Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
7
Cevap
266
Tıklama
4
Öne Çıkarma
NASA, SpaceX'in Hubble teleskobu görevine izin vermedi
M
2 ay
Yüzbaşı
Konu Sahibi

NASA, SpaceX'in Hubble teleskobu görevine izin vermedi
Teleskobun uzaydaki hedeflere doğru yönlendirilmesini sağlayan üç jiroskoptan birinin doğru telemetri okumaları sağlayamadığı için 24 Mayıs'tan bu yana bilim görevleri duraklatıldı. Ortaya çıkan NASA e-postaları Hubble uzay teleskobu'nu kurtarmaya yönelik planlanan özel görevin ise riskli olduğunu açıkladı.NASA, Hubble görevini riskli bulduHubble uzay teleskobu otuz yılı aşkın bir süredir uzak galaksilerin ve yıldızların çarpıcı görüntülerini yakalayarak gökbilimcilerin evrenin evrimini ve onun en gizemli kozmik olaylarını araştırmasına olanak tanıdı.Ancak 2034 yılı civarında tüm bunlar sona erebilir. İşte o zaman, yavaş yavaş Dünya'ya doğru sürüklenen teleskopun, atmosfere girişi esnasında yanması bekleniyor. Zengin bir girişimci ise NASA'ya bunu önlemek istediğini söyledi.Ayrıca Bkz.Boeing Starliner, sorunlara rağmen ISS'ye kilitlenmeyi başardıSpaceX kapsülü içinde Dünya'nın yörüngesinde dönen özel astronot Jared Isaacman, NASA'nın böyle bir göreve yeşil ışık yakması durumunda Hubble'a bir bakım ekibi götürmenin faturasını ödeyeceğini ve potansiyel olarak uzay ajansının yüz milyonlarca dolar tasarruf edeceğini söyledi.Ancak NASA'nın astrofizik direktörü Mark Clampin Salı günü ajansın Isaacman'ın teklifini kabul etmeyeceğini doğruladı. Bunun yerine Hubble tek bir jiroskopa geçiş yapacak ve ikincisini gelecek on yılda çalışabileceğinden emin olmak için yedekte tutacak.Isaacman'ın teklifi finansal açıdan cazip görünse de uzay aracına şahsen yapılan bir ziyaretle ilgili potansiyel risklerin faydadan çok daha fazla zarara neden olabileceği açıklandı. Bu riskler şöyle sıralandı:- Operasyonel riskler: Bir aynanın astronot tarafından kirlenmesi Hubble'ın hassasiyetine zarar verebilir.- Yerleştirme riskleri: Hubble'ın son ziyaretçisi 2009'da Uzay Mekiği ile geldi ve bu nedenle yeni bir uzay aracını yerleştirmeye çalışmak kısa sürede çok riskli olabilir.- Teknolojik riskler: Hubble'ı inşa eden mühendislerin çoğunun emekli olmasından kaynaklı teleskobun inceliklerine ilişkin bilgi birikiminin eksikliği.  
Kaynak:https://www.fastcompany.com/91136950/spacex-wont-be-taking-a-trip-to-the-hubble-telescope-anytime-soon
Kaynak:https://www.npr.org/2024/05/16/1250250249/spacex-repair-hubble-space-telescope-nasa-foia

 Haberi Portalda Gör

Emekliye ayrıldı da plansız mı yapıldı milimetrik çizimleri yok mu bu projenin? :D
Yoruma Git
MaximillianFoe - 2 ay +6
M
2 ay
Binbaşı

Emekliye ayrıldı da plansız mı yapıldı milimetrik çizimleri yok mu bu projenin? :DBu mesaja 1 cevap geldi.
V
2 ay
Onbaşı

Vardır ancak kitaplarca bilgi şeklindedir. O bilgilerden tekrar mühendislik çıkarmak astarının yüzünden pahalıya gelmesi demektir. İşi bilenler emekli olmasaydı, hangi bilgilerin lazım olacağını bilirlerdi. Bilgilere ezbere sahip olsalar bile nereye bakmaları gerektiğini bilirlerdi. Detaylı büyük mühendislik işlerinin genel sorunlarından biridir bu durum.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @MaximillianFoe
E
2 ay
Binbaşı

Uzay kovboyları ))))< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

M
2 ay
Binbaşı

Şaka gibi olmasın ama yapay zekayı o sayfalarla eğitirsen sana lazım olan bilgileri saniye içerisinde önüne sunar, öyle uzun uzun analiz yapılacak şeyler değil. Ne kadar sağlıklı olur tabi bilinmez, en azından bilgiye hızlı ulaşılırdı, 15 kitap olsa bile. Atıflarını bulabilirlerdi en basitinden günlerce kâr sağlardı.
Bu mesajda bahsedilenler: @vvpfocusqvv
V
geçen ay
Onbaşı

Yapay zeka eğitmekte ayrı bir mühendislik. Her halükarda ek iş çıkıyor. Birde yapay zekaların hata oeanı olur genelde de %3 ila %20 arasında saçmalarlar. Çünkü eğitimlerinin doğası gereği böyle çıktı üretebilirler. Uzay ya da havacılık gibi operasyonlarda hataya yer yoktur. Eğer merak edersen, yapay zeka halüsilasyonunu aratıp daha detay bilgiye erişebilirsin.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

D
geçen ay
Yarbay

Birde bu uydunun resimlerini kim çekiyor onu söyleseler de rahatlasak ????
D
geçen ay
Yarbay

Nasa kendi adına leke sürdürmemek ve ileride bu işlerin özel şirketlere geçerek bütçe kesintisine gitmesini önlemek için politik bir manevra yapmış.
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.