O

Haber Editörü
14 Nisan 2014
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
Görüntülenme (?)
35 (Bu ay: 2)
Gönderiler Hakkında
O
4 ay
Apple yeni uygulama mağazası kararından sonra 85 milyar dolar kaybetti

Apple hisseleri yargıç kararından hemen sonra son dönemlerin en sert hisse senedi satışını yaşadı ve bu durum karlılığa ciddi zarar verdi. Hisse senetlerinin değer kaybı Apple şirket değerinden %3,3 düşüş ile 85 milyar dolar götürdü. Bu kayıbın boyutu şirketin şimdiye kadar yaşadığı tüm değer kayıplarından daha büyük.

Apple, Epic Games Inc. ile olan sürtüşmesinden ciddi zarar gördü. Apple Epic Games ile olan mobil uygulamalar için ödeme yöntemleri konusundaki davadan mağlup çıktı ve Epic Games'e tazminat ödeme kararının yanında ciddi oranda değer kaybetti.S&P 500 indeksi 0.8% düştüS&P 500 Endeksi Cuma günü yüzde 0.8 düştü. 2,4 trilyon doların üzerinde bir piyasa değeriyle kıyaslama endeksinin en büyük bileşeni olan Apple, kıyaslamadaki düşüşün yaklaşık dörtte birini oluşturdu.
Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-09-10/apple-erases-nearly-85-billion-in-value-after-app-store-ruling
O
5 ay
Almanya'daki iklim Sivil toplum kuruluşları VW, Daimler ve BMW'yi sıkıştırıyor

Geçtiğimiz yıl Hollanda'da Royal Dutch Shell aleyhine bir dava açıldı ve davada Royal Dutch Shell'in iklim konusunda hiç bir önlem almadığı için vatandaşlara karşı sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmemesiyle suçlandı. Dava sonucunda Shell firması için 2019 verileri baz alınacak şekilde 2030 yılına kadar CO2 salınımını %45 oranında azaltması kararı verildi.

Greenpeace ve DUH, otomobil üreticilerinin 2030 yılına kadar içten yanmalı motorlu araba üretmeyi bırakmasını istiyor. AB ise bu konuda firmalara 2035 yılına kadar süre vermişti. Ayrıca Wintershall Dea'nın 2026'dan itibaren yeni petrol ve gaz sahaları keşfetmekten kaçınması talep ediliyor.Sivil toplum kuruluşları, Paris iklim anlaşmalarının ve Alman iklim yasasının hedeflerine ulaşması için bu sürelerin gerekli olduğunu savunuyor.Dava açmakla tehdit ediyorlarFirmaların STK'ların bu taleplerine cevap vermeleri için birkaç haftalık bir süre belirlendi. Eğer talepler kabul edilmezse, STK'lar Alman mahkemelerinde dava açacaklarını söylediler.Daimler ve BMW, Paris iklim anlaşmalarının hedeflerine bağlı olduklarını ve şimdiden iklim nötrlüğü yolunda olduklarını söyledi. Wintershall DEA ve Volkswagen henüz bu konuda hiç yorum yapmadı.
Kaynak:https://uk.finance.yahoo.com/news/german-climate-ngos-legal-action-072217704.html?guce_referrer=aHR0cHM6Ly93d3cucmVkZGl0LmNvbS8&guce_referrer_sig=AQAAADO6ZYA9GImeNDptImy6FkmslbDoMK6eZsU8wkpVUe-AQLGMFFt0Rop9YRfjI9rjl42yknPM3g_l7frrvbHn7wg9Iwb1iWXWKP_7O8yJEIar7ye7ryMcET1TL5zFqZKzYqZLKQMIcGa5YsCFoRmDZgpeNN2FuaRYsU-sIvy4vwYr&guccounter=2
O
5 ay
General Motors üretilen tüm Chevy Bolt'ları geri çağırıyor

General Motors LG tarafından üretilen bataryaların yangın riski taşıdığı şüphesi ile tüm elektrikli Chevrolet Bolt modellerini geri çağırdı. Bolt modelleri ilk olarak Kasım ayında araçların hiçbir kazaya karışmamasına rağmen alev alması sonucunda geri çağrılmıştı. Problem detaylıca araştırıldıktan sonra Chevy tüm araçlarını Temmuz ayında geri çağırma kararı aldı.

