değeri kaydediyoruz.

Elde ettiğimiz değerler telefon hafızasında bozukluğun aralığını belirleyen değerler olacak.
Örnek olarak; Start: 281 MB, End: 2000MB
Burada olası durum sayısı çok fazla değil. Sadece factoryfs bozulabilir, Sadece datafs bozulabilir. Ya da en kötüsü ikisi de bozulailbir.
factoryfs 281 den başlıyor. datafs ise 1174 ten.
İndirdiğimiz pits_N7000_16GB ya da 32GB zip dosyaları içinden işimize yarayacak pit dosyasını alıyoruz.
Yine bir örnekle kolaylaştıralım: Şayet bozuk kısımlar 300-5000 ise N7000_16GB_Q1_20110914--patched--brick-between-281-and-5112-MB--FACTORYFS-moved-by-4608-MiB.pit dosyasını seçiyoruz. Önemli olan başlangıç ve bitiş rakamlarını kapsayan dosyayı seçmek.
Bu örneğimizde yaklaşık 4gb lik alan silinecek. Bu kısım bize 12 GB gibi gözüken boş alanın 8 GB olarak gözükmesiyle geri dönecek :)

6. Gereken pit dosyasını seçtikten sonra Odin'i çalıştırıyoruz.
Telefonu Download moda alıp bilgisayara bağlıyoruz. re-partition seçeneği aktifken sadece pit dosyasını flashlıyoruz. Kısa sürecektir.
Hemen akabinde PDA den bir kernel flashlıyoruz. Önerim CWM5 serisinden olacaktır. Tabi kernel de gücenli olmalı.

7. pit ve Kernel flashlama işlemi bittikten sonra telefonu Recovery modda açıyoruz.

8. Advanced kısmına gelerek;
* format system
* format cache
* format data
* format internal SD
yapıyoruz. Evet bütün verilerimiz gidecek. Burada da lütfen foto kurtarma derdinde olmayalım. Bu adım atlanırsa işlem hiç bir işe yaramayacaktır. Şansımızı da zorlamayalım!!!

9. Burada esasen bütün dizinlerin tekrar kontrol edilmesi gerekiyor. Ancak bu metod işe yaramazsa ikinci metod ile daha verimli sonuç alınabilir. Tabi bundan sonra ne kadar mümkün olur bilmiyorum. Ama karasarlığa kapılmanıza gerek yok. Telefonunuz zaten çalışmıyor.

10. İnstall zip seçeneğinden daha önceden harici sd kartımıza yüklediğimiz Romu kuruyoruz.
Umarım çalışır.

EFS Yedekleme:

1. /error.php?errno=380&quickkey=ager59qlwy35q50&origin=download dosyasını indirin ve masaüstünde oluşturduğunuz klasörün içeriğine çıkarın. Driverları yükleyin.
2. Telefonunuzu Recovery Modda açın. Telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Driverların tam olarak yüklü olduğundan emin olun.
(Bu sırada bilgisayarınız telefonunuzu görürse gereken bütün dosyaları yedekleyin. Micro SD kartınıza Rom atın.)
3. ADB dosyalarının olduğu yerde mouse ile shift+mouse sağ click yapın. "Komut penceresini burada aç" "Open command window here" tıklayın.
4. Açılan pencerede "adb devices" yazın. (") işareti olmayacak. Enter a basın. Eğer bir rakam çıkıyorsa telefonunuz düzgün bağlanmış demektir.
5. "dd if=/dev/block/mmcblk0p1 of=/mnt/sdcard/efs.img" komutunu çalıştırın. Bu sayede efs.img hafızaya kopyalanacak. Bunu bilgisayarınıza yükleyin.
Burada dahili hafıza yazılı. Buna ek olarak "dd if=/dev/block/mmcblk0p1 of=/mnt/sdcard/ex_sdcard/efs.img" komutu da yazılabilir. (Ancak ex-sd card satırının tam olarak ne olduğundan emin değilim. Şu an için JB yüklü telefonumda. Bu nedenle bende adresler değişik.)
6. Telefonunuzu bilgisayardan çıkarın. Kapatın ve harici sd kartınızı çıakrtıp Rom yükeleme kısmına gelene kadar bir daha takmayın.

Tüm bunları yaptıktan vw telefonu kurtarabildikten sonra brick riskinizin sıfır olduğunu düşünmeyin. Brick bu işlerle uğraştıktan sonra her daim yanı başınızda olacaktır.


3.3. TELEFONU NOTE YAZISINDA TAKILIP SADECE ODİN MODU AÇILANLAR İÇİN KURTULMA YÖNTEMİ

Telefonunuz odin moduna geçiyor cwm veya stock zip yüklenen kısmı açılmıyor ise

1. burdan 3 dosyalı romu indirin

2. burdan odin ve piti indirin bir klasöre açın

3. Odini açın ve linkteki gibi dosyaları seçin yalniz bizim pitimiz indirdiginiz pit ve telimizin kendi hafızasına uygun olanı seciyoruz yani 16gb veya 32gb dan hangisi uygunsa

4. yukleme bitince yine odin moduna alıp burdaki kerneli yukluyoruz

5. cwm modunda acıp wipelerı yapıp istedigimiz romu artık yükleyebiliriz
4.TELEFONDA KULLANABİLECEĞİNİZ KODLAR & KULLANIŞLI AYAR SEÇENEKLERi & İPUÇLARI


4.1. RESET
Kodu: #*2562# Telefonu tekrar başlatır


4.2. FORMAT
Hard Format Kodu: *2767*3855#
Soft Format Kodu: *#7780#
Fabrika Çıkış Data Format Kodu: *#*#7780#*#* (Google account bilgileri, sistem ve program ayarları, yüklenmiş uygulamalar silinir. Dökümanlar (müzikler, resimler, videolar) silinmez.


4.3. ÜRÜN KODU DEĞİŞTİRMEK VE GÖRMEK
Ürün Kodunu görmek ve değiştirmek için: *#272* imei numarası * işaret koyup install diyerek istediğiniz codu yüklersiniz ama tüm verileriniz sıfırlanır (değiştirirseniz)


4.4. LCD TEST
Piksel Test Kodu: *#0*#


4.5. SES YÜKSELTMEK
Eğer telefonun sesini, kulaklık sesini, vs az buluyorsanız aşağıdakileri yapın
Ses Ayarları Kodu: *#*#197328640#*#*
Bunu yaptığınızda service mode menu gelir
[5] AUDIO
[1] (VOICE CALL)
[1] HANDSET
[1] Volume
[1] SRC Speech RX Volume
[5] 5_lvl : 87
menu ye basın (soldaki)
0 ve 100, arası bir değer seçin.
100 en sesli seçenektir.
OK deyip çıkın.


4.6. IMEI NUMARASINI GÖRMEK
Kodu: *#06#


4.7. GPS KONTROL
GPS Kontrol Menüsü: *#1575#


4.8. FIRMWARE VERSİYONUNU GÖRMEK
Firmware Versiyonu Kodu: *#1234#


4.9. TEST MENÜ
Test Menüsü Kodu: *#8999*8378#


4.10. MAC ADRES
WLan Mac Adress Kodu: *#232338#
Bluetooth Mac Adress Kodu: *#232337#


4.11. KALEM AYARLARI
Galaxy Note’umuzun diğer telefonlardan farklı olan bir diğer özelliği kaleminin olması.

Kalemle ilgili birkaç ipucu vermek gerekirse.
Kalemin ince ayarlarını yapacağımız yere şu şekilde girebiliyoruz :
Ayarlar > Dil Ve klavye > Samsung tuş takımı > (Burda "Giriş dili" Türkçe seçili olmalı) (“kalem algılama" seçili olmalı) "El yazısı ayarları" na gidilirse kalem ayarlarının tamamını göreceksiniz...
- Algılama tipi , Algılama süresi, kalem kalınlığı kalem rengi ve ilginç olan "Hareket kılavuzu" dur.. Bu özellik çok faydalı ve bazı şekiller ile silme gönderme enter vs.. komutlar atanmıştır.. Hepsine göz atılmalı ki kalemin avantajları görülsün...

