Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
356
Cevap
0
Tıklama
396
Öne Çıkarma
Özel Hastanelere Ödenen Fazla Ücreti Geri Alma

Y yaky Konu Sahibi
2 yıl (135 mesaj)
Merhabalar

Özel hastaneye ödediğim fazla ücreti nasıl geri aldığımı aktaracağım.

Öncelikle konunun uzmanı değilim. Sadece edindiğim tecrübeyi paylaşmak istiyorum. İlave olarak bu konu hakkında çok fazla bilgi kirliği var. Elimden geldiğince de bilinç oluşturmak istiyorum.

Anlatımlarımı gerçek belgelerin görüntüsü ile de destekleyeceğim.
Belgelerini eklediğim hastaneyi karalamıyorum. Malesef toplulumuz haklarını bilmediği ve yeterli denetim yapılmadığı için neredeyse tüm özel hastaneler SGK' nın belirlediği oranlardan fazla ücret alıyorlar.

Tavsiyem doktora randevu almadan önce SGK sitesinden şehrinizdeki özel anlaşmalı hastane, branş ve doktorları kontrol etmelisiniz.


Anlaşmalı Hastane Sorgu Ekranı

Bursa Medical Park hastanesi İç Hastalıkları bölümü için anlaşmalı doktor listesi görünümü şekildeki gibidir.Listede yer alan doktorlardan birine 17 Kasım tarihinde muayene oldum. Mauyene öncesi 78 TL ödedim. (Aslında talep edilen ücret daha fazlaydı. Şirketimin hastane ile anlaşması vardı. Normali %20 daha fazla)

Muayene sonrası doktor kan ve ultrasona gönderdi. Bunlar için de 273,30 TL ödedim. (Bu da şirket indirimi ile)

Muayene bittikten sonra faturalar mail adresime gönderildi.

Muayene faturası
Tahlil faturası
Biraz kendimi toparladıktan sonra SGK' nın ilave ücret ekranından ücret kısmını kontrol ettim.

Kullanmamız gereken kısım bu ekran

İlave Ücret Hesaplama Ekranı


Hatane kısmını boş bırakabilirsiniz. Daha önce anlaşmalı doktor ve hastane kısmını göstermiştim. Bu ekranda hastaneyi eklemeye gerek yok.
Kan tahlili eklemek istediğimde (hemogram) yazdığımda bunun tedaviye dahil olduğu, hemogram için ilave ücret alınamayacağı yazıyordu.Ultrason kısmına geldiğimiz de ise sistemde sadece renkli ultrason var. Muayene ücreti ile birlikte 138,87 TL tutmaktadır. Ben ise toplamda katılım payı dışında (78 + 273,3 = 351,3 TL ödemiştim.)Bana uygulanan işlemin de 3 boyutlu ultrason olup - olmadığı konusunda da bilgim yoktu. Sonuçta bizler doktor olmadığımız için bu kısımda eksik ve yanlışlarımız olabilir. Bu durum ileride SGK nın kontrolü sonucunda belirleniyor.

Fazla ücret alındığını düşünerek hastanenin internet adresinden 2 kere mail gönderdim. Herhangi bir geri dönüş yapılmadı. Tavsiyem mail vb. işler ile uğraşıp vakit kaybetmeyin.

Konu ile ilgili destek almak üzere Bursa SGK aradım. Hastaneden hizmet dökümü alıp SGK ya gitmem gerektiğini belirttiler.

Hastaneden hizmet dökümünü istedim. Biraz sağa sola göndermeden sonra ilgili belgeyi alabildim.Faturalarımın çıktısı ile birlikte SGK İl Müdürlüğü' ne gittim. Orada ki görevli memurlar bizim kullandığımız sorgu ekranının aynısında kontrol ediyorlar. Fazla ücret alındığı konusunda ikna olduktan sonra sizden hazır bir dilekçe örneği alınıyor. Bu arada faturada adı yazan kişinin bizzat dilekçeyi imzalaması gerekiyor.
Biz hem annem hem de kendim için dilekçe doldurduk. Annem de benden 2 ay önce doktora gitmiş, o da fazla ücret ödemişti.

Dilekçe sonucu ortalama 1 ay sonra adresimize geldi. (Dilekçeyi 26 Aralık 2018 tarihinde doldurmuştuk.)Belge geldikten sonra belge ile hastaneye gittik. Hasta Hakları birimi ile görüştük. Aynı belge kendilerine de gittiğinden bahsetti. Hastane yapılan işlem ve faturayı inceleyeceğinden bahsetti. Kendilerinin bu karara itiraz etme hakları olduğundan bahsetti. Hastanenin bize telefon ile ulaşacağı bilgisi verildi.

