Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
28
Cevap
0
Tıklama
15
Öne Çıkarma
'Montrö bildirisini imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma hakları iptal edildi'

Ş ŞAKACI Konu Sahibi
2 hafta (794 mesaj)
'Montrö bildirisini imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma hakları iptal edildi'

https://tr.sputniknews.com/turkiye/202104051044196666-montro-bildirisini-imzalayan-emekli-amirallerin-lojman-ve-koruma-haklari-iptal-edildi/

< Resime gitmek için tıklayın >
Habertürk'ün güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili bildiriyi imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma haklarının iptal edildiği ileri sürüldü.
104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayınladığı bildiri, 'darbe iması' tartışmalarına neden oldu. 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında aralarında Cem GürdenizMustafa Özbey ve Kadir Sağdıç'ın da bulunduğu 10 emekli amiral bu sabah saatlerinde gözaltına alındı. 4 amirale ise yaşları nedeniyle 3 gün içinde emniyete müracaat etmeleri için tebligat yapıldı.
Habertürk'ün güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberde, bildiriyi imzalayan emekli amirallerin lojman ve koruma haklarının iptal edildiği ileri sürüldü.
​Emekli amirallerin yayınladığı bildiride ne deniyordu?
Hükümetin ve çok sayıda siyasetçinin 'darbe iması taşıdığını' ifade ettiği bildiri, 3 Nisan 2021'de gece saatlerinde yayınlanmıştı. "Son zamanlarda gerek Kanal İstanbul, gerekse uluslararası antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında Montrö Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır" ifadesiyle başlayan bildiride, Veryansın TV'nin aktardığına göre şunlar yer almıştı:
"Türk Boğazları, dünyanın en önemli su yollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. Bu antlaşmaların sonuncusu ve Türkiye’nin haklarını en iyi şekilde koruyan Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşması'nı tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir. Montrö, Karadeniz’e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup Karadeniz’i barış denizi yapan sözleşmedir.
Montrö, Türkiye’nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir. Montrö, Türkiye’nin II. Dünya Savaşı'nda tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. Bu ve benzeri nedenlerle, Türkiye’nin bekasında önemli bir yer tutan Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.
Diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur. TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir. 
Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir.
Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir. Ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, Mavi Vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için Atatürk’ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr Türk denizcilerimizin yanındayız."Ergenekon-balyozda verilen hapis cezaları, subaylarımız için şeref madalyası olmuştu.Şimdi bir şeref madalyası daha kazandılar.
Yoruma Git
Tornado of Souls - 2 hafta +38
Erdoğanın atadığı atanmışlar da, yeri geldiğinde seçilmişlere hadsizlik yapabiliyor.Camide siyaset, adliyede siyaset, devlet kurumlarında siyaset... her yerde siyaset konuşulur oldu.Havuz kanalla...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Tornado of Souls - 2 hafta +24
Meral Akşener göbek atıyordur evde.Ait olduğun yere git Meral.
Yoruma Git
Hopdediks-Dediğimdediks - 2 hafta +19

H Hopdediks-Dediğimdediks
2 hafta (66 mesaj)
Meral Akşener göbek atıyordur evde.Ait olduğun yere git Meral.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

T Tornado of Souls
2 hafta (208 mesaj)
Ergenekon-balyozda verilen hapis cezaları, subaylarımız için şeref madalyası olmuştu.Şimdi bir şeref madalyası daha kazandılar.
S SAY10
2 hafta (1382 mesaj)

W wehrmacht
2 hafta (5950 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Hopdediks-Dediğimdediks

Meral Akşener göbek atıyordur evde.Ait olduğun yere git Meral.
Siyaseti kutsayarak siyasi inandırıcılığına veda etti... yunan medyası seviniyor şuan..
K kerimcem
2 hafta (6000 mesaj)
ilerciyim medeneyitçiyim demokrasi diyip askerin siyasete karışmasını normal karşılamak, bayılıpda kaçmak istediğiniz hangi ülkede var acaba bu? hele bir asker konuşsun siyaset hakkında ibiğini keserler.
bunlar daha hiç birşey ,onlar ülkeyi savunmak adına maaş alıyor seçilmişlere ayar vermek amacıyla değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 5 Nisan 2021; 15:17:1 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

