K

Yüzbaşı
23 Mayıs 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
6 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
K
15 yıl
Xbox360 olmasaydı?
< Resime gitmek için tıklayın >

Herkese merhaba, iyi bayramlar.

Microsoft eğer risk almayıp Xbox'ı ve ardından Xbox360'ı piyasaya sürmeseydi şuan piyasada sadece Ps3 ve Wii olacaktı. Böyle bir ortamda Ps3 yan gelip yatacak ve satış rekorları kıracaktı. Yine Wii kadar satamasa bile şuanki toplam satıştan çok daha fazlası satılmış olacaktı. Halo pcye özel bir oyun olurdu (başta öyleydi zaten), Mass Effect, Gears of War, Bioshock gibi oyunlar belki sadece bilgisayara çıkacaktı.

Eğer Xbox olmasaydı gidip bir Ps3 alır mıydınız yoksa Wii mi alırdınız? Xbox360 olmasa çok kötü olurdu herhalde, siz ne düşünüyorsunuz. Bende Ps3 var ama oyunlar pahalı olduğu için toplasam Xbox360'ın 30da biri kadar oyun oynamışımdır. Ben eğer xbox360 olmasaydı bilgisayara yatırım yapardım yanına da Ps3 alırdım.
K
15 yıl
Ps3 Pes08 Server Durumu
Pes08 oyununu internetten oynamak için servera bağlanırken bir uyarı veriyordu. "Playstation3 sunucularımızda bir sorun vardır, en yakın zamanda düzeltmeye çalışıyoruz" diye. Bugün fark ettim artık girerken böyle bir uyarı yazmıyor. Ancak oyun hala lagli, hiçbir fark yok. Uyarıyı kaldırdıklarına göre sunucu sorununu gidermiş olmaları gerekirdi. 4mb bağlantım var hala lagli oynuyorum. Bilgisi olan var mı?
K
15 yıl
Kayıp Oyunlar
Merhaba.

- Bazı güzel oyunların devam oyunu neden olmadı? Mesela Microsoft'un Midtown Madness ve Motorcross Madness oyunları çok güzeldi. Tekrar next-gen grafikle çıksa güzel olmaz mıydı?

- Bir ara Syndicate diye bir oyun vardı. Eskiler bilir. Daha sonra Syndicate Wars çıktı ama çok beğenilmedi. Ama çok güzel bir oyundu.

< Resime gitmek için tıklayın >

- XCOM oyunu vardı. Turn-base RPG. Uzaylı gemileri düşüyordu, onları araştırıyorduk çok zevkliydi.

- SSX oyunu Wii için çıktı ama henüz next-gen çıkartılmadı ve en ufak bir haber bile verilmedi. Özellikle Xbox360'ta snowboard oyunumuz eksik. Acaba çıkar mı?

K
15 yıl
Birkaç Ps3 haberi
< Resime gitmek için tıklayın >

Amerikalıların Black-Friday diye nitelendirdikleri ama ne işe yaradığını bilmediğimiz tatil günü için dev Amerikan süpermarketler zinciri Walmart özel bir Ps3 kampanyası başlatmış. Sadece bugün için geçerli olan kampanyaya göre;

+ Dilediğiniz bir Ps3 modeli (40GB Spiderman Blu-ray film hediyeli yada 80Gb Motorstorm hediyeli Ps3)
+ İstenilen bir oyun (Uncharted, Ratchet & Clank Future dahil)
+ Blu-ray kumandası

Hepsi sadece 399$. Yaklaşık 475 Ytl ediyor. Bizim günahımız ne burda kazık yiyoruz.

http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=8086959< Resime gitmek için tıklayın >

Evinde termal kamera olan bir Ps3 sahibi yatay kullanınca Ps3'ün daha az ısındığını idda etmiş. Ps3 daha uzun vadede kullanmak isteyenler için yatay kullanılmasını tavsiye ediyor.< Resime gitmek için tıklayın >

