O

Teğmen
31 Ocak 2019
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
11 üye
Görüntülenme (?)
321 (Bu ay: 3)
Gönderiler Hakkında
O
3 yıl
"YOUTUBE İNGİLİZCE EĞİTİM VİDEOLARI" Takip Ettiğiniz TÜRK ve YABANCI Kanallar Hangileri..
"YOUTUBE İNGİLİZCE VİDEO EĞİTİM" Takip Ettiğiniz TÜRK ve YABANCI Kanallar Hangileri..

Arkadaşlar Merhaba,


Çoğunuz İngilizce öğrenmek için Youtube İngilizce Eğitim Kanallarından mutlaka 1-2 tane takip ediyorsunuzdur.

Rica etsem takip ettiğiniz Türk ve Yabancı kanalları paylaşır mısınız.


Çok teşekkür ediyorum.


Saygılar
O
3 yıl
YATIRIMCI ORTAK - KALİTELİ İNGİLİZCE EĞİTİMİNE YATIRIM YAPIP 1'E 5 KAZANACAK ORTAK ARIYORUM !
KALİTELİ İNGİLİZCE EĞİTİMİNE YATIRIM YAPIP 1'E 5 GARANTİ PARA KAZANACAK ORTAK ARIYORUM.


Ne Yapacağız;

İngilizce kursu açacağız, Türkiye'de verilemez denilen birinci sınıf İngilizce Eğitimi vereceğiz.

Kursta ders verecek İngilizce öğretmenlerini biz yetiştireceğiz, bizim istediğimiz gibi orijinal, kaliteli, nitelikli, sıfır hatalı, doğru İngilizce öğretecek.

Oxford ve Cambridge Üniversitesini KLONLAYIP Türkiye'ye taşıyacağız, aynı eğitimi vereceğiz, İngiltere Londra'da konuşulan İngilizce ne ise aynısını öğreteceğiz.

Bağımsız bir İngiliz kuruluşundan (İngiltere-Londra Merkezli İngilizce Eğitim Ölçme Değerlendirme Hizmeti Veren) öğrettiğimiz İngilizce'nin kalitesini ölçmesini ve puan değerlemesi yapmasını isteyeceğiz.

Öğrettiğimiz İngilizce ile IELTS, TOEFL gibi sınavları garanti edeceğiz.

Kursiyer bizden öğrendiği İngilizce ile yurtdışına çıkacak ve tek bir sorun yaşamadan kendi işlerini sorunsuz halledecek, bunu garanti edeceğiz.

Türkiye'deki EN İYİ DİL KURSU olduğumuzu biz değil, bağımsız kuruluşlara TASDİK ettireceğiz, gerekirse Oxford ve Cambridge Üniversitesi ile işbirliği yapıp KALİTEMİZİ ölçmelerini isteyeceğiz.

Onların vereceği değer üzerinden AÇIKÇA ve NET olarak öğrettiğimiz İngilizce'nin bir DEĞERİ ve KARŞILIĞI olacak.

Hiç bir kursiyer bizden öğreneceği İngilizce ile yarı yolda kalmayacak, istediği iş alanına girebilecek ve biz bunu garanti edeceğiz..

Bütün detaylar tabi ki bu kadar değil..


İKİNCİ OLARAK ÖZEL OKUL!

Yine Türkiye'nin İngilizce'yi en iyi öğreten özel okullar içerisinde ilk 3 sırada olacak bir eğitim kurumu oluşturacağız.

Anasınıfı
İlkokul
Ortaokul

İlk aşamada her bir sınıftan bir tane olsa yeter, ve bu kurum bulunduğu İlde, İlçe'de İngilizce'de 1 nuamara olacak.
Özel okul ücretleri verdikleri eğitim kalitesine göre her yıl 20-100 milyar arası.
İlk 3'te olacak bir okul için fiyatı siz belirleyin ve hacmi düşünün.

EĞER bunları yapamazsam, yapacağımız protokolde, tazminat ödeyeceğim ve en az 1 yıl ücret almadan gönüllü olarak açılan kurumda hizmet vereceğim. Tek kuruş almadan.

...

Eğer İngilizce eğitimime para yatırıp 1 yıl içerisinde amorti edip, diğer yıllarda da keyfine bakmak ve kazandığını paranın hayrını görmek isteyen bir yatırımcı varsa, tanıdığı olan varsa BUYURSUN detayları konuşup hemen başlayalım.


-İngilizce kursu ve özel okul, açacağımız kursu, okulu kendi üzerine yapabilir. %51 hisseye sahip olup söz hakkı kendinde de olabilir.

-Kursiyer, öğrenci ücretleri ortak hesaba yatabilir ve kimsenin tek başına çekme hakkı olmaz. Yada bana güvenmezse şirket hesabına yatabilir ve tek başına ücreti kullanma hakkına sahip olabilir.

Ne zaman ki bana güveni olur o zaman herşey normal haline geçer, bunu da eğitim verdiğimiz kursiyerlerden veya özel okul öğrenci ve velilerinden gelen geri bildirimler, güzel yorumlar ve fazlalaşan kursiyer sayılarından anlayabilir.

- Siz ne yapacaksınız, kurum binası ayarlama, kiralama, sınıf modernizasyonu, reklam sizden, kaliteli eğitim vermek ve para kazandırmak benden.

Hakkımda bilgi almak isterseniz,
https://icel.ozelders.com/ders-veren/ingilizce-ogretmeni-dil-uzmani-bulent-s-1666


Saygılar..
O
3 yıl
İNGİLİZCE KURSLARINDA OLMASI GEREKEN AMA OLMAYAN ÖZELLİKLER !
Arkadaşlar,

Bir İngilizce kursu seçerken çoğu zaman hep arkadaşlarımıza, yakınımıza, eşimize dostumuza sorarız;

ACABA hangi İngilizce kursu iyi yada kötü diye.

