Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir, 1 mobil kullanıcı
15
Cevap
0
Tıklama
6
Öne Çıkarma
'Orman yangınları araştırılsın' önergesine AK Parti ve MHP'den ret

M MRTFR Konu Sahibi
geçen hafta (3471 mesaj)
Hatay'daki orman yangını sonrası CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Meclis'te araştırma önergesi verdi. Ormanların korunması gerektiğini ve bu konuda hükümetin üzerine düşen görevi yerine getirmesini isteyen Şahin'in önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.


< Resime gitmek için tıklayın >
Hatay’ın Belen ilçesinde başlayıp 15 ayrı noktada yaklaşık 350 hektara yakın alanın yanıp, 60’a yakın ev, işyerleri ve araçların hasar görüp kullanılmaz hale geldiği orman yangını sonrasında CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Meclis Araştırması için önerge verdi. Ancak Şahin'in önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

'DEVLETİN GÜVENCESİ ALTINDA OLMALI'

Şahin, orman yollarının inşası ve yangın emniyet yollarının inşası faaliyetlerinin araştırılarak tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi ile ormanların korunması amacıyla TBMM’ye araştırma önergesi sundu. 

Önergede, Orman Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre son 2 yılda 4700 yangında 17 bin 824 hektar orman alanının kül olduğu ve Türkiye’nin ormanlarını tehdit eden orman yangınlarına karşı alınması gereken önlemler konusunda yapılacak çalışmaların disiplinler arası bir çalışma ile olması gerektiği belirtildi. Önergenin devamında ise, "İlk ve erken müdahalenin önemli olduğu, bir yangında ulaşım unsuru ihmal edildiğinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğabilmekte olduğu, Anayasanın 169. maddesi ve 6831 sayılı Orman Kanunu'na göre ormanların korunmasının devletin güvencesi altında olduğunun altı çizilerek, erken müdahale için hükümetin orman yangın yollarını bir an önce tamamlaması gerekiyor" ifadeleri yer aldı.

Orman yangınlarının en az zararla söndürülmesini amaçlayan önergeye kabul oyu verilmesini isteyen Şahin’in TBMM’deki tüm milletvekillerine hitaben bir konuşma yaptı. Şahin konuşmasında, ‘‘Hep söyledik yine söylüyoruz; yangınlara müdahale kadar, yangını önleyici mekanizmaları güçlendirmek de önemlidir. Yangın yönetim planları oluşturulmaması hasarın boyutunu artırmaktadır. Görevi orman yangınıyla mücadele olan, yangın eğitimi almış, bu alanda uzmanlaşan kadrolu personel için istihdam alanı açılmalıdır. Orman köylülerine yönelik eğitimler artırılmalıdır. Ve tabi ki yanan alanlarda kesinlikle başka bir faaliyete izin verilmemeli, imara açılmamalı, yapılaşmaya izin verilmemelidir. Bu alanlar ağaçlandırılmalıdır. Son 5 yılda yaklaşık 65 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanımızın kül olduğunu ve Anayasanın 169. maddesi ile 6831 sayılı Orman Kanunu'na göre ormanların korunmasının devletin güvencesi altında olduğunu bir kez daha hatırlatarak, çocuklarımızın geleceği için vermiş olduğumuz önergeyi vicdanlarınıza teslim ediyoruz’’ dedi.

Hatay’da yangınlar sonrası birçok vatandaşın şu an evsiz ve işsiz kaldığını, insanların üzerlerinde sadece kıyafetlerinin kaldığını söyleyen Şahin, 500’den fazla aileyi etkileyen bu durum karşısında AK Parti hükümetinin bölgeyi afet bölgesi statüsünde değerlendirip vatandaşa destek olması, maddi zararı karşılaması ve Anayasal yükümlüğünü yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

