Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
20
Cevap
448
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Nükleer felaket sonrası Fukuşima, yenilenebilir enerjiye göz kırpıyor
Z
3 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Japonya'nın Fukuşima prefektörlüğünün (Japonya'nın her bir idari birimine verilen isim) merkezi olan ve 2011 yılında meydana gelen deprem ve devamındaki tsunami sonucu nükleer felaket yaşayan Fukuşima şehri, enerji alanında büyük bir değişime hazırlanıyor.İdari yönetim aldığı bir kararla nükleer felaket sonrası artık tarım yapılması mümkün olmayan bölgeler ile nüfus açısından seyrekleşmeye devam eden ve yüksekte kalan alanlara sırasıyla güneş ve rüzgâr enerji santralleri açmaya karar verdi.Ayrıca Bkz.SpaceX, Falcon roketine ait parçanın Dünya’ya düştüğü anın videosunu yayınladıİşler planlandığı gibi giderse bölgede 11 güneş ve 10 rüzgâr enerjisi santrali açılacak. 600 megawattlık elektrik enerjisi üretme potansiyeli bulunan santrallerin toplam maliyetinin ise 2.75 milyar dolar olması bekleniyor. Söz konusu üretim kapasitesi bölgede eskiden üretilen nükleer enerjinin üçte ikisine karşılık geliyor.

Yetkililer, devlet ve özel sektörün sağlayacağı teşvik ile inşa edilmesi planlanan santrallerin 80 km genişliğinde bir nakil hattı ile ana ağa bağlanmasının planlandığını ifade ederken elde edilecek enerjinin Tokyo’nun merkezine yönlendirileceğini belirtmiş.Başkent Tokyo’nun enerji ihtiyacına yönelik önemli bir hamle olan girişimin 2040 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.
Kaynak:https://asia.nikkei.com/Business/Energy/Fukushima-to-be-reborn-as-2.7bn-wind-and-solar-power-hub

 Haberi Portalda Gör

Hainler .....
Yoruma Git
smart1978 - 3 yıl +5
Kardeşim bir defa o pdfyi okuman lazım üstün körü konuşuyorsun o çok detaylı bir rapor. Tr o yer için 1977lerde başlamış bu işler bunu biliyormuydun? 1983lerde o yerde &#...
Yoruma Git
Yorumun Devamı firat_kilic - 3 yıl +3
A
3 yıl
Yüzbaşı

Gelecek zamanda yenilebilir enerji ile nükleer enerjiden de fazlasının üretilebileceği görülecektir.
S
3 yıl
Yarbay

Hainler .....
B
3 yıl
Yüzbaşı

Japonya Çevre Bakanı: Fukuşima'daki radyoaktif 1 milyon ton radyoaktif suyu okyanusa boşaltmak zorunda kalacağız
https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49645753

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloody Roar -- 11 Kasım 2019; 18:21:47 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
3 yıl
Yüzbaşı

Nükleer santraller tamamen zarardır. Elektrik üretimi çok pahalı. nükleer santral kazaları ise geri dönüşümü olmayan sonuçlara yol açıyor. Daha ucuza güneş ve rüzgar santraller kurulabilir
S
3 yıl
Yarbay

KANDIRTILDILAR .....
M
3 yıl
Yarbay

günümüzde rüzgar ve güneş enerjisi yatırımı bu kadar kolayken enerji üretimi için nükleer santral yapmak çılgınlık.Bu mesaja 1 cevap geldi.
G
3 yıl
General

Sonra Godzilla çakacak sahilden dökülen radyoaktif maddelere iade olarak.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @agent1453
G
3 yıl
General

Doğru yapılmalı destekliyoruz ama bunlar tarım arazisi ve şehiri kaybettikleri için böyle bir alan üretebilmişler.

Kısaca arsa çok fazla gerekiyor. Birde nükleer santral her daim her zaman sn’ler içinde enerji üretimini arttırıyor.

Güneş, rüzgar öyle olmadığı gibi geceleri ve rüzgarsız anlarda yok. O yüzden kurulu güç aktif gücün çok çok fazlası olması gerek.

Birde nükleer santrali istediğin yere kurup orada üretip orayı besleyebiliyorsun bizde HES çok ama GAP’tan İstanbul’a gelinceye kadar üretilen elektriğin yarısı ısı olarak elektrik tellerinden havaya karışıyor.