Her sorduğumuz arkadaşımız da kendisine göre sebepler sıralar ve kaç kişiye sormuşsanız o kadar da kursla ilgili olumlu yada olumsuz tavsiyeler almışsınızdır.

Ben de sizlere bir İNGİLİZCE KURSU arayıp sorarken, giderken ve tecrübe ederken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktaları anlatayım istedim.

İngilizce kurslarını seçerken zaten herkes kendi ihtiyaçlarına göre bir kurs seçiyor, sınavlara girecek bir arkadaşım tutup da normal 2-3 ay süren başlangıç seviyesi kurslara gitmiyordur herhalde.

O yüzden ilk yazacağım kriterler, normal olarak basit şekilde İngilizce öğretimiyle alakalı (kur sistemi denilen) kursların kriterleri. Sonrasında da sınavlarla alakalı kurslarla ilgili yazayım.


İNGİLİZCE KURSUNUN KALİTESİNİ BELİRLEYEN ETKENLER..


1. Herşeyden önce kursun SAĞLAM KARAKTERLİ KURUMSAL BİR YAPISI OLACAK. Öğrenci, karşısında muhatap bulacak ve sorununu hiç zorlanmadan çözecek. Bir problem olduğunda öğrenci tenis topu gibi şununla görüş bununla görüş durumuna düşürülmeyecek. Oranın sahibi veya yöneticisi nasıl ki ilk kayıtta öğrenciye şirin davranıyor ve parasını alıyorsa sorun çıktığında da anında çözüm üretecek.

Öğrenci eğer kurstan ayrılmak istiyorsa ve geriye ne kadar parası kalmışsa iade edilecek ve iş yokuşa sürülmeyecek. Öğrencinin parasını ödememek için türlü bahaneler bulmaya çalışacağına O ÖĞRENCİNİN kurstan neden ayrılmak istediği sorgulanacak ve hata kendinde aranacak. Hiç bir öğrenci durduk yere kursu terketmez, ya kurs kalitesi berbatttır yada ortam. Her iki yol da KURUMSAL KİMLİĞE çıkar. Kurs kötüyse o zaman öğretmen kaliteni artıracak, öğretmen hak ettiği para ve değeri vereceksin ki o öğretmen de senin kursunda adam akıllı ve tam kapasite çalışsın üstelik orasyı koruyup kollayarak sahip çıksın.

2. İkinci EN ÖNEMLİ konu ise donanımlı bir İNGİLİZCE öğretmeni.
Sıradan, kendini geliştirmeyen, çok tecrübesiz, iletişimi zayıf, İngilizce'nin tüm becerilerinde tam donanımlı olmayan vs.. öğretmenler çalıştırmayacaksın. Eğer kursta kalite istiyorsan paraya kıyıp en iyi öğretmenlerle çalışacak ve verim alacaksın, öğretmen kalitesi düştükçe kurs kalitesi, İngilizce kalitesi ve doğal olarak öğretim kalitesi düşer. Bunu önlemenin ve insanları REKLAMLARLA, İNDİRİMLERLE, KAMPANYALARLA kandırmamanın yolu KALİTELİ DONANIMLI öğretmenden geçer.

Eğer donanımlı öğretmenin varsa kurs ve İngilizce kaliten de artar, öğrenci memnun olur öğretmen memnun olur, herkes memnun olur. Öğrenci verdiği paranın karşılığını alır, öğretmen isteyerek ve tam kapasite görevini yapar ve sen de kurs sahibi olarak rahat eder paranı da kazanırsın. Verdiğin eğitim kaliteliyse zaten para kazanırsın.

Öğretmen kalitesini de kendin belirleyeceksin,

- İngilizce öğretmeni derse girdiğinde karşısındaki öğrenciye güven vermeli, donanımlı olduğunu hissettirmeli,
- İngilizce öğretmeni sosyal olmalı, anı takip etmeli ve her zaman konuşacak bir şeyi olmalı,
- İngilizce öğretmeni konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerinde yetkin ve kaliteli bilgiye sahip olmalı, öğrencinin her türlü sorusuna hazır olmalı,
- İngilizce öğretmeni bilgisini öğrenciyle paylaşabilmeli, tecrübe eksikliği yaşıyorsa eğitime alınmalı ve donanımlı hale getirilmeli,
- İngilizce öğretmenini seçerken demo ders anlattırılmalı, ticari kaygıyla veya referans yoluyla öğretmen seçimi yapılmamalı..
- İngilizce öğretmeni dersi işlerken monotonluktan uzak, öğrencileri sürekli aktif eden ve dalıp gitmelerine, dersten kopmalarına engel olacak şekilde dersi işlemeli.
- Her öğrenci dili kullanma konusunda sürekli motive edilmeli, dil'e küstürülmemeli, öğrenciyle ders ortamında ilgilenildiği izlenimi çok önemlidir. Öğrenci dersten kopmadığı gibi, öğrendiği konuyu aktarabilmek için kendisini sürekli kontrol eder ve sınıftaki diğer materyallerle beraber dersin içinde son derece aktif olur ve ETKİLİ öğrenim gerçekleşir, konuşma eylemi sürekli hal alır ve sorun olmaktan çıkar.
-Dersler bölümlere ayrılmalı ve her ders kendi içerisinde işlenmeli, Dil Bilgisi, Kelime, Seslendirme-Telaffuz, Dinleme, Okuma, Yazma, Dictation.. her ders etkili şekilde işlenmeli, sonuç olarak bu şeklideki bir öğretim tarzında öğrenci öğrenmeye kapalı olsa dahi kendisini direk olarak öğrenmenin içinde bulacaktır.
...

Kursun kendisine özgü kaliteli, çorba olmayan, her öğretmenden farklı sesin çıkmadığı KARAKTERLİ bir İngilizce öğretim proğramı olmalı. Öğretmen, ben gelir dersimi verir çıkar giderimden ziyade öğrenciye (bazı şartlar altında) öğrenim ve iş garantisi de dahil GARANTİLER verilmeli. Bazı şartlar nedir derseniz, öğrenciye sunulacak eğitim proğramında yapması istenilen ancak öğrencinin yapmadığı ve proğrama uymadığı durumlarda iptal olacak bir eylem planı.