Mark Rein sözünü tuttu. Ps3 için Unreal Tournament 3 oyununu 2008'den önce çıkaracağına dair söz veren Rein, oyunun 11 Aralıkta Amerika'daki dükkanlarda yerini alacağını söyledi. 10 Aralıkta dükkanlara yollanacakmış. Yani tam iki hafta kaldı. Online sistemi de güzel olursa çok iyi bir oyun bizi bekliyor.< Resime gitmek için tıklayın >

Activision CEO'su Bobby Kotick'e göre, Ps3 ve Xbox360 daha yüsek satış yapmak yada piyasadan silinmemek için fiyatlarını 199$ fiyat barajının altında belirlemeliler. Biraz abarttığını söylüyor, ama bu fiyatın iki konsola da markette büyük etkiler yaratacağını düşünüyor. Oyunseverlerin bu fiyata piyasadaki en güçlü iki konsola hayır diyemeyeceklerini söylüyor.

"Wii'nin bu düşük fiyatı yeni bir standart ve beklenti belirliyor, ve insanlar Wii'nin daha az komplex bir teknolojisi olduğunu biliyor. Ama bunun tüketici için çok büyük bir önemi yok. Gelecek yıllarda Wii'nin 129$'ın altında sattığını düşünebiliyor musunuz?" diyor. Bu nedenle gelecek yıllarda Ps3'ün ve Xbox360'ın 199$ barajının altında fiyat belirlemeleri gerektiği düşünüyor. Ama iki firmanın da bu zamana kadar yaptıkları indirimler göz önünde olunca, iki yıl içinde 199$ fiyat barajının altında fiyat belirlemelerinin muhtemel gözükmediğini belirtiyor. Yinede o düşük fiyatlarla herkesin üç konsola da sahip olacağını belirtiyor. Nerde o günler. Biz üçü fiyatına bir tane alabiliyoruz.Not: Haberler Ps3 Fanboy sitesinden alınmıştır.
K
15 yıl
Xbox360 elindeki kozları bitirdi mi?
< Resime gitmek için tıklayın >

Herkese merhaba.

Mass Effect'in de çıkmasıyla beraber sadece Xbox360'a çıkacak oyunların çoğu çıkmış oldu. Halo3, Forza2, PGR4, Ace Combat 6, Overlord, Gears of War, Naruto, Bioshock, Crackdown dahil bir çok oyun çıktı. Ama şimdi ileriki oyunlara bakınca çok fazla Xbox360'a özel oyun göremiyorum. Alan Wake bekleniyor ama o hem Pc'ye çıkacak hem de tam olarak ne zaman çıkacağı bilinmiyor. Geriye Lost Odyssey ve Fable 2 kaldı. Lost Odyysey baharda, Fable 2 ise yazın çıkacak.

Ama diğer yandan Ps3'e daha fazla özel oyun çıkacak gibi gözüküyor. Littlebigplanet, Haze, Killzone2, Final Fantasy XIII, XIII versus, Tekken 6, Metal Gear Solid 4, Gran Turismo 5 Prologue, Gran Turismo 5, White Knight Chronicles, Afrika, Unreal Tournament 3 (Xboxtan erken çıkacak) ve Wardevil. Uncharted: Drake's Fortune'da yeni çıktı.

Xbox360 elindeki kozları bitirdi mi? Başka hangi sadece Xbox360'a özel oyunlar çıkacak? Yoksa artık konuşma sırası Ps3'te mi?
K
15 yıl
Xbox360 Skin = ucuza ufak mod
Merhaba.

