M

Er
13 Şubat 2018
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
11 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
M
2 ay
Kol Germe Estetiği
Kol arka ve iç kısımlarındaki sarkmalar, kilo alıp verme, yaşlanma, güneş altında aşırı kalma ve yer çekimi gibi nedenlerle meydana gelir. Kollardaki sarkıklık kolsuz bir kıyafet giyilip kollar hafif yukarı kaldırıldığında daha belirgin hale gelir. Liposuction (yağ alma) işlemleri dışındaki olgularda, kolun arka kısmında bir iz oluşturacağından deformasyonu ve sarkıklığı ileri derecede olan uygun hastalar için önerilen bir yöntemdir.

Kol Germe Estetiği (Brakioplasti)
Kol arka ve iç kısımlarındaki sarkmalar, kilo alıp verme, yaşlanma, güneş altında aşırı kalma ve yer çekimi gibi nedenlerle meydana gelir. Kollardaki sarkıklık kolsuz bir kıyafet giyilip kollar hafif yukarı kaldırıldığında daha belirgin hale gelir. Liposuction (yağ alma) işlemleri dışındaki olgularda, kolun arka kısmında bir iz oluşturacağından deformasyonu ve sarkıklığı ileri derecede olan uygun hastalar için önerilen bir yöntemdir.

Operasyon Öncesi Görüşme
Görüşmede öncelikle sizin şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

Operasyon Zamanına Hazırlık
Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)

Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.

Operasyon günü hastaneye gelirken saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.

Operasyontan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.

Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.

Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği
Yağ birikimi varsa lazerliposuction veya liposuction ve vücut şekillendirme operasyonları ile kombine yapılabilir.

Hafif-orta deri sarkıklığı ve/veya yağ birikimi varsa, koltuk altından elips bir kesi ile düzeltme sağlanır.

Orta- fazla deri sarkıklığı ve/veya yağ birikimi varsa, kol arka ve iç kısmından ‘T’ şeklinde kesi ile düzeltme yapılır.

İz dışarıdan bakıldığında farkedilmez.

Anestezi Türü
Genel veya Lokal anestezi.

Operasyon Süresi
Ortalama 1-2 saattir.

İyileşme Süreci
Hasta aynı gün evine dönebilir.

Kollara elastik bir bandaj sarılır.

Ameliyattan sonrasında bu bölgede renk değişimi olması normaldir. Bu değişimler ortalama 2 hafta içinde geçer.

Operasyon sonrası 3. günde ılık duş alınabilir ve uçak yolculuğu yapabilir.

2 hafta fiziksel kolu zorlayıcı hareketlerden kaçınılınır.

Günlük aktivitelerinize birkaç gün içinde başlayabilir.

kaynak:
https://www.guncelozturk.com/vucut-estetik-sanati/kol-germe/
M
4 ay
Dinamik Burun Sanatı Dinamik Rinoplasti
Burun yapısına bağlı olarak eskiden bir burnun estetik ameliyatlı olduğu hareketsiz duran burun ucundan anlaşılabilirdi. Doğal burun yapısında yüzdeki mimiklere göre burun da hareket eder, uyku sırasında vs. hareket kolaylığı sağlar. Burun estetiği ameliyatlarından sonra burnun ucu da kıkırdak dokuyla birlikte uzanır ve gülerken, öpüşürken, ağlarken ya da diğer mimik hareketleri esnasında hareket etmez, stabil bir görünüme neden olabiliyordu.
Burun estetiği yaptıran birçok hastanın en büyük şikayeti öpüşürken burnun karşısındaki insana batması, yüzüstü uyuyamamaları, burunlarını silerken burun ucunun sert ve hareketsiz olması, burnunun ilk bakışta hareketsizliğinden dolayı estetikli olduğunun anlaşılmasıydı.
Hareketli burun ucu estetiği ile eğer burun yapısı uygunsa burnun üçte birlik alt kısmında bazı yapılar korunarak ve özel teknikler kullanılarak burun ucuna hareket kabiliyeti verilir. Bu şekilde gülümserken ya da çeşitli mimik hareketlerinizde burun ucunuzda yüz kaslarınızla birlikte uyum içinde hareket eder.
Hareketli burun ucu estetiği için burun ucuyla kıkırdak dokunun bağlantısını çok iyi analiz edilmesi gerekir. Burun estetiği yaptıracak kişilerin ameliyat öncesinde 8 değişik açıdan fotoğrafları çekilir ve burun ucu video görüntüleri alınabilir. Burnun konuşurken, gülerken ve mimik hareketleri sırasında nasıl hareket ettiği de iyice analiz edilir. Ve yapılacak yeni burun buna göre tasarlanır.
Burun ucu düşüklüğü, genişliği ya da ebatı yapılan incelemelere göre tasarlanır ve ameliyat sırasında bu hareketi sağlayacak mekanizmalara uygun dikişler atılır. Böylece burnunuzun kaskatı görünümü hareketli ve doğala en yakın forma getirilir. Hareketli burun ucu estetiği kapalı teknik burun ameliyatında burun yapınız uygunsa yapılabilir.
Teknik Not: Scroll ve Pitanguy Ligamenti desteği olmadan Dinamik Rinoplasti yapılıyor.

