Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
18
Cevap
0
Tıklama
7
Öne Çıkarma
Oytun Erbaş konusunda son nokta - sağlığınız için bunu ve benzerlerini DİNLEMEYİN

L
lazer__ Konu Sahibi
2 ay (1523 mesaj)
Bu adamın söylediklerinin çoğu yanlış çıktı.. Türk geni, Çin gibi yayılmaz demesi, tuzlu gargara yapın demesi, virüsün enfekte etmesi için 1 virüs değil binlerce virüse maruz kalınması gerek demesi (oha yaa), toplu taşımada kafanızı yere Eğin çünkü virüs sıcak hava ile yukarı çıkar demesi (ağızdan çıkan damlacıklar havada buharlaşınca virüs yüzeylerin üstüne düşüyor) ....

Hepsi yanlış..

https://twitter.com/DrSekobarbital/status/1243811276821860352?s=19

https://twitter.com/DrSekobarbital/status/1243811276821860352?s=19

Videoyu izlemek için tıklayınız

Peki kimdir oytun erbaş

2001 ege Tıp mezunu olup fizyoloji dalında doçenttir

Evet fizyoloji....

Bsşka facia açıklamaları da var mesela omega 3 yağ asidinin hiçbir faydası yok demesi gibi...
Bu zaten benim için son nokta

Benim açıklama ve tespitlerim yeterli gelmediyse
Buyrun

İstanbul üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik mezunu olup yüksek lisansını biyokimya alanında influenza konusunda tez yazarak tamamlayan ve şu anda helsinki üniversitesinde viroloji doktorası yapan ekşisözlük üyesinin bu adam hakkında yazdıklarını aktarıyorum ;


daha öncede yazdım benim uzmanlık alanım viroloji, yani virüsler. helsinki üniversitesinde viroloji doktorası yapıyorum. türkiye'de en son yüksek lisansımı biyokimya bölümünde influenza üzerine tez yazarak tamamlamıştım. lisans olarak iü mbg mezunuyum. yani genetiği de virolojiyi de iyi seviyede biliyorum. bu salgın ortaya ilk çıktığında yazdığım entryler bayağı ilgi çekti isteyen profilime girip bakabilir. burada bile yazarken neredeyse adım gibi bildiğim şeyleri 2-3 kere kontrol edip, çeşitli kaynaklardan tekrar bakarak yazıyorum ki kimseye yanlış bir bilgi verip boşa umut vermeyeyim ya da kötü hissettirmeyeyim. geçen doktor bir arkadaşımın sorusuna cevap vermek için danışmanım ile konuştum fikrini aldım.

şu ana kadar bu herifin sadece bir videosunu izledim.
https://www.facebook.com/watch/?v=632323063993793

şunu açıkça söyleyeyim bu videoda söylenenler genetik ve virüsler hakkında en ufak bir bilgisi olan birinin söyleyeceği şeyler değil. influenza'nın antijenik shiftinden bahsediyor mesela. ama anlattığı şey antijenik shift değil frame shift. bu ikisi köpek ile köpek balığı gibi birbirinden farklı konular. viroloji ve genetikten anlayan birinin bu karıştırmayı yapmasına imkan yok, hadi isimleri karıştırdı diyelim anlattığı şeyin influenza ile alakasının olmadığını bilmesi gerekir çünkü o olayda (frame shift) ortaya çıkan ürün hiçbir işe yaramaz (bazı virüsler bu sistemi aynı diziden farklı proteinler üretmek için kullanır hiv gibi ama konu bu değil)

tuzlu su ile gargara bakterilerin hücre içi su dengesini bozduğu için bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılabilir ama virüs bu ya hu neyin gargarası. hangi virüsün tuzdan etkilendiğini gördün. hadi etkileniyor olsa o miktarda tuz içeren suyu ağzına koyamazsın kusarsın.

adam maske korumaz diyor. korumaz dediği maskeler bsl3 laboratuvarların temel demirbaşlarından, onlar salak tabi bilemiyorlar oytun hocamız gibi dimi? güvenliğin kitabını yazan adamlar halbuki tus çalışmalıydılar. maske takanın hastalığı dışarı atmasını engeller diyor bir kısmı için doğru ama bu maske için doğru değil mesela. filtre normalde kapalı kalır ancak nefes verince ileriye doğru açılaran havayı hızlı boşaltır böylece sadece tek yönlü filtreme yaparak kullanım ömrünü uzatır. maskeler ufak deliklerden geçemeyen partikülleri tutarak korumazlar elektrostatik yük nedeniyle geçen partikülleri kendilerine çekerler ve özellikle aerosolleri tutarlar. sonradan öğrendiğime göre bu aerosol meselesi biyolojik silah geliştirenlerin en büyük baş ağrılarından biriymiş (harici bir bilgi olsun).

