Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 2 mobil kullanıcı
250
Cevap
0
Tıklama
170
Öne Çıkarma
Otomotiv sektöründe 'ÖTV indirimi' çağrısı sürüyor

B brscnk17 Konu Sahibi
2 hafta (3158 mesaj)Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada başta ticari araçlar olmak üzere binlerce kişinin aracını yenileceğini ve bu nedenle ÖTV indirimi beklendiğini belirtti.Palandöken, “Yaş nedeniyle çalışamaz duruma gelen okul servis araçları, taksi ve benzeri birçok ticari aracın yenilenmesi gerektiği unutulmamalı. Bununla birlikte şahsi aracını da yenilemek, satmak isteyen binlerce vatandaş var. Pandeminin etkilerinden kurtulmaya başladığımız bu dönemde piyasaların canlanması için ticari araçlar başta olmak üzere tüm araçlar için ÖTV indirimi yapılmalı. Bankalar da taşıt kredilerinde elini taşın altına koyarak faizlerde indirim yapmalı” ifadesini kullandı.Başta ticari araçlar olmak üzere tüm araçlar yenilenirken yaşanan pandeminin olumsuz etkilerinden dolayı bir defaya mahsus ÖTV indirimi verilmesinin teşvik edici olacağını hatırlatan Palandöken şunları söyledi:Ayrıca Bkz.Tesla’nın tamamen kendi kendine sürüş paketi için abonelik sistemi başlatıldı“Artık pandemi etkilerinin hızlı aşılama ile azaldığı bu yeni dönemde binlerce aracın yenilenme zamanı da geldi. Yeni bir araç alınmak istendiğinde vergiler ile aracın fiyatı neredeyse iki katına çıkıyor. Bu araçların yenilenmesi, pandemide ekonomik olarak zor günlerden geçen esnafımız için çok daha büyük bir maliyet gerektiriyor. Üstelik araç fiyatları kur nedeniyle son 4 yılda yüzde 200 gibi yüksek bir oranda artış gösterdi. Fiyatlar böyle iken, esnafımızın 2 yıldır durumu ortadayken, geçtiğimiz yıllarda yapıldığı gibi yeniden araç alımlarında ÖTV indirimi yapılması hem esnafı hem piyasaları rahatlatır.”

Otomotiv sektöründe üretim ve satışlara ÖTV indiriminin ivme kazandıracağını belirten Palandöken, “Pandeminin en hararetli dönemlerinde yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada küresel otomotiv sektöründe yüzde 20 civarında daralmalar yaşandı. Ülkemizde de geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam araç üretimi yüzde 29 azalmıştı. Bu yıl ilk 6 ayda bu toplam üretim yüzde 23 arttı fakat piyasaların hareketlenmesi, geçen yılın durgunluğunun atılması için ÖTV indirimi yapılmalı ki hem üretim hem satışlar büyük bir ivme kazansın. Bununla birlikte bankalar da elini taşın altına koyarak araba için verilecek kredi faizlerinde indirim yapmalı” değerlendirmesini yaptı.Otomotiv sektörü için ÖTV indiriminin büyük bir ihtiyaç olduğu ortada. Fakat sektörün önde gelen isimleri bu konuda oldukça umutsuz. Yani ufukta şimdilik herhangi bir indirim görünmüyor.
Kaynak:https://www.iha.com.tr/haber-palandoken-araclarda-otv-indirimine-ihtiyaci-var-955284/

 Haberi Portalda Gör

Hükümet değişsin Allah ın izniyle her şey yavaş yavaş çözülür.
Yoruma Git
Romanitas - 2 hafta +278
Dua edin zam gelmesin. Geçen de buna benzer bir haber çıktı, sonra zam geldi.
Yoruma Git
12 Angry Men - 2 hafta +229
Araçlar satılmazsa indirim gelir yoksa indirim gelmez. Araçlar elde kalırsa devlette sürümden kazanmak için indirim yapar. Yok eğer araçlar deli gibi satılırsa ötv z...
Yoruma Git
Yorumun Devamı darkiot - 2 hafta +123

1 12 Angry Men
2 hafta (10987 mesaj)
Dua edin zam gelmesin. Geçen de buna benzer bir haber çıktı, sonra zam geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 22 Temmuz 2021; 0:9:50 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


D darkiot
2 hafta (63 mesaj)
Araçlar satılmazsa indirim gelir yoksa indirim gelmez. Araçlar elde kalırsa devlette sürümden kazanmak için indirim yapar. Yok eğer araçlar deli gibi satılırsa ötv zammı gelir.

