A

Çavuş
01 Ocak 0001
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
42 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
A
5 ay
Başkasının Hesabından Halka Arz İşlemi Yapma
Merhaba. Benim bir arkadaşım var. Çocuk tanıdıklarına yatırım hesabı açtırıp halka arz zamanı onların hesaplarıyla hisse alıyor kendisine. Onlara da 50-100 lira neyse artık veriyor. Bana da bu teklifle geldi fakat bana bu yaptığı suç gibi geliyor. Bu konuda bazı merak ettiklerim var.

1- Bu çocuğun yaptığı şey bir suç değil mi? Çünkü mantıklı düşünürsek, bir kişi halka arzın hepsini alabilecek olsa neden halka arz olsun ismi. Bu illegal bir şey gibi geliyor.

2- Bu çocuğun yaptığı şey illegal ise onun yapmasına izin verenler de suç işlemiş sayılır mı?

3- Bu çocuk neye güvenerek parasını insanlarabu kadar kolay veriyor? Bir yasal dayanağı falan mı var? Yarın bir gün birisi çocuğun parasını vermese ne olacak?

4- Sizce yapmalı mıyım?
A
8 ay
Bilgisayar Parçalarıma Tahmini Fiyat
Merhaba. Bazı bilgisayar parçalarımı satıyorum da bir fiyat önerisi almak istiyordum. Ya Laptop'a geçeceğim ya da upgrade yapacağım.

Parçalarda herhangi bir sorun bulunmamakta.

Ekran Kartı: İnno3d Geforce GTX 1080Tİ

Anakart: MSI Z270 Gaming m5

PSU: Cooler Master MWE 650W White

Ram: Corsair Vengeance 3000mhz 4x8gb

Şu an sattığım parçalar bunlar. Tek tek fiyat önerisi verir misiniz?
A
8 ay
İ7-7700 yandı mı?
Merhaba. Aynı anakarta i5 5600 takıyorum çalışıyor ama i7 7700 taktığımda görüntü gelmiyor. Displayport yazıyor sürekli o siyah ekran kapanıp açılıyor. Sorun nedir? Fotoğrafta tam gözükmüyor ama i7 7700’de yanık gibi izler var gözle görülüyor

< Resime gitmek için tıklayın >
A
8 ay
Artık Birisi Yardım Etsin :(
Merhaba.

2019'un Aralık ayında İstanbul Mall Of İstanbul Mediamarkt şubesinden MSI Z270 GAMİNG M5 anakart satın aldım sistem topladığım sırada.

Topladığım Sistem:
Rampage 1050w PSU
MSI Z270 GAMİNG M5 anakart
i7 7700
5700XT
4x8 3000mhz ramler
860QVO 2tb SSD
Masterliquid lite 240 sıvı soğutucu

Sistemi bu şekilde topladım. Sistemi topladıktan sonra 2-3 ay boyunca sorunsuz bir şekilde kullandım. Fakat sonrasında bir sorun cereyan etmeye başladı. Ekran kartını %70 güce düşürmediğim sürece ekran kartı yüke bindiği an bilgisayar kendisini resetliyordu. Yani, %70 belki %60 güce çektiğimde oyunlarda fps düşüşü yaşasam da bilgisayar kendisini resetlemeden kullanabiliyordum. Fakat ekran kartını misal %70'den %75 güce çektiğim an, oyun sırasında, bilgisayar çat diye kendisini resetliyordu. Yani normal olması gerektiği gibi kullanamıyordum.

İlk başta sorunun PSU'dan kaynaklanacağını düşündüm. Toplam 4 farklı PSU ile sistemi test ettim. Hepsinde sorun aynıydı. 750w'den tutun 500w psularla bile test ettim. Hatta arkadaşımın çatır çatır kullandığı daha 10 günlük psu ile bile denedim. Hangi PSU ile denersem deneyeyim aynı sorun devam ediyordu. Ekran kartını %70'de 71'e çeksem direkt çat diye resetleniyordu bilgisayar saniyesinde.

