S

Haber Editörü
26 Mayıs 2021
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
163 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
S
3 ay
Uzmanlar Tuz Gölü'nün yıllar içinde yok olacağını söylüyor

Tuz Gölü 30 yıl içinde yok olacakTürkiye'nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü'nün tamamen yok olması için uzmanlar tarih verdi. Uzmanlara göre Tuz Gölü, 30 yıla kadar yok olabilir. Şimdiden göl, küresel ısınma ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle %30 küçüldü. Önlem alınmaması halinde bu küçülme devam edecek. Ayrıca Bkz.Araştırmaların %99.9’u iklim değişikliğine insanların sebep olduğunu gösteriyorGeçtiğimiz aylarda hatırlarsak Tuz Gölü, sayısız flamingonun susuzluktan ölmesiyle gündeme gelmişti. Öte yandan bilindiği üzere Van Gölü de dahil diğer göllerin su seviyelerinde de ciddi azalmalar söz konusu. Konya, Ankara ve Aksaray sınırları içinde bulunan Tuz Gölü, Türkiye'nin tuz ihtiyacının yarısından fazlasını karşılıyor. Dahası turizm açısından da değerli bir yer. 1600 kilometrekare yüzölçüme sahip göl, Şereflikoçhisar'dan gelen Peçen Çayı ile Aksaray'dan gelen Melendiz Çayı ve çevresindeki diğer derelerden besleniyor. 

Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muazzez Çelik Karakaya, TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirdikleri çalışmalarda 1930'dan bu yana gölün %30 oranında küçüldüğünü bulduklarını belirtti. Prof. Dr. Karakaya'ya göre, ilerleyen zamanlarda bu durum tuz yataklarında işletme yapan firmaları ekonomik açıdan etkileyecek. Bunun yanında bölgede barınan 100'den fazla kuş türü de ileride göç edebilir. Kaldı ki bu da bölgedeki ekolojik dengeyi altüst edecektir. Bu anlamda Prof. Dr. Karakaya, önlem alınmadığı takdirde 20-30 yıl içinde gölün aşama aşama kaybolacağını söylüyor. 
Kaynak:https://www.dha.com.tr/yurt/tuz-golunu-30-yila-kadar-kaybedebiliriz/haber-1855740
S
3 ay
Turkovac yerli Covid-19 aşısı hangi aşamada?

Turkovac aşısının faz-3 çalışmasında yeni gelişmelerTürkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan Akdoğan, yerli aşının şu anda hangi aşamada olduğu hakkında bilgi verdi. Akdoğan, geçen hafta başlatılan Turkovac'ın 3. doz olarak etkinlik ve güvenlik açısından Sinovac ile karşılaştırılacağı ve faz-3 çalışmaları kapsamında yürütülen klinik araştırmanın, Türkiye tarihindeki en büyük klinik araştırma olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Akdoğan, TÜSEB'in kurum olarak toplamda 7 yerli aşı çalışmasını desteklediği söylüyor. Öte yandan Akdoğan'ın aktardığına göre kurum, Turkovac aşısının faz-1 ve faz-2 çalışmalarını desteklemekle kalmayıp faz-3 çalışmasını da tamamen üstleniyor. Bununla beraber Akdoğan, Turkovac'ın faz-3 çalışmalarının şu anda 28 ilde 41 ayrı merkezde yürütüldüğü ve yaklaşık 3 bin aşı gönüllüsüne ulaşmayı da hedeflediklerini sözlerine ekledi. Akdoğan, 3 bin gönüllü hedefi için de 18-59 yaş arası daha önce 2 doz inaktif aşı olmuş ve henüz 3. dozunu olmamış kişileri Turkovac için gönüllü olmaya da davet etti. Bunun için de vatandaşlar basitçe e-Nabız üzerinden randevu alabilirler. Hatırlarsak benzer bir 3. doz için Turkovac aşısı daveti, geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından da Twitter paylaşımıyla gelmişti. Ayrıca Bkz.Bİlim İnsanları: Genetik olarak COVID-19’a dayanıklı insanlar olabilirSon olarak Prof. Dr. Akdoğan, TÜSEB tarafından destek olunan 7 aşı çalışmasından 2 tanesinin de hayvan deneylerini tamamladığının müjdesini verdi. Ayrıca Akdoğan, intranazal sprey aşısı (burun spreyi) ar-ge çalışmalarının da olduğunu belirtti.  
Kaynak:https://www.dha.com.tr/saglikyasam/prof-dr-akdogandan-yerli-asi-aciklamasi/haber-1855756
S
3 ay
Covid-19 aşısı karşıtları İzmir'de miting düzenlediCovid-19 aşısı ve PCR testi karşıtları şimdi de İzmir'de miting düzenledi. Bugün yapılan mitingde insanlar, "Büyük Uyanış" şiarıyla bir araya geldi.

