A

Teğmen
20 Ekim 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
11 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
A
2 hafta
Netflix, Abonelik Fiyatları İçin Artış Kararı Aldı: Hangi Ülkelerde Olacak?
Çevrimiçi dizi-film izleme platformu Netflix, bazı ülkelerdeki abonelik fiyatları için artış kararı aldı. Hangi ülkelerde fiyat artışı olacak?

Netflix, ABD’de Abonelik Fiyatları İçin Artışa Gitti!

Netflix bugün itibariyle ABD’deki tüm planlarında fiyatları artırıyor. Şirketin standart planı 14 dolardan ayda 15,50 dolara yükselirken, 4K planı ayda 18 dolardan 20 dolara yükselecek. HD içermeyen temel plan da ayda 9 dolardan 10 dolara yükseliyor. ABD’nin yanı sıra Kanada’da da fiyatlar aynı şekilde yükseliyor. İşte ABD’deki yeni abonelik fiyatları listesi:

Fiyat artışları yeni aboneler için hemen yürürlüğe girecek. Mevcut aboneler için değişiklikler “kademeli olarak” sunulacak ve Netflix, fiyat artışının yürürlüğe girmesinden 30 gün önce üyelere e-posta gönderme sözü verecek.

Bir Netflix planının fiyatları son yıllarda istikrarlı bir şekilde arttı. Standart plan, daha önce 2019’da 11 dolardan 13 dolara yükseldikten sonra, 2020 sonlarında 13 dolardan ayda 14 dolara çıktı. Bundan önce Netflix, 2017 ve 2015’te fiyatları yükseltti. Netflix, 2014’te ilk geniş ölçekli fiyat artışını açıkladığında, şirket ayda 1 doların üzerinde abone kaybetme konusunda o kadar endişeliydi ki mevcut üyelerin fiyatlarını iki yıl boyunca korumalarına izin verdi. O zamandan beri bu kadar cömert bir avantaj sunmadı.

Bir Netflix sözcüsü konuyla ilgili olarak, “Çok çeşitli kaliteli eğlence seçenekleri sunmaya devam edebilmek için fiyatlarımızı güncelliyoruz. Her zaman olduğu gibi üyelerin bütçelerine uygun bir fiyat seçebilmeleri için çeşitli planlar sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Evercore ISI analisti Mark Mahaney, Netflix’in önceki fiyat artışlarına rağmen yeni müşteriler eklediğini ve bunun da üyelerinin daha yüksek maliyetleri kabul etmeye istekli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Netflix, Kuzey Amerika’da Oldukça Popüler

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Eylül 2021 itibarıyla 74 milyon akış müşterisi ile Netflix’in en büyük bölgesidir. Bölge, 2021’in üçüncü çeyreğinde şirketin gelirinin yaklaşık %44’ünü veya yaklaşık 3,3 milyar doları oluşturdu.

Bu kararın ülkemizde veya diğer ülkelerde de bir fiyat artışına sebep olup olmayacağı ise şu an için bilinmiyor.

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
2 hafta
Sony, 2021 Yılında En Çok İndirilen PlayStation Oyunları Listesini Açıkladı
Sony, geçtiğimiz yıl en çok indirilen PlayStation oyunları listesini duyurdu! En çok indirilen oyunlar neler?

Çoğu kişinin zaten bildiği gibi, 2020 ve 2021 geleneksel perakende için harika yıllar değildi. Pandemi sebebiyle mağazaların kapanması ve insanların evde kalmasıyla birlikte dijital satışların artmasıyla birlikte satışlar da büyük oranda arttı.

İşin ticari tarafına bizi de dahil eden Sony, 2021 yılı için aktif platformlarında en çok satan oyunlarını yayınladı. İşte PS4 ve PS5 üzerinde en çok indirilen oyunlar:

En Çok İndirilen PlayStation Oyunları
Konsol bazında en çok indirilen PlayStation oyunlarının bulunduğu veriler, Avrupa Birliği’nde yer alan ülkeler için geçerli. Ülkemizde bu istatistiklerin ne durumda olduğu ise şu an için bilinmiyor. İşte Avrupa’da PS5 için en çok indirilen oyunlar:

PlayStation 5

Kullanılabilirlik sorunlarıyla boğuşan PS5, lansmanından bir yıl sonra en çok aranan konsollardan biri. Ancak tedarik sorununa rağmen, hali hazırda PS5’e sahip olan kullanıcılar oyun zevkini yaşamaya devam ediyor. İşte Avrupa’da en çok indirilen 20 PlayStation oyunu:

FIFA 22
Call of Duty: Vanguard
FIFA 21
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
Battlefield 2042
Among Us
Kena: Bridge of Spirits
Far Cry 6
It Takes Two
Assassin’s Creed Valhalla
F1 2021
Resident Evil Village
NBA 2K22
Ratchet & Clank: Rift Apart
Call of Duty: Black Ops Cold War
Tom Clancy’s Rainbow Six | Siege
Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition
Diablo II: Resurrected
Deathloop
Mortal Kombat 11

Playstation 4

Belki de tam olarak Sony’nin umduğu gibi olmasa da, PS4 hala Playstation kullanıcıları için ana konsoldur. PS5’in bulunamamasıyla birlikte fiyat düşüşleri, PS4 için güzel bir yılı daha geride bıraktı. İşte Avrupa’da en çok indirilen 20 PlayStation oyunu:

FIFA 22
Grand Theft Auto V
Minecraft
FIFA 21
Call of Duty: Black Ops Cold War
The Crew 2
Red Dead Redemption 2
The Witcher 3: Wild Hunt – Game of the Year Edition
Call of Duty: Vanguard
The Forest
Fall Guys: Ultimate Knockout
Gran Turismo Sport
ARK: Survival Evolved
Need for Speed Heat
NBA 2K21
Gang Beasts
TOM CLANCY’S RAINBOW SIX | SIEGE
eFootball PES 2021
Among Us
Assassin’s Creed Valhalla

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
2 hafta
Kripto Paralarda Son Durum Ne? 2022 Kripto Analizi
Bitcoin’in 67 bin dolar civarlarında gördüğü zirvenin ardından 39 bin dolara kadar geri çekilmesi piyasada ciddi korkulara sebebiyet verdi. Eylül ayından beri bu fiyatları görmemiş olan kripto varlık, altcoinleri de beraberinde aşağı yönlü çekti. Kripto para camiasındaki bu gergin süreçte NEO gibi köklü coin’ler dip fiyatlarına kadar geri çekilerek tarihi bir döneme imza attılar.

Trader ve yatırıcımların oldukça zor bir durumda kalkdıkları bu dönemde bütün piyasanın önümüzdeki aylarda yaşanacak olan FED faiz kararlarına göre yön bulması oldukça olası gibi görünüyor. Peki bu esnada Bitcoin ve piyasanın geri kalanında neler yaşanabilir bunları detaylıca inceleyelim.

Kripto Para Piyasasında ve Bitcoin’de Son Durum
Eylül ayından bu yana ilk kez Bitcoin 40 bin doların altına düştü. Yükseliş açısından risk çemberinde diyebiliriz.

2021 sonunda büyük bir opsiyon sona erme olayından sonra, Max Pain 55 bin dolara sıçradı. Bu günlerde, spot piyasanın satış baskısı BTC’yi düşüşe ve ardından geçici olarak 40 bin doları destek olarak kaybetmeye itti (şu an itibariyle).

Bitcoin şu anda 39,5-40,8 bin dolar aralığında işlem görüyor. Piyasa genelinde belirsizlik devam ediyor ve yine de spot piyasalarda çok fazla talep yok. Opsiyon piyasasında maksimum acı 50 bin dolara düştü. Aşırı fiyat dalgalanması nedeniyle saatten saate değişebileceğinden, maksimum ağrıyı 7/24 izlemeniz önerilir.

Ethereum ise 5 bin dolar seviyelerine yakın olan rekor seviyesinden bir hayli gerileyerek 3.900 dolar civarlarından işlem görmeye başlamıştı. Hafif bir toparlanma yaşasa da tehlike hala devam ediyor diyebiliriz.

Cardano ve Solana gibi altcoinler ise rekor seviyelerinden %50 oranında uzaklaştı. Analistler Şubat ayında düşüşlerin belli bir oranda telafi edilmesini bekliyor. İlerleyen günlerde sizlerle kripto sektörüyle ilgili detayları tümüyle paylaşacağız.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
2 hafta
Apple Watch Series 8 Bekleyenler İçin Kötü Haber!
Apple Watch Series 8 için sabırsızlıkla bekleyen kullanıcılar için kötü bir haber geldi! Beklenen bir güncelleme, yeni nesil akıllı saatte bulunmayabilir!

