T

Yüzbaşı
20 Kasım 2006
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
47 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
T
6 ay
Magsafe Battery Pack Yorumlarım
Selam arkadaşlar,

Apple Magsafe Battery Pack’im bugün geldi. ilk gün tecrüblerimle biraz bilgi vereyim istedim.

eksileri:
 • şarj kapasitesinin pro ve max’lere yetmemesi
 • pahalı olması en önemli iki dezavantajı.
 • bir diğer dezavantajı ise ısınıyor olması ama sadece “ısınıyor”, çok falan yok. zaten belli bir sıcaklığı geçtiği zaman iOS bataryadan şarjı kesiyor. bu zaten kablosuz şarjın günümüz teknolojisinde çaresi bulunamamış derdi. magsafe charger ne kadar ısınıyorsa, battery pack de o kadar ısınıyor.
 • kablosuz şarj ederken 5w ı geçmiyor, bu da bir eksi olarak görülebilinir. beni bozmaz. beklentim hızlıca doldurması değil, eve gidene kadar açık tutması…


artıları:
 • küçük ve elde rahat tutuluyor. hatta avuç içine oturduğu için telefonu daha rahat kavrıyorsunuz :)
 • iOS’e entegre tek battery pack, haliyle :) takar takmaz aşağıda göreceğiniz üzere tlf’nun ve kendi şarj seviyesini lock screen de gösteriyor. batteries widget’ta şarj seviyesini gösteriyor, ısı belli bir dereceyi geçince şarjı durduruyor, tlf’nun pilini korumak için %90’a geldiğinde şarjı yine kesiyor gibi diğer hiçbir magsafe pilde olmayan yazılım desteği ile donatılmış
 • diğer pillere göre hafif… hatta magsafe piller içinde en hafifi
 • magnetler çok güçlü. wallet’tan kesinlikle daha güçlü. tayt gibi kot giymiyorsanız ancak üstüne bastırarak cebe sokmaya çalışırsanız düşer, o da belki.
 • battery pack’i 20w adaptöre bağlarsanız, magsafe charger gibi 15w ile şarj ediyor tlf’nu (bkz eksileri 3. madde :) )
 • tlf lightning ile şarjdayken battery pack’i takarsanız, tlf %80 olduktan reverse şarj ile battery pack’i de şarj edebiliyorsunuz.
 • kablosuz şarja uyumlu airpods’ları battery pack’in üzerine koyun, gidin… süper… :)
 • model bağımsız olması… 14’te, hadi olmadı 15’te kasa değişecek… ne olacak, bizim bütün 13 kılıfları çöp ama magsafe devam edecek. hatta apple’ın lightning portundan da kurtulmak istediğini hepimiz biliyoruz. o yüzden magsafe aksesuarlarının değişen telefon modeline göre değil, akseuarın kendi ömrüne göre kullanım imkanımız olacak.

süre & şarj %’leri:
 • battery pack’in %0’dan %100’e tam dolması eski 5w adaptör ile 2,5 saat sürdü.
 • 20w ile 45-50 dakikada full doluyor.
 • %35 olan 13Pro’mu 1 saat 40 dakika içinde %90’a getirdi ve şarjı kesti. battery pack’te %15 şarj kalmıştı. %5 i de ısı kaybına versem, %35’ten %100’e 2 saatte getirecek ve ciğeri bitecek desem yanlış olmaz galiba.

ben çok memnun kaldım. ancak şunu bilin ki magsafe battery pack, 3 kere, 4 kere, bütün haftasonu beni idare etsin power bank’i kesinlikle değil. daha ziyade yoğun kullanımlarda, bol fotoğraf & video çekilen günlerde (ben bu sebeple aldım) günün sonunu getirmesi için alınan kompakt, hafif ve iOS ile tam uyumlu bir battery pack. birkaç 20.000 maH, tuğla power bank’im var, zaman içinde onları yanımda taşımak yerine adaptör ve kablo taşırken buldum kendimi. Pil %30’lara %20’lere düştüğünde kullanımımı kısıtlamadan beni eve getirmesi tek istediğimdi, fazlası ile verecek gibi duruyor. daha düşük bir kapasiteye, daha ucuzu olsa onu bile tercih edebilirdim…

ilgisi olan arkadaşlar var ise, bilgisine :)

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
T
8 yıl
İstinye Park Turkcell iPhone 6 yanında zorla tablet satıyor, aman dikkat!!!!!
Turkcell kurumsalda çalışan yakın bir dostuma az önce attığım mail'ı bilginize sunarım arkadaşlar!!!!
AMAN DİYEYİM! KANMAYIN! HAKKINIZI ARAYIN!!!!

