Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 3 misafir
1834
Cevap
342541
Tıklama
4
Öne Çıkarma
Cevap: Ön Çapraz Bağ Yırtılması (86. sayfa)
T
4 yıl
Er

ortapedia devam ediyor. Yaman hocada kurucu olduğu için devam.45 gün önce halısahada sağ dizim makasta kaldı. sanki kolunuzu bir yere çarparsınız da bir sinir vardır ya o kolda tarifsiz bir titreşimli ağzı yaparya öyle oldu benim kisi. Maçın 40. dksı idi. ayrıca kickbox yaptığım için ayak da baya sağlam. Biraz ödem oldu. yürümekte araba kullanmakta 2 3 gün zorlandım. sonra normale döndü. mr çektirdim ve öçb kopuk menisküs 3. derece yırtık teşhisi konuldu devlet hastanesinde. bunun üzerine adana ortapedia da prf yaman beye muayene oldum. ön çekme ve lachman testinde ayak sağlam ve boşluk yoktu. bu nedenle muallakta kaldılar. 6 hafta sonra tekrar mr dediler. mr ı 2 gün önce çektirdim. çektirdiğim özel hastanede (ortapedia uzak olduğu için iskenderun da özel hastanede) dedim ki çektirmişken dr görüşü alayım. Dr dedi ki ince bir bağ kalmış o tutuyor seni dedi. Menisküsünde 2 yırtık var dedi. ameliyat öneririm dedi. bugün rapor çıkacak radyolog ne yazmış bakacam. Ameliyat da olmak istemiyorum halısahayı ve kickbox u da yapmak istiyorum:( her gün 0,5 den başlayıp haftalık artırarak 3 kiloya kadar ağırlıkla egzersizlerimi yapıyorum. hergün de kantoron yağı ile masajlatıyorum. düz koşulara başla deneyerek güçlendirerek devam et bak dedi halısahada birlikte oynadığım devlet hastanesi ortapedi dr arkadaşım. senin bacak bünye güçlü dedi. o görünen bağ iyileşme dokusu olabilir dedi. kopmadan sonra iyileşme dokusu olabiliyormuş. onu da ilk duydum tabi. ameliyat olan arkadaşları okuyunca son çare düşündürüyor. 36 yaşındayım ve çok agrsif oynayan kemik tabir edilen tipte biriyim gagtuso yu bilenler bilir ha o ha ben:) bunca sayfayı okuyunca paylaşmak istedim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ugursamsa
T
4 yıl
Er

iyileşmesi zor kopukluk var ise.bende futbol oynadim 12 yıl ameliyattan korktum olmadim ama zamanla daha kötü oldu ve cok pişman oldum .sen zaman kaybetmeden ameliyatini ol hem sporcusun cabuk toparlarsin.ameliyat sonrasi süreç biraz can sıkıntısı onuda atlatırsın



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @talatamasya
T
4 yıl
Er

mr cektirdinmi tam kopmamistir belki kontrol ettir bi .rahatsiz etmiyorsun güçlendir daima bacagini .



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @KBL
H
4 yıl
Teğmen

Diz çevresini güçlendirmek için önerebileceğiniz egzersizler varmı? Yada kaynak?



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
4 yıl
Yüzbaşı

Tabi cektirdim cok iyi dr lara da gittim hepsi ameliyat dedi dogal olarak. Tam kopuk yani 6 yildir.
Sorun yasamiyorum gunluk hayatta ama yaslandikca daha zor olacaktir. Ameliyat olmak sart her turlu.



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tamer3006
C
4 yıl
Binbaşı

benimde ön çapraz bağlar kopuk ve aynı dizin menisküsunde 2. yada 3. derece yırtık var. İşimden dolayı 3 4 ay istirahatli kalmam sıkıntı. Tenis oynamasam hemen Kilo alıyorum. Haftada 3 kez toplam 7 8 saat tenis oynuyorum. Her tenis oynayisimda hep korkuyorum başıma birşey gelecek diye ama yine de oynuyorum. Bu ameliyatı olmasam ilerde ne sıkıntısı olur?



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
4 yıl
Er

6 adet hareket önerebilirim.Sıralı halde yapmalısın.

1-Topuk altına rulo halinde havlu koy ve üzerine topuğunu düz şekilde koy 5 sn bas ve gevşet 30 tekrar.