Covid-19 ile mücadele kapsamında hemen hemen her önleme karşı olan (HES kodu, maske, mesafe kuralları vb.) vatandaşlar, protestoda da polis kontrol noktasında bulunan maskeleri takmadılar. Ayrıca Bkz.Bakan Koca artan enfeksiyonlara karşı uyardı

Vatandaşlar protesto için İzmir'in Bornova ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Mesafe kuralına da uyulmayan gösteride vatandaşların taşıdığı dövizlerde, aşı yaptırmayanlara karşı ayrımcılık yapıldığına dair ifadeler de yer aldı. 
Kaynak:https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/covid-19-asisi-karsitlari-izmirde-miting-duzenledi,JyG-3pWbrEm4iZQkOCa3_Q/8xmcarq5EEi0z5IVhFwSCw
S
3 ay
3. doz BioNTech aşısına gerek var mı?

3. doz BioNTech aşısıBilindiği üzere birçok aşı için bir süredir 3. doz tartışmaları yapılıyor. Türkiye'de özellikle 2 doz Sinovac aşısı olanlar için 3. bir doz aşı çoktan önerildi bile. Öte yandan 2 doz BionTech/Pfizer aşısı olanlar için henüz net bir şey söylenmedi. Ayrıca Bkz.Bakan Koca artan enfeksiyonlara karşı uyardıÇocuk ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, ekstra risk taşımayan 2 doz BionTech aşısı olmuş kişiler için 3. dozun erken olduğunu söylüyor. Kurugöl, 2 doz Sinovac aşısı olanlar için 3. bir doz aşının, Delta varyantı tehdidinden ötürü gerekli olduğunu ancak BioNTech aşısının 2 dozunun koruyuculuğunun 6 ay sonra bile yeterli olacağını savunuyor. Şimdilik böyle bir ihtiyaç yok Kurugöl ayrıca, Yoğun Bakım Derneği'nin verilerini işaret ederek BioNTech aşısı olmuş kişiler için 3. doz aşının henüz ihtiyaç olmadığını savunuyor. Yoğun Bakım Derneği'nin verilerine göre yoğun bakımdaki hastaların binde 5'inden azı (%0.5) 2 doz BioNTech aşısı olmuş kişiler. Dahası ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 3. doz BioNTech aşısını yalnızca 65 yaş üstü ve ağır hastalık ihtimali olan risk grubundakilere öneriyor. 
Kaynak:https://www.dha.com.tr/yurt/prof-dr-kurugol-3uncu-doz-biontech-uygulanmasi-icin-erken/haber-1854493
S
3 ay
Türkiye'de 500 binden fazla siber saldırı engellendiUlaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, alınan önlemler ve geliştirilen yerli ve milli uygulamalar sayesinde yılın başından Ekim ayına kadar 60 bin 795 siber saldırı engellendiğini söyledi. Dahası Karaismailoğlu, 2017'den bu yana ise toplamda 502 bin 386 siber saldırının engellendiğini ekledi. Ayrıca Bkz.E-Devlet'ten veri sızıntısı iddiası hakkında açıklamaKaraismailoğlu yazılı açıklamasında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesindeki uygulamalarla siber güvenlikte ciddi önlemler aldıklarının altını çizdi. Saldırıların, operatörler tarafından dağıtık servis dışı bırakma (DDoS), oltalama (Phishing) ve spam olarak gerçekleştiğini bildiren Karaismailoğlu, ulusal siber güvenliğin sağlanmasının herkesin öncelikli gündemi olduğunu ifade etti.