Geçen gün ebay'de "faceplate" ararken Xbox360 için özel yapıştırılan "Skin" gördüm ve çok hoşuma gitti. Faceplate sadece ön tarafı değiştiriği için konsolun geri kalan tarafıyla uyumsuz oluyordu. Ben de bu özel skin'den sipariş ettim. Fiyatı 19$, Türkiye'ye yollama fiyatı da 10$, toplamda 29$'a geldi. Normal posta ile yollandı. Tam 28 günde elime ulaştı. En azından sağ salim geldiği için memnunum. Büyük sağlam bir kartona koyup yolladılar. Bu yüzden hiç hasar almamış.

Konsola yapıştırmak biraz zor ama güzel oluyor. Çıkartması da kolay ve çıkartınca geride hiçbir iz veya yapışkan bırakmıyor.

Sonuç:
< Resime gitmek için tıklayın >

Artılar:
+ Ucuza mod
+ Şık duruyor
+ Kaliteli bir ürün

Eksiler:
-Geç geliyor, kargoda kaybolma ihtimali var
-Yapması biraz zor ama yinede yapılıyor bir şekilde :)


Buradan satın alabilirsiniz...
http://stores.ebay.com/GRAPHICS-MARKETPLACE

Birkaç farklı Skin:

http://i7.ebayimg.com/02/i/07/d9/57/26_1.JPG
http://i9.ebayimg.com/03/i/07/91/87/e1_1.JPG
http://i18.ebayimg.com/03/i/07/b5/b5/f1_1.JPG
K
15 yıl
IGN [UK] Assassin's Creed 6.5/10
IGN'in İngiltere merkezli sitesi Assassin's Creed'e çok düşük puan vermiş.

IGN [AU] 8.7
IGN 7.7
IGN [UK] 6.5

Amerikan sitesi de az puan vermiş. Bir tek Avustralya sitesi 8.7 puan vermiş. Hadi 7.7 puanı bile kabul ettim ama 6.5 puan ne demek.

Sunum, grafik ve ses olarak yüksek puan vermişler ama oynanabilirlik ve son görüş olarak düşük puan vermişler.

Beni IGN'den soğutan bir neden daha. Kıtadan kıtaya demek insan zevki büyük oranda değişiyor.

http://xbox360.ign.com/articles/835/835192p2.html
K
15 yıl
3 kırmızı ışık :( Garantide değişti :)
Merhaba.

Bugün tam Assassin's Creed oyununu konsola taktım ilk 1 dakikasını oynarken birden oyun takıldı, televizyondan dııt diye ses geldi. CD'yi çıkarttım, tekrar açılırken bu sefer ilk Xbox logosunda aynı şekilde dondu ve dııt sesi verdi. Daha sonra bastığımda ise televizyona görüntü gelmedi ve birkaç saniye sonra üç kırmızı ışık yanıp sönmeye başladı. Tam da büyük heyecanlar içinde oyuna başlayacaktım. Oyuna başlamadan önce update yapayım mı dedi ben de yap dedim, ondan sonra oldu böyle. Acaba bir ilgisi var mıdır?

Ayrıca neden bilmiyorum ama bu akşam uyurken rüyamda Xbox360'ım üç kırmızı ışık vermişti. Uyandım, içimde bir kuşku oluştu ve oyunu taktım ve 3 kırmızı ışık aldım. 6. hissim kuvvetliymiş sanırım. Rüyamda gördüm o günü bozuldu makina. Platin elektronikten aldığım için daha 9 ay garantisi vardı. Yarın gidip götürecem bakalım bu garanti işi ne kadar ciddi. Burdan dükkan garantili konsol alacaklara örnek olur. Bir de Xbox360 için ebayden Xbox skin sipariş etmiştim.

Makine 3. ayındaydı. :(
K
15 yıl
Ps3 Linux + HD DVD rip ?
Merhaba.

Ps3'üme Yellow Dog Linux kurmak istiyorum. Bunu kurarsam DVD, Dvix, yada HD-DVD, Blu-Ray rip filmleri izleyebilir miyim?

