Merhaba arkadaşlar. Ses sistemi olarak Z906, ses kartı olarak da Creative SB ZXR kullanıyorum.
Optik bağlantı (DTS ,Encode .. vs) ile ilgili sorunum var arkadaşlar. Forumda bu sorunumla ilgili hemen cevap gelirse çok sevinirim. Çünkü bu ses kartım ya da Z906 arızalı olabilir. Garantiye gönderip göndermeme konusunda kararsızım, özellikle ses kartı için.(Garanti bitimine 1 ay kalmış.)
Sorun şu:
Creative ses kartı ayarlar kısmında Encoder yazan yerin altında iki seçenek var. Bu ikisinden birini DOLBY DİGİTAL ve DTS' yi seçmeden Z906'nın kontrol panelindeki DECODE ışığı aktif olmuyor.
Ses denetim ayarlarında -Digital Audio ZXR (S/PDIF)- varsayılan olarak seçili, input bağlantıları her şey dosdoğru takılı. Bende DTS destekli filmler ve müzikler var. VLC media player ve Media Player Classic playerlerde mevcut. Bu media playerlerdeki ayarlar bölümünde ses aygıtı seçeneğinden Digital Audio ZXR (S/PDIF) seçili. Decode ışığının otomatik olarak aktif olması lazım. Filmi oynatırken Decode aktif olmuyor, ama filim başladığı an ya da herhangi bildirimlerde, PC nin sistem seslerinde, uyarı geldiğinde Decode ışığı altında Stereo devreye giriyor, yani 4.1 3D 2.1 seçeneklerinden herhagibiri. Değiştirebiliyorum input'a basarak. (Ses daimi, devamlı olduğunda.) Ses olmadığı zaman ya da filmi durdurduğum zaman devreden çıkıyor.
Ama Creative ses kartı ayarlar menüsünden (kısaca yazayım): DDL ya da DTS'i seçip; PC'nin ses ayar denetiminden ve media playerlerdeki ayarlardan Sound Blaster ZXR yi seçtiğimde DECODE lambası aktif oluyor. Yani ses iki defa çözülüyor. Sağlıklı olmuyor. Bu durumda seste veri kaybı oluyor yanılmıyorsam.
Ben kısacası optik bağlantı ile DTS destekli film ya da müziklerin NOENCODE modunda otomotik olarak DECODE olmasını istiyorum.
Ses kartı mı arızalı . Z906'mı arızalı. Ben mi yapamıyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Şimdiden teşekkürler.