Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
920
Cevap
0
Tıklama
5
Öne Çıkarma
PlayStation 5 | Donanım Özellikleri | Paylaşılan Bilgiler | Çıkış Tarihi : Holiday 2020 | ANA KONU |

R
Raising Kratos
Konu Sahibi

7 ay (4293 mesaj)
PlayStation 5 | Donanım Özellikleri | Paylaşılan Bilgiler | Çıkış Tarihi : Holiday 2020 | ANA KONU |


Next-Gen PS5 Donanım Özellikleri / Paylaşılan Bilgiler.. ( 1 )

< Resime gitmek için tıklayın >

Amerikan dergisi Wired, Sony Interactive Entertainment'ın Foster City, California'daki ofisini ziyaret ederek konsolun baş mimarı Mark Cerny ile "PlayStation 4'ün yerini alacak henüz isimlendirilmemiş konsol" hakkında konuştu.

Konsol üçüncü nesil AMD Ryzen tabanlı sekiz çekirdekli bir CPU ve ışın izleme teknolojisini destekleyen AMD Radeon Navi tabanlı bir GPU tarafından güçlendirilecek. Cerny "çarpıcı biçimde farklı bir ses deneyimi" sunacak yeni 3D ses teknolojisinin de CPU'nun bir parçası olacağını söyledi. 8K grafikler ve fiziksel medya desteği de sunacak.

Konsol ayrıca solid-state drive yani katı hal diskine sahip olacak. Bant genişliği uzun yükleme sürelerini ve oyun içindeki hızlı seyahat sürelerini kısaltacak ve oyuncuların çok oyunculu maçlara daha hızlı girmelerini sağlayacak.

Ve uzun zamandır konuşulan geriye uyumluluk nihayet doğrulandı. Yeni nesil PlayStation konsolu PlayStation 4 oyunları ile uyumlu olacak ve PlayStation VR'ı destekleyecek.

Cerny herhangi bir çıkış tarihi vermedi fakat 2019'da çıkmayacağı kesin olarak belirtildi. Son olarak, çıkacak olan PlayStation 4'e özel oyunların ayriyeten yeni nesil PlayStation'a da çıkabileceği işaret edildi, özellikle Kojima Productions tarafından geliştirilen Death Stranding'in.

Sony PS5 Donanımı ve Diğer Özelliklerine dair bilgiler vermeye başladı.

PS5 Donanım ve Özelliklerinin bir Kısmı :

#PlayStation5 Information:

-CPU: 8 core AMD Ryzen based on 7nm Zen 2
-GPU: Radeon Navi based
-Has raytracing
-Supports 8K resolution
-Backwards compatible (PS4 at least)
-Supports physical media
-Has an SSD (example of Spider-Man fast travel load reduced from 15 sec to 0.8 sec)
-Its called PS5 (Never officially confirmed)
-Hardware level Ray-tracing (was believed could be software level)
-USB C (new info)
-Bigger controller battery
-Mic built into pad
-Haptic rumble
-Haptic triggers
-Bluepoint PS5 Exclusive
__________________________________________________________________________________________________
Sony PS5 ile PS4 Pro'nun Yükleme Sürelerini Karşılaştırdı, PS5'ten Yeni Detaylar Paylaştı ( 2 )

Sony Corporation, bugün Tokyo'da düzenlenen Sony IR Day 2019 kurumsal strateji toplantısında PlayStation 4 Pro ile yeni nesil PlayStation konsolunun performansını Marvel's Spider-Man oyunu üzerinde karşılaştırdı.

Sony Corporation başkan ve CEO'su Kenichiro Yoshida:

- "PlayStation'ın oyun oynamak için en iyi yer olarak kalmasını sağlamak için Sony Interactive Entertainment üçüncü parti geliştiricilerle çalışmalarını sürdürmeye ve ilişkilerini geliştirmeye devam edecek."

- Yoshida, PlayStation'ın kesintisiz doğasını açıklarken "her zaman, her yerde, kesintisiz" ifadelerini kullandı.