iPhone’lar ilk geldiği gün almadığım için Plus’a adımı yazdırmış, telefon numaramı bırakmıştım bayi tarafından geldiğinde haber verilmek üzere.
Yaklaşık bir ay geçtiği, forumlarda Plus bekleyenlerin bulmaya başladığını okuyunca bugün gittim – İstinye Park AVM, -1. Kattaki Turkcell Bayii - , var mı diye sordum. Varmış. İstediğim 64 GB’lık modeli. Neden aramadınız kısmını falan hiç dert etmeden hadi verin alayım dedim. Peşin satmıyoruz dedi. Peki, kontratlı olsun dedim. Kimliğim yanımda değildi, benimle çalışan stajyer arkadaşımdan rica ettim, ofise geri döndü, kimliğimi aldı ve kimliğimi getirdi. Buraya kadar her şey normal. Tam müşteri temsilcisine gideceğiz, “Ya, bir de şu küçük tablet var almanız gereken, kampanyalı, iphone 6 plus ile beraber veriyoruz” dedi. Ücretsiz herhalde dedim. “Yok, ayda 29 TL’den 24 ay, bir şey değil” dedi.
Almak zorunda mıyım diye sorunca evet, zorundasınız dedi. Öncelikle sakinliğimi koruyarak evdeki tablet patlamasını, oğlumun ayrı ipad 1 ve Asus tabletini, benim ve eşimin iPad’lerini ve benim MacBook Pro’mu söyleyip bunun benim evim için çöp olduğunu, almak istemediğimi söyledim. Satamayacağını söyledi.
Peki dedim.
Dükkandan çıktım. Dükkanın önünden 532’i aradım ve ytrewq diye bir beyefendi ile konuşmaya başladım. Telefonda “efendim olur mu öyle şey, sizin puanınızı da görebiliyorum, her şey müsait, lütfen mağazadan bir yetkili verin telefona” dedi. Tamam, şimdi oldu işte dedim. Mağazada benimle ilgilenen qwerty Turkcell’den ytrewq ile iki dakika konuştu ve telefonu bana verdi, ytrewq “Kusura bakmayın, mağazanın özel kampanyasıymış, biz buradan müdahale edemiyoruz” gibi şeyler söyledi. “Türkiye’nin en tanıdık markasısınız, kapıda boyum kadar Turkcell yazıyor, 532’yi arıyorum, olmaz öyle şey diyorsunuz, sonra kusura bakmayın diyorsunuz” diyereeeeeeek filmi koparmaya başladım abi. Başka mağazaya gidin diyor. Dedim saçmalıyorsunuz herhalde, 17 yıllık abonenizim, kontratlı almayı da kabul etmişim, mağazada içeride duruyor, tablet almazsam alamazsın diyorlar ve siz bana başka mağazaya gidin mi diyorsunuz? Başka mağazanın yanında televizyon kakalamaya çalışmayacağı garantisini veriyor musunuz” dedim ve istinye park’ın meydanında başladım bağırıp çağırmaya. Bu arada sinsi Vodafone, tam Turkcell yanı, gelmiş diyor ki ben telefonla konuşurken, “biz size hiçbir zorunluluk olmadan verelim, buyrun lütfen” diyor!!!!!

Telefonumda kaydı duruyor. 13.12’de aramışım, 14 dakika konuşum. Sonuç: “Yardımcı olamıyoruz efendim.”
Stok eritiyorlar, ürün kakalıyorlar, hırsızlık bu diye bağırıyorum, başka mağazaya gidin diyor 532.

Tam bu aradaaaaa baktı ki olay büyüyecek, mağazadan qwerty yanıma gelip “efenim biz size telefonu tabletsiz verelim, mağaza müdürümle konuştum, (dikkat et lafa) “izin verdi” dedi!!!! 24 ay Turkcell’de kalacağım deyip ayda 207 TL ödemek için imza atmama İZİN VERMİŞ mağaza müdür!!!! Orada artık neler söylediğimi hatırlamıyorum bile!!! bayağı bir saydırdım.
Sonra önce lan olm yürü git şu allahın belası mağazadan dedim, sonra da sen burada diretmezsen bu tableti başkasına satacak, pardon zorla itecekler, buraya kadar geldin, git telefonunu al deyip ikinci dediğimi yapmaya karar verdim. Mağazadada kimliğimde sorun olduğu söylendi. Efenim kimliğimi güncellemişim. Evet dedim, güncelledim, 2011’de. Ama ben sizden aynı kimlik ile yine kontratlı iphone 5 aldım 2012’de, o kimlik ile bu kimlik aynı diyorum...

