D

Çavuş
05 Ocak 2008
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
33 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
3 yıl
İşlemci Önerisi - Xeon E-2126G mi? - Core i5-9600K mı?
Merhaba, video işleri(Premier, Edius, After) üzerine çalışıyorum. İkinci bir makinaya ihtiyacım var ve işlemci konusunda kararsız kaldım. Sizce hangi işlemciyi tercih etmeliyim. Bütçe 2000TL ve altında.


Fiyat ve Performansları çok yakın. Sizce hangisini tercihe deyim. E-2126G için pek fazla inceleme ve deneyim paylaşımı yok o yüzden kararsız kaldım. Normalde Xeon her zaman ilk tercihim.


Xeon E-2126G(UHD P630) mi? - Core i5-9600K(UHD 630) mı?


Intel Karşılaştırması

CPU benchmarks

CPU World KarşılaştırmaTeşekkürler.
D
3 yıl
Seagate Ironwolf Pro Disk - Ses ve Titreşim Sorusu
Merhaba arkadaşlar,

Ironwolf Pro 8TB disk aldım. Diskte, bilgisayarı açtığımda aşağıdaki gibi bir durum var. Bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Daha önce kullandığım disklerde böyle bir durumla karşılaşmadım. Bu disklerin özelliği mi yoksa bir sorunum mu var şuan?

Videoyu izlemek için tıklayınız
D
3 yıl
Seagate Ironwolf Pro Disk - Ses ve Titreşim Sorusu
Merhaba arkadaşlar,

Ironwolf Pro 8TB disk aldım. Diskte, bilgisayarı açtığımda aşağıdaki gibi bir durum var. Bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Daha önce kullandığım disklerde böyle bir durumla karşılaşmadım. Bu disklerin özelliği mi yoksa bir sorunum mu var şuan?

Videoyu izlemek için tıklayınız
D
8 yıl
PTT Yurdışı Kargo Ücretini Nasıl Tahsil Ediyor?
Merhaba,

Merak ettiğim bir konu. Yurtdışından yaptığımız alışverişlerde bazı satıcılar Ücretsiz kargo, bazılarıda ücretli gönderiyor. Yeri geliyor bazı kargolar PTT ile değil, farklı kargo şirketleriyle geldiği bile oldu.


Anlayamadığım ve merak ettiğim sorular şunlar;

1) PTT bu kargoları kaç TL bedelle dağıtıyor?
2) PTT ücreti nasıl tahsil ediyor?
3) Çin'de ürünler ucuz belki ama, Amerika, Almanya ve İngiltereden gelen paketlerde de kargo dahil nasıl oluyor?
4) Türkiye'de 10TL+kargo ya aldığım ürünü, Herşey dahil Çinden 3$'a getiriyorum bazen. Peki burada kazıklanan kim PTTmi yoksa Türkiyeden alan benmiyim?
5) Arada ürünün satıldığı posta/kargo şirketleride var bunuda düşünmek lazım onlar nasıl kazanıyor?
bilgi sahibi olanlardan cevap bekliyorum.

Teşekkürler.
D
9 yıl
Kasko Hasar Limitleri ve Pert Şartları Karmaşası
Merhaba,

Geçtiğimiz hafta bir trafik kazası yaşadık. Suçlu karşı taraf, aracımız kaskolu olduğu için yetkili servise çektik. İşler biraz karıştı. Durum şu ki, fabrika üretimi durdurduğu için parça temini konusunda ciddi bir sıkıntı yaşandı. Buna rağmen servis yetkilileri, dün parçaların hepsini bulduğunu bildirdiler. Bu seferde sigorta şirketi onarım ücretinin tamamını karşılamayacağını belirtiyor!

Bu durumda;

1) Aracın onarım ücretinin kabul edilmeyen bölümü ne olacak? Bu tutarı sigorta şirketi nasıl belirledi?
2) Ben kasko yaptırmasaydım, karşı tarafın trafik sigortası zaten 25.000TL ye kadar hasarları ödemiyor mu?
3) Eğer aracı kaskodan değil, trafik sigortasından yaptırmak isteseydim böyle bir durumla karşılaşır mıydım?
4) Sigorta şirketi, hasarın tamamını ödemeyi kabul etmezse, ben nasıl bir yol izleyebilirim?
5) Anlaşmazlık durumun da Sigorta Tahkim Komisyonu'na başvuru yapmalı mıyım?


Sigorta şirketinin niyeti anladığım kadarıyla aracı perte çıkarmak, ancak hasar oranı ne bilmiyorum. Onarım tutarı 9000TL.

