Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
4
Cevap
377
Tıklama
0
Öne Çıkarma
NASA, Titan uydusunda yeni yaşam belirtileri buldu

D Düşünen Toy Konu Sahibi
4 yıl (9 mesaj)
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) uzmanlarının, Satürn'ün en büyük uydusu olan Titan'ın atmosferinde yaşam belirtisi olabilecek yeni bulgulara ulaştığı belirtildi.

Phys.org'un haberine göre Titan'ın atmosferindeki incelemelerini sürdüren NASA uzmanları, bu uyduda mikroorganizmaların bulunduğunun kanıtı olabilecek maddelere rastladı.

Mars'ın da Satürn gibi halkası olabilir
© AA/
Titan gelecekte insan kolonisine ev sahipliği yapabilir
Uzmanlar, Titan'ın yüzeyinin 200 kilometre üzerinde 'akrilonitril' (vinil siyanür) denilen ve yaşamın yapı taşı olan hücre mimarisinin oluşumunu sağlayabilecek bir kimyasal bileşen bulunduğunu ortaya çıkardı.
NASA'nın araştırmasına göre 'akrilonitril' moleküllerine uydunun güney kutbunda daha yoğun miktarda rastlanırken bu moleküllerin Titan'da hakim olan ortalama eksi 179 derecede damlacıklar halinde oluşarak sıvı metan gazıyla kaplı göllere düşüyor.

Uzmanlar, Titan uydusunun zorlu atmosfer koşullarında canlı yaşamının ortaya çıkmasını sağlayabilecek korumayı sağlayabileceğini de ileri sürdü.

'İNSANOĞLUNUN VARLIĞINI SÜRDÜREBİLECEĞİ EN ÖNEMLİ İKİNCİ YER'
< Resime gitmek için tıklayın >
Satürn
© REUTERS/
NASA: Satürn'ün uydusunda yaşamı destekleyebilecek deliller bulundu
Daha önce sonuçları 'New Scientist' dergisinde yayımlanan araştırmada, Gezegen Bilim ve California Teknoloji enstitülerinde görevli bilim adamları Amanda Hendrix ve Yuk Yung, Titan ile ilgili verileri inceleyerek uydunun gelecekte insanoğlunun yaşaması için gerekli çeşitli enerji kaynaklarını barındırdığını ortaya koymuştu.
Johns Hopkins Üniversitesi'nde görevli gezegen bilimci Ralph Lorenz, Titan'ın uzun dönemde Mars'tan sonra insanoğlunun varlığını sürdürebileceği en önemli ikinci yer olacağını kaydetmişti.
C CeyKalDa
4 yıl (4216 mesaj)
gavur nerde biz yerde< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A asau
4 yıl (1248 mesaj)
Nasa'nım yaşam bulduğu kaçıncı gezegen hatırlamıyorum artık. Nasa'nin yaşam dediği şey farklı bir şey mi acaba?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T The SATANİST
4 yıl (2886 mesaj)
bizde ''sol elle şeytanlar yemek yer''
P Parsbey
4 yıl (149 mesaj)
İnsan öncelikle bilmeden fikir sahibi olmayacak. Solcular uçak fabrikası kapattırdı dediniz. Yanlış çıktı. Şimdide diyelim ki başkası kapattırdı diye geçiştiremezsinizYalan yazdığınız bilgi çürütülünce insan önce afedersiniz yanlış biliyormuşum der.Uçak fabrikasını bizzat Atatürk kurdurmuştur. Çok sevdiğiniz sağcı Menderes kapattırmıştır.Yani araştırmadan işkembeden atmayacaksınız.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.