Arz talep meselesi. Araçların satılmaması elde kalması dileğiyleBu mesaja 2 cevap geldi.

T TheCaliph_
2 hafta (28614 mesaj)
Otv indirirler bayiler de stok yok numarasi ceker. Vergi ile ekonomi donuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 22 Temmuz 2021; 0:12:53 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C Cihat_,
2 hafta (6250 mesaj)
Satışlar şuan iyi durumda bayilerde araba yok. Bu durumda ÖTV indirimi gelir mi? Gelmez

Devlet zaten nereden daha vergi alabilirim diye düşünüyor millet hala yıllardır ÖTV indirimi hayallerini yaşıyor.

%50 matrahı yükseltilse ona bile razıyım.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


D darkhair
2 hafta (701 mesaj)
Küçük bir ihtimal %50 matrahını yükseltirler. O da 1.0 65bg taliant/clio gibi araçlara yarar (ki bu sitede dolaşanların hiçbirinin aklında bu araçlar bu motor seçeneği ile yok adım kadar eminim)
2.el araçlar zaten sıfırların fiyatı en az 100k düşmeden düşmez zaten açıkça ortada< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


R reallist55
2 hafta (2441 mesaj)
Dilimlerde düzeltme bekliyorum. Vergisiz halini 185 bine çekmeliler. %45 alt dilimde araç kalmadı.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C cand.
2 hafta (895 mesaj)
Vergi inse ne olacak dolar euro düşmedikçe parçası bakımı vs< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


2 207m
2 hafta (7680 mesaj)
Hadi be ordan. Markalar kur yükselince zam yapıyor, kur düşünce ortada birşey yok. Euro neredeyse %5 düştü, yeni gelecek araçlarda indirim yapmaları lazım. 400 binlik araçta 20 bin indirim demek. Hadi yapsınlarda göreyim. Utanmadan devletten ÖTV desteği bekliyorlar. Tamam iste ama önce üzerine düşeni yap. Bıraksınlar bu işleri.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R Romanitas
2 hafta (310 mesaj)
Hükümet değişsin Allah ın izniyle her şey yavaş yavaş çözülür.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

A asıkk
2 hafta (18 mesaj)
Yorumlara bakıyorum da hala akıllanmamışsınız arkadaşlar bu ülkede yaşayanlar sizlersiniz sizin dediğiniz geçerli olmalı adam çıkmış bir seferlik indirim yapılsın diyor neden bir seferlik tamamen kaldırın halk neden bütün olamıyor böyle konularda neden siyasetçileri el üstü tutarsınız da halkı düşünmezsiniz Fransa'da benzin fiyatı artacak diye halk sokağa dökülüyor bizde sadece benim işime geliyorsa sorun yok diğerleri ne olursa olsun düşüncesinden kurtulamazsak durum böyle devam eder.türk halkının iyi yaptığı bir kaç şey söyleyeyim tüketmek harcamak lüks konfor hep benim olsun zihniyetiyle olmaz bu iş

X xkanax
2 hafta (530 mesaj)
Kasada para yok bunlar otv indirimi istiyor. Bu fiyatlarla bile millet aliyor zam gelecek diye. Adam niye indirsin ki. Ötv zor iner(aksine çıkar). Firmalar da bu açgözlülük le hic indirmez ( kur düşse fiyatlar inmez, kur çıksa anında çıkar).