Kaynak:
https://www.guncelozturk.com/burun-estetigi/dinamik-burun-estetigi/
M
5 ay
Kompozit Göğüs Büyütme
Liposuction sonrası meme büyütme en sık gerçekleştirilen plastik cerrahi operasyonlarından biridir. Eğer göğüs küçüklüğünün yanı sıra sarkıklıkta varsa büyütme ile eş zamanlı olarak göğüs kaldırma operasyonu da gerekli olabilir. Ardından form ve hacim işlemi uygulanabilir.
Meme hipoplazisi yani küçüklüğü sorunları için çözüm aranırken, uygulanacak olan operasyonun tekniğini ve başarısını önemli ölçüde meme dokusunu örten derinin kalitesi etkiler. Uygulanan meme implantı, var olan meme dokusunu ve yağ tabakasını kaplayan derinin kaliteli olması estetik operasyonun daha doğal bir görünümle sonuçlanmasını sağlar.

Kompozit göğüs büyütmenin hedefi nedir?
Bu operasyonun hedefi memenin hacmini artırmak ve meme dokusunu örten deri tabakasını daha sıkı hale getirmektir. Meme boyutunu artırmak amacıyla çok farklı teknikler uygulanabilir. Bunların arasında meme implantı, yağ transferi ya da “lipofilling”, implant ve lipofilling (kompozit göğüs büyütme) kombinasyonu, ve dolgu enjeksiyonları ile dış genişletme sayılabilir.

Meme implantı ile göğüs büyütme nasıl yapılır?
Meme implantları küçük bir balona benzer. Dış tabaka esnek, yumuşak ve dayanıklıdır. Meme implantlarının farklı stilleri, kalınlıkları, doku ve esneklik açısından farklı dış katmanları vardır. Protez salin (tuzlu su) ya da silikon jel ile doludur. Günümüzde meme dokusuna daha yakın olduğu içinde silikon jel implantlar daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca implantların şekil ve hacimleri de büyük ölçüde değişiklik gösterir. Damla ya da yuvarlak olmak üzere farklı çeşitleri bulunur. Hastanın isteği ve cerrahın tavsiyesine göre implantın şekline karar verilir. Seçilen implant kişinin var olan meme dokusuna göre kas altı ya da kas üstüne yerleştirilebilir.

Lipofilling ile göğüs büyütme nasıl uygulanır?
Bu teknik sayesinde, vücudun başka bir bölgesinden alınan yağ hücreleri derinin altına enjekte edilerek hacim büyütme ve kontur işlemi yapılır. En önemli faydası hiçbir yabancı madde içermediği için alerjik reaksiyona yol açmazlar. Ancak enjekte edilen yağ hücrelerinin yaklaşık %40 ile 60’ı hayatta kalır. Ortalama 6 ay sonra tekrar yağ hücresi enjekte edilmesi gerekir. Bu işlem için ideal donör bölgesi karın ve kalça çevresindeki fazla yağlardır.

Kompozit meme büyütme işlemi nasıl yapılır?
Meme implantı ile göğüs büyütme en sık uygulanan göğüs büyütme tekniğidir. Yumuşak doku yetmezliği, kapsül kontraktürü gibi sorunlar meme implantını örten dokunun yetersiz olması bu operasyonda karşılan problemler arasındadır. Kısaca implantın hacmi ile üstteki yumuşak doku dengesinin sağlanamadığı durumlarda meme implantlarının önemli dezavantajlarından birisi doğal olmayan bir görünüme neden olmasıdır. Kompozit meme büyütme cerrahisi kavramı son 5 yıl içinde ön plana çıkmıştır. Bu teknikte meme implantı ile yumuşak meme dokusunu artıran lipofilling yönteminin eş zamanlı olarak uygulanır. Tekniği oldukça basittir. İmplant, bir kas üstü düzlemde yerleştirilerek kolun hareketi ile implantın hareket etmesi engellenir. Ayrıca bu konumlandırma şekli çok daha az ağrılıdır. İmplantın yumuşak doku kapsamını artırmak için lipofilling yöntemi ile alınan yağ hücreleri implantın üst sınırına eklenir. Yağ aynı zamanda, yumuşak doku oranına karşı implantı geliştirmek için memenin diğer çeyrek alanına da ilave edilebilir. Yağ enjeksiyonu ile meme büyütme sonuçlarını optimize etmek ve rötuşlamak için bir arada kullanmak doğal görünüme ulaşmayı sağlayan çok faydalı bir yöntemdir.
Kaynak:
https://www.guncelozturk.com/kompozit-gogus-buyutme/
M
7 ay
Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı
Kaş kaldırma, yüzün üst üçte birlik kısmındaki yumuşak doku elastikiyet kaybını düzeltmek için yapılan estetik bir cerrahi işlemdir. Alın çevresinde kaşların sarkmasına (ptozis) ve alında kırışmaya neden olan fazla deri sarkması, alttaki kas ve doku yeniden konumlandırılarak ortadan kaldırılır. Yüzün üst üçte birlik bölgesinde daha tazelenmiş, genç bir görünüm yaratır. Yüz germe ya da burun estetiği ile de kombine edilebilir.

