Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
26
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Nvidia CEO’su: Moore Kanunu’nda yolun sonuna geldik

N
northwood
Konu Sahibi

2 ay (2094 mesaj)
Bir çok alanda teknolojik cihazın tanıtıldığı CES 2019 bir çok gelişmenin sunumuna ev sahipliği yapmasının yanı sıra ilgi çekici açıklamalara da sahne oluyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang’ın Moore Kanunu hakkındaki konuşması da bunların başında geliyor.

Sürdürülebilirliği kalmadı 

 
Jensen Huang oldukça küçük üretim süreçlerine inildikçe artan üretim zorluğu ve bunun beraberinde getirdiği maliyet artışıan dikkat çekti. Yeşil ekibin CEO’su ayrıca Gordon Moore’un 1965 yılında yaptığı öngörüye uymanın artık teknik olarak mümkün olmadığını belirtti.
 
 
 
Huang, ilk zamanlarda rahatlıkla elde edilen 10 yılda 100 kat artışın artık yılda yüzde bir kaça düştüğünü ve bunun da 10 yılda 2 kata ancak tekabül edebileceğine de dikkat çekti.
 

Ekstra: Moore Kanunu 

 
Araya ufak bir not olarak Moore Kanunu'ndan bahsedelim kısaca, bu kanun Gordon Moore'un 1964 yılındaki ''Mikroişlemcilerdeki transistör sayısı her yıl iki katına çıkacak.'' ifadesinin 1965 yılında sürenin 2 yıl olarak yine Moore tarafından düzeltilmiş hali temelde.

Moore bu ifadeyi ilk kullandığında bu sayede mikroişlemcilerin işlem kapasitesinde büyük artış yaşanacağını ancak maliyetininse aynı kalacağı hatta daha da düşürülebileceğini öngörmüş.

Bunu kanun haline getiren Gordon Moore'un kendisi de değil, öngörüye bu isim Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi'ndeki bir profesör tarafından daha sonraları verilmiş.
 

Zorluk artıyor 

 
Aslında bu açıklama ilk değil, Jensen Huang geçtiğimiz yıllarda da benzer bir açıklamada bulunmuştu. Diğer taraftan Intel cephesinden henüz bir açıklama gelmezken Intel’in 10 nm’ye geçişinin yıllardır ertelenmesi de üretim sürecinde yaşanan zorluğu gözler önüne seriyor.
 
 
                                                        Intel'in 10 nm'e geçişteki yıllar önceki yol haritası 
 
Tabi TSMC ve Samsung gibi üreticiler 7 nm’ye geçtiler bile hatta AMD geçtiğimiz gün düzenlediği etkinlikte ilk 7 nm kartı duyurdu. Tabi bu yine de ileride sorun yaşanmayacağı manasına gelmiyor.

Bundan sonrasında ne olacak? 

 
Hatta Gordon Moore’un kendisinin bile 2005 yılında yapılan bir söyleşide yasanın kısa bir sürede geçerliliğini yitireceğini söylediğini hatırlatalım. Peki ya bundan sonra ne olacak? Bilim adamları bir yandan yarı iletken silikonları geliştirmeye çalışırken diğer yandan da yeni materyaller üzerinde de çalışıyor.

Yazılım alanındaki gelişmeler çözüm olabilir 

 
Moor Insights & Strategy’in analisti Patrick Moorhead de eskisi gibi geliştirmelerin yapılamadığını belirten bir diğer isim. Ek olarak transistörleri küçültme süreci sonlandırılması halinde yarı iletkenlerin yer aldığı her alanda bunun bir faciayla sonuçlanabileceğine de değinen Moorhead diğer yandan gelecekte yazılım çatısı altında yapılabilecek geliştirmeler ve yongaların paketlenmesinde yapılabilecek iyileştirmelerle de performans artışının yaşanabileceğine işaret etti. 
 
 
[bkzdh=1067399] 
 
Son olarak fuarda Moore Kanunu hakkında konuşan tek isim Nvidia CEO’su değil. Şu anda 7 nm üretim sürecine geçen ve 5 nm üzerinde de çalışmalara başlayan MediaTek’in Finansal Yöneticisi David Ku, Jensen Huang kadar karamsar olmasa da o da artan zorluktan şiaket etti.
 