Apple Watch Series 8 ile daha heyecan verici güncellemeler almayı umuyorsanız, beklentilerinizi yumuşatmaya başlamanız gerekebilir. Oldukça önemli olan bir özellik, Apple’ın sonraki çıkaracağı yeni nesil akıllı saatinde yer almayabilir! Peki bu özellik hangisi?

Apple Watch Series 8, Vücut Isısı Sensörüne Sahip Olmayabilir!

Başlangıçta yeni nesil saatin bir vücut ısısı sensörüne sahip olacağı düşünülürken, görünüşe göre durum böyle olmayabilir.

Series 8 için bir vücut ısısı sensörü bir süredir yoğun bir şekilde söylentilere konu oldu. Apple söylentileri söz konusu olduğunda oldukça iyi bir geçmişe sahip olan Bloomberg‘den Mark Gurman, ilk olarak Haziran ayında bir vücut ısısı sensörünün geleceğini ima etti. Bu, Eylül ayında The Wall Street Journal tarafından tekrarlandı. Ünlü Apple analisti Ming-Chi Kuo da aynı ay bir vücut ısısı sensörü öngördü.

Ancak, en son Power On bülteninde Gurman geri adım attı. Gurman, Seri 8’in vücut ısısı algılama, kan şekeri izleme ve kan basıncı yetenekleri potansiyeli hakkında konuşurken, “Yine de bunların hiçbirini yakında beklemeyin. Vücut ısısı bu yılın yol haritasındaydı, ancak son zamanlarda bununla ilgili konuşmalar yavaşladı. Kan basıncı en az iki ila üç yıl uzaktayken, glikoz izleme on yılın ikinci yarısına kadar inmezse şaşırmam.” ifadelerini kullandı.

Kan basıncı ve kan şekeri için bu çok mantıklı. Giyilebilir cihazlarda, manşetsiz kan basıncı izlemede çok ilerleme kaydedilmiş olsa da, teknoloji henüz o kadar ilerlemiş durumda değil. Aynısı kan şekeri izleme için de geçerlidir. Bu özellik Series 7 ve Samsung‘un Galaxy Watch 4‘ü için söylentiler olsa da hiçbir zaman hayata geçmedi. Söylentiler arasında vücut ısısı sensörleri, Fitbit gibi rakipler de dahil olmak üzere diğer birçok giyilebilir tüketici ürününde zaten mevcut olduğundan büyük olasılıkla görünüyordu. Aslında, giyilebilir cihazlardaki vücut ısısı sensörleri, araştırmacıların akıllı saatlerin COVID-19’u tespit edip edemeyeceğini belirlemek için bunları kullandığı 2020 yılında büyük ilgi gördü.

Şu anda, vücut ısısı sensörleri çoğunlukla uyku ve toparlanma takibi için kullanılıyor. Apple, son birkaç yılda uyku ve regl takibi eklese de, bunlar daha basit tarafta. Ancak Apple, diğer cihaz üreticilerinin kendi versiyonundan memnun kalana kadar uygulamış olduğu özellikler üzerinde oturmakla ünlüdür.

Ancak bu açıklamalar, vücut ısısı özelliğinin tamamen öldüğü anlamına gelmez. Konuyla ilgili daha fazla detay, yeni nesil akıllı saatin çıkış yapacağı dönemde ortaya çıkacak.

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
2 hafta
79. Altın Küre Ödülleri Sahipleri Belli Oldu
Dünyanın en prestijli film ve televizyon yapımlarının ödüllendirildiği 79. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu. İşte kazananlar!

Bu yılın adayları arasında Dune, West Side Story, Encanto, Squid Game ve Ted Lasso dahil olmak üzere yılın en büyük ve en iyi TV şovlarından ve filmleri yer alıyordu.

Adaylar arasında birçoğu akış hizmetlerinden geliyor. Netflix toplam 27 gösteri ve film adaylığı topladı. Onu 15 adaylıkla HBO ve HBO Max, ardından Apple TV Plus 12, Hulu 10, Amazon yedi, Disney Plus iki ve Paramount Plus bir adaylıkla izledi.