Karaismailoğlu açıklamasında AVCI, AZAD ve KASIRGA isimli yerli uygulamalarla ve yapay zeka teknolojileri kullanarak 750 sahte konferans uygulaması tespit ettiklerini ifade etti. Bununla birlikte bu teknolojiler sayesinde uzaktan yönetim servislerinde 31 bin 132 zafiyet tespit edildiğini ekledi. Karaismailoğlu ayrıca verilerin uzman analistler tarafından daha verimli şekilde yönetilmesi ve tespit edilen siber güvenlik eksikliklerine ilişkin bilgilerin ilgili taraflara daha hızlı ulaştırılması için yerli ve milli KULE yazılımı da geliştirdiklerini belirtti. 
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/yerli-ve-milli-uygulamalarla-500-binden-fazla-siber-saldiri-engellendi/2394540
S
3 ay
Bakan Koca artan enfeksiyonlara karşı uyardıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda vatandaşları gribal enfeksiyonların artışına karşı uyardı. Paylaşımda Covid-19 ve benzeri semptomları olan rahatsızlıkların mevsimden dolayı riskinin arttığı söyleyen Koca, maske ve mesafe konusunda tedbirlere uyulması gerektiğini belirtti. https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1449423250526642176Eğitime ara verilmeyecekBununla beraber geçtiğimiz günlerde okullarda yüz yüze eğitime ara verilip verilmeyeceği tartışmasına da dün doğrudan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından net bir şekilde eğitimin devam edeceği şekilde karşılık verildi. Öte yandan Bakan Özer, dün itibariyle 4.025 derslikte eğitime ara verildiğini bildirdi. Özer'in aktardığı şekilde bu oran da %1'in altında. 

Ayrıca Bkz.FDA’in Covid-19 ilacına Aralık'tan önce onay vermesi beklenmiyorDiğer yandan son bilim kurulu toplantısından sonra Fahrettin Koca ise vakalardaki yaş ortalamasının düşüşüne dikkat çekti. Koca'nın açıklamasına göre, şu anda aktif vakaların yaklaşık %40'ını 23 yaş altı kişiler oluşturuyor. 
Kaynak:https://www.iha.com.tr/haber-saglik-bakani-koca-belirtileri-covid-19a-benzeyen-enfeksiyonlarda-ciddi-artis-var-985863/
S
3 ay
Kültür ve Turizm Bakanlığı sinema sektörüne 65 milyondan fazla destek verdiKültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu yıl 356 proje için sinema sektörüne 65 milyon 450 bin lira destek sağlandı. Bakanlık'ın aktardığına göre, sadece bu sene olan son destekleme kurulu toplantısında sinemadaki 18 proje için 17 milyon 450 bin lira destek verildi. Bakanlık tarafından sağlanan desteklerle 5 yönetmenin ilk uzun metrajlı filmlerini yapabilmesine olanak verildi. Yıl boyunca 5 adet "ilk uzun metrajlı kurgu film yapım" projesine 3 milyon 750 bin lira, 11 adet "uzun metrajlı sinema film yapım" projesine 13 milyon 300 bin lira, 2 adet "çekim sonrası" projesine ise 400 bin lira destek sağlandı.Ayrıca Bkz.Dwayne Johnson başrollü DC filmi Black Adam'ın ilk bakış videosu geldiFarklı türlerden projeleri içeren destekler, bakanlık ve sinema sektör temsilcilerinden oluşan 8 kişilik desteklem kurulunca değerlendirildi. Yönetmen Banu Sıvacı'nın "Günyüzü" ve "Bozkır", yönetmen Ali Özel'in "Beklenti", yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun'un "Ölüleri Yakma Cemiyeti", yönetmen Tayfun Pirselimoğlu'nun Cannes Film Festivali'nin "Cinefondation Atelier" bölümüne seçilen "İdea", yönetmen Pelin Esmer'in "O da Bir Şey mi", yönetmen Derviş Zaim'in "Suç", yönetmen Erdem Tepegöz'ün "Çığ" ve yönetmen İsmail Güneş'in "Kurban" filmleri Bakanlık tarafından desteklenen yapımlar arasında yer aldı.    
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/kultur-ve-turizm-bakanligi-sinemaya-65-milyon-450-bin-lira-destek-sagladi/2393907
S
3 ay
Coldplay'den CO2 emisyonu azaltma girişimiColdplay grubu 2016-17 dünya turuna kıyasla CO2 emisyonlarını %50 azaltma ve sahne şovlarını günlendirmek için neredeyse tamamen yenilenebilir enerji kullanma sözü verdi. Coldplay turlarının ve gösterilerinin çevresel etkisini azaltmak için bir dizi girişimde bulanacağını duyurdu. Bunlardan birisi gösterinin olacağı açık hava stadyumlarına "kinetik zemin" kurmak. Böylece gösteri öncesinde stadyuma gelen insanların yarattığı enerji ile gösteride kullanılacak olan enerji karşılanabilecek. Coldplay'in açıklamasına göre, pil ve şebeke de yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak. Ayrıca sahnenin kendisi de bambu ve geri dönüştürülmüş çelik gibi yeniden kullanılabilir ve sürdürülebilir malzemelerden inşa edilecek. 

