Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
26
Cevap
2529
Tıklama
7
Öne Çıkarma
Logitech G930 Kulaklık Batarya yükseltmesi rehberi (600mAh=>2100 mAh =14 Saat)
K
3 yıl
Moderatör
Konu Sahibi

Merhabalar.2016 yılında aldığım logitech g930 kulaklığımın eskidiği için bataryasını değiştirdim.
Bu işlemi yapmadan önce bir çok yabancı forumda araştırma yaptım. Malum dolar 7 lira ve yurt dışından gelen her türlü ürüne ekstra gümrük vergisi alınıyor. Ben de araştırmalarım sonucunda orijinal bataryayı telefon bataryasıyla değiştirmeye karar verdim.

Burada tecrübelerimi ve nasıl yaptığımı paylaşacağım ancak eğer siz kendi cihazınıza müdahale edecekseniz tüm risk ve sorumluluk size aittir.

Malzemeler :
- 1 adet logitech g930 kulaklık
- 1 adet 3 pinli Samsung EB535163LU batarya (Galaksi grand neo duo bataryası - s3 sınıfı diye bulunuyor piyasada) (60 ₺)
- 1 adet 1S 2A Lityum Batarya BMS Balans Kartı - (18650 lerle uyumlu olan) (benim aldığım 11₺ ama 3.5₺ ye satan da var)
- 1 adet JST-SH 1.0 mm 3 pin Konnektör (8₺)
- 1 adet 6.8k (6800 ohm) 1/4 direnç. (0,1 ₺)
- Lehim makinesi,lehim,bant vs.
Toplam maliyet: 80₺ ve 30 dakika.


< Resime gitmek için tıklayın >

Nasıl yaptığımı anlatmadan önce benim telefon bataryası seçmemdeki amaç bu tip bataryaların şarj olma ve deşarj olma ömürlerinin uzun olması. Aslında ilk başta daha büyük kapasiteli bir batarya koymayı düşündüm ama sığmıyor.İnternette bu tip bilgileri bulmak çok güç ben o yüzden sizinle bu bilgiyi paylaşacağım.
Bu bataryanın ölçüsü: 63mm x 57mm x 6 mm ve kulaklığın, dışarıdan belli olmayacak şekilde, vida yuvalarına zarar verilmeden batarya konumlandırılabilecek yeri maksimum 65x60x9mm kadar. Daha büyük ölçüde bir batarya sığmaz o yüzden kapasitesi ve ölçüsüyle bu batarya ideal. Birde ben denemek için kalın bir kartondan 63mm x 60mm bir parça kesip içine yerleştirdim. Batarya almadan içine sığabilecek batarya ölçüsünü görmüş oldum. İllaki bu bataryayı kullanmak zorunda değilsiniz, sizde benim yaptığım gibi bir karton parçası keserseniz, dışarıda batarya ararken kartonla ölçüp işinize yarayıp yaramayacağını görebilirsiniz.

Birde şu var bazı bataryalar 3 bazıları 4 pinli, bunların 2'si kutupken diğer ikisi batarya tip ve derece bilgilerini içeriyor. Size piyasadaki telefoncular bana dedikleri gibi muhtemelen ağbi zaten 4. pin boş diyecektir aldanmayın.

Bunun dışında sadece 2 pinli bir bataryayı da kullanmanız mümkün. Orijinal batarya 2 pinli.

Bu işleme başlamadan önce alttaki iki videoyu tekrar tekrar izledim.Zaten yabancı video da benim örnek aldığım proje oldu:

Bu videodaki kişinin kullandığı batarya bir fotoğraf makinesi bataryası.Ölçüsü o kadar küçük ki hiç bir yeri kırmadan sığıyor. ama ben o tip bir batarya bulamadım.
Videoyu izlemek için tıklayınız


Bu videoda ise yabancı bir kullanıcı bizim yapacağımız şekilde yapıyor.
Videoyu izlemek için tıklayınız

Öncelikle kulaklığı açıp orijinal bataryayı söküyoruz. Ve orijinal bataryayı tutan plastikten ince yuvayı kırıp mümkün olduğunca temizliyoruz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Resimde de gördüğünüz gibi batarya yerine çok rahat bir şekilde oturuyor.
Orijinal bataryanın kapasitesi 600 mAh ve bence çok düşük bir kapasite.Bunun yerine takacağım 2100 mAh bir batarya bana uzun uzun yetecektir diye düşündüm.

