Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
3
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Macbook Pro yazılımsal sıkıntı.

Y YK-47 Konu Sahibi
2 ay (2 mesaj)
MacBook Pro (13-inch, Mid 2012) Yazılım olarak High Sierra Sürüm 10.13.6
Yüklü bir cihaz aldım hep Macbook'leri incelemek kurcalamak isterdim ve elde ettim.
Sonra azıcık kurcalayıp hevesimi aldıktan sonra windows yüklemek istedim.
Bootcamp yazılımı ile microsof'tun resmi sayfasından indirdiğim w10 iso'yu flaş diske yazdırdım.
Yazdırdım ama flaştan kurulum başlamayınca aynı iso'yu CD'ye windows bir bilgisayardan yazdırıp.
Bu cd'den kurdum ve sistem kuruldu. Neyse sonra bootcamp ve gerekli bir iki sürücüyü flaştan el ile yükledim.
Sıkıntısız windows kullanıyorum ama macos'un kurulu olduğu diske dokunmamış olmama ve bootcamp'ın böldüğü diske win10 yüklememe rağmen sistem tepsisinde macos başlangıcını göremedim. Disk 4 parça 2 parça mac'in genişletilmiş disk türünde olduğundanmıdır bilmem ama yönetilebilir bir bölüm olarak gözükmüyor. Bende hem win hemde mac kullanmak istiyorum bu cihazda. Klavye ve usb portları düzgün çalıştığını düşünmüyorum bu sebepten dolayı yapabileceğim başka ne gibi yöntemler olduğunu bilen birileri var ise yardımcı olabilirlermi? Mac'i tekrar yüklemek için alt+com+r sadece alt com+r gibi birçok kombinasyonu denememe rağmen olmadı. Ne yapmalıyım yada ne yapabilirim? Nerede yanlış yaptım beni aydınlatırsanız sevinirim. İyi forumlar.
V vonderplanitz
2 ay (6406 mesaj)
İçimden bir ses Win kurulumu yaparken EFI partisyon sistemini bozduğunuzu söylüyor. dual-boot sistem yapmak risklidir, şöyle ki ilk başta bozabileceğiniz bir yedek harddisk üzerinde denemeli sonra başka bir harddiskte uygulamalı. ben öyle yapıyordum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Y YK-47 Konu Sahibi
2 ay (2 mesaj)
EFI onarımı mümkünmüdür?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @vonderplanitz

V vonderplanitz
2 ay (6406 mesaj)
macOS boot etmiyor dediğin harddiski başka bir mac bilgisayara USB-SATA aparatı ile bağlayarak Disk Utility/DU ile görünüme bak; macOS (H.Sierra) kurulumu alttaki gibi görünür durumda ise alternatif çözüm olarak, başka bir harddiski EFI (GUID) ile partisyonlayıp DU ve/veya CarbonCopyCloner/CCC ile macOS ve windows partisyonlarını o harddiske klonlayabilirsin. Windows klonlaması için Acronis True Image Home kullanman gerekebilir, cunku DU veya CCC windows'u klonlamayabilir, emin değilim

Üstteki mavi kısım macOS, alttaki Untitled ise Windows kurulumu.
Sonuçta kenarda bir yedek harddisk bulunması ve üstünde kullandığın macOS ve windows sürümlerinin bir örneğinin bulunması işleri cok kolaylaştırır.
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @YK-47
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.