E

Teğmen
18 Ağustos 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
4 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
E
9 yıl
Mac Pil Kalibrasyonu
Arkadaşlar takip ettiğim blogların birinde pil ömrünün uzun olması için ayda bir kalibre edilmesi gerektiğinden bahsedilmiş ve aşağıda yazacağım yöntem anlatılmış.

quote:

Pil Kalibrasyonu

Apple’ın da önerdiği şekilde pilimizi ayda bir kalibre ederek pil ömrünü önemli ölçüde arttırabiliriz. Peki bu kalibrasyon işlemi nedir ve nasıl yapılır?

Pil kalibrasyonu aslında hiç de zor olmayan, ancak unutulduğu için yapılmayan bir şeydir diyebiliriz. Elbette buna biraz da özen göstermek gerektiği için, üşengeçlik sebebiyle yapmamayı tercih edenler de yok değil. Ancak kalibrasyon sayesinde pilimizi uzun yıllar boyunca kullanılabilecek seviyede tutmak da yine kendi ellerimizde…Pil kalibrasyonu için aşağıdaki adımları izleyebiliriz:

MacBook’umuzun pilini önce %100 dolu olana kadar (“MagSafe”in üzerindeki turuncu ışık yeşile dönene kadar) şarj ediyor, ve en az 2 saat bu şekilde şarjda kalmasını sağlıyoruz.
Şarj cihazını ayırıyoruz ve MacBook’umuzu pili bitene kadar kullanıyoruz. (Açık olan dosyalarımızı kaydetmeyi unutmadan…)
Kendi kendine uyku moduna geçen MacBook’umuzu birkaç saat daha rahatsız etmiyoruz ve uyumaya bırakıyoruz.
Yeniden şarj cihazımızı MacBook’umuza bağlıyoruz ve pilimizi tamamen şarj olana kadar da hiç ayırmıyoruz.
Böylece kolay bir şekilde MacBook’umuzun pilini kalibre edebiliyor ve pil ömrünün uzun kalmasını sağlayabiliyoruz.Eğer MacBook’umuzun pil ömrüyle ilgili problemlerimiz varsa ya da olması gereken pil ömründen az olduğunu düşünüyorsak pilimizi kalibre ederek -kesin olmasa da- bir iyileşme sağlamak mümkün olabilir.

Apple’ın MacBook, MacBook Pro ve MacBook Air için tasarlamış olduğu pilleri, orjinal kapasitelerinin %80’ine düşmeden önce 1000 defa şarj edip kullanabiliyoruz. 2 senelik yoğun kullanımım sonucunda ben henüz 379 defa bu işlemi gerçekleştirebilmişim ve pilim hala %97 kapasite ile çalışıyor. Ne kadar mutlu ve memnun olduğumu paylaşmama gerek yok sanırım :)http://www.sihirlielma.com/2011/01/04/macbookumuzun-pil-omrunu-uzatmak/
E
10 yıl
Ev telefonum yok, internet için ne önerirsiniz?
Herkese merhabalar. Kısmetse 21 Ocak'ta evleneceğiz. İstanbul Bahçeşehir'de oturacağız. Evimiz belli değilken Superonline Fiber Optik düşünüyordum fakat daire kiraladığım sitenin yönetimi ile görüştüğümde SOL fiber optik altyapısının sitede olmadığını öğrendim. Ev telefonu da almayı kesinlikle düşünmüyoruz. 3MBit kotasız Internet almak istiyorum. TT ADSL ev telefonu olmadan alabiliyoruz fakat aylık bayağı bir ücret alıyorlar telefon olmayınca. Geriye bir de kablo net kalıyor sanırım.

Bu şartlar altında bana hangi sistemi önerirsiniz?
E
10 yıl
philips 46PFL9705 mi 47PFL7696 mı?
Herkese merhaba,

Kısmetse Ocak ayında evlenip kendi evime geçiyorum. Bu nedenle de elimdeki bütçe doğrultusunda iyi bir tv almak istiyorum. Son olarak Philips'in iki modeli arasında kaldım.

İlki 46PFL9705. Diğerine göre artıları full led olması ve 3 taraflı ambilight (Ambilight Spectrum 3). Fakat 3D ready olduğu için 3D için transmitter da almam gerekiyor. Ayrıca pasif gözlük desteklemiyor. Fakat fiyat olarak 600TL daha ucuz. MediaMarkt'ta 2.999TL fiyatla satışta (2 gözlük hediyesi ile). 12 taksit aldığım zaman ayda 260TL'ye geliyor vade farkı ile.

İkincisi ise 47PFL7696. Diğerine göre en büyük artısı öncelikle pasif gözlük kullanıyor olması ve transmitter gerektirmemesi, Teknosa'da 4 gözlük hediyesi ile geliyor. Fakat çift taraflı Ambilight ve edge led. Fiyat olarak da şu anda Teknosa'da 2.599 TL. Peşin fiyatına 12 taksit ile ayda 300TL'ye geliyor.

İki ürün arasındaki avantaj ve dezavantajlar beni kararsız bıraktı. Kullananlar ya da bu konuya hakim olanlar açısından hangisi daha mantıklı? Ayda 40TL fark, ufak gibi dursa da yeni ev kuran biri için az da değil. Öte yandan eski seri olması ya da iki ekran boyutu arasındaki 1 inchlik fark da alım kararımı etkileyecek kadar önemli özellikler değil.

Önümüzdeki hafta sonu kredi kartım kesilecek ve iki tv'den birini almak istiyorum (tabi bu kampanyalar devam ediyor olursa). Tüm artı ve eksileri ile siz olsanız hangisini seçerdiniz?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.