Endoskopi, ışıklı bir kamera ve cerrahi aletler ile esnek bir tüpün cerrahi bir kesiden yerleştirilmesidir. Endoskop artık çeşitli rekonstrüktif ve kozmetik cerrahi prosedürlerde kullanılmaktadır. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı yaygın olarak uygulanan, minimal invazivdir ve geleneksel kaş kaldırma ameliyatından daha hızlı iyileşir.
Kimler için uygundur?
Estetik olarak, yüz, alnın (kaşın tepesinden ön saç çizgisine kadar) üst üçte birini kapladığı üç eşit parçaya bölünmüştür. Erkeklerde bu alan ortalama 7 cm, kadınlarda ise ortalama 5 cm’dir. Erkek kaşı kadın kaşına göre daha az kavislidir. Kaşın üst kısmı, orta göz bebeğinden yaklaşık 2,5 cm uzaktadır. Yaşlanma ile bu parametreler değişebilir. Daha az mesafe kaş sarkmasını (ptozis) gösterir.
Genetik, güneş hasarı ve yerçekimi nedeniyle alın derisinin elastikiyetini kaybetmesi, kaşların düşmesine, sonuçta üst göz kapağı sarkmasına ve görünümden memnuniyetsizliğe neden olur.
Yaşlanma, deri altı yağının tükenmesine neden olur. Bu, yönü alttaki kasa bağlı olan alın kırışıklığına yol açar.
Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı neden yapılır?
Hastalar yorgun, şaşırmış, endişeli veya sinirli bir görünüme sahip olduklarından ve gerçek yaşlarından daha yaşlı göründüklerinden endişe duyabilirler. Hastalar gözlerinde rahatsız edici bir doku ağırlığı hissedebilirler. Kaş kaldırma, kaş simetrisini geliştirir. Kaşın şeklini değiştirir. Kaş kırışmasına neden olan kasların işlevini azaltır.
Nasıl yapılır?
Prosedürden önce rutin kan tetkikler yapılır. Hastalara ameliyattan önceki gece veya sabahı saçlarını antibakteriyel sabun/şampuanla şampuanlamaları önerilir.
Endoskopik kaş kaldırma genel anestezi altında veya intravenöz (IV) sedasyon ve lokal anestezi ile yapılır. Saç çizgisinin hemen arkasında çok sayıda küçük kesi yapılır, içinden endoskop ve aletler yerleştirilir. Kaş dokusu yukarı kaldırılır.
Ameliyat sonrası ağrılar ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Antibiyotik gerekli olabilir. Hastaların iki hafta boyunca başları yüksekte istirahat etmeleri önerilir. Hastalar genellikle ameliyattan aynı gün veya 24 saat sonra taburcu edilir. Pansuman 48 saat sonra çıkarılabilir. Hastalar 48 saat sonra cerrahın önerdiği hafif şampuanlarla duş alabilir ve saçlarını yıkayabilirler. Cerrah, yaralara uygulamak için ilaçlı merhemler reçete edebilir. Hastalar en az yedi gün herhangi bir saç ürünü kullanmamalıdır. Yara iyileşmesi yaklaşık iki hafta sürer. Belirgin yara izleri oluşmaz.
Operasyonun nihai sonuçlarının ortaya çıkması 4 ila 6 ay sürebilir. Hastalar 5-7 gün sonra işe dönebilir, 1 ay sonra spor ve egzersiz dahil tüm olağan aktivitelerine devam edebilir.

Kaynak:
https://www.guncelozturk.com/endoskopik-kas-kaldirma-ameliyati/
M
10 ay
Let Down Rinoplasti
Rinoplasti, genellikle kozmetik kaygılar ile gerçekleştirilen tüm dünyada en yaygın uygulanan ameliyatlardan biridir. Estetiği işlevden ayırmaktan kaçınarak burnu fonksiyonel bir birim olarak tedavi etmek önemlidir. Burun estetiği tekniklerinin korunmasında temel amaç, ligament yani bağ dokuların sağlam bir şekilde korurken burun sırtı tümseği indirerek düzeltmektir.