O kadar uzun hatları işletme bakım ve risklerini saymıyorum bile.

Kısacası azda olsa nükleer santral olmalı ama çoğunluk çevreci olmalı.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Musty3535123
U
3 yıl
Yüzbaşı

Füzyon,gerisi yalan...
F
3 yıl
Yarbay

Uluslararası denetim kuruluşları depremi, tsunamiyi hesaba katmamış mı japonyada? Bizim buradaki fay hattı ve mersin de olabilecek helen-kıbrıs tsunamisini ön görebiliyor mu? Mersine bir şey olur ise eğer.... meyve sebze zeytin... alayı çöker ona göre hemde yıllar boyunca sürer etkisi... bak temelde 3defa çatlak oldu fay hattı yarığına 30km uzaklıkta. Bizim tmmob mühendislerimizi takmıyorlar takmadığı gibi inceleme için alana bile almıyorlar dava devam ediyor inşaatta devam ediyor anayasa mahkemesinde şuan. Bu konu ile ilgili çooook detaylı rapor aşağıdadır. ***

Ciddiyetle ilgilenecek arkadaşlara ilgili rapor linkini bırakıyorum.
https://www.tmmob.org.tr/sites/default/files/akkuyur_0_0.pdf
C
3 yıl
Yarbay

Nükleer santral konusunda çok daha tecrübeli uluslar arası kuruluşlar var iken tmmob u kim takar. vay efendim fay hattına 30 km yakınmış, vay efendim beton çatlamış. beton çatladı diye santralden vaz mı geçelim. çatladıysa yenisi dökülür. beton çatladı raporuna inanıyorsunuz da. onarıldı raporuna niye inanmıyorsunuz.Bu mesaja 1 cevap geldi.
F
3 yıl
Yarbay

Kardeşim bir defa o pdfyi okuman lazım üstün körü konuşuyorsun o çok detaylı bir rapor. Tr o yer için 1977lerde başlamış bu işler bunu biliyormuydun? 1983lerde o yerde çimento dökülmüş oradaki köylüler çalışmış. Yukarıdan basılan çimento 150mt ötede denizden çıkmış. Sen bu ülkede hızlı tren kazalarını bilmiyormusun? Fukişimada tsunamiye göre hesap yapıldı mı? Hala daha radyasyon aktarıyor. Kaza 2011de oldu yıl 2019 radyasyon akmaya devam ediyor. Haberin var mı? Ne zaman bitip güvenli alan olacak? Radyoaktif madde tipine göre 700milyon yıl kalıyor !!!! Neye ve neyine güveniyorsun? Sen otomatik EVET sin şuanda ya. Control-C arkadaş !!!!

Şunun gibi düşün sana 4ncü nesil i5 cpu verdiler ama i5 7500u var eski i5ler cok yakardı ama iyi performans verirdi. Şimdi bu yenilenebilirler için verim oranı artıyor. Her gün yeni bir şey bulunuyor katlamalı yükseliyor teknoloji ön görülemez. Güneş paneli %21 verimden MIT univ.in haberi burada da çıktı %44lerden bahsediliyor. Sen o santrali yapınca kaç yıl sence orada kalır? O zamana diğer gelişen temiz teknolojiler olacak. Belki daha ucuz olacak. Milletin ödüne dinamit mi sokmak istiyorsun? Bunları hiç düşünmüyormusun? Bay EVET !!!! Nasıl bilgisayarcısınız anlamıyorum. Kafa düşünüş yapınız dandik. Biz unixler assemblerlar ile büyüdük. 1980ler 90lar kimse anlamazdı. Aç bakalım bir biosun içini bir firmware yazda bir görelim. Şimdi önüne gelen nota vermeye çalışıyor. Ancak cenaze marşı çalarsınız. Ruhuna fatiha.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Almanya’da kapatılacak nükleer tesislerden geriye, yüksek radyoaktiviteye sahip tam 17 bin ton atık kalacak. ve 250 milyon yıl boyunca radyoaktif etkisi süren maddeler Gorleben kasabasında bulunan tuz madeninde saklanacak. Halkın protestoları yüzünden hükümet nükleer atığı gömme işlemini şimdilik erteliyor

