Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
7
Cevap
136
Tıklama
0
Öne Çıkarma
PIC Geliştirme Kartı header seçimi yardım
İ
2 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Merhaba.
Kendime basit bir tane PIC geliştirme kartı yapıyorum. Üzerinde 20Mhz kristal olacak. Header şeklinde çıkış portları olacak. LCD denemeleri için LCD besleme çıkışları (VSS, VDD, Vo, A, K falan) olacak.
Program kodları uart üzerinden bootloader ile atılacak. Kart üzerinde USB çipi koymadım. Elimde birkaç tane olan ucuz usb-ttl dongle'lari kullanacağım.

Yalnız bir sorunum var. Giriş çıkış portları için nasıl bir header kullanmalıyım? Geliştirme kartlarında genelde dişi headerlar kullanılıyor. Sebebini bilmiyorum. Özel bir sebebi var mı acaba?

Dişi headerlar sürekli sök tak yapınca gevşeme yapabiliyor. Pek çok header'ın datasheetinde durability cycle değeri 500 times olarak belirtilmiş. Çok sınırlı bir değer. Bu nedenle erkek header kullanmayı düşündüm. En azından sürekli sök tak yapınca kablo tarafı gevşeme yapar yeni kablo alır devam ederim.

Sizce nasıl bir header kullanmam lazım? Durability değeri yüksek bir header öneriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 2 Ekim 2022; 13:9:28 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

D
2 ay
Yarbay

dişi header'lar, jumper kablo kullanım olarak daha pratik ve zil teli kullanabilirsin. ama erkek header'lar dişi erkek jumper kablo kullanacağı için, diğerleri tamamen breadbord'a ayırabilirsin. sinyal kapasitesine gelirsek, insanların sık yaptığı bir hata var. mikroişlemcinin iç çalışma frekansı ile ile dışarı alıp verdikleri veri sinyallerinin frekansını karıştırırlar. 20mhz'lik saat sinyalinin, mikrodenetnetleyici dışında kullanımı yoktur. bu sinyali taşıyacak konnektörler var ama onların da çok azı tak çıkar özelliğine sahiptir. zaten 500 times yeterli olmasaydı, ardiuno'larda header pin kullanmazlardı.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
İ
2 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Teşekkürler.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dergul
D
2 ay
Yarbay

birşey değil. umarım geliştirme kartını istediğin gibi yaparsın.
Bu mesajda bahsedilenler: @ipli jeton
K
2 ay
Yarbay

Dişi header üzerine erkek takılabilir ve erkek olanı kullanılabilir. Dişiye ihtiyaç olursa erkek sökülür dişi kullanılır. Dişi üstündeki erkek headerler gerekirse bölüntülü olarak kullanılabilir yani kısmen sökülüp alttaki dişi, kalanı da erkek olarak kullanılabilir.

tereddüd edenler kapsamlı arayış içindedir. Farklı bakış lazımdır.R
2 ay
Binbaşı

Hem dişi hemde erkek headeri birlikte kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ticari değil kendi kullanımınız içinse kendi alışkanlıklarınıza göre bazı bağlantılar jst, idc veya başka birşeyde olabilir.

Ticari bir ürün düşünüyorsanız arduino çevre birimlerine (shield diye isimlendirilen) pin uyumlu bir tasarım yapmanız daha mantıklı olur.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
İ
2 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Ticari bir ürün değil. Kendi kullanımım için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 2 Ekim 2022; 20:52:48 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @rafet32
S
2 ay
Teğmen

Bu konuda mesajım bulunsun. İlerleyen zamanlarda bu konuda soracağım sorular olacak.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.