N

Er
28 Haziran 2022
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
8 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
N
4 ay
George Orwell – Hayvan Çiftliği
Kitabın Konusu

George Orwell Hayvan Çiftliği Kitapta geçen yedi kutsal kuralın zamanla değiştirilmesi, makam mevki eline geçirenlerin gücünün zehirlemesiyle kutsallara bile dokunabileceğini gösterir.

Kendi özgürlükleri için yola çıkan bir çiftlik dolusu hayvanın ve başka bir hayvanın iktidar hırsı yüzünden yaşadıkları olayları kaleme alıyor. Hayvanlar üzerinden yaşanan ülke sorunlarını anlatıyor.

Sorumsuz insanlar tarafından yönetilen çiftlikte hayvanlar zor durumdadır. Yemekleri düzenli olarak verilmez ve insanlar hayvanlara kötü davranır. Sonunda hayvanlar ayaklanıp insanları çiftlikten kaçırırlar ve yönetime el koyarlar. İlk başta her şey düzelmiş görünür. Karınları toktur, işler eşit dağıtılmıştır ve kötü muamele görmezler.

Zamanla yönetim ele geçiren domuzlar iktidarı kendi çıkarlarında kullanmaya başlarlar. Domuzların ve doğal olarak çiftliğin lideri Napolyon ilk olarak kendi aralarındaki okuma yazma öğrenen, kendini geliştiren Snowball adlı domuzu çiftlikten attırır. Düşünen, okuyan, kendini geliştirmeye çalışanlar iktidar tarafından tehlikeli olarak değerlendirilir.

Mutlak güce sahip olmak bu gücün bir zaman sonra kaybedileceği korkusunu da beraberinde getirir. Bu korkuya sahip iktidar gücü kaybetmemek için yasa dışına çıkar. Yasa dışına çıktıkça yaptığı muamelenin kendi başına da gelmesinden ya da kendisinden hesap sorulmasından korkan iktidar gücünü kaybetmemek için daha da baskıcı olur ve bu sonsuz döngü aynı şekilde devam eder. İktidar değişse bile intikam ve kendini koruma isteği iyi niyetle başlayan yeni dönemi aynı sarmalın içine iter.

Yayımlandığında Stalin döneminin eleştirisi olarak bilinen eser esasen sadece Stalin dönemi için değil, tüm otoriter ve totaliter rejimlere önemli eleştiriler yönetmektedir.

Kaynak: E-Kitap Store
N
4 ay
Jack London – Kızıl Veba
Kitabın Konusu

Jack London Kızıl Veba hastalığın uygar toplumu nasıl yok ettiğini anlatıyor. Kitabın baş karakteri Profesör Smith yani Granser, salgından sonra oluşan ilkel yaşamı görmüş son kişi. 2070’li yıllarda, artık son zamanlarını yaşayan Granser torunlarına her ne kadar uygar toplumu anlatsa da hiç görmedikleri medeniyet onlara anlamsız geliyor ve dünya kendini tekrar ediyor.

2000’lerin çeyreğinde, başlarda önemsenmeyen bir hastalık ölümlere sebep olurken, kısa bir süre sonra olayın nasıl şekilleneceğini kimseler öngöremiyor. Bedenlerindeki kızarmalarla kendini gösteren salgın bir anda bambaşka bir seyre bürünüyor ve önüne gelen ne varsa kasıp kavuruyor. Bu esnada, başlarda itidal varmış gibi görünse de kendini tecrit ile kurtarabilen pek az insana rağmen kalanlar sokaklara dökülüyor ve bir yağma düzeninin ilk izleri görünmeye başlıyor.

Olayların son şahidi olan profesör Smith, kendi gibi 400 kadar insanla bir üniversiteye sığınıyor ancak onlardan da geriye sadece kendisi kalıyor. Bir medeniyetin çöküşüne, bir kıyamete şahit oluyoruz bütün ürkütücülüğüyle. Kızıl Ölüm’ün gelmesiyle birlikte dünya mutlak ve geri dönüşsüz olarak dağılıyor paramparça oluyor.

Geride kalan bir avuç insan, yıkılan bir medeniyet, değişen yaşam koşulları; ilkelleşen toplum, dil, sosyal alışkanlıklar .. Smith ya da torunlarının onu çağırış şekliyle Granser, tek başınalığından sonra kendi gibi bir başkalarının da olacağına dair inancını korumaya çalışarak arayışa koyuluyor.

