Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
9
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Popüler İmaj Yanılgısı: Greko Romen Uygarlığın Bembeyaz bir Mermer Uygarlık Sanılması Hakkında

N Nat Alianovna Konu Sahibi
3 ay (1488 mesaj)
Antik Yunan veya Roma deyince insanların aklına beyaz mermerden bir uygarlık geliyor. Bu oldukça yanlış ve noksan bir imgedir. Tam aksine eski Greko Romen uygarlık canlı renklerle dolu rengarenk bir uygarlıktı. Şu an gördüğümüz heykeller, kabartmalar, tapınaklar, stoalar, taklar, sütunlar eskiden hep boyalıydılar. Zaman içerisinde boyaları aktı ve şu anki görünümlerini aldılar. Rönesans ve modernitenin boyasız mermer heykelleriyle antik imgeyi kurmaktan kaçınmalıyız. Bir yandan giysiler veya lüks evler de popüler gösterimlerde göründüğü gibi renksiz, beyaz değildi. Farklı renklerde oldukları gibi farklı tipte giysiler vardı. Öyle herkes beyaz (ve genellikle dinsel seramoni veya senato toplantısı gibi resmi amaçlarla kullanılan ağır bir giysi olan) togayla geziyordu gibi durum yoktu yani. Villalar ve kamu binaları ise renkli kabartmalar, freskolar ve mozaiklerle doluydu. Yunan ve Roma ordularını meydana getiren hoplitler ve lejyonerler de tek renkli değildi. Özellikle kırmızı renkle ve tek tip zırhla (lorica segmentata) lanse edilen Roma lejyonları büyük bir renk ve ekipman çeşitliliği barındırabiliyordu miğfer ve silahlardaki aşağı yukarı genel standartlara rağmen. Yunan hoplitleri ise bazı durumlarda baştan aşağı birbirlerinden farklıydılar çünkü donanımlarını kendileri karşılayan vatandaşlardılar. Roma'da bu Marius'un reformlarıyla ve Augustus'unki gibi takip eden başka askeri reformlarla değişiyor. Bir standart ve tam zamanlı çalışan düzenli ordu oturtuluyor. Devlet veya zengin kumandanlar (imperatores) lejyonların donatım ve lojistik masraflarını üstleniyor. İşsiz güçsüz, soyulmuş veya çapulcu olan parasız ve topraksız insanlar da orduya alınıyor.

Bu değil,
< Resime gitmek için tıklayın >
Bu,
< Resime gitmek için tıklayın >
Resim: Imperator Caesar Augustus heykeli.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
Arkaik ve Erken Klasik Çağ Yunan Hoplitleri

< Resime gitmek için tıklayın >

Erken Cumhuriyet Roma Ordusu

< Resime gitmek için tıklayın >
Geç Roma Ordusu< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T torlofan
3 ay (1127 mesaj)
Antik Mısır'dan kalan renkli eserler varken neden Roma'dan kalan yok peki? Mısırlılar kalıcı boya kullanmışken Romalıların kullandığı boyalar belli ki kalıcı değilmiş. Roma ile Mısır ilişkisi çok fazla iken boya yapmayı öğrenememişler mi merak ettim açıkçası.

Bir de bu renkli tasarımlar boya mı yoksa bilgisayar ürünü mü bilgin var mı?
S sething
3 ay (10588 mesaj)
olmadığını biliyoruz lakin o kadar çok byaz mermer gördükten sonra algıda şartlanma kaçınılmaz.:)
özellikle pers ve roma kalkanları şahane.:)
K Korsan
3 ay (186 mesaj)
Bilgi için teşekkürler.

Amerikadaki Özgürlük Heykelinde de aynı durum söz konusu. Orijinali daha farklı renkteymiş.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


G General Tao
3 ay (1244 mesaj)
Şu roma ve yunan piyadeleri bana orgazm veriyor ya. Hele hoplitler ve centurionlar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


N Nat Alianovna Konu Sahibi
3 ay (1488 mesaj)
Madem anekdotlar getiriyoruz; bu da bence güzel bir anekdot: Büyük Çin hükümdarı Qin Shi Huangdi'nin mezarında bulunan Terracotta Savaşçıları da (Bing Ma Yong) boyalıydı. Terracotta savaşçılarının ayrıca her biri özgündür. Yani standart bir kalıptan dökülmemişlerdir. Farklı beden, yüz hatları ve uzuv ölçülerine sahiplerdir. Misal her biri için farklı bir kulak, çene veya burun dökülmüştür veya benzer olsalar bile farklı kombinasyonlar seçilmiştir. Giysilerinde ve aksesuarlarında rütbelerine göre farklılıklar vardır. Taşıdıkları silahlar ise tamamen gerçektir ve kimisi çağına göre oldukça yüksek teknoloji ürünü gereçlerdir. Çinliler bu askerlerin foksiyonel olacaklarını ve kendi ilahî majestelerine (Huangdi) hizmet edeceklerini varsaymıştır. Nerede hizmet edecekleri aslında meçhul. Mezar hırsızlarını veya mezarlardaki hazinelere meraklı gayrimeşru başka hükümdarları korkutup kaçırmak için? Öte dünyada hükümdarımızı koruyacak veya egemen kılacak bir ordu olsun mu diye? Veya bir gün belki hükümdarın tekrardan dirileceği ve bir orduya ihtiyaç duyacağı inancı? Her neyse, çok pahalı ve gösterişli bir mezar doldurma projesi olduğu açıktır. Olağanüstü bir organizasyon ve teknoloji ürünü. Dudak uçuklatıcı bir metafizik ve siyasi boyutla beraber.


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Korsan

Y y9t
3 ay (837 mesaj)
Enteresan bilgi. Grek Medeniyeti yüksek mermer sütunlar, beyaz binalar ve bunlara uyumlu beyaz giyimlerle resmedilir, alışılagelmişi buydu yani portrelerin. Peki kaynağınız nedir acaba?
N Nat Alianovna Konu Sahibi
3 ay (1488 mesaj)
Resimleri figür olarak koymadım ama Yunanistan ve İtalya'daki müzeler ve sergilerden rekonstraksiyonlar veyahut arkeologların çizimleri veya bilgisayarda yaptığı tasarımlardan oluşuyor. İlki mesela oldukça ünlü Prima Porta Augustus heykeli ve onun bir rekonstraksiyonu. "Colours on classical sculpture" veya "the myth of whiteness in classical sculpture" şeklinde aratabilirsiniz.

Benim esas referans aldığım yazı buydu, klasik uygarlıkta bilhassa heykeltraşın Rönesans ve Aydınlanma dönemlerinde nasıl beyaz sanıldığını ancak günümüzde bu fikrin klasik uygarlıkta polikrom (çok renkli) mimari ve heylektraş tezi lehinde değiştiğini söylüyor. Renkler zaman içerisinde çevresel faktörler vs yüzünden uçmuş. Ancak renklerin kalıntıları ve bazı bileşenleri mevcut.
https://edu.rsc.org/resources/were-ancient-greek-statues-white-or-coloured/1639.article< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @y9t

Y y9t
3 ay (837 mesaj)
Teşekkür ediyorum.
Bu mesajda bahsedilenler: @Nat Alianovna

N Nat Alianovna Konu Sahibi
3 ay (1488 mesaj)
Rica ederim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @y9t
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.