P

Teğmen
21 Ocak 2007
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme (?)
31 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
P
11 yıl
Arçelik 9311 Fırın
Arkadaşlar merhaba.

Evinde Arçelik Marka 9311 Model fırın olan varsa, bana fırın bölmesi anahtarının detaylı fotoğrafını çekip yollayabilir mi? Etrafındaki plastik halka düşüp kaybolmuş, şu an anahtarı ne kadar çevirirsek kaç dereceye tekabül edeceğini anlayamıyoruz.

Fotoğrafını istediğim kısmı gösteriyorum aşağıda fotoğrafta, teşekkürler.

< Resime gitmek için tıklayın >
P
12 yıl
Blackberry Bold 9000 GPS Problemi
Turkcell'den numaramı Vodafone'a taşıdım geçtiğimiz ay. Vodafone BIS de aldım, ama Blackberry Bold'un GPS servisi nedense çalışmıyor. Uydu bulamıyor bir türlü. Benzer bir problem yaşayan arkadaşımız var mı buralarda? İnternetten araştırdım ama bulamadım pek birşey.
P
12 yıl
MOVED: XBMC Kurulum Rehberi
Linux & Unix tabanlı İşletim Sistemleri:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=37758774
P
13 yıl
XBMC Kurulum Rehberi
< Resime gitmek için tıklayın >

Blogumda yazmaya başladığım rehberi buraya taşımak istedim.

Tamamlanmış değil, yavaş yavaş tamamlanacak.

blogumun adresi:http://dckaraca.blogspot.com

Başlıyoruz.
------------------------

Bunlar hep internetin suçu. Eskiden film izlemek için sinemaya giderdik, derdimiz sinemadaki konforun, ses sistemlerinin, görüntünün falan iyi olmasıydı, seçimimizi buna göre yapardık. Gelişen teknoloji, evvelden sınırlı kitlenin evinde bulundurabildiği ev sinema sistemlerini daha çok haneye soktu, geniş bant bağlantı ve artan internet hızları da film, dizi gibi içeriği bu sistemlerde izlememizi kolaylaştırdı.

DivX oynatıcılar demode oldu birkaç çeyrek önce, PopCorn media player ve özellikle Western Digital'in oynatıcılarının açtığı yola sürüyle marka girdi, yüksek tanımlı (hd) içeriği oynatabilen bu aletlerin becerileri insanları cezbetti.

Ve fakat yıllardır işimizi gören kişisel bilgisayarların içerik oynatma konusunda da söyleyecekleri birkaç söz olacaktı.

HTPC nedir?

HTPC, Home Theater Personal Computer kelimelerinin kısaltmasından oluşur, yani Ev Sineması Kişisel Bilgisayarı. HTPC'ler işin donanım ve yazılım kısmına düşkün, bilgisayarın getirdiği esnekliği ve müdahele edilebilirliği kullanmayı seven insanların tercihi oldu hep. En basitinden, DivX oynatıcıların ilk çıktığı dönemlerde (ki ben de vestel markalı bir tanesine sahip olmuştum, şu an yazlıkta kullanılıyor hala) yeni codecli filmler çıktıkça aletin firmware'inin güncellenmesi gerekirdi (ki güçtür). Servise götürülürdü falan. HTPC'lerde ise en güncel codecler her zaman bir tık uzaktadır.

Yazının ilerleyen bölümlerinde HTPC'ler ile ilgili avantaj ve dezavantajları saymaya devam edebiliriz, şimdi burada hepsini düşünmekle zaman kaybetmeyi anlamlı görmüyorum. Lakin HTPC'yi değil de DivX oynatıcıları veya yeni nesil medya oynatıcıları tercih edenlerin en büyük argümanları, estetik, elektrik sarfiyatı, başarım, fiyat ve arayüz olmuştur. Bu yazının konusu (şimdilik) arayüz, daha doğrusu önyüz, diğer konularda da rehberler hazırlamayı planlıyorum.