Kaynak: E-Kitap Store
N
4 ay
John Steinbeck – Fareler ve İnsanlar
Kitabın Konusu

John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Kitapta fiziksel ve zihinsel özellikleriyle birbirine tam olarak zıt olan iki başrol kişi var. Bunlardan George adında olan mantığı, zekayı, zihinsel gücü, parayı, totaliterliği ve maddiyatı temsil ediyor ancak Lennie adında olan karakter ise duygusallığı, fiziksel gücü, sevgiyi, boyun eğmeyi ve maneviyatı temsil etmekte. Fiziksel olarak da George zayıf olan taraf, Lennie ise şişman olan taraf.

George ve Lennie hayatlarını idame ettirmek için, ırgatlık yapan iki zavallı, evsiz, gezgindir. Nadir görülen ve çıkarsız bir dostlukları vardır. George ufak tefek, zeki bir adam. Lennie ise koca cüsseli, kalıplı ve orantısız bir güce sahip, zeka geriliği olan bir karakter. George sürekli olarak yeni işler bulur. Ama Lennie bir şekilde başlarını belaya sokup, işten atılmalarına sebep olur. Arada ondan kurtulmak istediğini söyleyip isyan eder George. Ama anında pişman olur, yumuşar. Tıpkı bir anne şefkatiyle üzerine titrer, arkasını kollar, sahiplenir Lennie ‘ yi. Fareler ve İnsanlar, birbirine tamamen zıt iki insanın tuhaf dostluğu.

Farelerin hayali peynirdir, insanların hayali ise paradır. Kadınların hayali ise Hollywood’da bulunup sahne alabilmektir. Bu hayal edilen şeyler ise her zaman bir hayal döngüsünde kalır aslında. Fare peyniri bulunca daha çok peynir ister, insan da parayı bulunca daha çok para ister. Hatta bu duruma Amerikalıların bulduğu bir kelime bile var, Amerikan rüyası adında. Bu kitap aslında tam olarak Amerikan rüyası eleştirisidir. Ne fareler peynire ulaşabiliyor, ne de insanlar arzuladıkları paraya ulaşabiliyor.

“Neyim eksik ki benim? Ne sanıyor bunlar beni anlamadım ki. Kimsenin benim nasıl bir hayat sürdüğümü gördüğü yok. “

“Biz onlara benzemeyiz! Peki neden? Çünkü… Çünkü sen varsın benim yanımda ve ben varım senin yanında, bu yüzden işte.”

“Artık pek birlikte yolculuk eden olmuyor. Neden bilmiyorum ama belki de bu kahrolası dünyada herkes birbirinden korkmaya başladı.”

“Herkesle sıkı fıkı olmaz, hep mesafeli davranırdı. Kendisi nasıl duruyorsa, başkalarının da öyle yapmasını beklerdi.”

Kaynak: E-Kitap Store
N
4 ay
Maurice Leblanc – Arsen Lüpen Kibar Hırsız
Kitabın Konusu

Maurice Leblanc Arsen Lüpen Kibar Hırsız Kanundan değil suçlunun yanında bulunan, yaptığı işleri titizlik ile planlayan, polislerin davasını yürütmek istemediği, yakalansa da bir yolunu bulup kaçan, Sherlock Holmes’u bile şaşırtan, esprili, zeki, oldukça centilmen ve özgüvenli bir hırsız olarak soyulmayı hak eden kişileri hedefine alan birisi.

Kitap dokuz hikaye’den oluşuyor. Hikayeler farklı zamanlarda geçip birbirlerini tamamlayıcı nitelikte, ayrıca son hikayeyle de sonraki kitaba bir kapı aralanıyor. Hikayeler gerek bakış açılarıyla gerek ayrıntıları ile bizi şaşırtmayı beceriyor ve kitaba olan odağımızı fazlalaştırıyor.

İlk hikayemiz Arsen Lüpen’in tutuklanması. Bir gemi seyahatinde yaşananlar konu ediniliyor. Tabi giriş hikayesi olduğundan çok hızlı değil. Tabi onun meşhur takipçisi Ganimard da kitapta kendine yer ediniyor.