Halen güç tüketimi ve performans kanadında iyileşmelerin yaşandığını ancak bunun mali açıdan eskisi kadar verimli olmadığını belirtti. İlerleyen günlerde Moore Kanunu’nun geleceğini hep birlikte göreceğiz.
  Valla intel maşallah çaktırmadan sanki çok bir yenilik varmış gibi yeni çipsetleriyle senelerdir insanları düdükledi. 2017 yılında çıkan i7 7700 işlemci, 2012 yılının i7
Yoruma Git
Yorumun Devamı Spider_hip - 2 ay +61
Moore kanununda sona geldik deyip ekran kartı fiyatlarını artırabilirler dikkat etmek lazım.
Yoruma Git
Yorumun Devamı Mutlak.Sıfır - 2 ay +42
AMD çatır çatır nm indiriyor. Demek ki diğer firmalarda bir sorun var.
Yoruma Git
powerring - 2 ay +36
sağa sola arka kapı koymaktan transistörlere yer kalmıyor tabi.
Yoruma Git
dark_prince60 - 2 ay +28
Görende amd üretiyor sanacak. Araştırmadan yazarsan böyle cahil olduğun belli olur.

Yoruma Git
Yorumun Devamı KalemKolik - 2 ay +15
TMSC ile sadece 7nm GPU üretiminde çalışılıyor. Dün Radeon VII duyuruldu. RTX 2080'e rakip olacak. GlobalFoundries ile halen çalışılıyor. Threadripper işlemcilerin plakalarını
Yoruma Git
Yorumun Devamı powerring - 2 ay +7
90larda cocuk yaslarimda bilim ve teknik dergisinde yazan bir makalede ciplerin duvar kalinliklari 50 atoma ulastiginda moore kanunun sonuna gelinecegi, bununda tahmini 2010yilinda gerceklesecegini on
Yoruma Git
Yorumun Devamı darkaura - 2 ay +5
Silikon anca bu kadarını kaldırabiliyor. Yeni materyale geçmeleri lazım.
Tabi transistör boyutları o kadar küçüldü ki, mikrop boyutlarına falan geldi.
E
Yoruma Git
Yorumun Devamı OverClocK1ng - 2 ay +4
Birileri de utanmasa eline intel bayrağı alıp sokağa çıkacak
Yoruma Git
reaper2346 - 2 ay +4

M
Mete Can Karahasan
2 ay (15256 mesaj)
"Moore Kanunu" şeklinde düzeltseniz daha iyi olacak, kanunlar geneldir belirli isim tamlaması olmaları gerekmez.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


R
Rouvax
2 ay (3869 mesaj)
Moore un kanunu da açıklayında bir anlam ifade etsin yazı.
M
Mutlak.Sıfır
2 ay (4588 mesaj)
Moore kanununda sona geldik deyip ekran kartı fiyatlarını artırabilirler dikkat etmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mutlak.Sıfır -- 11 Ocak 2019; 0:55:43 >


P
powerring
2 ay (1061 mesaj)
AMD çatır çatır nm indiriyor. Demek ki diğer firmalarda bir sorun var.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

N
northwood
Konu Sahibi

2 ay (2094 mesaj)
@Mete Can Karahasan
@Rouvax

Teşekkürler hocam gerekli düzeltmeyi yaptım
S
Spider_hip
2 ay (1020 mesaj)
Valla intel maşallah çaktırmadan sanki çok bir yenilik varmış gibi yeni çipsetleriyle senelerdir insanları düdükledi. 2017 yılında çıkan i7 7700 işlemci, 2012 yılının i7 3770K sından %13 daha güçlü. Ama insanlar orada 3. nesil 7. nesil sözlerinin, cafcaflı lafların cazibesine kapılıp değmeyecek performans artışları için bir ton paralar döktü. Intel bunu gördükçe iyice rahata bağladı.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

T
TheNewAtilla
2 ay (3466 mesaj)
inteli aklama haberi olmuş. herkes yediye indi. intelde öyle bakıyor
M
MrCleanse
2 ay (2851 mesaj)
teknolojiden çok anlamam fakat şuanda 2600k işlemci kullanıyorum bir kere bile üzmedi beni 560lada kullandım 1050tilada şuana kadar hiç düşünmedim değiştirmeyi performansı iyi geliyor hala
Bu mesajda bahsedilenler: @Spider_hip

E
esmerbuyucu
2 ay (5925 mesaj)
Koskoca Intel'sin sen kendine gel ya, şaşırıyorum bazen &#128514;

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


X
Xrollann
2 ay (49 mesaj)
Bence diyememiş küçük teknoloji farklılıkları yaptık son birkaç sene iyide kaymağını yedik ama galiba ARGE'yi unuttuk, geçmiş olsun.
K
KalemKolik
2 ay (5697 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: powerring

AMD çatır çatır nm indiriyor. Demek ki diğer firmalarda bir sorun var.

