H

Er
06 Ağustos 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
67 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
H
geçen yıl
İstanbul Üniversitesi ÇAPA Diş Hekimliği Fakültesi - Tanıtım - 2020
Hepinize selamlar arkadaşlar. Bu yıl pandemi sebebiyle mağdur olunmaması açısından dijital ortamda da tanıtım günleri olmasını düşündük. Henüz sonuçlar açıklanmadı fakat şimdiden tercihi düşünen arkadaşlarımızın da olduğunu biliyoruz.

İlk olarak meslek ile ilgili daha sonra ise Çapa Diş ile ilgili bilgileri size sunacağım.

< Resime gitmek için tıklayın >

Diş Hekimi nedir, nasıl olunur?
Ağız ve dişten oluşan ağız boşluğu ve çevre dokularının hekimidir. İnsan sağlığına ilişkin olarak dişlerin, diş etlerinin ve bunlarla doğrudan bağlantılı olan ağız ve çene dokularının sağlığının korunması, hastalıklarının ve düzensizliklerinin teşhisi, tedavisi ve rehabilite edilmesi gibi faaliyetleri gerçekleştirir. Üniversitelerin ilgili bölümlerindeki Diş Hekimliği Fakültelerinde 5 yıllık alınan eğitim sonucunda 'Genel Diş Hekimi' olarak mezun olursunuz.

Uzman Diş Hekimi nasıl olunur?
Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olma hakkı kazanmış bireyler her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen Dişte Uzmanlık Sınavı'na katılabilir. Bu sınavda elde edilecek başarı sıralamasına göre ilgili üniversitelerin uzmanlık açılan anabilim dallarına tercih yapılarak adaylar burada uzmanlık eğitimini almaya başlar. Süreci başarıyla tamamlayan kişiler 'Uzman Diş Tabibi' ünvanı alır.

Diş Hekimliğinde doktora programı nasıldır?
Uzmanlığın dışında anabilim dallarında uzmanlaşmanın bir diğer yolu ise fakültelerin doktora programlarına başvurmaktır. Burada alınan eğitim ile PhD ünvanı elde edilir fakat Sağlık Bakanlığı nezdinde 'Uzman Diş Tabibi' olarak değerlendirilmezsiniz. Akademi yolunu tercih edenler genelde bu yoldan ilerler.

DUS ile Doktora arasındaki fark nelerdir?
DUS sınavıyla yerleşmiş asistanlar, araştırma görevlisi olarak çalışır ve uzmanlık eğitimi alırlar. Araştırma görevlisi maaşı + ilgili anabilim dalındaki döner sermaye payı ile ücrete tabii çalışır fakat doktora öğrencileri aldıkları eğitim süreci içerisinde herhangi bir maaş almaz.

El becerisi gerekli midir?
Fakültede gerekli istikrar ve düzenli çalışmayla el beceriniz zamanla gelişecektir. Fakülteye girerken avantaj olabilecek bu durum ilerleyen zamanlarda herkesin aynı seviyeye gelmesiyle normal bir durum haline gelir. Pratik ödevler, sınavlar ve o yoğun süreç size bu beceriyi kazandıracaktır. Olağanüstü bir el becerisinden daha çok minimal bölgelerde cerrahi müdahaleleri yaparken zihninizde düşündüğünüz hamleleri hem hızlı hem de kusursuz yapmanız beklenir.

Uzmanlık dalları nelerdir?
2020 yılı itibariyle Diş Hekimliğinin 8 anabilim dalı bulunmaktadır. Bunlar: Protetik, Periodontoloji, Restoratif, Oral Diagnoz ve Radyoloji, Ağız-Diş-Çene Cerrahisi, Ortodonti, Pedodonti, Endodonti. Bunlara ilaveten Oral Patoloji gibi hasta görmeyeceğiniz lab. çalışmalarına ağırlık veren bir uzmanlık dalı da resmi gazete kararıyla eklenmiştir. Henüz uzmanlık eğitimine başlayan fakülte yoktur, bu süreç Tıpta Uzmanlık Kurulu'nun inisiyatifindedir.