Kaynak: E-Kitap Store
N
5 ay
Yuval Noah Harari – Sapiens (Hayvanlardan Tanrılara)
Kitabın Konusu

Yuval Noah Harari Sapiens Geçmişten günümüze insan evriminin gelişimini anlatıyor. İnsanlığın gelişimi sürecinde ilk yerleşik toplumların çıktığı dönem’de ahlaki açıdan yaşanan olayların aslında günümüzde yaşanan sorunları hala yaşadığımızı gösteriyor, yazar bize insanlığın gelişimini anlatmayı çok güzel başarmış.

Genel bir şekilde baktığımızda ise, ırk, din ,toplum içinde cinsiyetlere bakış açısı, sınırlar, iletişim, kanunlar, ülkeler, kültürler, sanayi devrimi, para, banka vb. ve kabul gördüğümüz ne varsa nasıl oluştu, oluşum süreçleri ne şekilde oldu, etkileri ve sebepleri hatta sonuçları nelerdi, hepsinin cevabını bulabilirsiniz. Aslında kendinize ara ara sorduğunuz tüm soruların cevabını da bir nevi kitap açıklıyor.

Kitap insanlık tarihinde örnek olarak avcı toplayıcı dönemden , yerleşik hayata (Tarım Devrimi) ,Tarımdan da, Bilim devrimine olan süreçte değişen alışkanlıklarımızın, değişen sosyal yapımızın, hatta değişen fiziksel (refleks, güç, sağlık, alışkanlıklarımız) yapılarımızı da çok güzel şekilde anlatıyor.

Kaynak: E-Kitap Store
N
5 ay
Bertrand Russell – Mutlu Olma Sanatı
Kitabın Konusu

Bertrand Russell Mutlu Olma Sanatı Kitabın İlk bölümünde mutluluk savaşında karşımıza çıkan bir başka düşmanı ele alıp onları hangi gözle görürsek yenilmeyeceğimizi inceliyor. Bu düşmanlar yorgunluk, rekabet, kamuoyu korkusu gibi hemen her hayatın içinden düşmanlar. İkinci bölümde ise mutluluk için gerekenler sıralanıyor.

Russell’a göre mutlu olabilmenin en kolay yollarından biri ilgi alanlarınızın çeşitli olması. Örneğin ormanda sıradan bir insanın yürüdüğünü düşünelim. Başta ağaçlara, yeşile hayran kalır ancak bir süre sonra manzara ilgisini çekmemeye başlar.

Russel, mutluluğun çabalayarak elde edilebilecek bir şey olduğunu düşündüğü için bu uğraşa, Mutlu Olma Sanatı adını veriyor. Elbette bu uğraşın ilk adımı kendini tanımaktan geçiyor. İş, aile, din, komuoyu gibi birçok farklı alanda farkında olarak ya da olmayarak hissettiğimiz sıkışmışlığı çözemedikçe, mutluluğun hep bizden uzaklaşacağını söylüyor.

Bu doğrultuda bakışımızı kendimize çevireceğimiz konularda açıklamalar yaparak, kendi mutsuzluk kaynağımıza ulaşmamızı hedefleyen kitap, devamında bu duyguyu iyileştirebilmek için de önerilerde bulunuyor.

Kaynak: E-Kitap Store
N
5 ay
George R. R. Martin – Taht Oyunları (Buz ve Ateşin Şarkısı 1)
Kitabın Konusu

George R. R. Martin Taht Oyunları (Buz ve Ateşin Şarkısı 1) Lord Eddard Stark, eşi, çocukları ve halkı ile huzurlu bir hayat sürer taa ki Kral Robert Baratheon Kışyarı ‘na ziyaret edene kadar.

Robert Baratheon, zamanında Eddard Stark ile beraber kazandıkları Yedi Krallığın yönetimini sağlamak için Eddard Stark’a, kendisiyle kral topraklarına gelmeyi teklif eder. Eddard Stark’ın eşi bu teklife karşı gelemedi. Kayışın koptuğu yer diyebiliriz bu olaya, Eddard Stark iki kızı ile beraber Kral topraklarına gider.

