S

Haber Editörü
26 Mayıs 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
114 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
8 sa. önce
İngiltere'de uzmanlar "süper varyant" için uyardıİngiltere’de Acil Durumlar İçin Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından yeni yayınlanan bir rapora göre ilerleyen zamanlarda MERS kadar ölümcül olabilecek bir koronavirüs varyantı ortaya çıkabilir. Uzmanlar Beta varyantının daha bulaşıcı Alfa, Gama veya Delta varyantlarıyla birleşmesi halinde, ilerleyen zamanlarda ortaya çıkabilecek aşılara dirençli olabileceğini söyledi. Uzmanların "rekombinasyon" olarak adlandırdığı bu süreç ölüm oranlarını hiç olmadığı kadar arttırabilir. SAGE'nin raporunda, ortaya çıkacak bir "süper varyantın" %35 civarında bir ölüm oranına sahip olabileceğinden bahsediliyor. Araştırmacılara göre birden fazla varyantın birleşmesiyle ortaya çıkabilecek süper varyanta, sağlık sistemleri direnemeyebilir. Bu anlamda yaşanan kayıpların birçoğu sırf sağlık hizmetine erişememekten kaynaklanabilir. Ayrıca Bkz.Çekya’da aşı olanlara fazladan tatil verilecekİngiltere’de Tüm Partiler Parlamento Grubu'nun koronavirüs ile ilgili başkan yardımcısı Dr. Philippa Whitford, SAGE'nin raporunun zaten malumun ilamı olduğunu söylüyor. Withford, küresel çapta bir aşılanma olmadıkça salgına yönelik tam bir başarının gerçekleşmeyeceğinin altını çiziyor. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’nda halk sağlığı uzmanı olan Prof. Dr. Martin McKee, hükümetin şu anda kendi danışmanlarından gelen bu sözlerin zaten kendileri tarafından da tekrarlandığını söylüyor. McKee'ye göre başka bir yerli varyantın ortaya çıkma olasılığını azaltmak için aşılanmanın hızlanması gerekli. 
Kaynak:https://www.walesonline.co.uk/news/uk-news/sage-warns-new-covid-variant-21192341
S
10 sa. önce
Neden aynı anda birçok yerde yangın çıkıyor? Uzmanlar cevapladıTürkiye'de son birkaç gündür birçok yerde eş zamanlı yangınlar çıkıyor. Aynı anda çıkan bu yangınların çıkma sebepleri araştırmacılar tarafından masaya yatırıldı. Araştırmacılar dört ana faktör üzerine konuştular: İnsan eli, fön rüzgarları, küresel ısınma ve ormanlardaki yerleşimler. 

İnsan eli İstanbul Cerrahpaşa Üniversitesi Ormancılık Fakültesi'nden Prof. Dr. Doğanay Tolunay'ın aktardığına göre istatiksel açıdan çıkan orman yangınlarının %11'i yıldırım gibi doğa olayları sebebiyle gerçekleşirken, %89'una ise insanlar sebep oluyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda bahçe temizliği ve anız yakma faaliyetleri sebebiyle de birçok yangın çıkmıştı. Öte yandan bazen bırakılan bir cam parçası veya bir sigara izmariti dahi koskoca bir yangını başlatmaya sebep olabiliyor. 

Küresel ısınma Geçtiğimiz birkaç yılda küresel ısınma kaynaklı kuraklık, dünyanın birçok bölgesinde yangınları arttırdı. Örneğin bugünlerde Kanada'da birçok kontrol edilemeyen yangın var. Bununla birlikte Amazon bölgesindeki yangınlar o kadar çok arttı ki, şimdiye kadar CO2 absorbe eden bu tropikal bölge, artık CO2 salınımı yapıyor. Bu anlamda bugünlerde yaşanan yangınları, küresel ısınmanın etkilerinden birisi olarak dikkate almamız gerek. 

Ayrıca Bkz.Huawei P50 Pro en iyi kameralı telefonlar sıralamasında ilk sıraya yerleştiFön rüzgarları İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yüksek basınçtan etkilenen hava durumlarında, havanın kuruduğunu ve bu yüzden de yangınlara zemin hazırlayan sıcaklık artışlarının yaşandığını söylüyor. Kadıoğlu'na göre şu an Antalya'da bağıl nem oranı, %6 gibi anormal bir seviyede. Hava çökerken rüzgar hem tepeden esiyor hem de sıcaklık artışına sebep oluyor. Bu anlamda da dağ yamaçlarından esen rüzgar, ağaçları kurutup en ufak bir kıvılcımla alev almaya müsait hale getiriyor. Kadıoğlu'na göre buna "fön etkisi" deniyor. 

