Z

Teğmen
02 Şubat 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
36 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
Z
12 yıl
Steve Jobs: "Müşteri sadakati konusunda ipin ucunu kaçırmış olabiliriz..."
Apple firmasının kurucu ortağı ve CEO'su Steve Jobs, Kaliforniya'daki şirket merkezinde düzenlediği basın toplantısı ile piyasaya sürdükleri yeni ürünleri Iphone 4 ve müşteri sadakati konularında çarpıcı açıklamalarda bulundu. En baştan beri Iphone'a gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını ifade eden Steve Jobs, "Her şey iyi güzel de müşteri sadakati yaratma konusunda ipin ucunu biraz kaçırdık sanırım. Iphone'un yaratıcısı olarak ben bile bazı kullanıcılarımız kadar markayı sahiplenemediğimi, şu elimdeki aletle onlar kadar gurur duyamadığımı itiraf etmek zorundayım..." diyerek, ilginç mesajlar verdi.

Önce teşekkür etti

Kısa bir süre önce satışa sunulan Iphone 4 ile ilgili olarak şimdiye dek kendilerine gelen müşteri şikayet ve görüşlerini yanıtlamak amacıyla basın mensuplarının karşısına geçen Steve Jobs, sözlerine öncelikle piyasaya sürdükleri her ürünü koşa koşa alan müşterilerine teşekkür ederek başladı. Mevcut satış rakamlarının ve geleceğe yönelik olarak yapılan siparişlerin kendilerini de şaşırttığını kaydeden Jobs'un, "İyi yere dükkan açtık ha!" şeklindeki esprisi toplantıya katılan muhabirler arasında gülüşmelere neden olurken, başarılı CEO daha sonra şöyle devam etti:

"Şaka bir yana, verdiğimiz emeklerin karşılığını aldığımız için gerçekten çok mutluyuz. Şu an sadece Amerika'da ve Avrupa'da değil, kişi başına düşen gelir miktarı çok düşük olan bazı ülkelerde bile makinelerimiz kapış kapış gidiyor. Hem de o ülkelere yönelik doğru dürüst reklam kampanyalarımız bile olmamasına rağmen. Sağolsunlar oralardaki kullanıcılarımız bizi, bizden daha iyi anlatıyorlar. Gerek çeşitli İnternet platformlarında, gerek günlük hayatta olsun nice kullanıcımız canhıraş bir vaziyette Iphone 4'ün kullanım kolaylıklarını, estetik güzelliklerini, diğer markalara olan üstünlüklerini dile getiriyorlar. İnanın ben bile, Iphone'un mimarı olmama rağmen, para vererek bu alete sahip olan müşterilerimiz kadar sahiplenmeyi beceremiyorum bazen..."

"Beklentiler bizi de strese sokuyor"

Müşteri sadakatinin her firma gibi kendileri için de arzulanan bir durum olduğunu belirten Jobs, "Çok şükür bugüne kadar bu konuda bir sıkıntı yaşamadık. Yarın bir gün tuvalet kağıdı çıkarıp rulosuna 150$ fiyat biçsek onu almak için bile mağaza önlerinde sabahlayacak hatırı sayılır bir kitlemiz var." diyerek memnuniyetini dile getirirken, "Ama galiba biz o işi biraz abartmışız zamanında. Reklam-Pazarlama departmanımız durması gereken yeri bilememiş..." sözleriyle de samimi itiraflarda bulundu

"Özellikle bu Iphone işine girdikten sonra gördük ki bu bağlılık belli bir noktayı aşınca maalesef aşırı beklentileri de beraberinde getiriyor. Müşteri bekliyor ki bu alet hayatını değiştirsin. İş ortamında, arkadaş çevresinde kral olsun. Boyu uzasın, göbeği erisin, kızlar teklif etsin. Tabii ağır ruh hastası olan bir küçük bir azınlık hariç pek çoğu direkt olarak böyle söylemiyorlar ama Iphone'undan bahsederkenki o ürkütücü heyecanından, onu satın alır almaz facebook ve benzeri sosyal platformlarda yazdığı, "sonunda iphone :))))" tarzı mesajlardan anlıyorsunuz bunu. Hani allah korusun bir gün şirketi kapatmaya karar versek olacakları düşünmek bile istemiyorum... Başta benimki olmak üzere çok kan dökülür gibi geliyor..."

"Pahalandıkça daha çok kıymete biniyor"

Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan usta CEO, bir muhabirin "Apple'ın yüksek fiyat politikasının da bu müşteri sadakatinde bir etkisi var mı?" şeklindeki sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Muhakkak yani, bir şey için ne kadar çok bedel ödüyorsanız o kadar çok bağlanırsınız. Misal bu Iphone'u biz 200 $'dan da az bir fiyata mal ediyoruz... Yani tamam, şöyle ele alınca benim de hoşuma gidiyor Allah için, güzel alet yaptık ama bir yandan olayın biraz da fiyatta bittiğini de itiraf etmek gerek. Iphone'u 300-400 dolara sattığımız ülkelerde nispeten daha sağlıklı bir müşteri profili görüyoruz mesela. Ama bunu 1000 küsur dolara sattığımız ülkeler de var (gülüşmeler)... ki yani o parayı da vermek için mağaza mağaza dolanıp sıra bekliyorlar (daha şiddetli gülüşmeler)... Oralarda durum iyice kontrolden çıkmış halde... ahahaha... sinirim bozuldu pardon..."