İngilizce sadece günlük yaşam ve sınavlara endeksli olmamalı ayrıca İŞ DÜNYASINA dönük kabul gören meslek dallarında da KALİTELİ eğitim sunmalı. Bu kursta kendi branşına göre eğitim alan öğrenciler HİÇ AMA HİÇ zorlanmadan kendi işlerinde öğrendikleri İngilizce ile sorunların üstesinden gelebilmeli.

Derslerde kullanılan materyallerin yanı sıra, öğretmenin kullanacağı ders kaynak kitaplar da SON DERECE kaliteli olmalı, yok kendi yazdığımız yayındır bu daha iyi gibi gereksiz uygulamalara girilmemeli. Dünyaca kabul görmüş kaynak ve yayınlar kullanılmalı.


3. Kurs merkezi denilen bina modern ve öğretime uygun olmalı.

4. Sınıfılar geniş, rahat ve dil öğretimi açısından donanımlı olmalı. Akıllı tahta denilen SMART PC TV'ler, ses sistemi, görüntü sistemi, ışıklandırma, tablet pc vs..

5. Kursun kendisine ait bir kitaplığı yada e-kitaplığı olmalı, araştırma yapacak öğrenci için imkan sağlanmalı.

6. Kursun 24 saat kesintisiz internet ve çok şık bir kafeteryası olmalı, öğrenci kendisini iyi ve güvende hissetmeli.

7. Öğrenciler arasında sınıf ayrımı veya kopukluk olmamalı, her öğrenci kursu benimsemeli. Hatta misafirini dahi orada ağırlayabilecek samimiyette bulmalı. Abartı olmadan.

8. Kursta öğrencinin kendi başına etüt ve çalışma yapabileceği bir oda bulunmalı, ders harici çalışmak isteyen kullanmalı.

9. Kurs tam bir aile ortamı olmalı..
10...
O
3 yıl
KONU SİLİNEBİLİR, TEŞEKKÜR EDİYORUM
....
O
3 yıl
KONU SİLİNEBİLİR, TEŞEKKÜR EDİYORUM..
...
O
3 yıl
FERHAT YILDIZ İngilizce Kitabı ve İngilizce Video Dersleri Hakkındaki Düşüncelerim..
Tüm ARKADAŞLARIMA öncelikle SAYGILARIMI sunuyorum,


Ferhat Yıldız denen arkadaşın videolarına 2-3 sene önce youtube'da araştırma yaparken rastlamıştım, önceleri hiç dikkate almadım çünkü kendimce işe yaramaz olarak adlandırmıştım.

Kendimi tanıtmayı unuttum çok pardon, 49 yaşında 25 yıllık Uzman İngilizce öğretmeniyim, Ferhat yıldız hakkında araştırma yaparken bu konuya denk geldim ve bütün mesajları sonuna kadar okudum, yazma ihtiyası hissettim.

Aslında bir İngilizce profesyoneli olarak bir başka arkadaşımı bugüne kadar eleştirmedim ve hep iyi yönde motive etmeye çalıştım. Ancak bazı şeyler var ki KAYITSIZ kalamıyorsunuz. Ferhat yıldız denilen beyfendi de bunlardan bir tanesi.

Buraya yazacaklarım tamamen beni bağlayan yorumlar, hiç kimseyi etkilemek adına yazmıyorum. Sadece tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Ferhat Yıldız denilen beyfendi hakkında yorum yapmadan önce tüm videolarını tek tek noktasına kadar ve her ayrıntıyı analiz ederek izledim ve çok değerli zamannımdan 1 hafta bu beyfendiyi tanımakla geçti. Herşeyi bıraktım, işimi gücümü günlük hayatımı anlayacağınız sadece yaşama için yemek yedim su içtim.

Youtube'da 200+ videosu var ve İngilizce ile ilgili yaklaık 50+ video mevcut. Uzmanlık alanım İngilizce ve Profesyonel olarak çalışıyorum. İngilizce konusunda kimseyle yarışmak bilgi yarıştırmak hiç bugüne kadar adetim olmadı ANCAK yanlışlara ve saptırmalara da bir dur demenin vakti geldi.

Ferhat Beyin İlk Videolarından bir tanesi 30 dakikada İngilizce, diğeri 10 dakikada İngilizce öğrenin. Dünyanın en iyi öğretmeni lafı biraz tuhafıma gitti ve analiz edilmeye değer bir video olarak gördüm. Tabii analiz etmek demek her zaman için olumlu anlaşılmamalı, olumsuz anlamıyla kullanmak istedim.

Sizler çok iyi öğretmen iseniz bırakınız bunu öğrencileriniz dile getirsin, yok insanların dikkatini çekmek ve para kazanmak istiyorsanız SAÇMALAYABİLİRSİNİZ tabii ki, ama söylediğiniz lafların altında kalmamanız gerekir. Ayrıca İngilizce bilen her profesyonel öğreticiye öyle kabul edilmeyecek şeyler yakıştırıyor ki çok şaşırdım.

Türkiye'de 200+ BİN ingilizce öğretmeni olduğunu düşünürsem bayağı bir kişinin canını yakmış durumda, bizler de dahil. Tabii nasibi alan bir tek bizler de değiliz, Yabancı Dil Kursları, MEB, Üniversiteler, Yabancı Dil Bölümleri, İngilizce Kitapları, Kaynak Kitaplar yani kısacası kendisi hariç herkes ve herşey KÖTÜ..

Bu işte bir yanlışlık var diye usanmadan, sıkılmadan, yorulmadan, uykusuz kalıp perişan olana dek tüm videolarını TEK TEK ve saniye saniye analiz ederek beyfendiyi tanıdım. Tanıdıktan sonra ne düşünüyorm derseniz, hoş şeyler değil.