Burun işlevsel bir birim olarak düşünülmelidir, bu kavramın unsurlarından biri de formdur. Biçim ve işlev birbirinden ayrılmamalıdır. Burun yapıları birbirinden ayrı değerlendirilmemeli veya ele alınmamalıdır. Yapılardan birinde yapılacak herhangi bir değişiklik, hem işlevsel hem de estetik açıdan diğer yapılar üzerinde etkiye sahip olur. Bileşenlerin dinamik ilişkisini mükemmel bir şekilde anlarsak, cerrahi iz içermeyen daha hoş ve doğal sonuçlar elde edilebilir. Dokuları koruma ve yeniden konumlandırma felsefesine bağlı kalınırsa, burun iskeletinin düzeltilmesi ile burnu oluşturan yumuşak dokuların geri kalanı arasında bir denge kurulabilir. Bu da fonksiyonel burun olarak algılanan, şekil uğruna feda edilmeden burnun işlevi tam olarak korunabilir.
Let Down burun estetiğinin avantajları nelerdir?
Başarılı bir rinoplastinin anahtarı septumda yatar; onu hizalamak, koronal ve eksenel gerilimi gevşetmek, buruna merkezi bir stabilite sağlamaya imkan verir. Let Down tekniği dorsumu ve kemik yapıyı, kıkırdak dokuyu ve lobül arasındaki doğal bağlantıyı koruyarak septumda bulunan problemlerin düzeltilmesini sağlar.
Let Down burun estetiğinde yüz ve burun tam olarak değerlendirilir, çünkü burun estetiğinde başarının temeli tanıdır. Değerlendirme, ameliyat öncesi fotoğrafları, nazal videoendoskop ve eksiksiz bir klinik muayeneyi içerir.
Let Down burun estetiğine nasıl hazırlanır?
Hem kemik hem de kıkırdaklı burun piramidine özellikle dikkat ederek, orta çizgide ortalanıp ortalanmadığı, yüksek ve gergin olup olmadığı veya herhangi bir sağ veya sol sapma olup olmadığı ve varsa olup olmadığı belirlenir. Septal kıkırdak patolojisinin varlığının kıkırdak piramidinde asimetri ve sapma yarattığı göz önünde bulundurarak üst yan kıkırdaklar (ULC) ve Alt Yan Kıkırdakların (LLC) septal kıkırdak ile ilişkisini değerlendirilir. Patoloji belirlendikten ve entegre bir tanıya varıldığında, onu düzeltmek için kişiye özel planlama yapılır.
Başarılı bir septorinoplstinin anahtarı septumda yatar; onu hizalamak, koronal ve eksenel gerilimi gevşetmek, buruna merkezi bir stabilite sağlanmasına imkan verir.
Let Down burun estetiği nasıl uygulanır?
Kapalı teknikle gerçekleştirilen burun ameliyatı ortalama 2 saat sürer. Genel anestezi altında ameliyat gerçekleştirilir. Burundaki bağ dokular korunarak burun kemiği ve kıkırdak dokular düzeltilir. Kesiler burun deliklerinin içerisinden açıldığı için herhangi bir şekilde görünen iz oluşmaz. Burun sırtına atel yerleştirilir öncesinde ise altına koruyucu bant konulur. Genellikle 1 gece hastanede kalınır.
Let Down burun estetiği sonrası bakım nasıldır?
Let Down burun estetiğinde hastaların iyileşme süresi daha kısadır. Hastalar, normal iş hayatlarına yedi gün içinde dönebilirler. Hastalarda morluk görülme ihtimali oldukça azdır. Ameliyatın ardından ilk 48 saat içinde şişlik artar sonra hızla çözülür. Ameliyatın ardından hastalar daha ağrısız ve daha konforlu bir dönem geçirirler. Hafif sızlama şeklinde oluşan ağrılar, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Hastaların, bu ameliyatın ardından genellikle bir hafta dinlenmesi tavsiye edilir. İlk haftanın ardından aşamalı olarak hafif tempolu sporlar yapılmaya başlanabilir.
Let Down tekniği, doğru bir şekilde öğrenilip uygulandığında sonuçlar estetik açıdan çok tatmin edici olur ve burnun işlevi de korunarak devam ettirilebilir.

Kaynak:
https://www.guncelozturk.com/let-down-rinoplasti/
M
12 ay
3D Mask Burun Estetiği
Burun estetiği yani rinoplasti estetik cerrahide burundaki estetik sorunları gidermek için yapılan estetik prosedürlerdir. Burundaki estetik sorunlar ise burun eğriliği, burun kemerleri, burun deliği asimetrisi, burun ucu düşüklüğü olarak sıralanabilir. Burun estetiği cerrahisinde burunda uygulanması gereken değişiklikleri hastaya açıklamak ve hastanın bu konudaki endişesini gidermek biz estetik cerrahlar açısından çok önemlidir. Son yıllara kadar cerrahlar ve hastalar için bu süreç oldukça zordu. Teknolojideki son gelişmeler sayesinde bu zorluk hem cerrah hem de hasta açısından ortadan kaldırılmıştır. 3D simülasyon cihazlarının sunduğu teknoloji sayesinde hastanın estetik operasyon öncesi ve sonrası yüz maskeleri çıkarılarak hastanın endişeleri ortadan kaldırılabilmektedir.


Operasyon öncesi ve sonrası 3D yüz görüntüleri nasıl hazırlanır?
Hastanın 3D yüz maskesinin çıkarılabilmesi için 3D simülasyon cihazının sunduğu teknolojilerden faydalanılır. Öncellik ile muayene sırasında hastanın 8 değişik açıdan yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekilir. Ardından 3D simülasyon cihazının içerdiği özel yazılımlar ile çekilen fotoğraflar taranır. Böylece hastanın 3 boyutlu görüntüleri çıkarılır. Altın oran hesaplamaları ve hastanın istekleri doğrultusunda burundaki estetik sorunlar giderilir. Böylece hem estetik operasyon öncesi hem de estetik operasyon ortaya çıkacak görüntüler elde edilebilir.