Önyüz (front end), bir aygıtın donanımını kullanabilmek için kullanıcının işlemleri gerçekleştirdiği kısım oluyor kabaca, burada kullanıldığı anlamıyla. HTPC'lerin, kolay kullanıma sahip grafik arayüzlü rakiplerine karşı duran bazı önyüzleri var, hemen hemen tamamı açık kaynaklı, zaten rakiplerine karşı duran ve rakiplerini alt eden kısmı da açık kaynaklı / geliştirilebilir olmasında yatıyor.

En meşhur HTPC önyüzleri şunlar:

XBMC
MediaPortal
Meedio
Boxee


Bunları zaman içerisinde (Boxee hariç) denedim, işin TV kısmını ayırdığımızda en mantıklı (ve kolay) kullanımın XBMC olduğuna kanaat getirdim, hatta XBMC'yi o kadar beğendim ki, hakkında Türkçe bir kaynak olmadığını görüp bir rehber hazırlamak istedim.

Buraya kadar yaptığım laf kalabalığının tamamı girişiydi bu rehberin, planımız şöyle olacak:

-XBMC için gerekli konfigürasyon hakkında.
-İşletim sistemini XBMC kurulumuna hazır hale getirmek.
-XBMC kurulumu (Windows)
-XBMC kurulumu (Linux)
-Skin (arayüz) tercihleri, örnekler.
-Scraper kavramı ve tercihler.
-Filmler için klasör belirleme.
-Filmleri etiketlemek / isimlendirmek.
-Diziler için klasör belirlemek.
-Dizileri etiketlemek / isimlendirmek.
-Müzikler için klasör belirlemek.
-Müzikleri etiketlemek / isimlendirmek.
-Script kavramı ve kullanımı.
-Yararlı scriptler.
-XBMC ile bir MCE kumanda kullanmak. (Klavye ve mouse'u ortadan kaldırıyoruz)

Bu maddelerde değişiklikler olabilir, doğaçlama ilerleme durumu da olabilir, artık ne gerektirirse.

İlk önce Windows kurulumundan başlayacağız. Linux için Ubuntu distrosu kullanacağım bu arada, bilginize.

İşin iki kısmı var, aslında dört kısmı var. XBMC dört ortamda çalışabiliyor. Bunlar;

Windows
Linux
Mac Os X
XBOX


XBOX derken, XBOX 360'tan değil, orijinal XBOX'tan bahsediyorum. Mac Os X'i masaüstü bilgisayarımda OSx86 sağolsun kullanıyorum ama XBMC'yi oraya kurmaya gerek duymadım hiç. LCD televizyonumun altında HTPC'mde Windows üzerine kurulu olarak kullanıyorum, masaüstümde Ubuntu'ya kuracağım, yani Ubuntu kurulumunu da (daha evvelden yapmış da olsam) burada tekrar yapacağım,
taze taze bilgilere yer vereceğim. XBOX ise, zaten XBMC'nin çıkış noktası, zamanında orijinal XBOX'ın donanım gücünden faydalanmak amacıyla bir grup programcının bir araya gelip başladığı bir proje XBMC, ilk olarak da XBOX'da kullanılmış, hala da XBOX için geliştirilmeye devam ediyor.

XBMC'nin wiki'sinde, Windows için uygun donanımı şöyle listeliyorlar:

İşlemci:
X86 tabanlı Pentium M, Pentium 4, AMD Athlon XP/64, AMD Opteron ya da daha yeni bir işlemciye sahip bilgisayar. (Güncel h.264 videoların başarımı için dual core tavsiye ediyorlar)
Ekran Kartı:
Ati Radeon R420 (X800) ya da daha yenisi destekleniyor, R700 (HD4000) ya da daha yenisi tavsiye ediliyor.
Intel GMA 950 (945G) ya da daha yenisi destekleniyor, Intel GMA X4500HD (G45) ya da daha yenisi tavsiye ediliyor.
Nvidia 6 serisi ya da daha yenisi destekleniyor, Nvidia 8 serisi tavsiye ediliyor.
Ses Kartı:
Direct Sound destekli herhangi bir ses kartı.
Kumandalar:
LIRC ve IRSS için gömülü desteği var, EventServer programı ile oyun kolları, iPhone, PDA, PS3 kumandaları gibi aklınıza gelebilecek herşey için destek sağlıyor.
Oyun kolları:
İşletim sisteminde çalışıyorsa, XBMC'de de çalışıyor demektir.
İşlemci ile ilgili, yüksek tanımlı içerik başarımı için çift çekirdek gerekiyor deniyor ama, ben P4 2.66 GHZ, 1 GB ddr ram, ve FX5200 ekran kartım ile 720P içerik izleyebildiğimden ötürü, bunların olası performans problemlerini engellemek için yüksek verildiğini düşünüyorum. Yüksek tanımlı içerikte aslolan işlemci gücüdür evet, çift çekirdek olsa daha mı iyi olur, evet. Ama çift çekirdekli 1.66 GHZ mi, yoksa tek çekirdek 2.66 GHZ mi derseniz, yüksek GHZ'nin daha başarılı olacağını tahmin ediyorum.