ÖNERGENİN REDDEDİLMESİNE TEPKİ

Ancak önerge AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP’li Şahin, araştırma önergesinin reddedilmesi üzerine sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘‘Yangınlara müdahale kadar, yangını önleyici mekanizmaları güçlendirmek de önemlidir. Yangın yönetim planları oluşturulmaması hasarın boyutunu artırmaktadır. Doğa bizim nefesimiz, geleceğimizdir. Doğa katliamı ise vatana ihanettir. Ormanları korumanın önünü kapatan, rant için yangınlara göz yumanlar da en az ormanı yakanlar kadar vatan hainidir’’ ifadelerini kullandı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/orman-yanginlari-arastirilsin-onergesine-ak-parti-ve-mhpden-ret-haber-1501869En Çok Beğenilenler Tümü Tüm Yorumları Aç
ormanlarımızı teröristler yakmıyor mu? bu durumda malumlar teröristleri mi koruyor? Ormanların korunması için gerekli öneriyi neden reddediyorlar?
Yoruma Git
Yorumun Devamı Redeemertr - geçen hafta +23
Yerli ve milli akepe mehape
Solcular vatan hayini yersen
Yoruma Git
Yorumun Devamı Rebellion87 - geçen hafta +14

R Redeemertr
geçen hafta (394 mesaj)
ormanlarımızı teröristler yakmıyor mu? bu durumda malumlar teröristleri mi koruyor? Ormanların korunması için gerekli öneriyi neden reddediyorlar?

yeşil lastikler gelin de açıklığa kavuşturun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redeemertr -- 16 Ekim 2020; 18:58:32 >


D DEMİRCİEFE
geçen hafta (4297 mesaj)
tarım orman bakanını başarısız buluyorum. koca bir yılda yangının en çok oldugu ege akdeniz bölgesinde gerekli tedbirler alınmamıştır. ey bakanım ormanlık bölgelerde ne kadar dron gerekiyorsa temin et. yazlık 3/5 aylık geçici orman işçileri al. bunlar yangın söndürmıyecek ilk başta tesbit edeck. Atv denen araçlardan yeteri kadar al... bu gecici elemanlar dronlarla tesbit etsinler. bu yazlık işçiler bu krızde koşa koşa asgari ücrete bile gelirler.
Sonra tarım orman bakanlığı yetkilileri hiç mi belgesel kanal izlemiyorlar. bu yangın söndurme uçaklarını yapan ülkelerin aga babası Kanada....Oraya bir kaç adam gönderip bu uaçkaları bir incelediniz mi...Eski rus helikopterleiri ile kiralık olarak yangın söndurmeye çalışıyorlar. saatı bir kaç bir dolar ödenerek.
velhasıl bakan orman konusunda son derece yetersiz.
Geçen yıl günlerce THK uçakları kavgasını izledik.THK yetkilileri yangını biz söndururuz diyorlar, bakan bey o uçaklara kuşlar yuva yapmış uçamaz demişti.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

A alex59
geçen hafta (777 mesaj)
Chp'nin hangi önerisi kabul edildi ki bu edilsin.
R Rebellion87
geçen hafta (262 mesaj)
Yerli ve milli akepe mehape
Solcular vatan hayini yersen

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


R Redeemertr
7 gün (394 mesaj)
9 9600_G_T
7 gün (3216 mesaj)
gecen artvınde yangın cıkıyor 10 hektar yanmadan sönderemeyiz kanunu varmış

m.cengız oraya siyanür havuzu yapcakmış .
Bu mesajda bahsedilenler: @DEMİRCİEFE

R RevengeRain
7 gün (238 mesaj)
AKP'nin kimlerle beraber olduğu çok İYİ ortaya çıkıyor.

Ben lafa değil icraata bakarım.
M Mendieta58
7 gün (4969 mesaj)
Bunlardan ne bekliyordunuz,chp destek verdi diye kendi önergelerini reddetmişlikleri bile var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Y YananGülYoldaşlığı
7 gün (149 mesaj)
Ak ve İnce Troller kızacak lakin her verdiği ret kendi yediği haltların ön plana çıkmaması için verilmekte
_____________________________

Eski kullanıcı adı: NeoNesil93R Redeemertr
6 gün (394 mesaj)
herşeyi terörist hain diye yaftalayan ilkokul terk vasıfsızlar hala konuya uğrayamamış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redeemertr -- 17 Ekim 2020; 12:19:48 >


E estimates29
6 gün (710 mesaj)
Bazilarinin nefretini kazanmak icin illa donunu yakacaksin ormanlar kimin umrunda zati

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T ta4cmj
6 gün (392 mesaj)

1 12 Angry Men
6 gün (10410 mesaj)
Asıl onay verseler konu açılmalıydı. Bu haberlere hiç şaşırmıyorum.
R Rebellion87
3 gün (262 mesaj)
Bu konuya niye bu kadar az yorum gelmiş

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.