1979’da gerçekleştirilen 36. Altın Küre Ödülleri’nden bu zamana kadar, kazananlar ilk defa televizyon yayını yapılmadan kamuoyuna duyuruldu. Hiçbir aday, konuk ve medya kuruluşunun yer almadığı 79.Altın Küre Ödülleri, pandemi sebebiyle oldukça sessiz geçti.

İşte 79. Altın Küre Ödülleri Kazananları!

79.Altın Küre Ödülleri, birçok yeni film ve televizyon yapımlarının yanı sıra en iyi oyunculara da verildi! İşte bu yılın ödül kazanan yapımlar ve oyuncular:

En İyi Dram Filmleri

Belfast
Coda
Dune
King Richard
The Power of the Dog

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Jessica Chastain | The Eyes of Tammy Faye
Olivia Colman | The Lost Daughter
Nicole Kidman | Being the Ricardos
Lady Gaga | House of Gucci
Kristen Stewart | Spencer

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Mahershala Ali | Swan Song
Javier Bardem | Being the Ricardos
Benedict Cumberbatch | The Power of the Dog
Will Smith | King Richard
Denzel Washington | The Tragedy of Macbeth

En İyi Sinema Filmi (Müzikal Veya Komedi)

Cyrano
Don’t Look Up
Licorice Pizza
Tick, Tick…Boom
West Side Story

En İyi Kadın Oyuncu (Sinema, Müzikal Veya Komedi)

Marion Cotillard | Annette
Alana Haim | Licorice Pizza
Jennifer Lawrence | Don’t Look Up
Emma Stone | Cruella
Rachel Zegler | West Side Story

En İyi Erkek Oyuncu (Sinema, Müzikal Veya Komedi)

Leonardo DiCaprio | Don’t Look Up
Peter Dinklage | Cyrano
Andrew Garfield | Tick, Tick…Boom!
Cooper Hoffman | Licorice Pizza
Anthony Ramos | In the Heights

En İyi Animasyon Filmleri

Encanto
Flee
Luca
My Sunny Maad
Raya and the Last Dragon

En İngilizce Olmayan Filmler

Compartment No. 6 (Finlandiya/Rusya/Almanya)
Drive My Car (Japonya)
The Hand of God (İtalya)
A Hero (Fransa/İran)
Parallel Mothers (İspanya)

En İyi Destekleyici Rolde Kadın Oyuncu

Caitriona Balfe | Belfast
Ariana Debose | West Side Story
Kristen Dunst | The Power of the Dog
Aunjanue Ellis | King Richard
Ruth Negga | Passing

En İyi Destekleyici Rolde Erkek Oyuncu

Ben Affleck | The Tender Bar
Jamie Dornan | Belfast
Ciarán Hinds | Belfast
Troy Kotsur | Coda
Kodi Smit-McPhee | The Power of the Dog

En İyi Yönetmen

Kenneth Branagh | Belfast
Jane Campion | Köpeğin Gücü
Maggie Gyllenhall | Kayıp Kız
Steven Spielberg | Batı Yakası Hikayesi
Denis Villeneuve | Kumul

En İyi Senaryo

Paul Thomas Anderson | Licorice Pizza
Kenneth Branagh | Belfast
Jane Campion | The Power of the Dog
Adam McKay | Don’t Look Up
Aaron Sorkin | Being the Ricardos

En İyi Orijinal Skor

Alexandre Desplat | The French Dispatch
Germaine Franco | Encanto
Jonny Greenwood | The Power of the Dog
Alberto Iglesias | Parallel Mothers
Hans Zimmer | Dune

En İyi Orijinal Şarkı

Be Alive | King Richard
Dos Oruguitas | Encanto
Down to Joy | Belfast
Here I Am (Singing My Way Home) | Respect
No Time to Die | No Time to Die

En İyi Dizi (Drama)

Lupin
The Morning Show
Pose
Squid Game
Succession

En İyi Kadın Oyuncu (TV Dizisi Drama)

Uzo Aduba | In Treatment
Jennifer Aniston | The Morning Show
Christine Baranski | The Good Fight
Elisabeth Moss | The Handmaid’s Tale
Micheala Jaé Rodriguez | Pose

En İyi Erkek Oyuncu (TV Dizisi Drama)
Brian Cox | Succession
Lee Jung-Jae | Squid Game
Billy Porter | Pose
Jeremy Strong | Succession
Omar Sy | Lupin

