Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
39
Cevap
0
Tıklama
12
Öne Çıkarma
Cevap: Neden fakirsin,anlatıyım dinle (3. sayfa)

H
Huseyin-ZST
3 gün (6873 mesaj)
Para biriktirecek durumda olsam çok birikmeden işime gücüme yatırım yaparım.

10 da kazansam aşağı yukarı aynı hayatı yaşarım. 50 de kazansam aşağı yukarı aynı hayatı yaşarım. 10 kazanırken arızalı DSLR alıp tamir edip kullanıyorsam, 50 kazanırken de aynısını yaparım. Çünkü ülke gerçekleri değişmiyor. O DSLR'ın sıfırı 4000 lira. İki asgari ücret. Sen 50 kazansan da iki asgari ücret. 10 kazansan da iki asgari ücret. İkinci eli 2000 lira. Mikrofonu arızalı olanı 1000 lira. Yabıştır. Tamir et. Kullan.

Bilgisayar topluyorum mesela. İşlemci olmuş 300 dolares. 50000 kazansam da aynı şeyi yaparım: İşlemciyi ABD'den ikinci el al, arkadaşa yolla. Gelirken getirsin.

10 kazansam da aynı arabaya binerim. 50 kazansam da aynı arabaya binerim. Türkiye çünkü burası. Mal mıyım la ben? Kamyonla vergi vereyim? Bir de özeniyorsun bezeniyorsun. Subaru'ya düzgün lastik alıyorsun. Sonra bir höyüğe giriyorsun. Bir lastik balon, diğer lastik yarılmış... Şafak attı bende. Sava lastik taktım. Yar yar kullan. Çok da fifi. Sonrasında Legacy'i anaciğum pert etti. Kendi kullandığım Mini'yi anaciğuma verdim.

----------------------

Şu anda 325.000km'de 10 yaşında Fusion'a biniyorum. Binme bana demiyor. Gösterge paneli japon keranesi gibi. Kapı ikaz lambası, fren ikaz lambası, motor ikaz lambası, airbag lambası yanıyor. Bir ara sanayiye damlarım. Alayını 3000 liraya hallederim. Uzun yola gideceğim zaman Mini'ye çökerim. Fusion da şehir içinde işimi görür. Boz boz yaptır bin. Biri vurdu, birine vurdum derdi de yok. Çöpe atsam üzülmem. Kafam rahat. Tabi 3 yıldır muayenesi yok. Onu yaptırayım di mi bir ara?


----------------------

Mesela, 150.000 Euro param olsa, ev alacağıma gider Triniad tobago'dan falan fırtına hasarlı katamaran alırım. Yüzer hale getirir, gemiye yükler, Türkiye'ye getirir, gümrüğünü temizler, tamir eder, sigortalatır, kiraya veririm. Yıllık 30.000 Euro'mu alırım. 10 yıl kiraya veririm. 10 yılın sonunda da elimi öpene 75.000 Euro'ya satarım. Sen yapabilir misin? Yapamazsın. Tekne tamirinden anlamazsın. Tekne üretmeyi bilmezsin. Mevzuatı bilmezsin. 150.000 euro büyük para zaten. Kolayına birikmez. Daha küçük ne yapabiliriz?

6000 dolarım olsa, dizgi makinesi, reflow fırını alırım. Kendi dizaynım olan elektronik kartları kendim makinaya ürettiririm. Maliyetimi düşürür. Bunu zaten yapacağım bir ara da, önce kartları satabildiğimi görmem lazım.

Bir miktar para biriktirdim. İlk yaptığım şey bir hurda Lazer CNC almak oldu. 60x90 kesim alanlı, 80w bir alet. Kabaca 250 kilo. Birkaç ayda topladım. Şu anda bitmek üzere. Ayarlarını yapıyorum. Lazer CNC ile "kes-sat" yapabileceğim bazı fikirlerim var.
M
mr. solucan
3 gün (259 mesaj)
Bu ülkeyi Akdeniz kültürü bitiriyor. Oldum olası Akdeniz insanıyla pek anlaşamamışımdır zaten.

Akdeniz insanı rahattır, tembeldir, disiplinsizdir, vur patlasın cal oynasin misali hep anlık yaşar. Kanıtım da şu, iş adamlarının ve bürokratların büyük çoğunluğuna bakınız. Akdenizlilerin büyük nüfuslarına rağmen (sadece "güzide" ilimiz adana 2 milyon nüfusa sahip )epey azınlıkta olduğunu göreceksiniz. "Çalışmıyorlar hocam çalışmıyorlar"

Şimdi saçma sapan cevap vermeye niyetlenen arkadaslara da peşinen belirteyim, yukarıdaki hicbirsey öznel yorum değildir, iklimin ve coğrafyanın getirdiği, bilim adamlarinca kabul edilen nesnel gerçeklerdir. Yani ben sadece bilinen gerçekleri yazdım, o yüzden sinirlendiyseniz bana değil ikliminize sinirlenin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mr. solucan -- 1 Temmuz 2020; 22:16:23 >


P
PURECAUCASIANWHITE
3 gün (1283 mesaj)
Tamamen doğru bir tespit

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.