< Resime gitmek için tıklayın >

eğer iki pinli bir bataryanız varsa, orijinal bataryanın içinde koruma devresi var. onu söküp lehimlemeniz yeterli olacaktır.
Ama eğer benim gibi 3 pinli bir batarya kullanacaksanız devre yapmak çok faydalı.Yaptığım devre şart değil ama yaparsanız bataryanız çok daha uzun ömürlü olacaktır.

< Resime gitmek için tıklayın >
Bataryanın üzerine kabloları lehimledim (sonradan aklıma geldi aslında arızalı bir telefonun batarya soketi kullanılabilirdi böylece bataryaya lehim yapmadan daha sonra istenirse başka bir bataryayla değişim mümkün olabilir.)

Bahsettiğim batarya soketi şu:
Bataryayla temas eden pinli kısım
< Resime gitmek için tıklayın >

Ben işlem bittikten sonra aklıma geldiği için artık bir daha ki sefere öyle yaparım. Bataryanın bir ucuna artı bir ucuna eksi bağlayacağız, ortadaki uç ise bataryanın tip bilgisini ve ısıl bilgisini veriyor. 6.8k direncimizi buraya lehimleyeceğiz (devre yönü bataryaya doğru olacak)
Buna ne gerek var derseniz:
- Eğer bataryaya doğrudan kabloyu lehimlerseniz ortada ki kısma, batarya gereğinden fazla ısınabiliyormuş bu durumda da batarya kendini şarj etmiyormuş,
- Eğer lehimlemez iseniz bazı bataryalar devre arızası olarak algılayıp şarj olmuyormuş.

Direnci lehimleyip üzerini makaronla kapatıyorum ki kısa devreye sebep olmasın.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bms balans kartımızı devreye bağlıyoruz. Bu kartın çeşitli tipte ve özellikte olanları mevcut. Bizim ihtiyacımız olan 1s modeli (tek batarya için 1s iki batarya için 2s)
Benim aldığım kartın özelliği:
Aşırı şarj voltajı: 4.25 ± 0.05V
Aşırı şarj gerilimi: 4.23 ± 0.05V
Aşırı deşarj gerilimi: 2.54 ± 0.1V
Maksimum sürekli şarj akımı: 2A
Maksimum sürekli boşaltma akımı: 2A
Aşırı akım koruması: 3A
Boyut: 40mm x 4mm x 3mm
Bu özelliklerle bataryamızın aşırı şarj olmasını, aşırı deşarj olmasını önleyerek uzun uzun ömürlü bir sistem elde edeceğiz.
Bataryamızın özelliği zaten 3.75V olması, orijinal batarda da 3.7v Bu devre aynı zamanda bataryamızdan düzgün olarak 3.7v almamızı sağlayacak.

Devreyi pile ve kulaklığın içinden gelen kablolara bağlayıp montaja geçiyoruz.
< Resime gitmek için tıklayın >


Tabi öncelikle bir test yapmak şart.
Videoyu izlemek için tıklayınız

Gördüğünüz gibi sistem gayet güzel çalışıyor. Fotoğraftan da anlaşılacağı üzere şarj olmasında da bir problem yok.
Sistemin tamamlandığına kanaat getirdiğimde kulaklığı tekrar topluyorum.

< Resime gitmek için tıklayın >

İlk başta yaptığım devreyi yanmaz bant ile bataryanın üzerine bu şekilde yapıştırdım ancak bu şekilde kalın olduğu için kapak kapanmadı o yüzden direnci ve devreyi bataryanın yan tarafına denk gelecek şekilde yanmaz bantla tutturup kapağı sorunsuzca kapattım.

< Resime gitmek için tıklayın >

Gördüğünüz gibi sorunsuzca yaptığımız devre ve batarya kulaklığın içine sığdı.

Son olarak montaj bitince tekrar test ediyoruz.

Videoyu izlemek için tıklayınız

Dışarıdan hiç bir şekilde belli olmuyor.

Kullanım sonucu
Öncelikle arkadaşlarımla paylaştığımda ilk gelen soru ağırlıkla alakalı oldu. Evet ağırlıkta çok az da olsa bir fark oldu ancak rahatsız edecek seviyede değil. Hatta kulaklık biraz daha dolu dolu geliyor elime.

Batarya hiç bir şekilde sallanmıyor. Dışarıdan da yaptığım değişiklik hiç bir şekilde belli olmuyor.