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
2 hafta
Passat 2022 Yılı Fiyat Listesi
Türkiye’de Fiat Egea’dan sonra en çok satılan sedan model olan Volkswagen Passat fiyatlarına yeni zamlar uygulandı. Kurdaki dalgalanmalar ve bunun beraberinde getirdiği vergi dilimi farklarından dolayı otomobil fiyatları sık sık güncelleniyor. 2021 yılı itibari ile Passat’ın sadece 0 otomobil satışlarında değil 2. el pazarında da ciddi alıcılar buldu.
Volkswagen2022 model  araçlarında 1.5 TSi ve 2.0 TDi motor seçenekleri ile geliyor. Güncel durum itibari ile manuel seçenek ise kalmadı. D segment gibi rekabetin fazlaca arttığı bir kulvarda Passat liderliği elinde tutmaya devam ediyor. Fakat Volkswagen grubun yaptığı son açıklamalara göre Passat modeli 2022 yılından sonra Avrupa için son bulacak.

Passat 2022 Yılı Fiyat Listesi: En Ucuzu Yarım Milyondan Fazla!

Son fiyatlandırmalar ile beraber baz donanım olan Impression’ın fiyatı 581 bin Türk Lirasına kadar yükseldi, 2018 yılında bu fiyat 150 bin Türk Lirası civarlarında seyrediyordu. Bu durum %264 gibi bir zamlanmaya tekabül ediyor.

2022 Passat Impression 1.5 TSI ACT 150 PS Benzinli Seçenek 581.200 ₺
2022 Passat Business 1.5 TSI ACT 150 PS Benzinli Seçenek 638.000 ₺
2022 Passat Elegance 1.5 TSI ACT 150 PS Benzinli Seçenek 744.700 ₺
2022 Passat Business 2.0 TDI SCR 150 PS Dizel Seçenek 890.200 ₺
2022 Passat Elegance 2.0 TDI SCR 150 PS Dizel Seçenek 1.022.800 ₺
2022 Passat Variant Business 1.5 TSI ACT 150 PS Benzinli Seçenek 622.200 ₺
2022 Passat Variant Elegance 1.5 TSI ACT 150 PS Benzinli Seçenek 813.100 ₺
Fiyatların sıkça değişmesi otomobil alıcıları tarafından hoş karşılanmasa da sabit seviyelerde kalmayan kur oranınıdan dolayı markalar bu tarz güncellemeleri sıkça yapmak durumunda kalıyor. Geçtiğimiz günlerde benzer bir güncelleme Golf modeli için de yapılmıştı, yazı itibari ile en uygun Golf 394.000₺, en pahalı Gol ise 625.500₺‘den alıcı buluyor.

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
2 hafta
Google ve Ford, Yeni Bir Teknoloji İçin İş Birliği Yapıyor!
Google ve Ford, yeni bir radar teknolojisi için iş birliği kararı aldı!

Google, 2015’ten beri herkese açık olarak küçük radar çipleri üretiyor. Size ne kadar iyi uyuduğunuzu söyleyebilir, bir akıllı saati kontrol edebilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Ancak şirketin ürettiği radar, en belirgin şekilde talihsiz bir Pixel telefonunda yer alan ticari bir başarıya sahip değildi. Şimdi Google, teknolojiyi Google dışındaki ek cihazlara teorik olarak getirebilecek Ripple adlı bir açık kaynaklı API standardı başlattı.

Teknik olarak, Ripple, her Ocak ayında Las Vegas’ta CES fuarına ev sahipliği yapan aynı sektör kuruluşu olan Tüketici Teknolojileri Birliği’nin (CTA) himayesi altındadır, ancak projenin arkasında gerçekte kimin olduğu konusunda çok az soru vardır. Google’ın ilk etapta Soli ile ortaya çıkan ATAP skunkworks ekibinin başındaki adam olan Ivan Poupyrev, “Ripple, herkese fayda sağlayan faydalı yeniliklerin kilidini açacak. Genel amaçlı radar, kritik kullanım durumlarını gizliliğe saygılı bir şekilde çözmek için gelişmekte olan önemli bir teknolojidir.” ifadelerini kullanıyor.

Radar Teknolojisi İçin Google ve Ford Ortaklığı!