Birisi bana Ps3'üne linux kurduğunu ve bütün filmleri linuxten izlediğini söyledi. Doğru mudur? Elimde HD-DVD rip filmler var ama benim bilgisayarda izlerken yavaş çıkıyor. Linux formatı destekliyorsa hızlı çıkar mı?
K
15 yıl
Playstation3'ün Geleceği? İleriye dönük tahmin. (Yeni oyunlar eklendi)
Çoğumuz görkeminden, ihtişamından ve vaatlerinden etkilenerek birer Ps3 sahibi olduk. Üstelik varımızı yoğumuzu verip oyun oynamaya çalışıyoruz. Ama öyle bir duruma geldi ki Ps3 aldım dediğimiz zaman herkes keriz gözüyle bakmaya başladı. Ps3'te oyun yok, Xbox360 daha güzel, Wii niye almadın sözleriyle karşılaşıyoruz. Ama eskiden ilk çıktığında Ps2m var dendiği zaman akan sular duruyordu. Şuan Ps3'te güzel oyunların azlığı ortada. Henüz hiçbir Playstation klasiği çıkmadı. Acaba ileride Ps3 hakettiği yeri alacak mı? Yoksa Xbox360 ve Wii'nin gölgesinde mi kalacak? Hem Ps3 hem de Xbox360 sahibi olarak tarafsız düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Elbetteki Ps3'e çıkacak özel oyunlar bu rekabetin yolunu çizecek. Ben de 2007 sonu ve 2008 ilk yarı yılında çıkacak oyunları ve yaratacakları etkiyi tahmin etmeye çalışacağım. Bütün bu yazdıklarım kendi kişisel görüşlerim. Xbox360 vs Ps3 kavgasına dönüştürmeyelim lütfen. (Her iki konsol da bence iyi. )

2008 gerçekten Ps3 sahipleri için güzel bir yıl mı olacak?


Clive Barker's Jericho (23 Ekim 2007)

< Resime gitmek için tıklayın >

Çok yakın bir zamanda Xbox360'a ve Ps3'e çıkacak olan oyunun demosu PSN'de şuan bulunuyor. Ps3 satışlarında bir etki yaratacağını düşünmüyorum. Çok güzel korku öğeleri bulunan, grafiksel olarak hoş bir oyun. Ancak Xbox360 versiyonun daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü demoda oyun çok yavaşlıyordu. Kötü port edilen oyunlardan biri olacak.


Winning Eleven: Pro Evolution Soccer 2008 (26 Ekim 2007)

< Resime gitmek için tıklayın >

Çoğu kişi Ps3'ün en büyük eksikliğini daha "Pes" oyunu çıkmamış olmasına bağlıyor. Ama bu eksik 9 gün sonra sona erecek çünkü beklenilen oyuna çok az kaldı. Xbox360 ve Wii'ye de çıkacak olan yeni Pes oyunu, Ps3'e özel bir oyun olmamasına rağmen satışları etkileme potansiyeline sahip. Konsol alıp Pes'ten başka hiçbir oyun oynamayan birsürü tanıdığım var. Bu tarz oyuncular tereddüt etmeden Ps3 alacaktır.


Call of Duty 4: Modern Warfare (2 Kasım 2007)

< Resime gitmek için tıklayın >

Günümüz zamanında geçen bir savaş oyunu olan Call of Duty 4, gerçekçi grafikleriyle dikkat çekiyor. Ancak önceki Call of Duty 3 oyununda olduğu gibi çeşitli yavaşlamalar ve hatalar bu oyunda da mevcut olur. Zaten ön incelemelerde bu konu üzerine değinmişler. Bu oyunun aslında en büyük eksiği bence tam bir hikayesinin olmamasıdır. Call of Duty 3'te işgal altındaki Fransa'yı değişik bölgelerde değişik milletlerin ordularıyla Almanlar'ın elinden kurtarmaya çalışıyorduk. Tek bir asker üzerinde yoğunlaşıp "Resistance" gibi hikaye şeklinde olsaydı daha güzel olurdu diye düşünüyorum. İnşallah Call of Duty 4'te öyle olur ama olacağını sanmıyorum. Ancak multiplayer olarak çok zevkli bir oyun olacağa benziyor. Ps3 satışlarında bir etki yaratmaz.