Ormanlardaki yerleşimSabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Kıdemli İklim Uzmanı Dr. Ümit Şahin de ormanların içine siteler kurulmasının ve oteller yapılmasının yangın risklerini arttırdığını söylüyor. Şahin, esasen orman yerleşimi meselesinde yine insan elinin bulunduğu söylüyor ancak buradaki yerleşim unsurunun münferit olaylar olarak değil, sorunlu bir yapılaşma olarak anlaşılması gerekiğini belirtiyor. 
Kaynak:https://www.ntv.com.tr/turkiye/orman-yanginlari-ayni-anda-nasil-basladi,7K4F-IgXlEaEHB7Gf6zsGQ
S
18 sa. önce
Yeni araştırma bulguları, Mars'ta yaşam olabileceği varsayımını sarstıİçlerinde NASA'nın ve SpaceX'in de yer aldığı birçok uzay girişimi Mars gezegeniyle yakından ilgileniyor. Hatta bazı girişimler yakın zamanda bu gezegene insanlı yolculuk yapmayı da planlıyor. Kuşkusuz Mars'a dair bu ilginin olmasının en büyük sebebi, Mars'ta hayat olabileceği fikri. Mars'taki hayat belirtisini artıran önemli bulgulardan birisi de üç yıl önce radarlar aracılığıyla, Mars'ın güney kutbunda tespit edilen göllerdi. 2018 yılında Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Mars Gelişmiş Yeraltı ve İyonosfer Sondajı Radarı (MARSIS), Kızıl Gezegen'in güney kutup buzulunun altında sıvı bir gölün varlığını tespit etmişti. Araştırmacılar bundan iki yıl sonra her biri 10 km genişliğinde birkaç tuzlu göl bulmuştu. Bu duruma göre de araştırmacılar gezegende suyun olması dolayısıyla, yaşamın da olduğunu düşünmüşlerdi. Öte yandan bugün ABD'nin Arizona eyaletinde yer alan Gezegen Bilimleri Enstitüsü (Planetary Science Institute) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmada  tespit edilen göllerin, su yerine donmuş kil olabileceği iddia edildi. Çalışmanın başyazarı Isaac Smith, 2018 yılında alınan verilerin artık bir geçerliliğinin olmadığını söyledi.Ayrıca Bkz.Perseverance aracı Mars’tan ilk kaya örneklerini toplamaya hazırlanıyorSmith'in aktardığına göre çok düşük sıcaklıklarda donmuş katı killer yansıma yapabilir ve MARSIS gözlemlerinde de bu su gibi görünmüş olabilir. Smith ve arkadaşları bu teorilerini ispatlamak için de laboratuvarda kilin bu yansımayı oluşturup oluşturamayacağını denediler. Geophysical Research Letters adlı bilimsel dergide yayınlanan çalışma kapsamında araştırmacılar, laboratuvardaki smektitleri (seramik killer) -7 dereceye kadar soğuttular. Bu sıcaklıkta, suyla bağlanmış smektitler, MARSIS'in tespit ettiği parlak radar yansımalarını üretti. Bununla birlikte Smith'e göre Mars'ın buzul bölgelerinde suyun sıvı olarak durabilmesi için fazla miktarda ısı ve tuz gerekiyor. Bu anlamda volkanik kayaya benzer kilin orada bulunması, daha mantıklı bir açıklama haline geliyor. 
Kaynak:https://www.universetoday.com/152016/bad-news-those-underground-lakes-on-mars-theyre-probably-just-frozen-clay/
S
21 sa. önce
Monaco'daki marinalara kurulan elektrikli şarj istasyonları ve "ekolojik sorumluluk"Yacht Club de Monaco, sürdürülebilir hareketliliği destekleme konusundaki itibarını arttırmak ve büyüyen elektrikli tekne yat pazarına hizmet etmek için kısa süre önce limandaki şarj tesislerine bir çift Aqua SuperPower 2. nesil hızlı şarj cihazı ekledi. Ayrıca Bkz.Elektrikli otomobiller geleceğin pil teknolojisini değiştirebilirBenzer elektrikli istasyonlar Monaco Limanı'ndaki Société Monégasque Internationale Portuaire'nin (SMIP) sahibi olduğu Cala del Forte ismindeki marinada da kuruldu. Şirket bu istasyonların kurulmasını "sürdürülebilirlik felsefesi" ve "ekolojik sorumluluk" sözleriyle açıklamıştı. Öte yandan buradaki elektrikli istasyonları kullanan insanlar, dünyanın en zengin %1'lik kesiminde bulunuyor. 