İnsanları bilgilendirmak adına YOUTUBE'da yayımladığı tüm İNGİLİZCE VİDEOLARIN altına tek tek üşenmeden yorumlarımı bıraktım. Eğer insanlar o videoları seyrederken veya seyrettikten sonra yorumlara bakıyorlarsa göreceklerdir.

Beyfendinin bizler hakkında söylediği şeylere şuan gülüyorum ve kendisini tanımak için harcadığım onca zamana acıyorum, gerçekten zamanımı harcamaya değmeyecek içi boş video ve içerikler.

Eğer, sizler İNGİLİZCE öğrenmek istiyor ve bunu doğru kaynaktan yapmak istiyorsanız NEDEN temiz, doğru, kaliteli bilginin olduğu SIFIR hatalı kaynaklara yönelmiyorsunuz. İllaki bir Türk çıkıp saçmalayınca ve hayallerimizle oynayınca mı aklımıza geliyor bunlar.

OXFORD UNIVERSITY
CAMBRIDGE UNIVERSITY

Bu iki üniversitenin online sayfalarını kullanın lütfen, sözlügünü kullanın, dil bilgisi sayfasını kullanın.

FERHAT YILDIZ denilen beyfendinin İNGİLİZCE öğretir ne belgesi var, ne diploması neden izni. Beyefendi 2 yıllık önlisans rus dili mezunuyum diyor ve bildiğini iddia ettiği hiç bir dilde yeterliliği olmadığı gibi diploma, belge, izni de YOK.

Peki nasıl oluyorda dil yeterliliği olmayan bir adamın söylediği 30 dakikada İngilizce yalanına kanabiliyoruz. Allah aşkına biz Türk milleti olarak her söylenen söze kanmak ve inanmak sonra da SÖMÜRÜLMEK zorunda mıyız? Bunca insan bilmiyor 30 dk öğrenileceğini bir bu insan mı biliyor.

Bizler neden yıllarımızı bu DİLİ öğrenmeye ve öğretmeye adadık ozaman. Biz de 15 dk öğrenip HOCA olaydık, bizim zorumuz neydi.

İnsanların aç ve eksik olduğu konularda onları kandırmak o kadar kolay ki, zaten herkes hazır kanmaya, ne olacak sanki bir de bu tekniği deneyeyim diyecek ve kitaplarını alıp adamı zengin edeceksiniz.

Samimiyetle soruyorum şimdi arkadaşlarıma, Allah için, 150 sayfa anlamadan okumak ne demek? Sonra 250, sonra 400 :) Özür diliyorum ama bir de buna inanıyoruz.

Arkadaşlarım, lütfen beni yanlış anlamayın, sizleri yermek, üzmek değil amacım. İnanın sadece dikkatinizi çekmek istiyorum, bu gibi şeyleri önce akıl süzgecinden geçirin sonra deneyin.

Ferhat beyin eğitimi ne ki size ne öğretecek, beyefendi 1 sene boyunca yılmadan usanmadan 100 BİN defa tekrar yapıp amaçsızca öğrendi diye siz de mi aynısını yapacaksınız. KALİTE NEREDE bu sistemde? Tek kişiye SINIRSIZ ve SONSUZ itaat ve güven nasıl olur? Nasıl sorgulamazsınız, ben ne dersem onu yapacaksınız ne demek?

Beyefendi yardımcı kaynak olarak Oxford ve Cambridge yayımlarını begenmiyor:) 800-1000 yıllık üniversiteri begenmiyor. Dünyanın 1 Numaralı üniversitesi, DİL'in anavatanının üniversitesi.

Sizlerin daha fazla vaktini almak istemiyorum ve eğer dil öğrenmek istiyorsanız KALİTELİ içerik barındıran dökümanlar kullanın. Bu beyfendinin bildiği kendisine yetmez, inanın.


Buyrun size İNGİLİZCE ile ilgili ihtiyaç duyacağınız bütün HAZİNELER brada.


OXFORD UNIVERSITY YAYINLARI...http://global.oup.com/?cc=trhttps://www.oxfordlearnersdictionaries.com/

CAMBRIDGE UNIVERSITY YAYINLARI...https://www.cambridge.org/?utm_source=gnav&utm_medium=logo&utm_campaign=gnavhttps://dictionary.cambridge.org/tr/


Eğer yönlendirimeye ve yardıma ihtiyacınız varsa lütfen konuya yazınız, elimizden geldiğince sizleri doğru kaynaklara ve temiz bilgiye yönlendirelim. Dili ya KALİTELİ öğrenirsiniz, yada sokak dili öğrenip yerinizde sayarsınız.

Sonra British American ayrımı yaparsınız, hangisi hoşunuza gidiyorsa onu seçersiniz, bu bir ağız tadı meselesidir. Siz American English'ten hoşlanırsınız ben British'ten.

DİL öğrenirken bir seçim yapmalısınız, bir amacınız olmalı. Amacınızı belirledikten sonra DİLDE KALİTE ve sıradanlık gelir. Yani ya Kaliteli kaynak kullanır kaliteli öğrenirsiniz yada sıradan kalitesiz boş içerik olur bir şey öğrenmezsiniz.

Her şeyin bir sırası vardır. Öyle hadi ben size 2 ayda dil öğreteyim yanlıştır, amaç ve süre önemlidir. İstediğiniz özel bir konuda 3 ayda gözler görülür ilerleme sağlanabilirken, dili komple öğrenmek istediğiniz herşey değişir. Amaç sadece 1 haftada 100 BİN tekrar yapıp tursitle veya iş arkadaşıyla belirli bir konuda 50 kelimeyle sahbet etmekse BU OLAY YAPAILABİLECEK en kolay yöntem:) Zaten öğrenemezseniz ayıp.

