One piece RP Sitesinin tanıtımı için açılmış konumuzdur. Konunun amacı sitenin tanıtımını yapmak ve hem deneyimli oyuncuları yahut yeni deniyecekleri siteden haberdar etmek.

< Resime gitmek için tıklayın >

http://roleplayturkiye.com/forum/index.php Site adresimiz

Rp nedir diyorsanız
[spoiler]Sitede rp'nin ne olduğunu yeni öğrenen oyuncular olduğundan böyle bir konu açma gereği duyduk.RP Nedir?

RP: Rol yapma oyunudur. Kendi oluşturduğunuz karakterlere bürünüp, onları oynarsınız, kelimenin tam anlamı ile onların rolünü yaparsınız. Sıradan bir online oyun gibi. Ama sıradan online oyunlardan farkı karakterinizle istediğinizi yapabilir ve düşüncelerini ön plana çıkarabilirsiniz. Hatta eğer duygu ve düşüncelerinizi ön plana çıkartırsanız yaptığınız rp daha kaliteli olur ve bir o kadarda hamlenizin başarılı olma şansı artar.

RP Kuralları

GM'ler İçin: GM: Oyunda karakterinizin var olduğu evreni yöneten kişidir. Karakteriniz bir hareket yaptığında(bu ister saldırı ister başka birşey olsun) o hareketin gerçekleşip gerçekleşmediğini GM belirler. Aynı zamanda npc'leri de(oyuncu olmayan karakterler) GM kontrol eder. Tabiki RP içinde GM'lerinde uyması gereken kuralar vardır.

1. 2 karakter dövüşürken GM'ler taraf tutmamalıdırlar.(hakem gibi düşünün)

2. GM bir oyuncu bir hareket denediğinde o hareketi yapabilecek veya yapamıyacak olduğunu belirlemek için önce Oyuncu'nun stat puanlarına sonra yazılan RP'ye bakar

3. GM bir Oyuncu herhangi bir mekana girdiğinde ona o an mekanda olan her şeyi anlatmak zorundadır. (Mesela: Oyuncu bir bara girdiğinde barda ortalama kaç kişi olduğunu, neler yaptıklarını, barın ayrıntılarını yani oyuncunun işine yarayabilecek herşeyi anlatmak zorundadır.)(Açık mekanlarda buna dahildir)(Elbette oyuncunun o an görmemesi gereken şeyler olabilir)Oyuncular İçin:

1. Olabildiğince imla kurallarına uymalıdır. (Yazı tabanlı bir oyun oynuyoruz işte bu yüzden yazıların düzgün olması önemlidir)

2. Eğer GM işini düzgün yaptıysa oyuncunun GM'ye itiraz etme hakkı yoktur (Şöyle düşün: Yolda yürürken kafanıza saksı düştü. Buna itiraz edip yeniden yolda yürüyemezsiniz değilmi? RP'de de olay böyle başınıza gelenlere itiraz edemezsiniz.)

3. Kendi karakterinizden başka hiç bir şeyi kontrol edemezsiniz. Yazınızı uzatmak için duygu ve düşüncelerinizi ön plana çıkarmalısınız. (Hatalı RP: Yolda yürürken ayağıma taş takıldı ve ayağım çok acıdı ama yinede yürümeye devam edip hemen ilerdeki berbere girdim. Berberde 2 kişi kavga ediyordu.)(Doğru RP: Saçlarımı kestirmek için şehrin sokaklarında yürüyordum. Annem zorla berbere gönderdiği için aslında saçımı kestirmeyi hiç istemiyordum. Saçımı kestirince nasıl nolacak diye düşünerek yürürken yolda gördüğüm ilk berbere girecektim.)

4. Sitemizde minimum RP uzunluğu 5 satırdır. (Elbette bu kural duruma göre biraz esnektir ama RP diye 1 satırlık hiç bir duygu veya düşünce belirtmeyen yazılarıda kabul etmeyiz.)

Sitenin Tanıtımı:

Sitemiz yeni açılmış ve ölme- kapanma ya da rp bitme ihtimali olan bir site değil dir yaz başından beri faliyette olan site de dediğim gibi seksenden fazla kullanıcı var. Ve site sürekli faal olarak devam etmektedir. Sohbet konusunda ya da grup msn'de her zaman sohbet edebileceğiniz birileri var. Gmler asla sabit fikirli ve ben ne dersem o karakterli kişiler değildir. Ve kullanıcıların düşüncelerine değer verirler. Sitede genelde rp Sitelerinde bulunan imla baskısı yoktur. Yani yazılardaki basit imla hataları yazının anlamında bir hataya sebep olmayacağı sürece mazur görülür.

