Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
6
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Nissan Micra K12 P/S Power Steering Hatası ÇÖZÜMÜ

M micrapowers Konu Sahibi
3 yıl (1 mesaj)
Merhaba arkadaşlar,
Nissan micra K12 lerin elektrikli direksiyon motor arızası yani power steering fault code u ile ilgili bir çözüm buldum.
Öncelikle Arıza kodu silen bir arkadaşa gidip arıza kodunuzu sildirin. İlk çalıştırmada P/S hatası gitmiş olacak bu durumda elektrik direksiyon aktif durumdadır, eğer direksiyonunuz kolay dönüyorsa korkmayın.
Kapat aç yaptığınızda tekrar P/S hatası gelecek ve direksiyon yine sert dönmeye başlayacak. Şimdi yapmanız gereken o motoru söktürmek. Ardından devre kutusunu açın
içinde 24C163 adlı bir parça var bu eeprom yani hata kodlarının kalıcı olarak yazıldığı yer, araba ilk çalıştığında ECU buraya I2C protokolü kullanarak hata kodlarını soruyor ve hata döndüğü için de elektrik direksiyon motorunu devre dışı bırakıyor.
Şimdi yapmanız gereken 24C163 nolu EEPROM u söküp atmak hepsi bu. Adamlar bu işlemi uygulayıp (10 kuruşluk parçayı söküp atıp) 2000-2500TL alıyorlar.
Basit ve Kesin Çözüm. Ekteki resimlerde tam yerini işaretliyorum. Yabancı forumda paylaştığım için ingilizce de yazdım.


Herkese geçmiş olsun.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
P panthera52
3 yıl (1834 mesaj)
Ingilizce yazmanız iyi olmus. Faydalanan kisi sayisi fazla olur.
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


H hernan77
8 ay (358 mesaj)
Merhabalar, benim aracin da PS ışığı yandi ve direksiyon sertleşti. O söylediğiniz chipin direksiyon sistemini korumak maksatlı olduğu söyleniyor onu sokunce direksiyonda farklı bir arıza sonucu ciddi problem çıkma ihtimali var mıdır??< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

L leventguven52
5 ay (2 mesaj)
Merhaba,

Aynı hata benim arabamda var nissan micra k12 2004 model ps ışığı yanıyor c1606 eps hatası veriyor bugün bilgisayara bağladılar ve hata kodunu silmeye çalıştılar tekrar geldi, sildiklerinde direksiyon yumuşama olmadı yinede o dediğiniz gibi 24C163 parçasını söktüğümüzde sorun düzelir mi yoksa bu farklı bir arızamıdır.
L leventguven52
5 ay (2 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: hernan77

Merhabalar, benim aracin da PS ışığı yandi ve direksiyon sertleşti. O söylediğiniz chipin direksiyon sistemini korumak maksatlı olduğu söyleniyor onu sokunce direksiyonda farklı bir arıza sonucu ciddi problem çıkma ihtimali var mıdır??
merhaba siz çözebildiniz mi bu hatayı, çözdüyseniz paylaşırsanız sevinirim bende devam ediyor da


Bu mesaja 1 cevap geldi.

H hernan77
4 ay (358 mesaj)
merhabalar, anlatıldığı şekilde direksiyonu kendim söktüm ve chipi söktürdüm. şuan sorun yok artık....
Bu mesajda bahsedilenler: @leventguven52

H hernan77
3 ay (358 mesaj)
söylenen işlemleri yaptık. 4 ay sonra aynı şekilde arıza ışığı yaktı. her halde yeni bir direksiyon kutusu alacağız bu gidişle...DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.