Karşılaştırma videosunu aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilirsiniz.

https://twitter.com/mochi_wsj/status/1130645990627631105

__________________________________________________________________________________________________

Sony'nin basın bülteninden yeni nesil PlayStation hakkında yeni detaylar: ( 3 )

- PlayStation'ın gelecekteki yönü için iki anahtar kelime: "sürükleyici" ve "kesintisiz".
- Yeni nesil konsol: Gelişmiş işlem gücü ve özelleştirilmiş ultra hızlı, geniş bant SSD sayesinde çarpıcı biçimde geliştirilmiş grafik rendering hızı ile "sürükleyici" bir deneyim.
- Streaming: "Remote Play" ve "PlayStation Now"ın evrimi sayesinde her zaman, her yerde kesintisiz bir oyun deneyimi. Sony, mükemmel içerikle birlikte en iyi programlama, streaming, bulut ve 5G teknolojilerini kullanarak PlayStation'ı oyun oynanacak en iyi yer yapma misyonunu sürdürecek.
- Bu çabaların bir parçası olarak, Sony Corporation bulut oyunculuk ve oyun streaming servislerini geliştirmek için Microsoft ile ortaklığa gitti.

Sony Interactive Entertainment başkan ve CEO'su Jim Ryan'dan yeni nesil PlayStation hakkında yeni detaylar:

SIE Nesillere İnanıyor

- Tamamen dönüşebilir ve sürükleyici bir oyun deneyimi sunmak için yeni teknolojinin gücünden yararlanacağız.
- Topluluğumuzu yeni nesile daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve sorunsuz bir şekilde geçirmek için geriye uyumluluktan yararlanacağız.
- İçerik oluşturucuları için uygun ortamı sağlayacağız.

Yeni Nesil

Şu ana kadar konuştuklarımız:

Tamamen yeni CPU, GPU
SSD
Geriye uyumluluk
Ray-tracing
8K desteği
Disk desteği
3D ses

Şu ana kadar konuşmadıklarımız:

Çıkış tarihi
Fiyat
Oyunlar
Kullanıcı deneyimi
İlk ve sonra çıkacağı ülkeler

PlayStation 4'ün Kritik Rolü

- Taahhüt ve karlılık önümüzdeki üç yıl boyunca devam edecek.
- Yeni nesil başarı için kritik oyuncu tabanının erkenden adapte olmasını sağlayacağız.
- Özel AAA oyunlar hala PlayStation 4'e gelecek. (The Last of Us Part II, Death Stranding, Ghost of Tsushima).

SIE Oyuncu Seçimine İnanıyor

Yaygınlaşmış iş modeli:

PS1 ve PS2: CD / DVD
PS3 ve PS4: Blu-ray + İndirme
Yeni Nesil: Blu-ray + İndirme + Streaming

Yeni Nesilde Streaming'in Rolü

Vizyonumuz: Zenginleştirilmiş ve büyük ölçüde geliştirilmiş bir PlayStation topluluğu ve zaman ve mekandan bağımsız olarak zevk alınabilir ve paylaşılabilir PlayStation deneyimi - konsolla veya konsol olmadan.__________________________________________________________________________________________________


PlayStation 5 2020'nin Sonlarında Çıkacak, Kontrolcünün İlk Detayları Paylaşıldı ( 4 )

Sony Interactive Entertainment’tan gelen resmi habere göre, yeni jenerasyon PlayStation’ın ismi PlayStation 5 olacak ve 2020’nin son döneminde çıkış yapacak.

Yeni yayınlanan Wired makalesi, Sony'nin yeni kontrolcüsü üzerine yoğunlaşmış.

- PlayStation 5, ışın izleme teknolojisini (Ray-tracing) destekliyor. Sistemi oluşturan kişi olan Mark Cerny, “GPU donanımında ışın izleme sisteminin hızlandırılmış hali mevcut ve bunun da insanların aradığı şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

- Fiziksel oyunlar için 100 gigabyte optik disk kullanılacak. Bu optik diskler 4K Blu-ray oynatıcı görevi gören bir sürücüye yerleştirilecek.

