Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
5
Cevap
0
Tıklama
17
Öne Çıkarma
Murat Reis denizaltısı için geliştirilen 'denizaltının beyni' komuta kontrol sistemi teslim edildi

Z zildjiann Konu Sahibi
geçen yıl (4221 mesaj)

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamındaki 3. denizaltı Murat Reis’in HAVELSAN tarafından geliştirilen komuta kontrol sistemi tamamlandı. Murat Reis’e entagrasyonu sonrası detaylı testleri başarıyla geçen sistem, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.Ayrıca Bkz.Çin, milli imkânlarla geliştirdiği nükleer reaktörü devreye soktuREİS sınıfı denizaltı tedarik projesi kapsamında geliştirilen ve teslimatı yapılan sisteme yönelik konuşan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, şu ifadeleri kullandı:“Denizaltılarımıza monte edilecek komuta kontrol sistemi donanımları, yine Havelsan'ımızda bulunan Sistem Entegrasyon Laboratuvarı'nda bir araya getirilerek yoğun testlerden geçiriliyor ve daha sonra gerçek ortamına monte edilmek üzere denizaltıların inşa edildiği Gölcük Tersane Komutanlığına gönderiliyor. Bu sevkiyat, projenin 3'üncü denizaltısı olan Murat Reis'in komuta kontrol sisteminin başarıyla tamamlanması sonrasında gerçekleşti. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum”

Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda 6 adet denizaltı inşası planlandı. Alman HDW Tersanesi tarafından sağlanan teknik destek ve teknoloji transferi ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşası yapılacak denizaltılardan ilki olan TCG Piri Reis 2019’da suya indirildi."Denizaltıların beyni" olarak kabul edilen komuta kontrol sistemleri, akustik ve akustik olmayan sensörlerden gelen verilerin işlendiği, görüntülendiği, karar destek işlevlerinin yerine getirildiği ve silahların ateşlendiği platformlar olarak biliniyor.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/yeni-tip-denizaltilarin-komuta-kontrol-sistemlerinin-teslimatlari-suruyor/2059489

 Haberi Portalda Gör


X Xagdas
geçen yıl (2073 mesaj)
SSB videosu çok güzel. Ama videonun son sahnesi çok sakat. O tırı koruyan polis eskortu olması gerekirdi. Normalde olmasada video için olması gerekirdir. Ufak gözükebilir ama bence büyük yanlış.

C cihat emre
geçen yıl (144 mesaj)

P palamutix
geçen yıl (438 mesaj)
Yok elektrikli olandan< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @cihat emre

O Oğuzhan/
geçen yıl (328 mesaj)
Olurda bir 3. dünya savaşı çıkarsa s400 ve benzeri hava savunma sistemleri yüzünden çok geniş bir hava bölgesi birçok ülke için kullanılamaz olucak. Deniz güvenliği pek piyasada yok şimdilik ama çok önemli.
U ufo
2 ay (2369 mesaj)
Denizalti komple %100 Alman mali arkadasim.

214 sinifinin adi bizde "reis" oldu o kadar.

https://www.thyssenkrupp-marinesystems.com/en/products-services/submarines/class-214
Bu mesajda bahsedilenler: @cihat emre
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.