T Tornado of Souls
2 hafta (208 mesaj)
Erdoğanın atadığı atanmışlar da, yeri geldiğinde seçilmişlere hadsizlik yapabiliyor.Camide siyaset, adliyede siyaset, devlet kurumlarında siyaset... her yerde siyaset konuşulur oldu.Havuz kanalları 7/24 siyaset haberi yapıyor.Böyle bir ortamda 'emekli' askerlerin düşüncelerini aktarması gayet doğaldır.Ayasofya imamı osursa yaşa diyecek insanlar, generallere bu konuda hiç birşey diyemez.
Bu mesajda bahsedilenler: @kerimcem

M MRTFR
2 hafta (3517 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: kerimcem

ilerciyim medeneyitçiyim demokrasi diyip askerin siyasete karışmasını normal karşılamak, bayılıpda kaçmak istediğiniz hangi ülkede var acaba bu? hele bir asker konuşsun siyaset hakkında ibiğini keserler.
bunlar daha hiç birşey ,onlar ülkeyi savunmak adına maaş alıyor seçilmişlere ayar vermek amacıyla değil.
Bayılıp kaçmak isteğim hiçbir ülkede Tayyip gibi biri de yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MRTFR -- 5 Nisan 2021; 16:26:28 >


R REV0
2 hafta (817 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: SAY10

https://twitter.com/fatihportakal/status/1378746806457237507
Burada IYI partiye laf edenlere hakeret duzenler buralara ugramiyor simdi.

IYI uzerine atilan FETO artigi sucmalarini bertaraf etmek icin iktidara yanlama pesinde. Dun aksam sekreterleri KRT'de yayina baglandi, kjde ismine bakmasam AKP'li diyecegim neredeyse.

IYI (ip diyecem bundan sonra) siyasal islamci ve omurgasiz sag iktidar ve ideolojilerden bekleneni yaparak sasirtmadi aslinda. FETO artiklariyla dolmus bir partiden de FETO karsiti subaylarin iceri atilmasini desteklemesi beklenirdi zaten.

Neyse ya aman bana ne, yuzde 50 halinden memnun. Sonraki secimlerde mhp, akp ve ip ittifak yapsin, hedef 2053 anasini satayim. 25gr nutellarla surunun asgari ucretli kefenliler sizi.
H Hayatı Tespih Yapan Adam
2 hafta (597 mesaj)
Oramiral olmadan bu haklara kavuşulmaz zaten. At yalanı nede olsa gaza gelen birsürü adam var.

Ayrıca kanunla kazanılmış haklar kişilerin buyurmasıyla geri alınamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hayatı Tespih Yapan Adam -- 5 Nisan 2021; 16:54:2 >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: alperendİ inonu88
2 hafta (3755 mesaj)
Ergenekondan vs zerre ders almamislar yarin kahraman ilan edilirler hakettikleri gibi.

Yunanistan bayram yeri dunyaya rezil olduk AKP yuzunden tekrardan. Yarin birgun yasli anamizin babamizin emekli maasini bile ellerinden alir bunlar.
H hulkibey
2 hafta (324 mesaj)
Konuşanlar asker değil, konusunda uzman emekli siviller.

Herhangi bir yaptırım güçleri yok, yazdıkları bildiride hükümete bir tehdit de yok.

Sadece iktidarın ulusal çıkarlara ters eylemleri konusunda halkı uyarıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hulkibey -- 5 Nisan 2021; 18:22:14 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kerimcem

K kerimcem
2 hafta (6000 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: hulkibey

Konuşanlar asker değil, konusunda uzman emekli siviller.

Herhangi bir yaptırım güçleri yok, yazdıkları bildiride hükümete bir tehdit de yok.