Bu tuhaf yolculuğu yapmamızın nedeni, Almanya’nın kuzeyindeki Gorleben kasabasında, nihai nükleer atık deposu olarak planlanan tuz madenini görmek... 2022’ye kadar tüm nükleer santrallerini kapatmaya hazırlanan Almanya, yanmış yakıt çubuklarını güvenli bir yerde saklamanın derdine düştü.
Yeri gelmişken, Akkuyu’da planlanan nükleer santralden çıkacak atıkla ilgili Türkiye’nin hiçbir açıklama yapmadığını hatırlatmak isterim. Hükümet, atıkları Rus firmanın “götüreceğini” söyledi. Ya da Türkiye’nin nükleer atığı satın alabileceğini!
Anlayacağınız, Almanya’nın 30 yıldır uğraştığı ve büyük tepkilere neden olan nükleer atık sorunu, bizde ciddiye dahi alınmıyor... www.milliyet.com.tr/yazarlar/mehves-evin/nukleer-atiklar-250-milyon-yil-burada-duracak-1672641+&cd=2&hl=tr&ct=clnk&gl=tr

250milyon yıl boyunca o nükleer atığı saklayacaksın !!!!!

!!! Herkes okusun !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat_kilic -- 11 Kasım 2019; 19:22:53 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @FatihAsl
C
3 yıl
Yarbay

gerçekten birilerini korkutman gerekiyorsa ben neyden korkmaları gerektiğini söyleyeyim. Ermenistandaki eski ve riski yüksek olan nükleer santralden korksunlar. sınırımız içersin de nükleer santral yok diye güvende olduğunuzu sanmayın. eğer nükleer santralimiz olursa konu hakkında farkındalığımız, bilincimiz, tecrübemiz ve tedbirlerimiz artar. (Not: "Biz unixler assemblerlar ile büyüdük" demişsiniz. Ben amatör olarak assembler ile PIC programlıyorum. eğer assembler ve sistem programlama gibi konularda blok sayfanız filan varsa tecrübelerinizden faydalanmak isterim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 11 Kasım 2019; 23:27:15 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @firat_kilic
F
3 yıl
Yarbay

250 milyon yılı (000.000) anlayamadın herhalde. Sıfırları atıp mı okuyorsun? hükümet hesabı... önce lokal düşüneceksin etki alanını. meyve sebze.. tarım mersin.. dikkat eksikliğin var ve farkındalık yok mu? yazılarımı okurken bağlantılı alt açılımlarını düşünmüyormusun? O zaman zararlı olursun yani. Tüm forumlarda verdiğin cevapları gözden geçir biri A kapısına biri B kapısına çıkıyor. Onlarıda millet okuyor. Uyurgezerler okuyor. Yazdıklarımıza dikkat etmeliyiz. Biz düşmeden önce düşünenlerden değiliz hep yumurta gelince düşünüyoruz. Bu tescilli ! Tarih, gazeler açıp bakabilirsin ama zaten biliyorsun. Öyle ise cehennem zebaniliği yapma. Veya bilinç altın şeytan yani o zaman zamanımıda çalıyorsun cevap verdirmek ile..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat_kilic -- 17 Kasım 2019; 17:55:23 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @FatihAsl
C
3 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: firat_kilic

250 milyon yılı (000.000) anlayamadın herhalde. Sıfırları atıp mı okuyorsun? hükümet hesabı... önce lokal düşüneceksin etki alanını. meyve sebze.. tarım mersin.. dikkat eksikliğin var ve farkındalık yok mu? yazılarımı okurken bağlantılı alt açılımlarını düşünmüyormusun? O zaman zararlı olursun yani. Tüm forumlarda verdiğin cevapları gözden geçir biri A kapısına biri B kapısına çıkıyor. Onlarıda millet okuyor. Uyurgezerler okuyor. Yazdıklarımıza dikkat etmeliyiz. Biz düşmeden önce düşünenlerden değiliz hep yumurta gelince düşünüyoruz. Bu tescilli ! Tarih, gazeler açıp bakabilirsin ama zaten biliyorsun. Öyle ise cehennem zebaniliği yapma. Veya bilinç altın şeytan yani o zaman zamanımıda çalıyorsun cevap verdirmek ile..
ben bir şeytan isem ve sana cevap verdirmek ile zamanını boşuna harcatıyor isem başarılı olmuş oluyorum. bir şeytan olarak yaptığın yorum beni motive etti. devamı gelecek