Sonrasında ekran kartımı değiştirdim. Hazır ekran kartı fiyatları da çalkantıdayken 5700xt'yi satıp biraz üstüne ekleyip 1080Tİ ekran kartı aldım. Sonuç ne mi? Yine aynı sorun meydana geliyordu. PSU tamam, ekran kartı tamam. Bu ikisinde bir sorun yok.

Böyle böyle diye diye ben her parçayı tek tek söküp test ettim. İşlemcim de dahil olmak üzere sıvı soğutmaya kadar her şeyi 3-4 farklı parça ile test ettim. Sorun bir türlü çözülmüyordu. Tam kafayı yiyecektim ki anakartta sorun olabileceğini düşündüm. Anakartta sorun olmasına hiç bir zaman ihtimal vermemiştim, çünkü yaşadığım sorunu yaşayanların hiç birisi anakarttan bahsetmemişti ve anakartım sıfır ve sağlam bir anakarttı. Anakartı test etmek kaldı en sona.

Anakartı söktüm, sistemimi b250m anakarta kurdum. Ve hiç bir sorun yoktu. Ekran kartını %110'a bile çekip rahatça oynuyordum. 1 ay boyunca b250m anakartta takıldım hiç bir sorun olmadan. Sonrasında kendi anakartım olan z270 anakarta bambaşka bir sistem kurdum. Arkadaşın sistemini benim anakarta kurdum. Sorun devam ediyordu. Tüm parçalar farklı olmasına rağmen aynı sorun baş gösteriyordu. Problemin anakarttan kaynaklandığını fark ederek servise gönderdim. Mediamarktı hiç araya sokmadan direkt İstanbul Servispoint servisine anakartımı gönderdim. MSI yetkili servisi orasıymış çünkü.

İlk kez gönderdim, ellerine ulaştıktan sonra aynı gün bana geri gönderdiler. Hiç bir işlem yapılmadı, testler yapıldı hiç bir sorun yok denildi. Bana gönderildi. Asıl ilginçlik burada başlıyor. Anakart bana geldi, ben bir denemek için kurdum sistemimi ve o da ne, rahatça oynuyordum, bilgisayar kendisini resetlemiyordu. E ben bunu 2 gün önce servise yollarken ekran kartını %65 güce çeksem bilgisayar kendisini resetliyordu. Servise gitti geldi 2 günde Allah bu anakartı tamir falan mı etti? Servis diyor ki, biz hiç bir işlem yapmadık, herhangi bir sorun da yok. E bu anakartı ben size sorunlu gönderdim, geri geldi sorun yoktu? Yok biz ellemedik diyorlar :D Neyse dedim, herhalde rapora yazılmayacak kadar önemsiz bir olaydır. Fazla da dillendirmeyelim takılalım, sorun çözülmüş sonuçta.

Demez olaydım. Ben b250m anakarttan söktüm, z270 anakarta kurdum sistemi tamamen, kasaya falan da montajladım. b250m'i uzay montaj kullanıyordum z270'i beklerken. Neyse ben böyle mutlu mesut takılıyordum 1-2 ay, z270 anakartımla. Sonra bilgisayarımı formatladım. Bilgisayar açıldı, her şeyin kurulumunu yaptım, warzoneye girdim, girer girmez giriş ekranında korkulan oldu ve bilgisayar kendisini resetledi çat diye. Yüke biner binmez. Ulan ben format atmadan önce de kullanıyordum bu sistemi, 1 saat önce warzone oynuyordum, formatladım, her şeyi geri kurdum, warzoneye girdim resetledi. Sonra tekrar denedim, tekrar resetledi. Yine ekran kartının gücünü %70'e düşürdüm, yine resetledi. Bu sefer ekran kartını %50 güce çektim, haydaa, resetleme yok, fps bok gibi ama bilgisayar resetlemiyordu kendisini.