Şirket şimdiye kadar 10 aracın alev alması sonucunda üçüncü bir çağrı yaparak 2019'dan bu yana üretilen tüm 142.000 aracını geri çağırdı. Bu araçlardan sadece 100.000'i Amerika' da satılmıştı ve tüm bu geri çağırma operasyonu General Motors'a yaklaşık 1 milyar 800 milyon dolar' a mal olacak. General Motors bu konuda LG'den geri ödeme isteyeceğini açıkladı.Problemin çözümü için LG yeni bataryalar üretecek ve ciddi bir işçilik ile tüm otomobillerin bataryaları değiştirilecek. Tüm bu süreç bir randevu sistemi ile yönetilecek. GM araç sahiplerine araç şarjlarını %90 ve altı seviyelerde olacak şekilde park etmelerini bildirdi.
Kaynak:https://www.wired.com/story/gm-recalls-every-chevy-bolt-ever-over-faulty-battery-fire-risk/
O
5 ay
Tüten ve kıvılcımlar çıkartan cep telefonu Alaska Havayolları jetini tahliye ettirdi

Alaska Havayolları jeti Pazartesi günü gerçekleşen uçuşta arızalı bir cep telefonundan sızan dumanlar yüzünden zor zamanlar yaşadı ve tüm kabin duman ile doldu.Pilot 751 sefer sayılı uçağın inişinden hemen sonra kabin dumanla dolunca acil olarak uçağın tahliyesini emretti. Uçak yer hizmetlerinin merdivenini beklerken bir anda kaydıraklarını açtı ve yolcuları dışarıya kaydırarak tahliye etti. 129 yolcunun tamamı ve 6 kabin memuru güvenli bir şekilde dışarı çıkabildi.Kıvılcımlar saçarak alev alan cep telefonu acil durum batarya muhafaza çantasına konularak olayın büyümesi engellendi.

Pil muhafaza çantası uygulaması 2016 yılında bir uçuşta Samsung Galaxy Note 7'nin alev alması sonrasında uçuşlarında acil durum pil muhafaza çantası bulundurma kararı alan Alaska Havayolları, bu önlem sayesinde olayı büyümekten kurtardı. 2016' da ki bu yangın sonrasında Samsung yaklaşık 2.3 milyar dolar harcama yaparak bu telefon modelini piyasadan toplamıştı.
Kaynak:https://www.theregister.com/2021/08/24/alaska_smartphone_fire/
O
5 ay
Amerika'da elektrikli otomobiller 2022 yılında kablosuz şarjı destekleyecek

2015 yılı Paris fuarlarında Nissan markasıyla duymaya başladığımız otomobilleri destekleyecek kablosuz şarj teknolojisi bir kore şirketi tarafından hedef edinilmiş. Şirket garajlara yerleştirilecek kablosuz şarj istasyonları sayesinde otomobilleri herhangi bir kablo veya başka bir efora ihtiyaç duymadan otomobilleri şarj etmeyi amaçlıyor.

Elektrik prizlerini tarihe gömecek ilk adımHyundai grubun lüks markası olan Genesis kablolu şarjı tarihe gömmek adına ilk adımı atıyor. Hyundai bir kore şirketi olsa da bu teknoloji ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılacak çünkü teknolojinin sahibi WiTricity bir Amerikan şirketi. Şirket ilk kablosuz otomobil şarjı konseptlerini 2017 yılında sergilemişti ancak teknoloji 2022'den önce kullanılamayacak.Aracın kablosuz şarj alıcısı tam olarak ön kısmın ortasında yer alacak ve otomobil sizi kablosuz şarja uyumlu bir şekilde park etmeniz için yönlendirecek. Witricity'e göre araçların farklı yüksekliklere sahip olması bir problem yaratmayacak. Bir spor araba veya yüksek bir SUV bu teknolojiyi kullanabilecek. Maksimum kablosuz elektrik gücü transferi 22 kW olacak ve verimlilik %91 ile %93 arasında olacak.
Kaynak:https://onepexel.com/the-electric-car-with-wireless-charging-will-be-a-reality-in-2022-and-in-the-united-states-thanks-to-the-genesis-gv60/
O
5 ay
Alibaba'ya göre robotlar paket teslimatın geleceği