Hazırlanan 3D yüz görüntüleri maskeye nasıl çevrilir?
Burnun yeni şekline karar verildikten sonra elden edilen öncesi ve sonrası 3D simülasyon cihazı görüntüleri 3D yazıcıda bastırılır. Hazırlanan yüz kalıpları beyaz bir toz ve lazer sinterleme tekniği ile printerdan çıkarılır. Renkli baskı sürecinin en son aşamasında maskeler konulur. Kesilerek temizlenen öncesi ve sonrası yüz maskeleri daha sonra sertleştirme özelliği olan özel bir çözelti içine batırılarak hazır hale getirilir.

3D Mask’ın hastaya sunduğu avantajlar nelerdir?
3D Mask sayesinde hem burnundaki var olan sorunları hem de ameliyat sırasında yapılacak olan değişiklikleri 3 boyutlu olarak görülmesi sağlanır. Hasta bu maske sayesinde burun estetiği operasyonu sonrası nasıl bir görünüme kavuşacağını görebilir, endişeleri ortadan kalkar, kendisini daha güvende hisseder ve herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşma kaygısı taşımaz. 3D Mask hem hasta hem de cerrah tarafından burun estetiği sürecini kolaylaştıran, memnuniyetin artmasını sağlayan oldukça faydalı bir uygulamadır.

Kaynak:
https://www.guncelozturk.com/3d-mask-burun-estetigi/
M
geçen yıl
Push Down Rinoplasti
Burundaki kıkırdak ve kemiklerin kısmi rezeksiyonuna dayanan klasik burun tümseğe redüksiyonu, ters V deformitesi, düzensizlikler ve açık bir çatı gibi sırt deformitelerine yol açabilir. Nazal dorsumu koruyan teknikler (Push Down ve Let Down) bu sorunları önler, ancak her zaman çok büyük, geniş veya sapmış burunlar için uygun olmayabilir.
Burundaki kıkırdak ve kemiklerin kısmi rezeksiyonuna dayanan klasik burun tümseğe redüksiyonu, ters V deformitesi, düzensizlikler ve açık bir çatı gibi sırt deformitelerine yol açabilir. Nazal dorsumu koruyan teknikler (Push Down ve Let Down) bu sorunları önler, ancak her zaman çok büyük, geniş veya sapmış burunlar için uygun olmayabilir.
Klasik nazal tümsek azaltma, burundaki kemiklerin ve kıkırdağın kısmi rezeksiyonuna dayanmaktadır. Tümseğin kıkırdak kısmı, 2 üst yan kıkırdaktan (ULC’ler) oluşan tek bir birim ve septal kıkırdaktır. Bu 3 bileşen, sefalik kısımlarında birleşerek burun sırtında insan anatomisinde benzersiz olan M harfini andıran bir şekil oluşturur. Klasik rinoplastide tümsek küçültme sırasında bu yapı düzensizliklerin, gölgelerin ana nedeni olan 3 parçaya bölünür. Dahası, septal kıkırdak ve ULC’ler arasındaki açı ve ilişki azalır, bu da iç nazal valfin işlevini tehlikeye atabilir.

Bu sorunları önlemek için, burun tümseği tedavisi sırasında sırtın bütünlüğünü koruyan yöntemler geliştirilmiştir. Burun; kemik ve kıkırdak bileşenleri ile benzersiz bir yapıdır. Ana yapı septal nazal kıkırdaktır, ULC’ler ve septal kıkırdak, orta hatta bir M şekli oluşturmak üzere bütünleşir. Bu yapı, iç valfi açan yay hareketinden sorumludur.

Push Down rinoplasti hangi durumlarda uygulanır?
Push Down tekniğinin spektrumunu genişletmek ve bu sorunları önlemek için dorsum redüksiyonu sırasında üst kilit taşı alanında kemik-kıkırdak birleşkisi korunması sağlanabilir. Tümsekli burun kemiği ve kıkırdak doku push down ile düzeltilir. Burun ucu ameliyatı cerrahın tercihine göre yapılır. Ameliyat ortalama 2 saat sürer. Genel anestezi uygulanarak yapılır. Hasta ameliyat boyunca uyku halinde olur. Ameliyattan sonra genellikle 1 gece hastanede kalınır. Burun deliklerinden içeriye koruma amaçlı yumuşak delikli silikon yaprakçıklar yerleştirilir. Burnun üzerine yerleştirilen koruyucu bantlar koruma sağlar. Sonrasında üzerine termoplastik atel konur. Atel ve silikonlar ilk hafta içinde çıkarılır. Bu prosedür için spesifik postoperatif kısıtlamalar olağan rinoplastiden farklı değildir.
Push Down rinoplasti, koruma teknikleri için endikasyonları genişletir, ve iç kapak işlevini korur. Kemikli başlığın korunması ayrıca burun kamburu tedavisi sırasında kilit taşı alanının düzgünlüğünü sağlar. Hafif derecedeki değişimler için “push down” ileri derecedeki değişimler için “let down” tekniği tercih edilerek burun sırtı korunarak burnu ideal şekil verilebilir.

Burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?
Ameliyat sonrasında burun, altı hafta hassaslığını korur. Zorlayıcı egzersizlerden en az iki hafta kaçınılmalıdır. Çok güç isteyen ve vücudunuzu sürekli hareket ettirecek egzersizlerden kaçınmalısınız. İyileşmenin üçüncü haftasından sonra alıştırmalara yavaşça başlayabilirsiniz. İlk 3 ay gözlük kullanılmamalıdır. Cildinizi güneş ışığından üç ay boyunca koruyun. Güneşe çıkmadan önce burnunuza her zaman güneş kremi sürmeniz çok önemlidir çünkü çok fazla güneşe maruz kalmak kalıcı renk değişikliğine neden olabilir. İlk üç hafta boyunca sigara kullanmayın. Bu tavsiye ameliyattan önce ve sonrası üç hafta için geçerli. Eğer sigara tiryakisiyseniz bu bırakmak için en güzel fırsat!

Kaynak: https://www.guncelozturk.com/push-down-rinoplasti//
M
geçen yıl
Damla Tipi Meme İmplantı
Damla (anatomik) mı, yuvarlak mı silikon meme implantı dikleştirme veya göğüs büyütmede tercih edilmeli ?
Eğer estetik, fonksiyonel ya da göğüs ameliyatı sonrası için bir meme büyütme operasyonu düşünüyorsanız ve implant kullanmaya karar verdiyseniz hangi tip implantın kullanılacağına karar vermek zor olabilir. Peki, hangi tip silikon implant seçilmeli? Damla (anatomik) mı, yuvarlak mı silikon implant seçilmeli? Doğru silikon implant seçimi yapabilmek için yeterli bilgiye sahip olmak gerekir.

Damla (anatomik), yuvarlak silikon implantların özellikleri nelerdir?
Damla tipi meme implantı ‘’anatomik şekilli implant’’ olarak da adlandırılır. Su damlası ya da gözyaşı damlası implantı olarak da bilinir. Aslında bu terimlerle kastedilen implantın meme formunda şekillendirildiği anlamına gelir. Anatomik ya da “damla” şeklindeki implantlar, göğüs şeklini taklit edecek şekilde şekillendirilen meme protezleridir. Üstleri incedir ve doğal göğüs tipine benzer şekilde aşağıya doğru genişler.
Damla (anatomik) silikon implantı yeni bir ürün değildir. Yaklaşık olarak 1992 yılından itibaren yaygın olarak kullanılmaktadır. İmplantın üzerinde yapışkan silikon bir jel kullanarak yuvarlak yüzeyli, anatomik gözyaşı damlası ve kohezif jel gibi çeşitli şekillerde üretilebilirler. Yani bugün kullandığımız su damlası tipi implant yaklaşık 20 yıllıktır ve günümüzde en fazla tercih edilen silikon implant türüdür.

Damla (anatomik), yuvarlak silikon implantlar kimler için uygundur?
Damla (anatomik) silikon implantlar yapışkan silikon jel ile doldurulabilir. Jel tipi implantlar göğüslere daha doğal bir his verir. Dahası, yapışkan silikon jel, kabuk kırılsa bile sıvı gibi hareket etmez. Bu aynı zamanda form stabil jel olarak adlandırılır ve implantlar “form stabil” implantlar olarak adlandırılır. Bu yapışkan silikon jel standart silikon jele göre daha sıkı olduğu için anatomik implantlar meme dokusunu yuvarlak implantlardan daha iyi şekillendirebilir.
Göğüs büyütme ya da göğüs implantı değişimi geçiren hastaların çoğu damla (anatomik) silikon implantlar için uygundur. Ayrıca revizyon meme ameliyatı geçiren hastalar için de tavsiye edilir.
Damla (anatomik) silikon implantlar, daha büyük, daha dolgun, daha sert ve daha doğal görünen göğüsler sağlamak için tasarlanmıştır. Vücut yapınıza uyum sağlarlar ve ameliyat edilmiş gibi duran bir görünümden kaçınırlar. Damla (anatomik) silikon implantları ile büyütme sonrasında genç görünümlü, çekici ve güzel göğüslere sahip olunabilmektedir.
İmplant seçimi büyük ölçüde hastanın beklentisine, vücut tipi ve şekline ve cerrahın deneyimine bağlıdır.