Peki neredeyse 100 milyon dolarlık mega yatların bulunduğu bu marinalara elektrikli istasyonların kurulması ne anlama gelmektedir? Bilindiği üzere elektrikli araç teknolojileri ilk önce gelişmiş ülkelere geliyor. Bununla birlikte dünyada CO2 emisyonlarının en fazla olduğu yerler de yine bu ülkeler. Yani başta denildiği üzere bu "doğa dostu" girişimler doğrudan markaların itibarlarını arttırmak için yapılıyor olabilir. Ancak diğer yandan bu "ekolojik sorumluluk" tavrı, dünyayı bu hale getirenlerin yaptıklarıyla sözde yüzleşmeleri de olabilir. 
Kaynak:https://cleantechnica.com/2021/07/30/aqua-electric-marine-fast-charger-comes-to-monaco/
S
dün
Apple, iPhone tasarımının sızıntılarına karşı harekete geçtiApple, Çin vatandaşlarına sızdırılmış olan iPhone'un, sosyal medyada reklamlarının durdurulması için ihtar mektubu gönderdi. Motherboard haber sitesinin aktardığına göre Apple, ürün tasarımını sızıntılarını engellemek için gönderdiği mektupta "Apple'ın ticari sırlarının kasıtlı ihlalini oluşturan bilgileri ve Apple'ın piyasaya sürülmemiş ürünlerini söylentilere dayanarak ifşa ettiniz" diyor. Bilindiği üzere Apple, prototip ve bitmiş ürün arasında birçok değişiklik yaptığı için, prototipten yola çıkarak ürünlerin kılıflarını şimdiden hazırlamak yanıltıcı olabiliyor. Bu anlamda Apple'ın uyarısı, şirketlerin prototip tasarımlara güvenmesi durumunda uygun olmayan iPhone aksesuarlarını üretmelerine engel olmak. Research and Markets'in geçen yılki raporuna göre Apple aksesuarlarının küresel pazarı 2019'da 19,9 milyar dolar değerindeydi. Rapora göre bu pazar, 2026 yılına kadar 27,4 milyar doların üzerine çıkacak. Ayrıca Bkz.iPhone 14 ile çentik tarih olabilirApple'ın teknoloji sızıntılarını durdurmak istemesinin bir diğer sebebi de ürün lansmanlarına eşlik eden sürpriz unsurunun korunmaya çalışılması. Apple, resmi olarak piyasaya sürülmeden önce ürünlerinin gizliliğini korumak için her türlü çabayı sarf ediyor. Bu anlamda da sızıntılara karşı ayrıca hassasiyete sahip. 
Kaynak:https://www.vice.com/en/article/bvzp9z/apple-says-leaks-cause-companies-to-make-iphone-cases-at-the-wrong-size
S
dün
Elon Musk, Cybertruck'ta kapı kolları olmayacağını söylediElon Musk geçtiğimiz günlerde Twitter'a Cybertruck'ta hiç kapı kolu olmayacağını ve arabanın kişiyi tanıyıp, kapıyı ona açacağını yazdı. Bu anlamda görünen o ki, Cybertruck prototipinin lansman etkinliğindeki kapı kolları artık olmayacak. Yani muhtemelen kapı kolunun olduğu yer tamamen düzleşerek araç daha fütürist bir görünüm kazanacak. 