Robb babasının varisi olarak Kışyarı Lordu olarak atanır. Brann, şeytani sebeplerden dolayı sakatlığı ile cebelleşir. Rickon, daha bebek yaşlarda babasız bir şeklilde büyür. Ve asıl kişi Jon Snow. Jon, Eddard Stark’ın farklı eşinden olduğu için hiçbir zaman Catelyn Stark tarafından diğer çocuklarla eş sevgisi bulamamıştır. Ve Jon için de, amcası Benjen Stark ile Sur’a uzanan yolculuk başlar.

Kitaptaki olay örgüsü ise üç ana olayı ele alıyor. Bir tarafta Demir Taht elde etmek için asil aileler arasında geçen siyasi çatışmalar anlatılırken,diğer tarafta tahtan indirilmiş ailenin son veliahtı Daenerys Targaryen’in geri dönüp tahtı almak için verdiği mücadele anlatılıyor. Bunlardan bağımsız son olay ise kuzeyden gelen tehlikelere karşı son direniş olan Gece Nöbetçileri ‘nin mücadelesidir.

Taht Oyunları kitabı, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ilk kitabıdır. Seri oldukça güzel ve akıcı ilk kitap ise dizinin ilk sezonun aynısı diyebilirim.

Kaynak: E-Kitap Store
N
5 ay
J. R. R. Tolkien – Bitmemiş Öyküler
Kitabın Konusu

J. R. R. Tolkien Bitmemiş Öyküler tıpkı Silmarillion gibi geniş bir tarihi kısa notlar ile birleştirilerek oluşturulmuş eseri. Yazarın kendisinin notlarının ve karalamalarının, belki de gerek duymadığı için yazmış olduğu fakat kitaplarına eklenmemiş hikayeler var. Aynı zamanda bildiğimiz hikayelerin bazılarının alternatif senaryoları da mevcut. Kendisi öldükten sonra oğlu Christopher Tolkien sayesinde bu kitabı okuyabiliyoruz.


Turin’in başına gelen talihsizlikler, Nûmenor halkını daha yakından tanıma şansına rağmen çöküşlerine kadar uzanan süreç. Birinci çağda Tuor ve Turin’in çocuklarını diğer kitaplarda olmayan bilgiler vererek anlatıyor. Sonra ikinci çağdaki Numenor krallığı ve kralları hakkında detaylı bilgiler veriyor. Nasıl Cücelerin Gandalf’la karşılaştıkları ve Bilbo’nun evine gitmelerinden ve Erebor seferi olmadan Gandalf’ın Turin’le konuşması yer alıyor. Sonra da 3. Çağ’daki bazı olaylara açıklık getiriyor, örneğin Rohan’ın kuruluşu. Galadriel ‘in bilinmeyen maceraları ve birçok hikayeyi bu kitap sayesinde okumuş oluyoruz.

“Nedense her güzel şey kısa ömürlü oluyor ve sanırım geriye, onları yaparken yaşadığımız güzel anların hatırası kalıyor sadece.”

“Korkularından kaçtığını sanan bir adam,kestirme bir yoldan dosdoğru onlara koşmaktadır aslında.”

Kaynak: E-Kitap Store
N
5 ay
J.R.R.Tolkien – Yüzüklerin Efendisi
Kitabın Konusu

J.R.R.Tolkien Yüzüklerin Efendisi (Tek Cilt) Orta Dünya’da toplam on dokuz yüzük vardır bunlar; Üç Yüzük göğün altında yaşayan Elf Kralları’na, Yedi Yüzük Cüce Hükümdarlar’a, Dokuz Yüzük Ölümlü İnsanlar’a, Ne yazık ki bir yüzük gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda kara tahtında oturan Karanlıklar Efendisi ‘ne hepsini hükmedecek bir Yüzük, Karanlıkta birbirine bağlayacak gölgeler içindeki Mordor Diyarı’nda

Kitap Güç Yüzüklerinin yapımıyla başlıyor. Güç Yüzükleri elfler tarafından dövüldü. Efler Orta Dünya da demircilik yeteneği ile ünlüdür. İkinci çağın 1200 yılında, kendisine “Annatar” diye tanıtan bir adamdan elfler hediyeler almaya başladı. Sonra elfler Annatar ile 300 yıl boyunca kaldılar. Annatar onlara büyülü yüzük yapmayı öğretti. 1500 yılında ilk güç yüzüğü yapıldı ve bunu takip eden yıllarda 16 tane güç yüzüğü dövüldü. Elfler kendileri için 3 tane güç yüzüğü dövdü.