Zaytung.com dan alıntıdır:)
Z
12 yıl
V550 den biraz daha büyük lazer mouse tavsiyesi
Logitech v550 almayı düşünüyodum masaüstü pc için ama görünce vazgeçtim. çok ufak ve bana çok ergonomik gelmedi. 50 TL ye kadar tavsiye edebileceğiniz lazer mouse var mı? ya da v550 kullananlar rahatça kullanabiliyor mu? Media markt da teşhirde inceleyebildim sadece belki de kullanımı rahattır.
Z
12 yıl
COWON J3 için kulaklık tavsiyesi
Amerikadan bi arkadaş vasıtasıyla cowon j3 siparişi verdim.
s9 düşünürken bir anda fikir değiştirip(dahili hoparlör ve micro sd desteği nedeniyle) j3 e döndüm.
s9 için forumda yapılan yorumlara bakarak akg k324 p almayı düşünüyordum. Amazon da 60 $ fiyatla satılıyor.
Bu fiyat aralığında başka bir kulaklık ya da akg nin daha üst modellerini tavsiye edebilirmisiniz. bütçe max 100 $.
Z
12 yıl
SAMSUNG STORY Mİ G3 MÜ? VATANDA %20 İNDİRİM
1.5 TB Harici HDD alıcam ve Samsung düşünüyorum. Bugün Vatan da hem story station hem de g3 station %20 indirimle 215 TL. Resmi sitesinde baktım tek farkları story de on/off butonu olması. İkisi arasında bir tercih yapsaydınız hangisi olurdu. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.
Z
12 yıl
SONY SMP-U10 Media Oynatıcı' ya Harici HDD bağlanır mı?
Bağlanmıyorsa da bu fiyatlarda Harici HDD bağlayabileceğim başka bir cihaz varmı (150 TL civarı)
Z
12 yıl
SEIKO SPORTURA SNA481 425 TL ye bana kaldı:)
Gitti gidiyorda
SEIKO SPORTURA ALARM SNA481 açık artırmayla 425 TL ye bana kaldı.
ama gg den daha önce hiç alışveriş yapmadım ve açıkçası tırsıyorum.
1) saatin orjinalliğini nasıl anlayabilirim?
2) iade garantisi ne ölçüde doğrudur?
3) kazık yemiş olabilirmiyim:)
Z
12 yıl
Nokia 6500Slide Sennheiser CX 300-II 2.5 mm birlikteliği?
Bilinçsiz bir tüketici olarak 6500 slide aldım. 2.5 mm jak girişine sahip nadide! cihazlardan. Kendi kulaklığı berbat ötesi ve piyasada 2.5 mm kulaklık yok denecek kadar az. Ya 5-10 liraya uyduruk olanlar ya da 100 lira civarında cx 300-II. Ortası yok yani:( Merak ettiğim şu;
1-Bu telefona bu kulaklık alınır mı, yani müziğin kalitesini belirleyen kulaklık mı?
2-100 lira daha koyup yani 200 lira civarı sadece müzik dinlemek için(video istemiyorum + sonradan kulaklık almak da istemiyorum) hangi cihazı almalıyım?

Şimdiden teşekkürler...
Z
12 yıl
EXCEL İNGİLİZCE FORMÜL YARDIM
OFFICE 2007 TÜRKÇE KULLANIYORUM. EĞER YERİNE IF KULLANMAM GEREKİYOR (ÇÜNKÜ FORMÜL ÇOK UZUN EĞER YERİNE IF KULLANIRSAM 20 KARAKTER DAHA YAZABİLECEĞİM) AMA EXCEL IF' İ TANIMIYOR
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Z
12 yıl
MS Office' i ne kurabiliyorum ne de kaldırabiliyorum
OFFİCE 2007 yi kaldırmak veya kurmak istediğimde Gerekli bir dosya bozuk veya eksik olduğu için devam edilemyor. Kurulum özgün kayna diskinden veya karşıdan yükleme konumundan yeniden çalıştırın şeklinde uyarı alıyorum.
Z
13 yıl
Office programlarına veri giremiyorum
tüm dosyaları açabiliyorum fakat hiçbir değişiklik yapamıyorum.yeni bir office belgesi de oluşturamıyorum. prg orjinaldeğil. orjinalleştirdikten sonra uzun bi süre kullandım. daha sonra bu sorun oluştu. kaldırdım tekrar kurdum değişen bişey yok. lütfen yardımcı olun not:office 2007
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.