Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
3
Cevap
137
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Param var, yaşım var. Eğitim yok, işim yok. Vize yardım?
C
3 ay
Er
Konu Sahibi

Başlık ilginç fakat durumumun özeti aslında.

30lu yaşlarımdayım. Hiç (resmi olarak) çalışmadım. Üniversite diplomam yok (mühendislik son sınıf terk) ve af çıkmadan eğitimimi tamamlayamıyorum (azami süre).

Yazılım ile uğraşıyorum. Bugüne kadar, kaynağını gösteremeyeceğim yerlerden kazandığım parayla (geneli nakit) hayatımı idame ettirdim, yani kayıt dışı. Şu ana kadar birçok kişiye danıştım ve durumum neticesiyle hiçbiryere turistik vize dahi alamayacağım kanısı mevcut. Hesabımda para olmasının o kadar da önemli olmadığını anlamış durumdayım.

Benim "istenmeyen vatandaş" olma statüsünden çıkma yöntemim nedir bu vakitten sonra? Bir işe girip bir(kaç) yıl çalışmak mı? Başka birşey mi?

Başka bir ülkede üniversite okumayı araştırdım. İngiltere'de parasını verdikten sonra okuyabileceğim üniversiteler mevcut, hatta önceden verdiğim bazı derslerimi saydırmam dahi söz konusu. Fakat, lise bittikten sonra sadece 2 yıl kaybetmiş olanların bile o 2 yıl içerisinde neler yaptığını belgelendirmeleri isteniyor student-visa başvurusunda bulununlar için. Ya da 'üniversite mezuniyeti' - 'master başvurusu' arası yıl kaybı olanlar için. Benim ise bir 10 yılım kayıp.

Bana bir yol gösterebilir misiniz?

Bir vize danışma ya da yurtdışı eğitim danışma firması gibi biryere mi sormalıyım bu soruları?

Bu danışma firmalarından memnun kalanı hiç görmedim henüz internette. Var ise bildiğiniz güvenilir bir firma, vize işlemlerine aracı olan ya da bana geçerli bilgi verebilecek, bu hizmetten faydalanmak isterim.C
3 ay
Binbaşı

Kendiniz bir takım işler yapıp para kazanıyorsanız vergi numarası alıp durumunuzu resmileştirebilirsiniz. O zaman vize başvurularınızı "kendi işimde çalışıyorum/serbest iş sahibiyim" şeklinde yapabilirsiniz. Kayıt dışı çalışmak nereye kadar? En azından emekliliğinizin olabilmesi/sağlık sisteminden yararlanabilmeniz için bir şekilde kayıtlı çalışmanız gerekir.C
3 ay
Binbaşı

Gelirinizi belgeleyemediğiniz zaman vize almak zor. Başvurup deneyebilirsiniz.S
3 ay
Teğmen

Paran ve lise diploman ile Polonya'da herhangi bir üniversiteye yazılarak öğrenci vizesi alabilirsin. İlk yılında oturum kartına başvurup 2. ve 3. senende vize almak yerine okul kaydın ile birlikte oturumunu yenileyerek devam edebilirsin. Öğrencilerin çalışma izni de oluyor, az buçuk yabancı dil varsa yazılım işi bulma şansın var. Baya talep vardı geçen sene.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.