Çin devi Alibaba gruba göre paket teslimattaki en büyük problem, teslimatın son aşaması olan şubeden müşteriye teslimat. Firma paket teslimatın bu son adımını "pahallı, çok fazla zaman alan ve büyük ölçüde plansız" olarak tanımlıyor.Üreticiden son kullanıcıya kadar uzanan bu sürecin son adımı, insan kuryeler için Çin gibi büyük ülke ve geniş şehirlerde epey zor olabiliyor. İnsan kuryeler paket teslimatı yapmak için gittikleri devasa kule yapıların arasında kayboluyor ve bu durum çok büyük zaman kayıplarına sebep oluyor.

Alibaba'nın teslimat robotları paketleri bir toplama merkezinden alacak. Teslim alınan paketler kaldırım ve bisiklet yollarını kullanarak hedeflerine ulaşacaklar.Şirketin açıkladığına göre teslimat robotları, muhtemel çarpışmaları 10 saniye önceden hesaplayarak %99.9999 oranında çarpışmayı engelleyebilecek.Alibaba öncelikli olarak üniversite kampüslerini ve trafikten uzak site konutları test bölgeleri olarak kullanıyor.Genç nüfusun azalması eleman problemi yaratıyor.Alibaba'nın dediğine göre robotlarla teslimat işi bir teknolojik fetiş değil. Giderek yaşlanan Çin nüfusu gelecekteki teslimat elemanı ihtiyacını karşılayamaz hale gelecek ve firma yeteri kadar posta aracı sürücüsü bulamayacak.
Kaynak:https://www.theregister.com/2021/08/24/alibaba_1000_parcel_drones_tests/
O
5 ay
Ülke Fransa seçilince eski iPhone'lar hızlanıyor

Çinli kaynaklara göre eski iPhone'ların ülkesi Fransa olarak değiştirilirse telefonlar çok daha hızlı ve akıcı çalışıyor. Bu hızlanmanın sebebi Apple'ın bilinçli yaşlandırma ile eski iPhone'ların hızını düşürmesi sonrasında Fransız hükümetinin Apple'a ceza kesmesi ve bu sebepten ötürü Apple'ın yavaşlatmayı sürdürememesi.

Geçtiğimiz yıllarda Apple'ın eski iPhone'ların performanslarını pil ömrünü azalttığı gerekçesiyle düşürmesi büyük ses getirmişti. Bu performans düşürmesi telefonların büyük ölçüde yavaşlamasına sebep oluyor. Birkaç yıl önce yaşanan bu olayda Fransa Apple'a ceza kesmiş ve bu durumun düzeltilmesi için bir göz dağı vermişti.Çin hükümeti bilinçli yaşlandırma için Apple'a bir ceza kesmedi ancak şirket pil değişimi fiyatlarında ciddi bir indirim yaptı ve telefonlara pil sağlığını gösteren bir özellik ekledi. Böylece kullanıcılar Apple'ın tekrar hız düşürmeyeceğini düşündüler ancak görünüşe göre durum böyle olmaktan çok uzak.Çinli kaynaklara göre iPhone ve iPadler ülkeleri Fransa olarak değiştiğinde çok daha hızlı ve akıcı oluyorlar. Bu rapor AnTuTu skorlarıyla destekleniyor. Bölge değiştikten sonra ciddi bir hız artışı AnTuTu raporlarına hemen yansıyor. 

iPhone 12 uygulamanın dışındaBu durum iPhone 12'leri etkilemiyor. Yeni iPhone'larda ülke değişse de benchmark skoru değişmiyor ancak eski telefonlar için durum böyle değil.
Kaynak:https://www.gizchina.com/2021/08/23/old-iphones-become-faster-if-you-change-the-region-to-france/
O
5 ay
Güneş enerjisiyle çalışan soğutma kamyonları gıda taşımacılığının geleceği olacak

Bir güneş enerjisi panelleri ve pil sistemleri üreticisi XL Fleet, gıda taşımacılığı için kullanılan treylerin tavan kısmını güneş panelleriyle donatarak soğutma sistemleri için gereksinim duyulan gücü güneş enerjisinden elde etmeyi başardı.