Abi...

Nasıl bir baş ağrım var anlatamam. Elim ayağım titriyor YEMİN EDERİM.
Senden ricam kime iletilmesi gerekiyor ise ilet lütfen.
Lütfen bu soyguna, hırsızlığa adınızın karışmamasını sağla.
Ve en büyük ricam, lütfen bana bir sonuç bildirsin birileri.
Arada kaynamasın Allah rızası için.
Küfürsüz yazdım direk forward edebil diye. Lütfen kısaltma, bilsinler neler çektiğimi.
Telefonu aldım.

İlgine, bilgine sunarım.

Bu mail öyle kolay kolay ulaşılamayacak yetkililere gitti, arkadaşım isimleri ve titrleri ile söyledi.
Şimdi bekliyorum bakalım bir özür, o soyguncu mağazaya bir ihtar, bir gelişme olacak mı????
T
12 yıl
Lütfen Yardım Edin! 4.1 upgrade'den sonra bütün app'ler ve müzik dosylarım uçtu!
Arkadaşlar,

Birkaç saat önce spirit ile JB'lediğim 4.0.1'imi 4.1'e yükseltmek için itunes'a bağladım ve backup'ımı aldım.
Sonra itunes'u son versiyonu olan 10.0.1.22'ye yükseltip daha önceden indirmiş olduğum 4.1'i shift restore ile yükledim.
Bu noktada işler biraz garip gibi gözükmeye başladı ama çok önemsemedim. Sorun şuydu, telefonda kendinden olan app'ler hariç hiçbir satın aldığım ya da JB ile yüklediğim app ve müzik yoktu.
Kendi kendime restore edince düzelir, nasılsa sıfırdan kuruldu deyip fazla önemsemedim.
Sonra greenpois0n ile JB'imi yaptım, cydia geldi ve artık restore edeyim dedim.
restore dedim ve baktımki iki saniyede bitti. Sonra gözüm alt taraftaki bara takılınca anladımki iphone'e hiçbir şey atmamış itunes. 14 gb boş gözüküyor.
Hemen music'e baktım, itunes bomboş!
App'e baktım, her şey gitmiş!!!!!
iPhone keza bomboş....
Arkadaşlar, özel bilgilerim, dosyalarım, her şeyim iphone içindeydi ve düzenli olarak da back up alıyordum. Şuan hiçbir şeyim kalmadı. Yardım edecek arkadaşa gerçekten duacı olacağım...

bilginiz olsun diye söyleyeyim,
1- bugün 4.1 yapmadan önce aldığım en son backup'ı error hata kodu vermeden "an error occurred" deyip yüklemiyor.
2- itunes'u auth. ettim.
3- daha önceden almış olduğum backup'ları yüklediğim zaman da hiçbir şey değişmiyor. Sadece o zaman hangi wallpaper'ı kullanmışsam, o wallpaper geliyor.
4- Mail ayarlarım, mesajlarım ve telefon rehberim uçmamış. Demekki bir şekilde bunlara bir backup'tan ulaşabiliyor.

bilgisi olan lütfen ama lütfen esirgemesin...

şimdiden teşekkürler...
T
13 yıl
3G'si olup 3GS Alan arkadaşlar bi yardım edebilir mi?
Arkadaşlar, birkaç vakir önce de sormuştum farklı bir başlık altında ama o zaman 3GS piyasada "resmen" olmadığı için cevap alamamıştım.
Sorum şu, senin 3G iphone'nun var. Jailbreak'li değil. Gittin, iphone 3GS aldın.
Bilgisayarı açtın, itunes'u açtın ve:

3G'ndeki phonebook ve app'leri nasıl 3GS'ye transfer ettin?