Model XTesla'nın şu anki serisinde otomatik ön kapılarla donatılmış tek araba. Araç sahibi veya sürücü, anahtarlık ya da eşleştirilmiş bir cep telefonu ile Model X'e yaklaştığında araç otomatik olarak sürücü tarafındaki kapıyı açıyor. Kapı tamamen açılınca da sürücünün kapı koluna dokunmasına bile gerek kalmıyor. Kapının kapanması için ise sürücünün birkaç saniye fren pedalına basması yeterli oluyor. https://twitter.com/elonmusk/status/1416663763151949824Ayrıca Bkz.Elon Musk, Tesla Cybertruck üretiminin 2022 yılına ertelendiğini açıkladıAncak bu özelliğe rağmen yine de Model X'in kapı kolları var. Öte yandan bu aracın kapılarını manuel ve dokunmatik ekran kontrolleri kullanarak açmanın da birçok yolu bulunuyor. Bu anlamda Cybertruck'taki kapıların temassız açılacak olması yeni bir şey değil. Burada yeni olan, özelliklerin eklenmesiyle beraber eski alışkanlıklarımızı hatırlatan parçaların ortadan kaldırılması. Yani alıcılara kapı otomatik açılıyorsa, kapı koluna zaten gerek yok deniyor bir anlamda. Bu mantıkla ilerleyen modellerde direksiyon da bulunmayabilir. Araba kendisi sorunsuz gidebiliyorsa neden direksiyona ihtiyaç duyulsun ki? 
Kaynak:https://cleantechnica.com/2021/07/30/teslas-ongoing-war-against-door-handles/
S
3 gün
Facebook ve Google'dan ofise dönmek için aşı şartıPandemi döneminde dünyadaki birçok büyük şirket evden çalışma modeline geçmişti. Şimdi salgının etkileri azalmaya başladığı için kurumlar, çalışanları tekrar ofislere nasıl getireceğini düşünüyorlar. Hatta sosyal medya şirketi Facebook ve arama motoru Google, çalışanların ofise geri gelmesi için aşı şartı getireceğini şimdiden açıkladı bile. Ayrıca Bkz.Aşılama hakkında uzmanlar tartışıyor: Zorunluluk mu? Teşvik mi?Facebook İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Lori Goler, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ofislere geri dönülmesi için Covid-19'a karşı aşılanma politikasının yerel şartlara ve düzenlemelere bağlı olarak uygulanacağını belirtti. Bununla birlikte Goller, tıbbi nedenlerden ötürü aşı yaptıramayanlar için de başka seçeneklerin oluşturulacağını ekledi. 

Öte yandan Google’ın Fırsat Eşitliği İstihdam Komisyonu da tıbbi veya dini sebeplerle aşı olmayan çalışanlar için alternatif yollar bulunması şartıyla, ofislere yeniden dönmek için çalışanlardan yasal olarak Covid-19 aşısı isteyeceklerini söyledi. 
Kaynak:https://www.cnbc.com/2021/07/28/facebook-requiring-us-employees-to-be-vaccinated-to-return-to-work.html
Kaynak:https://www.theverge.com/2021/7/28/22598316/google-vaccination-requirement-return-offices-covid-19-delta-variant
S
3 gün
Yapay zeka ile kedilerin ruh halini algılayan bir uygulama geliştirildiKanadalı bilim insanları kedilerin ruh halini anlayabilen bir yapay zeka geliştirdi. Sylvester isimli teknoloji şirketi tarafından geliştirilen bir uygulamayla kedi sahipleri, kedilerinde herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını artık kolayca anlayabilecekler. 

Tably ismindeki bu uygulamayla kedi sahiplerinin, kedilerinin fotoğrafını çekmeleri yeterli. Uygulama geliştiricilerinden Miche Priest verdiği demeçte, yüz tanıma teknolojisi ile yapay zekayı birleştirdiklerini söylüyor. Priest, uygulamayı iyi kullanabilmek için kedilerin fotoğrafının düzenli olarak çekilmesinin gerektiğini de ekliyor. Ayrıca Bkz.Evcil hayvanlarımıza Covid-19 bulaştırabilmemiz gayet muhtemel

Uygulamayı deneyen veterinerler de şimdiden uygulama için olumlu yorumlarda bulunuyorlar. Veteriner hekim Liz Ruelle, bu uygulamanın harika bir fikir olduğunu ve yapay zeka teknolojisinin kedilerin sağlık sorunlarını ve duygu durumlarını algılamada şimdiye kadar iyi iş çıkardığını söylüyor. 