2- ruloyu bacaklarının arasına al. dizlerinle sıkıştır 5 e kadar say bırak. NOT:her hareket 30 tekrar olacak ve günde 3 kez yapmalısın.

3-Uzan ve sağlam dizini 90 derece kır. Ayağın ters V şeklinde olsun.güçlendirmek istediğin dizine 0,5 kğ ağırlıkla ilk başlayacaksan daha sonra her hafta 0,5 kğ artırarak 1-1,5-2-2,5 ve 3 olacak şekilde ayağını düz kilitle ve ayak parmaklarını kendine çeker pozisyonda olmalı dizin kilit olmalı bu şekilde, önce 10 cm kadar kaldır 5 e kadar say ve biraz daha kaldır 5 e kadar say ve diğer 90 derece kırdığın dizinin seviyesine kadar kaldır ve 5 e kadar say ve indir. tabi bu da 30 tekrar.

4-Ayağında ağırlık kalsın. diğer dizin v şeklide kalsın. ayağını uzat ve topuğunda sürüyerek kendine çek. Topuğunu kaldırma ve ağrıyan yere kadar gel bırak.30 kez.

5-Ağırlığı yine çıkarmadan dizinin altına koy ruloyu. Ayağını düz hale getir 5 sn tut bırak. yani dizin alttan rulodan destek alacak kaldırmıyorsun sadece düz hale getiriyorsun. 30 tekrar.

6- Bir çarşaf al ve ayağının altından geçir. Yerde düz halde iken ayağın düz halini hiç bozmadan 90 derece dikliğe kadar aldır ve 5 sn bekle zirvende ve düz halde geri dön. 30 tekrar.

Kendi durumuma gelecek olursak; 10 farklı uzmandan görüş aldım. ortak görüş ve en aklıma yatan görüşler şöyle oldu.. sahalara ameliyat olsan bile 1 yıldan önce dönemeyeceğine göre dediler 6 ay fizik tedavi uygula sonra tekrar baktır ve ona göre karar ver. madem yürümen de sıkıntı yok ağrın yoksa dediler. İnce bir bağ kalmış ise bile iyileşme dokusu bir zar ile kaplar ve sen o kısmı zorlamaz ve yormaz isen iyileşme ihtimali var dedi. Hatta akrabamız olan bir fizyoterapist aşil tendonu kopma aşamasında olan bir hastanın tendonu kendini iyileştirdi bağlarda kopma yoksa onarır kabul gören görüşün aksine dedi. Koşmuyorum merdiven inip çıkmamaya özen gösteriyorum. günde 3 kez egzersiz ve hergün kantaron yağı ile masaj ve c vitamini alıyorum. bazı kolejenler önerdiler bi bakacam neymiş ona göre onarıma destek bir şey ise onlardan alacağım.




Bu mesajda bahsedilenler: @hacıtitrettin
T
4 yıl
Er

yırtık varsa ameliyat olun yoksa fizik tedavi .ileri yaşlarda büyük sıkıntılar cekebilirsiniz



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

N
4 yıl
Teğmen

4 yıl önce ameliyat oldum.Doktorun bana dediği şuydu:
- 25 yaşından küçüksen kesin olmalısın
- 25-35 arasındaysan aktif olarak spor yapmak istersen olmalısın
- 35 ve üzeri spor yapmam dersen olmasanda olur
- Ama en önemlisi demişti yaşam kaliteni etkiliyorsa olsan rahat edersin dedi.Bende olmuştum bu laftan sonra.Şimdilik memnunum.Nazar değmesin.Çok geçmiş olsun



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @crossfire
D
4 yıl
Teğmen

6 gün önce ocb ve meniskus a oldum. Doktorum ikinci gün ayağına cok baskı uygulamadan koltuk degnekleriyle yürüyebilirsin dedi.

6. Gündeyim ayağa kalkınca vida takılan yer ve çevresi aşırı bi ağrı oluyor sanki orayı iple bağlamışlar da sıkıyorlar gibi bi his oluyor 2 dk sonra geçiyor. Sizde de böyle miydi?