- Kalem ayarlarında algılama tipi strok seçilirse bastırıldığında veya hafif bastırıldığında kalın veya ince yazma özelliği kazanacaktır. yani basınca duyarlı bir kalem

- Kalemin yanındaki tuşa basılı tutarken kalemi ekrana bastırırsanız, screenshot alıyor. Aynı hareketi elinizin kenarı ile yapınca da oluyor.


4.12. KIES
Kies, Samsung akıllı telefonlarımız için kullandığımız PC uygulamasıdır. Kies sayesinde telefonumuzun yedeğini (backup) bilgisayarımıza alabilir,sonra istersek geri yükleme yapabiliriz. Ara sıra yedek almak bilgilerimizi güvende tutacaktır.
Nasıl yedek aldığımıza gelecek olursak öncelikle bilgisayarınızda Kies kurulu olması gerekir.
Bağlantı sağlanınca arayüzün sol tarafında cihazın bağlı olduğunu göreceksiniz. Eğer cihazın ismine sağ tıklarsanız açılan menüdende temel menülere ulaşabilir, yazılım yükseltmesi yapabilir, cihazınızın ismini değiştirebilirsiniz. Kies ile Mesajlar,arama kayıtları,telefon rehberi,notlar vb. bilgileri yedekleyebiliriz.
Telefonu Kies ile kullanamayan arkadaşlar büyük ihtimalle uygulamalar-gelişim-usb bölümü işaretlidir onu kaldırsınlar. Zaten telefonu bilgisayara bağladığında mtp bağlanıyor uyarısı olması lazım. Yine de olmuyorsa telefonun driverları düzgün yüklenmemiştir. Eğer “kies modunda bağlayın” diyorsa “Hata ayıklama”daki işareti kaldırın.


4.13. TV’YE BAĞLAMA
MHL adaptör vasıtası ile Samsung galaxy s2 ve note'un ekran görüntülerini HDMI televizyona aktarabilirsiniz. Adaptörün 3 girişi var 1 tanesi micro usb ile telefona gidiyor, 1 tanesi hdmi ile televizyona gidiyor, 1 tane de adaptör üzerinde dişi micro usb girişi var oraya da şarj adaptörü ile enerji veriyorsunuz.
Televizyona vermiş olduğunuz görüntü çözünürlüğü telefon çözünürlüğü ile aynı 1280x800. Yani televizyonda full hd görüntü izleyemiyorsunuz. 1920x1080 çözünürlüklü videoyu televizyonda izleyebilirsiniz ama telefonun ekran çözünürlüğünde oluyor.


4.14. ESKİ TELEFONDAN REHBER AKTARIMI VE REHBER & SMS AYARLARI

A) NOKIA’DAN TELEFON AKTARIMI
Size Nokia N8’den rehber aktarımı için setiğim yöntemi paylaşacağım:
İlk önce nokia telefonunuzdan rehberinize giriyorsunuz. Seçenekler>işaretle>tümünü işaretle diyerek bütün rehberdeki kişileri işaretliyorsunuz. Sonra tekrar seçenekler>elektronik kartvizit kopyala diğer hafızaya diyerek hafıza kartınıza yedeğini alıyorsunuz. Eğer daha önceden bi yedekleme yapmışsanız size sorar...daha önceden yaptığınız yedekleme silinecek ve yerine şuan ki rehberiniz eklenecek der siz de evet deyip yedekleme işlemini bitirdikten sonra telefonu depolama modunda pc ye bağlıyorsunuz. Other>contacts yada diğer>rehber dizinine giderek oradaki contacts yada rehber yazan klasörü bilgisayarınızın C: dizinine kopyalıyorsunuz.
Daha sonra başlat>çalıştır>cmd yazarak ms-dos penceremizi açıyoruz. Açılan ekranda “cd..” (tırnaklar yok) yazarak önca administratordan çıkıyoruz sonra bir kez daha “cd..” diyerek tamamen C sürücüsüne dönüyoruz. Daha sonra “cd rehber” (tırnaklar yok) yazarak rehber e giriyoruz. “copy *.vcf rehber.vcf” yazıyoruz (tırnaklar hariç) ve enter a basarak rehber dosyasını oluşturuyoruz.
Gmail’imize girerek sol üst tarafta postanın hemen altında rehber yazana tıklıyoruz. ve açılan sayfanın orta kısmından diğer>içe aktarı seçiyoruz. ve oluşturduğumuz rehber.vcf isimli dosyayı gösteriyoruz...Böylelikle bütün rehberiniz gmaile aktarılmış oluyor. Android telefonunuzdada gmail ile sekronizasyon yaparak rehberi telefonunuza çekebilirsiniz. Ayrıca telefonunuza bişey olsa da rehberiniz her zaman gmail de saklı duracak ve bi daha rehber sıkıntınız olmayacak

B) REHBER İLE İLGİLİ İPUÇLARI
*Rehber ayarlarında telefon numarası olmayanları gizle derseniz eğer sadece mail adresi olanlar gözükmeyecektir.
* Rehberde kişilerde düzenle dediğinizde numaraların sağında (+) ve (-) simgeleriyle ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz

C) SMS AYARLARI
* Ayarlar -> Ses -> Ses Seviyesi -> Açılan menü de BİLDİRİM'i kısarak istediğiniz seviyede kullanabilirsiniz.

D) SWYPE
Güncelleme sonrası swype programı çalışmayanlar : Uygulamalar - uygulamaları yönet – hepsi – swype - veriyi sil 'i tıklayarak daha önceki veriyi sildiğinizde düzelecektir.


4.15.TAKVİM AYARLARI
*Takvim senkronizasyonu yapmaya çalışırken hesapla eşleşme yapılamadı hatası veriyorsa: "Ayarlar->Uygulamalar->Uygulamaları Yönet->Hepsi" Bu menüye gelin ve burda hem TAKVİM hem de TAKVİM DEPO uygulamalarına girerek veri'yi silin. Sonra "Hesaplar ve Senkronizasyon->Google hesabınız" menüsüne girerek şimdi Senkronize et deyiniz ve bekleyiniz. Dikkat burada Takvime kadar hızlıca senkronize oluyor ama Takvim'e sıra gelince bekliyor o yuvarlak dönen şey duruyor yani sanki işlem donuyor ama siz bekleyin 3-5 dakikaya kadar sorun düzeliyor


4.16. DAHİLİ HAFIZA KURTARMA

USB belleğin biçimlendirilmesi sonucu telefonun dahili hafızasındaki veya hafıza kartlarından silinen verileri kurtarmak için

Öncelikle bu işlemin hiç bir garantisi yok. Hiç bir program da bu yüzden %100 diyemiyor. Ancak bazı önemli noktalara dikkat edilerek önemli oranda verileri geri getirmek mümkün olabiliyor.