(- app'lerin hepsini para vermeden dahi olsa bile tekrar indirmek zorunda kaldın mı?
- Phonebook'u nasıl yedekledin ya da nasıl attın?
- Müzikler keza aynen... Evet, itunes library'de duruyor ama her ordaki albüm iphone da yok, seçip seçip koyuyordum, tekrar hepsini tek tek seçmek zorunda mıyım yoksa bu adam eski telefonunda bunları dinliyormuş, dur ben bi sorayım, aynı listeyi atayım mı diye bir güzellik düşünmüş mü hacı steve?? )

Ricam, lütfen "sanırsam şöyle olur" diye tahmin eden arkadaşlar yanıtlamasın. Kesin, uygulanmış bir cevaba ihtiyacım var.
T
13 yıl
3G S alınca, 3G için satın alınan app'ler ne olacak & Lütfen yardım!
Arkadaşlar,

Benim sorum basit. Ricam lütfen tahmin değil de, bilen kişilerin cevap vermesi. Benim de birkaç tahminim var tabii ama emin olamıyorum
Geçen sene italyadan getirttiğim, kız gibi baktığım, bir gün bile sokağa switcheasy neo'sun çıkartmadığım, cillop gibi bir iphone 3G'em var.
İtalyadan geldiği için Avea da kullanır, Vodafone da, Turkcell de...

Şimdi sorum şu, ben jb yapmadım ve parasını verip app store'dan bir sürü program aldım.
Iphone'uma tanımlı, kredi kartlı bir appstore hesabım var.

Ben gidip yarın 3G S alırsam - bunun için önce elimdeki 3G'yi satmam gerekiyor, ilgilenenlere itina ile duyurulur - şuanki yüklü onlarca app'im, o app'lerin içindeki datalar, iphone'daki tanımlı hesabım gibi kişisel bilgi gerektiren datalar ne olacak?

Satmadan önce aldığım programları uninstall etmem yeterli midir? Factory reset gibi bir şey mi atmak lazım, var mıdır? Yeni iphone 3G S'ye aynı accountla girdiğim zaman, daha önce satın aldıklarımı geri yükleyebilir miyim, itunes yeni iphone'u da hemen kabul edecek midir gibi aynı tema etrafında dolaşan sorularım var...

Bilgisi olan arkadaşlar yardım bekliyorum...
Şimdiden teşekkürler...
T
14 yıl
iPhone 3G'de film izlemek???????
Arkadaşlar, bir sorum olacak...
mp4dünyasi'ndan birkaç film indirdim...
hesapta iphone da göstermesi gerekiyor!!!!
indirdiğim 6 filmden 5'i iphone standart'larına uygun değil diye iphone a atamadım bile!!
sonra forumları kurcaladıkça öğrendim ki çözünürlüğün 480 x 320, audiobitrate'in 128, video'nun ise 550 olması gerekiyormuş...
şimdi format factory ile (beleş prog.) tek tek convert ediyorum!!!!

Ama asıl soru şu; bu filmlerin sitede alt yazıları da var.
Onları da indirdim ama açmıyor!!!!

Bu mp4 dosyalara alt yazıları nasıl gömebilirim, bilen varsa cevap yazarsa çok memnun olurum!

p.s: Lütfen "bu konu zaten açıldı, git şuraya bak" demeyin çünkü bu sorunun cevabı yurt içi ve dışı hiçbir forumda yok.
Ayrıca alt yazının DVD ve/veya divx'ten convert ederken nasıl eklendiğini anlatmayın!!! Çünkü total video converter'dan cucusoft'a, ipodme'den pocketdivx e kadar hepsi avi veya dvd dosyalarını rip ederken altyazıyı alıyor.
Benim sorduğum çok daha basit, zaten iphone uyumlu gelmiş formata, MP4'e, nasıl eklerim diye soruyorum sadece...
T
14 yıl
İtalya'dan alınan iphone 3G & aktivasyon & sonunda benim de 3G'm var!!!
Merhaba arkadaşlar,

2. jenerasyon IPHONE başlığı altında bir arkadaşımız bahsetti.
Ancak gerek ilk aldığı zamanın heyecanı, gerekse sonrasındaki kurcalama hevesi yüzünden haliyle fazla yanıt veremedi sorulara...

Ben de İtalya'dan iphone 3G 16 GB Siyah modelini aldım. Gerçi henüz gelmedi.
Perşembe günü gelecek. Ama daha da vahimi pasaporta 18 Eylül'de kayıt ettirebileceğim.
TR sim kartını takıp telekom kuruluna "ahanda italyadan iphone aldım" beyanatını yaptıktan sonra kaç gün YASAL limitim var pasaporta kaydettirmek için, bilmediğimden dolayı sabreden derviş modeline geçip pasaporta kayıt ettirene kadar ipod olarak kurcalayacağım!

