Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
147
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Otomobilin kilometresini düşürene ceza!

İ ilyus Konu Sahibi
7 yıl (2999 mesaj)
konu verildimi bilmiyorum ama haberi okur okumaz soluğu burda aldim .

'' Otomobilin kilometresini düşürene ceza!


Isparta’da satın aldığı otomobilin kilometresinin düşürüldüğünü öğrenen galerici Yalçın Baysan, aracı satan kişiye dava açtı. Baysan’ı haklı bulan mahkeme, satıcının 5 bin 300 lira ’kötü niyet tazminatı’ ödemesine hükmetti.

Isparta’da galericilik yapan Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Baysan, 2013’ün Nisan ayında Z.C.’den 2010 model Otomobili 26 bin 500 liraya 45 gün vadeli çekle satın aldı. Noter satış işlemi tamamlandıktan sonra bakım için servise gönderilen otomobilin kilometresinin 189 binden 89 bine düşürüldüğü ortaya çıktı. Z.C.’yi arayıp otomobilin kilometresinin düşürüldüğü gerekçesiyle satışı iptal etmek istediğini söyleyen Yalçın Baysan, iddiaya göre ’Galerici olan sizsiniz baktırıp alsaydınız’ karşılığını aldı.’KÖTÜ NİYET’ TAZMİNATISatıcı Z.C. vadesi biten çeki tahsil etmek için icra yoluna giderken, Yalçın Baysan ise 2013’ün Haziran ayında Isparta 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurup, çekin tahsiline ilişkin ihtiyati tedbir kararı alınmasını istedi ve kilometresi düşürülmüş otomobil sattığı gerekçesiyle Z.C.’den şikayetçi oldu.EMSAL BİR KARAR...Davanın 2 Aralık 2014’te görülen karar duruşmasında, ikinci el araç satışlarında emsal olabilecek bir karara imza atıldı. Mahkeme, ’ayıplı mal sattığı’ gerekçesiyle Z.C.’nin satış fiyatının yüzde 20’si olan 5 bin 300 lira ’kötü niyet tazminatı’ olarak ödemesine hükmetti. Noter onaylı satış sözleşmesi mahkeme tarafından iptal edilirken, otomobil de ’ayıplı araç’ olarak kayıtlara geçti. Halen Yalçın Baysan’da olan otomobilin, tazminat ödendikten sonra Z.C.’ye teslim edileceği belirtildi.’HAKKINIZI ARAYIN’Başına gelen olayın her an karşılaşılabilecek bir durum olduğunu söyleyen Yalçın Baysan şunları anlattı:

"Galericilik yaptığım halde böyle bir olayda mağdur oldum. İnsanlara güveniyorsunuz. Kötü niyetli olabileceklerini düşünmeden araçlarını satın alıyoruz. Böyle bir durumda mağdur taraf mutlaka hakkını arasın. Mahkeme kilometreyle oynayana gerekli cezayı veriyor. Kesinlikle bu tür bir olayda aracı kabullenip, satmaya kalkmayın. Yoksa sattığınız kişi sizin yapmadığınızı yapar, konuyu yargıya taşır ve suçsuzken suçlu olursunuz." Galericilerin kamuoyunda hep suçlandığına da değinen Yalçın Baysan sözlerini şöyle sürdürdü: "Galericilerin imaj sorunu var. Oysa bu konuda bir galerici mağdur durumda" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/otomobilin-kilometresini-dusurene-gundem-1993894/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilyus -- 5 Ocak 2015; 0:32:24 >


M meganers
7 yıl (1727 mesaj)
Hep galericiler mi yapacak< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


X xerker
7 yıl (507 mesaj)
Bugünkü 49598`inci km düşürme konusu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xerker -- 5 Ocak 2015; 0:54:23 >


O oğuz*han
7 yıl (1260 mesaj)
Cezai yaptırım uygulanması gerekiyor ki bir caydırıcılığı olsun.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G Guest-3B913FB4A
7 yıl (1670 mesaj)

Adam galerici dolandırmış !< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


C c4sus
7 yıl (242 mesaj)
sabah aynı konuyu ben açtım ancak yöneticiler kapadılar kurallara uygun değilmiş size de aynısını yapmaları gerekiyor sanırım...DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.