Araştırmalarıma göre pert olması için belirlenmiş kesin bir oran söz konusu değil. Genel kabul görmüş bir hesap var;

"hasarlı aracın değeri" ile "hasarın tamir bedeli"nin toplamı "aracın hasarsız halinin değeri"nden büyükse perte ayırıyorlar.


Aracımın hasar bedeli, eksper ve yetkili servis tarafından yaklaşık 8500-9000 TL olarak belirlendi
Aracın kasko değeri 14500 TL olarak belirtildi.(Marea 1.6 Exclusive 2003)

Aracın kaza resimleri var. Şimdi bu araç perte çıksa hasarlı olarak ne kadar edecek? Şuan sigorta şirketinin bana teklif ettiği hasar ödeme tutarı 6500 TL.


Bu tutardan da yukarıdaki hesabı yaptıklarını düşünüyorum. Kafam çok karıştı. Eksperin belirlediği rayiç bedeli düşük buldum. Yeni Kasko sistemiyle farklı referans kaynaklar kullanılabilecek deniyordu.

Ben, özellikle kurumsal 2. el satıcılarından(otoeksper, dod, exchange, vb.), aracın gerçek piyasa değerini tespit edip yeniden tarafsız eksper talep edebilir miyim?Biraz uzun ve karışık oldu ama internet ortamından ve sigortayla yaptığım görüşmelerden ancak bu kadar bilgi alabildim.


Büyük görüntüle
< Resime gitmek için tıklayın >

Büyük görüntüle
< Resime gitmek için tıklayın >

Büyük görüntüle
< Resime gitmek için tıklayın >
D
9 yıl
Q9550 İşlemci Yüzde Elli Üstüne Çıkmıyor!
Merhaba arkadaşlar, Q9550 işlemcim var 4GB Hi-level Ram kullanıyorum. FSB:RAM / 1:2 işlemci kullanımı hiçbir zaman %50 üzerine çıkmıyor. İşletim sistemi Win7 Pro. Tecrübelerini paylaşabilecek olanlar varmı?
D
9 yıl
VPS ve Bayi Hosting Tercih Fikri
VPS ve Bayi Hosting Tercih Fikri

Merhaba,

Website ve sunucu işlerinden pek anladığım söylenemez. Bu yüzden birkaç sorum olacak. Cevap verebilecek arkadaşların benim gibi temel seviyede olanların anlayacağı bir dil kullanması, sanırım yararlı olur

Olayımız şu;

bir hosting firmasında 8 adet web sitemiz var arkadaşlarla birlikte, bunlarda 3 tanesi kurumsal diğerleri de bireysel sitelerimiz. Biz bunları taşımak istiyoruz. Şuanki web hosting fiyatları biraz bizi zorladı. (Aslında seedboxlarımızda var hepsi aynı yerde olsun istiyoruz fiyatı düşürmek için) Kurumsal sitelerden biri yerel radyo ve max. 30 kişilik radyo hosting var.

3 Kurumsal (ASP)
5 Bireysel (Wordpress)Sorum şu;

Şimdi biz Win2003 VPS alsak içinde Pleks 9.5de olsa, sitelerimizi oraya taşısak, wp sitelerimiz düzgün çalışır mı? Radyo için shoutcast veya windowsmedia kursak max 20 kişilik nasıl olur? Birde seedbox olarak kullanabilirmiyiz, hepsi biryerden olabilir mi? Mümkünmüdür?


Olma ihtimali varsa tercihimiz nasıl bir VPS donanımından yana olmalı. Günde girse 150 belki 200 kişi site başına. Olay radyoda bizim, gerisi önemli değil.

Olmama durumu söz konusuysa, bayi hosting alsak bütün sitelerimizi oraya koysak daha ucuz olur mu maliyet, hem herkes kendi sitesini kendi panelinden yönetir, şuan yönetim panelinde hepsi aynı yerde. biri bir şey yaparken diğerini bozabiliyor bazen hepimiz birbirimizden beteriz. Fikir verirseniz sevinirim.

Teşekkürler...
D
9 yıl
Harici Disk Raw Problemi ve Diğer Hari Disklerle Çakışma Problemi
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç gün önce bilgisayarımı açtığımda harici disklerim biri maalesef raw formatında olduğunu gördüm. Tüm çabalarıma rağmen hiçbir dosya kurtarım programı (İstisnasız hiçbiri) işe yaramadı. Raw formatta hiçbir işede yaramıyorlar bilginiz olsun. Veri kurtarma firmalarıyla da görüştüm cevap şu oldu;