- Oyun kurulumu zorunlu. Ancak PlayStation 4’teki oyun kurulumundan biraz farklı olacak. Kurulum ve kaldırma daha yapılandırılabilir bir hal alacak. Cerny, “Oyunları büyük bir veri blogu gibi ele almak yerine, verilere daha ayrıntılı bir şekilde erişime izin veriyoruz” dedi. Örneğin bir oyunun tamamını yükleyip tek oyunculu modunu bitirdiğiniz zaman sadece tek oyunculu modu silip, çok oyunculu modları oynamaya devam etmek mümkün hale gelecek.

- Kullanıcı ara yüzü tamamen yenilendi. Cerny, “Çok oyunculu oyun sunucuları, gerçek zamanlı olarak katılabileceğiniz aktiviteler sağlayacak. Tek oyunculu oyunlar, hangi görevleri yapabileceğiniz ve bunları tamamladığınızda hangi ödülleri alabileceğiniz gibi bilgiler sağlayacak. Bu seçeneklerin tümü kullanıcı arayüzünde görünür olacak. Bir oyuncu olarak ne isterseniz onu yapabilirsiniz.” dedi.

- PlayStation 5 kontrolcüsü DualShock 4'e benziyor. Fakat Cerny'nin ilerleyen dönemlerde detaylandırılacağını söylediği üzere kontrolcü üstünde küçük bir delik var. Yeni özelliklerinden biri uyarlanabilir tetikleyiciler. Bu özellik sayesinde farklı direnç seviyelerini hissedebileceğiz. Mesela okları geri çektiğinizde yayın gerginliğini hissedebileceksiniz. Ya da bir makineli tüfek atışını, av tüfeği atışından ayırabilirsiniz. Yeni kontrolcü, sağ ve sol saplarında bulunan programlanabilir ses bobini uyarıcıları sayesinde mevcut kontrolcüden çok daha iyi bir dokunma geri bildirimine sahip.

- Sony, yeni kontrolcüsünün özelliklerini Astro Bot: Rescue Mission ve Gran Turismo Sport’un demosu ile tanıttı. İşte Wired’ın izlenimleri:

Astro Bot: Rescue Mission – “Bir karakteri, her biri farklı ve sürükleyici dokunsal deneyimler veren birçok farklı platformdan geçirdim. Kum yavaş ve eğimli; çamur ise yavaş ve ıslak hissettirdi. Buzun üzerinde ise yüksek frekanslı bir tepki karakterimin kaydığını hissetmeme sebep oldu. Havuza atlayınca suyun direncini, ahşap bir köprüde ise sarsıntıyı hissedebildim.”

Gran Turismo Sport - “Yarış pistinde ve toprakta sürerken, her iki yüzeyin farkını da hissedebiliyordum. Aynı şeyi DualShock 4’te yaptığım zaman bütün o his kayboldu. Çünkü DualShock 4’te bu durum gürültülü ve yorucu oluyordu. O yüzden kullanılmadı."

- PlayStation 5 kontrolcüsü şarj için USB Type-C kullanacak ve daha büyük kapasiteli bir bataryaya sahip olacak. DualShock 4’e göre daha ağır olsa da mevcut Xbox kontrolcüsünden daha hafif olacak.

- Bazı stüdyolarda PlayStation 5 geliştirme kitleri zaten var ve kontrolcü prototipleri yakın zamanda kullanıma sunuldu.

- Shadow of The Colossus geliştiricisi Blue Points Games, PlayStation 5 için büyük bir oyun üzerinde çalışıyor. Bluepoint Games Başkanı Marco Thrush, “Şu anda büyük bir başlık üzerinde çalışıyoruz. Yeni PlayStation'ın SSD'si beni gerçekten heyecanlandırdı. Oyuncuları yapay olarak yavaşlatmak için artık oynanış hileleri yapmanız gerekmiyor” dedi.