Ubuntu için uygun donanım:

İşlemci:
X86 tabanlı Pentium M, Pentium 4, AMD Athlon XP/64, AMD Opteron ya da daha yeni bir işlemciye sahip bilgisayar. (Güncel h.264 videoların başarımı için dual core tavsiye ediyorlar)
Ekran Kartı:
Ati Radeon R420 (X800) ya da daha yenisi destekleniyor, ama ATI çipli ekran kartları tavsiye edilmiyor.
Intel GMA 950 (945G) ya da daha yenisi destekleniyor.
Nvidia 6 serisi ya da daha yenisi destekleniyor, Nvidia 8 serisi tavsiye ediliyor.
Ses Kartı:
ALSA destekli herhangi bir ses kartı.
Kumandalar:
LIRC ve IRSS için gömülü desteği var, EventServer programı ile oyun kolları, iPhone, PDA, PS3 kumandaları gibi aklınıza gelebilecek herşey için destek sağlıyor.
Oyun kolları:
İşletim sisteminde çalışıyorsa, XBMC'de de çalışıyor demektir.

Linux biraz daha hafif çalıştığı için sistem altında, XBMC de daha rahat çalışıyor. Yine de bazı problemler var:

Nvidia, Good-Device Drivers ile Linux'u desteklediği için, Linux altında en sorunsuz çalışan ekran kartı üreticisi. Ayrıca 8 ve sonrası ekran kartı serilerinde VDPAU adlı açık kaynak teknoloji destekleniyor, VDPAU kabaca video decoding ve post processing işlemlerinde işlemcinin yükünün bir kısmını grafik işlemciye yükleme ve sistemi rahatlatma işine yarıyor. Avantajlı bir şey yani. Dolayısı ile yeni bir HTPC için donanım bakarken, aklınızda bu olsun.

Ses kartları genelde ALSA destekli oluyor Linux altında, özellikle güncel modeller. Ama yazılımsal olarak 6 kanal ses verme olayı olduğunda bazı anakartlarda (örneğin Intel D945GCLF2 anakartımda line out, line in, mic in portları windows altında 6 kanal çıkışa döndürülebiliyor, ama bu Ubuntu altında tam bir başağrısı oldu, conf dosyalarına girdim çıkamadım, önerilen tüm modifikasyonları yapsam da 6 kanal ses alamadım) problem çıkabiliyor.

Ram olayından pek bahsedilmemiş, kişisel tecrübelerime bakarak, Linux için 1 GB, Windows için 2 GB ram yeterli olacaktır diyebilirim.

Bunlar sadece HTPC konfigürasyonu tabi, çalışır durumda klavye mouse, isteğe bağlı ses sistemi ve isteğe bağlı görüntü sistemi gerekecek beraberinde.

Gerekli donanımsal konfigürasyonlar bu şekilde.

Evet, sırada işletim sistemini XBMC kurulumuna hazırlamak var.

Mediaportal ve Meedio'nun aksine, XBMC, kurulum açısından en sorunsuz yazılım. Windows için Windows Vista ya da daha güzeli Windows XP'yi tavsiye ederim. Windows 7 ile de sorunsuz kullanmakla beraber, Microsoft'un son işletim sisteminin hala driver problemleri var, en basitinden, gömülü ses kartları ile ilgili (özellikle Realtek chipsetli olanlar için) cızırtı problemi giderilebilmiş değil. Windows XP veya Vista'da sürücü problemi daha az, hatta yok denecek kadar az, bu yüzden tüm sürücüleri yüklenmiş Windows XP ve Vista işimizi görür.