Uygulama kulakların, gözlerin, bıyıkların ve kafanın pozisyonunu analiz ederek şimdiden %70 doğrulukla sonuç veriyor. Uygulamanın geliştiricileri, yapay zekanın her geçen gün daha başarılı olduğuna dikkat çekiyor.
Kaynak:https://www.reuters.com/technology/feline-okay-app-that-tells-you-if-your-cats-happy-2021-07-27/
S
4 gün
Uzmanlara göre İngiltere, Covid-19'u bitirmeye en yakın ülkeİngiltere, geçtiğimiz haftalarda Covid-19 kısıtlamalarını büyük ölçüde kaldırdı. Daha önceden Delta varyantından ötürü rekor seviyelerde vaka artışlarına sahne olan ülkede, şimdi vaka sayıları her yaş grubunda hızla düşüyor. Bununla birlikte şu an elde edilen verilere göre İngiltere'de toplumsal bağışıklık seviyesi %87'ye ulaştı. Uzmanlara göre İngiltere, Covid-19'u bitirmeye en yakın ülke. Ayrıca Bkz.TFF yeni sezonda seyircilerin stadyumlara giriş şartlarını 5 maddede açıkladıHatırlarsak Delta varyantının ortaya çıkmasıyla beraber sürü bağışıklığı, University College London'daki bilim insanları tarafından %93 olarak belirlenmişti. Çünkü bu yeni varyantın bulaşıcılığı, geleneksel virüse kıyasla çok daha fazlaydı. Şu an İngiltere'nin bu bağışıklık düzeyine ulaşmasına çok az bir mesafesi kaldı. Geçen haftalardaki hızlı vaka artışlarından sonra ülkede dün açıklanan rakamlar, bir önceki haftanın yarısı kadar. Uzmanlara göre bir sonraki hafta açıklanacak rakamlar da muhtemelen bugün açıklananların yarısı kadar olacak.İngiltere'de kış rahat geçecekBristol Üniversitesi'nden bir virolog ve koronavirüs uzmanı olan Dr. David Matthews yaptığı açıklamada, salgının İngiltere'de hemen hemen bittiğini söylüyor. Ayrıca henüz aşı olmamış kişilerin aşı yaptırması halinde, riskin çok daha azalacağının altını çiziyor. Bununla birlikte Matthews, önümüzdeki kış aylarında İngiltere'de yüksek ölüm oranları görülmeyeceğini belirtiyor.  
Kaynak:https://metro.co.uk/2021/07/29/uk-nearing-herd-immunity-as-87-of-people-likely-have-covid-antibodies-15005938/
S
4 gün
TCMB Başkanı dijital paranın pilot uygulaması için tarih verdiBilindiğiz üzere dijital para, ortaya çıktığı günden beri tartışılıyor. Ekonomistler bir yandan dijital paraların herhangi bir otoriteye bağlı olmamasından ötürü temkinli olunması gerektiğini söylerken diğer yandan da dijital paraların artık hayatlarımızın bir parçası olduğu gerçek. Bazı ülkeler bu paralara karşı ciddi kısıtlamalar getirse de uzmanlar paranın büyük bir paradigma değişimi yaşadığını söylüyor.Ayrıca Bkz.Burger King, Dogpper isimli menü için Dogecoin (DOGE) ile ödeme alacakBu yüzden de Türkiye Merkez Bankası (TCMB) kripto para raporu hazırlamıştı. Şimdi de TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu sunduğu üçüncü enflasyon raporunun yanında dijital para ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Kavcıoğlu'nun aktardığına göre dijital para için pilot uygulama önümüzdeki Eylül ayında başlayacak. Henüz bir yasa yok!Öte yandan şimdilik ülkemizde kripto paralara ilişkin vergi mevzuatı da dahil herhangi bir yasal altyapı ve düzenleme bulunmuyor. Üzerinde çalışılan yasada, kripto para kazançlarının vergilendirilmesi yönelik diğer ülkelerin aldığı kararlar inceleniyor. Türkiye'nin bu kripto para yasasının Ekim'de TBMM'ye sunulması ve 2021 sonuna kadar hazır olması bekleniyor. 
Kaynak:https://www.ntv.com.tr/ekonomi/yilin-ucuncu-enflasyon-raporu-aciklaniyor,8cGKO1DkJU-NfgczXy0snw
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.