Need for Speed ProStreet (2 Kasım 2007)

< Resime gitmek için tıklayın >

EA'ın yeni araba yarışı. Ps3 sahipleri bu oyunu edinecektir ama Xbox360'a ve Wii'ye de çıkacak oyun için kimse parasını harcayıp PS3 almaz. Ayrıca EA oyunları Ps3'e çok kötü port ediliyor. Bu oyun da öyle olur.


Assassin's Creed (16 Kasım 2007)

< Resime gitmek için tıklayın >

Farklı, grafikleriyle ön planda, bir katili canlandıracağımız bu oyun belki bu sonbaharda çıkacak en güzel oyun olacak. Ps3'e özel olsaydı farklı olabilirdi ama Ps3 satışlarını etkilemez. Çünkü Ps3'ün ihtiyacı olan Ps3'e özel oyunlar. Ancak her Ps3 sahibi varını yoğunu satıp bu oyunu alacaktır.


Uncharted: Drake's Fortune (Kasım 2007) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu ara herkesin beklediği oyun Uncharted: Drake's Fortune. Tomb Raider ve Indiana Jones karışımı bir oyuna benzeyen Uncharted grafikleriyle göze çarpıyor. Ama gerçekçi olmak gerekirse çok yaratıcı ve farklı bir oyun değil. Bana göre bu oyunun çıkması Ps3 satışlarını çok etkilemeyecek. Yine bazı oyun siteleri yüksek puan verirken bazıları yerden yere vuracak.


Ratchet and Clank: Tools of Destruction (Kasım 2007) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Platform tarzı oyunlardan hoşlananlar bu oyunu iple çekiyor. Demosunu oynadım. Animasyon filmlerini andıran bir oyun. Çok hareketli, güzel grafikli, eğlenceli bir oyun. Ama yinede daha Ps3 almayan oyuncular bu oyun için Ps3 almazlar ve satışlar yine yavaş ilerlemeye devam eder.


Haze (Kasım 2007) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

İlk olarak Ps3'e çıkacak olan oyunun Xbox360'a da çıkacak. Halo3'le rakip olarak lanse ediliyor ama acaba Halo3'ün bu ay kırdığı satış rakamının yanına azıcık olsun yaklaşabilecek mi? Bence bu oyun da beklenilen etkiyi yaratmayacak.


Ferrari Challenge (2007 sonları) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Ps3 Ferrari ve F1 oyunlarının ana konsolu. Bu lisanslı oyunlar nedense Xbox360'a çıkartılmıyor. Firmalar Sony ile anlaştığı için Sony için iyi bir koz. Ferrari severleri konsol almaya bile teşvik edeceği ortada. Xbox360'ta çıkan araba yarışları çok etkileyici olmuyor. Bence Forza 2 grafik olarak kötü. Büyük heveslerle oyunu edindim ama beklediğim gibi çıkmadı. PGR4'te de grafikler beni rahatsız etti. Ama Ps3'teki F1 ve Gran Turismo HD grafikleri daha etkileyici. Araba yarışlarında Ps3 daha iddalı.


White Knight Chronicles (Aralık 2007) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

İlk önce 2007 sonu Japonya'da çıkacak olan oyun 2008 başı Amerika'da çıkacak. Japonya'da güzel bir etki yaratacağını düşünüyorum. Japonya'da satışlar hızlanacak. Ama Amerika yada Avrupa'da durumu değiştirmez. Yine de arşivlik bir RPG oyunu olacağını düşünüyorum.