PlayStation 5'in çıkışına 1 yıldan uzun bir süre var. Tüm bu açıklamalara ek olarak Sony Interactive Entertainment'ın Başkanı ve aynı zamanda CEO'su Jim Ryan ise bu süreçte PlayStation 4 için Death Stranding, The Last of Us Part II ve Ghost of Tsushima gibi halen çok önemli deneyimler yaşatacak olan oyunların geleceğine vurgu yaptı.


__________________________________________________________________________________________________


PS Now Sistemi PlayStation 5'te de Olacak ( 5 )

Geçtiğimiz hafta resmen onaylanan ve ilk detayları verilen Sony'nin yeni nesil için hazırladığı konsol PlayStation 5, 2020'nin son aylarında çıkacak. Çok fazla bilgiye sahip olmasak da bilgiler yavaş yavaş geliyor. Sony çalışanı Yasuhiro Osaki bir röportaj sırasında yeni konsol ile ilgili bir detay daha paylaştı.

Yasuhiro Osaki'nin açıklamasına göre, ülkemizde ne yazık ki kullanılamayan PlayStation Now sistemi PlayStation 5'te de bulunacak. Umarız güzel internet ile birlikte yeni nesilde biz de bu sistemi kullanmaya başlayabiliriz.

PlayStation Now sistemi temel olarak Stadia ile aynı şey. Oyunu stream ederek oynadığınız bu sistemde aylık belirli bir ücret karşılığında 700'den fazla PlayStation 2 ve PlayStation 3 oyunlarını oynayabiliyorsunuz.


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raising Kratos -- 16 Ekim 2019; 22:44:14 >

Bu aletinde ilk çıkanı alınmaz be arkadaş
Yoruma Git
Yorumun Devamı EzoBride - 7 ay +38
PS4 ile PS5 arasında grafik farkı olacağını düşünmüyorum.
Yoruma Git
navolta - 7 ay +28
Onu bilmem ama Kadıköy'de kupa aldığında PS3 vardı.
Yoruma Git
Illusions - geçen hafta +24
Oyunun oynatmadı. O cözünürlükteki videosunu gösterdi.

PS5 4K yi adam gibi oynatsın High ayarlarda öpüp başınıza koyun derim. Çok şey bekliyorsunuz yeni nesi...
Yoruma Git
Yorumun Devamı cryptdlg - 7 ay +19
Yeter artık her oyun 60 fps olsun. Göz yoruyor 30 fps. Bir de oyun FPS olunca iyice işkence oluyor bana göre. Load sürelerinin azalmasına çok sevindim tabii.
Yoruma Git
OnLiNe MaNaGeR - 6 ay +16
Bir telefonu 2 sene kullanmak için 10 bin tl verenler ,en az 7 sene kullanacakları aletin 400-500 dolarının kaç tl olacağını tartışmakta çok komik kaçıyor.
Yoruma Git
Persona_Non_Grata - geçen hafta +15
sallamış ne demek yahu :D

Adam bu:
Yoruma Git
Yorumun Devamı ygrkmklnc - 6 ay +12
konsol kulanmadıgın çok beli oluyor.
konsolu alanlar pc derdinmden kurtulmak için alıyor zati.
Yoruma Git
zartzurt456 - geçen hafta +10

D
dark dragon
7 ay (7209 mesaj)
Gran turismo sport’un 8k 120 fps’de çalışan bir demosu Japonya’da gösterilmişti, büyük ihtimalle ps5’de böyle olacaktır.

https://www.teamvvv.com/news/incredible-8k-120fps-gran-turismo-sport-video-showcased-in-japan/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

S
snakefatih
7 ay (11355 mesaj)
İçinde Gtx 1080 gücünde amd ekran kartı olur diye bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


R
Raising Kratos
Konu Sahibi

7 ay (4293 mesaj)
dark dragon
Hımm bunu ilk defa gördüm çok akıcı ve güzel görünüyor GT PS5'de büyük bir rol oynayacağına benziyor. :)