Milletimizde bu fiyatlar tepki olarak araç satın almama ruhu olmadığı surece fiyatlar düşmez. Millet deseki kardeşim bu fiyata bu arabayı almam dese herkes boyle düşünse ne ötv kalir ne kur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xkanax -- 22 Temmuz 2021; 1:42:34 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M McLaren64
2 hafta (5973 mesaj)
2021 yılındayız, bu hükümetten indirim yapacağını bekleyen var. Geçen sene indirim konuşulurken bir Ağustos gecesinde zammı dayadılar. Ne indirimi? 2023'te yeni hükümet gelir indirirse indirir, onlarda buradaki geliri görüp indirebilir mi emin değilim.

ÖTV sadece otomobilde yok ki, aldığımız pek çok üründe ÖTV var artık. Elektronik aletlerde, akaryakıtta, otomobilde, beyaz eşyada vs. Mevcut hükümet gitmeden ÖTV indirimi falan beklemeyin. İş bilen, vergiyle değil üretim ile ülkeyi kalkındırabilecek aklı başında bir iktidar gelir ÖTV iner ya da kalkar. Yani ÖTV'nin indirilme ihtimali için en az 2 yıl var.
K Kalsiyum 17
2 hafta (5162 mesaj)
olmaz ya, hadi olur %3-5 ötv indirimi gelir sonra %10-15 devalüasyon olur 2 haftada, ne olduğunu anlamazsın.
müstehak kardeşim.
S Schtroumpf Grognon
2 hafta (1668 mesaj)
quote:

esnafımızın 2 yıldır durumu ortadayken

hangi esnaf la? aracı plakalandırıp daha pahalıdan satan mı? yoksa el altından tanıdığa,al-satçıya veren mi?
araç ötvsi soygundur orası ayrı ancak ötv indirimini gram savunmuyorum.
yarın matrah değişse arabaların fiyatları gene aynı kalacak. son matrah değişiminde zam yapan firma bile vardı hepsinin kaydı bu forumda var. son 4 yılda değil son 1.5 yılda zaten %200 zamlandı araçlar.
köklemeye devam. yapılacaksa 1-2 hafta önceden tüm bayilerden fiyat alınır, sonra ötv indirilip oranları yansıtmayan firmalara ceza yaslanır. bu bizde uygulanabilir mi? asla! o sebeple su veren itfaiye modunda takılmaya devam.
kaldı ki araç fiyatları katlandı da ne oldu? talep aynı. gören de yıllık 100 bin araç satılıyor sanacak.

K kentilyon
2 hafta (19 mesaj)
Tek çözüm 20 yıldır başta olana elveda diyeceksin.Bu mesaja 1 cevap geldi.

B BlackGhost12
2 hafta (2660 mesaj)
Tam kalkmalı. Yoksa ihtiyacı olan değil, yatırım için alınıyor.

Ve ikinci el, sıfır araba ithalatı serbest olmalı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T Technotronic
2 hafta (8251 mesaj)
Hükümet değişmeden Ötv ineceğini yada kalkacağını sanmıyorum< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


H haberelectro
2 hafta (17590 mesaj)
Satış rekorları kırılırken mi?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


1 1ses1
2 hafta (2188 mesaj)
Alan alıyor. 100 vereceğine 400 veriyor yine alıyor. Dert yanan yok şikayet eden yok. Çimer var ,varmı şikayet eden yok. Şikayet eden ki oto firmaları. Muhattap alınmaz.
1 milyon kişi 1 hafta içinde çimere yazsın bak ozaman ne oluyor. Yok telefondan şukadar vergi alınıyor yok arabadan bu kadar. SAtılıyormu satılıyor sıkıntı var mı yok.

Aslında varda yazan yok. Millet saçma salak videolar izleyeceğine , hayatına zerre kadar bieşeyler katmıyan uygulamalarda gezineceğine hayatında birkez bakın bir kez diyorum , Çimere 10 dakika ayırıp dertlerini ekonomiyi, geçinip geçinemediğini kısaca ne sorunu var ise yazsa çok şey değişir. Yoldan geçene anket yapılarak olmaz bu işler.
Ne varsa gençlerde var inşallah bu bilinçte olurlar.Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @darkiot