Bataryayı değiştirmeden önce eski batarya 1 saat gidiyordu sonra kablosunu takmam gerekiyordu. İlk satın aldığım zamanlarda ise 4-6 saat arasında kullanabiliyordum. Ancak şimdi tek şarjla 14 saat civarında kullanabiliyorum. şarj süresi 4-5 saati buldu ama tek şarjla günde 3 saat kullansam 4-5 gün rahat rahat götürüyor.

Seste bir artış gözlemledim sanki. Biraz daha yüksek geliyor ses. Yada bana öyle geliyor.

Şarjdayken yada kullanımda hiç bir ısınma yaşamadım. Cihaz şarj olduğunda otomatik olarak eklediğimiz devre ve kulaklığın kendi devresi şarj etme işlemini sonlandırıyor. Zaten şarj bittiğinde kulaklığın altındaki ışık sürekli yanıyor.

Cihazın yazılımında da hiç bir sıkıntı yaşamadım. Gayet de güzel şekilde bataryayı kabul etti.

< Resime gitmek için tıklayın >

Cihaz açıkken şarj ederseniz şarj durumunu logitech'in kendi yazılımından görebiliyorsunuz.

Tam şarj olmasına yaklaşık 3 saat var dediğinde gösterdiği kullanım süresi 10 saat.
< Resime gitmek için tıklayın >


Sonuç olarak çok memnun kaldım. 1 haftadır kullanıyorum. Aklınıza gelen soruları yazarsanız cevaplarım. Belki birinin işine yarar diye bu bilgi ve tecrübeleri buradan paylaştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kangroo -- 5 Mayıs 2020; 23:53:55 >

A
2 yıl
Binbaşı

Hocam konu yeni gördüm çok faydalı.Bendede aynı kulaklık var sürekli kapanıp açılıyor.Geçen sene yaptırdım bir elektrikçiye bir kaç ay gitti gene bozuldu şimdi senin dediğinin aynısını yapıcam bakalım olacak mıK
2 yıl
Er

Merhabalar ben bu işlemi yapıcak beceride değilim kime yaptırabilirim ?
2 saat sonra bitiyor pil.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
K
2 yıl
Moderatör
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: KabusAdam

Merhabalar ben bu işlemi yapıcak beceride değilim kime yaptırabilirim ?
2 saat sonra bitiyor pil.
Malzemelerle birlikte bir elektronikçiye gidin, konuyu gösterin yardımcı olacaktır.F
2 yıl
Çavuş

Kulaklığı böyle yapmaya çalıştım yapamadım pilde gitti ne yapacağım bilmiyorum< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
K
2 yıl
Moderatör
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: fcc3fcc3

Kulaklığı böyle yapmaya çalıştım yapamadım pilde gitti ne yapacağım bilmiyorum
ne gibi bir sorun yaşadınız? Ne yaptınız ne oldu?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
W
2 yıl
Er

Bana da arızalı G930 lazım arkadaşlar bilginiz olsun.. gmbirlik@gmail.com dan ulaşabilirsiniz satmak isteyen olursa...D
2 yıl
Yarbay

Bu aldığınız malzemelerin linkleri var mı benim G930 un da bataryası öldü.Sarjda tutmuyor artık elzem oldu batarya değiştirmem.F
2 yıl
Çavuş

Pili söktüm pildeki devreyi söktüm sonra lehim yaptım olmadı. Sonra aldım Yazıcıoğlu iş hanına götürdüm orada bir şeyler yaptı biri ama pilden söktüğüm devreyi yeni pile lehimlemek yerine pili direk lehimlemiş şimdi şarj olmuyor kendi kendine kapanıp duruyor gitti güzelim kulaklık Aliexpress2ten baktım piller 100 lira +25 lira kargo parası + gümrük vergisi felan 200 lirayı bulacak galiba olup olmayacağını da bilmiyorum kulaklık çöp oldu boş yere en azından kablo ile kullanıyordum artık oda yok.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kangroo
K
2 yıl
Moderatör
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: fcc3fcc3

Pili söktüm pildeki devreyi söktüm sonra lehim yaptım olmadı. Sonra aldım Yazıcıoğlu iş hanına götürdüm orada bir şeyler yaptı biri ama pilden söktüğüm devreyi yeni pile lehimlemek yerine pili direk lehimlemiş şimdi şarj olmuyor kendi kendine kapanıp duruyor gitti güzelim kulaklık Aliexpress2ten baktım piller 100 lira +25 lira kargo parası + gümrük vergisi felan 200 lirayı bulacak galiba olup olmayacağını da bilmiyorum kulaklık çöp oldu boş yere en azından kablo ile kullanıyordum artık oda yok.
Parçalar duruyor mu? Tamir edilebileceğini sanıyorum. Çok dağılmadıysa düzeltilebilir.