Eregion elflerinin bilmeği bir şey vardı, o da aslında Annatar sandıkları adamın gerçekte Karanlıklar Efendisi Sauron olduğuydu. Mordor’un Hüküm Dağında diğer yüzükleri kendine bağlayabilecek tek yüzüğü dövdü. Yüzük bittiğinde elfler Sauron’nun farkına vardılar ve yüzükleri çıkarttılar. Sauron öfkelendi ve Eregionlara saldırdı. Lakin üç güç yüzüğünü elfler saklamıştı, yedi yüzük cücelere verildi fakat cüceler verildi fakat güç yüzükleri onları etkilemedi. Sauron yüzükleri cücelerden geri aldı. İnsanlara verdiği dokuz yüzük amacına ulaştı ve kullanıcıları Sauron’nun hizmetine sundu bu dokuz köleye Yüzük Tayfaları veya Nazgül denildi.

Gollum’ un kuzeni Deagol balık tutarken tek yüzüğü buldu. Gollum kuzenini boğarak yüzüğü elle geçirdi. Yüzük Gollum’un yaşam süresini onu tanınmaz bir hale getirdi. Işıktan korkan bir yaratık haline geldi ve yalnızca derin mağaralarda huzur buldu. Neredeyse 500 yıl boyunca Gollum dumanlı dağlarda kaldı.

Gollumun mağarasını ziyaret eden Bilbo Baggins tek yüzüğü ele geçirdi. Bilbo Baggins Shire deki çıkın çıkmazı da zengin bir yaşam sürmeye devam etti. Tabi yüzüğün hasretine dayanamayan Gollum ışığa rağmen mağarayı terk etti ve yüzüğün peşine düştü. Bilbo Baggins 111.yaş gününde Yüzüğü evlatlığı olan Frodo Baggins ‘e bıraktı. Sauron’ un gözü her yerde yüzüğü arıyordu yüzükte gerçek sahibinin özlemini çekiyordu. Gandalf yüzüğün hikayesini Frodo ‘ya anlattı ve yüzüğün emaneti için onu görevlendirdi.

Hikayede adı geçen bazı yaratıklar Orklar , balroglar , shelob, Uruk hai , Ugluk , Grishnakh , iyi mi kötü mü olduğu belli olmayan , yüzük taşıyıcısı Frodo’ yu bir parmağından eden Gollum , ölü insanlar , kartallar v.s

Bazı kitaplar vardır, sana yeni bir dünya yaratır, öyle bir dünyadır ki bu içinde dostluk, nefret, güç savaşı, ihtiras, saf iyilik, aşk vardır ve bu kitap, hayal dünyasına açılan bir kapıdır.

Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien‘ın yapıtı söz konusu olduğunda: Yüzüklerin Efendisi‘ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar. 1997 ile birlikte, çok sayıda Türk okur da “okumuş olanlar” safına geçme fırsatı buldu.

Tolkien, Yüzüklerin Efendisi serisini üniversite eğitim gördüğü senelerde yazar. Fakat bu seriden önce kendi çocukları için yazdığı “Hobbit” kitabı vardır. Bu kitap tam olarak Yüzüklerin Efendisi serisinin zemini niteliği taşır. Yüzüğün ortaya çıkışı bu kitapta anlatılır. Hobbit’in devam niteliğinde olan “Yüzüklerin Efendisi” serisi hikâyeyi çok başka bir boyuta ulaştırır ve hâlâ bugün bizleri kendine hayran bırakır.

“Havanın gitgide ısınıp etrafın daha neşeli olacağını ve sonunda kışın ebediyen geride kalacağını zannederdim hep.”

”Kitabım için güzel bir son hazırladım: ve ömrünün sonuna kadar mutluluk içinde yaşadı.”

”Benim için geçmiş, gelecekten daha az karanlık ve benim sorumluluğum altında olan da gelecektir.”

Kaynak: E-Kitap Store
N
5 ay
J.R.R.Tolkien – Silmarillion
< Resime gitmek için tıklayın >
Kitap Konusu
J.R.R.Tolkien Silmarillion İlk Çağ Öncesi, Birinci Çağ, İkinci Çağ, Üçüncü Çağ, Dördüncü Çağ. Bu çağlar boyunca yaşanmış birçok inanılmaz olay, muhteşem karakterler, heyecan dolu savaşlar, iyiliğin ve kötülüğün bambaşka bir boyuttaki mücadelesi ve inanılmaz bir hayal gücü.