Birinin orada olup olmadığını, yakında olup olmadığını ve/veya cihazına mikrofon veya kamera gerektirmeden bir şey yapmasını söyleyip söylemediğini kolayca algılayabilen bir teknoloji olan Ripple için Google, Ford ve diğer dört ortağın “gizliliğe saygılı” bir şekilde küçük radarları daha fazla cihaza getirebilecek bir Ripple standardı için özellikler yayınladığını belirtiliyor.

Ford, henüz araştırma yaptığı için küçük radar çipleri ile ne yapmayı planladığını söylemeye istekli değil, sadece “dış radarlarının” bugün yapmadığı şeyleri yapmak için “iç radar” kullanmayı düşünüyor. Şirketin Araştırma ve İleri Mühendislik ekibine başkanlık eden Jim Buczkowski, “Günümüzde gelişmiş dış radarları kullanan lider Ford Co-Pilot360 sürücü destek teknolojilerimizin ötesinde çeşitli müşteri deneyimlerini geliştirmek için bir sensör kaynağı olarak iç radarın nasıl kullanılacağını araştırıyoruz. Yarı iletken endüstrisi katılımıyla standart bir API, donanım kaynağından bağımsız yazılım geliştirmemize ve yazılım ekiplerine birden fazla radar platformunda yenilik yapma özgürlüğü vermemize olanak tanıyacak.” ifadelerini kullandı.

Diğer gadget şirketleri de radar teknolojisini araştırıyor: Amazon benzer şekilde radarın uyku düzeninizi izlemesine yardımcı olup olmayacağını araştırıyor. Ayrıca, geliştirilen akıllı köpek tasması, köpeğiniz çok tüylü veya tüylü olsa bile hayati önemlerini izlemek için minyatür radar kullanır.

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
2 hafta
Tesla, Tam Kendi Kendine Sürüş Yazılımına Zam Yaptı
Tesla CEO’su Elon Musk Cuma günü tweet attı, elektrikli otomobil üreticisinin “Tam Kendi Kendine Sürüş” (FSD) adlı gelişmiş sürücü yardımcısı yazılımının ABD fiyatını 17 Ocak’ta 12.000 dolara çıkaracağını söyledi.

Tesla, Tam Kendi Kendine Sürüş Yazılımına Tekrardan Zam Yaptı!
Yeni gelecek olan %20’lik fiyat artışı, Tesla’nın 2020’de 8.000 ABD Doları olan Tam Otomatik Sürüş (FSD) fiyatlarını 10.000 ABD Dolarına yükseltmesinden bu yana iki yıldan kısa bir süreden önce gerçekleşti.

Musk, Tesla’nın FSD’sinin birkaç yıl boyunca daha geniş bir şekilde piyasaya sürüleceğine söz verdi.

Haber Yine Twitter’dan Geldi !
Her zaman yaptığı gibi yine Twitter’dan açıklama yaptı. Musk, ileriki dönemlerde olabilecek olası zamlar için de sinyal verdi. FSD geniş sürüme geçtiğinde aylık abonelik fiyatının artacağını dillendirdi.

Eylül ayında Tesla, araçların gösterge tablosu ekranlarındaki bir “istek” düğmesi aracılığıyla FSD beta sürümünü daha fazla sürücüye açtı. Ancak yazılıma erişmek için sürücülerin iyi bir “güvenlik puanı”na sahip olması gerekiyor. Tesla, “sürüşünüzün gelecekteki bir çarpışmayla sonuçlanma olasılığını” tahmin eden beş kriteri kullanarak güvenlik puanını belirliyor.

FSD ( Full Self Driving ) Ne İşe Yarar ?
Tesla, otomatik olarak şerit değiştirme ve dönüş yapma gibi bir sürüş yardımı özellikleri sistemi olan yükseltilmiş FSD yazılımının bir test sürümünün piyasaya sürülmesini genişletiyor, ancak özellikler araçları özerk yapmıyor.

Elon Musk Daha Öncesinde Yaptığı Açıklamalarla FSD’ye Olan Beklentileri Yükseltmişti
Musk daha öncesinde yaptığı açıklamalarla Tesla kullanıcılarını epey heyecanlandırmıştı. Musk yaptığı açıklamalarda 2019 yılında tam olarak kendi kendine giden FSD yazılımının çıkacağını söylemişti. Ancak durum pek de öyle olmadı. Bu tarihler geldi ve geçti, ancak Tesla’nın FSD’si, yalnızca FSD paketini satın alan erken benimseyenler için mevcut olan beta sürümünde kaldı.