Telefonun Dahili Hafızasından yanlışlıkla bile olsa silinen verileri geri getirme işlemi

1-Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta silinen verilerin yerine hiç bir şey koymamamız gerektiği. Silinen hafızaya yeni veri eklemeyin! Yani bu işlemlere başlayana kadar resim çekmeyin, müzik yüklemeyin veya oyun oynamayın. Sebebi ise şudur: Yeni eklenen veriler, silinmiş olan ancak altlarda duran verilerin yerlerine yazılmaya başlayacaktır. Yeni veriler, getirmeye çalışacağımız dosyaları bozacaktır. Resim çekmek, müzik yüklemek veya oyun oynamak(oyunlardaki level,save kayıtları vb.) dahili hafızaya (micro sd kartımızdaki verileri silmişsek karta) yeni veriler ekleyeceğinden bu işlemleri yapmamak daha sağlıklı olur.

2- Telefonumuzu bilgisayara bağlamadan önce telefonumuzdan sırasıyla Ayarlar --> Diğer --> Usb Yardımcı Programları kısmına girip "Belleği PC'ye bağla" seçeneğine tıklıyoruz.
Telefonumuz uyarı verecek: "Yığın belleği kullanmak için USB kablosunu bağlayın". Bu uyarıyı görünce telefonumuzu usb kabloyla bilgisayarımıza bağlıyoruz.

"Neden bu şekilde bağlıyoruz, zaten kabloyu takınca bilgisayar otomatik olarak telefonu görüyor" diye sorabilirsiniz. Silinen verileri geri getirme programları genelde FAT ve/veya NTFS dosyalama sistemli depolama aygıtlarını tanır. (Ext, ext3 vs. olanları da tanıyan programlar da bulunmakta.) Telefonu direkt olarak bilgisayara bağladığımızda bu programlar, dahili hafızayı, FAT veya NTFS olarak görmüyorlar. Bu işlem sonucunda telefonumuzun dahili hafızasını ntfs veya fat hard disk olarak tanıtma imkanımız olacak. (Ben bu işlemleri yaparken bir program fat olarak gördü, diğeri ntfs. Anlam veremedim, çok da önemsemedim.

3- Telefonumuzu PC'ye usb kablo ile bağlıyoruz.

4- Veri getirme programını çalıştırıyoruz. Bu konuyla ilgili bir çok program bulunuyor. Bazıları sadece fotoğrafları, bazıları sadece videoları, bazısı tüm verileri kurtarmak için. Easy Drive, Photo Recovery, Stellar Phoenix Recovery gibi bir çok program bu işlemi yapabiliyor. Hepsini denemedim ancak hemen hemen aynı mantıkla çalıştıkları için çok da birbirlerinden üstün olduklarını sanmıyorum. Benim tercihim R-Studio oldu çünkü yıllardır kullanıyordum. Programın eski bir sürümü (2.0) yüklüydü. İlk önce onunla tarama yaptım. Fakat son sürümü ile(4.2) de tarama yapınca çok da fark olmadı. Sanırım programlayanlar programı geliştirmemiş ya da yapılabilecek ekstra bir şey bulunmuyor bu işler için.
Yaklaşık her program çok benzer şekilde çalıştığı için program ismine gerek kalmadı. Hangisini indirdiyseniz bu söylediklerimi uygulayabilirsiniz.

5- Programı çalıştırdığımızda bize o anda bilgisayarda bağlı bulunan tüm hard disklerin listesini çıkartır. Sürücü harflerinden veya boyutlarından bakarak telefonumuzu listede buluyoruz. Galaxy Note hafızası 11,02 GB gibi bir değere sahip görünüyor, gerisini göremiyoruz, cihaz kendi işletim sistemine ayırmış durumda. Telefonumuzu seçtikten sonra tarama (scan) tuşunu buluyoruz; genelde üst soldaki ikinci tuşa konumlandırılıyor. Program telefonumuzu taramaya başlıyor. Tarama bittikten sonra bulduğu klasörleri, dosyaları listeliyor. Buradan istediklerimizi seçip kurtar (recover) butonuna basıyoruz. Kurtarmak istediğimiz dosyaları nereye çıkaracağını program soruyor ve gözat (browse) butonundan klasörümüzü seçiyoruz.

6- Program işini bitirene kadar telefonu kullanmamak faydalı olur diye düşünüyorum. İşlem bitince klasörü açıp içlerini tek tek kontrol ediyoruz. Kurtulan kurtulmuştur, giden dosyalar için de bir bardak soğuk suyumuzu içiyoruz.

R-Studio kullanacaksanız üç farklı tarama sistemi ile veya aynı sistemle 3 kere tarıyor ve aynı klasörlerden üç tane getiriyor. Sebebini anlamak için kafa yormadım, programcılarının vardır bir bildikleri deyip geçtim. Hepsinin içine bakıp aradığımızı bulmaya çalışıyoruz.
Genelde fotoğraf ve video dosyalarında oldukça başarılı olunuyor. Bunu daha önce hard diskimdeki silinmiş verileri kurtarırken de yaşamıştım. Genelde programların bir kötü yanı var. En azından benim denediklerimin. Kurtarılan resim ve video dosyalarının boyutları küçülmüş olarak geri geliyor. 3264x2448 çözünürlükte çektiğim resim geri geldiğinde 408x306 çözünürlüğe düşmüş geliyor. Bir çok programda bunu yaşadım. Sanırım programların çalışma mantığıyla ilgili bir engel diye tahmin ediyorum.

Hafıza Kartlarından Geri Getirme İşlemi
Bu işlem için de yukarıdaki yazdığım işlemlere benzer aşamalardan geçiyoruz. Herhangi bir kart okuyucuya kartımızı takıp, herhangi bir recovery programı ile tarattığımızda silinenlere tekrar kavuşma şansımız olabiliyor. Bu konuda hafıza kartları için yazılmış çok daha fazla program ve internette açıklama mevcut. Çünkü hemen hemen her recovery programı, hafıza kartlarını sorunsuzca görüyor ve tarayabiliyor. Taratıp kurtar dedikten sonra pirinçten taş ayıklar gibi istediğimiz dosyaları bulmaya çalışıyoruz.


4.17.HOTSPOT
3G Bağlantınızı diğer aygıtlarla paylaşmak için: menu--ayarlar--kablosuz ve ağ-- bağ. ve taşınabilir wifi alanı--taşınabilir wifi alanı seçeneğini işaretleyiniz. Bu arada wireless adınız "AndroidAP" olarak görünecek ve şifresiz olacaktır. ismi değiştirmek veya şifre koymak için de hemen alt kısmında bulunan "taşınabilir wifi alan ayarları" kısmından "taşınabılır wifi alanını yapılandır" a tıklayıp ordan "güvenlik" kısmını "wpa2 psk" yapıp hemen altındanda sifreyi belirleyebilirsiniz.


5.TAVSİYE EDİLEN UYGULAMALAR
Bu başlıkta forumda paylaşılmış olan onay görmüş uygulamaları sizinle paylaşıyoruz. Sizin de vazgeçemediğiniz yada beğendiğiniz uygulamalar varsa, kısa açıklamalarıyla birlikte bize gönderirseniz, yelpazemiz genişleyecektir.

5.1. SİSTEM ARAÇLARI

5.1.1. ES File explorer:
Bir çok fonksiyonu barındıran popüler ve başarılı bir file explorer.

5.1.2. Tıtanıum Pro:
En güvenilir veri yedekleme programı.

5.1.3. Cpu Spy:
Telefonunuzun işlemcisini takip eden ve nekadar hangi frekansta çalıştığını gösteren bir uygulama

5.1.4. ES Task Manager:
Her türlü işinizi görebilecek bir uygulama yöneticisi.

5.1.5.Triangle Away:
Sayaç sıfırlama ve sarı ünlem kaldırma uygulaması.