İzlemek isteyenler bakabilirler. :https://www.youtube.com/watch?v=UwqB2uxEY4k


snakefatih
Aslında 1080 veya ona yakın bir Grafik mimarisi ile gelse çok yerinde bir karar olacaktır. Ama şimdiden Prototip olarak Geliştiricilere yollandıysa hemen hemen bellidir diye düşünüyorum. :)


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dark dragon , @snakefatih

T
tayo3327
7 ay (395 mesaj)
Ps 5 oyunları öyle bir görünmeli ki geriye dönüp gow baktığımda bunun neyini oynamışım ben demeliyim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

O
oyuncu11790
7 ay (4751 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: tayo3327

Ps 5 oyunları öyle bir görünmeli ki geriye dönüp gow baktığımda bunun neyini oynamışım ben demeliyim.
Bu durum kaçınılmaz hocam, hatta bu mevzu neslin başındaki oyunla sonundaki oyunda bile fark ediliyor. Ps5 başlarda değilde neslin ortalarında etkileyecektir. Çünkü başlarda çıkan oyunlar genelde konsolun limitlerini zorlayamıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S
snakefatih
7 ay (11355 mesaj)
En azından kendi stüdyolarına çoktan ulaşmıştır testleri oyunlarda yapılıyordur. 2 sene içinde cihazın çıkacağını düşünürsek santa monica noughty dog cihazın derinliklerine doğru yolculuğa çıkmış olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @SantaMonicaStudios87

N
navolta
7 ay (3508 mesaj)
PS4 ile PS5 arasında grafik farkı olacağını düşünmüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

X
XanthiN
7 ay (7423 mesaj)
PS2’den 3’e, PS3’den 4’e kadar ciddi bir fark olmasa da grafiksel teknolojiler bakımından bir fark olacağını düşünüyorum ben. Ama bence de evet, devrim niteliğinde bir farklılık göreceğimize inanmıyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @navolta

C
cryptdlg
7 ay (4715 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: dark dragon

Gran turismo sport’un 8k 120 fps’de çalışan bir demosu Japonya’da gösterilmişti, büyük ihtimalle ps5’de böyle olacaktır.

https://www.teamvvv.com/news/incredible-8k-120fps-gran-turismo-sport-video-showcased-in-japan/
Oyunun oynatmadı. O cözünürlükteki videosunu gösterdi.

PS5 4K yi adam gibi oynatsın High ayarlarda öpüp başınıza koyun derim. Çok şey bekliyorsunuz yeni nesilden.

PC teknolojisi ortada, 8K ları oynatacak kart yok. Kaldıkı Ps5 te gelecek ekran kartı işlemci Amd den olacak. Şuan piyasada halihazırda satıştaki kartlardan biraz modifiye edilmiş haliyle gelecek. Büyük olasılıkla AMD nin VEGA serisinin özelleştirilmiş hali.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cryptdlg -- 11 Mart 2019; 11:11:57 >


R
Raising Kratos
Konu Sahibi

7 ay (4293 mesaj)
Şöyle Bir Bakalım PS4'te nelere yaklaşmış oyunlar.

Deep Down (PS4)

Videoyu izlemek için tıklayınız

Project Awakening

Videoyu izlemek için tıklayınız


< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SantaMonicaStudios87 -- 11 Mart 2019; 12:44:31 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R
Raising Kratos
Konu Sahibi

7 ay (4293 mesaj)
Söylenti ve Sızıntılardan bahsediliyor. PS5 Kod adı da belli olmuş galiba.


Rumor: PlayStation Ariel leaked specs via Beyond3D (same place Wii U's specs were accurately leaked);

8 core/16 thread Zen2 at 3.2GHz CPU
14.2TF Navi GPU
20GB GDDR6 Ram for games
4GB DDR4 Ram for OS
2TB HDD


Kod adları ve Hangi Seri oldukları :

PSX - PS1
Arc - PS2
NGP - PS Vita
Orbis - PS4
Morpheus - PS VR
Neo - PS4 Pro
Ariel - PS5


Bu mesaja 1 cevap geldi.