Görende amd üretiyor sanacak. Araştırmadan yazarsan böyle cahil olduğun belli olur.

Amdnin üretim ortağı GlobalFoundries ile ortaklığını bitireli çok olmadı. Tsmc olmasa amd rüyasında 7nm üretimi görürdü.

İntelde istese hemen tsmcye 7nm üretim yaptırabilir. İntel bunun peşinde değil.

Ayrıca intelin nm üretim verimliliği diğer firmalardan daha iyi. İntel 10nmye geçtiğinde tsmc ve samsungun 7nm üretiminden daha verimli olabilir. Her nm rakamı aynı olması aynı performans ve verimliliği sağlamıyor.

Apple o yüzden işlemcisini tek tsmcye ürettiriyor. Zamanında samsung ve tsmc ortaklaşa üretti. Aynı nm olmalarına rağmen performans ve verimlilik farkları oldu.

Amd önce hayvan gibi nm düşüşleri sağlamasına rağmen nvidiaya rakip olsun. Amd yüzünden nvidia öyle böyle tekel olmadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

D
dark_prince60
2 ay (91 mesaj)
sağa sola arka kapı koymaktan transistörlere yer kalmıyor tabi.
P
powerring
2 ay (1061 mesaj)
TMSC ile sadece 7nm GPU üretiminde çalışılıyor. Dün Radeon VII duyuruldu. RTX 2080'e rakip olacak. GlobalFoundries ile halen çalışılıyor. Threadripper işlemcilerin plakalarını yapıyorlar. 2990wx 12nm ile üretilmiş 32 çekirdekli bir işlemci ve 250 watt enerji tüketiyor. Kendisinden birkaç gün önce duyurulan Intel'in 28 çekirdekli 14nm işlemcisinin tükettiği enerjinin yarısı yani :) Hem daha ucuz hem daha performanslı hem de verimli. Intel'i bu kadar savunmanın anlamı yok :)
Bu mesajda bahsedilenler: @KalemKolik

R
reaper2346
2 ay (79 mesaj)
Birileri de utanmasa eline intel bayrağı alıp sokağa çıkacak
H
Hobar
2 ay (9828 mesaj)
Yarı iletken teknolojisi gerçekten alışması çok zor bir duvara çarpmak üzere. Bundan 10 15 sene önce her sene 2 ye katlıyordu performans ama şimdi 2 ye katlanması 4-5 yıl sürüyor. 7nm den sonra 5 ve 3nm için de bazı planlar var ama bir şekilde ilerlemenin mümkün olmadığı bir noktaya gelinecek. Silikon yerine başka bir materyal bulunursa biraz daha yol var diyebiliriz.
M
M4M00D
2 ay (156 mesaj)
ilk işlemcimden son işlemcime kadar hepsi intel ve çok bilgisayar değiştiren biriyim ancak en büyük hüsranı i7 3770 den i5 6600k ya geçince yaşamıştım sırf anakart bulunmaması uygun soğutucumun olmaması vb nedenlerden dolayı yeter len diyip çılgınca ddr4 e atlamıştım ancak öyle düşünülen bir artış olmuyor
Y
yolgezer1783
2 ay (597 mesaj)
Amd nispeten ufak firma dönüşümü hızlı kolay ve muhteşem oldu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @powerring

S
sangokudbgt
2 ay (2809 mesaj)
performans olarak fazla bir artış gelmiyor olabilir. mesela 50 çekirdekli işlemcide göremezsiniz çünkü bir yerden sonra çekirdek sayısındaki artış performansı düşürmeye kadar gidebiliyor.

büyük ihtimal ile tensor core ve rt core'u bu tarz bir çıkmazın içinden çözüm olarak yaptılar. 2080ti'in yüksek performansını görmezden gelirsek elimizde bulunan en güçlü gpu 1080 serisi 4 yaşında filan. 4 yılda üzerine %20-30 zor koyduk.
X
Xiaomiseverim
2 ay (385 mesaj)
Moore kanununda sıkıntı yok. Sona gelinmesinin tek sebebi piyasa doygunluğa ulaştı e rakip de yok demeniz. Ama AMD ryzenle inteli yeni 7nm gpu lar ile nvidiayı tokatlayınca kendinize geleceksiniz. Nm nin altına düşülecek fazla uzak değil