5.1.6. Unfied Remote :
Pc kontrol etmeye yarayan bir uygulama.

5.1.7. TeamViewer for Remote Control:
Telefondan bilgisayar ekranını yönetmenize ve bilgisayardan telefon ekranını yönetmenize olanak sağlar.

5.1.8. Rom Manager :
Backup alma, ROM flashlama gibi özellikleri mevcut olan ve root lu kullanıcıların en çok tercih ettiği uygulamadır.

5.1.9. Solid Explorer :
Solid Explorer güzel özelliklere ve görünüme sahip bir dosya yöneticisi.

5.1.10. Memory Usage :
Çalışan tüm uygulamaları doğru ve hızlı bir şekilde listeler.

5.1.11. Tasker :
Uygulama Yöneticisi. Türünün en mükemeli herşeyi yapabiliyor.

5.1.12. SuperSU :
SuperSU root yetkisi veren uygulamadır. *ROOT*

5.1.13. ROM Toolbox Pro :
Titanium Backup, Root Explorer, ROM Manager gibi programların karışımıdır. *ROOT*

5.1.14. AirDroid :
Pc ve telefon arasında veri transferini sağlar.

5.1.15. Memory Usage :
Çalışan tüm uygulamaları doğru ve hızlı bir şekilde listeler.

5.1.16. Astro File Manager:
Bir dosya yöneticisi fakat alanında görünüm açısından en iyisi.

5.1.17. AppSaver :
Telefonunuzdaki uygulamaların kurulum dosyalarını yedekler.

5.1.18. Paragon NTFS:
(Root ister) NTFS USB'leri veya HDD'leri alete tanıtmak için

5.1.19. Mobile Odin:
(ROOT ister) .tar.gz formatındaki Kernel ve ROM'ları kurmanızı sağlar.

5.1.20. Lucky Patcher :
(ROOT ister), bazı programların play store'dan "lisans kontrolü" yapmasını engeller. (ilaçlama yapar)


5.2. VİDEO – DIVX ARAÇLARI

5.2.1. MX Video Player
PC'deki VLC kadar yetenekli bir video oynatıcı.

5.2.2. TV Izle
Online TV izleme programı

5.2.3. Tubemate
Youtube video downloader

5.2.4. Mynet Sinema
Sinema uygulamaları için de en detaylılarından

5.2.5. Video Downloader Pro
En iyi video İndirme Programlarından biri. Malesef pek fazla bulunmayan bir uygulama.. Demosunda limit 40 mb, pro sunda ise sınırsız..
Sadece tarayıcısından istediğiniz siteden istediğiniz bir videoyu açın video açılmaya başladığı anda aynı IDM gibi anında indirme penceresi açılıyor ve indiriyorsunuz.. Videoyu download ederken menüye basıp "download" sekmesine gidip kaç dakika kaldığını veya kaç kb hızla indirdiğini görebilirsiniz.. "download" sekmesindeyken telefonunuzun masaüstü ekranına dönebilirsiniz.. Diğer türlü masaüstüne dönünce bazen download sonlanabiliyor..

5.2.6. MediaConverter
Video'ları mp3'e çevirmek için kullanabilirsiniz.


5.3. SES - MÜZİK ARAÇLARI

5.3.1. Shazam:
Dinlettiğiniz müziği tanıma/tanımlama programı

5.3.2. PowerAMP FULL:
-10 bant tüm desteklenen formatlar için grafik ekolayzer, preset, özel hazır ayarlarınızı optimize
- Ayrı güçlü Bas ve Tiz ayarı
- Stereo genişletme, mono karıştırma, denge
- Crossfade
- Gapless
- Replay kazanç
- Klasörlerdeki ve kendi kütüphanesinden şarkıları çalar
- Dinamik kuyruğu
- MusiXmatch eklenti aracılığıyla şarkı arama dahil şarkı sözü desteği,
-.Embed ve bağımsız cue dosyalarını destekler
- M3U, M3U8 için destek, pls, wpl çalma
- OpenGL temelli kapak animasyonu
- Albüm sanat eksik indirme
- 4 yapılandırılabilir Widget türleri
- İsteğe bağlı Direk Unlock ile yapılandırılabilir kilit ekran
- Kulaklık desteği, kulaklık ve / veya BT bağlantısı otomatik Özgeçmiş (ayarları devre dışı bırakılabilir)
- Scrobbling
- Etiket editörü
- External/3.cü parti ciltler için destek de dahil olmak üzere görsel temalar

5.3.3. Neutron Music Player:
Profesyonel ses kalitesi ve benzersiz kullanıcı arayüzü. Harici hoparlörlere ve kulaklığa Android cihazdan mümkün olan en iyi ses kalitesi sunmak için kendi profesyonel HD 32-bit ses işleme çekirdeğini kullanır. Nötron müzik çalma için gelişmiş denetimleri sağlayan gelişmiş kullanıcı arabirimi bulunur. Müzik sevenler için geliştirilmiştir. Hi-Fi/High-End ses donanımı ile kullanılması önerilir.

5.3.4. ZPlayer:
Basit arayüzlü alternatif bir müzikçalar.

5.3.5. Gstring gitar akor:
Gitar akor uygulması


5.4. FOTOĞRAF – GRAFİK ARAÇLARI

5.4.1. LG Camera:
Galaxy note de fotoğraf çekerken resmin üzerine otomatik tarih atan bir uygulama.

5.4.2. Googles:
Çektiğiniz resim tanıma/tanımlama programı. Çektiğiniz resmin neresi olduğunu gösterir.

5.4.2. Aging Booth:
Fotoğrafını çektiğiniz kişiye yaşlandırma efekti ekleyen program.

5.4.3. Fat Booth:
Fotoğrafını çektiğiniz kişiye şişmanlama efekti ekleyen program.

5.4.4. Mix Booth:
Fotoğrafını çektiğiniz iki kişiyi birbirine karıştıran efektler ekleyen program.

5.4.5. FX Camera :
ToyCam, Polandroid, Fisheye, SymmetriCam, Warhol çekim modları olan değişik bir kamera uygulaması

5.4.6. QuickPic:
Kendi Galeri programından çok daha başarılı. Fotoğrafların yanı sıra, cihazınıza yüklü tüm videoları da bu klasör de görme şansına sahip oluyorsunuz isterseniz.Hızlı ve stabil

5.4.7. TouchUp Pro Photo Editor:
Çok başarılı bir fotoğraf editleme uygulaması.

5.4.8. PhotoViva:
Gelişmiş seçeneklere sahip, çok başarılı sonuçlar çıkarabileceğiniz bir fotoğraf düzenleme uygulaması.

5.4.9. Wondershare PowerCam:
Panaromik fotoğraflar daha dahil, gösterişli fotoğraflar çekebilmenizi sağlayan bir uygulama

5.4.10. Fast Burst Camera:
Saniyede 30 fotoğraf çekebileceğiniz fotoğraf makinesi uygulaması.

5.4.11. ProCapture :
Panorama çekmenin çok kolay olduğu bir kamera uygulaması.

5.4.12. Picsay Pro :
Mükemmel bir resim editörüdür.

5.4.13. Photo Timeline :
Her gün resimlerinizi çekerek zaman içerisindeki değişiminizi gözlemleyebileceğiniz bir uygulama.

