Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir
144
Cevap
5724
Tıklama
45
Öne Çıkarma
Cevap: Milli Muharip Uçak ilk kez piste çıktı (10. sayfa)
N
22 sa.
Moderatör

Altay tankındaki bariz fizibilite sorununu görebiliyorsunuz ama. Alman devleti ana savaş tankı motoru konusunda müsaade vermeyince iş dönmüyor. Çünkü Almanlar ve 60+ ton ağırlıktaki MBT için motor üretebilen diğerleri bu konuda bariz biçimde öndeler. Tabii fark AR-GE ile zamanla kapatılır. Ama bazı gerçekler de gün gibi açık.

Teknik detaylara o kadar hakim değilim. Kendime havacılık veya savunma sanayii nerd'ü diyemem. Ama araştırdığımda MMU'nun ilk prototip düzey motorunun - lisansını satın aldığımız, montaj ve testini yapabildiğimiz F-16 motoru F110 - olduğunu, MMU için gereken F110 motorların ABD'den ithal edildiğini, ardından itki gücü ve ısı izi bazında 5.nesil F-22 Raptor'un motoruna eşdeğer, en azından yakınsayacak performansta olacak yerli tasarım ve imalat bir 5.nesil motorla değiştirileceğini okudum. Dolayısıyla uçak şu anki haliyle mesela 4.nesil veya 4.5 nesil. 5.nesil değil. Tabii bu sorun değil. Seri üretim ürünü aşamasına geldiğinde 5.nesile, en azından 5.nesile meydan okuyabilecek kapasitede 4.5 nesile terfi edecek bir son forma ulaşır. 5.nesil gövdeli ve aviyonikli bir F-15 ya da F-16 olmaktan çıkar. Ama evdeki hesap çarşıya uymayıp öyle de kalabilir. Yerli motor 5.nesil düzeyinde olamayabilir vs. Tabii hiç yoktan kesinlikle iyidir. 30 yıl sonra MMU-2 adında bir ürün rekabetçi boyutta eksiksiz veya eşsiz bir tasarım olur. Bu emekleyen bir bebeğin büyümesi ve Olimpik atlet olması gibi bir süreç.

F-110 motoru bu, eski nesil uçaklarda kullanılıyor ama MMU için teslim alınanları görüldüğü kadarıyla bu motorun en gelişmişi olmasa da gelişmiş veya ileri varyantlarından (F110-GE-129), şunu da tekrardan itiraf edelim, MMU prototiplerinde bulunacak olanlar ABD'den ithaller + Amerikalılardan alınan lisanla (muhtemelen parçalarının bir kısmını üretip, bir kısmını da dışardan alıp) montajını yaptığımız bir ürün:

https://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric_F110< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >


Bu mesajda bahsedilenler: @comanchee
Ş
18 sa.
Binbaşı

T
17 sa.
Çavuş

Savunma / otomotiv alanında proje görmemiş, içinde bulunmamış kişilerin MMU projesi için "eleştirel düşünce" yapması çok komik.

Nerd değilim, çok bilmiyorum, ama "eleştirel düşünce"m var :)

Zaman her şeyin cevabını veriyor, boşuna uzun uzun mesajlar yazmaya gerek yok..Ş
17 sa.
Binbaşı

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.