Bundan sonra yapacağımız işlem Windows için, codec pack kurmak. Codec paketleri, kurmasıyla değil ama ince ayarlarıyla (özellikle ffdshow vs.) bambaşka bir yazı konusu, ama şu an varsayılan ayarlarla geçelim bu kısmı. K-Lite Codec Pack benim en tuttuğum pakettir, lakin son sürümlerini değil, önceki sürümlerinden 2.1.5'i tavsiye ediyorum, ufak bir Google aramasıyla bulabilirsiniz. K-Lite kurulumu esnasında Media Player Classic de geliyor, başındaki tick'i kaldırın, ihtiyacımız olmayacak. H264 decoding işlemi için CoreAVC'nin ticari olmadan önceki son sürümünü içeriyor ve iyi bir başarım oranı var, tatmin edici yani.

Kurulum bittikten sonrawww.xbmc.org adresine girip download kısmından XBMC'yi indirebiliriz. Windows için kuruluma hazırız.

Linux için bu kadar uğraşmayacağız.

Ubuntu Karmic Koala (9.10)'nın 64 ya da 32 bit sürümünü indiriyoruz, ya da varolan CD'den kuruyoruz. Kurulum esnasında kullanıcı adı ve şifrelerimizi belirliyoruz ama giriş ekranında şifre sormasını istemeyelim. Bunun sebebi, bilgisayarı açtığımızda, XBMC'yi başlangıçta otomatik çalışacak hale getirdikten sonra, boot ekranında falan oyalanmadan çat diye programa girebilmek. Ubuntu kurulumu sonrası güncellemelerimizi yapıyoruz.

İşletim sistemlerini XBMC'ye hazırlamak da bu kadar.

Windows için xbmc.org'dan indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırıyoruz. (Güncel sürüm 9.11). Kurulum esnasında Direct X 9.0c ve Microsoft Visual C++ 2008 Redist. Package'ı da yükleyecek. İlerde format atarsanız veya başka bir bilgisayara taşınırsanız diye, portable kurulum yapmanızı öneririm. Böylece her seferinde scraperlardan aldığınız verileri tekrardan indirmenize gerek olmaz. Kurulum tamamlandığında XBMC kullanıma hazır demektir.

Ubuntu kurulu, güncellemelerimiz yapılı. Herşey bittikten sonra, terminali açıp dört adet komut yazmamız gerekiyor:

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc
sudo apt-get update
sudo apt-get install xbmc
sudo apt-get update

İlk komut XBMC repolarını eklemek için. İkincisi repolarımızı güncellemek için. Üçüncüsü XBMC'yi kurmak için. Dördüncüsü de XBMC'yi güncellemek için. Tabi eklemeye gerek yok sanırım, bir seferinde bir komut vereceksiniz. sudo komutu için user password'ünüzü bilmeniz gerekiyor, biliyorsunuzdur. Her komutu girdikten sonra belli bir zaman geçecektir indirme ve kurulum işlemleri esnasında.

Evet XBMC kuruldu :)

Kurulum esnasında gerekli codecleri de indiriyor, ekstradan eklemenize gerek kalmıyor yani. Uygulamalar kısmında, medya menüsünde görebilirsiniz XBMC'yi.

Skin (arayüz) tercihleri, örnekler.

XBMC'nin görenleri hayran bırakan özelliklerinden ilk akla geleni, skin - arayüz desteği ve çeşitleri. XBMC tamamen açık kaynaklı bir yazılım olduğundan, isteyen herkes skin geliştirebiliyor, yahut varolan skinler üzerinde oynayabiliyor (Skin modları). XBMC'nin anasayfasında "Downloads" kısmından ulaşılabilecek resmi skinler şunlar:

Aeon
Back Row
Confluence
MediaStream
MediaStream Redux
MiniMeedia
PM3.HD
Project Mayhem III
Rapier
Tranparency!