5.4.14. QuickPic :
Varolanı sevmiyorsanız eğer alternatif galeri uygulaması.

5.4.15. Wondershare Panaroma :
Farklı efektler uygulayarak panoramik fotoğraf çeken muhteşem bir uygulama

5.4.16. Pixlr Express :
Resim editleme programı

5.4.17. ImageResizer :
Resimlerin boyutlarını ve formatlarını değiştirmek için kullanılır.


5.5. EĞLENCE UYGULAMALARI

5.5.1. DoggCatch:
Podcast bulucu ve indirici

5.5.2. Fıkramatik:
Çeşitli konularda fıkralar.


5.6. OYUNLAR

5.6.1. Draw Something by OMGPOP
Oyun internet üzerinden online multiplayer olarak oynanıyor. Önce bir oyuncu arıyoruz bulunca da hemen eşleşme tamamlanıyor ve önümüze 3 tane kelime çıkıyor Kolay Orta ve Zor seviyelerde 3 kelime var. Birisini seçiyoruz ve çizerek o kelimeyi anlatmaya çalışıyoruz. İşimiz bitince Done yazısına tıklayarak karşıdaki arkadaşa göndermiş oluyoruz o da çizimimizi izleyerek kelimeyi tahmin ediyor. Bilirse ikimiz de para kazanıyoruz. Kolay 1 altın, Orta 2 altın, Zor 3 altın kazandırıyor. Sonra sıra ona geçiyor bu sefer o çiziyor biz tahmin ediyoruz. Altınlarımızı bu arkadaşla beraber kazanıyoruz o rakip değil takım arkadaşı gibi bir şey yani. Dilediğimiz kadar insanla eşleşme yapabilir gün içinde onun gönderdiği bir çizimi istediğimiz an tahmin edebiliriz.

5.6.2. Subway surf
Temple run tarzı, daha da zevkli olduğu söylenen bir oyun.

5.6.3. Blood Brothers
Kartla oynanan RPG öğelerini andıran, ve gittikçe bağımlılık yaratan. Yükseliş ivmesi çok hızlı bir oyun. 100lerce karakterden kendinize takım oluşturuyor, oluşturduğunuz takımların deneyim seviyelerini arttırarak güçlendiriyorsunuz. Oyunu oynayan diğer oyuncularla karakter ve item takası yapabileceğiniz pazar kısmı bulunuyor. Karakterlerin özellikleri farklı ve dizilimler zafer kazanmanızda önemli rol oynuyor. Kesinlikle tavsiye ederim. (@SorrowOcean)


5.7. NAVİGASYON

5.7.1. GpsFix:
Telefonun amerika uydusundan değilde TR uydusundan veri almasını sağlayan bir düzeltme uygulaması.

5.7.2. SYGIC:
Başarılı ve çok kullanılan bir navigasyon programı.

5.7.3. Google Navigation:
https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1007132 linkinden ROOT istemeyen versiyonu indirmek mümkün.
Telefon root luysa; google a maps 6.5.0 ownhere yazın. xda daki konusu çıkacak listede. 3 tane 6.5.0 indirme linki var. Biri normal 6.5.0. biri ownhere linki en üstte daha değişik isimli bir link var. Onu indireceksiniz. Telefonda 6.5.0 yüklü değilse gene aynı sayfadaki orjinal mapsi de indip kurun. Daha sonra titanium backup ı açıp, google maps 6.5.0 bulup ve siliyoruz. Daha sonra sokak görünümü yazan uygulamayı bul sileceğiz.

xda dan indirdiğin apk yi çalıştır. Kurulunca açıyoruz, açılınca bildirim alanında 3 ünlem işareti çıkacak. Hepsine sırayla tıkla ve izin ver diyoruz. Bu sırada google hesabı aç sayfası çıkacak onu boşverip geri tuşuna basarak çıkıyor ve ünlemlere, sırayla izin ver diyoruz.

5.7.4. NAVİTEL Navigasyon:
3G bağlantınız da mevcut ise, güncel yol durum bilgisi vermesi ile çok başarılı bir navigasyon uygulaması.


5.8. GENEL KÜLTÜR UYGULAMALARI

5.8.1. Dede korkut Hikayeleri:
Kendi kültürümüzden çok yabancı kültürleri bildiğimiz şu günlerde bence herkesin indirip okuması gereken bir kültür mirası


5.9. FAYDALI UYGULAMALAR

5.9.1. FlashLight:
Camera'nın yanındaki LED'i fener gibi kullanmaya yarayan bir uygulama.

5.9.2. Nöbetci Eczaneler :
İstanbul, Ankara ve İzmir için nöbetçi eczanelerden konum bilgisi olan eczaneleri harita üzerinde gösterir. ve telefon numaraları vardır.

5.9.3. Nerde Bu Otobüs?:
İstanbul için otobüslerin durak durak kalkış varış saatleri ve ayrıca harita üzerinden otobüslerin nerede olduklarını biraz gecikmelide olsagörebilirsiniz.

5.9.4. İller arası Mesafe :
Adından da anlaşılacağı gibi Türkiyedeki şehirler arası mesafeyi basit bir şekilde gösteriyor.

5.9.5. Real Calc :
Bilimsel hesap makinesi uygulaması , mühendislik öğrencileri ve mühendisler için kullanışlı bir uygulama.

5.9.6. AndroZip File Manager :
*.zip , *.rar dosyalarını açmak veya dosyaları sıkıştırmak için kullanılan bir uygulama.

5.9.7. Rotation Locker :
Bu uygulama yatay veya dikey kullanıma cihazı sabitler, bazı uygulamalarda çok kullanışlıdır.

5.9.8. AdAway :
AdAway açık kaynak kodlu bir reklam önleyici uygulamadır. *ROOT*


5.10. OFFICE ve METİN UYGULAMALARI

5.10.1. Printshare
Bu uygulama sayesinde artık yazıcı sorununuz ortadan kalkıyor. ve artık telefonunuzdaki herşeyin (mailler, Google docs dökümanları, Word excel dökümanları, fotoğraflar, web sayfaları, telefon rehberi, smsler,..) yazıcıdan çıktısını alabiliyorsunuz.
Desteklediği yazıcılar:
1- wifi yazıcıları bulup destekliyor.
2 -bluetooth yazıcıları destekliyor.

Bunları bulamıyoruz ne yapacağız ??
İşte bu programın farkı bu uygulama "google cloudprint" 'i de destekliyor.
Cloudprint için yapacaklarımız ise.:

1 Marketten uygulamayı kuruyoruz.

2 Bilgisayarımıza (printer bağlı bilgisayara) chorome tarayıcısı kurup açıyoruz ayarlar/seçenekler/gelişmiş seçenekler de Google Cloud Print e oturum aç diyoruz cep telefonumuzda kullandığımız google hesabı ile burada oturum açıyoruz. daha sonrahttps://accounts.google.com/ServiceLogin?service=cloudprint&passive=1209600&continue=http://www.google.com/cloudprint/ sayfasına gidiyoruz. burada bilgisayarımıza bağlı yazıcılar görüntüleniyor buradan bilgisayarımıza bağlı yazıcıyı Google Cloud Print 'e ekliyoruz. hemen deneyin menüsünden bi kontrol ediyoruz yazıcıları. artık google hesabınıza bu bilgisayardaki yazıcınız eklenmiş oluyor.

3 Telefondan uygulamayı çalıştırıp menü tuşuna basınca yazıcı türleri geliyor. burda Google Cloud printer 'i seçiyoruz. seçince biraz önce bilgisayarımız üzerinde bulunan ve Google Cloud Print'e tanıttığımız yazıcılar çıkıyor. ve artık bırakın bulunduğunuz yeri 500 km öteden bile bu yazıcıya telefonunuzdan çıktı gönderebilirsiniz. bunun için bilgisayarınız açık olması yeterli açık olmasa da kuyruğa atıyor ve bilgisayarınızı açtığınız zaman otomatik olarak çıktı alıyor.