Belirli bir süre sonunda hastane bizden IBAN numarası istedi, IBAN verildikten 10 gün sonra da fazla alınan ücretler tarafımıza iade edildi. Ben 290 TL iade aldım. (Bana uygulanan ultrason da ücretsiz olanlardanmış. Sadece muayene ücreti 60,48 TL ödemem gerekirken 351,3 TL ödemiştim. Annem içinse
327 TL iade aldık.Süreç biraz uzun ve uğraştırıcı da olsa sonunda lehimize sonuçlandı.

Umarım sizler için faydalı olur.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Ekleme


Konuyu açtıktan sonra özel mesajdan doğum konusunda çok sayıda mesaj gelmeye başladı. Bu sebeple konuya doğum kısmını da ekleme gereği hissettim.

Doğum ücretleri için Tedavi türü Ayaktan değil, yatarak olmalı. Branş olarak da "Kadın Hastalıkları ve Doğum" seçilmeli (Aşağıdaki şekildeki gibi)İşlem kısmında doğum olarak aratıp, sizin için uygun olan bölümü seçmelisiniz.


12 Mart 2019 itibariyle ekranda belirtilen tüm doğum türlerine göre fiyatlar aşağıdaki gibidir.
EKLEMELER

1. SGK'ya doldurduğum dilekçe örneği çok talep ediliyordu. Fotoğrafını çektim, alta ekledim.2. Zaman sınırı, geçmişe dönük ne kadar eski işlem yapılabileceği sorulmuş. Mevzuata göre ne kadar bilmiyorum, SGK'ya giden arkadaşlar sorabilir. 13. Sayfada "kadir78" nickli forumdaş, 2 yıla yakın zaman sonra iade aldığını belirtmiş.

3. SGK üzerinden iade alma ve ceza işlemi bazı hastaneleri rahatsız etmiş. Kendilerine şu şekilde önlem almışlar. Fatura talep ettiğinizde size 2 adet fatura kesiyorlar. Birinci fatura ödemeniz gereken fatura, bu faturayı hastane üzerinden kesiyorlar. İkinci fatura sizden fazla alınan ücret için hastane içerisinde yer alan kafetarya için fatura kesiyorlar. Bu durumda fatura hastane için kesilmediğinden SGK bu duruma birşey yapamıyor. Bu durumda E-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine şikayet ederek fazla alınan işlem tutarını iade alabilirsiniz.

4. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde malesef bir düzen bulunmamaktadır. Hastaneler kendilerince belirlemiş oldukları tutarlar üzerinden fazla ücret alıyorlar. SGK ile anlaşmalı özel hastanaler yukarıda da eklediğim görseldeki gibi doğum türüne göre en fazla 2.550 TL ilave ücret alabilmesi gerekirken özel hastanelerde 7.000-8.000 TL gibi ilave ücret alan SGK ile anlaşmalı özel hastaneler bulunmaktadır.

5. Hastaneler fazla alınan ücretin iade işlemi için size zorluk gösterecektir. Bu durumun bilincinde olun, gözünüz korkmasın.

6. Konu ile ilgili bilinç oluşturmak, tepki göstermek ve hak aramak çok önemli. Ancak bu şekilde sesimizi duyurup, sistemin düzenlenmesini sağlayabiliriz. Yaşadığınız benzer durumları Cimer, Sağlık Bakanlığı, görsel,yazılı ve sosyal medya gibi durumlarda dile getirerek gündem oluşturmasını sağlayabilirsiniz.


HEPİNİZE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yaky -- 24 Kasım 2019; 13:20:3 >

Helal olsun!

İşte böyle hakkını bilen, yedirmeyen, araştıran ve haksızlığı kabullenmeyen insanları seviyorum. Tebrik ederim
Yoruma Git
Yorumun Devamı .eRCaN. - 2 yıl +258
medicalpark tam bir ticarethane mantiginda calisiyor bi doktor olarak soyluyorum.gecen gun bi yakinimi gogus agrisi sikayetiyle medikalpark gaziosmanpasa hastanesine goturdum.gogus agrisi normalde istisnasiz kirmizi alan gecer ve kirmizi alandan gelen hastadan 1 lira dahi ucret alamazsiniz.kalple ilgili rutin tetkikler yapildi ekg cekildi falan cikista 100 lira ucret talep ettiler.vezneye dedim ben bu ucreti odemicem.gidin doktorlar konusun dediler.gittim doktora soyledim ben de doktorum kirmizi alandan ucret alamazsiniz dedim,bu seferlik sizden ucret almayalim diyo sanki masaj yaptirmaya gelmisiz de ayagimiz alissin diyo.gittim vezneye dedim doktor degisikligi yapti bi daha kontrol edin dedim kontrol etti diyo ki 3 aydir burada calisiyorum ilk defa ucret odemeden cikan bir hasta goruyorum dedi
Yoruma Git
Yorumun Devamı tiger86 - 2 yıl +149
Konu oldukça faydalı. Sorun, hastanelerin bu belirlenmiş ücret skalasının dışında kafasına göre ücretlendirme yapmasına izin verilmesi.