Soulcalibur IV (Ocak 2008)

< Resime gitmek için tıklayın >

Sega Dreamcast'te ilk çıktığı zaman çok büyük bir etki yaratmıştı. Hatta IGN sitesi oyuna 10 üzerinden 10 vermişti. Bir dövüş oyununa bu zamana kadar verdikleri en yüksek puan. Oyunun IV. sürümü hiç şüphesiz çok beğenilecektir. Karakter modellemeleri çok detaylı. 2008 yılı için güzel bir başlangıç olacak. Noel ve yılbaşı etkisiyle düşecek fiyatlar da göz önünde bulunduğunda Ps3 satışlarının artacağını düşünüyorum.


Silent hill 5 (Ocak 2008)

< Resime gitmek için tıklayın >

Korku oyunu diyince en çok akla gelen oyun Silent Hill serisidir. Serinin en çok sevilen oyunu Silent Hill 2 idi. Bitirdiğim zaman çok kötü olmuştum ve etkisini bir hafta yaşamıştım. 5. oyunun hikayesi ve atmosferi de 2. oyun gibi olacakmış. Bu yüzden bu oyunun çok iyi olacağını düşünüyorum. Eski yıllarda sadece Playstation'a ve bilgisayara çıkmış olan oyun bu sefer Xbox360 için de çıkartılacak. Sony elindeki en büyük kozlardan birini kaybetti. Ps3 satışlarını etkilemez.


Afrika (2008 başları) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Ne oyunun türü, ne amaç, hiçbirşey daha açıklığa kavuşmadı. Son yayımlanan video'da bir fotoğrafçı gözüküyor. Bu yüzden National Geographic belgeseli çeken bir fotoğrafçıyı yöneteceğimiz düşünülüyor. Grafik olarak güzel, farklı bir tür oluşturacak bir oyuna benziyor. Ama fos çıkma ihtimali yüksek bir oyun. O yüzden bundan da çok ümitli değilim.


LıttleBigPlanet (Şubat 2008) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu zamana kadar Ps3'e çıkmış olacak en yaratıcı ve özel oyun olacak. Benim de Ps3 almama etki eden en önemli oyun. 4 kişi aynı anda oynayabilme özelliği, grafikleri, tarzı, herşeyiyle çok güzel bir oyun olacağa benziyor. Xbox360 sahiplerinin kıskanabileceği ilk oyun olacak.


Final Fantasy XIII (Japonya'da Şubat 2008, Avrupa'da 2008 ilk çeyrek) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Ps3'e çıkacak ilk Final Fantasy oyunu olacak olan Final Fantasy XIII, "Fabula Nova Crystallis" diye adlandırılan üçlemenin ilk oyunu olacak. Bu üçlemenin ilk iki oyunu (Final Fantasy XIII ve Final Fantasy Versus XIII) sadece Ps3'e özel, diğer oyun "Final Fantasy Agito XIII" da mobil telefonlar için yapılacak. Japon oyun sektörürün belkide en çok beklediği oyun bu oyundur. İlk olarak Japonya'da çıkacak, daha sonraki aylarda Avrupa'da çıkacak. Daha önceki senelerde Ps1 ve Ps2'de bu zamana kadar çıkmış olan her Final Fantasy oyunu çok büyük etki yaratmıştır. Özellikle Japonya'da yeni oyunun çıkması adeta bayram havasında kutlanarak karşılanmıştır. Bu oyunun da öyle karşılanacağına şaşırmamak gerek. İndirimli Ps3ler ve 40GBlık daha ucuz olan Ps3 modelleri sayesinde de Ps3 satışları özellikle Japonya'da patlama yapacak. Bence daha Ps3 almamış olan Japonlar sırf bu oyun için Ps3 alacaklar. Avrupa'da da çok beklenen bir oyun olduğu için Avrupa satışları da fark edilir şekilde hızlanacaktır.