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
4 yıl
Er

daha yeni ameliyatlisin üstüne yüklenme ve hareketlerini aksatmadan yap.agrıması normal.şişlik varsa buz koy 20 dakika 3_4 saat araliklarla



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @doguuk
T
4 yıl
Er

özel hastaneler de ameliyat denilmesi üzerine, dedim ki Adana Balcalı üniversite hastanesinde olayım. araştırdım kendimde Çukurova üniversitesi mezunu olduğum için arkadaşlar da çok hastahane de. Dediler ki en iyisi Mustafa hoca. Bizim bir tanıdığın da yakın arkadaşı çıkmasın mı hoca! oh dedim ne yapıyorsa o yapsın. Beraber gittik. Baktı inceledi. Dedi ki senin ağrın sızın yok, dönme yok kilitlenme yok, boşalma yok. durduk yere sana ağrı sızı vereceğiz. Biz böyle durumlarda ameliyat önermiyoruz keza benimde öçb yok dedi. Kontrollü şekilde ayağını kuvvetlendirerek sporunu da yapabilirsin. bir sorunun olursa ben zaten yaparım dedi. düz koşulara başladım egzersiz yapıyordum zaten. baya iyi hissediyorum. hafta sonu topla çalışma yaptım deneme amaçlı eğer tırpan savurur gibi ayağımı kullanamz isem birşey duymuyorum. spora kademeli olarak devam ediyorum.



Q
4 yıl
Yüzbaşı

Merhaba. Bugun cok sacma bir olay yaşadım normalde 2. Ayim ön capraz + meniskus ( dikildi ) arkadasimin akbili basmayinca bilet turnikeleri altindan gecmek zorunda kaldim ( ameliyatimi unuttum o an ) ve sonrasinda 2 dakika falan cok siddetli bir acı oldu ama sonrasinda gecti suanda da cok hafif bir sızlama var. Sizce cok buyuk bir sorun olmusmudur?



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
4 yıl
Er

kolay kolay bişe olmaz merak etme



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @qral623
P
4 yıl
Er

Hey gidi günler hey.. Sene 2013, ÖÇB kopmuş, yan bağlar esnemiş, iç kapsül yırtık.. Akılda binbir türlü soru, bilinmeyen denklem gibi. O internet sitesi senin, bu internet sitesi benim acaba ne olur, nasıl olur sorularıyla geçen zamanın üzerinden 5 yıl geçmiş. Rabbim yardımcınız olsun arkadaşlar



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
Q
4 yıl
Yüzbaşı

durum şimdi nasil hocam :)



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @poyrazzm
P
4 yıl
Er

Unutuyor insan zamanla. Arada kendini nadirende olsa hissettiriyor ama ameliyat iyi ki oldum diyorum. Çok zor bir süreçti. Bir tarafta olma profesyonel sporcumusun diyen kesim, bir tarafta kesinlikle olmalısın diyen. PMYO kazanmışken bu sakatlık sonrası gidememeştim, 1 senem heba olmuştu. Psikoloji ve sağlığın arasında bir savaştı benim için. Allah yar ve yardımcısı olsun herkesin..



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
4 yıl
Er

iyiki olmussun takma kimseyi bizim ulkede herkesin herkonuda uzmanligi var maalesef .
sen agirlik tak bacagina zorla bük



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @poyrazzm
R
4 yıl
Er

Benimde geçen kış buzda kaymamın üzerine dizim döndü tüm gün ayağımın üzerine basamadım ağrıdan iki güne geçti tüm ağrısı önemsemedim fazla ancak yazında etrafımda dönerken ayağım yerde sabit kaldı dizim döndü yerde buldum kendimi kalkamadım o hafta topallayarak yürüdüm ilk üç gün şişik kaldı dizim buz koydum arada ağrısı zamanla geçti akılsız ben nasıl olsa ağırmıyor diyip doktora da gitmedim ama beş aydır falan ani hareket ettiğimde dizim kendiliğinden dönüyor veya kendi isteğimle bacak kaslarımı kasarak dizimi yana kadar çevirebiliyorum doktora gittim öçb kopması dedi dizlik verdi ancak hiç ağrım yoktu tek şikayetim dizimin dönmesiydi bir ay kadar sonra yürürken ağrı yapmaya başladı dizim başka bir doktora gittim birşeyin yok senin o dizliğide boşa takma dedi ben ağrıyor dedikçe o birşey yok dedi ben yinede çıkarmamışım dizliği artık dizimi kırıp açtıkça kütürdeme sesi ve anlık bir acı eşliğinde hareket edemiyorum merdiven inip çıkamıyorum öçb kopuğunda oluyormu böyle şeyler



< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
P
4 yıl
Er

Bu anlattıklarının hepsi oluyor kardeşim. Fazlası var , eksiği yok.



< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Realityq