@DH | equ*
parçaları google'dan arayıp bulabilirsiniz diye düşünüyorum.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
F
2 yıl
Çavuş

quote:

Orijinalden alıntı: kangroo

Parçalar duruyor mu? Tamir edilebileceğini sanıyorum. Çok dağılmadıysa düzeltilebilir.

@DH | equ*
parçaları google'dan arayıp bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Alıntıları Göster
Sadece pil olması sorunu çözer diye düşünüyorum diğer parçalar sağlam zaten ama Türkiye'de pil yok malesef.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
K
2 yıl
Moderatör
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: fcc3fcc3

Sadece pil olması sorunu çözer diye düşünüyorum diğer parçalar sağlam zaten ama Türkiye'de pil yok malesef.

Alıntıları Göster
telefon bataryası denemek istemez misiniz? ben çok memnunum. ortalama günde 2 saat kullanıyorum 5 gün gidiyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
F
2 yıl
Çavuş

hocam denek isterim ama yaptım olmadı dediğim gibi direk bağladı diğer pilin soketini ama sorun var çözemedim.
Bu mesajda bahsedilenler: @kangroo
F
2 yıl
Çavuş

Eğer yapmakta yardımcı olurum derseniz kalem pil bile takarım.
Bu mesajda bahsedilenler: @kangroo
K
2 yıl
Moderatör
Konu Sahibi

malzemeleri ve kargo masraflarını sağlarsanız yardımcı olabilirim. ama işte şöyle bir şey var kargo binince zaten neredeyse orijinal pil fiyatına gelecek.C
2 yıl
Er

Merhaba bende bu kulaklığın aynısından var sarjı çabuk bitiyor ve kulaklığın sağ tarafından ses gelmemeye başladı ve arada bir cızırtı wireless de temassızlık yapıyor kulaklık kötü bir kulaklıkta değil Ankarada yardımcı olabilecek biri varsa sevinirimF
2 yıl
Yüzbaşı

K
2 yıl
Moderatör
Konu Sahibi

Merhaba uyumlu pin için model numarasını yazmıştım ilk mesajda oradan bakabilirsiniz. Bir diğeri batarya yeri çok geniş değil. 1cm bataryanın sığacağını sanmıyorum. Bence Çin'den batarya siparişi vermenize de gerek yok. n11 gibi yerlerde 50 lira civarına kullandığı bataryayı bulmak mümkün. ayrıca mAh olarak kapasitesi çok önemli, model numarasını aratın bulursunuz aynısını. Son olarak li-po batarya kullanmanızı tavsiye etmem, patlama gücü çok yüksek, kafamın üzerinde bir plastik patlayıcı olmasını istemezdim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kangroo -- 22 Ocak 2021; 14:2:14 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @felisleo2
F
2 yıl
Yüzbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: kangroo

Merhaba uyumlu pin için model numarasını yazmıştım ilk mesajda oradan bakabilirsiniz. Bir diğeri batarya yeri çok geniş değil. 1cm bataryanın sığacağını sanmıyorum. Bence Çin'den batarya siparişi vermenize de gerek yok. n11 gibi yerlerde 50 lira civarına kullandığı bataryayı bulmak mümkün. ayrıca mAh olarak kapasitesi çok önemli, model numarasını aratın bulursunuz aynısını. Son olarak li-po batarya kullanmanızı tavsiye etmem, patlama gücü çok yüksek, kafamın üzerinde bir plastik patlayıcı olmasını istemezdim
Hocam teşekkür ederim, ben N11'deki bataryada karar kılmıştım en son ama fikrim değişti, soket de yok ülkede her yerde stok tükenmiş, Aliexpress'ten lehim seti sipraişi verdim artık o gelince bir şeyler yaparım :) Orijinal pili 5 yıllık ama hala 6 saat götürüyor. Bu arada tavsiye ettiğiniz bir batarya var mı en az 1200 Mah olacak şekilde.


Bu mesaja 2 cevap geldi.