5.10.2. EzPdf
Pdf dosyası üzerinde S pen ile işlem yapabileceğiniz bir uygulama

5.10.3. CamScann
Herhangi bir belgeyi ya da resmi kamera ile taramanıza olanak sağlayan ve taranan şeyi PDF olarak çevirip telefona kaydeden bir uygulama.

5.10.4. Aldiko Premium
E-book reader (pdf, rtf, epub v.b.)

5.10.5. Color Note
Çok başarılı bir not alma ve liste yapma programı.

5.10.6. Office Suite Pro
Hertürlü excel, word, powerpoint dosyalarını okuyup düzenleyebildiğiniz gayet kullanışlı bir office programı

5.10.7. Adobe Reader
PDF okuyucu , gayet başarılı bir program, bildiğimiz PDF reader

5.10.8. FB Reader
E-kitap okuyucu, epub, oeb and fb2 uzantılarını destekliyor ve ayrıca türkçe dil desteği var, kategorileri yazar,kitap adı vs. şeklinde ayrılıyor.

5.10.9. FreeNote
Kalem ile aldığımız notları küçülterek telefonun tam bir notdefteri görevi görmesine yarıyor. en başarılı not alma programı.

5.10.10. NotesMobile
(ROOT ister), Kurulumu biraz zor olan bir not alma uygulaması, en kötü el yazısını bile Türkçe olarak normal metne çevirir. Arkadaşlarım hayran kalmıştır.


5.11. TEMA VE WIDGETLAR

5.11.1. Widgetsoid
Aşağıdaki ayarlar için "açma/kapama/ayarlama" için düğmeler oluşturup bunları istediğiniz görselliğe kavuşturarak kullanabilirsiniz.

Yapabileceğiniz ayarlar:
-2G/3G (Shortcut to mobile settings) [2G/3G geçişi için olan ayar ekranına gider ve 3G'yi açıp kapatmanızı sağlar]
-4G (WiMAX for EVO)[htc evo v.b. 4G telefonlarda 4G yi kapatıp açar]
- Data (Renaming APN or toggle APN) [GPRS/EDGE/3G bütün data alışverişini kapatıp açmanızı sağlar]
- Wifi [wifi aç kapa]
- Bluetooth [BT kapat aç]
- Brightness (custom seekbar, custom levels…) [ekran parlaklığı için değişik ayarları yapmak için gereç sağlar]
- Stay Awake [ekranın kapanma ayarını kapatır, ekranınız sürekli açık kalır]
- Always ON [cihazı sürekli açık tutar]
- GPS (1 click for compatible phone) [GPS'i kapatır açar]
- Auto Sync [otomatik senkronizasyonu kapatır açar]
- Force synchro [senkronizasyonu zorla tekrar yaptırır]
- Auto Rotate [ekranın otomatik dönme özelliğini açar kapatır]
- Airplane Mode [uçak moduna alır çıkartır]
- Media Scanner [SD kartı ve USB'yi yeniden taratır]
- Screen timeout (different modes)[ekranın kapanma zamanı için farklı modları aktif hale getirir]
- Torch (Flashlight, different mode if it’s not work automatically)[flash led'ini veya ekranı fener gibi kullanmanızı sağlar]
- Mount USB[USB'yi cihazdan erişilebilir kılar veya erişilmez yapar]
- Mount SD card[SD için aynını yapar]
- Auto Lock[otomatik ekran kilidi özelliğini kapatır açar]
- Pattern Lock[şifreli giriş olayını aktifleştirir]
- Reboot (only for root users! Shutdown, bootloader, normal, recovery or fastboot)[cihazı kapatıp açmadan işletim sistemini kapatıp açma işlemini yapari root gerekir]
- Battery [pil durumu göstergesi koyar, üstüne tıklarsan pil kullana uygulamaları gösterir]
- Temperature (battery)[pil sıcaklığını gösterir]
- Phone memory[telefon hafıza durumunu gösterir]
- SD memory[SD'deki hafıza durumunu gösterir]
- RAM memory[RAM durumunu gösterir]
- Locale[lokasyon ayarlarını kapatır açar]
- Hotspot Wifi[Wi-Fi tether-wifi üzerinden 3G interneti paylaşma olayını açar kapatır]
- USB Tether[USB tether-usb üzzerinden 3G internet paylaşma olayını açar kapatır]
- Volume manager[ses yöneticisini açar]
- Speaker[sesin hoparlöre verilmesini sağlar]
- Ring mode[sessiz titreşim gibi modları açar değiştirir]
- Lock Screen (turn your screen off)[ekranı kapatır ve kilitler]
- Direct Shortcut app (All activities or applications)[bütün uygulamalara kısa yollar atayabilirsiniz]
- Direct Shortcut contacts (or open popup with call, sms, email) [her contact kişiniz için arama, mesaj atma, email atma kısa yolları tanımlayabilirsiniz]
- Direct Shortcut bookmarks[internet tarayıcınızın kısayollarına kısayollar tanımlayabilirsiniz]
- and more [bunların dışında kurcalayarak keşfedebileceğiniz bir çok yeteneği var]

Kullanımı ile ilgili video:https://www.youtube.com/watch?v=6pyf7U1cByI

5.11.2. Yandex Shell
Yandex.shell bir launcher. Telefonunuzun açılışından ekranına menülerine widgetlarına kadar herşeyi değiştiren bir arayüz yani. Hem görsel açıdan iyi, hem gerçekten fazlasıyla kullanıcı dostu, hem çok akıcı, hem de yeni sürümüyle beraber (0.95 sürümü sonrası) ram tüketimi çok azaltıldı. şu an v1.0 sürümü Rusya marketinde var. ücretsiz üstelik. kesinlikle tavsiye ederim.

5.11.3. Go Launcher EX
En popüler launcher. Ücretli ve ücretsiz pek çok arayüz sunmakta.

5.11.4. Go Weather
Hava durumu uygulaması çok güzel widgetleri ve skinleri var.

5.11.5. Magic Locker
Başarılı bir lockscreen uygulaması

5.11.6. ClockQ
Çok başarılı bir saat widgeti

5.11.7. Home Switcher (froyo) :
Birden fazla launcher kullanıyorsanız aradaki geçişi sağlar.

5.11.8. PicSpeed Walpapers :
Cihazınız için 170 bini aşkın duvar kağıdı.

5.11.9. Desktop Visualizer :
Kısayollar, ayarlanmış resimleri widget olarak kullanma ve ayarlanabilir uygulama ikonlarına izin verir.

5.11.10. Widgetsoid:
Hem ana ekranlarda hem de "notification bar" denen alanda, toggle'lar, direkt contact arama butonları, program kısayolları oluşturmak için çok başarılı. (@ M@ni@C)5.12. REHBER – SMS – AJANDA UYGULAMALARI

5.12.1. SmsBlocker
Note ile uyumlu çalışan sms engelleme programı kişi, numara hatta sms içeriğine kadar yazıp sadece o kelime olduğu için bile direk sms ses tonu gelmeden kendi içindeki junk box'a taşıyan uygulama.

5.12.2. DW Contacts & Dialer
Telefon numara tuşlarına basında içinde o rakamların veya o rakamlara atanmış harflerin geçtiği contact'lari listeliyor. T9 dialerlerin en hızlılarından birisi.

5.12.3. Go SMS Pro
Çoklu Sms de gönderebileceğimiz, SMS/MMS programı oldukça başarılı

5.12.4. Ex Dialer
Telefon rehberinize hangi sürüm, stock veya custom rom kullanırsanız kullanın en hızlı şekilde girmenin en güzel yolu

5.12.5. AireTalk :
Sesli ve görüntülü konuşma yapılmasını sağlayan ücretsiz bir uygulama

5.12.6. Setting Profiles :
Belli zaman dilimlerinde telefonun ses ve data iletişimi ile ilgil ayarları otomatik değiştirmek için.