Alone in the Dark (2008 ilk çeyrek)

< Resime gitmek için tıklayın >

Güzel bir korku oyunu olan Alone in the Dark serisi Silent Hill 5'e güzel bir alternatif olacaktır. Ancak Ps3 satışlarında bir etki yaratmaz.


Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots (Mart 2008) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Yer yerinden oynayacak. Hem Ps3 hem oyun özellikle Japonya'da satış rekorları kıracak. Ps3 diyince ilk akla gelen oyun olacak. Birçok kişi sadece bu oyun için Ps3 alacak. Ps3 için dönüm noktası olacağını düşünüyorum. Çünkü Avrupa, Amerikan ve Japon oyuncularının aynı anda heyecanla beklediği ilk oyun Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Ps3 Starter Packleri içinde hem Metal Gear Solid 4, hem de Final Fantasy XIII şeklinde hazırlarlarsa yer yerinden oynar.


Unreal Tournament 3 (2008 ilk çeyrek) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Zamanlama olarak Ps3 için özel olacak olan oyun Metal Gear Solid'in ve Final Fantasy XIII'ün üstüne tuz biber ekecek. Özellikle Sony, bu oyunun kendi platformunda mükemmel olmasını istediği için yapım aşamasında Ps3'ü en etkin şekilde kullanmaları için yardımcı oluyor. Unreal 3 motorunun en iyi şekilde çalışması için uğraşıyorlar. Artık kimse Ps3 sahiplerine oyununuz yok diyemeyecek. Satışlar artmaya devam edecek. Gears of War'dan daha güzel grafikli oyun yok diyen Xbox360 sahipleri, Gears of War'dan 1 yıl sonra çıkmış olacak oyunun daha da ileri grafiklerini görünce artık grafik tartışmasına girmeyecekler.


Gran Turismo 5 Prologue (2008 ilk çeyrek) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Gran Turismo 5'in nasıl olacağını gösteren ilk ipucu olacak. Gran Turismo 5'in yerini tutmasa bile 16 kişi internetten oynayabilme özelliği oyunun iyi satmasına neden olacak diye düşünüyorum.


Devil May Cry 4 (2008 ilk çeyrek)

< Resime gitmek için tıklayın >

Oyun ilk açıklandığı sırada Ps3'e özel olacağı söyleniyordu ama daha sonra Xbox360'a da çıkacağı açıklandı. Sony büyük bir koz kaybetti. Belki Ps3 satışlarında bir etkisi olmaz ama çok satacağı şimdiden belli. Ancak oyun ilk başta Ps3 için yapılmaya başlandığı için, Xbox360 ile arasında çok büyük bir fark olacağını sanmıyorum, fark olsa bile bu pozitif yönde olabilir.


Tekken 6 (2008 ilk çeyrek) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Tekken 6 belkide şuan oyun sektöründe en çok beklenen dövüş oyunu. Satışları tekrar tetikleyecek. Piyasaya birsürü güzel oyun çıktığı için Ps3 satışları bence bu dönem Xbox360'ı geçecek. Ama Wii'nin gerisinde kalacak.


Killzone 2 (2008 ilk çeyrek) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

En çok beklenen oyunların başında yer alıyor. 2 sene önce aşmış videosu yayımlanan oyundan çok şey bekleniyor. O zaman gösterilen video kadar güzel olmasada güzel bir oyun olacağa benziyor. Metal Gear Solid, Tekken, GTA, GT, LittleBigPlanet'ten sıkılmaya başlayanların alacakları güzel oyunlardan biri olacak.


Gran Turismo 5 (2008 bahar bekleniyor) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Şüphesiz en çok beklenen araba yarışı. Gran Turismo 5 Prologue artık tatmin etmemeye başlayacağı sırada çıkacak. Ps3 satışları zirve yapmaya devam edecek. Fazla söze gerek yok.