R
Raising Kratos
Konu Sahibi

7 ay (4293 mesaj)
Playstation 5'in donanımı ile ilgili ortaya çarpıcı iddia atıldı

Playstation 5 ne zaman çıkacak? PlayStation 5'in fiyatı ne olacak? Gibi sorular henüz belli olmasa da, konsolun sahip olacağı donanımla alakalı yeni bir bilgi daha sızdırıldı. Her ne kadar bu bilgi Sony tarafından doğrulanmasa da, oyuncular sızdırmayı yapan kaynağa oldukça güveniyor. Beyond3D forumlarında sızdırılan bilgiye göre PlayStation 5 konsolu 2020 yılında piyasaya olacak. Daha da önemlisi konsolda AMD'nin 14.2 teraflopsluk NAVI GPU'su bulunacak. Konsolun işlemcisinin ise 8 çekirdekli ve 16 sanal çekirdekli AMD Zen2 CPU'su olacağı söyleniyor. AMD'nin son GPU'su Radeon 7'den daha yüksek olan bu ekran kartının PS5'te kullanıp kullanılmayacağı AMD tarafından da henüz resmi olarak açıklanmadı.

PlayStation 5'in donanımı nasıl olacak?

Diğer bir yandan konsolda 24 GB GDDR6 RAM belleğin olacağı belirtildi. Bu belleğin 20 GB'ının oyunlar için, 4 GB'ının ise işletim sistemi için kullanılacağı tahmin ediliyor. Bunların yanında PlayStation 5'in minimum hafıza boyutunun da 2TB olacağı aktarıldı. Yani en düşük PlayStation 5 modelinde bile büyük bir oyun yükleme alanıyla karşılaşacağız.

MK.
R
Raising Kratos
Konu Sahibi

7 ay (4293 mesaj)
Book of the Dead - Running on PlayStation 4 Pro

Videoyu izlemek için tıklayınız

M
mg3
7 ay (435 mesaj)
yukarda sizdirilan sistem bilgileri yuzde doksan dogrudur
Beyond3D forumundasizdirilan bilgiler genellik dogru cikiyor cok onceden ps5 in gpu nun 15 teraflopsluk  bir gpulan gelecegi soylenmisti yukardaki bilgi dogruluyor bunu 2020 den sonra oyunlar animasyondan tutun cevre detayina kadar hayvani detaylar eklenecek ps4 ex oyunlarda ve 3. buyuk oyun firmalarnin oyunlrinda bunu goruyoruz bu sisteme herkez gozu kapali 600 700 dolar verir.Sony 1. parti oyun firmalarina dev kitleri yolladigina dair haberler cikmisti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mg3 -- 12 Mart 2019; 13:4:50 >


D
drejtc
7 ay (6138 mesaj)
Önce 1000 tl veriyorsunuz sonra oyunu görüyorsunuz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


N
N. Chomsky
7 ay (8915 mesaj)
İki oyun da çıkmadı konsol için. Deep Down gibi bir oyunu ancak gelecek nesilde görürüz. Konsol sattırmak için duyuruldu, gerisi gelmedi. Zaten Capcom Wii haricinde pek kaliteli konsol Exc de çıkarmıyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @SantaMonicaStudios87

Z
zack06
7 ay (12651 mesaj)
Bankalar oyuncular için özel 0.99'dan başlayan faizler ile 60 ay vadeli kredi seçenekleri sunar artık. Makine 5bin oyunlar bin tl olur o zaman.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B
b0Ni
7 ay (18725 mesaj)

R
Raising Kratos
Konu Sahibi

7 ay (4293 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: b0Ni

8k 120fps? hayallere bak
8K için çok çok erken hele ki 120fps :)
4K'yı bile tam anlamı ile veremiyorken cihazlar 8K'yı şuan için düşünmek gerçekten hayal. :)