Ama biz yıllarımızı bu dili komple ve kaliteli öğrenmek adına harcadık ve şimdi bilidiğim ve öğrendiğim İngilizcemle gurur duyuyorum, ha nasıl mı öğrendim; şöyle açıklasam daha iyi olur, İngilizce benim yaşama sevincim, AŞKIM.. Onsuz günüm geçerse boş geçmiş sayarım. İşte biz İNGİLİZCE'ye bu aşkla yaklaştık bu aşkla her becerisini geliştirdik ve 25 yılımızı harcadık.

25 yıl mı 30 dakika mı? Kalite mi sıradanlık mı? Oxfor ve Cambridge mi yoksa ferhat yıldız mı?

Böyle düşünürseniz sanırım doğru yolu bulmak kolay olur. Evet 2 senede dili çok iyi öğrenirsiniz, ancak dile değer ve önem vereceksiniz, bir doktor nasıl ki size reçete yazıyorsa size dil öğretecek öğretmen de sizi alacak ve sizin amacınızı, yapmak istediğinizi, eksiğinizi öğrenecek ona göre reçete yazacak ve siz onu uygulayacaksınız.

İşte o zaman başarı olur. 1 yılda da öğrenirsiniz ama herşeyi değil. 6 ayda da öğrenirsiniz, 3 ayda da. Ama zamanı aşağı çektikçe detay ve kalite düşer yüzeysellik başlar. Tek bir konu öğrenmek ve sadece o konuda İngilizce öğrenmek istiyorsanız kadar kolay ki.

Saygı ve Hürmetlerimle

Bülent..
O
3 yıl
İNGİLİZCE'yi SIFIR HATA, KALİTELİ BİLGİ ve DOĞRU TELAFFUZLA Öğrenin - Her Söylenene İNANMAYIN !
Merhabalar,

İngilizce'yi SIFIR Hata ile KALİTELİ ve DOĞRU Telaffuzla Öğrenin, Her Söylenene İNANMAYIN !


Önüne gelenin İngilizce biliyorum diye çıkıp VIDEOLAR çekip Youtube'da kanal açmasından tutun da 1-2 aylık İngilizce çalışmayla KİTAP yazan insanların bulunduğu ortamda NE kadar temiz bilgiyle İNGİLİZCE öğrenilebileceğini çok merak ediyorum.

Adamın işi gücü yok, bildiğini sandığı 3-5 kelime ile geçiyor kamera karşısına UTANMADAN bir de İngilizce biliyorum diye video çekip yayımlıyor birkaç tane süslü laf edip kandırıyor izleyenleri ve bu videolara da insanlarımız güvenip oradan İNGİLİZCE öğreneceğini sanıp onları izliyor.

Artık okadar ayağa düşmüş ki İNGİLİZCE videolar, % .. yanlış desem emin olun yalan olmaz.

Bu kadar ÇOK İNGİLİZCE bilen (!) insanın yaşadığı memlekette ne acıdır ki "gel kardeş bir yardımcı ol" dediğinizde herkes kaçacak delik arıyor.

Bu ne yaman bir çelişkidir.

Youtube'da İNGİLİZCE öğrettiğini iddia eden videolar çoğaldıkça, KALİTE, DOĞRU BİLGİ, DOĞRU TELAFFUZ, TEMİZ İÇERİK DE yerlerde geziyor.


İşte size YouTube İngilizce kanallarından KÖTÜ örnekler..

https://www.youtube.com/watch?v=a5ZuLPTrs0o&list=PLxX2m2Np79VfdGAj0Y41pniCLCbUcVvVehttps://www.youtube.com/watch?v=a5ZuLPTrs0o&list=PLxX2m2Np79VfE8qgLtUZHwCF0VyuFH8QI

.https://www.youtube.com/channel/UC6_RR9GIqv_Q6IkwNpTFavA

.https://www.youtube.com/watch?v=XOxlvTGY4mg&t=102s
.

Peki bukadar kötü ve yanlış içeriğe sahip kanallar varken DOĞRU ve TEMİZ BİLGİ İÇEREN KALİTELİ KANALLARI nasıl bulacaksınız.

ÖNCE KENDİNİZİ EĞİTECEKSİNİZ SONRA KALİTELİ KANALLARI TAKİP EDECEKSİNİZ.

2 tane kaliteli kanal bulup takip etseniz dahi yeter.
MEsela; BBC English Kanalı, Mesela OXFORD University English Channel

Bu iki youtuve video kanalı size yeter de artar bile.


KİMSEYE KÖRÜ KÖRÜNE BAĞLANMAYACAKSINIZ, HER ÖNÜNE GELENE İNANMAYACAKSINIZ, BEN İNGİLİZCE BİLİYORUM DİYENE KUŞKU İLE BAKACAKSINIZ.

hep DOĞRU BİLGİ ALACAK HEP KALİTELİ İÇERİK VE KİTAP KULLANACAKSINIZ.


DERS ÇALIŞMA PROĞRAMI VE KAYNAĞA GELİNCE..

Güzel konuşmanın güzel hitabın bir değeri vardır, hitabet ve güzel konuşma bir araya gelirse AÇAMAYACAĞINIZ kapı yoktur. Ancak bu şahısların iddia ettiği gibi kendinizi eğitmeye çalışsanız dahi bırakın kapı açmayı KAPIDAN içeri almazlar sizi.

Bunlar kendilerini bir halt sanıp 2 kelime öğrenip ortaya nasıl olur da İNGİLİZCE öğretiyoruz yada tüm dilleri öğretiyoruz diye çıkarlar bu nasıl bir CAHİL cesaretidir anlamıyorum.

TABİİ Kİ, SADECE, KENDİ UZMANLIK ALANIMDA BİLGİLENDİRME YAPABİLİRİM. Ve bundan da ŞEREF duyarım.

Ancak bu yönlendirmelere girmeden önce, herkesin İNGİLİZCE öğrenirken bilmesi ve anlaması gereken bir kaç konu var.

