C

Teğmen
14 Mayıs 2016
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
6 üye
Görüntülenme (?)
126 (Bu ay: 1)
Gönderiler Hakkında
C
dün
POLONYA ÜNİVE
Arkadaşlar mantıklı olup olmamasını geçin, burada işsiz kalacağıma orada kalırım. Okuyan arkadaş var ve yardımcı olursa sevinirim. Fiyatlar gayet iyi. Bilgisayar mühendisliği düşünüyorum ingilizce biliyorum.
C
4 ay
Derbiaj Teli
Agalar Broadway 99 model arabanın debriaj teli kopmuş. Fiyatı nedir kazıklanmayalım, biz yapabilir miyiz?
C
4 ay
AÇIK LİSE SINAVLAR AÇIKLANDI-MEZUN OLUNDU.
Evet arkadaşlar herkese hayırlı olsun. OSYM'nin eğitim bilgileri bölümü ve aöl sayfalarımız güncellenmiş.

Açık Lisenin çoğu avantajının yanında diploma puanım eğer devlette kalsaydım 88 olacaktı maksimum, o da 12. sınıfta 100 ortalama yaparsam.
Açık Lise sınavlarının hepsinden 100 almasam da hepsi (97 ort) 100'e yakın. Şuan ise 91,7 diploma puanım var.

Arkadaşlar da puan artışını eğer 12. sınıfta 100 alsalardı şeklinde belirtirlerse düşünen arkadaşlara referans olabilirler.
C
5 ay
AMAZON - VERGİ
Arkadaşlar ekran kartı alacağım yurtdışından oyun için bir adet. Son kısımda amazon vergi ve gönderim diye artı ücret ekliyor. bunun dışında vergi ödemem gerekiyor mu TR'ye gelince?
C
6 ay
PİLOTAJ HK.
Şunu merak ediyorum vakıf veya devlet.
Parasız gittiğimiz herhangi bir pilotaj bölümünde sağlığımız elverişli, teorik sınavlardan da başarılı olduğumuzu varsayarsak, garanti pilot olabiliyor muyuz gençler.

Soruyu sorma sebebim farklı yollarla da pilot olunulabildiğinden. Onca verilen, sıralama emeğinin boşa çıkma şansı var mıdır?
C
6 ay
BENİ DOLANDIRAN ŞAHISLARI NASIL BULUYORUM....
.
C
6 ay
DÖNER AYRAN 7₺ OLMUŞ YAV.
BEN ÜZÜLÜYORUM- BESLENDİĞİM TEK BESİNE ZAM GELDİ. 5₺ İDİ.. OF YA.
NE YAPACAĞIM ŞİMDİ BEN.

DÖNER AYRAN 9₺ ZATEN. OF YA.

LANET OLASI TAVUK DÖNER LOBİSİ.
7₺'Yİ UCUZ BULMAYIN LÜTFEN TAVUK DÖNERDEN BAHSEDİYORUZ..

ÖĞRENCİYİM LAN BEN GÜNDE EN AZ 2 DÖNER YEMEM LAZIM. AYRANLA BERABER 18₺ YAPIYOR. DÜZ 20₺ AYDA 600₺ YAPAR. ASGARİ ÜCRET 2800.
FUCKİNG THE SYSTEM.
C
7 ay
TÜRK GENCİ NE ZAMAN UCUZ ARABA ALACAK? AÇIKLADIM VERİLERLE.
Arkadaşlar biliyoruz ki yurtdışında araç fiyatları çok uygun. Kurun yüksek olması, vergilerin %200 olması gibi sebeplerden ötürü Türk genci, kısa vadede kendine araç alamıyor kısacası gençliğini özgürce yaşayamıyor.

Bu başlığım bir çözüm olmasa da bir umuttur en azından üniversiteye başlamamış gençlerimiz için. Şimdi son 2 senedir orospu çocukları öyle bir piyasa yapmış ki, sıfır araçları bayiden toplayıp, arzı azaltıp, galeride yüksek fiyattan satıyor. be amına koyduklarım temel ihtiyaç olan bir aracı, bu şekilde milletten paranız ile esirgiyorsunuz ya sizin ben amınıza koyayım neyse.. konumuza dönelim.
Evet arkadaşlar pandemiden sonra da araç üretimi tabii ki de artacak ayrıca verilerle konuşacağım.