Ön plandaki olgu yaratıcılıktır. Ve bizim için kişinin oluşturduğu karakter ve şeytan meyveleri rp nin bir parçasıdır ( Hatta en büyük parçasıdır.) Yaratıcı karakter ve meyveler. Yahut iyi tasarlanmış geçmiş hikayeleri her zaman bir adım önde başlarlar. Bu yüzden site de one piece serisi içinden meyve seçme ve kullanmak geçen günlerde yasaklanmıştır

Yeni başlayan arkadaşlar için çok sayıda NPC Tayfa bulunmaktadır. Ve tayfaların çoğu alıma açık tayfalardır.

Ayrıca sitede seviyenize göre kur çeşitlerimizde vardır.Kurlar özetle şu şekildedir.
[spoiler]One piece evreni içinde kullanılabilecek üç farklı kur bulunmaktadır. Her karakter kendine uygun olan bir kuru seçmelidir. Konu bitimlerinde karakterler isterlerse kurlarını değiştirebilirler.

1-Beginner kuru: Yeni başlayacak arkadaşların mutlaka seçmelerini tavsiye ettiğimiz kurdur. Kur içerisinde oyunculara sürekli ip uçları verilerek sistemi daha iyi anlamalarını ve daha iyi bir rp ortaya koymalarını sağlar. Beginner evreni diğer iki evrenden izoledir.
Konular: Diğerlerine göre daha kısa uzunlukta, bir temel olay içerecek şekildedir.
Satır Sınırı: Satır sınırı yoktur.
Upgrade: Standart olarak her konu sonunda +1YS, +1KS

2-Standart Kur: Kullanıcıların çoğunluğunu kapsayan kurdur. Kurgunun zorluğu pek değişmez fakat ip uçları kaldırılır. Buradaki oyuncular, standart ve hardcore kurundaki oyuncular ile birlikte rp yaparlar. Gerçek dünya'ya biraz daha yaklaşan bir yaşantı ve betimleme vardır. Yazıların niteliği alınacak upgrade'leri etkiler.
Konular: Orta uzunlukta, Genelde bir temel olay ve bağlantılı olaylar incelenir.
Satır Sınırı: En az 5 satır olmalıdır.
Upgrade:+0/+2 YS +1/+4 KS

3-Hardcore Kur: Ayakta kalmanın diğer iki türe göre çok daha zor olduğu bir kurdur. Hiç bir hata gözardı edilmez. İmla önemlidir, Ve her bir detaya önem verilir. Karakterler her an ölebilir ya da bir dövüşten bir kaç parça halinde çıkabilirler.
Konular: Konular tamamen kurguya dayalı ilerler ne zaman nerede ne olacağı hiç belli değildir, uzunlukarı ise diğer kurlara göre daha uzundur.
Satır sınırı: En az 9 Satır olmalıdır.
Upgrade: +1/+4 YS +2/+5 KS

Örnek: hoş kokulu bir ormana girdiniz, beginner bir kurda kokuya dikkat çekilerek zehirli olabileceğini ve burnunuzu bir şeylerle kapatmanız gerekebileceğini gm size söyler, eğer önlem yeterli olmazsa bir sonraki turda size solunum sisteminizin tahriş olmaya başladığını belirtebilir. Standart kurda ise, Sadece çiçeklerin farklı-hoş kokularına dikkat çekilir ve oyuncudan zehir faktörünü düşünmesi beklenir. Eğer oyuncu fark edemezse bir yada bir kaç sonraki turda baş dönmesi başlar ve etkiler giderek artar. Karakterin yeteneklerine göre (doktorluk gibi) kokunun zehirli olduğunu anlama şansı vardır. Hardcore kurda ise ormandaki bir çok betileme arasında farklı ve hoş kokudan bahsedilir fakat dikkat çekilmez. İleriki turlarda zehirlenmenin etkileri görülmeye başlayabilir ya da bir anda bir baygınlık geçirebilirsiniz..

Sitedeki Amiralleri,npc tayfaları görünce gerçekten ne kadar emek verildiğini görürsünüz.

Sitedeki birkaç bayrak
[spoiler]< Resime gitmek için tıklayın >GAMBLER KORSANLARI

< Resime gitmek için tıklayın > KRAVAT KORSANLARI

< Resime gitmek için tıklayın > CYCLOPS KORSANLARI


YAKINDA TORİKO RP TÜRKİYE'DE İLK OLARAK ROLEPLAYTÜRKİYE.COM'DA BAŞLAYACAKTIR.