Ders içerikleri nasıldır?
Fakültede ilk 3 yıl temel tıp bilimleri dersleri yoğun olarak verilir, bunun yanında temel diş hekimliği aletleri ve malzemeleri tanıtılır ve bununla ilgili gerek teorik gerekse yoğun bir pre-klinik eğitim alınır. 4. sınıfta ilgili anabilim dallarında hasta veya diş sayısını tamamlayacak şekilde stajlar yapılır bunun yanında teorik eğitim de devam etmektedir. Son sınıfta ise entegre bir şekilde intern diş hekimi olursunuz.

Mezun olduktan sonraki imkanlar nelerdir?
Mezun olan öğrencilerimiz, dilerlerse Sağlık Bakanlığı'nın yılda 3 ile 4 defa yaptığı 'Açıktan Atama Kurası'na katılabilir ve burada devlet hastaneleri, ağız diş sağlığı merkezleri ve illeri tercih edebilirler. Bu konuda son zamanda bazı belli başlı problemler yaşanmaktadır. Bunda devletin ekonomik olarak yaşadığı problemlerin etkisi çok büyüktür. Açıktan Atama Kurası hiçbir ön koşul istemez. Fakülteden mezun olan her diş hekimi bu kuraya katılabilir.

Dilerse öğrenciler, DUS'a girerek uzmanlık eğitimine başlayabilir ve bu süreçte de maaş alabilirler. (Ortodonti ve cerrahi 4 yıl, diğerleri 3 yıl)

Dilerlerse doktora eğitimi alarak PhD ünvanı alabilirler.

Dilerlerse muayene içerisindeki gerekli ekipmanları tamamladıktan sonra herhangi bir kısıtlama söz konusu olmaksızın Türk Diş Hekimleri Birliği'ne kaydolarak istedikleri muhitte 'Özel Diş Kliniği' açabilirler.

Dilerlerse de özel hastanelerde, özel diş sağlığı polikliniklerinde işe başlayabilirler.

Neden Çapa?

Çapa Diş Hekimliği Fakültesi, 1908 yılında Çapa Tıp Fakültesi'ne bağlı olarak açılmış Türkiye'nin bilinen ilk fakültesidir. Temel Tıp Bilimleri derslerinde dahi sayısız profesör ve doçente sahip fakültemiz ilgili diş hekimliği anabilim dallarında Türkiye'nin sayılı hocalarıyla donatılmış zengin kadrosuyla bilinir.


Gerek Çapa Diş öğrencileri gerekse mezun hekimlerimizin sürekli iletişimde ve birbirini destekler nitelikte olması, sosyalliğin ön planda olması harika bir öğrenci hayatına kapıları aralatır.

Üniversitenin kulüpleri bir kenara dursun, sadece Çapa Diş Hekimliği Fakültesi içerisinde sayısız öğrenci kulübümüz bulunmaktadır.

Dans Kulübü, Denizcilik ve Yelken Kulübü, Edebiyat Kulübü, Engelsiz Gülüşler Kulübü, Fotoğraf Kulübü, Gastronomi Kulübü, Gezi Kulübü, Görsel Sanatlar Kulübü, Kamp ve İzcilik Kulübü, Müzik Kulübü, Öğrenci Araştırma Kulübü, Sinema Kulübü, Sosyal İletişim Kulübü, Sosyal Sorumluluk Kulübü, Teknoloji Kulübü, Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu Kulübü, Diş Akademi Kulübü.


Mezuniyet sonrası ortak klinikleşmede en ünlü fakültelerden biridir. Çapa Diş mezunları sektörde her zaman birbirini kollar, kol kanat gerer. Bunun nasıl bir ivme yarattığını sizler zamanla daha iyi anlıyorsunuz.

Teknik imkanlar, preklinik, fantom lab. vs konusunda bunların iyi olmasından ziyade bunlardan ne kadar faydalanacağız akademik kadroya bağlıdır.

ÇAPA DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ, 77 PROFESÖR, 31 DOÇENT VE 1 YARD DOÇ İLE TOPLAM 109 ÖĞRETİM ÜYESİYLE TÜRKİYE'DEKİ EN İYİ SAYIYA SAHİPTİR.