Star Wars: The Force Unleashed (Nisan 2008)

< Resime gitmek için tıklayın >

Darth Vader'ın öğrencisini canlandıracağımız bu oyunda çok büyük kötülükler yapacağız. Heryere kötülük saçıp gücümüzü öfkeden alacağız. Jedi nüfusu azalacak. Xbox360'a da çıkacağı için Ps3 satışlarını çok etkilemez.


Home (2008 bahar) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Her Ps3 sahibi bir karakter yaratıp sisteme dahil olacak. Donanımhaberlilerin toplanıp konuşabileceği bir platform olacak. Bedava olması nedeniyle bence kısa sürede yaygınlaşacak. Oyun oynamaktan sıkılanlar Home sokaklarında dolaşacak.


Grand Theft Auto IV (2008 bahar)

< Resime gitmek için tıklayın >

Ekim 2007 yılında beklenirken 2008'e ertelenen oyun için çok büyük beklentiler içindeyiz. Ps3 ve Xbox360 için çıkacak.


The Agency (2008) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

2008'de beklenen başka bir oyun da The Agency. Online olacak oyun bence çok beğenilmeyecek. Yinede oyunu satın alıp oynayan çok kişi olacak.


Wardevil (2008) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Ps3'ün gücü yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacak. Grafikleri ve atmosferi oldukça etkileyici. Çıtayı yükseltecek.


Eight Days (2008) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Oyun hakkında çok fazla bilgi bilinmese bile grafik olarak güzel bir oyun olacağa benziyor.


Heavy Rain (2008 sonbahar) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Eğer bu grafikler doğru ise görsel şölen olacak. Ps3 iyi bir yere gelmiş olacak. Bu dönemden sonra bence Ps3 gücünü daha iyi kullanmaya başlayacak. Ayrıca çoğu oyun firması daha önce Ps3 oyunu yaptığı için mimariyi daha iyi anlamış olacak ve gücünü daha iyi kullanacaklar. Şu an özellikle EA ve Ubisoft'un oyunları Ps3'te grafik olarak Xbox360'ın gerisinde. Skate, Fifa08 gibi oyunlar Xbox360'ta antialisingli ve daha hızlı çıkıyor. Ps3 grafiklerini daha iyi yapacaklarını düşünüyorum. Bu dönemde Ps3 satışları hedeflenen düzeye geleceği için Blu-Ray film satışları da artacak. Sony 2007'deki Ps3 zararını telafi edecek.


Final Fantasy Versus XIII (2008 sonu bekleniyor, ama 2009'a sarkabilir) Ps3'e özel

< Resime gitmek için tıklayın >

Final Fantasy XIII üçlemesinin ikinci oyunu olacak olan Final Fantasy Versus XIII, en çok dikkat çeken Final Fantasy oyunu gibi gözüküyor. Gerek mistik kahramanın karizması, gerek atmosfer, çok güzel bir oyunun geleceğinin habercisi. Grafik olarak Final Fantasy XIII'ün bir adım ötesi olacağını düşünüyorum. Üçlemenin ikinci oyunu olacağı için daha çok merak uyandıracağını düşünüyorum. Bu dönem artık herkes Ps3'ün kötü satışlarını unutmuş olacak ve Ps3 yerini sağlamlaştıracak. Sony inşallah 2007 yılında yaşadığı malubiyetten bir ders çıkartır ve ileriki projelerini ona göre yapar.


Sonuç ;

Bence Ps3 2008 yazına kadar güzel bir yere gelecek. Ps3 sahipleri Ps3 aldıklarına artık pişman olmayacaklar. Ayrıca Xbox360'ın da kendine özgü çıkacak oyunlarla yerini sağlamlaştıracağını düşünüyorum. Rekabet kızışacak ve bu biz oyun severlere yarayacak. Bütün bunlar benim öngörülerim. :P Kendimi Nostrodamus gibi hissettim birden ama bence öngörülerim haklı çıkacak. Siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Ps3'e özel olmayıp çıkacak güzel oyunları da ekledim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.