İtalya'dan alınan iphone'larla ilgili birçok bilinmeyen var. Bazı tereddütler var. Ben de forumda giderebilmiş değildim ve en sonunda yabancı forumlara dadandım.
Oraralarda okuduğum bazı kesin bilgileri sizinle de paylaşmak istedim. Belki işinizi görür.
Kesin sorulara, kesin cevaplar ile neyin nasıl olduğu yazılmış.
Önce, onlarca okuduğum post'lardan en adam gibi sorulmuş ve cevaplanmış olanı paylaşmak isterim.

< Resime gitmek için tıklayın >

Şimdi buradaki soru ve cevapları hemen çevireyim:
1- Aldığın zaman ilk aktivasyonu italyan sim kartı ile yaptın, başka bir kartla mı?
2- Sim kartını takmadan veya taktıktan sonra bir ince ayar, ayar değişikliği yaptın mı?
3- itunes'a ilk bağlandığın zaman aktivasyon gerekli oldu mu?
4- Forum kullanıcılarına verebileceğin başka faydalı, gerekli bilgiler var mı?

Cevaplar
1- İtalyan sim kartı ile aktive etmek zorunluluğu yok. İstediğiniz kartı sokup aktive edebilirsiniz, ekranda çıkanları takip edin, yeter.
2- Hayır.
3- Evet, kartı takıyor ve itunes a bağlanıyorsunuz, aktivasyon işlemi hemen başlıyor.

Toplamak gerekirse;
- Bütün iphone'lar kullanılmadan önce aktive edilmek zorunda.
- Aktive etmek için geçerli, çalışan bir sim kartı takmak yeterlidir.
- Iphone'nun simlock'lu olup olmaması duruma göre bazı kartları zaten kendisi red edecektir. Mesela ispanya da satılan iphone'lar movistar'a simlock'lıdır ve aktivasyon işleminde sadece Movistar kabul eder. Ama İtalya'da satılan iphone'lar simlock'sızdır ve aktivasyon süreci ve sonrasında her sim kartı kabul eder.

Umarım yardımcı olabilmişimdir (Her ne kadar birçok kere cevaplandıysa da...)


demiş ve bitirmiş arkadaş durumu

Ben de forumda italyadan iphone aldığımı belirtmiştim ve birçok arkadaş aktivasyon işlemlerini sormuştu.
Bunlara böylece cevap vermiş oldum.

Bir diğer soru da alırken geçilen engellerdi (yaawww paramızla daha fazla nasıl rezil olabiliriz, çok merak ediyorum... ben de dahil!!!!)
Aslında hiçbir engel veya şart, koşul yok. Şöyle, sadece pasaport gerekiyor. Onu senin pasaportuna işliyorlar. Sebep, eğer birgün italyan mafyasına karışıp suç işleme kararı alırsan, kısaca "dur ben bi don corlione olayım" dersen ve hala mal gibi cep telefonu kullanıyorsan izini sürebilmek için. İtalyada öğrenim gören başka uyruklu bir arkadaş şöyle yazmış: "This is so the Government/Police can trace people to Phones in the event of crime. You simply need a Passport or if you are Italian, an identity card." Yabancı uyrukluysan pasaport, italyansan kimlik ve her iki koşulda da kredi kartı

Benim şimdilik arayıp, tarayıp bulduklarım bunlar.
Ancak şunu açık yüreklilikle söyleyeyim, italyan sim kartına gerek olmadığı, her hangi bir kartla aktive edildiği, her şekilde çalıştığı onlarca defa yazılmış.
Tek şart itunes ile aktive etmek...

Benim "preciousssss"da elime geçince ve işlemleri yapınca, tekrar bizzat yaşadıklarımı da yazacağım.
Daha öncesinde almak isteyen ve aklında sorular olan varsa, tereddütlerini gidermek için bu başlığı açayım istedim, tabii benim de aradığım cevaplardı bunlar haliyle...
Onlarca defa "istediğin kartı tak, çalıştır, sorun yok" bizzat kullanan kişilerin tecrübelerini yazdıkları forumlardan birinin de linkini veriyorum...
Tereddütleri geçmeyen arkadaşlar, detaylı inceleyebilir!!!
http://www.hackint0sh.org/forum/showthread.php?t=45363&page=14


Ama sakın sormayın x kartı ile aktive olur mu diye, adamlar delirmiş, "G-İ-T D-E F-O-R-U-M-U O-K-U D-E-N-Y-O" gibi cevaplar yazıyorlar!!!!!!!!


Benden şimdilik bu kadar.
İtalya'dan alıp kullanan arkadaşlar var ise, katkılarını bekleriz tabii...

Saygılar
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.