Evrenin ilk yaratılışı, kötülüğün Orta Dünya’da nasıl çıktığı, elflerin, insanların, cücelerin nasıl ortaya çıktığı üzerine Tolkienin tuttuğu notlardan oluşuyor.

Çağların tarihleri, kahramanların efsaneleri, evrenin ve yaşayan her şeyin yaratılışı, kadim zamanlardan günümüze kadar geçen zaman, şarkılar ve evrenin kurallarının oluşum süreci ve dünya tarihi kurmak için gerekli olan her şeyi bu kitapta anlatıyor.

Ainur’un Müziği ile başlayıp Yüzük Savaşı sonrası Elflerin Orta Dünya’yı terk etmesi ile biten üç çağı anlatıyor.

Silmarillion Tanrı Eru ile başlayıp Valar’ın (bir nevi alt tanrılar) varoluşunu, dünyanın yaratılışını, elflerin, insanların, cücelerin, entlerin, orkların yaratılışlarını anlatıp meşhur ‘Yüzüklerin Efendisi’ bölümüyle bitiyor. Kitabın içerisinde yine Tolkien Evreninin önemli hikayeleri Beren ile Luthien, Hurin’in Çocukları, Gondolin’in Düşüşü, Numenor’un Çöküşü, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi yüzeysel olarak anlatılıyor.

J.R.R.Tolkien ölümünden dört yıl sonra oğlu Christopher Tolkien tarafından yayımlandı; çünkü Tolkien hayatı boyunca bu hikayeler ve kurgu üzerinde çalışmaya bıkmadan devam etti: Notları değiştirilmeden birkaç düzenlemeyle şu an okuduğumuz haline getirilmiş olmuş böylece. Belki hala ekleyeceği ya da çıkaracağı metinler vardı ki bir türlü basıma götürememiş olabilir Tolkien. Neyse ki oğlu da bu evrene sadıkmış; onun sayesinde Tolkien külliyatı tamamlanmış

Bu eser adeta , Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi‘ nde adı geçen kahramanların soyağacı, soybağı ,rehber niteliğindedir. Eserde adı geçen yerleşim yerlerinin nasıl ortaya çıktığını , nerede kurulup , aslında gerçek ismi neymiş ne olmuş öğreten gerçek bir coğrafi konum , bir nevi navigasyon gibiydi.

Sayfa 329′ da Noldor’un yüce Kralı ,kadim Elf Kralı Fingolfin’in kahramanca ölüm anı başlıyor, bu öyle kahramanca bir ölüm ki cansız bedeni düşmana ( Morgoth’a) bile bırakılmıyor, ölü bedenini Kartalların Kralı Thorondor alıp götürüyor ve sonra Barahir oğlu Beren’in güç yüzüklerinden birini yok etmeyi başarması , ve bu esnada elinin birini kaybetmesi , Beren’in, Luthien’e aşık olması ve yaşadıkları konu ediliyor. Güç yüzüklerinin nasıl yapıldığını ,ve sebeplerini bu eserde öğrenebilirsiniz.

Çağların tarihleri, kahramanların efsaneleri, evrenin ve yaşayan her şeyin yaratılışı, kadim zamanlardan günümüze kadar geçen zaman, şarkılar ve evrenin kurallarının oluşum süreci ve dünya tarihi kurmak için gerekli olan her şeyi bu kitapta anlatıyor Tolkien ve her şeyin altı o kadar sağlam ve dolu ki insan okurken acaba paralel bir evrende bunlar gerçekten yaşanıyor mu yoksa bizim bilmediğimiz bir dünya tarihi var ve o zamanlara yoksa Orta Dünya tarihi mi deniyor diye düşünmeden edemiyor.

Hep beraber Karanlıklar ülkesinden, sisler diyarından , gölgeli dağlardan , sessiz diyardan çıkalım ve Müzik Ülkesine (Lindon), Yeşil Adacığa (Tol Galen) , yolculuk yapalım , orada Altın Ağaçtaki (Glingal) , Gümüş Çiçekleri (Bethil) hayal edelim keyfimiz yerine gelsin.

Kaynak: E-Kitap Store
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.