Öte yandan turun güzergahı, uçuşları en aza indirecek şekilde tasarlandı ve grup daha sürdürülebilir hava yakıtı için ek ücret ödeyeceğini de söyledi. Dahası düşük karbonlu seyahat etmiş olan Coldplay hayranları da belli mekanlardan indirim kazanacak. Bunu kanıtlamak için de hayranların bir uygulama kullanması gerekiyor. Bunların yanında Coldplay, satılan her bilet için en az bir ağaç dikeceğini de belirtiyor. Ayrıca Bkz.Boris Johnson: İngiltere 2035’e kadar %100 yeşil enerjiye geçecekColdplay şovlarının önemli bir parçası olan ve hayranlar tarafından takılan ışıklı bileklikler de gübrelenebilir malzemelerden yapılacak. Kullanılan konfetiler de biyolojik olarak doğada çözülebilir olacak ve tek kullanımlık plastik su şişelerinin satışı da engellenecek. "Öğrendiklerimizi paylaşmaya kararlıyız"Son olarak grup şunları söylüyor: "Gezegen bir iklim kriziyle karşı karşıya. Bu nedenle bu turu mümkün olduğunda sürdürülebilir kılmak ve daha da önemlisi, turun bir şeyleri ileri götürme potasiyelinden yararlanmak için son iki yılı çevre uzmanlarına danışarak geçirdik. Her şeyi doğru yapmayacağız ancak elimizden gelen her şeyi yapmaya ve öğrendiklerimizi paylaşmaya kararlıyız." 
Kaynak:https://www.theguardian.com/music/2021/oct/14/coldplay-pledge-50-lower-co2-emissions-on-2022-world-tour
S
3 ay
Bakan Koca'dan çarpıcı "Turkovac" aşısı paylaşımı

Fahrettin Koca'dan Turkovac açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Twitter hesabından 3. doz aşılar için Turkovac çağrısı yaptı.  Koca, paylaşımında "Turkovac'ı Türkiye’nin hizmetine sunmaya hazırlanıyoruz. Daha önce 2 doz aşı yaptırmış, COVID-19 geçirmemiş, 18-59 yaş arası sağlıklı herkes bize destek olabilir" dedi. https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/14482253656342568983. doz aşı için Turkovac kullanımının serbest olduğunu söyleyen Koca, en az 3 bin kişinin yerli aşıyı tercih etmesi gerektiğini de ekledi. Öte yandan bilindiği üzere Turkovac'ın şu anda faz 3 çalışmaları devam etmekte.Ayrıca Bkz.Uzmanlardan önümüzdeki kış için “ikiz pandemi” uyarısıYaklaşık 11 aydır çalışmaları süren yerli aşının en geç yıl sonuna kadar kullanıma girmesi hedefleniyor. Bunun yanında Erciyes Üniversitesi ve TÜSEB işbirliğiyle geliştirilen bu yerli aşının faz 3 çalışmalarına ilişkin ara sonuçların bu aralar açıklanması gündemde.   
Kaynak:https://www.trthaber.com/haber/gundem/bakan-kocadan-3-doz-icin-turkovac-cagrisi-616550.html
Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/yerli-kovid-19-asisi-turkovac-icin-kritik-asama/2389884
S
3 ay
DSÖ, ek doz olarak Sinovac aşısını önerdi

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bugün yaptığı açıklamada, 60 yaş ve üzeri kişilere 3. doz olarak Sinovac ve Sinopharm aşılarını tavsiye etti.Ayrıca Bkz.İsveç’ten sonra Finlandiya da Moderna aşısının kullanımını durdurduDSÖ'nün Bağışıklık Kazandırma Stratejik Danışma Kurulu açıklamasında, Sinovac ve Sinopharm inaktive aşılarının 60 yaş ve üzeri kişiler için 3. doz olarak tavsiye edilmesi gerektiğini söyledi. Duruma göre farklı aşıların da kullanılabileceğini söyleyen Danışma Kurulu, her halükarda 60 yaş üstü kişilere 2 doz aşıya ek olarak bir doz aşı yaptırılmasını tavsiye ediyor. 

Benzer şekilde Birleşmiş Milletler Sağlık Ajansı'nın Stratejik Bağışıklık Kazandırma uzmanları da orta ve ağır derecede bağışıklığı baskılanmış kişilere, standart 2 doz aşıdan sonra ek bir dozun tavsiye edilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü uzmanlara göre, bu tarz kişilerin Covid-19'u ağır geçirme olasılıkları hala çok yüksek. 
Kaynak:https://www.thestar.com.my/news/world/2021/10/11/covid-19-who-experts-recommend-third-dose-for-over-60s-jabbed-with-sinopharm-sinovac
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.