Tesla FSD Daha Öncesinde de Eleştiri Almıştı
FSD yazılımı da oldukça fazla inceleme ve eleştiri aldı. Ağustos 2021’de ABD. Sens. Ed Markey (D-MA) ve Richard Blumenthal (D-CT), Federal Ticaret Komisyonu’ndan Tesla’nın sürücü yardım yazılımını nasıl pazarladığını araştırmasını istedi. Sonunda ise şirketi “aldatıcı ve haksız uygulamalarla” suçladı.

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
3 hafta
Covid-19 İşçileri Yine Vuracak: Amazon PTO’ları Kesti!
Amazon, CNBC ve Wall Street Journal tarafından bildirildiği üzere karantinaya alınan işçiler için PTO (Paid time off kısaca ücretli izin anlamına geliyor” politikasını değiştirdi. Politika, bir Amazon işe alım sayfasında (Engadget aracılığıyla) hala belirtilen, ancak zaten on güne kısaltılmış olan 14 günlük başlangıçtan itibaren bir haftaya (veya 40 saate) indirildi. Engadget’ın raporu, Amazon’un çalışanlara değişiklikle ilgili bildiriminden bir alıntı içeriyor ve CDC’nin COVID için pozitif test eden kişilerin semptomları ortadan kalktığı sürece beş gün boyunca tecrit etmesi gerektiğine dair güncellenmiş tavsiyelerine atıfta bulunuyor. Covid-19 vakalarının artması ile beraber şirketin bu tarz bir karar almış olabileceği düşünülüyor.

Amazon, federal hükümetle birlikte politikalarını değiştirme konusunda yalnız değil. Engadget’ın belirttiği gibi, Walmart ayrıca COVID ile sözleşmeli çalışanların aldığı PTO saatlerinin sayısını da azalttı. Amerikan Kurtarma Planı 30 Eylül’de sona erdikten sonra ülke genelinde hasta işçilerin korumalarını kaybettiği ve eyalet ve yerel yönetimlerin (ve bireysel işverenlerin) kuralları kendileri belirlemesine izin verdiğine dair raporlar da var.

Covid-19, İşçileri Yeniden Vurdu!
Corona tedbirleri eşliğinde Amazon ve benzeri şirketler yeni değişiklikler yaptı. İlerleyen günlerde virüsun daha da yayılması ile beraber bu tarz izin ve ödemelerde ne tarz değişikliğe gidilebileceği tahmin edilebilir.

Aralık sonunda yayınlanan yeni kılavuzu, önerilen izolasyon süresini on günden beşe indirdi. Halk sağlığı uzmanları, bunun araştırmalarla desteklendiğini söyledi, ancak bazıları hala hasta olan çalışanların işe geri getirilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Amazon’un gözden geçirilmiş politikasının The Verge tarafından görülen bir kopyasına göre, “bir haftadan fazla semptomatik kalan bireyler için ek izin seçenekleri mevcuttur.”

Bazı çalışanlar için, şirketin hastalanma konusundaki politikasından bağımsız olarak, evde kalmaları için para ödenmezse, ekonomik durumları işe geri dönmeye zorlayabilir.

Amazon, ofis çalışanlarının yüz yüze çalışmaya nasıl döneceklerine dair tek bir yönergeye sahip değil, bunun yerine bireysel ekiplerin çalışmalarının ne kadarının uzaktan yapılması gerektiğine karar vermesini tercih ediyor. Elbette bu, Amazon’un depo çalışanları, teslimat sürücüleri, AWS sunucularında çalışan BT personeli ve daha fazlası gibi şahsen yapılması gereken işler için geçerli değildir. Amazon, Kasım ayında kaldırdıktan sonra Aralık ayında depo çalışanları için maske görevini eski haline getirdi.

Kaynak: Teknoloji Haberleri
A
3 hafta
CES 2022 Etkinliğinde Öne Çıkan 5 Teknolojik Ürün
CES 2022 etkinliğinde tanıtımı gerçekleştirilen 5 teknolojik ürün ve detaylarını yazımızda sizler için derledik.

Her yıl Ocak ayında Las Vegas, Nevada’da Consumer Electronics Association tarafından düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı‘nda (CES) öne çıkan bazı teknolojik ürünler neler?