Hasta potansiyeli olarak Türkiye'nin gözbebeği İstanbul'un en merkezi yerindesinizdir. Sayısız vaka ve hasta görme imkanınız bulunur.

Binanız yıkıldı, eğitimler nerede devam ediyor/edecek?
Ne yazık ki geçen sene 26 Eylül'de yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem sonra valilik tarafından yapılan incelemeler sonucunda Tıp Fakültesi'nin 2 derslik binasıyla birlikte tarihi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi tahliye edildi ve yıkıldı.

Bu süre içerisinde Beyazıt Kampüsünde farklı fakültelerde eğitime devam edildi, stajlar ve internler ise belediyenin sağlık sosyal tesislerinde bu süreci devam ettirdi.

Şu anda Beyazıt'ta birkaç yıldır yapımı devam eden ve bitimine yaklaşılan harika bir fakülte binası var. Bu binayı Biyoloji/Moleküler Biyoloji bölümüne vermeyi düşünüyorlarmış fakat yaşanan son gelişmelerden sonra bu fakülteyi bize tahsis etme kararı alındı. Fen Fakültesi bu konuda mağdur olduğunu söylüyor fakat İstanbul Üniversitesi'nin kararı net. Eğitimlerimizi son teknolojiyle donatılmış yeni fakülte binamızda alacağız.

Çapa Diş Hekimliği mezunları sevgili Tolgahan ve Levent'in gerek mesleği gerekse fakülteyi anlattıkları videoyu buradan izleyebilirsiniz.


Videoyu izlemek için tıklayınız


Fakültemizi öğretim üyelerin ağzından dinlemek için anabilim dalları başkanlarımız ve saygı değer hocalarımızın bu dönem için hazırladıkları videoları buradan izleyebilirsiniz. Aynı zamanda fakültemize son sınıf öğrencilerin de ağzından Çapa Diş'i dinleyebilirsiniz.


Videoyu izlemek için tıklayınız


URAP 2020

Dünya üniversitelerinin bilim alanlarına göre akademik performanslarının değerlendirildiği, ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuarının 2019-2020 Dünya Alan Sıralaması açıklandı.

Makale ve atıf konusunda en güvenilir kaynaklardan biri olarak gösterilen InCites verisinin kullanıldığı sıralamada Fakültemiz, diş hekimliği alanında dünya sıralamasında 157. sırada yer aldı. Fakültemiz URAP Sıralamasına giren Türkiye’deki Diş Hekimliği Fakülteleri arasında en yüksek sıralamaya sahip ikinci fakülte olmuştur.

ÇAPA'lı olmak ayrıcalıktır.


Videoyu izlemek için tıklayınızTüm sorularınız için buradan veya özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsiniz.
H
2 yıl
YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ 2019 TABAN PUAN VE SIRALAMALARI
TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Mühendislik Fakültesi/Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) (Burslu) 509,33051 512,96408 - 4.6K

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)/Mühendislik Fakültesi/Yapay Zeka Mühendisliği (İngilizce) 482,06784 514,40299 - 13.5K
H
2 yıl
Tıp, Diş, Hukuk Kaçla Kapadı [İçerde]
Tıp, 19.7K ile Kafkasta (468 puan SAY)
Diş Hekimliği, Bingölde 29.6K ile (451 puan SAY)
Hukuk, Erzincanda 41K ile (385 puan EA)

H
2 yıl
HACETTEPE CENG 12K, YAPAY ZEKA 13K
Son 3 yılın rekorunu hacettepe kırdı galiba 20 bin küsürlü sıralamalardan 3 senede 12 bine yükseldi inanılmaz.

Belirsiz diye yazılmaz, patlar, balon diye iddia edilen Hacettepe Yapay Zeka ise 13 binle kapadı.
https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/YKS/tablo4_06082019.pdfhttps://ertansinansahin.com/yks-2020-puan-ve-siralama-hesaplama/

puanları ortalama mukayese edip bakabilirsiniz.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.