Hepsinin ufak tefek esprileri var. Kısaca değinecek olursak;

Aeon: Görselliği ön plana çıkaran ve çok tercih edilen XBMC skin'i.
Back Row: Yıllardır geliştirilen oldukça iddialı bir skin, hem SD hem HD ile uyumlu.
Confluence: Varsayılan XBMC skin'i. İdare edebilecek bir görsellik sunuyor.
MediaStream: Bir süre geliştirilmesine ara verilen ama Ocak 2010 itibarıyle tekrar üzerinde çalışılmaya başlanan klasik XBMC skinlerinden.
MediaStream Redux: Aslında MediaStream mod'u, ancak oldukça büyük değişiklikler içermesi sebebi ile ayrı bir skin olarak kabul ediliyor, yine görselliğin ön planda olduğu, şık bir seçim.
MiniMeedia: MediaStream geliştiricileri tarafından hazırlanan bu skin, daha çok fanart görmek isteyen kullanıcılardan gelen yorumlara göre hazırlanmış, daha transparan bir çalışma.
PM3.HD: Confluence'tan önceki varsayılan XBMC skin'iydi, Project Mayhem III Skin'inin HD versiyonu olarak da kabul edilebilir.
Project Mayhem III: XBMC'nin orijinal ortamı Xbox'a göre hazırlanmış ilk skinlerden.
Rapier: Ana ekranı oldukça sade, ama ortam dosyalarınızı görüntülerken kişiselleştirilebilirliği ile işinizi çok kolaylaştıracak, favori skin'im.
Transparency!: Her an her yerde fanartları gösterme amacı güden, görselliği ön planda tutan bir skin.

Skinlerin boyutları 40 ila 120 MB arasında değişiyor, en azından denediklerim. Tabi modlu skinler ile bunların sayıları çok daha fazla artıyor, en basitinden Aeon'un, Stark, Hitched gibi modları var, diğerleri için de geçerli bu.

Skinleri indirdiğinizde, arşiv dosyasından çıkarıp, XBMC kurulum klasörünüzdeki skin klasörünün içine kopyalamanız gerekiyor. Bundan sonra, programa girdiğinizde göreceğiniz Settings bölümünden Appearance kısmından değiştirebilirsiniz seçiminizi. İlk etapta hiç skin eklemezseniz, PM3.HD ve Confluence arasından seçim yapabilirsiniz, bahsettiğim gibi Confluence varsayılan skin'dir.

< Resime gitmek için tıklayın >

Scraper kavramı ve tercihler

İşlerim güçlerim dolayısıyla uzuuunca bir ara verdiğim XBMC rehberine devam ediyorum. Konumuz Scraper kavramı, ki kendisi XBMC'nin en büyük esprisini oluşturur.

Mevzu şu: Bir klasör içerisindeki dosyalarınızın ne olduğunu tespit edip, bunları sizin belirleyeceğiniz veritabanlarındaki dosyalarla eşleştirip, haklarındaki bilgileri bilgisayarınıza indiren bir sistem var XBMC'de. Bu veritabanlarına scraper deniyor.

Örneklemek daha rahat olacak, kendi sistemimden yola çıkayım:

XBMC'nin içerik aldığı 3 adet klasörüm var. Bunlardan birincisi Movies klasörü, ki içinde filmler var. İkincisi TV klasörü, ki içerisinde televizyon dizileri var. Üçüncüsü de Music, bunun da içinde mp3 ve flac dosyalarım var.

(XBMC'yi ilk çalıştırdığımızda herhangi bir yerden herhangi bir dosya almaz, kaynakların konumlarını belirlemeniz gerekir. Add source dediğinizde videos kısmına girip, rahatlıkla ekleyebilirsiniz.)

Kendi örneğimden devam ediyorum. Add source deyip movies klasörünü gösterdiğimde, ekranda set content dediğimde bu klasörün ne içerdiğini sorar. Movies klasörünü seçtiğimden bu klasörün film içerdiğini XBMC'ye iletiyoruz. Scraper seçimi de burada oluyor, themoviedb, imdb, rotten tomatoes gibi scraperlar arasından birini seçiyoruz, bundan sonra XBMC bizim o klasörümüzü tarayıp, dosya isimlerinden hangi filmlerin o klasörde olduğunu tespit edecek ve XBMC'nin alametifarikası olan görsellerini sabit diske indirecek.

