Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
4
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Lisans tezi hakkında

H Heyea Konu Sahibi
3 yıl (2534 mesaj)
Arkadaşlar merhaba. Uluslararası hukuk kapsamında lisans tezi hazırlamam gerekiyor. "Koruma sorumluluğu" ile alakalı tez yazıyorum. Yök tez tarama sistemindeki yüksek lisans ve doktora tezlerini inceledim. Onun dışında baya bir makale ve kitap buldum ingilizce - türkçe olarak. Ama benim merak ettiğim şu; lisans tezi bildiğim kadarıyla yüksek lisans tezi kadar ayrıntılı olmuyor. Ya da o kadar üzerine düşülmüyor diyelim. Zaten herhangi bir yere yüklenmiyor, hoca ve sizin aranızda kalıyor sadece. Lisans öğrencisi olarak konu hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim, benim görevim yeni bilgiler yeni öneriler sunmaktan ziyade sistemde var olan bilgileri derlemek değil mi? Yanlış mı düşünüyorum? Tabi ki kopyala yapıştır yapıp geçeyim derdinde değilim ama çevremdeki insanlar tez ile hiç uğraşmamışken benim bu kadar ayrıntılı uğraşacak olmam rahatsız ediyor açıkçası. Bu dönem sonuna kadar bir bölüm yazmış olmam gerekiyor.

Şimdi bana ne yapmamı önerirsiniz? Yüksek lisans ve doktora tezlerinde kullanılan kaynakları okumamı mı? Onları okuyup kendime notlar mı çıkarmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olun lütfen. Gerçekten içinden çıkılmaz bir hal alıyor bu tez yazımı. Alttan aldığım derslerim var, 4. sınıf derslerim var. farklı derslerden projelerim ödevlerim vs var. Bu tez gerçekten canımı sıkıyor.
P Pipisipispis
3 yıl (1581 mesaj)
Alıntı, kaynak gösterme, dipnot, dizin,içindekiler, atıf yapma falan bunları düzgün yaparsan cillop gibi olur. Lisans tezi bu zaten senden belli bir araştırma, ankettir vs istemez. Üniversitenizin tez yazım klavuzu vardır. Ordan dikkat edersin. Kendi cümlelerin ve alıntılarla yaparsın. Max 1 aylık iş< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


E etrafınabakançocuk
3 yıl (2331 mesaj)
Sıkıntı yok doğru gidiyorsun< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M mojman
3 yıl (63 mesaj)
literetür tarama yapacaksın kopyala yapıştır cümleleri değiştir biraz,wordde güzel bir kapak hazırla içindekiler,giriş,gelişme,sonuç biçiminde geliştir konuları,sayfa numaralarını ekle resimde koy,konuyla ilgili bilgi bulamazsan hocanın yanına git o yönlendirir veya verir direk bilgiyi kasmaya gerek yok
H Heyea Konu Sahibi
3 yıl (2534 mesaj)
Bilgiyi buldum aslında yani baya bir kaynak var ama bunların hepsini okumam herhalde. Bir yığın makale indirdim pcye ama sanırım hata yaptım. Anahtar kelimelerin olduğu 2-3 makaleyi indirip orda kullanılan kaynakları vs kullansam daha mantıklı. Çünkü zibilyon tane makale var. Bulabildiğim her platformu kullandım, yök tez tarama-google akademi-academia-bilkent kütüphanesi tez kataloğu-dergipark vs vs.

Yazılmış olan tezlerin içeriklerine ve içindekiler kısmına bakıyorum. Onlara benzer bi içindekiler oluşturup sonra yazım aşamasına geçicem. Alıntı gösterme konusunda sıkıntım yok, dipnot yöntemiyle rahat rahat hallederim.

Teşekkür ediyorum.
Bu mesajda bahsedilenler: @mojman , @Pipisipispis
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.