Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
2
Cevap
36
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Muhabbet Kuşu Aldım

D DntRx Konu Sahibi
4 yıl (2220 mesaj)
Merhaba arkadaşlar;
Öncelikle iyi pazarlar diliyorum.
Hem sohbet olsun hemde sorularıma cevap alayım, hemde yorumlarınızı duymak için bir konu başlatmak istedim.
Kuşum 2 aylık erkek çekoslavak cinsi muhabbet kuşu.
Petshoptan almadım. Çünkü petshoptan almama bilincindeyim. Bir tanıdık vasıtasıyla profesyonel üretim yapan bir abimizden aldım. Gidip yerinde gördüm.
Daha önce kırmızı yanaklı su kaplumbağası dışında hayvan beslemedim.
Uzun zamandır kedi alma niyetindeydim ancak bazı nedenlersen dolayı kedi sahiplenemiyorum. O yüzden muhabbet kuşu almak istedim.
Öncelikle bir kafes edindim. 40 cm civarinda olmasi lazım. Yani cok küçük bi kafes değil.
Kafesimde 2 tane tünek, 1 suluk, 1 yemlik, 1 kuş kumu, 1 gaga taşı, 1 tane salıncak, 1 tane kalamar kemiği koydum.

Ertesi gün de dal darı alıp kafesime astım.
Genel olarak kafesim bu şekilde.
Asıl önemli kısma gelmek istiyorum.
Kusum forumlarda edindiğim bilgi ve yorumlar doğrultusunda nerdeyse hiç yabancılık çekmedi. Standart yemin yüzüne çok bakmasada dal darıyı epey severek yiyor. Birazda taze mısır koydum. Ondanda biraz aldı. Insandan kesinlikle ürkmüyor.
Kafesin içine elimi sokunca kaçmıyor elimi tünek gibi yapıp elime alıyorum. Sevdiriyor. Yanaklarini karnını okşuyorum. 2 defa kafes dışına çıkardım biraz uçtu. Kitaplığın üstüne ve perdelere kondu. Kendiliğinden kafesin kapısını açık bırakırsam dışarı çıkıyor.
Insalardan hoşlandığını düşünüyorum. Çünkü ben odadan çıkarken genelde dönesiye kadar aynı yerinde duruyor. Ben geldiğimde kafesinde dolanıyor. Yem yiyor.
Ancak ilk ve en önemli sorum. Su içtiğini göremedim. Anlayamiyorumda. Su ne kadar sıklıkla içerler? Acaba sulugun yerini mi bilemiyor? Bu konuda yardima ihtiyacım var arkadaşlar.
Yine bir sorum daha olacak. Bazen sık sık tüylerini temizliyor. Önce tüyünü kabartıyor. Sonra anüs civarı dışkı bulaşıkları, kanat altlarını falan temizliyor. Ben normal fizyolojik bir olay olduğunu düşündüm. Ancak yine sizden bir yorum alırsam sevinirim
Epey uzun bi yazı oldu. Umarim sıkılmazsınız. Daha fazla uzatmadan bitirmek istiyorum.
Öneri, cevap ve yorumlarınıza cani gönülden ihtiyacım var.
Amacım sadece bir hayvanım olsun konuşsun ötsün değil o mutlu olsun yeter. Ben onu saatlerce izleyebilirim. Varlığı yeter. Bana arkadaş olsun yeter.
Cevaplayanlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DntRx -- 20 Ağustos 2017; 16:13:12 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S supernova034
4 yıl (81 mesaj)
Öncelikle kuşunuz hayırlı olsun, uzun ve mutlu bir ömrü olmasını dilerim. Petshoptan almayarak da en iyisini yapmışsınız. Su içme konusunda da endişelenmeyin , mutlaka içiyordur. Muhabbet kuşları fazla su tüketmezler. Yinede şüpheniz varsa suyunu her gun değişmek kaydıyla kafese bir de duşluk takın. İlk günlerde dışkı yapışması, tüylerde kabarklık vs bu tür şeyler olabilir. Kuş yeni bir ortama giriyor haliyle streste oluyor. Genel olarak bunların dışında bol bol uçurmanızı tavsiye ederim. Hem sağlığı yağ bağlamaması açısından hemde sizle iletişimi açısından iyi olacaktır.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D DntRx Konu Sahibi
4 yıl (2220 mesaj)
Yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum.

Biraz daha ortami tanısın bol bol ucurucam. Odaya bi tane tünek yapmayı planlıyorum. Onunla birlikte daha güzel olur. Suan konabilecegi yüksek yerlerde pek birsey yok. Duvara vs. çarpmaması için.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @supernova034
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.