Scraper'ı seçtikten sonra aşağıda seçenekler göreceğiz, onların da ne işe yaradığını anlatayım:


Exclude folder from scans: Bu seçildiğinde, gerçekleştirilecek taramalar bu klasör atlanarak yapılır.
Run Automatic Scan: "OK" dendikten sonra seçili klasörde taramaya derhal başlar.
Use Foldername for Lookups: Klasör ismini esas alır, klasörün içindeki video dosyaları yerine, buna az sonra geleceğim.
Folder contains a single Video: Bu seçenek, klasördesadece bir video dosyası olduğunu varsayar, normalde bir klasörün içerisinde birden çok video dosyamız olduğunu düşünür XBMC ve eğer seçtiğimiz klasörde tek bir film varsa bunu seçmeliyiz.
Folder contains a single TV Show: Üst taraftaki açıklamayı tv dizilerine uyarlayın.
Scan Recursively: Alt klasöleri de tarar (iki seviye aşağıya kadar). Tv dizileri her zaman bu seçenekle taranır.

Şimdi, scraper olayını anladıysak, olaydaki inceliklere gelelim.

Scraper'ın olanca gücüyle çalışması için en önemli şey isimlendirmedir. Çünkü dosya isimlerini esas alır Scraper'lar. Bu yüzden, görsellikte ve tüm dosyalarınızın tespit edilmesinde problem yaşamak istemiyorsanız, en doğru düzen şu olacaktır:

-Filmler için-
Ana klasör
-"Film adı (Film yılı)" olarak isimlendirilmiş içinde video dosyasının bulunduğu klasör.
--Video dosyası.

Örnek:
Movies
-Shutter Island (2010)
--Shutter.Island.2010.R5.LINE.XviD-MENTiON.avi

Önemli olan, video dosyasını içeren klasörün doğru isimlendirilmesidir, bu klasör doğru isimlenmiş ise içerisindeki video ister video.avi olsun, ister aynı şekilde Shutter Island (2010).avi olsun, farketmez. Scraper'ımız filmin adını ve yılını görür, veritabanındaki filmle eşleştirir, skin'imize uygun şekilde görselleri indirir ve işi biter.

-Diziler için-
Ana klasör
-Dizi adı
--Doğru sezon ve bölüm numaraları ile isimlendirilmiş video dosyası.

Doğru isimlendirilme nasıl olur?

Bunda birkaç standart var:

S01E01.avi
1x1.avi
S01xE01.avi
S01 E01.avi
S01.E01.avi

dosya uzantıları avi, wmv, mkv vs olabilir. Önemli olan dosya isminde bu ibarelerin bulunması, zira XBMC o dosyanın hangi sezona ve hangi bölüme ait olduğunu ancak o şekilde tespit edebiliyor. Yine scraper tanımladığımız veritabanından dizi ve bölüm bilgilerini-görsellerini indiriyor, üst düzey bir kullanıcı tecrübesi ile XBMC kullanabiliyoruz.

Sezon ve bölümün dosya adında tanımlı olması yeterli olacaksa da, düzen açısından benim de kullandığım şekliyle şu en doğrusu olacaktır:

Örnek:
TV
-Lost
--Season 6
---s06e01.mkv
---s06e02.mkv
---s06e03.mkv
---s06e04.mkv
---s06e05.mkv
---s06e06.mkv
---s06e07.mkv
---s06e08.mkv
---s06e09.mkv
---s06e10.mkv
---s06e11.mkv
---s06e12.mkv
---s06e13.mkv
---s06e14.mkv

Scraper'da ikinci önemli nokta da hangi scraper'ın seçileceği konusu.

Burada açık kaynak internet kullanımının değerini biliyor ve filmler için themoviedb, diziler içinde thetvdb'yi kullanıyoruz. Birincisi, themoviedb, imdb benzeri bir veritabanı, filmler için ayrıntılı bilgiler tamamen üye kullanıcılar tarafından oluşturuluyor ve düzenlenebiliyor. İkincisi de televizyon dizileri için veritabanı, yine açık kaynaklı, üye olup ekleme-düzeltme yapabiliyorsunuz. imdb her ne kadar daha geniş bir veritabanına sahip olsa da, potansiyel themoviedb'de daha yüksek, örneğin ben şimdiye kadar themoviedb'nin veritabanında olmayan onlarca Türk filminin bilgilerini, görsellerini, oyuncularını buraya ekledim, artık kendi XBMC'mde bu filmleri de görebiliyorum.

