Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
4
Cevap
518
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Nokia, uzamsal sesli ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi
D
geçen ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Nokia, uzamsal sesli ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi
Nokia yaptığı açıklamayla, üç boyutlu uzamsal sese sahip ilk sesli ve görüntülü aramayı gerçekleştirdiğini duyurdu. Şirket, 3GPP Immersive Video and Audio Services (IVAS) kodeğini kullanarak çağrıyı hücresel ağ üzerinden gerçekleştirdi ve seslerin mekansal olarak gerçek zamanlı duyulmasını sağladı.5G'nin geliştirilmiş sürümü 5G Advanced (5.5G) ile gelecek olan IVAS kodeği, daha yüksek bit hızı, gelişmiş enerji verimliliği, daha doğru hücresel tabanlı konumlandırma gibi özellikler sunacak. Şu anda hücresel ağlar üzerinden yapılan tüm telefon görüşmeleri monofonik olarak gerçekleşiyor. Yani ses tek bir kanal içerisinde sıkıştırılarak iletiliyor. Uzamsal ses ise, sesleri birden fazla kanal üzerinden ilettiği için, seslerin farklı yönlerden geliyormuş gibi hissedilmesini sağlıyor.Ayrıca Bkz.Xiaomi 15 Pro yeni bir kamerayla geliyor: 14 Ultra'ya benzeyecekİki mikrofona sahip telefonların çoğu destekleyecekApple Music, Netflix ve Disney Plus gibi bazı uygulamalar, daha gerçekçi bir dinleme deneyimi için destekleyen cihazlarda uzamsal ses özelliğini sunuyor. Nokia, IVAS codec bileşeninin en az iki mikrofona sahip akıllı telefonların büyük çoğunluğunda uzamsal sesin destekleneceğini ve ileride standart hale geleceğini belirtiyor. 
Kaynak:https://www.reuters.com/technology/nokia-ceo-makes-worlds-first-immersive-phone-call-2024-06-10/

 Haberi Portalda Gör

C
geçen ay
Yüzbaşı

Son kullanıcının konforu açısından bir fark olmayacaktır< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

D
geçen ay
Yarbay

arkadaş adamlar 5.5g ye geçmiş biz daha 5g yi göremedik
C
geçen ay
Yarbay

Biz direkt bu teknoloji ile başlarız 2026 da 5.5G olacak kesin bizdeki< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

S
4 hafta
Yarbay

Bizim bunu anlamamız için telefonu fotoğraftaki dayı gibi elimizde tutmamız gerekecek sanırım. Yoksa tavandan yerden aldığı ses ile bizim işimize yarayan bir deneyim oluşmaz...< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.