Bizim ucuza araç alabilmemizin tek yolu ülkenin araca doyması. Hatta dünyada böyle bir index bile mevcut 1000 kişiye düşen motorlu araç listesi denen bir şey var. Bu liste üzerinden yorumlama yaparak ülkemizde ne zaman talebin azalabileceğini hesaplayacağım sizler için.

Bu listede 1. olmak bir şey ifade etmiyor az nüfus ile herkeste araba olması gibi, bakacağım şey yüksek nüfuslu ülkeler.

Amerika 3. sırada 328 milyonluk ülkede toplam 273 milyon 602 bin araç mevcut. 1000 kişiye düşen araç sayısı 838 adet [2018 verisi]
Almanya'ya baktığımda 83 milyon nüfus Almanya'da 46 milyon 470 bin araç mevcut. 1000 kişiye düşen araç sayısı 561. [2017 verisi]
Japonya ise 126 milyon nüfusu ile 83 milyon adet araca sahip. 1000 kişiye düşen araç sayısı 649 [2019 verisi].

Neyse bizim gariban ülkemize gelecek olursak 83 milyon nüfusumuz ile 2020 verisiyle beraber sahip olduğumuz araç sayısı 23,156,975.
Yani müteahhitlerimizi de sayarsak 1000 kişimize düşen araç sayımız 358.

Şimdi araçların yeterli ucuzlukta olması için, ideal olan 1000 kişi başına düşen araç sayısının kaç olması gerekiyor? En azından minimum kaç olmalı?

Agalar şimdi bizim nüfus piramidimiz üçgen, yani genç nüfusumuz fazla. Bu ne demek oluyor? Yanlamak isteyen çok gencimiz var.
Yani bizim Almanya'nın oranından daha fazla araç oranına sahip olmamız gerekiyor.

Japonya'nın da nüfus piramidini incelediğim de. Diyorum ki sıçtık agalar... Bizde araçların uygun olması için 1000 kişi başına düşen araç sayısının 650-800 arasında olması gerekiyor.

Şimdi gelelim doğum oranlarımızla beraber araç ithalat ve üretim sayımıza.....
Agalar biz cumhurbaşkanımız sağ olsun 1 milyon insan doğurtuyoruz yılda, geçen yıl 82 milyonduk bu sene 83.... Bu gidişle piramitimiz koronavirüsle beraber bambaşka bir geometrik cisim halini alacak neyse.

Otomotiv Distribütörleri Derneğinin websitesinde yayınladığı verilere göre:
TİCARİLER HARİÇ....
2020 YILINDA: 250 bini yerli, 360 bini ithal olmak üzere bu sene ülkemize: 610 BİN ARAÇ ALMIŞIZ.

YERLİ DEDİĞİM ÜLKEMİZDE FABRİKASI BULUNAN MARKALAR--> FIAT, RENAULT VB...

2019 YILINDA ÜLKEYE YERLİ VE İTHAL GİREN ARAÇ SAYISI: 486 BİN
2018 YILINDA İSE BU SAYI: 486 BİN (163K YERLİ)
2017 YILINDA: 722 BİN (216K YERLİ)
2016 YILINDA: 756 BİN (191K YERLİ)
2015 YILINDA: 725 BİN (186K YERLİ)
2014 YILINDA: 587 BİN (157K YERLİ)
2013 YILINDA: 664 BİN (147K YERLİ, 517K İTHAL) DOLAR KURU NASIL YÜKSELMEDİ BU YIL MK. 88K WOLKSWAGEN ALMIŞIZ. 54K FORD ALMIŞIZ.
2012 YILINDA: 556 BİN (146K YERLİ)
2011 YILINDA: 593 BİN (179K YERLİ)
EN SON VERİ 2004'TE: 437 BİN (137K YERLİ)

Şimdi agalarım bu veriler ışığında yıllık ortalama 600k araca sahip oluyoruz, ülkeden bulunan araç sayısı 23 milyon. 1000 kişiye düşen araç sayısının 650 olması için... 53 milyon aracımızın olması gerekiyor. Bizde 23 milyon var. Ne kadar lazım? 30 milyon.

Araçların perte çıkmasını hesaba katmadım. Biliyorsunuz ustalarımız 2 farklı aracı birleştirip yeni model üretebiliyor... :) 5 yılda perte çıkan araç sayısı ortalama 200k. Hesaba katacak değerde değil.

Evet agalarım belki siz lisede harçlığınızla araç alamadınız ama sizin çocuklarınız alabilecek eski de olsa. Biz hiç binemedik.