Neyse ben bu anakartı 3 ay aralıklarla 2. kez servise yolladım, bu sefer ben bu ürünü istemiyorum falan filan diye not da yazdım. Anakart yine onlara gitti, aynı gün bana geri kargolandı, yine hiç bir şey değişmemiş, dokunmadık diyorlar. Tabi ben bu 3-4 günlük süreçte işlerim aksamasın, oyunumu da oynayayım diye sistemimi tekrar uzay montaj b250m anakarta kurdum. Takılıyorum, hiç bir sorun yok. Benim z270 anakart geldi. Ben bu sefer hiç kasayla falan uğraşmak istemedim direkt uzay montaj z270'e kurdum bu sistemi. Hiç bir sorun yoktu, yine :D Yüce rabbim MNG kargo şubesine melekler gönderip anakartımı tamir ettiriyordu herhalde. Çünkü adamlar dokunmadık diyorlar, anakart sorunlu gidiyor, geliyor sorun yok. Neyse ben böyle 2 hafta falan kullandım, şu an dün gece yine aynı sorun tekrar etti. 2 hafta boyunca tam güçte rahatça kullanıyordum. Dün yine ekran kartının gücünü düşürmeden kullanamamaya başladım. Gece söktüm parçaları, b250m anakarta geri taktım. Şu an arkada fifa21 oynuyorum ve bu yazıyı yazıyorum.

Kısaca bazı şeyleri özetleyecek olursak:

-Yukarıda belirttiğim sistem, ekran kartını %60-70 güce düşürmediğim sürece ekran kartı yüke bindiği an kendisini resetliyor. Temel sorun bu.

-Sorun kesinlikle Z270 anakartımda. Kısaca farklı sistemi z270 anakarta montajladığımda sorun devam ediyor. Benim z270 anakartta yaşadığım problemi farklı anakartlara montajladığımda sorun kesiliyor. Ayrıca yukarıda belirttiğim gibi her parçayı 3-4 farklı şekilde test ettim.

-Z270 anakartımı yukarda söylediğim sorun mevcutken gönderiyorum servise, servis "hiç bir şey yapılmadı, testleri pozitif. Herhangi bir sorun yok" diyor, gittiği gün geri bana kargoluyor, Bahsettiğim sorun mevcutken yolladığım anakart, hiç bir işlem yapılmadan bana geri geliyor ve anakartta sorun çözülmüş oluyor. Hiç bir şey yapılmadıysa benim sorunum nasıl çözülmüş oluyor?

En nihayetinde mediamarkt değişimi kabul etti fakat servisten değişim raporu istedi. Ben servispoint ile görüştüğümde, testlerimizde herhangi bir sorun çıkmıyor o yüzden değişim raporu veremeyiz ayrıca ürünü aldıktan sonraki 6 ay içerisinde değişim raporu yazılabiliyor, diyorlar.

Sizlerden, bilenlerden yardım istiyorum. Ben bu sorunu nasıl çözebilirim? Ne yapmam lazım? Ucuz bir anakart da değil. 1900 lira olmuş sıfırı. Ne yapmam lazım? Sorun nedir, neyden kaynaklanıyor olabilir?

edit: Servis raporlarını ekledim.

edit: Tarih 01.06.2021, saat 14.00. Sorunlu olan z270 anakart 2-3 gündür elektrik yalıtımlı poşetle beraber kutusunda duruyordu, servise gönderecektim. Bu gün video çekmek için sistemimi b250m anakarttan söküp sorunlu olan z270 anakarta kurdum ve denemeye başladım. Yaklaşık 1 saat falan oldu, yaşadığım sorun ortaya çıkmadı. Çok garip bir şekilde anakartı elektrik yalıtımlı poşete koyup 2-3 gün beklemeden önceki sorun şu an gözükmüyor.

< Resime gitmek için tıklayın >


< Resime gitmek için tıklayın >
A
geçen yıl
Yeni Ekran Kartı ve Cyberpunk 2077
Merhaba. Oyunu 10 aralık gecesi çıktığı gibi 3-5 saat gömdüm. O zaman bilgisayarımda Asus RX5700XT ekran kartı vardı. Rahat rahat da oynuyorum sıkıntı yoktu. Hiç crash falan da yememiştim. Ultrada 40-50 fps yüksek ayarlarda 60-70 fps alıyordum. Bundan önce bir 1080Tİ satın almıştım. Dün geldi ve taktım bilgisayara. İlk AMD ayarlarını falan silip NVİDİA kurup oyunu çalıştırdım. 5-10 dakika oynayınca oyundan atıyor, crash hatası veriyordu. Ayarlar ne olursa olsun böyle yapıyordu. Sonra bilgisayarı formatladım. Temiz kurulum yaptım. Hala aynı sorun devam ediyordu. Sonra oyunu silip tekrar yükledim Steam'dan oynuyorum bu arada. Yine aynı sorun devam ediyor. Dediğim gibi, 5-10 dakika sıkıntısız oynuyorum sonra topu dikti mi ne hata veriyor. Kapatıyor oyunu, Genelde sahne geçişlerinde falan takılıyor. Sistemim aşağıdaki gibi