Asıl uygulanması gereken ise şudur, hasta...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Chembond - 2 yıl +40

M muratsol
2 yıl (50 mesaj)
emeginize saglik

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


. .eRCaN.
2 yıl (745 mesaj)
Helal olsun!

İşte böyle hakkını bilen, yedirmeyen, araştıran ve haksızlığı kabullenmeyen insanları seviyorum. Tebrik ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M mur37
2 yıl (349 mesaj)
Teşekkürler güzel ve anlamlı bir paylaşım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


B brkprlk35
2 yıl (6774 mesaj)
Helal olsun valla ne diyeyim kesinlikle yapılması gereken bu aslında..
N neverktulu
2 yıl (1732 mesaj)
Geçmiş olsun, emeğinize sağlık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


G GoMMeS
2 yıl (865 mesaj)
Teşekkürler bilgi için. Oldukça emek vermişsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


M muratomeroglu
2 yıl (45 mesaj)
Çok teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T tiger86
2 yıl (55 mesaj)
medicalpark tam bir ticarethane mantiginda calisiyor bi doktor olarak soyluyorum.gecen gun bi yakinimi gogus agrisi sikayetiyle medikalpark gaziosmanpasa hastanesine goturdum.gogus agrisi normalde istisnasiz kirmizi alan gecer ve kirmizi alandan gelen hastadan 1 lira dahi ucret alamazsiniz.kalple ilgili rutin tetkikler yapildi ekg cekildi falan cikista 100 lira ucret talep ettiler.vezneye dedim ben bu ucreti odemicem.gidin doktorlar konusun dediler.gittim doktora soyledim ben de doktorum kirmizi alandan ucret alamazsiniz dedim,bu seferlik sizden ucret almayalim diyo sanki masaj yaptirmaya gelmisiz de ayagimiz alissin diyo.gittim vezneye dedim doktor degisikligi yapti bi daha kontrol edin dedim kontrol etti diyo ki 3 aydir burada calisiyorum ilk defa ucret odemeden cikan bir hasta goruyorum dedi isin ozeti; haklarinizi bilin doktor doverken gosterdiginiz azmi burada gosterseniz bu hastaneler bu kadar para kazanamaz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 4 cevap geldi.

H horozcu yavuz abi
2 yıl (294 mesaj)
M mur37
2 yıl (349 mesaj)
Dilekçenizde alınan ücretin 5 katı iade denilmekte keşke onu talep edeydiniz

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Ö özket
2 yıl (853 mesaj)
Tebrikler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


İ istceko
2 yıl (338 mesaj)
Vatandaşın ücretler ile ilgili bilgisi olmadığı için geçiren geçirene ilaç alıyoruz üzerinde fiyatı yazmıyor eczane ne derse onu veriyoruz. Ödeyeceğim ücreti teyit edebileceğim bir yer yok Faydalı konu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

- -OFLU-
2 yıl (1376 mesaj)
Aslında millet hakkını arasa böyle uyanıklar daha bir iş göremez. Ama sen yaptın biri daha yapar diğeride yapar o kadar.

O hastahaneye günde yüzlerce kişi geliyor, zaten herkes bu işi yapsa bu işlem ortalama 1 yılı bulur belkide. Sonrasında sistem düzelir ama sancılı olur.

Keşke uğraşsak, peşine düşsek.

Ellerine sağlık. Sonuna kadar gidip hakkını kazananları görünce bir başka mutlu oluyorum.
S siribom
2 yıl (11 mesaj)
Çok faydalı bir konu teşekkürler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


F farukcifci7
2 yıl (8 mesaj)
Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler. 👍👍

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


B biyikliadam
2 yıl (352 mesaj)
Tebrik ediyorum sizi. Böyle bilinçli tüketicilerin sayisinin artmasi dileğiyle. Ayrica buraya böylesine düzenli aktariminiz icin de ayrica teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Y ynsdrn
2 yıl (240 mesaj)
Bilgilendirme için Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


C Chembond
2 yıl (3666 mesaj)
Konu oldukça faydalı. Sorun, hastanelerin bu belirlenmiş ücret skalasının dışında kafasına göre ücretlendirme yapmasına izin verilmesi.

Asıl uygulanması gereken ise şudur, hastane skala dışı ücretlendirme yapabilmek için SGK'dan özel izin almalıdır. Bizde tam tersi, önce kazıklanıp sonra hakkımızı arayabilmek için biz SGK'ya ve hastaneye başvuruyoruz.
S senseman62
2 yıl (2684 mesaj)
Elinize sağlık hocam,memlekette denetleme yok ki..kime ne tuttururlarsa hala iyi insanların olduğu görmek güzel

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi senseman62 -- 11 Mart 2019; 19:32:52 >