Damla (anatomik) mı, yuvarlak mı silikon implant seçilmeli?
Silikon implantın şekli nasıl olmalı? Damla (anatomik) mı, yoksa yuvarlak mı seçilmeli? Her iki silikon implantın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Öncellikle damla (anatomik) silikon implantlar, yuvarlak silikon implantlara göre bazı durumlarda çok daha avantajlıdır. Daha güvenilir bir şekilde doğal görünümlü göğüsler ortaya çıkarmaları ve bazen büyük yuvarlak implantlarda ortaya çıkabilen “ameliyatlı” görünümü engellemeleri bakımından benzersizdir. Bununla birlikte, her iki tip implant da tatmin edici göğüs büyütme sağlar ve her iki tipte de mükemmel estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Ancak, çoğu yuvarlak implant, damla implantlarda bulunan jelden daha yumuşak bir jel içerir, bu nedenle aynı şekilde şekillendirme yeteneğine sahip değildir. Popüler inanışın aksine, damla (anatomik) implantlar yeterli üst meme dolgunluğu yaratır.
Damla (anatomik) silikon implantlar, öncelikle göğüslere verdikleri doğal güzelleştirme, şekil problemlerini ve gevşek dokuları düzelttiği için çok popülerdir. Bu nedenle, özellikle daha önce emzirme, doğum ya da kilo kaybı nedeniyle göğüsleri sönmüş olan hastalara sunulmaktadır. Damla (anatomik) silikon implantlar kadın göğsünün normal anatomisini taklit ederek göğse gözyaşı damlası şeklini verir.
Damla (anatomik), yuvarlak silikon implantlar hakkında bilinmesi gerekenler
Hafif sarkık göğüsleri olan hastalarda da damla (anatomik) silikon implantlar bir dereceye kadar meme dikleştirme ameliyatı ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Dahası, göğüs şekli hiç olmayan, yani çok düz göğüslü olan hastalarda muhteşem sonuçlara yol açabilir. Damla (anatomik) silikon implantlar işlemden sonra zamanla hastanın doğal göğüs yapısıyla bütünleşir.
Tercih edilmelerinin bir başka nedeni de damla (anatomik) silikon implantların meme asimetrisini düzeltmede yuvarlak silikon implantlardan daha iyi olmasıdır. Bu nedenle bir göğsünüz diğer tarafa göre daha küçük, daha büyük ya da farklı bir şekle sahipse, damla silikon implantları göğsünüze denge ve uyum sağlamak için kullanılabilir. Diğer yandan Meme dikleştirme ile silikon implant konulacağı zaman yuvarlak silikon implant göğüs yapısına göre daha çok tercih edilebilmektedir.
Damla (anatomik) implantların, zamanla yaşlanma ya da kilo kaybı gibi durumlarda göğüs dokusunun bir implant üzerine sarkması durumunda “şelale etkisine” yol açma olasılığı çok daha düşüktür. Damla (anatomik) silikon implantlar, göğüs dokusunun göğüs duvarından aşağı kaymasını engeller. Damla implantların dezavantajlarından biri içeri koyulan poşta dönme riskidir.
Kanser için mastektomiden sonra meme rekonstrüksiyonunda da popülerdirler çünkü mastektomiden sonra implantı örtecek sadece deri ve kas vardır. Bu nedenle meme şeklinin implant tarafından sağlanması gerekir. Bu, damla (anatomik) silikon implantlar meme rekonstrüksiyon cerrahisinde yuvarlak silikon implantlara göre büyük ölçüde tercih edilir kılar.
Yuvarlak silikon implant ile damla (anatomik) silikon implant kullanımında teknik ve işlem açısından hiçbir fark yoktur. Aynı şekilde uygulanır. Dikkat edilmesi gereken tek fark, damla (anatomik) silikon implantın belirli bir yöne yerleştirilmesi gerektiğidir. Kısacası hem yuvarlak silikon implant hem de damla (anatomik) silikon implant aynı cerrahi yöntemi ve ameliyat sonrası tedaviyi gerektirir.

Kaynak: https://www.guncelozturk.com/damla-tipi-meme-implanti//
M
geçen yıl
Kıskandıracak Dudakların Sırrı
Dudak deyince aklımıza ilk gelen ünlülerden biri olan Angelina Jolie’nin dudakları Allah vergisi ve bazılarımıza ne yazık ki o dudaklara iç geçirerek bakmak kalıyor. Halbuki daha dolgun dudakların sırrı da estetik operasyonlarda saklı!

Dudak dolgunlaştırma işlemleri de artık eskisi gibi abartılı değil, doğallık çerçevesi içerisinde yapılıyor. Bu yöntemler aynı zamanda dudak üstündeki kırışıklıklar da sizi terk ediyor.

Diğer estetik operasyonlara göre biraz daha hafife alınan dudak estetiği aslında bu muameleyi hak etmiyor. Bu nedenle bu operasyon öncesinde doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde sağlık durumunuzu, kronik hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları konuşmalısınız. Operasyondan önceki ve sonraki tavsiyeleri dikkatle dinlemenizi öneririz.
Diyabet hastalığınız, dudaklarınızda herhangi bir yara izi, kan pıhtılaşması sorununuz ya da uçuğunuz varsa dudak estetiği için uygun adaylardan biri değilsiniz.
Dudak estetiği enjeksiyon ve cerrahi yöntemler olmak üzere iki şekilde yapılıyor. Enjeksiyon yönteminde kolajen, hayluronik asit maddeleri dudağa enjekte edilerek geçici bir dolgunluk sağlanabiliyor. Bu maddelerden hangisinin kullanılacağına doktorunuzla ne kadar kalıcılık istediğiniz hakkında konuşarak karar verebilirsiniz.
Aynı zamanda enjeksiyon yönteminde yabancı bir madde kullanmak istemediğinizde vücudunuzdan alınan yağ da dudaklarınıza enjekte edilebiliyor, böylece dudaklarınız dolgunlaşıyor.
Cerrahi yöntemlerde ise vücudunuzdan alınan ya da vücut dokusuyla uyumlu diğer dolgu malzemeleri doğrudan dudağınızın içine yerleştiriliyor. Lokal anestezi yöntemi sayesinde uyuşturulan dudak bölgenize uygulanan bu yöntem enjeksiyon yöntemine göre çok daha kalıcı sonuçlar vaat edebiliyor.
Diğer estetik operasyonlara göre biraz daha hafife alınan dudak estetiği aslında bu muameleyi hak etmiyor.