Müzik konusu biraz sıkıntılı, tam bir standart getirilebilmiş değil bildiğim kadarıyla halen, müzik dosyalarımı tagleme konusunda takıntılı olduğum için gerek de duymuyorum aslında çok. Müzik için scraper da çok verimli bulamadım, en azından filmler ve tv dizileri kadar verimlisini bulamadım. Albüm kapakları ve sanatçılar yeterli oluyor bana görsellik için, onu da şu şekilde çözüyorum:

Music
-Amorphis
--My Kantele
--Elegy
--Tuoenla
--Am Universum
vs.

diye sıralandığını düşünelim,

Amorphis klasörünün içinde albümler ayrıca klasörler halinde duruyor.

Amorphis klasörünün içine beğendiğim bir Amorphis fotoğrafını koyuyorum, bunu folder.jpg olarak isimlendiriyorum.

Sonra her albümün klasörünün içine albüm kapaklarını folder.jpg olarak isimlendirerek ekliyorum.

Müzik klasörüne baktığımızda, artık Sanatçıların fotoğraflarıyla, sanatçıların içine girdiğimizde de albümlerin kapaklarıyla görülebilmesi gerekir.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Sonuçta, media playerların şu uyduruk arayüzlerinden çok daha keyif veren bir tecrübe yaşayacağınız garanti:

< Resime gitmek için tıklayın >
Resim için pclabs.com.tr'ye çok teşekkürler.

----devam edecek...---
P
13 yıl
O/B ekran kartıyla HD keyfi... Mümkün mü?
Böyle çarpıcı başlık kullandım, pek tabi mümkün olduğunu biliyorum. En azından şu an kullandığım sistemimde ekran kartım o/b, (x3100), gayet açıyor hd içeriği.

Şimdi minik bi htpc topluyorum. Ucuz olsun istiyorum. İki anakart seçeneğim var. Biri şu:http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ProductID=1925

bunun grafikler entegre Intel GMA 900.

diğeri ise şu:http://www.msi.com/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&cat2_no=&cat3_no=&prod_no=1082

bunun grafik çözümü ise entegre Via UniChromeT Pro.

Bunlara Celeron 2.66 d takıcam.

Yapacaklarım:

Müzik dinlemek. Divx izlemek. Arada keyfim olursa hd rip film izlemek.

HD içeriği bu entegre çözümler bu işlemci seçeneğiyle çalıştırabilir mi?

Teşekkürler.
P
13 yıl
Bu sisteme kaç Watt Psu gerekir?
Selamlar.

Aşağıdaki sistem için kaç wattlık PSU'ya ihtiyacım olacaktır?

Anakart:
Sapphire Pure Element PE-AM2RS690MH

İşlemci:
AMD X2 3800+

Sabit Disk:
1x250 GB Seagate SataII 3.5" HDD

Hafıza:
1x2 GB OCZ 667 mhz DDR2 Ram

Optik Okuyucu:
1xLG DWD Writer (Sata)

Tv Kartı:
1xSkystar 2.8D

Ayrıca gücü kendisinden alan bir harici HDD takılacak. WD MyBook 500GB.

İşte bunların dışında da klavye, mouse, 8 santimlik kasa fanı gibi ekstralar olacak. İşlemcinin de bir fanı olacak tabi.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

(HTPC'ye kasa ayarlayacağım, bu yüzden al bi 250lik keyfine bak demeyin, o güçteki psular kasama sığmayacaktır.)
P
13 yıl
Plastik kasayı boyamak.
Kasa şunlardan:

< Resime gitmek için tıklayın >

Dış cephe tarafı olduğu gibi plastik, boyalı falan değil, beyaz plastik. Veya benzer bir madde işte.

Bunu nasıl boyarım, zımpara falan yapılmaz buna. Direk temizleyip boya mı vuracağım? Vurunca tutacak mı?