Sadece iktidarın ulusal çıkarlara ters eylemleri konusunda halkı uyarıyorlar.
ahları gitmiş vahları kalmış zaten onlar darbe yapacak diyenmi var? 104 tanesinin canları sıkılmışta oyle bir eleştiri yapalım demiş ha? kamera nerde al sallayım.
amaçları gerekli yerleri kurumları fişeklemek toplumdaki tansiyonu ölçmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 5 Nisan 2021; 18:27:40 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B berkcombil
2 hafta (2041 mesaj)
Bir lafı söylemenin bin bir türlü yolu vardır,derler bizim oralarda.Bu milletin büyük kısmı,askerin siyasete dokunan açıklamalarından,gece yarısı bildirilerinden falan hoşlanmaz.İstersen dünyanın en doğru şeylerini söyle :) Söyleme ya da yayımlama biçimin çok önemli.Varlığının bir kısmını borçlu olduğu "vesayet odaklarıyla mücadele ediyoruz" diye pazarlayan bir iktidarın,bu durumu güzelce kullanacağına da ayık olmak gerekliydi.Yani mesele birşeyler yazıp da altına imza atmak kadar basit değil :) Algı yönetimini mükemmel yapan bir iktidarın var senin.İçeriği değil,şekli gösterip seni güzelce hırpalayan bir iktidar.Bununla mücadele edeceksen eğer,deseler ki gözünün üzerinde niye kaşın var? Bunu dedirtmemek için gerekirse kaşını bile saklayacaksın :) Onlar kadar manüpilasyon yeteneğin yok senin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

C CeyKalDa
2 hafta (4079 mesaj)
sayı 103 deel miydi
son anda biri daha mı imzaladı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


P PyroSemi
2 hafta (350 mesaj)
Kuş sıçsa mağduruuuk diye ağlicaklar akp mağdur olurmuş aman şu olmasın aman bu olmasin

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


P Pantherus IV
2 hafta (6158 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: berkcombil

Bir lafı söylemenin bin bir türlü yolu vardır,derler bizim oralarda.Bu milletin büyük kısmı,askerin siyasete dokunan açıklamalarından,gece yarısı bildirilerinden falan hoşlanmaz.İstersen dünyanın en doğru şeylerini söyle :) Söyleme ya da yayımlama biçimin çok önemli.Varlığının bir kısmını borçlu olduğu "vesayet odaklarıyla mücadele ediyoruz" diye pazarlayan bir iktidarın,bu durumu güzelce kullanacağına da ayık olmak gerekliydi.Yani mesele birşeyler yazıp da altına imza atmak kadar basit değil :) Algı yönetimini mükemmel yapan bir iktidarın var senin.İçeriği değil,şekli gösterip seni güzelce hırpalayan bir iktidar.Bununla mücadele edeceksen eğer,deseler ki gözünün üzerinde niye kaşın var? Bunu dedirtmemek için gerekirse kaşını bile saklayacaksın :) Onlar kadar manüpilasyon yeteneğin yok senin.
Manipülasyon yeteneği ya da mükemmel algı yönetimi değil. Millet salak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

B berkcombil
2 hafta (2041 mesaj)
Akıllının muhalefeti olup etkisiz eleman kalmaktansa millete ayak uydurulsun.Millet salaksa siyaseti de salağa göre yapacaksınız o zaman,eğer iktidar olmak isteniyorsa.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Pantherus IV

P Pantherus IV
2 hafta (6158 mesaj)
Yaptıkları o zaten yıllardır. Yürüyen fıkra herifler, her fırsatta dalga geçiyorlar milletle.
Bu mesajda bahsedilenler: @berkcombil

M MiLLETiNVEKiLi
2 hafta (656 mesaj)
Ülkede demokrasi olduğunu sananlara tokat gibi kendine getirecek olay aslında

Hala anlamayanlar babacan, Davutoğlu,akşener 'in tutuklanmasını seçimlerin ertelenmesini bekleyecekler demek ki. Haa ondan sonra anlasalarda birşey değişmez artık ( Akşener Reisle ortak olurum bu işten yırtarım diyorsa bilemem... Akşener niye bildiriye karşı oluyor anlamak mümkün değil. Anayasaya uymayanlara karşı gibi görünüyordu veya milleti kandırmış şimdiye kadar koltuk için)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiLLETiNVEKiLi -- 5 Nisan 2021; 20:18:32 >