Kaynak: https://www.guncelozturk.com/kiskandiracak-dudaklarin-sirri//
M
2 yıl
BBL Akne Tedavisi
BBL akne tedavisi; yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki aktif sivilceleri temizlemeye yardımcı olan alternatif bir yöntemdir.


BBL akne tedavisi nedir?
BBL’nin yaymış olduğu kısa ışık dalga boyları sivilcelere sebep olan cilt yüzeyindeki yağlara ve bakterilere saldırır. Tedavi süresince ağrı ya da sızı hissedilmez, basit ve hızlı bir tedavi tekniğidir, ayrıca tedavinin sonunda iyileşme sürecine de gerek yoktur.
Ergenlerde, erkeklerde ve kadınlarda hormonal sebepler ile ortaya çıkan aknelerin tedavisinde oldukça etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar. Sivilce oluşmaya meyilli ciltlerde ise tedbir almak amacı ile derinlemesine temizlik uygulanmaktadır.
BBL akne tedavisi öncesi cilt durumunun ve istenen sonuçların dikkatle değerlendirilmesinden sonra, haftalık mavi ışık BBL rutini uygulaması ile birlikte kimyasal peeling gibi işlemler de önerilebilir. Cilt soyma işlemleri ile cildin pul pul dökülmesini sağlanarak tedavinin etkisi artırılabilir. Tıkalı gözeneklerin açılması sağlanabilir.
Sivilce oluşma sebepleri nelerdir?
Akne, cilt gözeneklerinin kıl kökleri tarafından bloke edilmesi nedeni ile oluşur. Sivilce oluşumun en önemli sebeplerinden birisidir. Gözenekler tıkandığında bakteri oluşarak iltihaplanmaya neden olur, iltihap kızarıklık ve apseye neden olur. Akne oluşumunda hormonlar da önemli rol oynayabilir. Akne oluşumu gelişme çağındaki birçok genci, hormonal değişim döneminde yetişkin kadınlarda ve erkeklerin özellikle sakal bölgesinde yaygın olarak görülür. Akne tedavisi, oluşma nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle kişiye göre farklılık gösterir. İlaç tedavisi ile altı ya da sekiz hafta arasında sonuçlar görülebilir. BBL tedavisi ise herkese rahatlıkla uygulanabilir. Mikrodermografi ve kimyasal soymalar da kalıcı ve inatçı akneleri temizlemek için alternatif tedavi çözümleri sunuyor.
BBL tedavisi nasıl uygulanır?
BBL, akne oluşumunda neden olan p-acnes bakterilerini yok etmek için mavi filtreli ışık uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kırmızı filtre ise kızarıklık ve derin akne lezyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Üçüncü bir filtre ise yağ üretimi ile ilişkili sebase bez aktivitesini en aza indirmek için kullanılır. Tedavi önce cildin üzerine bir jel sürülerek uygulanır. BBL uygulamasında çok az rahatsızlık hissedilir. Tedavinin seansları 20 ile 30 dakika arasında sürebilir.
BBL tedavisi sonrası nasıldır?
Tedavinin ardından hastaların bazıların birkaç gün boyunca yüzde hafif bir kızarıklık ve akne etrafında hafif bir şişlik görülebilir. Eğer istenirse kapatıcı ile rahatlıkla kamufle edilebilir. Kadınlar isterse hemen makyaj yapabilir.
BBL tedavisi kaç seans sürmelidir?
BBL tedavisinden maksimum seviyede fayda sağlamak için iki haftada bir uygulanmak üzere toplam dört seanslık bir tedavi uygulanması tavsiye edilir. Daha sonra hastanın ihtiyacına ve akne üretme kapasitesine bağlı olarak belirli aralıklarla önleyici ve koruyucu seanslar ile tedavi devam ettirilebilir.
BBL tedavisinden önce nelere dikkat edilmelidir?
Doktorunuz BBL tedavisinden önce dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili sizi ayrıntılı olarak bilgilendirecektir. Bu süreç içinde kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçları, özellikle aknenizi tedavi etmek için kullandığınız ilaçları bildirmeniz son derece önemlidir. İstenmeyen cilt reaksiyonlarından kaçınmak için herhangi bir lazer tedavisinden önce belirli bir süre akne ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız.
Tedavinin sonuçları ne zaman görülmeye başlanır?
BBL tedavi sonuçlarının görülmesi için an az iki seans uygulanmasına ihtiyaç vardır. Aknenin durumundaki belirgin iyileşme, genellikle üçüncü tedaviden sonra ortaya çıkar. BBL akne tedavisi ile çoğu hastada yaklaşık %90 oranında iyileşme görülür. Sonuçlar etkisini 6 aya kadar sürdürebilir.
BBL akne tedavisi ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Op. Dr. Güncel Öztürk’ten randevu alabilirsiniz.

Kaynak: https://www.guncelozturk.com/akne-tedavisi//
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.