Biraz da TOGG'dan gelecekten konuşalım. Eğer proje gerçekleşebilirse.
TOGG: 2022 yılında üretime başlayacağı vaadinde bulundu hadi 2025 olsun. Ayrıca kapasitesinin yılda 175k araç üreteceğini belirtti. Tamam pahalı ve siz alamayacaksınız ama arzı karşılaması yeterli bizim için.

Yani 2022 yılından itibaren TOGG'da eğer üretirse yıllık 1 milyon araç arzına ulaşıp 1 milyonu geçmek hayal değil.


Evet gençler hesaplarımıza göre Amerika gibi araçlara uygun fiyatlı erişebilmemiz için 30 yıl geçmesi gerekiyor. Ama ben böyle dedim diye morali bozmayalım ve arabayı olduğundan 5-6 kat pahalı aldığımız unutmayalım.

En az bir 10 sene sonra ülkemizdeki araç fiyatları her kesim tarafından erişilebilir olacaktır. Amerika oranını yakalamaya yaklaşmadan bile.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler ben dolarımı bozdurup ekmek almaya gidiyorum.
C
7 ay
İNANILMAZ GARİP EKRAN KARTI PROBLEMİ....
GARİP PROBLEM.

Evet arkadaşlar zamanınızda var ise bu problemi çözme adına tavsiyelerinizi bekliyor olacağım.
Ben gt 1030 kullanıcısıyım ve arkadaşıma da bir adet 2. el gt 1030 almak üzere anlaştık. Sahibinden'de bir arkadaşı bulduk her neyse bize çalışır halde videolarını gönderdi ve satın aldım kartı.

Ben kartı kendi sistemime takınca çalışmadı, dönüştürücü kullandığımdan dolayı kaynaklandığını düşünerek direkt hdmi çıkışı ile tv'de denedim yine görüntü alamadım. Ekran kartı da fanlı model olmadığı için çalışıp çalışmadığını da anlayamıyoruz.
Arkadaşa durumu anlattım, dedi bana ben displayport'da görüntü alıyordum.

Her neyse gittim komşumun sistemine taktım, displayport'tan da görüntü alamadık, dedim galiba kart bozuk. Uzlaşmaya çalışıyorum çocukla da samimiyetine güvenerek neyse.
......
< Resime gitmek için tıklayın >

Gece ders çalışıyordum, bilgisayara bağlı bluetooth kulaklığımla bir kez daha deneyeyim şu kartı dedim neyse ekran gelmedi ama kulağıma bilgisayarın açılış sesi geldi.
Ardından dedim acaba bu bozuk kartı görüyor mu bilgisayarım. Bunun içinde telefona ve bilgisayara teamviewer kurdum kendi çalışan kartımı takıp, ve bilgisayar açılışında otomatik başlat dedim. Teamviewer'da hesap oluşturdum telefondan ve bilgisayardan giriş yaptırdım ve şifresiz bağlantı izni verdim.
Neyse kendi kartım takılı iken monitörü kapattım ve test ettim evet monitörden görüntü almadan bilgisayarı açıp kullanabiliyordum bilgisayar da şifreli olmasına rağmen.
Hemen heyecanla bozuk olan kartı taktım ve aynı işlemleri gerçekleştirdim ve dxdiag'da ekran kartının adını gördüm.
Sizce sorun nedir? Teamviewer görüntüsü ekledim
C
7 ay
SAHİBİNDENDE YAŞADIĞIM BÜYÜK ETİK PROBLEMİ
Ekran kartı alıyorum küçük bir arkadaşımdan gt 1030, çalışır halde video falan gönderiyor neyse az bir miktarını gönderiyorum kartı yolluyor. Kart ulaşmadan geriye kalan miktarı da gönderiyorum.
Neyse arkadaşım balonlu poşete sarmış sadece, başka bir muhafaza yok ama kalın yani darbe almıyor dışarıdan. Neyse ben kartı takıyorum çalışmıyor, 2 taraf da mağdur olmasın diye her porttan deniyorum 2 farklı pc ve 3 farklı monitör ile çalışmıyor. Arkadaşla hala kontaktayız ama sizce ne yapılmalı. 430₺ veriyorum kart çalışmıyor(bozuk). arkadaş ben sağlam gönderdim diyor. Ben statik alıp bozulduğunu düşünüyorum paketlemeden kaynaklı.
Ne Yapılmalı?
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.