1- Amacınız nedir, neden İngilizce öğreneceksiniz? Önce amacınızı belirleyeceksiniz, İngilizce'nin tüm becerilerini mi öğreneceksiniz yoksa sadece tek becerisi size yetiyor mu?
2- Eğer tek becerisi size yetiyorsa diğer becerileri fazla üstelemeyip sadece amaca yönelik çalışacaksınız. Mesela sabah sınav var ve sınavı geçmek için dil bilgisi tekrarı ve ezberlemesi gibi.
3- Eğer sadece konuşmak olsun da ne olursa olsun diyorsanız ve alanınız da belirli ve dışına çıkmayacaksanız, o kadar kolay ki; 20-30 kelime ezberleyin AMA SIFIR HATA ile telaffuz öğrenin ki KARŞIDAKİ insan MEST olsun sizi dinlerken.
4- Amaç SINAVLAR ise (ÜDS, YDS..) yine yazma, konuşma ve dinleme becerilerine ihtiyaç duymayacaksınız ve işinizi dil bilgisi, kelime ile halledeceksiniz. Bunu yapmak da kolay; sadece dilbilgisi, kelime konularını içeren kitapları alırsınız, geçmiş yıllarda çıkan sorularla BİNLERCE tekrar yapar soru çözersiniz sonuçta yine başarırsınız.

ANCAK;

Eğer amacınız İNGİLİZCE'yi komple öğrenip İNGİLİZCE bilginiz ve konuşmanızla bulunduğunuz ortamda karşıdan saygı görmek ve o masada OTORİTE olmaksa HER BECERİSİNİ doğru düzgün öğreneceksiniz.

Şarlatanların en büyük kozu İnsanların konuşamamasını fırsat bilip bunu kullanmaları. Ancak o kadar zarar veriyorlar ki İNGİLİZCE öğrenmek isteyenlere, bir kere hayalleriyle oynuyorlar.

GELELİM TAM ANLAMIYLA YAPILMASI GEREKENE;

Diyelim ki gerçekten sıfırdan ve temiz bilgilerle doğru, kaliteli ve sıfır hata ile öğrenmek istiyorsunuz.

Kullanacağınız kaynak sıradan olmayacak, madem KALİTE arıyorsunuz o zaman hakkını vereceksiniz.

Kullanacağınız kaynaklar %99 OXFORD veya CAMBRIDGE Üniversitelerinin kaynakları olacak ancak çok nadir Türkçe'ye çevrilmiş veya 1-2 tane HATASIZ olduğuna ve bilgisine güvendiğimiz (TECRÜBE EDİP ONAYLADIĞIMIZ) İNGİLİZCE USTA ve UZMANLARININ kaynaklarını kullanacağız.

1- Kaliteli bir ders kitabını takip edeceksiniz. Kitapta sizlere verilmek isteneni hatasız ve doğru yolla öğreneceğiz. Öğrenirken alternatifler, yorumlar, yardımcı düşünceler, denemeler vs.. hepsi işe yarayacak.

Kitabı çalışırken içerisinde size yaramayacak tek bilgi yoktur. Yani İNGİLİZLER asla DİLLERİ konusunda dalga geçmez ve Asla ama asla İŞİ şanşa bırakmazlar, eğer bir kitap hazırlayıp basıyorlarsa %1,000,000 o kitap yıllarca denenir basımdan önce ve test edilir, sonra basımdan önce kurullar tarafından analiz edilir ve en son haline getirilir, uzmanların onayını alır ve öyle basıma girer.
Basıma giren bir kitap zaten onay almıştır ve %99.9999 hatasızıdr, hata sadece kelilerin 1-2 tanesinde basım hatasıdır.

Ama bizim şarlatanlar 1 haftada kitap yazıyor UZMAN olmadığı kunularda ve çok satıyor, üstelik bu kitapların herhangi bir destel materyalleri bile yok, oysa ORİJİNAL bir kitabın her beceriyi geliştirici KAYNAĞI VE DESTEĞİ varken, işte aradaki farkı anlarsanız bizim halkımızın DİLE verdiği degeri de anlarsınız. Neye ve kime inanması gerektiği değil kimin ne söylediği önemli bizim halkımız için.

O kitaptaki alıştırmalar, yönlendirmeler, açıklamalar, kurallar yada dil bilgisi verileri, kelimeler sizleri yavaş yavaş alıp tertemiz İNGİLİZCE öğretirler. Yardımcı kaynakları da mutlaka kullanarak ASLA HATA YAPMADAN SIFIR hata ile İngilizce öğrenilir.

Ama burada bir şeyi göz ardı etmemek lazım, bizim insanımız DİL öğrenirken sıkılır, karşılığını hemen almak ister; EMİN OLUN VE LÜTFEN bana inanın ki, 25 yıllık hatta daha fazla tecrübeyle sabittir ki, sıkılıp bırakan arkadaşlar bir sene sonra geliyor ve aynı yerden aynı şekilde tekrar başlıyor sonra da diyor ki HOCAM keşke seni dinleseydik.

Bunun yaşanmaması için SABIRLI olmalısınız, şarlatanlar gibi 4 günde, 30 günde yada 2 ayda DİL ÖĞRETEN bir yer varsa AMA KOMPLE TÜM BECERİLERİYLE helal hoş olsun. Ama yok ÖNCE reklam yapıp 2.5 ayda dili konuşturuyoruz saçmalığıyla ortaya çıkıp da KİTABIMI alacaksınız, günce 2 defa 150 sayfa, sonra günde 1 defa 250 sayfa ve en son hafta da 400 sayfayı her gün bir kez okuyacak ve sorgulamayacasınız diyen bir adama hangi mantık kuralları içinde güveniyor ve itimat ediyoruz.

