S

Çavuş
02 Eylül 2013
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
0 üye
360517 Gün Cezalı
357648 gün 14 s. 5 dk.
Gönderiler Hakkında
S
8 yıl
Mazda Mühendisleri Arkadan İtişe Geçmek İstiyor
< Resime gitmek için tıklayın >

According to Edmunds, Mazda engineers are pressuring the company to create more rear-wheel-drive models, in an effort to better differentiate itself from its rivals. This push is reportedly coming from middle and senior engineers within the company, and these folks at Mazda believe this rear-drive strategy would allow the automaker to produce more distinctive, fun to drive cars. Mazda discontinued the rear-drive (and rotary-engined) RX-8 a few years ago, leaving the MX-5 Miata as the company's only RWD offering.

As enthusiasts, we're fully on board with Mazda offering more rear-drive cars, but unsurprisingly, the company's top management isn't exactly keen on the idea – and with good reason. First and foremost, the cost associated with redesigning fresh architecture for new models would be very high, and considering the fact that Mazda hasn't exactly been raking in the dough lately, an expensive new venture like this doesn't make a whole lot of sense. What's more, Mazda's latest front-drive models – the Mazda3, Mazda6 and CX-5 – have been very well-received, and are helping the company gain sales momentum.

But that doesn't mean there aren't other options. Edmunds reminds us that Mazda is already partnering with Alfa Romeo on the next-generation Miata, and if this collaboration is successful, perhaps the relationship could bear additional fruit. After all, Alfa Romeo is said to be working on returning to its rear-wheel-drive roots, so Mazda's engineers might be able to make a case for more RWD goodness after all.

http://www.autoblog.com/2013/10/02/mazda-engineers-urging-more-rwd-models/
Türkçe özet....

Mazda mühendisleri şu kanıya varmışlar "madem sürüşü eğlenceli araçlar üretmek temel ilkemiz o halde araçlarımızı arkadan itiş şekilde üretmemiz lazım" ve bu konuda yönetime baskı yapmaya başlamışlar.Yönetim ise arkadan itiş sistemine geçmenin maliyeti arttıracağı için araçların fiyatlarını arttıracağını ve o fiyatlarla satış yapmanın zorluğundan söz ediyor..Fakat anladığım kadarıyla henüz bir karara varılmış değil...Mazda bütün araçlarında arkadan itişe geçer ve motor gamını genişletirse gelecekte BMW yi zor günler bekliyor
S
8 yıl
Access/Excel İngilizce Kelime Listesi Yardım Lütfen
Arkadaşlar yardım lütfen.Access ve Excel hakkında hiç bir şey bilmiyorum.Kendime 10.000 kelimelik bir ingilizce kelime listesi oluşturup çıktısını alıp yavaş yavaş ezberlemek istiyorum.Bunun için 60.000 kelimelik ingilizce sözlük veritabanı indirdim bunların arasından rastgele 10.000 kelime seçeceğim fakat a dan z ye sıralı olduğu için seçeceğim 10.000 kelime karışık olmayacak.Bu listeyi karıştırmam ve sonra yazdırmam lazım nasıl yapabileceğim hakkında hiç bir fikrim yok.Lütfen yardımcı olun...Liste bu...


http://g3n.in/veritabani/ingilizce.zip
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.