Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
8
Cevap
0
Tıklama
4
Öne Çıkarma
National Geographic beşinci okyanusun varlığını resmen kabul etti: Güney Okyanusu

U ugur7seven Konu Sahibi
2 hafta (3704 mesaj)Popüler bilim yayını ve National Geographic TV kanalının haritacıları, Dünya'da beşinci bir okyanusun varlığını kabul ettiler. Üstelik artık National Geographic bu yeni okyanusu, Güney veya Güney Arktik Okyanusu adı altında haritalarına koyacak. Bu önemli gelişme ise 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü'nde ilan edildi.Ayrıca Bkz.Apple'ın lansmanda bahsetmediği yeni iOS 15 özellikleriNational Geographic, 1915'te harita oluşturmaya başladığından beri dört okyanus belirledi: Atlantik, Pasifik, Hint ve Arktik Okyanusu. Yayın, 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü'nden itibaren Güney Okyanusu'nun dünyanın beşinci okyanusu olacağını söyledi.Güney Okyanusu uzun zamandır bilim adamları tarafından tanınıyordu, ancak bu konuda uluslararası bir anlaşma yoktu. Coğrafyacılar uzun zamandır Antarktika çevresindeki suların kendi adlarını hak edecek kadar benzersiz olup olmadıklarını veya sadece Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanuslarının bir uzantısı olup olmadığını tartışıyorlardı.Böylece de National Geographic artık dünya okyanuslarından beşini tanımlıyor. Antarktika'yı 60 derece güney enlemine kadar çevreleyen suların çoğu, Drake Boğazı ve Scotia Denizi hariç, yeni tanınan Güney Okyanusu'nu oluşturuyor ve özel bir ekosistem ve iklim koşullarına sahip.

Uluslararası Hidrografi Örgütü henüz onay vermediDünyada tek bir küresel okyanus var, gezegenin %71'ini kaplayan geniş bir su kütlesi. Coğrafi olarak bölünmüş ve bu bölgeler arasındaki sınırlar zaman içinde çeşitli tarihi, kültürel, coğrafi ve bilimsel nedenlerle değişmiş.Tarihsel olarak ise dört adlandırılmış okyanus var: Atlantik, Pasifik, Hint ve Arktik. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere çoğu ülke artık Güney'i (Antarktika) beşinci okyanus olarak tanıyor. Güney Okyanusu ayrıca ABD Coğrafi İsimler Kurulu tarafından Antarktika kıyılarından 60 derece güney enlemine kadar uzanan bir su kütlesi olarak tanınmakta. Bu okyanusun sınırları 2000 yılında Uluslararası Hidrografik Organizasyonu tarafından önerildi ve Şubat 2021'de ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi tarafından tanındı.Ancak, tüm ülkeler önerilen sınırlar üzerinde hemfikir değil. Beşinci Okyanus henüz Uluslararası Hidrografi Örgütü üyeleri tarafından onaylanmadı.
Kaynak:https://www.nationalgeographic.com/environment/article/theres-a-new-ocean-now-can-you-name-all-five-southern-ocean

 Haberi Portalda Gör


D Data Black
2 hafta (286 mesaj)
Oşinograflar ve Coğrafyacılar acaba bu konuya ne diyecekler
M Mesudum
2 hafta (2921 mesaj)
Sayın devlet büyüklerimiz/büyüğümüz ne derse o!

S SeniorGrandMaster
2 hafta (301 mesaj)
Bu yeni güney okyanusu hint okyanusunun kuzey tarafına mı düşüyor ?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

H hopeyoung
2 hafta (725 mesaj)
Dünya 5ten büyüktür.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


E El Prezidente
2 hafta (2326 mesaj)
Celal aga ya sorak bu durumu.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


B Black Heart Rebellion
2 hafta (1636 mesaj)
Celayiiiiiiir
R Romanitas
2 hafta (163 mesaj)
Biz gidelim direk petrol ve gaz bulmazsak biz bu ili bilmiyoruzdur. İmkan verin gidip gaz petrol bulahhh

Ne güzel haber olur yeni okyanusta ilk petrolü biz bulduhhh yeaaaahh keyif çayı brolarrr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Romanitas -- 11 Haziran 2021; 17:30:55 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E Egrino
2 hafta (415 mesaj)
burası dünyanın ''alt kısmı'' dünyaya tersten bakıyor gibi düşünün. adı gibi dünyanın en güneyine düşüyor
Bu mesajda bahsedilenler: @SeniorGrandMaster
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.