Şimdi çıksam desem ki arkadaşlar boşverin o şarlatanı, ben 1 ayda öğretiyorum, üstelik NOTER onaylı, eğer konuşamazsanız da sizlere paraNIZI da iade ediyorum desem kaç kişiyi kandırım? Bence çok kişiyi etkiler ve kandırırım. Ama konuşmak eyleminden karşıdaki insanın anladığıyla benim söylemek istediğim çok farklı, sonuçta 1 ayda bazı şeyleri öğretirim ve papağan gibi konuştururum ama onun aklında geçen o değildi, ben de kurnazım tabi ki, eğer noterden tasdikli ve garantili üstelik para iadeli diyorsam ORADA bir oyun yapmak zorundayım. Belirli bir konuda 50 kelime öğretip o kelimeleri günde 100-1000 defa tekrar edeceksin diye de sözleşmeye koyarım, sonra 1 ay boyunca beynini yıkarım ve o arkadaş 1 ayın sonunda beyni yıkanmış, hipnoz halde kendisini İNGİLİZCE konuşuyor bulur. Ama amacıma ulaştım mı, kim beni suçlayabilir, konuşmuyor mu, evet konuşuyor daha ne?

Ama amaç şuursuzca konuşmak mı, yoksa bilerek mantıklı ve güzel konuşmak mı. İşte şarlatanlar ilk yolu izliyor.


Kitabımı alacaksınız diyen şahsın kitabı 200 tl civarı :) İngilizce'de baş ucu kitabı olarak kullanılan ve hatta en babayiğit kitap bile 50 pound civarı. Orijinal ve EŞŞİZ bir kaynak. Genel kitaplar 20-30 pound civarı.


2. Ders kitabıyla beraber, ya güzel bir sözlüğünüz olacak yada online sözlüklerden sadece 2 tanesinden yararlanacaksınız. (Oxford ve cambridge Online SÖzlükler). Kelime bilgisi o kadar önemli ki -ileriki yazılarımda yazayım ve şahit olun. Sizin bakış açınızla gördüğünüzle benimki çok farklı, onu da sizlerin görmesini sağlayalım arkadaşlarım.
Bu sözlüklerden başka bir sözlük kullanmayacak ve kimsenin yönlendirmesine İNANMAYACAKSINIZ. Eğer onlara inanacaksanız bu TAVSİYELERİ dinlemenize gerek yok.
BU SÖZLÜKLER, keliemlerin nasıl okunduğunu, nerede vurgu yapıldığını, seslendirmeyi hatasız yaparlar. Yani ŞARLATANLARIN kendi kafasına göre sözyledikleri İngilizce telaffuzlardan tamamen farklıdır.
Yabancıların anlamamamızın, youtube kanallarındaki İngilizce dersleri takip edemememizin, BBC, CNN, Video, Radio dinlediğimizde tek kelime anlayamamamızın sebei o DİLDEKİ kelimelere KULAĞIMIZI ALIŞTIRMAMAMIZdır.
Yani kısaca DİNLEME alıştırması yapmadığımız için hiç bir yayını ve konuşmayı tam anlamıyla anlayamıyoruz.

3- Hiç kimsenin yönlendirmesiyle şu kelime böyle okunur yok bilme şu şekildedir öyle değil gereksiz tartışmalarına girmeyecek ve sadece bilgiyi DOĞRU KAYNAKTAN alıp diğerlerine kulağınızı tıkayacaksınız.
Doğru kaynaktan öğrendiğiniz bilgiyi gerçek hayyat kullanıp doğruluğunu bilfiil kendiniz deneyip doğru olduğunu gördüğünüzde zaten kendinize olan GÜVEN tavan yapacak ve kimseye, boş insanlara güvenmeyeceğinizi anlayıp DOĞRU kaynağa bağlanacaksınız.

4- Dinleme bölümleri olacak kitaplarda o bölümleri anlayana kadar 2-3 defa tekrar edilecek, aslında İYİ bir öğretmene denk geldiğiniz 1 enfazla 2 dinleme ile sorun ortadan kalkar. Eğer o öğretmenin telaffuzu iyi ise YAŞADINIZ, o kadar çok faydası olacak ki size, ve sizin dili anlamanıza, gereksiz ve boş tekrarlarla uğraşmak yerine 1 söylemede konuşmak ve 1 söylemede anlaşmak olağan üstü bir GÜVEN verecek size.

5- Grammar (dil bilgisi) öğrenmek dili hem kaliteli kullanmanıza hem doğru ve hatasız yazmanıza, okumanıza, cümle kurmanıza yarayacak. Ama süper bir dil bilgisi mi öğrenmek istiyorsunuz yoksa sırasıyla mı, o zaman ona göre ilerleyeceksiniz. Her becerinin ayrı kitaplarla desteklenmesi şarttır.

6- Yazma becerisi derslerde öğrendiğiniz kelimerli, parağrafları yazarak gelişririlmeye başlanır, kelimeleri yanlış yapmadan yazmak için o kelimeye hakim olmak gerek, eğer bir kelimeyi hafızanıza kalıcı olrak almak istiyorsanız hem yazın, hem dinleyin ve doğru telaffuzunu öğrenin, doğru sesel doğru telaffuz edin, okuyun ve bütün becerilerle destekleyin onu. Sonra bakmışsınız ki O KELİME SİZE HİZMET ediyor.

Kelimelere HÜKMETMEK için ONUN USTASI OLMALISINIZ, kim gibi, NECİP FAZIL gibi, ÜMİT YAŞAR gibi..

Ne zaman ki kelimeler siz istemden ellerinizden ve dilinizden doğal olarak dökülmeye başlar işte siz o zaman olmuşsunuz demektir. Ama bir NECİP FAZIL bir ÜMİT YAŞAR olmak için neler lazım biliyorsunuzdur.

7- Sesli hikaye kitapları alacağız, dinleyeceğiz, gözümüzle takip edeceğiz, telaffuzlara tonlamalara vurgulara dikkat ederek dinleme dersi yapacağız. İşte bunların hepsini yaptıktan sonra ÖĞRENEMEMEK diye bir şey asla olmaz.