Önerileriniz?
P
13 yıl
HTPC için M-Atx Anakart Tavsiyesi
Aradığım anakartta olmazsa olmazlar:

-Micro Atx Form Faktör
-Direkt HDMI çıkışı

Soket tipi falan hakkaten ikinci planda baya. Amd olursa tabi daha iyi olur.

Var mı önerebileceğiniz parçalar?
P
13 yıl
Atari 2600 / Kara Kutu içinde bir M-ITX... (Proje)
Selamlar.

İlk büyük çaplı mod girişimim, bir taraftan blog'umda geyik yapa yapa yazmaya devam ederken, bir taraftan da ülkenin en geniş tabanlı forumunda da bulunsun istedim çalışmalarım, ilerde benzer girişimlerde bulunan arkadaşlar da bakıp fikir sahibi olabilirler, yahut yardımcı olmak isteyenler olabilir.

Atari 2600 / Kara Kutu

< Resime gitmek için tıklayın >

Dahili Malzeme Listesi

[ ] Atari 2600
[ ] Mini ITX Anakart ve İşlemci
[ ] DDR2 Ram
[ ] HDD
[ ] DVD Ram
[ ] Dahili Kart Okuyucu

Harici Malzeme Listesi

[ ] Media Center Uzaktan Kumanda Seti
[ ] Emulatör Uygulamaları İçin 2 Adet Gamepad

Yapılacaklar Listesi

[ ] Atari 2600 Temini
[ ] Mini ITX Anakart ve İşlemci Seçimi, Temini
[ ] DDR2 Ram Seçimi ve Temini
[ ] HDD Seçimi ve Temini
[ ] DVD Ram Seçimi ve Temini
[ ] Dahil Kart Okuyucu Seçimi ve Temini
[ ] Yerleşim Planı
[ ] Kasanın Montaja Hazırlanması
[ ] Montaj
[ ] Media Center Uzaktan Kumanda Seti Temini
[ ] Gamepad Seçimi ve Temini
[ ] İşletim Sistemi Seçimi ve Temini
[ ] Front-End Uygulaması Seçimi
[ ] Codeclerin Seçimi ve Kurulumu
[ ] Son Testler

Neden Kara Kutu?

Kendi bilgisayarıma sahip olana kadar sahip olduğum hemen hemen tek teknolojik oyuncak olduğu ve gönül bağım olduğu için. Ayrıca güzel bir modlamayla ufak ve kitch retro tarzını televizyonumun altında memnun mesut sergileyebileceğim için.

Neden Mini - ITX?

Bu tip ufak boyutlu platformlarda çok kolay çalışma tecrübesi sunduğu için. Ayrıca düşük güç tüketimi ve sessizliğiyle 24 saat açık kalabilecek bir torrent istemcisi olarak da çalışabileceği için.

Amaç?

TV izlemek hariç, internetten indirilen 720p ve 1080p içeriği performanslı bir şekilde izlemek, DVD izleyebilmek, müzik dinleyebilmek, fotoğraflara bakabilmek ve emulatörler yardımı ile nostalji yapabilmek.

Neden TV izlemek hariç dedin?

Kullanılacak Front End yazılım adayları (meedios, mediaportal, vista mce vs.) kartlarla bir türlü uyumlu çalışamıyor. Vista mce biraz daha başarılı bu konuda ama, o da kullanacağım m-itx sistemin kısıtlı gücünü sömüreceğinden seçimdışı kalıyor. Meedios ve mediaportal'da ülkemizde satılan dvb-s kartları tanıtmak ve performansla kullanmak tam bir karın ağrısı. 70-80 liraya bir uydu alıcı alıp onu bunun yanına koymak daha basit geliyor bana.

İişin gücün yok mu?

Var. Akşamları bunla uğraşmak o iş-güçten bir kaçış yaratacak, yaşam sevincimi kaybetmicem umarım bu sayede :) Şaka.

Haydi bakalım.

Bu konuda yaptığım çalışmaların daha kişisel notlarla süslenmiş halini,http://bizdenizciler.blogspot.com adresinde Atari 2600 tag'i altında bulabilirsiniz ayrıca.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.