5.12.7. Swype BETA :
Çok başarılı bir swype klavye, türkçe prediction 'u

5.12.8. Touchpal dialer :
Telefon uygulaması5.13. İNTERNET UYGULAMALARI (Sosyal Medya, Download, Mail, Tarayıcı,..

5.13.1. TTorent
Note’unuza torrenttan veri indirmek için: ipmart-forum.com'a üye olun. orada android başlığının altında "ttorrent"i bulun, bir kaç sayfayı aramanız gerekebilir. Kurduktan sonra "search"e tıklayın o size birşeyler daha kurması gerektiğini söyleyecek. izin verin kursun. Sonra kullandığınız bir torrent sitesine, note üzerinden girin, beğendiğiniz yorumlarından sağlıklı olduğunu anladığınız torrent'e tıklayın indirdiğinde ttorrent'le indireyim mi diye soracaktır. evet derseniz indirmeye başlar. Ayarları kurcalarsanız maksimum indirme hızını, yükleme hızını v.b. ayarlayabilirsiniz.

5.13.2. Boat Browser
Hem hızlı hem çok pratik kullanımı var. Tek tuşla desktop modu, android,i phone modu yapabiliyorsunuz. Desktop modu müthiş, aynen laptop bir farkı yok,

5.13.3. Tapatalk 2
Forum uygulaması (DH yok ama XDa, yesilcin, ipmart var ve kullanımı çok güzel

5.13.4. Whatsapp
SMS benzeri data üzerinden mesajlaşma programı.

5.13.5. 3G watchdog
3g ve wifi data alışverişi ve kota kontrolü için uygulama

5.13.6. Dolphin Browser® HD
Kullanımı oldukça başarılı olan bu tarayıcıyla hem bookmarklarınıza kolayca erişebilir ayrıca ekrana yapacağınız bazı çiziklerle kısa yoldan bağlantılara erişebilirsiniz. mesela ekrana > şeklini çizdiğinizde sayfa ileri, < çizdiğinizde geri gidiyor. G harfini çizdiğinizde google.com açılıyor. çok kullanışlı gerçekten.

5.13.7.Facebook
Android facebook uygulaması, sadece yeni biri arkadaş olarak eklediğinde push notification var. Mesaj ya da bi yorum olduğunda uyarmıyor malesef.

5.13.8. K-9 Email
Orjinal e-posta uygulamasında, tüm e-postaları topluca seçip topluca silme ve daha bir çok olmayan özelliği bu uygulama ile bulabilirsiniz.

5.13.9. Adobe Flash Player
Bilgisayar aleminden de bildiğiniz gibi Flash Player formattan sonra kurulması gereken ilk programlardandır. Android işletim sistemi yüklü ve Flash Player desteği olmayan telefonlar için bu programı yükleyip youtube veya benzeri sitelerde rahatça dolaşabilir, faydalanabilirsiniz.

5.13.10. Barcode Scanner
Barkodları okuyabilen bir program. Bunun amacı bir programı tanıttıktan sonra verdiğiniz indirme linkini telefonun browserına uzun uza yazmak yerine, barkoda çevirdiğiniz linki okutup direkt açtırmaktır.

5.13.11. NetCounter
Kota programı. SİM Karttan kotalı giriyorsanız işinize çok yarayacaktır.

5.13.12. SetDNS
(ROOT ister) DNS'inizi değiştirmenizi sağlar. Giremediğiniz sitelere girme imkanı sağlar.

5.13.13. AnZhi Market
Market uygulaması. Çeşitli uygulamalar indirebilirsiniz.

5.13.14. 4PDA Apps
Market uygulaması. Çeşitli uygulamalar indirebilirsiniz.

5.13.15. Blackmart
Market uygulaması. Çeşitli uygulamalar indirebilirsiniz.

5.13.16. Tubemate
Youtube downloader, you tube videolarını kaydetmenizi sağlar.


5.14. MALİ UYGULAMALAR & BANKA UYGULAMALARI

5.14.1. CashFlow Free:
Aile bütçesi takip etmek için dropbox üzerinden senkronizasyon imkanı da sağlayan güzel bir bütçe takip programı


5.15. DİĞER UYGULAMALAR

5.15.1. Endomond
GPS yardımı ile yapılan koşu, yürüyüş, tırmanış, bisiklet kullanımı vb gibi spor aktivitelerinin hangi rotada kaç dkda yapıldığı o sırada hangi parçanın dinlendiği yakılan kalori miktarı vs gibi oldukça geniş bir bilgi toplayan program olup aynı zamanda bunları hem kendi hafızasında hemde Endomond hesabınızda sürekli loglayan bir uygulama. Şayet sürekli spor yapan biri isenizde bir önceki rekorlarınızı kırmaya çalıştığınız sesli bildirimde bulunan yegane güzel şey.

5.15.2. Push Ups
Şınav çekerken burnunuz ile ekrana dokunca şınavı sayan bir sayaç

5.15.3. Water Your Body
Gün içinde su içmeyi unutan biriyseniz, size kilonuza göre ne kadar su içmeniz gerektiğini gösteren belirli aralıklar ile su içmen gerektiğini hatırlatan içtiğiniz suyun litresini ölçen bir uygulama.

5.15.4. Maç Kaç Kaç
İddaa düşkünleri için harika bir uygulama. Canlı skorları isterseniz seçtiğiniz maçlardan takip edebiliyor ve sesli uyarıyla golleri öğrenebiliyorsunuz. İsterseniz maçtaki kart durumunu ve oyuncu değişikliklerini de görmeniz mümkün.
Cihazınızı kolay yoldan root yapmak için

1. Adım: Telefonu root yapmak için framaroot-1.7.1 isimli programı indirip çalıştırın. Kamera erişimine izin isteyince, Evet diyip kurun.
2. Adım: Cihaz açıldığından, Root uninstaller pro isimli programı kurup, programı açıyoruz. Bize çalışan tüm programları listeliyor. Gereksiz programları donduruyor veya siliyoruz. Hepsi bu kadar.

Uyarı! Bilmediğiniz programları ellemeyin. Telefonunuzda yapacağınız bu işlem için sorumluluk tamamen tarafınıza aittir.
Program linkleri aşağıdadır.

http://forum.xda-develo...d28764c637166&t=2130276 sayfasında sürüm 1.7.1 ile yaptım.

http://www.apkmania.com...taller-pro-v33-apk.html


Silinmesinde sakınca olmayan dosyalar BU. linktedir.
"YES" yazanlar silinebilir, "CAUTION" ve "NO" yazanlara dokunmayınız.
Sevgili @SorrowOcean' emeği ve büyük katkıları için sonsuz teşekkürler....

Katkıda bulunan değerli kullanıcılarımız ;
@TheRecruiT123
@Noyancelebi
@burbarian
@glos7777
@boramat
@ismky
@ardicli2000
@ALBAY
@M@ni@C
@FrenchPress
@Burbarian

www.yesilcin.com a teşekkür ederiz.İlk sayfaya destek veren tüm kullanıcılarımız bu bölümde yer alacaktır. Bir eksiklik olursa isimlerinizi lütfen PM olarak atınız.
Bu sayfa elden geldiğince sürekli güncel tutulacaktır.