Görsel hafızayı bol bol kullanacağız, dinleme yaparken kendimiz de yüksek sesle onlar gibi okuyacağız, o sesi en iyi talit eden en iyi öğrenen olacak, okuma alışrıtmaları yaparken sesiniz mutlaka duyacak ona alışacaksınız, evde yaptığınız bu alıştırmalar kendi sesinize alışmanızı ve dışarıda sorunsuz konuşmanızı sağlayacak. Biz Türk milleti olarak kendi sesimize fazla alışık değiliz bu koularda, çok konuşabiliriz ama amaca yönelik konuştuğumuzda işte o zaman kendi sesimizin yabancısı oluruz.

8- Yazma ve kelime öğrenme becerisini yine sesli kitaplarla pratik yapacağız, sesli kitap okuyacak ekrana bakmadan sadece duyduğumuz şeyleri yazarak kendimizi kontrol edeceğiz, anlamadığımız yerde bir daha dinleyeceğiz, bir daha. Ama sonunda beyin mutlaka dinlediği kelimeyi BEYNİN içinde bulacak ve size diyecek ki yahu bu ses bu sese benziyor sen bunu yaz. Ses benzeşmesini yakaladığında elin direk İngilizce yazıya gidecek ve KELİME ÇIKTISI alınacak. Aynı bilgisayarı PROĞRAMLAYIP çıktı almak gibi:)

:) RESET YOUR BRAIN FOR CLEAR PERFECT ENGLISH ! - Anladığınıza eminim.

Kimseye inanmayacaksınız, eğer onlara inanacaksınız bunu uygulamayın, kimsenin yanlış yönlenedirmesine izin vermeyecek doğru yolunuzdan sapmayacaksınız.

Kim ki size yanlış yoldasınız diyorsa sabırla bekleyin ve mucizeye tanık olun.

Hangi işi yapacaksan yap, inancın olmalı, aşkın olmalı, o işi yaparken sonucunu ve başarılı olduğunu düşünüp azmin olmalı, eğer başarırsan sonunda seni nelerin beklediğini bilmelisin, körü körüne ve yalan yanlış öğrenmemelisin, öğrendim dediğinde ağzını açtığında TÜM KAPILARI açacak ve seni yeni yaşamında İLKlerin arasına sokacak kadar iyi İNGİLİZCE öğrenmelisin.

ZOR MU? HAYIR.!
NEDEN?
ÇÜNKÜ, HERŞEYİ DOĞRU YAPTIĞINDA SONUÇ YANLIŞ OLMAZ.
EE,
SİZ DE AYNISINI YAPACAKSINIZ,
1-DOĞRU KİTAP
2-DOĞRU ÇALIŞMA
3-DOĞRU SÖZLÜK
4-DOĞRU TELAFFUZ
5-DOĞRU ÖĞRETMEN
6-DOĞRU YÖNLENDİRME
7-DOĞRU OKUMA
8-DOĞRU YAZMA
9-DOĞRU KONUŞMA
10-DOĞRU PRATİK
11-DOĞRU YOL..

PEKİ BUNLARIN SONUCUNDA YANLIŞ NASIL ÇIKAR?

Daha yazacak çok şey var, bir başlangıç olsun bu.

İngilizceyi bölümlere ayıralım, herkes hangi bölümde öğrenmek istiyorsa orada öğrensin.

Sorularınız varsa cevaplamaya ve kendimce doğru bildiğim yolda yardımcı olmaya gayret edeyim lütfen.


Saygılarımla..
O
3 yıl
İNGİLİZCEYİ NASIL ÖĞRENMELİSİNİZ, İNGİLİZCE ÖĞRENİRKEN CAN ALICI NOKTALAR..
Arkadaşlarım merhabalar,


Yıl 2020 olmuş ve her tarafta İngilizce kaynak bolluğu varken, bu kadar kaynak arasında;

KALİTElİ,
TEMİZ,
DOĞRU BİLGİ İÇEREN,
ÇÖP BİLGİ OLMAYAN,
ve SIFIR HATA ile güvenebileceğimiz kaynakları bulmak sanırım çık zor hale geldi.


Hele bir de İngilizce bilmiyor ve yeni öğrenmeye başlıyorsak, mutlaka birilerine soruyoruzdur; bana İngilizce'de güzel bir kaynak, kitap, kurs, hoca, site, video, youtube kanalı söyler misin diye?

Peki bu kaynağın doğru kaynak olduğuna nasıl karar vereceksiniz, nasıl güveneceksiniz, ya kötüyse?

Bunları ancak dile hakim birisinden öğrenme şansınız var.


Bu konuyu açmamdaki sebep, bazı insanların ortamı boş bulup İngilizce konusunda bilgileri, eğitimleri yeterlilikleri olmadan ahkam kesmeleri, ortamı boş bulmaları.

Eğer biz insanları doğru ve temiz bilgiye yönlendirmezsek sanırım yanlış olan doğru gibi algılanıp bir süre sonra doğrunun yerini alacak.


Bundan sonra buradan gelecek sorulara cevap vereceğim gibi, ben de sizler için faydalı olabilecek yayınları, siteleri, youtube ve video kanalarını buradan paylaşmaya çalışsacağım.

Benim paylaşacağım kaynaklar genellikle OXFORD ve CAMBRIDGE Üniversitelerinin Kaliteli, Hatasız, Doğru Bilgi içeren ve sizi asla yarı yolda bırakmayacağı kaynaklar olacak.


Diğer yandan incelememizi etmemimizi istediğiniz kitaplar, videolar, youtube kanalları gibi kaynaklar olursa en azından kendimizce inceleyip bir fikir beyan edebiliriz.


İngilizce öğrenecek arkadaşlarımıza bizim de bir katkımız olsun, deneyerek öğreneceklerine doğru kaynağı bulup sıfır hata ile zaman kaybetmeden öğrensinler.


Saygılarımla..
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.