CES 2022 Etkinliğinde Tanıtılan 5 Teknolojik Ürün

CES 2022, daha önceki yıllardaki gibi değildi. Omicron’un felaketiyle gölgelendi ve garip bir fiziksel-çevrimiçi sunum şeklinde gerçekleşti. Bununla birlikte, pandemiler ve lojistik kabuslar, şirketlerin gerçekten çılgın bir teknolojiyi piyasaya sürmesini engellemeye yetmedi. Peki teknoloji devlerinin tanıttığı bazı ürünler neler?

Samsung Freestyle

Yıllar boyunca taşınabilir video projektörlerinden payımıza düşeni gördük ancak Samsung’un yeni Freestyle’ı özellikleriyle dikkat çekiyor. İki pounddan daha hafif olan ve 100 diyagonal inç büyüklüğünde 1080p görüntü yayınlayabilen Freestyle, görüntüyü hem kare hem de keskin tutan otomatik trapezoid ve otomatik odaklama özellikleriyle birlikte 180 derecelik bir “beşik” stand ile birlikte gelir. Freestyle, bas için pasif bir radyatöre sahip 360 derecelik bir ses sürücüsüne, ayrıca yerleşik bir Samsung Smart TV arayüzüne ve projektörü bir ortam ışığına dönüştüren bir “ortam” moduna sahiptir.

Asus ZenBook Fold 17

Asus, bu yıl düzenlenen CES etkinliğinde ne tür bir dizüstü bilgisayar yeniliğine ihtiyacımız olduğunu tam olarak biliyordu ve ZenBook 17 Fold OLED ile her şeyi yaptı.

Yeni dizüstü bilgisayar, 2022 yazına kadar düzgün bir şekilde piyasaya sürülmeyecek, ancak bugün bildiklerimize dayanarak hala heyecanlanabiliyoruz. 17 inç katlanmamış, 12 inç katlanmış ekrana, Intel 12. Nesil Core i7 U serisi işlemciye, 1 TB depolama alanına ve çok daha fazlasına sahiptir.

Razer Zephyr Pro

Razer Zephyr maskesi, çıktığından beri sıcak bir meta olmuştur. Ve şimdi, orijinalin ses yükseltme özelliklerini bir araya getiren yükseltilmiş bir versiyonu olan Zephyr Pro ile daha da iyi hale geliyor, böylece artık sesinizin maskeniz tarafından boğuklaşması veya kısılmasıyla ilgili genel rahatsızlık konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Söylentiye göre Zephyr Pro yeterince etkiliyse, Warner Bros. The Dark Knight Rises‘ta Tom Hardy‘nin Bane sahnelerini yeniden çekecek ve filmin tamamen anlaşılır bir stüdyo kurgusunu yayınlayacak.

Sony Master Series A95K

Sony’nin üst düzey OLED akıllı TV’leri, TV’nin kendi panelini hoparlör olarak kullanan bir vızıltı tasarımı sayesinde yıllardır en iyi ses performansını sunuyor. Şimdi şirket, parlaklığı artırmak için beyaz bir alt piksel ihtiyacını ortadan kaldırmak için kuantum noktaları kullanan bir OLED paneli ile ekran teknolojisindeki bir sonraki büyük şeyi sunuyor. Bu teknoloji, parlaklık aralığı boyunca gerçek bir RGB paletine sahip olacak olan Sony Master Series A95‘te piyasaya sürülecek. TV ayrıca, odadaki izleyici sayısını ve bulundukları yeri izleyerek TV’nin görüntü ve sesini optimize etmesini sağlayacak Sony Bravia Cam ile birlikte gelecek. Hatta kamera odada kimsenin izlemediğini fark ederse TV’yi otomatik olarak kapatır.

Samsung Odyssey Ark

55 inç 4K bir ekrana sahip olan yeni Samsung Odyssey Ark‘ın temel ayrıntıları dışında pek bir şey bilinmiyor, bu nedenle ek teknik özellikleri, fiyatlandırmayı ve çıkış tarihi bilgilerini öğrenmek için beklemeniz gerekecek. Şimdilik, bu kadar büyük ve kıvrımlı bir şeyin size gökdelen tarzı bir görüntü vermek için nasıl doksan derece dönebildiğine hayret edin.

Kaynak: Teknoloji Haberleri
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.