D

Çavuş
13 Ağustos 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
20 (Bu ay: 0)
Gönderiler Hakkında
D
4 yıl
MOTORUN KULAĞI VAR!!!
Merhaba arkadaşlar, motor kulağı ile alakalı deneyimi mi sizinle paylaşacağım ilave olarak bilgisi olan arkadaşlarda yazarsa sevinirim.

Motor kulağı arızalanması arabada kansere benzer bişey. Sese ve titreşime karşı hassas olmayanların son haddeye kadar anlaması mümkün değil. Eğer aracınızı çalıştırırken ve kalkış esnasında iki demir parçanın birbirine çarpması gibi bir ses duyuyorsanız endişelenmeyin bi süre sonra o ses artarak devam edecek vites değiştirirken bile motora her yüklendiğinizde o sesi duyacaksınız ama uzun yol kullanıyorsanız problem yok çünkü motor devrine girince ses kesiliyor yani sesi bir iki saniye sonra kesiliyor.

O zaman gidip motor kulaklarını kontrol ettirmenizde fayda var çünkü motor, şaseye vurduğu için o sesi duyuyor olabilirsiniz ve motor devre girince titreşimi azaldığı için ses kesiliyor.

Tabi bu sesten rahatsız olmayıp kullanabilirsiniz ilerisinde ilave bir arıza yaratmıyormuş. Tabi ben gidip kontrol ettirdim. Aracın motoru normal durması gereken yerden 2 parmak aşağı düşmüş, parçaya işlem yapıldı vs. değiştirmedim çünkü maliyeti yüksek 400-450 tl civarı dedi ustam.

Peki yaptırdında ne oldu diyebilirsiniz. Yaptırdıktan sonra ilk kontağa bastığımda arabanın içinde zerre kadar motor sesi yok sanki başka araca binmişim gibi ya titremeye ne demeli sanki araç stop halinde. Tabi bu motor sesi ve titreşim hissedilmeyecek şekilde artmış ki, sindire sindire zannediyorum ki aracın normal titreşimi ve sesi böyle.

Tabi değiştiren veya bilen arkadaşlarda paylaşırsa sevinirim? Ayrıca bu parça hassas felan diyenler oldu bunuda triger gibi yetkili serviste mi değiştirmeliyiz? Fikriniz nedir?
D
4 yıl
KIŞ BAKIMI
Arkadaşlar merhaba,

Kış bakımı denilince araçta yapmamız gerekenler nedir?

Kış lastiklerini taktık, antifirizi koyduk ve bagaja zincirleri attık... Tamam mı?

Siz neler yapıyorsunuz ayrıca bu antifrizi her yıl eklememiz mi gerekiyor benim geçen yıl eklettiğim antifrizi hala etkin midir? Bu yıl ekletmesem olur mu?
D
4 yıl
ABS ve Fren Mesafesi
Merhaba, ABS'nin fren mesafesiyle bir bağlantısı var mı? Ben fren mesafesini arttırdığını düşünüyorum.

ABS'nin ne zaman devreye gireceğini zaten kestiremiyorum ama girmediği zaman araç daha ivmeli ve ani duruyormuş gibi hissediyorum. ABS devrede iken sanki araç durmuyorda kayıyor muş gibi bir his uyanıyor bende.

Sizce işin aslı nedir? Bu ABS ne zaman devreye girer, girdiğinde fren mesafesinde bi değişiklik olur mu?

Saygılarımla, teşekkürler.
D
5 yıl
SAĞ ÖNDEN TARAFTAN GELEN SES
Arkadaşlar merhaba,

2012 Ford Fiesta 1.4 tdci aracımda, sabah ilk çalıştırdığım esnada sağ ön taraftan iki tane kalın içi boş silindir metalin birbirine çarpmasına benzer (luğk luğk gibi bilmem kulaklarınızda çınlandırabildim mi?) sesler geliyor.

Ses aracı ilk çalıştırdığımda hafif duyuluyor, daha sonra dur-kalklarda motor ısınana kadar bu sesi duyuyorum. Kalkış esnasında gelen bu ses motor devri yükselip motor devre girince kesiliyor.

Genelde aracı düşük devirle kaldırırım sanki gaza yüklenip yüksek devirle kaldırınca, ses azalıyor yada motor gürültüsü bu sesi örtüyor.

Aracımda sürüş esnasında sağa-sola çekme, direksiyon veya frende bir anormallik yok.

Sizce bu ses normal mi? Değilse sebebi ne olabilir? Maliyeti nedir?

Son olarak birçok arkadaştan ön takımları yaptırdım gibi şeyler duyuyorum, araçta ön takımların ne zaman arızalandığını veya yaptırılması gerektiğini nasıl anlarız?

Teşekkürler.
D
5 yıl
TECİL SÜREM BITIYOR / NE YAPMALIYIM?
arkadaşlar askerlik tecilim 12 eylülde bitiyor, üniversite mezunuyum kısa dönem gitmek istiyorum...

1 - tecilim bittikten sonra yapmam gereken işlemler nelerdir?
2 - Muhtemelen ne zaman askere alırlar 2017 ye sarkıtma şansım var mı?
3 - kısa dönem gitmek istiyorum, ne yapmam gerekli? Yoksa tamamen şans mı? 3 yıldır aralıksız çalışyorum kısa dönem yapmama faydası olur mu?
D
5 yıl
Ford Fiesta tdci MOTOR YAĞI ÖNERİSİ
Arkadaşlar merhaba, 2012 model Ford Fiesta 1.4 TDCI araç kullanıyorum, yetkili servisi pahalı bulduğum için son iki defadır sanayide normal bir servise götürüyorum aracı. Geçen sefer usta aracımın yağını Castrol Magnatec 5w30 ile değiştirmişti. Bugün tanıdığımın önerdiği başka bir servise götürüp bakım yaptırdım yakıt filtresi hariç diğer filtreleri değiştirdi ve motor yağı olarak Gulf Formula PCX 5w30 yağ kullandı. Gulf marka madeni yağların kalitesi nasıl bilmiyorum ilk defa kullanacağım ustam bu yağ partiküllü felan dedi ama içime sinmedi sizce yağı castrol ile değiştirmeliyim yoksa bu yağda kalitelimidir. Test sürüşü yaptım motor sesinde artma/azalma olmadı ama psikolojik mi bilmiyorum ama çekişi sanki biraz arttı filtreler değiştiği içinde olabilir tabi bilmiyorum, son olarak balansta yaptırdım lastikleri 4 jantımda hafif yamukmuş, usta doğrulttu araç 120 den sonra titreme yapıyordu işlemden sonra 140-150 yaptım en ufak bir titreme yok sizce jant doğrultma işlemi sağlıklı mı yoksa jantları değiştirmek mi gerekir???????

YORUMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER :))

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.