Tonlarca gıdanın yerel süpermarketlere taşınması normalde dizel yakıtla soğutulan sistemlerle sağlanıyor. Rölantide çalışan dizel motorlar, atmosfere 22 kilodan fazla karbondioksit salarken, her saat yaklaşık bir galon(yaklaşık 3,78 litre) yakıt yakar.XL Fleet firmasının yeni yaptığı anlaşmanın detaylarına göre, firma güneş enerjisiyle donattığı gıda treylerlerinin ilk 1000 birimlik kısmını elektrik enerjisiyle soğutabiliyor.XL Fleet bu yöntem ile gıda taşıma sürecini temiz enerji ve düşük emisyon hedeflerine ulaştırmayı amaçlıyor.Amerika'da yılda yaklaşık 50.000 adet dizel enerjiyle güçlendirilen gıda treyleri satılıyor ve XL Fleet eNow ile partner olarak bu alandaki treylerleri tek şarjda 12 saat ürün soğutabilen lityum-ion pillerle güçlendirilmiş sistemlere geçişini sağlamak üzere çalışacak.Treylerin çatısında kullanılan güneş panelleri, araç boşta dururken veya yolda seyahat ederken güneş enerjisini elektriğe dönüştürerek pilleri şarj etmeye devam edecek. İlk teslimatların 2022 yılında yapılması bekleniyor.


O
5 ay
Twitter sahte hesaplara mavi tik verdikten sonra uygulamayı askıya aldı

Twitter mavi tık uygulamasının başvuru ve hesapları gözden geçirme sürecini geliştirmesi gerektiğini söyleyerek doğrulama programını geçici olarak durdurdu. Süreç Twitter'ın yeni hesapların doğrulanması sırasında bot hesaplara onay vermesiyle başladı.Geçtiğimiz günlerde hesap doğrulaması için başvurduysanız halen bunu elde etme şansınız var ancak yeni başvurular donduruldu. Twitter hesap doğrulama koşullarını geliştirip geliştirmeyeceği konusundaki sorulara şimdilik yanıt vermedi.https://twitter.com/verified/status/1426214732403466241Başvurular tekrar açılacakHesap doğrulama başvurularının ne zaman tekrar aktif olacağının net bir tarihi yok ancak Twitter birkaç hafta içinde özelliğin tekrar aktif olabileceğini söyledi. Twitter hesap doğrulama özelliğini ilk defa durdurmuyor, 2017' de bu özelliği durdurup birkaç işlemden sonra tekrar yürürlüğe almıştı. 


O
5 ay
AB Apple'ı evrensel şarj uygulaması için sıkıştırıyor

Çoğu Android telefon USB-C şarj kablosu ile uyumluyken Apple bu konuda farklı kalmak için tüm imkanlarını zorluyor.Rapora göre Avrupa Komisyonu Eylül ayında cep telefonları ve diğer elektronik cihazlar için ortak bir şarj cihazı kullanılmasına yönelik mevzuatı görüşecek. Bu görüşme bu talebin bir AB kuralı haline gelip gelmeyeceğini belirleyecek.Avrupa komisyonu tarafından yürütülen bir araştırmaya göre 2018 yılında AB'deki telefonların %50'sinde mikro USB, %29'unda USB-C ve %21'inde lightning konnektörü vardı ancak bu durum günümüzde oldukça farklı. Günümüzde USB-C şarj kablosu kullanan cihaların oranı ciddi ölçüde arttı.

Avrupa komisyonu tüm cihazların ortak kablo kullanmasının artan Tip C kablo kullanımı sebebiyle mümkün olduğunu ve bu durumun çevreci bir yaklaşım olacağını savunuyor.Apple ise tek bir şarj cihazı kullanmanın yenilikçiliğe zarar vereceğini ve böyle bir geçiş yaparlarsa arkalarında devasa bir elektronik kablo atığı bırakacaklarını savunuyor.Eylül ayındaki bu komisyon sonrasında neler olacağını bekleyip göreceğiz.
Kaynak:https://www.howtogeek.com/748444/the-eu-wants-a-universal-mobile-charger-but-apple-doesnt/
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.