gelelim malum videoya, yani ace2 meselesine
https://www.youtube.com/watch?v=SO9POZjQzmI

makalenin adından vs bahsetseydi de görseydik ırklara göre dağılımını. koronaviridae ailesi zaten yıllardır etrafta dolanıyor ciddi bir mesele yaratmadığı için kimse fazla üzerine gitmedi ama önceden de koronavirüs enfeksiyonları oluyordu. evet sorun yaratmıyordu ama oluyordu, peki madem ace2 bizde az önceki enfeksiyonlar neden peki? bu video ortaya çıktığı zamanda iranda virüs çılgın atıyordu, onlar beyaz ırk değil mi? hadi diyelim bu dediği doğru, dsö'yü siktir et, usamriid, cdc ve nih gibi kurumlar bu durumdan bahsetmez miydi? bakın bu herifler modern anlamda salgın ile mücadeleyi dünyanın geri kalanına öğretmiş olan kurumlar. nih denilen kurum dünyanın aynı zaman da biyoinformatik merkezi, geçtim proteinin varlığını yokluğunu ülkelere göre alel değişimi bile biliniyor. ama bu bilgilere rağmen bu herifler tespit edemediler ama oytun hocamız durumu çaktı.

bir diğer nokta bu herif sorunun kendisi değil aslında, sorunun ürünlerinden biri. bu ülkede tıp içerisinde temel bilimlere bir üstten bakış var. temel bilim hocaları için, doktor gibi görünmek için beyaz önlük giyiyor ezikliğinden diyen tıp öğrencisi çoktur. bir temel bilimci fikrini beyan edince klinik tecrübesi olmayanların bu konulara karışması kötü sonuçlar doğurur denile denile bu hale geldik işte. genetikten anlayan doktor yok ülkede amk. halbuki genetik nobeli alanların büyük çoğunluğu tıp kökenlidir dünyada.


https://eksisozluk.com/entry/104250097

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 30 Mart 2020; 16:42:43 >

bill gates ve mark üniversite mezunu değil adam istediği gibi yargılar. Sınıf vasfı kapitalist sistemin hurafesidir.
Yoruma Git
nexus can - 2 ay +13
Bu her sabah kadın programlarında çıkan soytarılar gerçek doktor değil gerçek doktorlar 2 haftadır ailesinden uzak alnında, yüzünde maske izi olan hastaları tedavi edenler ger...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Kewell7 - 2 ay +10
Canan Karatay ve Oytun Erbaş ikisi de sınıfta kaldı. Halkı gevşek davranmaya iterek salgının ülkemizde bu kadar hızlı yayılmasında pay sahibiler. Bunları konuk eden TV kanalları ve YouTuberlarda ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Virtual Reality - 2 ay +5
Bir ted konuşmasına denk geldiğimde aşırı fazla sallaması, kahvehane ağzı ile konuşması, melodramik klasik hikayeler üzerinden öğüt vermeye çalışmasından anlamış, nem kapmış ve ara...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Antikaruh - 2 ay +4

S
subasioguz
2 ay (5 mesaj)
Bunlari yazanlarin egitimi ne merak ettim? Lise mezunlari tip doktorlarini yargiliyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

N
nexus can
2 ay (301 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: subasioguz

Bunlari yazanlarin egitimi ne merak ettim? Lise mezunlari tip doktorlarini yargiliyor.
bill gates ve mark üniversite mezunu değil adam istediği gibi yargılar. Sınıf vasfı kapitalist sistemin hurafesidir.
K
Kewell7
2 ay (248 mesaj)
Bu her sabah kadın programlarında çıkan soytarılar gerçek doktor değil gerçek doktorlar 2 haftadır ailesinden uzak alnında, yüzünde maske izi olan hastaları tedavi edenler gerçek doktorlardır.
Hele o Canan Karatay denen kadının dedikleri yapmayın hayatta kalma şansınız direk yükselir...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


A
Antikaruh
2 ay (1163 mesaj)
Bir ted konuşmasına denk geldiğimde aşırı fazla sallaması, kahvehane ağzı ile konuşması, melodramik klasik hikayeler üzerinden öğüt vermeye çalışmasından anlamış, nem kapmış ve araştırmıştım, ne adam gibi bir eğitimi, nede konuştuğu konularda uzmanlığı, nede bir karar/yetki merci olma üzerine çalışması yada uzmanlığı var.

Ege'den çıkma fizyolojici. Başka bir şey değil. Şaka gibi bir milletiz ya. Sözde doktorlarımız bile dizi karakterine döndü. Her gün bir karikatirüze etme peşindeler kendilerini.

Aslında sebebi bariz belli, hepsi reklam marjlarını arttırıp, "para" etme derdindeler.

Soytarılık.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

İ
İrfan Galip Bey
2 ay (183 mesaj)
Oytun Erbaş bir halk sağlığı sorunu olduğunu kanıtladı. Belki de cinayete teşebbüsten yargılanması gereken adamı hala savunanlar var.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: MLEnin RuhuA
ali222
2 ay (2022 mesaj)
Tus sınavında 7 kere derece yapmış. Ama hiçbir değeri yok. Çünkü bilim adamı ama bilimle alakası yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


W
weirdo
2 ay (2118 mesaj)
Lakayıt konuşması ile belli ediyor zaten kendisini.
T
trakyAli-1986
2 ay (5289 mesaj)
Adamın tırnağı olamayacak kişiler yine kıskançlıktan çatlamış.

Hadi hadi siz kola cips yiyip goy goy yapın adamın arkasından ancak dedikodusunu yaparsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


V
Virtual Reality
2 ay (7341 mesaj)
Canan Karatay ve Oytun Erbaş ikisi de sınıfta kaldı. Halkı gevşek davranmaya iterek salgının ülkemizde bu kadar hızlı yayılmasında pay sahibiler. Bunları konuk eden TV kanalları ve YouTuberlarda pay sahibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Virtual Reality -- 8 Nisan 2020; 21:24:34 >