"Sayın Deniz Utku,

Öncelikle geçmiş olsun. Diskinizde bad sector(Diskteki bozuk alanlar)den dolayı diskiniz raw formatına yani bilinmeyen bir formata dönüşmüş. Şu aşamadan sonra diskinize kesinlikle power vermeyiniz. Diskinizdeki arızanın artmasına neden olabilirsiniz. Şu aşamadan sonra fiziksel ve yazılımsal bütün müdahalelerden kaçınızın. Yapacağınız müdahaleler diskinizin yüzeyine ve diğer parçalarına ciddi anlamda zarar verebilir. Eğer diskiniz herhangi bir müdahale görmez ise verileriniz kurtulabilir. Size diskiniz hakkında daha net bilgi verebilmemiz için diskinizi görmemiz gerekmektedir." (Hemen kurtarma firmalarına gitmeyin derim disk sağlam çıktı)

İşin aslına gelince şöyle bir durumla karşılaştım. Olay diskin tamamen raw formatına dönüşmesi değilmiş aslında! Olay Harici diskin diğer harici disklerle olan bir çakışma durumuymuş. Şunu fark ettim bilgisayara bağlı toplam 8 HDD var. Deneme yanılma yoluyla hepsini tak çıkar yaparak, diğer harici disklerle birlikte kullandığımda bir anda raw formatında görünüyor ve hiçbir şekilde erişim sağlanamıyor. Diğer harici diskleri söktüğümde normal bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Nekadar zorda olsa 1tb veriyi diğer disklere taşıyarak, problem yaşanan HDDyi tekrar formatladım ancak sonuç gene aynı.

Kısaca iki harici diski birlikte bağladığımda biri raw formatında görünüyor ve kullanamıyorum, çalışanı söktüğümde raw olarak görünen normale dönüyor ve tüm datalara ulaşabiliyorum. Konuyla ilgili yorum yapabilecek arkadaşlar varsa sevinirim.NOT: Birde şunu belirteyim çok sorunu olan kişi gördüm araştırmalarımda raw la ilgili, diskiniz raw olduysa mutlaka HDDyi bilgisayara tek başına bağlayarak ve ya başka bir bilgisayarda muhakkak deneyin. Birde diskteki verilere raw durumundayken ulaşabildiğim tek yol vardı, ancak çok sıkıntıyla karşılaştım tarama ve yedekleme konusunda. Bir dönem TNCTR sitesinde yayınlanan bir perfect xp dvd sürümü vardı, onun içinde ram den çalışan bir mini xp var. Bu diskte "Active@ File Recovery 7.1 Build 357" programını var (lütfen sürüme dikkat edelim!) Bununla ulaşabildim, belki işinize yarayabilir.
D
10 yıl
windows 8 - 0x000005D, 0X0300F0103, 0X756E6547, 0X49656E69, 0X6C65746E, hataları ve çözümü
Merhaba, arkadaşlar bazılarınız benim gibi bu hatayla karşılaşmış olabilir. Çözümünü buldum ve paylaşmak istedim. Dikkat edilecek olan nokta şu, anakart marka modeline göre değişiklik gösteren bir ayar. En azından benim gibi temel bilgi seviyesine sahip kişiler çokça karıştıracaktır. bende anakart üzerinde bulurken zorluk çektim ayarları.

Eğer Windows 8 kurarken bu hatayı alıyorsanız;
________________
your pc needs to restart
please hold down the power button
paramaters:
0X0300F0103
0X756E6547
0X49656E69
0X6C65746E

_____________

Anakartınızın genellikle "Advanced" sekmesinde bulunan;

"Execute -Disable Bit Capability"
"Intel bit"
"protected memory"
"No-Execute Memory Protection"

başlılarından herhangi biriyle karşılaşacaksınız. Ayarlarını aktif hale (Enable) konumuna getirmeniz gerekmekte. Ardından tüm sanal ortamlarda rahatlıkla kurabilirsiniz...
D
10 yıl
VelociRaptor 150GB WD1500HLHX Vs. OCZ 120GB AGILITY 3
Merhaba,

bir konuda bilgilerine ve tecrübelerinize ihtiyacım var. Raptor diskim, garanti kapsamında bire bir değişti. Gönderecekleri ürün, WD1500HLHX. Ancak ürünle ilgili bir inceleme bulamadım. Performansı, Sesi, Yazma - Okuma hızları vs. Eğer bilgisi olan kullanan varsa bilgilendirebilir mi?

ben grafik ve video üzerine çalışıyorum, iş yerimizde Q9550 işlemci kullanıyoruz, 8Gb xms3 ramlarimiz var. Eğer olursa diğer raptorlarıda söküp ssd almak istiyorum.

Bu gelen ürünü satıp 120gb OCZ ssd almayı düşünüyorum öneriniz ne olur?

Teşekkürler..
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.