İ7 7700

MSI Z270 GAMİNG M5

MSI ARMOR 1080Tİ

CORSAİR 3000MHZ 4X8 RAM

SAMSUNG QVO 2TB SSD

Aynı sistemde farklı bir tek ekran kartı Asus RX5700XT varken oynuyordum çatır çatır. Şu an bu sorunun sebebi ne? Başka oyunlar indiriyorum şu an. Onlarda da test edeceğim ekran kartını. Ekran kartının test sonuçlarını da aşağı bırakıyorum.

https://powerboard.basemark.com/benchmark-result/875086

Furmark'ta 2K ayarlarda 6804 skor alıyor. 1080p de ise 9956 skoru var.

Başka oyunlar da deneyip yazacağım. Yardımcı olursanız çok güzel olur.
A
2 yıl
Sisteme Verebileceğiniz Öneriler
Merhabalar şöyle bir sistem topladım. Performans arttırmak için program veya donanım önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ederim.

Anakart: MSI Z270 GAMİNG M5
İşlemci: İntel İ7 7700
Ekran Kartı: Asus RX 5700 XT
Ram: 8x2 2400M
HDD: 4 TB İRONWOLF
SSD: Samsung 860 pro 512gb ve 2 tb 860QVO

Ayrıca WD Elements 2TB bir taşınabilir harddiskim var. Şu sorunla karşılaşıyorum, dosya aktarım hızı çok düşük. Benchmarka soktuğumda da %2-3 falan veriyor, berbat diyor bu harddisk için. Ne yapmamı önerirsiniz?

Teşekkürler şimdiden.
A
2 yıl
ASUS RX5700 XT Nasıl?
Merhabalar.
https://www.trendyol.com/asus/rx-5700-xt-8gb-gddr6-256bit-dx12-amd-radeon-ekran-karti-rx5700xt-8g-p-31077208?boutiqueId=371852&gclid=Cj0KCQiA2vjuBRCqARIsAJL5a-LkKIW0a8tarXP9004zogr9VstI3uAJT59sd54skW2Q96GNfwtz6gwaAmKyEALw_wcB

Bu ekran kartını satın aldım. Sistem özelliklerim aşağıdaki gibi. Sizlere bir kaç sorum olacaktı. Şimdiden teşekkür ederim.

Bilgisayar: Exper Xcelletor 270Tİ model.

İşlemci: İ7 7700
Anakart: H110M PRO VD
Ekran Kartı: 1050Tİ
RAM: 16GB
HDD: 1TB
SSD: Samsung 970evoplus

Bildiğim özellikleri bunlar. Daha fazlasını tam bilmiyorum PC şu an İstanbulda. Powersupply'nin nasıl bir şey olduğunu da bilmiyorum.

Şimdi bu satın aldığım ekran kartını kullanmak için ek bir şeyler yapmama gerek var mı? Mesela sıvı soğutucu almam gerekir mi? Veya powersupply yetersiz ise ne yapmam gerekir? Powersupply değişmesi gerekiyorsa, sadece onu değiştirmem ve bu ekran kartına yetecek güçte almam yeter mi?

Ayrıca, 1050Tİ ve bu ekran kartını aynı anda kullanmam bir anlam ifade eder mi? Benim açımdan pozitif bir etkisi olmayacak ise babamın bilgisayarına takmayı düşünüyorum da.

Şimdiden teşekkürler. Bu arada ekran kartıyla ilgili tavsiyelerinizi beklemekteyim.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.