Samsung Galaxy Note N7000 Kullanıcılar Kulübü

Kullanıcılar

 
1-IRoN
2-SorrowOcean
3-Noyancelebi
4-Mckara09
5-Chronos1121
6-vbalikci
7-glos7777
8-Hakanonur
9-bayrahmim
10-ozel_uretim
11-tylngr
12-SIYAHSANCAKLI
13-cengizsadikli
14-smart1978
15-kenanmorbulut
16-serkanbaba
17-whitebad
18-mindtrap
19-Never_Ends
20-veesali
21-Ersoyesra
22-vyc
23-dreamER06
24-ozayvaz
25-mehmet nexus
26-ilk.bjk.13
27-burakkırbas
28-master_of_hell
29-seyda07
30-nızamettin
31-kun_agüero_16
32-sgtab1
33-citylife
34-okoroglu
35-waffenss
36-Freekmichael
37-Hakanaso
38-merhum
39-kamikaze33
40-qNesh
41-igonam
42-sgtab1
43-sasha_digger
44-qwaszx22
45-frontoza3
46-Arhpositive
47-tomeytos
48-ExeLance2012
49-taytaylan
50-merhum
51-hikmet78
52-thehspeed
53-vertiqo
54-Buck Fuddy
55-alisipahi
56-Akhisar_
57-avarelveco
58-altunkeser
59-Emre
60-Erkan_Furkan
61-SEZFAR
62-burhan_arda
63-okanrua
64-galaxynote_41
65-finansmen1
66-alevtopu11
67-yusufsel
68-saklıkent26
69-marxx
70-sonyyericsson
71-saita
72-seyit55
73-pars51
74-immerallein
75-omersah
76-yusufyıldırım33
77-mc_power
78-efesngn
79-flowest
80-ibrahimakin1983
81-m.can123
82-Celica_tr
83-DepressiveGuN
84-atarcam
85-fatihofistanbul
86-ozgurz0
87-pproject
85-egemen_e
86-myomeroz
87-hayalci07
88-grolof
89-mrtkarademir
90-CelalDoğan
91-ucahmetuc
92-kuavo15
93-narman33
94-Djtim
95-fuhayer
96-yasinaka
97-erdem_zeus
98-erol71
99-St.MerciLess
100-tylnzgr
101-xxboy
102-canbaz57
103-vethekim
104-galaxynote_41
105-gokhanistan
106-TheRecRuiT123
107-finansmen1
108-citylife
109-MuzoGS1905
110-oguz.han37
111-Andromaniac
112-Chronos1121
113-imhotep1382
114-doganunver
115-BySU
116-mhhmt
117-zaferaxu
118-msahans
119-pespoisonboy
120-Iphonist
122-oguz.han37
123-hadesmania
124-aicacan
125-adempoli
126-zomeda
127-patesi
128-ardarda7
129-izec77
130-aqresv
131-biokimyaci
132-kuzey07
133-ucanayhan
134-serkanby
135-struma
136-snhasturk
137-Teknode
138-DareJedi
139-rapcep6161
140-secooo
141-virtusft
142-xxl567
143-lifeis
144-bulentataseven
145-imhotep1382
146-new-desing
147-BySU
148-arıyılmaz
149-eskipapaz
150-xxl567
151-md71
152-davedevil
153-s.altay34
154-josh-r
155-Pureblack
156-dwain
157-Narki
158-Dr.Yunus
159-denizcigdem
160-KARDANADAM34
161-tomacco
162-CeFeKa
163-utquality
164-msnnws
165-izzetsucu
166-Calibre50
167-tomacco
168-marduk
169-imhotep1382
170-mekatro_nik
171-Ultimatefe
172-cankut90
173-trendsetter
174-blocktrade
175-ad2222
176-Hwy2hell
177-mozanlar
178-elpe
179-eduham
180-SaBoTeUr
181-ulgen54
182-bcny
183-_yenal_
184-aslanger
185-hasan1129
186-elpe
187-eduham
188-+ysf+
189-furkan keskin
190-mustafam33
191-brkylmz87
192-terran48
193-Tmrkn
194-alivebora
195-maktama
196-yusuftv
197-lucifer_666tr
198-inch
199-sundoor
200-suvarsahayatvar
201-Black_Lotus
202-norton772
203-eediz
204-OmniHayri
205-Anakhaa
206-Feyyaz Merter
207-Dr.Teknik
208-speedpolis
209-esener50
210-isacubukcu
211-TheMarven
212-akkolmurat
213-xavi1980
214-scorp_tek
215-hkilic
216-By_CemiL
217-mrtzihni
218-ilkerr79
219-megemenbjk
220-Kenan2255
221-metinkodal
222-MedCebir
223-qwerty38
224-VıCı
225-ysmn12345
226-Helalinden 10
227-burbarian
228-vdtkc
229-act02
230-bilgetn
231-BurakYuvruk
232-tyler_014
233-eda00
234-Nicholai Hel
235-Donnie.Brasco
236-bayfresh
237-VideoAudioPhile
238-muzzyy
239-kalzakath
240-batinefe
241-ishan
242-orkun.t
243-ohayyam
244-burakthepascal
245-koasrmtaanl
246-kocakafa
247-orcunkaan
248-zantanriyar
249-hardlove_72
250-beler
251-medaf
252-gül_
253-samkrt
254-Loading
255-nedımzeynep
256-gezegenci
257-Dreams41
258-burbank
259-tarama
260-aob_hatay
261-boramat
262-yıldırım67
263-Megavolt
264-Demiurgos
265-Big Bad Wolf
266-game83
267-cihat_ozturk
268-ardicli2000
269-society_16
270-nmm1716
271-kadirman37
272-mixerkan
273-nitro
274-ALBAY
275-siakawa
276-exomaniac
277-CarCassSnoBBisH
278-tarlk
279-genelsek
280-Saylan
281-supervisor01
282-zavallıcık
283-engin_dlk
284-asabiyim_35
285-nuvar34
286-mecnunumm
287-naci-007
288-ChelseaSmile
289-TarkanBassoy
290-ZeCyBjK
291-charsaf21
292-FrenchPress
293-sstarr
294-BlacK_TowerR
295-cebo01
296-yaballack
297-coskun265
298-martin2027
299-KOZ60
300-drzeke
301-CooLasFcuK
302-RBlood7
303-Bugsymania
304-frig11
305-molierac
306-mafit
307-omnis10
308-Sérd@r
309-Evomania
310-hilmi fatih
311-Multe
312-yubakaterm
313-Revy
314-omerkocar
315-WesternGandalf
316-ersin5808
317-kmlfgkc
318-sezar.70
319-DeaglePower
320-Olgi
321-catik
322-Wadjet
323-deepb
324-furkanbebek
325-sametturkoglu
326-me&ca
327-anubis2005
328-ik6565
329-saidistan
330-^^stark^^
331-h4rml3ss
332-El-Diablo
333-kuikkuik
334-mrtyrtsvn
335-AponSHeLL
336-ozzy75
337-karalavesil
338-alper131
339-bahtiyar6513
340-BuDunyadaTek
341-recep41
342-dan__
343-fatihcsr
344-SATURNUS1977
345-cemozmen89
346-Akward MoménT
347-Volkanbaba
348-babacan1910
349-fenerlijackal
350-Pritt31
351-koppa
352-corolla_58
353-Pritt31
354-delfino3
355-denizci535
356-ngrkem
357-unnamedist
358-KüL.Kedisi
359-barisahin
360-maholan
361-lag-2004-
362-HEKTOR-NG
363-verdar28
364-tufan erkul
365-aceofspades341
366-western-digital
367-mtyg
368-crackher
369-Ayse.K
370-feneryol
371-OnrErkc
372-blurskyline
373-yumyjikk
374-zigmo
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.