Bu mesaja 1 cevap geldi.
F
3 yıl
Yarbay

Güneydoğu anadolu fay hattı (elazığ/malatya 6.8 şiddet) . Şimdi kontrol etmek gerekiyor değil mi? mersin/akkuyu nükleer santral inşaatını. Konuyu hatırlamıyorsan hem geçmişi okuyabilirsin+ 3defa deprem yokken temelde çatlama olmuştu. Faya 30km yakın. O zaman deprem yokken konuşmuştuk. Şimdi anladın mı?
3AY ÖNCEKİ YAZIM
----------------

Uluslararası denetim kuruluşları depremi, tsunamiyi hesaba katmamış mı japonyada? Bizim buradaki fay hattı ve mersin de olabilecek helen-kıbrıs tsunamisini ön görebiliyor mu? Mersine bir şey olur ise eğer.... meyve sebze zeytin... alayı çöker ona göre hemde yıllar boyunca sürer etkisi... bak temelde 3defa çatlak oldu fay hattı yarığına 30km uzaklıkta. Bizim tmmob mühendislerimizi takmıyorlar takmadığı gibi inceleme için alana bile almıyorlar dava devam ediyor inşaatta devam ediyor anayasa mahkemesinde şuan. Bu konu ile ilgili çooook detaylı rapor aşağıdadır. ***

Ciddiyetle ilgilenecek arkadaşlara ilgili rapor linkini bırakıyorum.https://www.tmmob.org.tr/sites/default/files/akkuyur_0_0.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat_kilic -- 25 Ocak 2020; 17:57:25 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @FatihAsl
C
3 yıl
Yarbay

quote:

Orijinalden alıntı: firat_kilic

Güneydoğu anadolu fay hattı (elazığ/malatya 6.8 şiddet) . Şimdi kontrol etmek gerekiyor değil mi? mersin/akkuyu nükleer santral inşaatını. Konuyu hatırlamıyorsan hem geçmişi okuyabilirsin+ 3defa deprem yokken temelde çatlama olmuştu. Faya 30km yakın. O zaman deprem yokken konuşmuştuk. Şimdi anladın mı?
3AY ÖNCEKİ YAZIM
----------------

Uluslararası denetim kuruluşları depremi, tsunamiyi hesaba katmamış mı japonyada? Bizim buradaki fay hattı ve mersin de olabilecek helen-kıbrıs tsunamisini ön görebiliyor mu? Mersine bir şey olur ise eğer.... meyve sebze zeytin... alayı çöker ona göre hemde yıllar boyunca sürer etkisi... bak temelde 3defa çatlak oldu fay hattı yarığına 30km uzaklıkta. Bizim tmmob mühendislerimizi takmıyorlar takmadığı gibi inceleme için alana bile almıyorlar dava devam ediyor inşaatta devam ediyor anayasa mahkemesinde şuan. Bu konu ile ilgili çooook detaylı rapor aşağıdadır. ***

Ciddiyetle ilgilenecek arkadaşlara ilgili rapor linkini bırakıyorum.https://www.tmmob.org.tr/sites/default/files/akkuyur_0_0.pdf
Tabi ki inşaatı kontrol etmek gerekir. kontrol etmek için depremi beklemeye de gerek yok. deprem fikrimi değiştirmedi. çünkü deprem ülkesinde yaşıyoruz. daha büyük depremlere hazır olmalıyız. deprem ile yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. bu gerçekten kaçamayız.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
F
2 ay
Yarbay

Yukarıda yazdığım yazıları tekrar gözden geçirdin mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firat_kilic -- 6 Şubat 2023; 20:58:39 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @CleanCoders
C
2 ay
Yarbay

Fikrim hala değişmedi, Korku insanın mantıklı düşünme becerisini alır. ama ben korularım ile başa çıkma becerimi 7 yaşında kazandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 7 Şubat 2023; 9:59:6 >


Bu mesajda bahsedilenler: @firat_kilic